Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Marduk
Azi am citit un articol care merita sa fie citit de toti cei care urmaresc acest topic.
Cla
"S-a născut la 23 august 1948, la Bucureşti."
rofl.gif Na fain, înca unu'
Deci, si el zice "Legam cu sârma, merge si-asa" rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 14 Aug 2009, 09:55 AM) *

Multumesc marduk superb de realist Plesu.

"Adică fără această reformă la nivel microsocial, putem să avem 1.000 de personalităţi spectaculoase la vârf: ele nu pot schimba adâncurile acestea mereu instabile, mereu în stare de fermentaţie. Eu nu spun că toţi românii sunt hoţi sau toţi românii sunt inapţi. Spun doar că există o lipsă de mobilizare de sine pentru rezolvarea lucrurilor dificile şi o tendinţă de a plasa mereu răspunderea, greutăţile, vina spre altcineva. Când mereu e de vină altcineva, nu e de vină nimeni. Asta se întâmplă."

Marduk
QUOTE(Cla @ 14 Aug 2009, 11:14 AM) *
Deci, si el zice "Legam cu sârma, merge si-asa"

Citeste cu atentie, tocmai de asta se teme cel mai mult, de legatul asta cu sarma si de inconsecventa romanilor, de pendularea lor prin istorie, de bizantinismul de care tot vorbeam pe aici. Pentru a supravietui in istorie nu este neaparat nevoie sa te inclini de fiecare data, trebuie sa fi consecvent in actiunile la care de angajezi, macar ca popor, daca nu ca indivd.

Cucu Mucu
QUOTE(Cla @ 14 Aug 2009, 11:14 AM) *
"S-a născut la 23 august 1948, la Bucureşti."
rofl.gif Na fain, înca unu'
Deci, si el zice "Legam cu sârma, merge si-asa" rofl.gif


Bai Cla, nu mai rade frate cu gura pana la urechi, ca nici nemtii nu mai sunt ce-au fost, pana si ei leaga cu sarma. Deh, daca si la astia au inceput sa cada cladiri, e nasol! rofl.gif


Mi se pare exceptional radiografia " De unde pleacă această vocaţie? {de victima} Din intuiţia că ea constituie o scuză extraordinară. Când nu îţi iese nimic, dai vina pe alţii. Psihologic, e legitim sau justificabil, dar, pe termen lung, devine un obicei prost." Desi unii au dat cu huo cand m-am luat de "Miorita", se pare ca nu sunt singurul in aceasta pozitie antimioritica.




turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 14 Aug 2009, 01:01 PM) *
ca nici nemtii nu mai sunt ce-au fost, pana si ei leaga cu sarma.

Stirea asta este de o prostie tipic mioritica. Acolo era santier de demolare facut de romani iar cele 2 victime au fost surprinse probabil de o lucrare prost asigurata facuta tot de romani. RIP !
Cla
Cucule, m-ai inteles gresit, eu râdeam ca domnul e nascut in 23 August, la fel ca mine, si are aceleasi idei ca mine spoton.gif
Cla
Romania are nevoie de maxim 150 de spitale

Tembel??
turbo trabant
Poftiti la gratar !

http://life.hotnews.ro/stiri-fun-6048511-v...ura-planeta.htm
Cla
rofl.gif ma, am si altceva spoton.gif
turbo trabant
OMG acum m-am prins cand m-am uitat la videoclipul ala pus de mine.

dorel/doreaua este la etajul 5 al unei parti a blocului care a fost construita dupa ce a fost construit blocul. primul a inceput vecinul de jos cu un balcon exterior adaugat si apoi toti ceilalti au zidit deasupra cate un balcon!!!

sa nu se ingrase grataragiul ca le darama turnul din pisa ! laugh.gif
Cla
Mai, tu pui un clip si nu stii despre ce e vorba? rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 14 Aug 2009, 06:50 PM) *
Mai, tu pui un clip si nu stii despre ce e vorba? rofl.gif

Domne am fost fascinat de gratar, nu am vazut turnul din pisa rofl.gif
Marduk
Daca "chestia"aia nu are structura din beton armat, o sa fie groasa acolo la urmatorul cutremur. Grataru-i frate cu romanu.
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 14 Aug 2009, 06:57 PM) *
Domne am fost fascinat de gratar, nu am vazut turnul din pisa rofl.gif

Aha, asta-i ca poza aia cu gagica de pe bicicleta si te intreaba "ce bicicleta îi asta?"
Dar nici n-o stii ca te-ai uitat pe curul gagicii laugh.gif
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 14 Aug 2009, 07:18 PM) *
Daca "chestia"aia nu are structura din beton armat, o sa fie groasa acolo la urmatorul cutremur. Grataru-i frate cu romanu.

e structura de tip lego , fierul fiind economisit la gratar drool.gif

@Cla :genau ohyeah.gif
Cla
Welcome to REAL Bucharest rofl.gif

Sobolanul
Marduk
E o campanie dura inceputa de media pe seama supermaketurilor, in parte este adevarat, dar eu vreau sa atrag atentia ca acolo lucreaza angajati romani, manageri romani, poate angajatorii sunt investitori straini dar cei ce trebuie sa-si faca treaba sunt romanii. Chestiile astea cu gandaci, soareci, pisici, pot fi si facaturi pentru a discredita magazinele respective. Nu vreau sa se creada ca le iau apararea, dar am avut ocazia sa vad cateva facaturi la comanda, menite sa discrediteze un lant de fast food, pana la urma tarasenia a iesit la iveala dintr-o intamplare.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 14 Aug 2009, 02:05 PM) *
Stirea asta este de o prostie tipic mioritica. Acolo era santier de demolare facut de romani iar cele 2 victime au fost surprinse probabil de o lucrare prost asigurata facuta tot de romani. RIP !


Bine ca nu esti tu mioritic, ma! rofl.gif Da, pai v-ati dus buluc peste nemti sa ii stricati si pe astia! tongue.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Aug 2009, 10:45 AM) *
Bine ca nu esti tu mioritic, ma! rofl.gif Da, pai v-ati dus buluc peste nemti sa ii stricati si pe astia! tongue.gif

mein fuhrer, legatura intre mine si articol fiind care? acu daca dorel da cu barosu si mor 2 nevinovati tot nemtii e di vina?

ps: documenteaza-te ce se intampla cand un preot moare intr-o biserica in constructie. jamie.gif
Cla
QUOTE(marduk @ 14 Aug 2009, 08:55 PM) *
E o campanie dura inceputa de media pe seama supermaketurilor

Marduk, asa ceva se poate întâmpla oriunde pe lume, nu numa' în RO.
Pe mine însa m-au distrat comentariile, si mai ales ce fara griji si pasnic dormea animalul lânga taitei.
Cred c-a fost în al noualea cer cloud9.gif
Chiar îmi imaginez cum as dormi eu lânga un roastbeef rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 17 Aug 2009, 04:15 PM) *
Pe mine însa m-au distrat comentariile, si mai ales ce fara griji si pasnic dormea animalul lânga taitei.

Mie chiar mi s-a parut ca animalul era beat, bolnav, daca nu era otravit. Un soarce sanatos este vioi si cu greu il poate prinde o pisica, ala era terminat.

Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 17 Aug 2009, 12:26 PM) *
mein fuhrer, legatura intre mine si articol fiind care?


Comentariile tendentioase fara baza reala! tongue.gif Nu ma intereseaza ce se intampla cand moare cineva intr-o biserica in constructie, stiu doar ca nici macar nemtii nu mai sunt ce au fost!
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Aug 2009, 09:24 AM) *
Comentariile tendentioase fara baza reala! tongue.gif Nu ma intereseaza ce se intampla cand moare cineva intr-o biserica in constructie, stiu doar ca nici macar nemtii nu mai sunt ce au fost!

nemtii nu au fost niciodata ce au crezut romanii, au fost idealizati. jamie.gif

era legat de faptul ca nu erau nemti acolo la lucru si iti garantez chestia asta. e ca si cum niste chineji construiesc in romanica , se duce dracu totului si romanii sunt de vina.

Morala: pai daca nemtii domne lucreaza in halul asta , ce vreti de la "bietii" romani? romanie eterna si fascinanta ohyeah.gif
Marduk
La Parlamentul Romaniei s-a blocat un lift, in interior o femeie, a stat 4 ore in lift pana ce responsabilii au aprobat interventia celor de la descarcerare. Unii dintre senatori au intrebat cine este in lift, altii au spus ca liftul nu este al senatului ci al camerei, intr-un final dupa ce femeia a fost eliberata, alesii neamului au pus de-o COMISIE. Abia astept sa vaz concluziile acestei comisii. rofl.gif clapping.gif roflmao.gif frusty.gif
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 9 Sep 2009, 05:23 PM) *
alesii neamului au pus de-o COMISIE.

genial sper ca tin sedintele in liftul ala.
Marduk
In Bucuresti are loc un incendiu la un depozit, pompierii lupta sa stinga focul chiar si de ziua lor, a pompierilor, un incendiu care a acoperit jumatate din Bucuresti cu fum si particule, un dezastru, o eroare umana, un eveniment neprevazut!! Ce a urmat reprezinta atitudinea tipica romanilor, tote autoritatile s-au pus pe treaba, pe controale, comisii, probabil vom avea parte de hotarari al primariei generale ale guvernului, parlamentului, etc. Toate aceste "organe" au sarit ca arse dupa ce evenimentul s-a produs, nu inainte, probabil ca inainte veneau in control se uitau pe ici pe colo isi luau tainul si plecau linistiti la restaurant sau acasa in familie. Stau si ma intreb cum pot toti acesti factori de control si prevenire sa doarma linistiti in paturile lor stiind ca din cauza ca nu au fost consecventi si corecti in munca facuta oricand se poate produce o tragedie, o tragedie in care poate sa aiba de suferit chiar familia lor.
Marduk
Romania este fascinanta, exista o sexualitate gerontofila care sa manifesta nu numai aici pe aceste meleaguri mioritice ci si un UE.
Afrodita
Sexualitatea asta gerontofila e si aici, in "marele si minunatul vest" (salbatic), doar ca n-ajung stirile astea si la voi, ca nu-s "de scandal"...

Acum tocmai au condamnat un mare bancher de la HSBC pentru ca si-a omorat nevasta aici ... si e bancher, nu ghita din deal de la cuca macaii... inutil sa mai spun de cazurile de pedofilie ce-au umplut ziarele vreo 3 saptamani si de cutitarii de prin Londra, Manchester, Leeds si altele asemenea, care injunghe oamenii pentru ca au cercei in nas si parul vopsit negru....
Achernar
QUOTE(marduk @ 14 Sep 2009, 07:37 PM) *
In Bucuresti are loc un incendiu la un depozit, pompierii lupta sa stinga focul chiar si de ziua lor, a pompierilor, un incendiu care a acoperit jumatate din Bucuresti cu fum si particule, un dezastru, o eroare umana, un eveniment neprevazut!! Ce a urmat reprezinta atitudinea tipica romanilor, tote autoritatile s-au pus pe treaba, pe controale, comisii, probabil vom avea parte de hotarari al primariei generale ale guvernului, parlamentului, etc. Toate aceste "organe" au sarit ca arse dupa ce evenimentul s-a produs, nu inainte, probabil ca inainte veneau in control se uitau pe ici pe colo isi luau tainul si plecau linistiti la restaurant sau acasa in familie. Stau si ma intreb cum pot toti acesti factori de control si prevenire sa doarma linistiti in paturile lor stiind ca din cauza ca nu au fost consecventi si corecti in munca facuta oricand se poate produce o tragedie, o tragedie in care poate sa aiba de suferit chiar familia lor.


De acord. De exemplu un astfel de eveniment a mai avut loc si in orasul romanesc Enschede din judetul Netherlands :
Enschede fireworks disaster
Cucu Mucu
Cea mai tare faza e aia petrecuta zilele trecute, cand, in cazul unui jaf la o banca, militistii, cum ii stim, negasind nici un indiciu sa ii duca la hoti, au amendat casiera pt neglijenta in serviciu. Asta imi aduce aminte de faza cand am gasit intrarea la birouri fortata, am chemat militistii si astia " Mnaseara, da' tu n-ai paznic aici? [io]Nu. [Ei] Ee, nici alarma montata de o firma autorizata? [Io] Nu, am una luata de la praktiker. [Ei] Aaaa, pai vezi, nene ce na faci! Esti pasibil de doujde milioane amenda. rofl.gif Dar am rezolvat-o in instanta!
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 14 Oct 2009, 07:52 PM) *
Romania este fascinanta, exista o sexualitate gerontofila care sa manifesta nu numai aici pe aceste meleaguri mioritice ci si un UE.

bre, ce ai cu dragostea? uite aici caz de mare cultura si dragoste : mitterand ( fiul fostului presedinte si ministrul de externe actual ) a recunoscut ca a "iubit" un pusti din tailanda dar ca a fost din dragoste bre nu pe bani.

e ultima moda in vest chestia asta in materie de chestii sexuale, politaii umfla la pedofili (grupuri) aproape zilnic sad.gif
March
Mârlanu’ de cartier şi nevasta scuipatoare de seminţe

Îl recunoşti după maioul decoltat şi răsfrânt pe burdihan. Îşi ţine mobilul în mână, alături de pumnul de seminţe. Are o soţie la purtător. Ea merge cu trei paşi în urma lui. De obicei, şi ea are un pumn de seminţe. El îi spune nevestei: “fă”. Ea nu are o formulă patentată. Noi o să-l numim mârlanu’ de cartier.
Marduk


Am cautat mult imaginea asta, azi din intamplare am gasit-o. Un roman, nu zic cine este ca e becher, isi repara Maybach-ul cu ranga. nonono.gif
Cla
Na, si? Pleu scump sau ieftin, tot pleu e... si mai ales ca e indoit, oricum e schrott, daca bagi ranga in el sau nu, tot aia-i.
Niciodata n-am inteles mirarea oamenilor la faza asta...
turbo trabant
atunci cand am vazut poza am ras. dupa ce am mai luat intre timp contactul cu "servisurili" patriei, i-am dat dreptate.

e schrott -schrott si mi se pare ca a si vandut-o intre timp. oricum jiji e baiat de brucseles acuma wink.gif
March
Se intampla in Romania regimului Basescu !

COLABORATOARE A CELEBRULUI FIZICIAN STEPHEN HAWKING CAUTĂ O SLUJBĂ DE BONĂ
Vedetă la Cambridge, supravetuitoare în România
abis
Ai o obsesie cu "regimul basescu"...
Marduk
QUOTE(Cla @ 9 Nov 2009, 01:05 PM) *
Niciodata n-am inteles mirarea oamenilor la faza asta...

Pai sa-ţi zic eu, un tip care are o maşina modesta, daca as avea parte de asa ceva as pune mana pe telefon si as suna la o firma de tractare, da eu nu am Maybach si nu sunt Becali.

Cla
QUOTE
daca as avea parte de asa ceva as pune mana pe telefon si as suna la o firma de tractare, da eu nu am Maybach si nu sunt Becali.

Ma rog, asa o vezi tu. Pentru mine, o masina e o bucata de pleu care ma duce de la A la B, nimic mai mult. Poate si Gigi gândeste asa, numai ca pleul lui e mai scump ca al nostru, atâta tot.
A platit-o? E a lui? Pai poa' sa faca ce vrea cu ea, care-i problema...
Ca poate altor oameni le vine plânsul vazând asa ceva, n-are ce sa-l deranjeze. Nici pe mine nu m-ar interesa ce ar zice lumea daca-mi bag ranga in masina ca tocmai asa am eu acuma chef, vreau s-o conduc mai departe dar nu mi se deschide usa, de ex.
Marduk
Asa o fi, dar mie mi se pare un sacrilegiu sa bagi ranga sa indrepti o usa de Maybach, culmea ca imaginea aia a circulat prin lume si cele mai multe "comentarii" si-a luat de la nemti.
Cla
Da? Bine. Au comentat si ei ca sa se afle-n treaba, au bagat mâna în buzunar, s-au trezit la realitate si dunno.gif ... si-au cumparat Dacii rofl.gif

Chestia cu "sacrilegiul" tot n-o inteleg, Marduk, dar e ok, îti respect parerea smile.gif
Marduk
Multumesc.
March
Pe malurile Jiului !



Cati ani vor trebui sa treaca ca romanul sa inteleaga ca plasticul nu se arunca alandala ?! unsure.gif
Marduk
Nu numai pe malurile Jiului este aceasta situatie, in toata Romania avem aceiasi problema.
Cla
Pai sa se puna garantie pe pet-uri, 1 leu de ex, sa vezi cum le duce omu inapoi la magazin sa-si ia banii, sau sa le inlocuiasca cu altele când face plinul.
Marduk
Consiliul Federal din Elvetia a aprobat exportul deşeurilor elvetiene în România. Sunt curios sa vad ce hotarare va lua in acest sens Parlamentul Romaniei si mai ales ce firma va importa aceste deseuri si in ce scop.
Diogene
QUOTE(Cla @ 11 Nov 2009, 07:47 PM) *
Pai sa se puna garantie pe pet-uri, 1 leu de ex, sa vezi cum le duce omu inapoi la magazin sa-si ia banii, sau sa le inlocuiasca cu altele când face plinul.

Și așa avem un buget execedentar. Să dăm bani pentru a încerca să compensăm nesimțirea.
Cla
QUOTE(Diogene @ 12 Nov 2009, 09:37 AM) *
Și așa avem un buget execedentar. Să dăm bani pentru a încerca să compensăm nesimțirea.

?? huh.gif Pai sunt banii tai, pe care-i primesti când duci sticlele goale înapoi, nu stiu ce n-ai prea înteles aici...
turbo trabant
diogeneee, fiule,

cla iti spune ca taxa aia e deja inclusa in pretul petului de bere cand il cumperi prima data si ca ti se inapoiaza banu' cand il returnezi la magazin.

dar slabe sanse sa apara treaba asta, hypermarketurile au spus niet/nein/ ba pe a m...ii la aceasta idee din cauza logisticii.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.