Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Temptation: Another Cup Of Coffee
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
nefertiti-old
Coffee tasting


Flavor is the overall perception of the coffee in your mouth. Acidity, aroma, and body are all components of flavor. It is the balance and homogenization of these senses that create your overall perception of flavor. On the following page we describe the typical flavor characteristics.


While tasting the coffee, you should try to discern whether the flavor, body, acidity and aroma of the coffee is pleasant, or unpleasant. Here are the criteria that most tasters use to judge coffee:

Acidity
Acidity is a desirable characteristic in coffee. It is the sensation of dryness that the coffee produces under the edges of your tongue and on the back of your palate. The role acidity plays in coffee is not unlike its role as related to the flavor of wine. It provides a sharp, bright, vibrant quality. With out sufficient acidity, the coffee will tend to taste flat. Acidity should not be confused with sour, which is an unpleasant, negative flavor characteristic.

Aroma
Aroma is a sensation which is difficult to separate from flavor. Without our sense of smell, our only taste sensations would be: sweet, sour, salty, and bitter. The aroma contributes to the flavors we discern on our palates. Subtle nuances, such as "floral" or "winy" characteristics, are derived from the aroma of the brewed coffee.

Body
Body is the feeling that the coffee has in your mouth. It is the viscosity, heaviness, thickness, or richness that is perceived on the tongue. A good example of body would be that of the feeling of whole milk in your mouth, as compared to water. Your perception of the body of a coffee is related to the oils and solids extracted during brewing. Typically, Indonesian coffees will possess greater body than South and Central American coffees. If you are unsure of the level of body when comparing several coffees, try adding an equal amount of milk to each. Coffees with a heavier body will maintain more of their flavor when diluted.
nefertiti-old
user posted image


Am avut una din asta şi am demontat-o... Da, ştiu, sunt cretină uneori.
Olaf
QUOTE (nefertiti @ 5 Sep 2006, 11:53 AM)
Nu, nu patinez.

Pai si de ce nu incepi? smile.gif
nefertiti-old
Pentru unele lucruri, pur şi simplu, cred că e prea tārziu...

Pot să mă laud că am reuşit să fac foarte-foarte puţine lucruri care mi-ar fi plăcut. E şi asta o performanţă, nu? Stau şi mă īntreb de ce. Şi răspunsul se complică, pe măsură ce mă īntorc īn timp, aşa că...
Olaf
Asta vroiam sa zic, pentru patinaj nu este niciodata prea tarziu. smile.gif Am vazut oameni chiar si la 60 de ani care invatau sa se dea pe role, de exemplu. Pe patine e chiar mai usor. smile.gif Nu o sa faci patinaj artistic, ok, dar placerea de a aluneca exista si poate fi savurata.
nefertiti-old
Poate că ai dreptate... smile.gif
Numai că eu nu sunt ceea ce se cheamă un optimist. Nici la pesimişti nu m-aş īncadra... nu ştiu ce sunt.

Of, aş avea atātea de recuperat! Şi m-a apucat tocmai acum, cānd sunt sub nivelul mării, din toate punctele de vedere (moral, job samd). Eh... se zice că ideile bune vin cānd te aştepţi mai puţin.
Dar pot da cel puţin două sfaturi, oricui: fiţi măcar cu un pic mai egoişti ca mine; nu luaţi decizii pripite, oricāt de mărunte par la momentul respectiv.

Aş vrea să descriu cumva unele 'muzici', să spun cum le simt. Dar nu ştiu. Am mai zis şi asta, nu? Nu contează. smile.gif
nefertiti-old
...Una notte a Napoli
Con la luna e il mare
Ho incontrato un angelo
Che non poteva pił volar...
nefertiti-old
Mda, am vrut să 'tac' o bucată de vreme, măcar, dar n-am reuşit. Nu e prima dată cānd, din diverse raţiuni (oh, ce pretenţios sună!), īmi propun să renunţ la anumite lucruri, acţiuni şamd. La fel cum nu e prima dată cānd, la scurt timp după decizie, mă trezesc gāndind ceva de genul 'păi de ce? renunţarea asta nu va schimba nimic īn bine; cel mult vei pierde o experienţă şi nu vrei asta'. Aşa că... zis şi făcut!

E o vreme superbă şi azi, dar n-am simţit nevoia să profit de ea. Cel puţin nu dincolo de terasă, care e cam umbrită şi răcoroasă, dar plăcută īn felul ei. Trăiesc cu speranţa că zilele astea de toamnă ideală abia au īnceput... Pentru a nu ştiu cāta oară am īncercat să-mi domesticesc gāndurile şi să-mi fac ordine īn idei. Tradus, asta ar īnsemna că am zăcut pe terasă, cu o cafea īn braţe, pāndind seninul ce se īntrevede printre crengi. Cum spuneam, am īncercat. Nu īnseamnă că am şi reuşit mare lucru. It's so f****** complicated! Bon, dar, cel puţin, respir mai uşor.
De ce le plac oamenilor tiparele, chestiile liniare? Mda...
O gāză zburătoare tot dădea tārcoalei cafelei mele. Şi-mi venea să-i zic: 'Mă, de ce nu spui ce vrei? Ar fi aşa de simplu!' laugh.gif Mă gāndeam, a nu ştiu cāta oară, care o fi explicaţia pentru tot ce vedeam - gāze, frunze, cer (ăsta mai puţin)... Povestea din biblie nu m-a mulţumit niciodată (da, ştiu, etichetaţi-mă cum vreţi), teoria lui Darwin... nu ştiu dacă e suficientă... Şi, brusc, 'Nefertiti, nu asta e problema ta acum!'. Eh, da...

Nu-mi trece pofta de castane. Dar e cam devreme, nu? Ştiu, sunt defazată iar.
Cla
nefe, ai gasit varza pt sarmale?
Apropos de castane, piure de castane nu vrei? http://www.lautarul.de licklips.gif
nefertiti-old
Īncă n-am găsit varză, pentru simplul fapt că n-am căutat. Urmează... Nu ratez experienţa de a cumpăra de la un turc laugh.gif .

Nu īmi place piure-ul de castane. E prea dulce pentru mine. Īn general, nu-mi place nimic ce e excesiv de dulce.
Cla
Nu stiu daca o sa gasesti acum la turc capatāna de varza murata, inca nu e sezonul. dunno.gif
Totusi, nu rata sa-ti cumperi un borcan de Karişik Turşu. Eu mor dupa asa ceva. Sunt muraturi (varza, castraveti, ardei iute, morcovi si io mai stiu ce). Adica un fel de mixed pickels, dar murate ca varza licklips.gif
Eu intotdeauna iau un bidon de 3 kile, sa fie... biggrin.gif
nefertiti-old
Nu-mi place 'Iubita locotenentului francez'. Nu ăsta e Fowles cel care m-a fermecat. Am īncercat, m-am străduit chiar, degeaba, nu merge. Vorba aia: neeeext, please!
ilie
Aflu ca esti in Germania.
Descopera spiritul lor.
Din ce postezi tu aici, esti o pesimista romantica ( ca de altfel majoritatea pe acest forum).
Schimba ceva in viata ta.
nefertiti-old
Mă bucur că ai trecut pe aici, Quantum (of, de ce ţi-ai schimbat numele?) smile.gif

Pesimistă romantică... e o combinaţie nefericită zici? Păi, nu prea poţi să alegi cum să fii, nu? Aşa mi-a fost mie dat, să rătăcesc prin labirinturi din astea, cānd luminoase, cānd umbrite. Dar de ce īi ziceţi voi pesimism şi nu realism? Adică, eu nu pot să văd alb unde e negru sau gri, văd exact ce e. Nu se cheamă realism dacă nu mă autoamăgesc?


Da, sunt la nemţi. Ce īnţelegi TU prin spiritul lor? Cred că am īnceput să-l descopăr mai demultişor, dar sunt sigură că eu interpretez diferit anumite lucruri. Tu eşti mai pragmatic şi tare aş vrea uneori să fiu măcar parţial cum eşti tu.
Nu ştiu dacă īmi place 'spiritul' lor. De departe īi admir, iar cānd sunt aici mă apucă dorul de .ro, de 'dezordinea' de la noi. Acum, dacă stau şi mă gāndesc, īmi vine īn minte... mai ştii cānd ne-a prins ploaia īn Lucky şi Simon a fost 'dăştept' şi a scuturat apa de pe copertină pe scaunul meu laugh.gif şi cānd i-am māncat Marei pāinea aia cu vitamine sau cereale laugh.gif ? Vezi, astea sunt lucruri cărora aici le duci dorul. Pentru că aici nu vei găsi un Lucky (pe care, de altfel, cānd eram īn Bucureşti, īl uram laugh.gif) şi nici genul ăla de veselie oarecum cretină, dar plăcută īn acelaşi timp. Pur şi simplu, ei sunt altfel. Iar aici intervine visătoarea din mine, ştiu...


Mă tot gāndesc şi eu să schimb ceva īn viaţa mea. Dar nu sunt sigură că ar fi bine. Iar cānd, măcar pentru un timp, reuşesc să mă conving să o fac, nu īmi dau seama de unde să īncep.


Azi se fac trei ani de cānd m-am oprit la Han.
Yvonne
Buna suflete. Orice ar fi deschide fereastra si inchide usile din urma. Azi am chef sa ma destrabalez si sa fac lucruri ciudate. Daca maine voi regreta inseamna ca azi am fost fericita.
Olaf
QUOTE (nefertiti @ 7 Sep 2006, 08:51 AM)
Azi se fac trei ani de cānd m-am oprit la Han.

La multi ani! smile.gif
Tyra
QUOTE (dificila @ 7 Sep 2006, 09:58 AM)
Azi am chef sa ma destrabalez si sa fac lucruri ciudate. Daca maine voi regreta inseamna ca azi am fost fericita.

Si daca nu regreti n ai fost fericita?
nefertiti-old
Mulţumesc, Olaf smile.gif . Dacă e potrivit să mulţumeşti pentru asta. Eu am fost tentată să-mi urez 'Get a real life, Nefe!'


Tyra, cred că Difi se referă la fericirea dată de 'fructul oprit'. Ştii, cānd regreţi dar nu cu sinceritate, ci doar atāt cāt conştientizezi că ai trecut o linie impusă de alţii. Dar ai fost fericit... şi īnchizi ochii şi zāmbeşti imaginilor din spatele pleoapelor, care sunt doar ale tale. Fericirile sunt şi ele de mai multe feluri. Ca şi iubirile. Ca şi tăcerile...
Yvonne
Ma refeream la faptul ca "sparg" si ultimi bani pe prostii si lenevesc ca un trantor si mananc tot ce vreau.....de-aici vin regrete....da Nefe mi-ai dat o idee wub.gif
Sushi
Nefe io inca nu m-am saturat de pozeeee! Iubesc la nebunie casele alea ca in filmul cu Heidi, aleile ... cred ca ai reusit sa prinzi foarte bine sufletului orasului in fotografii. biggrin.gif

Sa stii ca mai fac si germanicii nebunii poate chiar mai nebunatice decat alea noastre dar iti trebuie un pic de timp sa reusesti sa-ti faci prieteni, cunostinte etc. Am fost si eu stinghera si frustrata la inceput, acuma nu-mi mai tace mobilul si in curand se impune sa-mi tin carnetel sa nu uit cand cu cine merg la cumparaturi, inghetata, plimbari, strand sau - mai nou - cu bicicleta smile.gif
nefertiti-old
O să mai fac poze... smile.gif

Azi am văzut primele frunze arămii căzute. E atāt de plăcut afară!

M-am uitat la 'Notting Hill', care mi-a scăpat pānă acum. Da, e una dintre peliculele alea siropoase cu Hugh Grant şi Julia Roberts. Dar īmi place Hugh Grant. Iar Julia Roberts ştie să vorbească atāt de senzual uneori (nu sunt lesbi, dar sunt genul care poate să aprecieze calităţile altei femei, chiar şi pe cele fizice)... Dacă ştii să te rupi de acţiunea īn sine a acestui gen de filme şi să vezi privirile, zāmbetele, rāsetele, gesturile... e perfect. Aţi observat cāt sunt de frumoşi oamenii cānd sunt naturali, cānd nu le pasă de reguli? Sau cānd iubesc? Sau femeile atunci cānd chiar se comportă ca femei? Şi bărbaţii cānd renunţă la măşti şi privesc cu sinceră uimire o femeie? Cānd īţi rāde sufletul, adică. Dacă nu ştii cum e, ai trăit degeaba...

nefertiti-old
Poate, totuşi, vorbesc prea mult.
Hashaspire
Tāri haha, tāri humba.
blink.gif
dunno.gif
nefertiti-old
smile.gif
Tyra
QUOTE (nefertiti @ 7 Sep 2006, 01:08 PM)
Ştii, cānd regreţi dar nu cu sinceritate, ci doar atāt cāt conştientizezi că ai trecut o linie impusă de alţii.

Regretul inseamna foarte mult pentru mine. Si nu l vad altfel decat sincer. Daca nu e sincer, nu e regret... e un fel de "scuza-ma".

Poate ca vedem prea diferit acest cuvant.

Mie mi se pare ca are o incarcatura foarte puternica si ca nu poti sa spui ca regreti ca ai mancat ceva sau ca ai cheltuit bani pe haine. Regretul il alatur unor emotii mult mai mari.

Cred ca depinde de perceptia fiecaruia...

Cla
Pt un regret trebuie sa-ti dai chilotii jos.
Daca zici un sincer "Īmi pare rau"... (unde-i smilie ala de la yahoo care face cu pleoapele)

... si se regreta in pat wink.gif
Mai faci cu pleoapele un pic si zici "just the way you like it", it's perfect tongue.gif
passenger
NU! Tu zambesti prea frumos, razi prea adevarat...nu ai voie sa cazi!
Sa nu te superi...nu e imperativ, e rugaminte hug.gif
nefertiti-old
Hai să bem o cafea, passenger...


passenger
Saru'mana... o cafea buna nu se refuza niciodata rolleyes.gif

O sa dau si eu o cafea cu aroma de toamna cand te intorci... lumea e mai mica decat pare wink.gif
nefertiti-old
QUOTE (passenger @ 8 Sep 2006, 02:10 PM)

O sa dau si eu o cafea cu aroma de toamna cand te intorci... lumea e mai mica decat pare wink.gif

Mmmmm, sună bine! smile.gif
passenger
Eiiii...acela a fost un inceput de zambet? sau mi s-a parut? smile.gif

Am o povestioara pentru tine...alegi tu wink.gif

Povestea spune despre un rege african care avea un prieten foarte bun din copilarie. Acest prieten avea obiceiul ca indiferent de situatia in care se afla (pozitiva sau negativa) sa reactioneze la fel: "E foarte bine!".
Intr-o zi regele si prietenul sau se aflau la vanatoare. Prietenul incarca si pregatea armele pentru rege. Dintr-o greseala, o arma s-a descarcat si i-a retezat regelui buricul degetului mare.
Examinand situatia, prietenul a remarcat ca de obicei:
- E foarte bine!
La asta regele a replicat:
- Nu, nu e bine deloc! si a ordonat ca prietenul lui sa fie aruncat in inchisoare.
Un an mai tarziu, regele vana intr-o zona periculoasa. A fost capturat de canibali, care l-au dus in satul lor. L-au legat de un protap si se pregateau sa-l "prepare".
Unul dintre canibali care vroia sa dea foc a observat ca regele nu avea buricul degetului mare. Fiind superstitiosi, aveau ca regula sa nu manance pe nimeni care nu era intreg. In concluzie l-au eliberat pe rege.
La intoarcerea acasa, regele si-a reamintit de intamplarea de la vanatoare cand isi pierduse degetul si cuprins de remuscari, ordona sa fie eliberat prietenul lui.
- Ai avut drepate, i-a spus prietenului proaspat eliberat. A fost foarte bine ca mi-ai retezat buricul degetului. Si a inceput sa-i povesteasca patania cu canibalii.
- Imi pare foarte rau ca te-am trimis la inchisoare atata vreme. A fost urat din partea mea sa fac acest lucru.
- Nu, a replicat prietenul . Este foarte bine!
- Ce vrei sa spui cu asta, "Este foarte bine?!?" Cum poate fi bine sa-ti trimiti prietenul la puscarie un an?
- Daca n-as fi fost in puscarie, raspunse prietenul sau, as fi fost cu tine si m-ar fi mancat canibalii.
nefertiti-old
smile.gif

--------

Da, dacă pui degetul pe o picătură de rouă... se īmprăştie; nu dispare, dar ia altă formă. E mai bine să o priveşti doar, īn fiecare dimineaţă, iar şi iar...
Yvonne
Mai bine umezeste-ti buzele cu aceea picatura de roua. Ii implinesti poate dstinul.
nefertiti-old
Dacă e destin, se īmplineşte singur... eu n-am nici o influenţă.
Yvonne
Azi nu am chef de nimic. M-a enervat una de puteai sa-mi masori tensiunea pe scare Richter ( bine scrisei?) Sa vezi: eu dupa o tura de noapte ma duc sa iau de mancare la alimentare si vanzatoarea nu mai termina de aranjat...treaca de la mine...si apare una de-aia gen " femeie de succes si tipa : aveti oua? dati-mi si mie nu's cate...am luat foc si am intrebat-o daca-s invizibila...dupa cum m-a privit cred ca asa eram...normal, io in adidasi, ea pe tocuri...aveam nevoie de " refularea" asta.
Inca imi vine sa dau palme...sau sa-mi dau palme.
Hashaspire
Pfua! Eu dădeam! Sau măcar īncepeam cu "Fă, ...".
nefertiti-old
Nu găseşti şi tu lucruri mai bune pe care să te enervezi? laugh.gif

Eu am o migrenă şi sunt nesuferită. Nici măcar eu nu mă sufăr azi. Am ieşit să fac cāţiva paşi şi... cāţiva au fost. Mai pe seară reiau.
nefertiti-old
QUOTE (Hashaspire @ 8 Sep 2006, 04:38 PM)
Pfua! Eu dădeam! Sau măcar īncepeam cu "Fă, ...".

laugh.gif Păi, nu, că īn Ardeal/Banat se īnlocuieşte 'fă' cu 'tu'!
Yvonne
Aici se incepe cu MAAAAAA..... si se continua cu pomenirea inaintasilor, referiri la zoologie, putina anatomie si principiul " cel mai destept cedeaza" nu se aplica. Hai sictir.
nefertiti-old
Aş citi ceva bun...
nefertiti-old
Uitasem, zilele astea am văzut şi 'Memoriile unei gheişe'. Filmul, evident. Nu e prost făcut, dar... am citit cartea īnainte. Mda, nu se pot compara. Iar actorii nu īmi 'spun' mare lucru.
nefertiti-old
Well, cred că a venit momentul pentru o 'rupere de ritm'.
Primul pas... s-a produs, deşi nu se vede.
Al doilea, de māine beau cafea fără zahăr. La propriu şi la figurat.
nefertiti-old
Īn total, cred că am dormit vreo două ore, deci am nervi nervoşi.
Cafeaua asta e... fără gust.
Ziua de azi o arunc peste umăr şi ajungă unde o vrea.
Dar am o idee, după mult timp...
ilie
Vizita placuta la germani! Vezi ca berea belgiana e mai buna wink.gif .

Daca la negru zici negru si la alb zici alb, nu esti pesimist, ci suprarealist.
Daca singura ta libertate e cea de a respinge (si ti-o mai pui si ca slogan personal, adica crezi in asta) ai 33 si 1/3 pesimism in tine. Aceasta cifra fiind apropiata varstei tale (!) ar trebui sa te faca mai optimista (sic!) smile.gif.
Totusi a fi optimist nu inseamna automat ca e bine, nici a fi pestimist ca e rau...Depinde de cum ies pasentele.
nefertiti-old
QUOTE (Quantum @ 9 Sep 2006, 11:11 AM)

Totusi a fi optimist nu inseamna automat ca e bine, nici a fi pestimist ca e rau...Depinde de cum ies pasentele.

Ei vezi, ai spus un mare adevar aici. smile.gif


Chestia aia cu “libertatea de a respinge e singura libertate“ mi s-a parut foarte... simpla si adevarata. Adica doar asa ai cu adevarat posibilitatea sa alegi. E macar un dram de optimism in asta, sa stii.
Eh, mi-ai adus aminte ca imbatranesc... tongue.gif
Cla
QUOTE (nefertiti @ 9 Sep 2006, 12:34 PM)
Eh, mi-ai adus aminte ca imbatranesc... tongue.gif

Welcome to the club! wink.gif flowers.gif
nefertiti-old
Multumesc, primesc florile, dar nu ma bag in nici un club, ca nu-mi plac. tongue.gif

Iar scriu de pe laptop si ma nervozeazaaaa (pun o poza mai incolo, sa vedeti cum dorm cu el in brate; cu el, cu laptopul adica).

Gata, ma duc in city sa beau o cofeaua, ca nu mai pot! Ma dor ochii de nesomn si salivez dupa o cafea buna. O sa zac pe o terasa la soare. smile.gif
Cla
QUOTE (nefertiti @ 9 Sep 2006, 01:14 PM)
Iar scriu de pe laptop si ma nervozeazaaaa (pun o poza mai incolo, sa vedeti cum dorm cu el in brate; cu el, cu laptopul adica).

Vrem sa vedeeeeem!! biggrin.gif
Cu o capatāna de varza murata-n stānga, cu turtite-n dreapta, la mijloc= nefe clapping.gif rofl.gif
Sushi
QUOTE (Cla @ 9 Sep 2006, 03:39 PM)

Cu o capatāna de varza murata-n stānga, cu turtite-n dreapta, la mijloc= nefe clapping.gif rofl.gif

sa inteleg ca nu consumi dulciuri azi Cla?? Ia treci pe la mine prin Jurnal ca t-am lasat o felie de tort de zahar ars si da-ti cu parerea de expert... wink.gif
nefertiti-old
Pozele abia maine dimineata, ca nu le pot descarca acum si, sincer, mi-e si cam lene. Am cam umblat azi si resimt noaptea alba.
Cla, inca nu am cautat turcul, asa ca ioc varza. Aseara am mancat o pizza adevarata, la un restaurant italienesc. Chiar mi-a placut, era din aia cu blat subtire-subtire, nu ciudatenii din alea americanizate, de ai impresia ca mananci paine cu salam si cu alte alea. Iar azi fac eu ciuperci cu smantana si mamaliga. Adevarul e ca duc dorul legumelor si fructelor de acasa... e septembrie si la noi in piete cred ca e plin de arome...

Scriu un pic dezlanat, din cauza oboselii. Si sar de la una la alta. Am intrat azi in Domul din Mainz, care e unul dintre cele mai vechi din .de. Nu din motive religioase am intrat, ci pentru ca e obiectiv turistic, iar uneori am si eu comportament clasic. E... impunator, oarecum. Fiind agitatie, multa lume... nu mi-a trezit vreo emotie. Dar am facut ochii mari, cred ca din cauza boltii inalte si a statuetelor foarte mari laugh.gif . Am vazut si o expozitie, cu tezaurul Dom-ului. Unele obiecte impresioneaza prin vechime, pur si simplu. Altele prin stralucirea opulenta. Chiar ma gandeam ca Biserica putea (poate?) concura cu orice curte regala, din punctul acesta de vedere. Mai ales cea catolica. Din pacate, aici nu am avut voie sa fac poze. Am doar din exterior si dintr-o curte interioara.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.