Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Cucu Mucu
Ba, bine mai castiga notarii la sat, in Vrancea
Marduk
QUOTE(abis @ 27 Mar 2009, 02:08 PM) *
Statul este forma; poporul este continutul.

Care poate fi rolul unei amfore lipsita de continutul si utilitatea ei?
QUOTE(Cucu Mucu @ 27 Mar 2009, 02:22 PM) *
Acum, lasand bascalia la o parte, confunzi statul cu boborul.

Presedintele, primul-ministru, ministrii, consilierii, prefectul, primarii, functionarii, militarii, politiaii, etc. astia toti nu fac parte din bobor? sunt E.T.? sunt de alta natie? ei nu sunt parte a "pulimii" de care vb.? Daca eu pentru orice suparare dau vina pe stat, implicit dau vina si pe varul care este judecator, cumnatul care este colonel, unchiul care este politai, nasul care este prefect, toti fac parte din aceasta "pulime". Dar la romani e mai fain sa dai vina pe STAT decat pe rude sau cunostinte.
Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 27 Mar 2009, 08:05 PM) *
Daca eu pentru orice suparare dau vina pe stat, implicit dau vina si pe varul care este judecator, cumnatul care este colonel, unchiul care este politai, nasul care este prefect, toti fac parte din aceasta "pulime". Dar la romani e mai fain sa dai vina pe STAT decat pe rude sau cunostinte.


Ma, cum sa-ti zic sa nu te enervezi mai tare, da' moda e ca, daca unchiu e judecator, baga si nepotul purtator de salariu la tribunal, daca unq e prim ministru baga si nepoata purtatoare de salariu si sporuri in cancelarie. jamie.gif Asa ca, zi tu, cum sa mai dai vina pe el? jamie.gif
abis
QUOTE(marduk @ 27 Mar 2009, 08:05 PM) *
Presedintele, primul-ministru, ministrii, consilierii, prefectul, primarii, functionarii, militarii, politiaii, etc. astia toti nu fac parte din bobor?

Ba da, dar presedintele, premierul etc. nu sunt statul. Ca cetateni, fac parte din popor, dar deciziile lor nu sunt deciziile poporului, ci deciziile statului. Se poate ca poporul sa vrea una si premierul, presedintele ori alti reprezentanti ai statului sa faca invers.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 27 Mar 2009, 08:16 PM) *
Asa ca, zi tu, cum sa mai dai vina pe el?

Pai tocmai asta ma enerveaza, toti romanii dau vina pe stat, o fi vreo terapie de grup, pe care eu nu o inteleg.

QUOTE(abis @ 27 Mar 2009, 09:58 PM) *
Ca cetateni, fac parte din popor, dar deciziile lor nu sunt deciziile poporului, ci deciziile statului.

Nu inteleg si pace, adica sunt cetateni din popor, dar deciziile lor sunt ale statului, nu ale poporului. unsure.gif
abis
Marduk, tu faci parte din poporul roman. Daca spui o prostie la un moment dat, inseamna ca poporul a spus-o?
Marduk
Oi spune eu prostii, dar niciodata cand zic sau fac o prostie nu da vina pe STAT. Romanii au creat acest tap ispasitor "STATUL" pentru a pasa vina unei comunitati car nu stie sa-si poarte singura de grija, un popor de copii neducati, care atunci cand ajung la ananghie da vina pe STAT. Ca roman, e mai usor si mai simplu sa pasezi aceasta vina, decat sa te apuci sa gandesti si sa muncesti pentru binele tau si al comunitatii din care faci parte.
Erwin
QUOTE
Romanii au creat acest tap ispasitor "STATUL" pentru a pasa vina unei comunitati car nu stie sa-si poarte singura de grija, un popor de copii neducati, care atunci cand ajung la ananghie da vina pe STAT.


prietene, după cum vorbeşti, s-ar zice că eşti chiar pe statul de plată al STAT-ului! rofl.gif

Sau, poate nu trăieşti laolaltă cu toţi ceilalţi români, ci undeva în creierul munţilor unde STAT-ul n-are prea mare influenţă asupra a ce pui în farfurie... Da, nu românii au inventat STAT-ul, ci alţii ni l-au băgat pe gât, cum ar veni. Un STAT care pretinde doar că face ceva pentru popor, în realitate, odată ajuns în structurile STAT-ului (acolo sus, nu vorbesc de administraţie, de funcţionarul amărât, ci de ştabul cu ceafa groasă şi şoriciul de "Spumotim" din Parlament sau Guvern), puţin îi mai pasă de restul lumii! Asta se vede şi din spaţiul cosmic! hh.gif

Îţi recomand să citeşti ce-a scris Nietzche despre STAT... smile.gif

P.S. STAT= Sistem Tehnocratic de Aburire cu "Tranziţia" rofl.gif
Marduk
QUOTE(Erwin @ 29 Mar 2009, 11:39 PM) *
prietene, după cum vorbeşti, s-ar zice că eşti chiar pe statul de plată al STAT-ului! rofl.gif


Nu, eu sunt oaia bucalaie din Miorita.
Marduk
Un model de a face afaceri in Romania.
Marian M
QUOTE(marduk @ 6 Apr 2009, 12:23 PM) *
Un model de a face afaceri in Romania.


Am vazut zilele trecute la TV un reportaj pe tema asta.
In satele cu strazi f. largi - spatiu mult de la margine sosea pana la trotuar ar trebui 70 km/m sa fie limita de viteza, sau 60 ca toti merg cu 9 km peste ca nu se iau puncte.
abis
Nu doar guvernantii sunt abonati la luarea unor decizii halucinante... Orange si Vodafone au contestat in instanta decizia ANCOM privind obligativitatea de a furniza clientilor un set obligatoriu de informatii legate de tarifele si serviciile oferite.

Nu inteleg cum poti sa contesti dreptul clientilor de a fi informati in privinta asta. blink.gif
Cla
De remarcat.
Cla
Bine de stiut... s-a inventat barca pe litoral rofl.gif
Marduk
Aferim bre.
turbo trabant
Ei au anuntat, joi, ca vrea sa finalizeze construirea unei pasarele in statiunea Mamaia, loc de unde vor fi imbarcati turistii in goelete sau pasagere, informeaza Agerpre

Proiectul este realizat in parteneriat cu Ministerul Turismului care va contribui cu suma de un milion de euro pentru construirea pasarelei

. Administratia locala a gasit o solutie rapida si ieftina de construire a pasarelei, pe piloni metalici.

genial , ei a anuntat ca va face o pasareala ieftina de 1 milion de euro in care vor imbarca pasagerii in pasagere .
Cla
Mai degraba s-or fi gandit la o pasarica, pe cand trecea tanti U. cu bicicleta pe-acolo tongue.gif

*Unde ai gasit limbajul asta distinct, pe ce foaie de peste? biggrin.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 23 Apr 2009, 06:06 PM) *
*Unde ai gasit limbajul asta distinct, pe ce foaie de peste? biggrin.gif

e din linkul pus de tine .

my bad am scris pasareala in loc de pasarela. deci se ia ohyeah.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 23 Apr 2009, 06:10 PM) *
e din linkul pus de tine .

Scheisse... rofl.gif
Erwin
1 milion de euro?? păi puteau face câţiva km de autostradă cu banii ăia, sau mai mult de 10 apartamente cu tot confortul. O păsăreală straşnică trasă bugetului de austeritate, parol!
turbo trabant
QUOTE(Erwin @ 24 Apr 2009, 10:55 AM) *
sau mai mult de 10 apartamente cu tot confortul.

pai si ce crezi , ala de la premarie de a aprobat ieftineala asta nu si-a facut ? drool.gif
Marduk
QUOTE(Erwin @ 24 Apr 2009, 10:55 AM) *
1 milion de euro?? păi puteau face câţiva km de autostradă cu banii ăia.

Nici macar de un kilometru nu le ajungea, un bulion de euroi, dapai cativa kilometri. rofl.gif
Cla
O românca si-a vândut virginitatea pe net
Nu va pun link-ul de youtube, pt ca poate ar durea-o pe fata.
Pe mine ma doare mintea când vad asa ceva.
mutulica
ce s-o doara nene pe aia?
abis
Pai o doare oricum... Prima data...
Marduk
Americanii s-au hotarat sa ajute poporul pomanagiu, pare un fel de claca romaneasca, pe care romanii au uitat-o pur si simplu. Cand eram mic la tara la bunicu daca cineva vroia sa-si faca o casa, se strangea tot satul, omul avea materialele si gatea mancarea la care contribuiau toti, in 2-5 zile avea casa ridicata si era fericit. Azi trebuie sa vina americanii sa ne invete cum putem beneficia de puterea COMUNITATII.
turbo trabant
Habitat for Humanity este fundatia lui jimmy carter.

La un moment dat , drumurile mele prin viata s-au intersectat cu ei dar nu a fost sa fie. De ce se plangeau?

1. Au prins romani ca luau spaga pentru analizarea dosarului sau beneficiarii erau rude ale sefilor.
2. Se furau materiale.
3. Beneficiarii beau tuica in timp ce americanii munceau.

Suna cunoscut parca.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Apr 2009, 06:44 PM) *
Beneficiarii beau tuica in timp ce americanii munceau.

Probabil ca erau fericiti sa vada altii mai "prosti" ca ei muncind. rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 28 Apr 2009, 06:15 PM) *
Probabil ca erau fericiti sa vada altii mai "prosti" ca ei muncind. rofl.gif

prostii aia de imperialisti pe care i-au asteptat 60 de ani . exact ca la inundatii: taranii la birt si armata cara saci de nisip sa le salveze cocioabele.

Lenea nu e o virtute.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Apr 2009, 07:17 PM) *
Lenea nu e o virtute.

Nu, este o arta, putini stiu sa foloseasca lenea pentru ai prosti pe altii.
Marduk
Oieritul, transhumanta se adapteaza infrastructurii din Rromania.
turbo trabant
Pe naiba, si-a gasit si ciobanul ala singura autostrada partial terminata din romania laugh.gif . Cred ca era lemn idiotu' ....
Cla
As fi ras si eu... dar e prea idioata treaba... sad.gif
Gheorghita, Gheorge, Georgi...
Cla
Asta nu comentez, pentu ca as fi anti-român.
Made în România: O turmă de oi se plimbă nestingherită pe Autostrada Soarelui
Marduk
Afaceri made in the land of choice. ranting.gif
Cla
Marduk rofl.gif tu esti mai rau decat mine, dar de tine nu se leaga nimeni laugh.gif
Nu-i bai, unul din noi e Don Quijote si alalalt Sancho Panza, egal...
Ramâne cum ne împartim nevasta.

Vrei sa te scapi de ea? rofl.gif
Marduk
Eu urasc prostia si hotia, originea individului ma intereseaza mai putin. Pot sa-i acord circumstante atenuante lu nea Gogu din marginea satului, dar celor care conduc niciodata. Totul pana la nevasta, te rog. nonono.gif
Cla
ED CA TREBUIE A BEM O BERE IMPREUNA; CA NEVASTA E TABU:;cREDCdsre


































Cred ca trebuie sa bem o bere impreuna, pt ca nevasta e oricum tabu.
Hai la o tuica... drunk.gif

















Marduk
No comment
CharonOfNyx
geoana e nazi?! sau pe cine saluta cu salutu' ala nazist in dreapta sa? devil.gif
Cla
Nu jigni o adunare comunista! rofl.gif
CharonOfNyx
ai vrut sa zici "adunatura comunista" ohyeah.gif
Marian M
QUOTE(marduk @ 1 May 2009, 05:17 PM) *


Va in poze ca Vanglelie a primit 5 mititei. Si bere fara stapan intre el si Geoana. rofl.gif
Marduk
Romanii nu se dezmint si continua sa-si bata joc de tara lor, e drept ca datorita crizei si catorva care au inteles ce inseamna ca ati respecta tara inseamna sa te respecti pe tine, "daunele" s-au redus cu 30 %.
Cla
... si atunci ce sa ne miram, daca Neckermann si TUI au scos România de pe listele lor turistice... sa fim "bucurosi" ca turistii isi petrec vacantele in Bulgaria sad.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 6 May 2009, 11:24 AM) *
... si atunci ce sa ne miram, daca Neckermann si TUI au scos România de pe listele lor turistice... sa fim "bucurosi" ca turistii isi petrec vacantele in Bulgaria sad.gif

petu ' ca petu' dar cand fritz face intoxicatie alimentara de la o friptura din secolul trecut , ne scoate si de pe Google Earth .

bine ca avem imn , cu asta o sa se buluceasca la nadlac toti europenii. cred ca imi deschid service la 300 de metri de granita la cati or sa dea in gropi neobisnuiti cu land of choice .
choice inseamna sa ocolesti groapa din "autostrada" ori pe stanga ori pe dreapta ohyeah.gif
Cla
"The land of choice"... suna ca "Yes, we can". We can drive trough the gropi rofl.gif

Let's go ahead: I can't drive 55 rofl.gif

Sammy Hagar - I can't drive 55


turbo trabant
QUOTE(Cla @ 6 May 2009, 11:34 AM) *
"The land of choice"... suna ca "Yes, we can". We can drive trough the gropi rofl.gif

"The land of yes, we can dar n-am avem chef" drool.gif
Nefertiti
QUOTE(turbo trabant @ 6 May 2009, 12:28 PM) *
petu ' ca petu' dar cand fritz face intoxicatie alimentara de la o friptura din secolul trecut , ne scoate si de pe Google Earth .


Nu prea se mai intampla din astea, sa stii. Am fost recent si la munte la noi si spun sincer ca am fost placut impresionata de serviciile din restaurante.
Si am mai umblat pe ici-pe colo, iar situatii de care spui tu n-am intalnit de multa vreme. Nici macar nu tin minte care a fost ultima data cand am fost prost servita pe undeva sau unde am mancat ceva naspa.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.