Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Marduk
De ce sunt eterni si fascinanti romanii si nunumai tara in care locuiesc? Doi tineri au continuat sa manance cioba de burta desi au descoperit că smāntāna era acră, iar apoi au găsit o sārmă de doi centimetri īn farfurie. rofl.gif Ce foame trebuie sa fi avut. roflmao.gif
Cla
!! rofl.gif

...dar mai degraba ar fi de plāns...
Marduk
Ar fi trebuit sa planteze salcami in loc de palmieri, sa vedem atunci cine s-ar mai fi bagat. spoton.gif
Afrodita
Nu-i rea ideea, macar salcamii sunt obisnuiti cu clima noastra, plus ca aratau si miroseau frumos cand infloreau... Desi si florile de salcam se mananca biggrin.gif
mutulica
salcamii nu sunt asa de fascinanti... si nici eterni si nici fitzosi
iar daca nu sunt fitzosi parca nu mai e nici o smecherie
Cucu Mucu
Da' niste salcami cu doo lantoaie de aur la gat si un sistem hom sinema dat la maxim pe flanele tot ar fi fost mai casto decat palmierii.
Marduk
Ce se mai fura prin Rromania, asteptam cu interes furtul primei locomotive, vapor sau avion de linie.
Afrodita
Se fura excavatoare la comanda? blink.gif Cu sabii ninja? blink.gif

rofl.gif rofl.gif Maaaaaareeeee e graaaadiiinaaaaa, doaaaaaamneeee laugh.gif
actionmedia
Hmmm hmm.gif ar putea fi vorba doar de intimidare si/sau santaj, ar putea fi un soi de recuperatori sau ceva asemanator. In conditiile in care in Romanica piata constructiilor este foarte dinamica si avand in vedere ca multi baieti veseli lucreaza in constructii si se pricep la constructii, nu-i de mirare ca mafia tinteste acolo...
mutulica
escavatorul mi se pare chiar la indemana, nu vad nimic deplasat in asta
Marduk
da locomotiva, vaporul sau avionul de linie, nu orice avioneta? rofl.gif drunk.gif
Blakut
LA tara la mine s-a furat o locomotiva. Cred ca de fapt s-au luat mai multe. Le-au dus la fiare vechi unde le-au topit fara nici o grija.
Marduk
Undeva in padurile din muntii Romaniei. cry.gif
vagauna gunoierului
gunoiul care ne defineste
priveliste montana
mutulica
ma tot uit la campania celor de la top gear.. cea cu bizonul in trafic...
am constatat zilele trecute ca si eu am fost bizon in vreo doua cazuri... si culmea, eram furios pe ceilalti ca nu ma intelegeau

later edit: ma apucasem de nebun sa fac morala si sa propun solutii... pai ar mai ramane tara noastra la fel de fascinanta? cred ca trebe gasit un inteprinzator care sa adune toate gunoaiele, sa le mumifice si sa le arunce intr-un loc pina o sa se faca un munte...
ar face avere adunand gunoi, si apoi ar continua rupand bilete celor ce vor sa vada gunoiul
Anitra
QUOTE(marduk @ 26 Aug 2008, 03:31 PM) *
Mai nou in Rromania se poarta palmierii, sa fi uitat oare romanul ca se infrateste cu codrul sau poate ca palmierul a devenit un simbol al imbogatirii peste noapte.



Era un ministru nu mai retin cum il cheama care era obsedat de palmieri. Si s-a exprimat cam asa"sa punem palmieri pe partia Cucosului" ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(mutulica @ 25 Sep 2008, 12:06 PM) *
ma apucasem de nebun sa fac morala si sa propun solutii... pai ar mai ramane tara noastra la fel de fascinanta? cred ca trebe gasit un inteprinzator care sa adune toate gunoaiele, sa le mumifice si sa le arunce intr-un loc pina o sa se faca un munte...
ar face avere adunand gunoi, si apoi ar continua rupand bilete celor ce vor sa vada gunoiul

avem cteva idei :
- morala
- fascinanta Rromania
- intreprinzatorul care sa stranga gunoiul
- muntele de gunoi
- averea intreprinzatorului
- ghereta aluia care o sa rupa biletele
cu care vrei sa incepem? mwah1.gif
mutulica
mai intai sa lasam prostituia la liber...indiferent unde se practica
Marduk
da ce facem cu pestii? cu exploatarea sexuala, cu abuzurile pedofililor,..............suntem oare pregatiti sa reinfiintam bordelurile. mai bine lasam prostitutia politica sa-si faca de cap, cel putin o putem urmarii la tembelizor.
Marduk
Parlamentarii romani si-au marit pensiile pe sestache, la sfarstitul acestei sesiuni. A devenit o regula parlamentara ca la sfarsit de mandat, parlamentarii sa-si mai aloce ceva maruntis in buzunare. Le transmit ca roman si cetatean al acestei tari fascinante, sa-i f.. in c.., nas, urechi, gura si in toate gaurile pe care le au in buzunare si pantofi. Am zis. evil.gif drunk.gif
Marduk
O stire demna de facinanta Romanie, inca neconfirmata, eu nu am gasit informatii, se refera la numirea ca deputat UDMR a domnului Gergely OLOSZ, fost sef la ANRE. Nu este clar pentru mine cum s-a facut aceasta mutare, dar intr-o tara in care un om care este acuzat public ca a facut ilegalitati, este numit deputat, atunci poate ar fi mai bine sa ma gandesc serios sa emigrez. hmm.gif
Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 9 Oct 2008, 09:20 AM) *
dar intr-o tara in care un om care este acuzat public ca a facut ilegalitati, este numit deputat, atunci poate ar fi mai bine sa ma gandesc serios sa emigrez. hmm.gif


Hmm... stai sa iti mai zic:

- Basescu si flota
- Nastase si "termopanele"
etīcī, etīcī
Marduk
Este sigur ca stirea de care vorbeam este reala. Am citit azi despre ungerea ca deputat a fostului sef de la ANRE. Imediat mi-au venit in gand alegerile uninominale si m-am intrebat, oare la cati candidati sunt vor tine minte romanii sa nu-i voteze pe cei care au furat, macar pe cei pe care media i-a prezentat prin ziare si pe la tembelizor. Cat despre emigrare ma mai gandesc, decizia o voi lua dupa alegeri, vreau sa vad cu ochii mei, pe viu, fascinatia noului parlament al Rromaniei.
mutulica
probabil ca romanii vor alege ca si in alte tari, pe ala de le da perceptia ca pe linga ce fura mai face ceva si pentru ei
Marduk
Romanie, Rromanie, haraso tovarasie.
abis
Ministerul de Interne a prezentat un raport care urma sa fie trecut prin sedinta Consiliului Suprem de Aparare al Tarii. In descarcarea de gestiune prezentata, la capitolul cheltuieli, figureaza achizitionarea a 392 autoturisme Dacia Logan cu cate 60.000 de euro bucata: 12 mii pretul de achizitie al masinii, la care se adauga dotari de 48.000 de euro. blink.gif
Marduk
"care urma" Trebuie sa fie o gresala, 12000 euro pretul de achizitie? ar trebui sa vedem din ce sunt facute, ce materiale au folosit, kevlar?, titan? cat despre dotari!!!??? poate aflam ca au fost create in laboratorul MI5 si atunci merita pretul.
mutulica
pe mine ma distreaza add on ce au pus pe masina, de a ajuns masina mai scumpa decat x5
Cucu Mucu
Mda, pai cu doispe mii iei doo loganele. Cu saizeci iei aproape 10. Puii mei, puteau sa puna si motoare de dragster, bate cu luneta si pistoale cu apa, tot mai bune is 10 decat una de acelasi tip.
abis
Tariceanu spune ca majorarea salariilor profesorilor cu 50% nu poate fi sustinuta economic. De acord cu el. Acum insa ar trebui sa explice si cum poate fi sustinuta economic achizitionarea a sute de Lganuri cu pret de F16.
Marduk
Piturca marele antrenor al Nationalei de Fotbal a Romaniei a fost saltat de politisti pentru a fi dus la DNA in cazul valiza. Asa trebuie sa arate si sa actioneze, un stat democratic, Becali, Tiriac, Patriciu, Nastase, Voiculescu, Vantu, Basescu, Iliescu, Popescu, Vasile, Ion, Gheorghe, Dumitrica, Marin, etc. daca au gresit si si-au inchipuit ca sunt mai presus de lege sa fie ridicati de politie si prezentati procurorilor. Nu conteaza pozitia sociala trebuie sa respecti legile, societatea in care traiesti. Ca cetatean, niciodata nu trebuie sa te crezi superior celorlalti, fiecare individ este un simplu cetatean si daca a incalcat legea sa fie tras la raspundere pe masura faptelor sale, in conformitate cu ceea ce legea dicteaza. Piturca, un om, un roman, ca toti ceilalti, antrenorul Nationalei de Fotbal, ei si, a gresit sa fie adus la realitate. Democratia, nu te pedepseste atata vreme cat esti nevinovat, nu exista nicio legatura legala intre situatia lui Piturca si Nationala de Fotbal a Romaniei. Cazurile sunt complet separate, cetateanul Piturca este tras la raspundere nu Nationala de Fotbal a Romaniei.
Poate ca aceasta este prima fila, scrisa cu tusul legii, in cartea democratiei.
Anitra
Nu cred ca se va intampla ceva. Noi avem alte idei despre democratie laugh.gif
Marduk
Poate fi totusi un inceput, nu. clapping.gif
Rovaniemi
cacao. O să-i salte pe toţi şi o să-i bage la bulău pentru corupăciune ... vezi să nu!

DNa-ul īşi dă din nou īn petec, totul e doar execiţiu de imagine. Lupta anticorupţie nu se face īn şlumina reflectoarelor televiziunilor şi presei, ci īn birourile alea searbede unde sīnt luate la puricat declaraţiile de avere, declaraţiile de la fisc, active şi pasive de firme, declaraţii de martori ş.a.m.d.

Mă rog, aşa ar trebui să fie. Doar că panglicarii noştri de la DNA nu sīnt īn stare decīt de spectacole de sunet şi lumină, parcă ar fi īn campanie electorală.
Leonardo
stati linstiti, DNA nu e in stare de mai mult decat atat. Are dreptate Rovaniemi.
Pe Piturca l-au luat sa-i comunice problema, e spectacol.
As paria ca nu va fi nimeni arestat, nici macar preventiv.
Oricum n-or sa dovedeasca niciodata ca Gigi a vrut sa dea spaga.
Nefertiti
L-au saltat pentru ca a fost citat de mai multe ori si nu s-a prezentat. Dupa nu-stiu-cate neprezentari se elibereaza un "mandat de aducere", in baza caruia au dreptul sa il ia pe sus oriunde ar fi. E doar o procedura obisnuita, nimic iesit din comun.
Anitra
E doar campanie electorala,trebuie sa dea bine rolleyes.gif
andra_v
QUOTE(nefertiti @ 17 Oct 2008, 08:02 AM) *
L-au saltat pentru ca a fost citat de mai multe ori si nu s-a prezentat. Dupa nu-stiu-cate neprezentari se elibereaza un "mandat de aducere", in baza caruia au dreptul sa il ia pe sus oriunde ar fi. E doar o procedura obisnuita, nimic iesit din comun.

De unde ai mai scos-o si pe asta?
Cetateanul Piturca trebuie sa stie ca are dreptul la 10 milionane de Euro depagubiri din partea statului roman pentru prejudiciul moral.
actionmedia
QUOTE(andra_v @ 17 Oct 2008, 06:16 PM) *
De unde ai mai scos-o si pe asta?
Cetateanul Piturca trebuie sa stie ca are dreptul la 10 milionane de Euro depagubiri din partea statului roman pentru prejudiciul moral.

Uite d-aia prospera hotii si smecherii, pentru ca legislatia ii favorizeaza. Auzi! tot el e ala care isi bate joc de legile din Romania si de toti cetatenii care respecta legile si isi vad de treaba lor si tot el e ala care are dreptul la despagubiri??? blink.gif
Pai n-ar fi mai bine sa nu mai existe niciun fel de lege si niciun fel de ordine, daca tot nu se respecta? Si sa isi faca fiecare singur dreptate asa cum stie? Eventual cu bata, cu pusca, cu furculita, cu ce are si poate fiecare...
andra_v
QUOTE(Leonardo @ 16 Oct 2008, 10:23 PM) *
Oricum n-or sa dovedeasca niciodata ca Gigi a vrut sa dea spaga.

Cine doamne, iarta-ma, sa fie arestat preventiv? Si pentru ce?
Auzi, o valiza gasita intr-un bar din Cluj? Ptiu, stat politienesc, ca in epoca stalinista.
Ce lege pedepseste, omule, intentia? In toata lumulita asta, legea penala pedepseste FAPTA. Faptul ca o valiza cu bani se plimba prin barurile din Cluj ce dovedeste?

Iar acum, procurorii lu peste prajit il salta pe Piturca de la aeroport pentru...favorizarea infractorului.
Bun, hai sa zic ca DNA-ul MUNCESTE si ii trimite cetateanului Piturca o citatie. Insa omul era plecat in Austria in interes de serviciu. Procurorul ixulescu a trimis o citatie la Federatie, i s-a raspuns ca selectionerul se afla in strainatate si vine in tara in data de (ca dovada, baietii cu ochi albastri au fost prezenti la aeroport), procurorii au incalcat grav regulile de procedura. Si noi, din buzunarul nostru, vom plati despagubiri pentru incompetenta altora. Platiti de noi.

Acum, pe fond, favorizarea infractorului? De ce? Pentru ca omul a semnat un precontract de vanzare-cumparare a unui teren? Asta e o idiotenie cat presa romaneasca de mare.

Tot pe fond: fara sa-l inghit pe Jiji (aliatul PD-ul-ui din Consiliu, la locale), de la bun inceput am spus ca acest dosar este o mizerie. Platita din bani publici. Cu un scop mediatic: teatrul = voturi. Iar mandatul spectaculos de aducere reprezinta tot o lovitura de imagine pentru a justifica existenta DNA-ului. In conditiile in care se fura ca in codru in aceasta tara, se dau mita contracte fabuloase clientelei politice, WC-uri in scoli renovate cu ...7 md. lei, strazi asfaltate o data la trei luni, lucrari incepute si lasate de izbeliste pentru ca firma-client incaseaza banii pe zile, au gasit tapul ispasitor.

Teatrul de prost-gust nu aduce prejudicii decat Romaniei, dupa cum a spus Mircea Lucescu, rivalul lui Victor Piturca in plan profesional. O lume intreaba priveste imaginile cu ridicarea selectionerului Romaniei si se intreaba: ce a facuit? A ucis pe cineva? A furat? A devalizat o banca? A pus in pericol siguranta nationala? Scarbos de tot.

Si, revenind la realitatea romaneasca, o Romanie cu un "presedinte" care isi gaseste aliati pe masura populismului sau: Jiji (locale) si Vadim Tudor, clientul IrealitatiiTV.
O tara membra UE al carei presedinte acuza prim-ministrul ca fiind "agent KGB", ca favorizand Rusia pentru refuzul de a semna niste contracte cu cantec in domeniul apararii. Un prim-ministru care urla pe postul de televiziune ca a fost etichetat agent kaghebist in sedinta CSAT (sedinta care este confidentiala, rufele se spala acolo). O sedinta CSAT convocata hodoronca-tronca, ulterior suspendata cu scop electoral. Urmeaza inevitabilul show mediatic, acuze reciproce. A doua zi, acesti mascarici ne reprezinta la Bruxelles, unde lumea se intreaba uimita: prim-ministrul Romaniei, agent rus? Iar DNA-ul nu face nici o ancheta, sa vedem, este sau nu este Calin Popescu Traiceanu in slujba Moscovei?
Bun, mai departe: la Bruxelles, dupa ce raporteaza crestere economica fabuloasa, stabilitate financiara, hop, aflam astazi ca avem probleme: nu suntem scutiti de seismul bancar mondial. Episodul din telenovela continua maine.


Marduk
QUOTE(andra_v @ 17 Oct 2008, 07:14 PM) *
Iar acum, procurorii lu peste prajit il salta pe Piturca de la aeroport pentru...favorizarea infractorului.
Bun, hai sa zic ca DNA-ul MUNCESTE si ii trimite cetateanului Piturca o citatie. Insa omul era plecat in Austria in interes de serviciu. Procurorul ixulescu a trimis o citatie la Federatie, i s-a raspuns ca selectionerul se afla in strainatate si vine in tara in data de (ca dovada, baietii cu ochi albastri au fost prezenti la aeroport), procurorii au incalcat grav regulile de procedura. Si noi, din buzunarul nostru, vom plati despagubiri pentru incompetenta altora. Platiti de noi.
Acum, pe fond, favorizarea infractorului? De ce? Pentru ca omul a semnat un precontract de vanzare-cumparare a unui teren? Asta e o idiotenie cat presa romaneasca de mare.
Teatrul de prost-gust nu aduce prejudicii decat Romaniei, dupa cum a spus Mircea Lucescu, rivalul lui Victor Piturca in plan profesional. O lume intreaba priveste imaginile cu ridicarea selectionerului Romaniei si se intreaba: ce a facuit? A ucis pe cineva? A furat? A devalizat o banca? A pus in pericol siguranta nationala? Scarbos de tot.

Cine e Piturca? si cu ce este mai indreptatit Piturca de cat Gogu, sa nu fie ridicat de politisti daca nu s-a prezentat la DNA. Adica Gogu este un cetatean de mana a doua, pe el politistii il pot ridicat in miezul zilei din pat de langa nevasta si copii dar pe Piturca nu. De ce? Ca si cetatean trebuie sa furi, sa ucizi, sa devalizezi banci, ca sa incalci legea? Piturca NU S-A PREZENTAT LA PROCURATURA, simplu ce zice legea in acest caz, SA FIE ADUS CU POLITIA, simplu. Ca roman ma simt mai mandru si sunt gata sa suport din buzunar doar ca sa vad ca legea este aplicata corect fata de toti cetatenii. Chiar nu-mi pasa ce se spune ca Piturca a fost ridicat de pe aeroport, ei si daca este nevinovat cu atat mai bine, atat pentru el cat si pentru noi. Dar situatia are alte conotatii si multi folosesc episodul respectiv pentru propriul interes. Pentru mine este clar si simplu, un om, un cetatean a incalcat legea iar asupra lui au actionat prevederile legii, ar trebui sa ne obisnuim cu astfel de situatii si sa le tratam ca atare.
Nefertiti
QUOTE(andra_v @ 17 Oct 2008, 06:16 PM) *
De unde ai mai scos-o si pe asta?
Cetateanul Piturca trebuie sa stie ca are dreptul la 10 milionane de Euro depagubiri din partea statului roman pentru prejudiciul moral.


De unde pana unde?
Marduk
Politistul care i-a retinut pasaportul lui PITURCA si l-a predat procurorilor care -l asteptau, v-a fi anchetat. Romani, cetateni, oameni buni mai intreb inca odata, CINE ESTE PITURCA, este acest individ un cetatean de rang superior? Daca da, atunci avem o problema majora, traim intr-o democratie originala, in care un PITURCA nu poate raspunde in fata legii ca strica imaginea Nationalei de Fotbal a Romaniei. Pai mergand pe acest rationament nici Patriciu, Vantu, Nastase, Sile Camataru, etc nu pot raspunde in fata legii fiind cetateni de rang superior, care ar putea sa strice relatiile acestei tarisoare cu rusii, grecii, azerii, tiganii sau mai stiu eu ce entitate de pe acest pamant.Halal democratie, baclava, saraili, rahat si multe muste. Sa auzim de bine.
coconut
He, he, domnule Marduk, nu ziceam eu că dacă aud un romān că se sinucide īi dau dreptate?
Marduk
Nu, sinuciderea nu are legatura cu chestia in cauza. Ori lupti ori emigrezi, ori taci din gura si la urmatorul recensamant te declari minoritar. ranting.gif
Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 17 Oct 2008, 10:19 PM) *
Politistul care i-a retinut pasaportul lui PITURCA si l-a predat procurorilor care -l asteptau, v-a fi anchetat.


Haide, ba, ca asta e chiar de rahat! blink.gif Il mai auzeam si pe grohaila ala de Paunescu cum ii lua apararea si nu mai stia pe ce buca sa il pupe pe Piti, poate, poate mai aduna si el ceva capital de imagine pe chestia asta. Neee, trebuie sa punem mana pe bata, prea multe jigodii au ajuns fruntea. mad.gif
abis
QUOTE(andra_v @ 17 Oct 2008, 07:14 PM) *
In toata lumulita asta, legea penala pedepseste FAPTA.

Si tentativa.
andra_v
QUOTE(abis @ 17 Oct 2008, 11:38 PM) *
Si tentativa.

Omule, tentativa nu inseamna intentie. Da-mi, te rog, definitia tentativei.
abis
Tentativa consta in punerea in executare a hotararii de a savarsi infractiunea, executare care a fost insa intrerupta sau nu si-a produs efectul.
Exista tentativa si in cazul in care consumarea infractiunii nu a fost posibila datorita insuficientei sau defectuozitatii mijloacelor folosite, ori datorita imprejurarii ca in timpul cand s-au savarsit actele de executare, obiectul lipsea de la locul unde faptuitorul credea ca se afla.
Marduk
Asa ca, daca toata lumea ar fi bolnava sau nebuna, iar numai doi sau trei ar ramane sanatosi sau cu mintea intreaga, acestia din urma ar ajunge sa fie socotiti bolnavi sau nebuni, iar nu ceilalti (Aristotel)
Sau mai direct, exceptia intareste regula.
P.S. Am observat-o de prima data dar acum mi se pare foarte potrivita. girlchat.gif drunk.gif
Rovaniemi
QUOTE(marduk @ 18 Oct 2008, 08:05 PM) *
Asa ca, daca toata lumea ar fi bolnava sau nebuna, iar numai doi sau trei ar ramane sanatosi sau cu mintea intreaga, acestia din urma ar ajunge sa fie socotiti bolnavi sau nebuni, iar nu ceilalti (Aristotel)


Da, dar numai dacă toată acea lume ar īnnebuni īn acelaşi fel, īn mod coerent ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.