Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Johann_Moritz
Deci, dedicat tuturor celor care l-au votat pe Basescu de frica ca le iau Vantu si Voiculescu sarea, posta si alte frumuseti ale patriei.
Ati auzit de Fondul Proprietatea. Fondul Proprietatea e realizat pe seama activelor detinute de catre stat la diferite societati comerciale din tara. In principiu, activele detinute de stat la Fond sunt destinate a fi folosite pt. despagubirea celor indreptatiti in baza Legii nr. 10/2001 (case nationalizate) si a fondului funciar (Legea nr. 18/1991 si Legea nr. 1/2000-legea Lupu)
Teoretic, Fondul trebuia listat la bursa de prin 2007. Practic, nu a fost listat pana in prezent.
Later edit,pt. clarificare
QUOTE
Se folosesc doua metode pt. jupuirea Fodnului Proprietatea.
1. Dosarele celor care urmeaza sa primeasca despagubiri sunt blocate la nivel de primarie sau prefectura, iar oamenii sunt sfatuiti sa isi cesioneze drepturile, ca altfel dosarele nu mai sunt solutionate. Omul vinde pe nimic, uneori ramane si el cu un procent, apoi terenul sau constructia e supraevaluata si se stabileste o suma uriasa care urmeaza a fi convertita in actiuni la Fond. Metoda e de obicei folosita de mafia locala, pt ca astia pot identifica, cu complicitatea functionarilor primariei sau ai prefecturii, cine a solicitat terenuri sau constructii valoroase.
2. Metoda cumpararii cu 20% din valoare a actiunilor atribuite fostului proprietar la Fondul Proprietatea.


Deci:
Oamenilor li se stabileste o suma la care sunt indreptatiti, reprezentand valoarea proprietatii care nu le poate fi restituita in natura. Toate sumele care trec de 500.000 RON se convertesc in actuni la Proprietatea. Intrucat Fondul nu e listat la bursa, conversia se face la valoarea nominala de 1 leu pe actiune. Ceea ce nu e neaparat rau. Dar repet, Fondul nu e listat. Deci oamenii nu isi pot tranzactiona actiunile pe piata. Si, pana la listare, te poti sterge cu hartiile alea la fund. Asa ca, pe fondul nerabdarii oamenilor, o intreaga mafie a aparut, care cumpara actiunile la valoarea de 20 de bani pe actiune, 20% din valoare. Acuma, sa nu va inchipuiti ca mafia asta e alcatuita din neshte tigani burtosi care cumpara cupoane la coltul strazii. E o mafie cu increngaturi politice, care urmareste sa acapareze in intregime activele pe care statul roman le detine la Proprietatea. Initial, statul roman era actionarul unic al Fondului, nu stiu cat detine in prezent. Valoarea Fondului e estimata la o suma intre 3 si 4 miliarde Euro.
Si 1. prin umflarea sumelor la care sunt evaluate proprietatile, dupa ce mai intai au cesionat drepturile de la fostii propritari respectiv 2. cumpararea de actiuni la 20% din valoare de la cei care au avut rabdare sa duca procedura pana la capat, dar nu vor sa astepte niste bani care nu mai vin, o multime de jmecheri se vor imbogati in ziua in care Fondul va fi listat la Bursa. De ce vorbeam insa de Basescu, ca cele doua proceduri nu au fost inventate de pedelisti si, pana in prezent, au fost folosite cu succes si de liberali si de pesedisti.

Exista un articol in OUG nr. 81/2007, 18^7 daca nu ma insel, care spune ca din momentul in care va incepe procedura de inregistrare a Fodului la CNVM, se suspenda conversia titlurilor de despagubire in actiuni pana in momentul in care se vor realiza primele 60 de sedinte de tranzactionare si se va putea stabili valoarea exacta a unei actiuni (titlurile sunt emise la nivel central de Autoritatea Nationala pt. Restituirea Proprietatilor si apoi convertite in actiuni la Fond). Si asta e o problema: de la inregistrarea la CNVM, pana la momentul primelor tranzactii pe piata bursiera va trece cel putin un an, un an jumate, ca procedura asta e greoaie. Si in toata vremea asta, baietii jmecherii, nu vor mai putea cumpara actiuni de la cei despagubiti, pt. ca articolul ala interzice conversia si deci nu se vor mai atribui actiuni. Iar cand conversia se va relua, Fondul va fi listat, valoarea efectiva a unei actiuni va fi cunoscuta si beneficiarii legali le vor putea tranzactiona direct prin bursa la pretul pietii. Iar baietii nu vor mai putea cumpara la 20%.
Beleaua e ca daca liberalii au putut sa o lalaie cu listarea Fondului, pedeleii nu mai pot. CEDO ameninta Romania ca daca nu incepe efectiv despagubirea oamenilor (cu bani nu cu hartii), Romania va fi exclusa din Conventie. Deci vor nu vor, trebuie sa inceapa procedura de listare a Fondului. Si cand vor face asta, procedura de acaparare a fondului de baietii destepti, se opreste (partial, ca ramane in continuare procedura "blocheaza dosarul fraierului pana ti-l cesioneaza pe un pret de nimic"). Adicatalea, bietii pedelisti, s-au trezit ca cand s-au asezat si ei la masa, a disparut friptura din farfurie. E chiar frustrant, pt. ca au un an jumate la dispozitie in care ar mai putea cumpara, dar nu mai au ce.
Iar procedura cu 20% e mult mai avantajoasa, pt. ca e "centralizata". Una e sa cauti prin tara sa cumperi drepturi litigioase de la oamenii care au dosarele blocate prin primarii si unde va trebui sa te lupti cu mafia locala si alta e sa ii contactezi pe cei care au primit actiuni si care sunt trecuti pe liste la Fondul Proprietatea, sub nasul tau.
Prin urmare, textul ala nenorocit care interzice conversia titlurilorde despagubiri in actiuni la Proprietatea urmeaza sa fie abrogat printr-o ordonanta de urgenta, asa incat si conversia si cumpararea actiunilor la 20% din valoare sa continue. Sa-si ia si ei partea lor.

Acuma, evident ca daca venea Geoana, "procedura 20%" ar fi continuat. Acum, ca a ramas Basescu, procedura continua, doar ca actorii principali sunt de la PDL, pt. ca, indiferent cine e la guvernare, statul roman e de vanzare, doar cumparatorii se schimba. Si uite asa, dupa ce ia tinut pe romani cu ochii'n sare, PDLul pune umarul la furatul Fondului Proprietatea.
Erwin
Curat murdar, coane Fănică! mad.gif
Marduk
In mirifica tara dintre Dunare si Tisa functioneaza o "academie" de manele seful acestei "academii" este domnul Dan Bursuc. Se pare ca romanii chiar sunt consumatori de manele, o fi din cauza firii poetice care zace in fiecare dintre noi? cine stie, poate am sa incerc si eu sa ascult pana la capat cateva manele, poate voi intelege latura lor melancolica.
Cla
Pentru melancolie nu-ti trebe manele, Marduk.

Marius Dragomir - Si-asa-mi vine câteodata, doruuule

Cucu Mucu
București, 15 martie, 2009. Guvernul a aprobat strategia națională e-România, propusă de Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale (MCSI), Executivul alocând aproape jumătate de miliard de euro pentru perioada 2010-2013.
Astfel, în 2010 vor fi alocați 245.100.000 lei, în 2011 – 714.500.000 lei, în 2012 – 575.800.000 lei, iar în 2013 – 364.800.000 lei.


Sursa

Cred ca traiesc intr-o realitate paralela astia, sau au innebunit toti. Cand doar 40 % din tara nu are acces la net, cand sunt sate care au drumuri de pamant si nu au electricitate, se arunca bani pe chestii de-astea. Si ce de bani, frate!!!!

Uite mai marduk pe ce se duc banii nostri !!!
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Mar 2010, 11:01 AM) *
Cred ca traiesc intr-o realitate paralela astia, sau au innebunit toti. Cand doar 40 % din tara nu are acces la net, cand sunt sate care au drumuri de pamant si nu au electricitate, se arunca bani pe chestii de-astea. Si ce de bani, frate!!!!

Asa este, dar am sa-ti dau un exemplu, e bun si netu la ceva, sunt foarte multi copii care locuiesc la sate, unde au drumuri ca vai de mama lor, dar au electricitate si nu au net. Poate ca nu netul este important, dar e bun si ala poate or sa se faca cursuri de acasa, nu sa mearga copiii 4-10 km zi de zi catre scoala, prin paduri, ploaie si frig.
turbo trabant
programul e-romania va avea un succes nebun: traficul la sate wireless va creste exponential. bade gheo are si el dreptul sa stea in crasma sa se laude cu noul film de iubire fizica downloadat de pe torrent direct pe laptopul minune in care s-a reincarnat ultima juninca vanduta.

nu numai "bade gheo" di pi la oras campion in sportul olimpic de aruncat punga de gunoi de la inaltimea blocului in care sta ca un vip.

LE: tovarasi, sa dam tarii cati mai multi biti pe cap de locuitor!
Cla
Depinde ce faci cu bitii tai. Eu îi folosesc pentru informatii, generatia fiului meu pentru a pusca pe undeva, jocuri.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 22 Mar 2010, 04:52 PM) *
QUOTE
traficul la sate wireless va creste exponential. bade gheo are si el dreptul .........................

bade gheo are si el copii, nepoti sau stranepoti, poti sti care dintre astia foloseste torrentii, oricum e un lucru bun, macar sa se puna in practica.
QUOTE
LE: tovarasi, sa dam tarii cati mai multi biti pe cap de locuitor!

asta suna a pesimism, sa lasam "tovarasii" sa-si faca treaba, da sa-i urmarim indeaproape, cum si cine a castigat licitatia, de ce nu a castigat-o altul care avea o oferta mai buna, etc.

turbo trabant
eu bitiesc, tu bitiesti, el/ea biteste romanica batzaie.

e-romanica este noua moda printre pensionari : buzz, ti-a venit pensia? nuuu, da' tie?

marduk: vorbeam de bade gheo de la crasma , nu de la coasa wink.gif. nu e pesimism, e-torrente pentru e-romania ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 22 Mar 2010, 01:30 PM) *
Asa este, dar am sa-ti dau un exemplu, e bun si netu la ceva, sunt foarte multi copii care locuiesc la sate, unde au drumuri ca vai de mama lor, dar au electricitate si nu au net. Poate ca nu netul este important, dar e bun si ala poate or sa se faca cursuri de acasa, nu sa mearga copiii 4-10 km zi de zi catre scoala, prin paduri, ploaie si frig.


Banii aia nu vor fi folositi pt largirea retelei internet (sta e treaba providerilor, nu a statului) , ci pentru un portal electronic. jamie.gif Ar construi 5000 de scoli cu banii aia, marduk!
Marduk
Poate, nu ma pricep, la mine ajunge doar ideea ca cineva se ocupa ca si la sate, comune, orase mici sa ajunga internetul si asta pentru mine este ok. Daca s-ar gasi resurse pentru elevi sa nu-i mai vad ducandu-se la scoala prin ploaie si frig zeci de kilometrii as fi si mai multumit.
Cucu Mucu
Pai nu asta e ideea, mai omule, ideea e ca fac ei un megasuperportal pe care omul sa gaseasca toate informatiile, sa isi plateasca impoziteleee biggrin.gif, etc. si costa numai 500 de milioane. e un biznis cam ca almanahele alea a lui nea nelu, daca isi mai aduce cineva, alea prin care s-au cheltuit nustiucate milioane pt promovarea romaniei.

Ce fac ei acum e cam ca idiotii aia care au o cocioaba de chirpici ce sta sa cada pe ei dar au digi tv si telefon mobil.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Mar 2010, 09:13 PM) *
Ce fac ei acum e cam ca idiotii aia care au o cocioaba de chirpici ce sta sa cada pe ei dar au digi tv si telefon mobil.

Sti ceva, eu as fi multumit daca fiecare cocioaba din chirpici sau paianta, ar avea internet, telviziune si telefon mobil. Mai mult, as fi multumit daca fiecare amarat din tara asta, ar avea acces la informatie fie din partea ONG- urilor tiganesti, unguresti, lipovene, sarbesti, bulgaresti, poloneze, evreiesti, armenesti, etc. (cred ca i-am uitat pe italieni si greci) scuze. Asa ar conta intr-un viitor nu prea indepartat, optiunile politice ale alegatorilor, daca pe programul tv Favorit, Etno sau Taraf reuseste un politician sa-si prezinte programul politic si castiga alegerile, asta este, poporul are dreptatea intodeauna.
Erwin
unde trăieşti tu, Marduce haiduce? unsure.gif Din banii ăia se vor înfrupta nişte firme partenere care fac studii de fezabilitate şi nişte ştabi care dau cu subsemnatul pe proiecte şi aprobări de proiecte, nici o centimă nu va ajunge la amărâţii ăia de copii din sate!!! Ştii cât costă un studiu de fezabilitate şi proiectarea unei asemenea "ctitorii"?? Până la implementarea propriuzisă se duc vreo 70-80% din toată suma! Nicio şansă să folosească la ceva, pentru că chestia asta e un avorton născut acum 15 ani şi din care nu s-a ales nimic până acum, doar belele pe capul contribuabililor. În loc ca de la bun început toate departamentele astea unde se depun declaraţii să fi fost gândite de la început într-un sistem unitar, fiecare şi-a făcut de cap cu sistem propriu. Bazele de date care de la bun început trebuiau să fie unice pe ţară acum sunt sparte în n-şpe chestii incompatibile unele cu altele. Toată enormitatea birocratică generată de separarea asta acum vor s-o cârpească cu un nume frumos: e-romania. Eu unul mă îndoiesc că aceşti bani vor aduce ceva bun în ţara asta, doar o bătaie pe umăr din partea FMI: "băieţii, vedeţi ce faceţi cu meleardele că în curând vine scadenţa!" ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 22 Mar 2010, 10:37 PM) *
Sti ceva, eu as fi multumit daca fiecare cocioaba din chirpici sau paianta, ar avea internet, telviziune si telefon mobil.


Eu as fi multumit daca ar avea locuri de munca, mancare, apa curenta, drum pietruit, scoala si dispensar. Dar, deh, fiecare cu strategia lui de dezvoltare.

Cat despre net, ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample! rofl.gif rofl.gif


http://www.youtube.com/watch?v=jgFmViGXQTg...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=CO8XllV60ac...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=sepmRTE6A9E...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=nfiUusJoTHU...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=n34f6cvSuCw...feature=related


I-auzi, marduk, ia... hai, misca buricu... rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Mar 2010, 11:39 PM) *
Cat despre net, ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample!

Mi-a placut ala cu plasma si carpeta pe perete, beton frate. rofl.gif Ne trebuie inainte de toate educatie, chiar si pe stomacul gol.
Marduk
Romania second-hand, romanii trebuie sa aiba musai pe langa haine sh, fregate sh si avioane militare sh. Daca ne-ar ataca rusii oare ne-am descurca mai bine cu 24 F16 sh decat cu 12 Gripen noi? Poate este o concurenta intre politicieni, daca PSD-isti ne-au cumparat 2 fregate sh, PDL-isti vor si ei sa ne cumpere 24 de avioane F16 sh.
turbo trabant
f-16 e foarte bun chiar si second hand. mai ales ca se poate avansa dupa aceea la f-35 wink.gif.
Marduk
cand, peste 10-15 ani? o sa bagam o gramada de bani in astea dupa care le dam la fier vechi si cumparam F35 la pret "redus" ca am cotizat in trecut la economia viitoare a USA.
turbo trabant
daca este sa alegi intre a cotiza la sua si la suedia, e de preferat sa cotizezi la suedia?

f-35 va fi disponibil in urmatorii 5-7 ani pe piata iar majoritatea tarilor nato (care au f-16) au solicitat sau sunt in discutii pentru f-35. f-16 este preconizat sa fie folosit in conitnuare de nato pana in 2025-2030 deci nu putem vorbi de un avion vechi sau demodat.

cele 24 de avioane vor avea ca sarcina cel mai probabil apararea bateriilor antiracheta de pe teritoriul romaniei. de aici ai o nevoie de integrare cu tehnica americana pe care gripen-ul nu stiu daca o dovedeste.

eu m-as uita mai atent la progresele exponentiale inregistrate in domeniul dronelor care au costuri cu cel putin un ordin de magnitudine mai redus.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 11:19 AM) *
eu m-as uita mai atent la progresele exponentiale inregistrate in domeniul dronelor care au costuri cu cel putin un ordin de magnitudine mai redus.

si eu, mai ales ca pilotul este la sol si poate conduce doua sau mai multe avioane in acelasi timp. 8 state din Europa au F16 si nici una dintre aceste tari nu este prea importanta din punct de vedere militar, cu exceptia Poloniei si Italiei. vorbim de un avion care este produs din 1976 si carora din cate am inteles trebuie sa le inlocuim motoarele tehnica invechita, etc. oricum eu am vrut sa scot in evidenta cat suntem de fascinanti si de eterni in greseli, deciziile aste politice au papat bani pe care ii puteam folosi la alte chestii, numai cat s-a bagat in modernizarea Mig-urilor pentru ca apoi sa le aruncam la fier vechi.
turbo trabant
este probabil ca aceste f-16 sa fie ultimele avioane pilotate ale aviatiei romane. dar sunt bune, romania este o tara mica pe continent si nu prea conteaza ca singurii potentiali atacatori sunt rusnacii cu ale lor mig-29 (inca 25 de ani pe putin smile.gif ).

e probabil o solutie de compromis buna pana cand vom avea drone sau f-35. fata de alte decizii miraculoase pe aparare (gen fregatele) asta e o decizie destul de buna.

probabil avioanele cu care zbori din romania de obicei pe cursele low cost sunt mai uzate decat aceste f16 smile.gif.

ps: eu as astepta detalii oficiale si nu m-as uita in gura tuturor analistilor pa haparare romani care se cred geniali si se pricep si la havioane ca "e ca la loganu meu domle".
abis
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 10:49 AM) *
f-16 e foarte bun chiar si second hand

O fi bun, insa mi se pare evident ca Gripen este si mai bun.
QUOTE
daca este sa alegi intre a cotiza la sua si la suedia, e de preferat sa cotizezi la suedia?

Daca ai de ales intre un produs bun (sa zicem) si unul foarte bun, la un pret pe care ti-l poti permite, pe care il alegi?

Pe langa faptul ca un produs second-hand presupune calitate mai scazuta, are si costuri de reparatii si intretinere mai mari.

Ca sa nu mai spun ca oferta suedeza presupunea si un offset de 100%.

Fostul sef al Statului Major al Fortelor Aeriene, Constantin Croitoru, spunea intr-un interviu:

“Polonezilor le-au trebuit aproape patru ani sa operationalizeze avioanele F-16, sa se instruiasca si sa le aduca la un nivel operational multumitor. De asemenea, dupa trei ani, colegii unguri, care au luat avioane Gripen, se apropie de un stadiu de operationalizare. Avand in vedere aceste considerente, noi suntem in foarte mare intarziere. Trebuie sa intelegem un lucru: nu este suficient si nici simplu sa dai banii si sa aduci maine avionul in baza aeriana. Nu il poti folosi. Pentru ca, de maine, trebuie sa incepi pregatirea operationala a personalului care il va exploata. Ca sa pregatesti acest moment, trebuie sa-l anticipezi cu minimum doi-trei ani. Este necesara demararea unor operatiuni de amenajare a bazelor si pregatirea mentenantei specifice. Urmeaza pregatirea personalului tehnic si navigant”.


Deci sa ne asteptam ca peste vreo patru ani abia sa folosim niste avioane care acum sunt la mana a doua... O sa inlocuim sicriele zburatoare rusesti cu unele americane.

Parerea mea este ca e cea mai proasta decizie.

Iar chestia cu F-35 e vrabia de pe gard. Adica iti imaginezi ca daca vor vrea ungurii sa cumere americanii vor zice "nu" pe motiv ca acum cativa ani au luat Gripen? Ma indoiesc.
turbo trabant
daca voi sunteti dispusi pentru inca un imprumut fmi ca sa se cumpere niste avioane lucitoare, proaspat scoase din tipla .....

e cea mai buna solutie de compromis (tehnica, politica, economica) probabil pe 10 ani de acum incolo. cand nu iti permiti un mertan poti sa cumperi si un vw la mana a doua.
abis
Pai hai sa vedem, cat ne costa varianta F16 si cat ne-ar fi costat Gripen? smile.gif

De ce zici ca este "cea mai buna solutie tehnica, politica si economica"?


BTW, cica noi luam F16 Block 25 - adica niste vechituri, polonezii au luat F16 Block 50...
Marduk
Pai americanii ne dau in banii astia doar "fuselajele" apoi o sa cumparam de la ei motoarele, avionica, etc. E clar ca buna ziua ca este o decizie pur politica dar una foarte proasta, dar ma tot intreb cine are de castigat si ce?
turbo trabant
marduk, ai vreun comunicat oficial sau doar baliverne din presa romaneasca? in comunicatul CSAT (update: ups, nu mai apare) se spune ca romanii vor suporta doar mentenanta dar nu se precizeaza despre upgrade nimic.

dpdv politic, intrucat astea doua duzini de f-16 vor pazi silozurile de rachete, americanii nu vor accepta sa fie niste rable sau programul eventual de upgrade sa dureze infinit de mult.
Marduk
N-am nici un comunicat, astept si eu ca aia de i-am votat sa-mi administreze particica mea din buget si din tara sa iasa la tembelizoare si sa ma convinga, nu ca ar reusi, dar macar asa de obraz. De cine vor pazi silozurile de rachete, ca ale parca sunt pentru iranieni. Da si englezii s-au purtat ca niste gentelemeni pana ne-au vandut amaratele alea de fregate pe urma mai cumparati si asta ca trebuie si ailalta ca este necesara, ca doar suntem aliati.
turbo trabant
pe americani ii intereseaza direct ca sunt fundurile lor direct implicate ca f-16 sa fie un succes si nu un rahat cum a fost mig-21 lancer. fregatele britanice nu aparau londra. a fost o chestie de profit (pentru vanzator) pur la fel cum ar fi fost si cu gripen-urile. oricum zic mersi ca nici macar nu s-a pus problema de basinile alea frantuzesti de avioane.


interesul poarta fesul iar analistii romani care ridicau in slavi avioanele suedeze doar nu o faceau din patriotism unsure.gif ma astept ca aceeasi analisti si experti sa tune si sa fulgere impotriva americanilor si avioanelor imperialiste chiar daca ar fi moca sau Doamne fereste americanii ne-ar da bani pe langa pomana primita. ca asa -i expertul roman, patriot foc.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 01:00 PM) *
QUOTE
pe americani ii intereseaza direct ca sunt fundurile lor direct implicate ca f-16 sa fie un succes

de ce succes vorbim aici? F16 da, a fost un succes, dar daca eu mi-as cumpara caruta nu m-as compara cu bunicu ci cu fostul coleg de scoala care are mertan.
QUOTE
nu un rahat cum a fost mig-21

si astea la vremea lor au fost super avioane, despre sufixul Lancer nu pot sa-ti zic nimic ca-mi sar evreii in cap, doar e realizarea lor, nu.
QUOTE
fregatele britanice nu aparau londra

ce te face sa crezi ca F 16 vor apara Wasingtonul? Dupa mine e o alta manarie politica pur romaneasca ca sa nu zic o lucratura fina externa. dar sa asteptam sa vedem si reactia unor piloti militari obiectivi nu din aia care au pilotat doar Mig-uri. sa sti ca daca erau noi nu aveam asa o problema dar cand vad ca iar ne carpim peticele din c...r ma apuca amocu.

turbo trabant
pai fundurile lor or sa aiba nevoie (poate) de niste avioane intretinute cum trebuie, disponibile in cazul in care silozurile sunt atacate. nu romanii wink.gif

de aceea am spus de lancer, mig-21 au fost avioane bune dar acum sunt din alta epoca.

astea 24 vor apara silozurile care vor apara europa.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 02:29 PM) *
astea 24 vor apara silozurile care vor apara europa.

poate nu sti ca Romania a avut si cateva Mig 29, nu mai stiu cate exact si nici ce s-a intamplat cu ele, macar pe alea de le aveam si tot era mai bine.
turbo trabant
alea cateva au ajuns la fier vechi ( ma rog nu inca). deciziile destepte ale minunatilor conducatori ai armatei romane.

nu prea poti sa aperi baze americane cu avioane rusesti wink.gif, nu da bine la imagine. imaginea pe radar -"hei joe e unu romanesc sau rusesc? dracu stie dar baga-i o racheta sa fim siguri!"
Marduk
"Romania received 20 MiG-29A delivered from USSR starting in 1989 plus 1 MiG-29S from Moldova. Currently 18 aircraft were placed in storage after funding was cut for upgrade programme" Tot nu inteleg de ce nu le-or fi modernizat pe astea in loc de Mig 21?


abis
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 02:01 PM) *
oricum zic mersi ca nici macar nu s-a pus problema de basinile alea frantuzesti de avioane

Eurofighter? Ei na, era probabil cea mai buna varianta dpdv tehnic. Insa si cea mai scumpa.
QUOTE
analistii romani care ridicau in slavi avioanele suedeze doar nu o faceau din patriotism

Poate ca o faceau pentru ca intr-adevar Gripen este, acum, mai bun decat F16? unsure.gif
QUOTE
nu da bine la imagine. imaginea pe radar -"hei joe e unu romanesc sau rusesc? dracu stie dar baga-i o racheta sa fim siguri!"

Ai o imagine cam simplista. laugh.gif

Pe radar nu te prinzi daca avionul pe care il scanezi este Mig sau F16. In plus, astfel de incidente sunt practic imposibile, exista comunicare de la sol cu avioanele (proprii), traseul este urmarit de la decolare...
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Mar 2010, 03:15 PM) *
Pe radar nu te prinzi daca avionul pe care il scanezi este Mig sau F16.

Cica se poate, exista un sistem de detectie inamic sau amic bazat pe semnalele transmise de fiecare avion, are o prescurtare dar nu-mi aduc aminte acum. Pentru asta au fost modificate si Mig 21 devenind Mig 21 Lancer


P.S.
Suntem off topic cu toata discutia asta, sau nu?
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Mar 2010, 03:30 PM) *
Cica se poate, exista un sistem de detectie inamic sau amic bazat pe semnalele transmise de fiecare avion, are o prescurtare dar nu-mi aduc aminte acum.

Asta-i altceva decat spune turbo. smile.gif

Nu cred ca suntem off-topic, vorbim despre o afacere (proasta, dar fascinanta) pe care Romania este gata sa o faca.
turbo trabant
ala e IFF dar radarele moderne iti permit identificarea prin radar signature, unica fiecarui tip de avion.

in fine, eu as astepta sa vad detaliile pana sa ma pronunt ca o cassandra despre acest "dezastru" sau "superafacere". analistii romani nu fac 2 bani, nici macar parliti la flacara violeta.

ps: aici includ si presa din romanica care va urla in mod cert despre afacerea proasta a secolului sorry.gif
abis
Si se confunda un Mig rusesc cu unul romanesc? Ce zici tu? smile.gif
turbo trabant
deci 900 de meleoane din care 400 trainingul la chiloti si basca refacerea infrastructurii inclusa in pret.

scump doamna scump! dincolo la suedeze era mai ieftin!

http://www.zf.ro/zf-24/avioanele-f-16-cost...mentul-5773919/

http://www.gandul.info/news/romania-cumpar...r-costa-5771683

Este o decizie strategica a statului roman in privinta securitatii sale nationale. Pretul de un miliard e foarte mic, data fiind consecventa armatei romane in teatrele de operatii si oferta americana cu scutul antiracheta. Aceasta contributie a armatei a fost apreciata de SUA, cu care avem parteneriat strategic", au mai declarat, pentru "Gandul", surse din Ministerul Apararii.

sa decoleze analistii si expertii care sa infiereaza imperialismul! tongue.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 04:04 PM) *
sa decoleze analistii si expertii care sa infiereaza imperialismul!

De parca Suedia ar fi vreo tara comunista...

Nu are legatura cu "imperialismul". Este vorba pur si simplu de faptul ca unii oameni considera ca un avion nou Gripen este mai bun decat un F16 second-hand. Ca este posibil, chiar si in cazul in care oferta finaciara americana sa fi fost mai avantajoasa, ca pe termen lung sa platim mai mult pentru intretinerea unor vechituri decat pentru intretinerea unor avioane noi. Ca oferta suedeza ar fi, in ansamblu, mai avantajoasa atat dpdv tehnic, cat si economic. Ca ora de zbor pe un Gripen costa semnificativ mai putin decat ora de zbor pe F16 (cam jumatate). Ca suedezii ofereau un offset mult mai atractiv. Si alte aspecte care nu tin de "imperialism" ci de chestiuni practice. Ca de ex. faptul ca Gripen are o mai mare autonomie de zbor fata de F16

Tu cand ti-ai cumparat ultima oara ceva de la second-hand?
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 04:04 PM) *
QUOTE
deci 900 de meleoane din care 400 trainingul la chiloti si basca refacerea infrastructurii inclusa in pret.

si modernizarea cine o suporta? turcu sau romanu?
QUOTE
Este o decizie strategica a statului roman in privinta securitatii sale nationale.

Halal strategie, rupti in fund da luam decizii strategice, s-avem rezon moncher.
QUOTE
Pretul de un miliard e foarte mic, data fiind consecventa armatei romane in teatrele de operatii

Da aici ai dreptate toti tinerii aia care si-au dat viata acolo pentru o cauza care nu este a noastra valoreaza mult mai mult.
QUOTE
"Aceasta contributie a armatei a fost apreciata de SUA, cu care avem parteneriat strategic"

Adica asta se chiama "apreciere", luati si voi niste avioane sh ne dati ceva bani si cand o veni vremea daca sunteti cuminti va vindem altele noi. rofl.gif

Marduk
QUOTE(abis @ 24 Mar 2010, 04:28 PM) *
Ca suedezii ofereau un offset mult mai atractiv.

Poate nu stie omul ce-i aia "offset". rolleyes.gif
turbo trabant
modernizarea e inclusa in pret si probabil o vor face americanii nu "legata cu sarma, lasa ca zboara si asa".

pai intr-o tara saraca, asta ii mai lipsea chelului pe tichie: niste saab-uri noi noute cu tot ce vine la cutie: asigurare, service scump, "pitzipoanca pe scaunul din dreapta", locul in fata la bamboo adica nato. dupa care, vai s-a agravat criza, nu mai avem bani de benzina la saab-uri sau vine suedia si le ia inapoi ca nu am platit ratele.

observ o chestie impotriva second-handului smile.gif. normal era o analiza f-16 nou vs saab nou si f-16 vechi vs saab vechi.

PS: marduk, ai vreun exemplu de offset derulat in eterna si fascinanta romanica derulat cu succes? "da' mie ce imi iese la offsetul asta?" ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 04:41 PM) *
QUOTE
modernizarea e inclusa in pret si probabil o vor face americanii nu "legata cu sarma, lasa ca zboara si asa".

daca o vor face americanii? s-ar putea sa o faca grecii ca tot trebuie ajutati sau italienii ca se pricep la moriste din astea.
QUOTE
observ o chestie impotriva second-handului smile.gif. normal era o analiza f-16 nou vs saab nou si f-16 vechi vs saab vechi.

pai nu asta era optiunea, noi discutam despre nou contra vechi, dar astea sunt doar parerile noastre eu sunt convins ca la mijloc este o decizie politica si nu una economica sau strategica. vom avea sansa sa auzim si parerile unor specialisti in domeniu, sincer la cat cunosc eu, ma multumeam cu MIG-urile 29 modernizate si cu banii pentru F16 dati pe autostrazi, drumuri comunale, scoli, etc.

abis
QUOTE(turbo trabant @ 24 Mar 2010, 04:41 PM) *
pai intr-o tara saraca, asta ii mai lipsea chelului pe tichie: niste saab-uri noi noute cu tot ce vine la cutie: asigurare, service scump, "pitzipoanca pe scaunul din dreapta", locul in fata la bamboo adica nato. dupa care, vai s-a agravat criza, nu mai avem bani de benzina la saab-uri sau vine suedia si le ia inapoi ca nu am platit ratele.

Primo: service-ul costa mai mult la F16 decat la Gripen. Vezi aici.

Secundo: pentru avioanele suedeze am incepe sa platim abia peste cinci ani (vezi aici) cand dupa toate probabilitatile actuala criza economica va fi demult depasita.

PS: spune-mi tu de ce nu s-a luat in calcul cumpararea de F16 noi. smile.gif

Si un raspuns la intrebarea cand ti-ai luat tu ceva de la second-hand ultima oara.
Marduk
Americanii ne dau avioanele F16 gratis si nu sunt sh ci in uz, pe noi ne va costa doar mentenanta 800 milioane $ si 1,2 miliarde alte cheltuieli.
abis
QUOTE(Marduk @ 24 Mar 2010, 04:58 PM) *
Americanii ne dau avioanele F16 gratis si nu sunt sh ci in uz

Adica? Care-i diferenta? rolleyes.gif

turbo trabant
nu stiu daca celelalte tari nato sunt capabile de modernizari ci numai de mentenanta pentru f-16. daca celelalte tari o pot face, nu vad de ce nu ar face-o si inginerii romani cat timp sunt respectate standardele de calitate iar banii nu sunt dati direct de mult iubitii politicieni romani. orice chestie care tine de intretinere si e facuta pe baza unei aprobari politice in romania se face dupa ureche.

si un lucru second hand este bun si uneori merita mai mult ca unul nou desi durata ramasa e mai mica insa si pretul/costurile anexe sunt mai mici.

la o astfel de achizitie nu numai factorul tehnic e primordial, politicul isi baga coada si mai este si cat de bogat esti cand cumperi acel lucru. de aceea un lucru scump nou (saab) este si mai scump intr-o tara saraca, mai ales cand f-16 e mult mai popular in europa de vest decat gripen - cam acelasi raport intre ford si saab.

ps: mi-am adus aminte de mig-29. in 1993 , rusia a declarat ca nu va mai livra piese de schimb pentru avioanele din romania. ca urmare, au fost nevoiti sa le treaca pe dreapta si am gresit cand am zis ca romanii au fost de vina.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.