Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Marduk
Romania este fascinanta, ce America ce Europa sau Asia, aici cine are spatele puternic si-i merge cat ce cat mintea si gura, poate face avere una doua. In tara ONG-urilor totul este posibil, daca sunt fonduri europene sau martiene, nu care cumva sa ajunca fondurile la cei care vor sa creasca capre, albine, porumb, dovleci, etc. ce sa faca ei cu banii, ei cu munca, banii sunt pentru baietii destepti, baieti de baieti din neamuri de vita "nobila" care de la '48 incoace au avut timp sa se incuscreasca, incumetreasca sau mai stiu eu ce forma de asociere colectiva, doar pentru a supravietui, se pare ca au reusit cu brio, felicitari tovarasilor domni, sunteti peste tot si bine camuflati.
Marduk
Gunter Verheugen a declarat ca Romania nu este cel mai corupt stat din UE, refuzand sa mentioneze care este cel mai corupt stat din UE. Voi ce parere aveti? la ce stat se gandea Gunter Verheugen?
abis
Italia.

Dar cu ce ne incalzeste chestia asta? Avem o problema cu coruptia indiferent ce crede Verheugen. Chiar nu ma intereseaza daca el sau altul crede ca n-am fi ultimii, ci penultimii.
Marduk
Eu cred ca se gandea la Grecia si mai cred ca daca este sa traim intr-o lume in care topurile conteaza este important ce loc ocupi in astfel de topuri, e o chestie de imagine si mai mult cum te percep ceilalti care se uita la astfel de topuri atat de mediatizate de presa.
abis
Eu cred ca nu e cazul sa ne mandrim cu faptul ca cineva i-ar considera pe altii mai corupti; asta nu rezolva problemele pe care le avem. Mai degraba le rezolva decizii curajoase ale instantelor, ca in cazul primarului de la Rm Valcea, de ex.

Si pe de alta parte nu prea inteleg preocuparea asta pentru imagine. Mi se pare ca ar trebui sa ne preocupe nu ce imagine avem afara, ci cum suntem in realitate aici.
Marduk
Fraţicule creste pipota-n mine cand vaz ca alţii e mai rai ca mine, adicatelea dihai Gunter le da peste nas la niste neica nimeni care zice ca noi suntem ăi mai corupţi din Iuropa si ţie nu-ţi place. Da ce vrei coane sa fi mai dihai ca nemţi, ingliji, ftanţuji, ce vrei, noi suntem talpa Iuropei si iaca am trait so auz si pe asta, Romania, tarişoara asta care de mii de ani se zbate in mocirla de la graniţele Iuropei, nu mai este ultima gaina din coteţ, ci un pic mai sus peste alţi moftangii. Eu cred ca acest domn este obiectiv.
Cla
QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 03:36 PM) *
Gunter Verheugen a declarat ca Romania nu este cel mai corupt stat din UE, refuzand sa mentioneze care este cel mai corupt stat din UE. Voi ce parere aveti? la ce stat se gandea Gunter Verheugen?

Bulgaria.
turbo trabant
de ras sau de plans?


http://www.zf.ro/zf-24/romania-are-o-sansa...unoaie-5490505/

Romania si-ar putea depune candidatura pentru gazduirea sediului Agentiei Europene pentru Gestionarea Deseurilor, in cazul in care aceasta agentie va fi infiintata, informeaza Mediafax.


ce mama dracului, experienta in gunoaie la bucuresti si in alte orase este destula : atatia experti arunca gratios de la etaj gunoiul drept pe fereastra....


ca un patriot sustin candidatura . haide sa o sustinem toti cu cate un pet, o cutie de bere sau ceva resturi pentru cutu' blocului.....
Cla
Apropos gunoaie, eu fac recycling privat.
Hārtia de buda cu care-mi suflu nasu o pun deoparte, e destul de buna sa ma sterg la cur cu ea. Fiks? spoton.gif
Marduk
Ziarele e mai bune c-are plumb si omoara microbii, unde pui ca de la alea colorate mai ramane si ceva coloare......pe buze. Lasand gluma la o parte, cred c-ai auzit ca tiganii romani fac afaceri bune cu gunoaiele in peninsula. Le-au dat o mana de ajutor italienilor care erau la mana mafiei, nu vad de ce nu s-ar gandi chiar sa importe ceva gunoi din UE ca-i mai bun ca al nostru. Cat despre experienta in materie de gunoaie si AEGD ne-au cam dibuit, gunoierii Europei, avem si soluri bune, argiloase, pentru gropile de gunoi, iar peste cateva milioane de ani tarisoara asta o sa plutesca pe o mare de petrol.
Cla
Am citit ieri ca sunt cāteva tari din UE care se duc de rāpa...
A īnceput cu Grecia, acum sunt Spania, Portugalia, Italia la rānd.
Mai ce, se duce tot dracului? unsure.gif
Marduk
Nu se duc de nicio rapa, le ajuta Germanica, ca n-are incotro, asa ca pregateste-te de noi taxe. biggrin.gif
Cla
Noile taxe, da. Stii īn ce consta? Īn ce rasuflam, CO2.
Eu m-as besi pe tot Berlinul, am voie?
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 10 Feb 2010, 11:09 AM) *
A īnceput cu Grecia, acum sunt Spania, Portugalia, Italia la rānd.
Mai ce, se duce tot dracului? unsure.gif

nu stiu de italia dar grecia si portugalia sunt varza si neingropate.

nu se duce nimic dracului, dimpotriva. s-a terminat cu traiul pe vatraiul contribuabilului german care platea subventii si pomeni grecului si portughezului care stateau cu burta la soare numarand subventiile UE care susurau.
Marduk
varza cu carnati si costita. in Elada o sa apara un nou slogan "la munca malaka" devil.gif
Cla
QUOTE(Marduk)
"la munca malaka" devil.gif


roflmao.gif FIX. rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2010, 03:04 PM) *
in Elada o sa apara un nou slogan "la munca malaka" devil.gif

monsher , pai de asta luptara grecii sa intre in UE? pentru munca? rofl.gif

UE trebuia sa fie paradisul clasei muncitoare, asa era in prospect. si asa si-au rupt spinarile manarind la raportari, e tot vina nemtilor ca i-au invadat in '41 , nemtii sa plateste! ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 02:19 PM) *
monsher

se scrie moncher si se citeste monşer, a se urmarii dictionarul limbii moldoveneşti editat de coana Chiriţa.
turbo trabant
nu am tastatura cu romanesti, ti-am scris furculisionul de la monşer. de fapt in franceza se scrie mon cher (dragul/draga meu/mea).

ps: care mergeti prin grecia la concedii trebuie sa fiti solidari cu poporul grec si sa platiti mai mult la sticla de apa minerala.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 02:26 PM) *
QUOTE
de fapt in franceza se scrie mon cher (dragul/draga meu/mea).

mwah1.gif rofl.gif
QUOTE
ps: care mergeti prin grecia la concedii trebuie sa fiti solidari cu poporul grec si sa platiti mai mult la sticla de apa minerala.

mai ales cea importata din Romania vrac si imbuteliata in Elada.

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 02:26 PM) *
QUOTE
de fapt in franceza se scrie mon cher (dragul/draga meu/mea).

ma cherie mwah1.gif rofl.gif
QUOTE
ps: care mergeti prin grecia la concedii trebuie sa fiti solidari cu poporul grec si sa platiti mai mult la sticla de apa minerala.

mai ales cea importata din Romania vrac si imbuteliata in Elada.

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 02:26 PM) *
QUOTE
de fapt in franceza se scrie mon cher (dragul/draga meu/mea).

ma cherie mwah1.gif rofl.gif
QUOTE
ps: care mergeti prin grecia la concedii trebuie sa fiti solidari cu poporul grec si sa platiti mai mult la sticla de apa minerala.

mai ales cea importata din Romania vrac si imbuteliata in Elada.

turbo trabant
touche, eroare grava wacko.gif

abis
Noroc ca noi nu suntem in situatia grecilor - cu toate balbele guvernantilor (se pare ca n-au fost chiar atat de grave...). ING zice ca am depasit recesiunea si ca deja reincepe cresterea.
turbo trabant
in romania criza este de fapt o isterie generalizata. ce trece drept criza apocaliptica in romania de urla toate ziarele si tembeliziunile ca a venit sfarsitul lumii , in vest ar trece drept o recesiune usoara.

asta e, popor isteric si panicos, usor de manipulat.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 04:30 PM) *
asta e, popor isteric si panicos, usor de manipulat.

ne-am "infestat" de la turci, greci si evrei, dar mai există şi sămānţă buna īn ţara asta.
turbo trabant
ma indoiesc ca evreii sunt panicosi. iar grecii sunt de un miserupism rar.

asa e matricea mentala a poporului asta: orice trebuie sa fie apocaliptic, maine la 12 fix se sfarseste lumea daca nu se face x si y dar de altii, nu de catre mine Doamne fereste ca nu am facut eu apocalipsa.

tara eternilor nemultumiti privitori blajino-isterici la gasirea elodiei.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 04:42 PM) *
asa e matricea mentala a poporului asta............

e ce vrei popor mioritic, dar dornic de aflarea adevarului, razbunator si mai putin ipocrit decat alte poapoare, mai din topor asa un fel de gura casca, dar sa te fereasca Dumnezeu sa afle ca l-ai tras pe sfoara, as-i romanu.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2010, 05:52 PM) *
dar sa te fereasca Dumnezeu sa afle ca l-ai tras pe sfoara, as-i romanu.

nici nu e nevoie: romanu se considera automat tras pe sfoara si de cele mai multe ori se inseala. paranoia este ceva mioritic, sa vezi acuze asupra unor nemti de la romani " ce ne tot furati bah?!" devil.gif .

in caz ca l-ai tras pe sfoara, da-i romanului 2 ani si te iarta. ba mai sta o data. ohyeah.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 04:30 PM) *
in romania criza este de fapt o isterie generalizata. ce trece drept criza apocaliptica in romania de urla toate ziarele si tembeliziunile ca a venit sfarsitul lumii , in vest ar trece drept o recesiune usoara.

Daca te uiti ca de la o crestere anuala de vreo 8% am ajuns in 2009 la o scadere de vreo 18% (ori pe acolo), numai recesiune usoara n-a fost. E drept ca am suportat-o cu totii destul de bine. smile.gif

In paranteza fie spus: am fost azi sa ma tund si am schimbat in timpul "operatiei" cateva taclale cu frizerita. Mi-a zis ca daca in anii trecuti erau programari full in salon, de nu faceau fata, in luna decembrie, ei bine anul asta a batut vantul. Depinde unde te uiti, pentru unii a fost destul de greu, altii s-au descurcat, pentru unii a fost chiar o oportunitate criza. Si nu ma gandesc la antreprenorii de pompe funebre. smile.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 05:00 PM) *
in caz ca l-ai tras pe sfoara, da-i romanului 2 ani si te iarta. ba mai sta o data.

la raspunsul asta nu pot decat sa-ti spun o caracterizare facuta romanilor de un baron suedez care l-a insotit pe regele Gustav dupa infrangerea de la Poltava. "Temete de tenem mentem" asa-i caracteriza acel baron pe romani.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 10 Feb 2010, 06:24 PM) *
Daca te uiti ca de la o crestere anuala de vreo 8% am ajuns in 2009 la o scadere de vreo 18% (ori pe acolo), numai recesiune usoara n-a fost. E drept ca am suportat-o cu totii destul de bine. smile.gif

eu am spus "in vest ar trece " drept o recesiune usoara. m-am referit la modul de abordare in vest fata de ro, o atitudine pragmatica fata de situatie versus isterizarea cu drobul de sare din spatiul carpato-danubiano-pontic.

criza nu a fost usoara insa nicaieri in lume nu am vazut reporteri mai isterici, babe innebunite de bailout-uri, decizii de rating si masa monetara si atatea chintale de experti aparuti peste noapte prin ziare, internet si televizor care de care mai prapastiosi dar toti 100% precisi si cu un adevar groaznic de spus tuturor. criza a devenit o adevarata religie in romanica ( la fel ca si cu gripa porcina).

mai pe scurt, romanul nu are oo si se panicheaza aiurea.

@marduk: poti sa imi traduci expresia, s'il vous plait?
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 05:46 PM) *
@marduk: poti sa imi traduci expresia, s'il vous plait?

Teme-te de cel ce ţine minte, e pe latineşte.
Erwin
dimensiunile crizei sunt importante şi efectele ei pe termen lung cu greu ar putea fi cuantificate, asta pentru că măsurile luate de guvernanţi au fost apă de ploaie pentru sănătatea economiei romāneşti, au fost un fel de tras preşul pentru micii producători, comercianţi şi prestatori de servicii aflaţi la baza sistemului. Guşterii cei mari au avut şi ei de suferit, dar oalele sparte tot cei mici le plătesc, ca īntotdeauna. Indicatorii economico-financiari nu arată deloc realitatea pentru că nu includ - şi nici n-au cum - căderea morală şi scurgerea spre economia subterană din cauza fiscalităţii excesive. Nu de mărirea şi multiplicarea birurilor aveam nevoie ca să ieşim din criză ci de o economie sănătoasă, fair-play, ceea ce nu se poate realiza atāt timp cāt Statul īşi bate joc de firmele private care susţin 80% din PIB. Ei n-au făcut decāt să amplifice efectele crizei şi să pună pe butuci şi ceea ce mai funcţiona cāt de cāt. Ne-a īndatorat la FMI şi BM, UE şi acum mai nou, ne căciulim la americani făcāndu-le loc pentru sistemul antirachetă. Nu cred că e un lucru bun, Romānia era mai bine să rămānă neutră.
turbo trabant
erwin, pe lumea asta sunt 2 entitati care sunt ultimele pe lista mea de potentiali ajutatori cand dau de o problema: statul si sindicatele. cand te ajuta astia, ai dat de dracu.

iar despre boculet, in pofida greselilor, omuletul a condus cu mana autoritara romanica poate prin cea mai grava criza economica de la 1929 incoace. putea sa o comita mult mai rau cu consecinte pe termen lung mult mai grave ( grecia imi vine in minte). ii dau lui boculet un 7-8.

ps: de caderea morala nu e vinovat nici un guvern ci numai cei decazuti. nu poate boc sa dea in afara legii "cocalarii".
Cla
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2010, 04:55 PM) *
QUOTE
@marduk: poti sa imi traduci expresia, s'il vous plait?

Teme-te de cel ce ţine minte, e pe latineşte.

Wer ist bläid? rofl.gif
Se mai poate traduce si cu "Alzheimer"
Daca stii unde ai lasat sticla, e bine.
Pe de alta parte, s'il vous plait īnseamna "Na, ce-ai facut azi, bine sau rahat?"
Marduk
QUOTE(Erwin @ 10 Feb 2010, 09:20 PM) *
Ei n-au făcut decāt să amplifice efectele crizei şi să pună pe butuci şi ceea ce mai funcţiona cāt de cāt. Ne-a īndatorat la FMI şi BM, UE şi acum mai nou, ne căciulim la americani făcāndu-le loc pentru sistemul antirachetă. Nu cred că e un lucru bun, Romānia era mai bine să rămānă neutră.

"Ei" trebuiau sa devina dupa disparitia comunismului, noua clasa conducatoare si bogata, ce puteau face pentru asta? sa vanda bunurile construite de popor sub conducerea comunistilor. "Revolutia" si conjunctura politica i-au ajutat pe "Ei" sa devina ceea ce sunt azi, iar ce au acumulat va ramane copiilor lor, etc. ca sa schimbam ceva din toata chestia asta ar mai fi nevoie de o revolutie adevarata, dar ce fel de revolutie? capitalista? comunista? Eu nu cred ca se mai poate schimba nimic, raul a fost facut iar timpul nu se poate intoarce, din aceasta cauza suntem un popor frustrat, care nu va accepta niciodata faptul ca dupa "revolutie" au aparut acesti milionari conjuncturali. Mai grava este relatia dintre ei, crezul lor comun, conform caruia totul li se cuvine desi am fi putut sa beneficiem cu totii de acele bunuri. Nu cred ca ne caciulim la americani pentru scut, e o stare normala a romanilor sa sara in barca unora sau altora dupa cum bate vantul. Americani probabil ne-au intrebat daca am fi de acord cu acest scut, dar nu cred ca ne-au obligat sa zicem da, mai degraba apartenenta la NATO ne-a obligat, dar fata de cetatenii din celelalte state, Cehia si Polonia, cetatenii romani cred ca acest scut este un lucru bun. Eu cred ca nu este ceea ce ne trebuia, dar cum ziceam ne lasam dusi de conjunctura, n-am avut decat in perioade scurte ale istoriei noastre ceva de spus pe arena politica europeana, asa se intampla si azi. Neutralitatea Romaniei ar fi fost poate o solutie, din nefericire avem vecini care au poftit si inca mai poftesc la pamanturile noastre, considerand ca sunt de drept ale lor. Neutralitatea nu ne-ar fi ajutat sa ne dezvoltam nici macar cat am facut-o in acesti 20 de ani, din contra cred ca ne-ar fi facut mai mult rau daca lucrurile ar fi avut acelasi curs. Bogatii ar fi fost mai bogati, nu am fi avut libertatea sa plecam in UE fara viza, saracia ar fi fost mai pregnanta, conflictele sociale ar fi fost mai dese si mai dure, posibil sa fi avut parte de o dictatura militara. Grecii au trecut prin asta inainte de NATO si UE. Neutralitatea presupune si o armata moderna, capabila sa apere cat de cat neutralitatea, or Romania nu a avut niciodata o armata care sa faca fata unui atac din partea vecinilor mai puternici, poate ne-am fi descurcat cu ungurii, bulgarii, sarbii, dar ucrainienii ne-ar fi facut praf in 2-3 saptamani, doar daca ne gandim la cei cativa de km patrati pe care i-am castigat la Haga ar trebui sa fim multumiti ca suntem in UE si NATO.
Johann_Moritz
QUOTE(Cla @ 10 Feb 2010, 10:24 AM) *
Noile taxe, da. Stii īn ce consta? Īn ce rasuflam, CO2.
Eu m-as besi pe tot Berlinul, am voie?

S-ar putea sa taxeze si asta. Poate chiar mai mult. Metanul e chiar mai puternic in a produce efectul de sera.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 09:28 PM) *
erwin, pe lumea asta sunt 2 entitati care sunt ultimele pe lista mea de potentiali ajutatori cand dau de o problema: statul si sindicatele. cand te ajuta astia, ai dat de dracu.

Excelent spus rofl.gif

QUOTE
putea sa o comita mult mai rau cu consecinte pe termen lung mult mai grave ( grecia imi vine in minte). ii dau lui boculet un 7-8

Eu cred ca faptul ca atat TVA, cat si cota unica au ramas neatinse sunt preferabile faptului ca a fost introdus forfetarul; era mai nasol invers. Si grecii, si ungurii si multi altii au suferit mai rau decat noi de pe urma crizei; nu s-a terminat inca, insa sunt toate semnele ca ce-a fost mai rau a trecut.

QUOTE
de caderea morala nu e vinovat nici un guvern ci numai cei decazuti. nu poate boc sa dea in afara legii "cocalarii".

Boc greseste grav in cazul primarului din Rm Valcea, de ex. Insa nu din cauza asta am avut criza.

Cat despre neutralitate, atat timp cat nu esti Elvetia neutralitatea nu-i decat o gluma buna. Deja facem parte din NATO, scutul american nu ne aduce nicun risc in plus...
Cla
Scutul american va aduce doar probleme cu Rusia si Ucraina.
Dar probleme mici:
Cat despre neutralitate, atat timp cat nu esti Elvetia neutralitatea nu-i decat o gluma buna. Deja facem parte din NATO, scutul american nu ne aduce nicun risc in plus...
kumarbi Posted Azi, 09:53 AM
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Feb 2010, 11:58 AM) *
Eu cred ca faptul ca atat TVA, cat si cota unica au ramas neatinse sunt preferabile faptului ca a fost introdus forfetarul; era mai nasol invers. Si grecii, si ungurii si multi altii au suferit mai rau decat noi de pe urma crizei; nu s-a terminat inca, insa sunt toate semnele ca ce-a fost mai rau a trecut.

chiar m-am mirat anul trecut, in plin circ electoral , boculet nu s-a oprit din anuntarea unor masuri nepopulare. asa ceva e rar chiar si in vest.

romanica are o economie diversificata (agricultura, industrie, servicii , constructii ) si am fost norocosi ca nu intrasem de mult in UE ca grecii sa ne fi dedulcit la ciordit fonduri europene cum au facut ei. asa ca sansele ca romanica sa pateasca ca grecii sau ungurii sunt reduse. vor fi alte tari in curand in buda si care probabil nu isi vor mai reveni niciodata ( au o pierdere permanenta de competivitate ca si grecia).

criza nu se va incheia acum dar etapa europa de est a cam trecut. dimpotriva acum europa de est este din nou privita bine si este destinatia de investit in productie prin excelenta in europa. ramane numai la romani sansa valorificarii acesteia. iar europa de vest si in special sudul meediteranean este praf si cu sanse mici ca acolo sa se intample altceva decat mutari de fabrici in est.

despre scut, discutia e inutila pana cand Lumumba va livra primele acadele pe teritoriul mioritic. eu zic sa asteptati pe urmatorul presedinte american sa o faca sau pe biden sa devina prez.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 11 Feb 2010, 04:42 PM) *
QUOTE
am fost norocosi ca nu intrasem de mult in UE ca grecii sa ne fi dedulcit la ciordit fonduri europene cum au facut ei. asa ca sansele ca romanica sa pateasca ca grecii sau ungurii sunt reduse. vor fi alte tari in curand in buda si care probabil nu isi vor mai reveni niciodata ( au o pierdere permanenta de competivitate ca si grecia).

Corect.
QUOTE
despre scut, discutia e inutila pana cand Lumumba va livra primele acadele pe teritoriul mioritic. eu zic sa asteptati pe urmatorul presedinte american sa o faca sau pe biden sa devina prez.

devil.gif

turbo trabant
http://www.zf.ro/zf-24/elena-udrea-doreste...egorii-5505172/

"Incercam sa implementam niste programe care sa calculeze eficienta energetica a cladirilor intr-un timp foarte scurt, chiar pe loc. "


ministresa asta daca nu ar mai juca atata tetris pe loc ar fi chiar bine. devine funny cu ministra dezvoltarii silicoanelor.
Marduk
Ministrul Mihai Şeitan declara ca in Romania, "40% din pensiile de invaliditate in plata din judetul Dambovita sunt false sau obtinute ilicit".

ȘEITĮN s. v. aghiuță, demon, diavol, drac, īncornoratul, naiba, necuratul, satană, tartor.

devil.gif
Erwin
QUOTE
erwin, pe lumea asta sunt 2 entitati care sunt ultimele pe lista mea de potentiali ajutatori cand dau de o problema: statul si sindicatele. cand te ajuta astia, ai dat de dracu.


nu ziceam de a căpăta ajutoare de la stat, ci de a ne mai slăbi cu birurile, īn loc să fie taxe mari şi o proastă colectare din cauza evaziunii, mai bine să fie taxe mici şi o bună colectare (asta include aplicarea legii ŞI pentru marii evazionişti clientelari politic, nu numai pentru plebe).

QUOTE
iar despre boculet, in pofida greselilor, omuletul a condus cu mana autoritara romanica poate prin cea mai grava criza economica de la 1929 incoace. putea sa o comita mult mai rau cu consecinte pe termen lung mult mai grave ( grecia imi vine in minte). ii dau lui boculet un 7-8.


de acord, partea proastă e īnsăşi sistemul pe care un om oricāt de bun ar fi, nu-l poate reforma de unul singur.

QUOTE
ps: de caderea morala nu e vinovat nici un guvern ci numai cei decazuti. nu poate boc sa dea in afara legii "cocalarii".


"cocălarii" sunt cei care īi susţin pe politicieni, vorbesc de cazuri concrete de astfel de afaceri cu statul, patronii tipici (meserie ospătar, fost "gurist", bine ancorat īn "meandrele concretului" īncă din primii ani de după revoluţie) īmbogăţiţi prin "cadouri" de miliarde primite de la băncile postdecembriste puse pe butuci, totul la comandă politică şi care sunt azi bine-mersi, mari "oameni de afaceri"... tongue.gif Cine-i scoate pe ăştia īn afara legii cānd ei cotizează gras īn campaniile electorale?
Cla
Ce a fost sau ce-i aia "gurist"? Eu cunosc gourmand si gourmet.
Un gourmand e un nehalit si un gourmet e unul care pune gust la chestii delicioase.
Dar un gurist? O fi o femeie cu "pofta"? laugh.gif
turbo trabant
QUOTE(Erwin @ 17 Feb 2010, 01:00 AM) *
nu ziceam de a căpăta ajutoare de la stat, ci de a ne mai slăbi cu birurile, īn loc să fie taxe mari şi o proastă colectare din cauza evaziunii, mai bine să fie taxe mici şi o bună colectare (asta include aplicarea legii ŞI pentru marii evazionişti clientelari politic, nu numai pentru plebe).
o sa vina si asta , in curand pe ecrane. nu mai merge modelul grecia rolleyes.gif
de acord, partea proastă e īnsăşi sistemul pe care un om oricāt de bun ar fi, nu-l poate reforma de unul singur.
asta asa e, dar mai gandesc ca domnul prim-ministru vanghelie ar fi fost mult mai eficient in iluminarea economiei negre
"cocălarii" sunt cei care īi susţin pe politicieni, vorbesc de cazuri concrete de astfel de afaceri cu statul, patronii tipici (meserie ospătar, fost "gurist", bine ancorat īn "meandrele concretului" īncă din primii ani de după revoluţie) īmbogăţiţi prin "cadouri" de miliarde primite de la băncile postdecembriste puse pe butuci, totul la comandă politică şi care sunt azi bine-mersi, mari "oameni de afaceri"... tongue.gif Cine-i scoate pe ăştia īn afara legii cānd ei cotizează gras īn campaniile electorale?

acesti distinsi oameni de afaceri , stalpii societatii, mogulii de bine ai tarii si patrioti care a dat in gura numai la straini la secu au mari datorii la banci si fisc. raspuns: ii scoate piata.

acum e a doua mare curatire de top 300 capital . prima a fost in criza din 1998 -1999.
Erwin
@Cla: īn traducere "liberă", "gurist"=turnător pe statul de plată al Securităţii.

@turbo_trabant: sunt tare curios... care piaţă? UE? Ruşii? La cātă producţie şi export neaoş avem, īncă le mai merge la ăştia mult şi bine, n-au concurenţă! Toată lumea ştie cum se fac licitaţiile şi ale cui sunt firmele care participă la "piaţa de stat" de unde īşi trag foloasele aceşti trepăduşi. De ce crezi că e atāt de greu să accesezi fondurile nerambursabile? De ce UE se vede nevoită să retragă fondurile blocate īn infernul birocratic? Sunt īntrebări retorice...
turbo trabant
e oficial: rumenia land of manele chois. http://www.zf.ro/zf-24/basescu-la-99-dintr...nelele-5590221/

si cred ca la 99% dintre romani le plac cantecele tiganesti, nuntile tiganesti, le plac cantaretii, Adi Minune si altii, le plac manelele", a spus presedintele.

hai baga banu pe frunte la ong-uri de protectie a minoritatilor care este, ca prezidentul a discriminat cand a zis ca e numai 99% e 101% din populatie. si rromii cand sta in fata la turnul aifal ei nu vrea sa fure dar raman trazniti de catamai magaoia de fier vechi si-o tras frantujii. si flacarea violeta le ia mintile si mainile se regasesc in buzunarele la turisti care nu stie cultura....
Marduk
O alta prostie trantita de Basescu, muzica tiganeasca si lautareasca e ceva si manelele sunt altceva. Precis o sa faca rectificarea de rigoare candva la vreo televiziune, sau cand va avea ocazia. Oricum 99 % este mult exagerat, cred ca stie ca avem probleme cu UE in privinta rasismului si vrea sa dreaga busuiocul.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.