Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Temptation: Another Cup Of Coffee
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
Cla
Nefe, nu rata sa-ti cumperi "Gewürzbrot" de la brutar.
În afara de bere, avem cea mai buna pâine din lume (cele mai multe sorturi)

Misti, magazinele închid cel târziu la ora 20 si duminica e bezna totala spoton.gif

Nefe, fa pozeeeee!! flowers.gif

edit: scuze, mi-a picat mai târziu: la brutar poti cumpara "Brottrunk", asta-i borş wink.gif
nefertiti-old
QUOTE
Dar sunt curioasa, sunt inchise duminica ca in Ro?


Cine zice că sunt închise în .ro? Supermarketurile sunt deschise până seara pe la 21-22, dacă ţin minte bine. Iar unele dintre magazinele mai mici (alea de printre blocuri - care aici nu există), la fel. Aici, de sâmbătă după-amiază, până luni, cred că poţi să dai cu tunul, obligatoriu program de odihnă. Mie-mi sună a armată laugh.gif ; sorry, nu vreau să jignesc pe nimeni şi nici să fiu musai cârcotaşă, pur şi simplu cu unele lucruri nu sunt de acord.


QUOTE
Si aici am ajuns la punctul unde vroiam sa-ti dau un sfat si sper sa nu te superi.

Nu mă supăr pentru sfaturi mwah1.gif , le ascult cu plăcere chiar (văd eu pe care le şi urmez laugh.gif). Unele comparaţii le faci instinctiv. La altele, probabil, renunţi cu timpul. Când spuneam de preţuri, am şi menţionat că sunt ok pentru cei de aici, care au alte venituri, dar e neplăcută constatarea că noi plătim cam la fel, dar cu o altă putere de cumpărare. Sunt chestii care ţin de sfera socialului, pe care eu nu mă pot abţine să le observ şi să le compar uneori... zi-i deformare profesională, dacă vrei laugh.gif . Am momente când îmi vine foarte greu să separ observaţiile personale - personale în sensul că ar trebui să mă privească doar pe mine şi viaţa mea privată - de cele generale. E obişnuinţa de a observa şi de a scrie pentru alţii.


QUOTE
Prinzi Oktoberfest?


Asta nu prind, e mai încolo şi e în Munchen. Dar au început deja şi aici tot felul de manifestări (ce cuvânt! laugh.gif) de toamnă, care zice că ţin cam toată luna asta. Deci tot o să fie ceva de pozat.

Cla, acum îmi zici de borş?
Cu pâinea încă nu m-am lămurit, dar o să încerc ce zici tu.



Şi, da, e sâmbătă dimineaţă, destul de devreme, şi eu sunt trează, cu o cafea în faţă. Afurisită e obişnuinţa asta! laugh.gif
Cla
Hello Nefe smile.gif

Asta-i borsul pe care il poti cumpara la noi, ori la brutar, ori in magazine mari, scuze ca n-am avut ideea mai devreme...
Kanne Brottrunk

user posted image

Cu Oktoberfest e asa: e in Septembrie. E o chestie "foarte logica", preluata de la rusi.
Revolutia lor din Octombrie a fost in Noiembrie rofl.gif
Dar nu te du acolo, e scump ca dracu' wink.gif
Mistinguett
Doar alaltaieri m-am intalnit intamplator cu o amica pe care o credeam mutata in Pennsylvania, se mutase anul trecut pe vremea asta ca a zis sa-si creasca fetele intr-o atmosfera mai linistita decat NYC. Cand mi-a zis ca n-a rezistat mai mult de 2 luni pana a inceput planurile de "repatriere" si eu am bufnit in ras, a zis "tu nu stii, la 9 seara nici macar un bec nu mai e aprins pe strada". rofl.gif

Cu aia cu comparatul, de-aia mi-am si permis sa-ti dau sfatul, pentru ca am banuit ca instictiv tu privesti totul altfel (acelasi motiv pentru care am zis de atatea ori ca un aparat foto ar trebui sa fie o extensie a ta biggrin.gif ). Pentru experienta ta proprie si personala (stiam eu ca prinzi ideea mwah1.gif ) am zis ca e mai bine sa privesti totul cu ochi noi - stii, ca un copil care descopera ceva nou, fara idei preconcepute. E ca si cum esti pe alta planeta (la un anumit nivel, e un alt microcosmos, nu?). Uhm, don't mind me. rofl.gif

Iete ca nu stiam ca Oktoberfest se sarbatoreste doar in Munchen. Bune si alte manifestari.
Yeap, pozeeeeeeeeee! Astept cu nerabdare. Si, have fun! mwah1.gif
Mara
Bine te-am gasit! mwah1.gif Ma gandeam eu ca esti plecata, dar abia acum am reusit sa trec pe la magazinul de cafea, am baut o bunatate de expreso si ti-am luat si tie o punga cu Miscela Italiana. Sper sa-ti placa, pe mine m-a cucerit! wink.gif

Da si tu un PM cu adresa si cam cand crezi ca ajungi.

Pup U!
nefertiti-old
Mulţumesc, Mara mwah1.gif , vorbim zilele astea pe mess.

Nişte poze de ieri.

Cum am promis, revin cu indicatoarele de străzi.

nefertiti-old
O stradă liniştită.

nefertiti-old
Actionmedia. laugh.gif

nefertiti-old
Tentant ce scrie pe vitrină. smile.gif
nefertiti-old
Hamacul e bun oriunde.

nefertiti-old
Case tradiţionale din zona veche.

nefertiti-old
Alt unghi, cu flori şi o terasă.

nefertiti-old
Mă gândeam la 'renii' de la Han, chiar dacă ăsta nu e ren. laugh.gif



nefertiti-old
Nu se vede prea bine, dar aici sunt accesorii pentru 'Fumând'... smile.gif

nefertiti-old
Pregătiri pentru toamnă. smile.gif

nefertiti-old
Culori...

nefertiti-old
O 'poartă'.

nefertiti-old
Balcoane îngrijite.

nefertiti-old
O parte dintr-un vechi fort, aproape de Rin.

nefertiti-old
Raţe, la promenadă pe Rin. smile.gif

nefertiti-old
Chiar se mişca repede...

nefertiti-old
Tot pe Rin.

nefertiti-old
Dacă-mi erau simpatice... laugh.gif

nefertiti-old
Undeva pe faleză, am reuşit să nu mă strâmb prea tare. tongue.gif

nefertiti-old
Clădiri care mi-au plăcut.

nefertiti-old
Unul dintre podurile peste Rin.

nefertiti-old
O alee cu... arţari. Aşa zic eu, că-s arţari. unsure.gif

nefertiti-old
Clădirea parlamentului local.

nefertiti-old
Din nou în zona veche, o stradă îngustă. wub.gif

nefertiti-old
Într-un irish pub, unde cântau unii live...





nefertiti-old
Oboseala îşi spune cuvântul. Şi zău că nu băusem decât un baileys coffee. laugh.gif

nefertiti-old
Pe Misti o mai ţin în şah cu mâncarea locală laugh.gif . Ieri am mâncat la chinezi, aşa că n-am pozat nimic, presupun că le ştii prea bine mâncărurile. A fost ok, doar că au porţii prea mari pentru mine. Am ajuns la concluzia că ar trebui să existe şi 'porţii mici', you know, ca la pizza, 'medie' laugh.gif . Am reţinut că în restaurantul ăla chinezesc 'rula' în surdină ceva clasic, la pian. Nota 10 thumb_yello.gif , foarte relaxant.

Bântuind pe străzi, am observat că: femeile trecute de prima tinereţe - da, ştiu că sună ca un clişeu, dar nu pot da vârsta prea exact (era să zic 'nu pot aproxima prea bine', dar ăsta nu ar fi oarecum pleonasm?) - sunt foarte cochete; în schimb, adolescentele şi cele între 20-35, să zicem, sunt de-a dreptul neglijente. Ok, înţeleg rebeliunea şi nonconformismul, dar până la un punct. Dincolo de punctul ăsta, însă, aluneci în disgraţie. Oricum nemţoaicele nu excelează prin frumuseţe naturală, iar dacă se străduie să accentueze asta... nu le înţeleg.
nefertiti-old
Azi, pauză.

Îmi sună leneş în căşti un ritm lasciv. În ton cu vremea; închisă, dar nu agresivă.
nefertiti-old
M-am retras in pat, intre perne, cu un laptop in brate... mi-e lene sa umblu la setarile de limba, asa ca n-am diacritice. Inca mai am din cafeaua de dupa pranz... Ma uit la cartea de langa mine, dar parca nu mi se face sa citesc. Printre jaluzele patrunde un pic din lumina mohorata de afara. Pana si sa dorm mi se pare un efort. ´Lumea´pare atat de departe!
In clipa asta, pragmatismul meu zace lenes si face loc visarii. Desi tot nu stiu: sa te rupi de toti si de toate si sa traiesti visul?; sau sa faci ce ´trebuie´? In general, daca faci in asa fel incat sa nu-i dezamagesti pe ceilalti, vei fi tu dezamagit. Si atunci? Unde e echilibrul?
Daca inchid ochii si ascult ploaia? Mana imi aluneca alene prin par... Mi-e pofta de cirese! In spatele pleoapelor lasate se succed imagini ale unei inchipuiri ce se incapataneaza sa-mi dea tarcoale. Sa intind mana spre ea? Daca dispare?! Un colt al buzelor mi se misca a zambet...
Oare cati oameni mai au nevoie de credinta ca sa mearga inainte?
Mistinguett
Vreau sa-ti povestesc ceva care mie mi s-a parut amuzant.
Aseara ii spuneam consortului de magazinele care inchid la 9 din cauze de ceva sindicate se pare. Pentru 2 secunde pica el pe ganduri si zice: "aha, inseamna ca ei n-au prea multi chinezi si indieni..." Eu, dai si razi la logica lui (care e corecta, doar ca eu nu ma gandisem la asta - aici majoritatea magazinelor mici care stau deschise 24 de ore sunt tinute de sus-mentionatii). Iar el continua, cu oarece seriozitate: "pai da, ca daca ar veni vreunii sa le dea cu legea-n cap ei ar face "iunion? whaaa(t)?? mi? mi iunion? noooooooo, mi no iunion" rofl.gif

Super pozele, imi plac la nebunie cladirile vechi. Nu-ti face probleme cu specialitatile germane biggrin.gif astept rabdatoare. Tu odihneste-te, e mai important. mwah1.gif

Nu m-as supara daca ai povesti ce-ai mancat la chinezi (en detail) pentru ca as vrea sa fac comparatie. Ti s-a parut mancarea asemanatoare cu cea de la chinezii din Ro?
Am auzit ca nemtii au foarte bun falafel 'n stuff.
nefertiti-old
Paaai, ieri am luat pui dulce-acrisor. Dar nu pot face comparatie, pentru ca in .ro am mancat rar de la chinezi. Doar de cateva ori, pe vremea cand eram in Bucuresti, cand uitam de mine la lucru si apelam la catering. Iar atunci am comandat doar niste orez foarte picant - luam o gura, stateam cinci minute laugh.gif , si tot asa -, caruia nu ii mai stiu denumirea exacta, sau pachetele cu legume. De fapt, am fi comandat noi mai des mancare chinezeasca, dar mi-aduc aminte ca s-a intamplat de mai multe ori sa vina cu ea dupa vreo 3-4 ore, cand deja eram lesinati. Asa ca am renuntat.

edit: Stii cum se face sosul ala dulce-acrisor?

Si apropo de ce zicea consortul tau, aici sunt foarte multi turci.
Mistinguett
Stiu cum se face, dar te superi daca iti dau reteta in engleza? daca te superi ti-o traduc laugh.gif Glumesc mey, ti-o traduc dar marti, pana atunci sunt pe fuga.
Iti trebuie cateva ingrediente de la chinezi: plum sauce, soy sauce si tempura batter mix (asta cred ca e de la japonezi), restul sunt usor de gasit. Reteta care o am e originala, de la un chinez si e f usor de facut.
nefertiti-old
user posted image

Pian(o)...
nefertiti-old
Nu-mi plac coincidenţele. Dar am mai spus asta, nu? Mda, în fine, poate asta n-are prea mare importanţă.
Trecând peste, de câteva minute pot declara sincer că am fost ignorantă într-o anumită privinţă. Oarecum motivat, pentru că priorităţile au fost altele. Dar faptul rămâne. Şi mai adaug un cd pe lista cu 'astea le vreau'.
Hashaspire
laugh.gif
Nefertiti, stiu despre ce coincidenta vorbesti si chiar e coincidenta (daca aveai dubii...).

Oricum, bucata ta de coincidenta are alt pas, inclus intr-o paranteza, pe undeva. wink.gif
Si a ta e mai tata lor decat ailalta wink.gif.
smile.gif
nefertiti-old
Dacă aveam dubii n-o mai numeam coincidenţă. smile.gif

Nimic nu-ţi scapă, hmm? laugh.gif smile.gif
nefertiti-old
Time to go... out! jamie.gif
nefertiti-old
Azi a fost o vreme de nota 20, septembrie de septembrie: 23-25 de grade, un vânticel călduţ, soare... wub.gif Şi am făcut un exerciţiu de orientare. Mai omeneşte spus, mi-am luat picioarele la spinare şi am plecat singură hai-hui prin oraş, să văd dacă reuşesc să mă rătăcesc (nu râdeţi, că pentru mine e important, având în vedere că sunt un dezastru la orientarea în spaţiu). Şi n-am reuşit. Să mă rătăcesc, adică. Doar că am uitat aparatul foto acasă şi n-am poze. Poate mâine... De câteva ori am vrut să cumpăr nişte ciudăţenii de mâncat pe stradă şi mă tot gândeam înainte cum aş cere laugh.gif şi îmi veneau în minte toate aiurelile pentru un/o - a, un/une... ein/eine, Nefertiti bop.gif , că eşti la nemţi, nu la francezi! Nu se leagă de mine, degeaba!
Am rătăcit o vreme printr-un magazin cu muzică, dar n-am găsit ce am vrut. Încă. Mai e unul, în care n-am intrat. Am fost şi într-o librărie, dar raftul cu cărţi în engleză era miiiiic.
Am făcut şi cumpărături singură, dar la supermarket nu e greu: te uiţi pe ecranul ăla mic de la casă, dai banii, zici danke şi ai scăpat fără prea multă conversaţie. N-am găsit, însă, smântâna, că nu ştiam cum îi zice hh.gif . Aş face sarmale, dar de unde iau varză acră, că la supermau n-am văzut?? Cla, heeelp!
Acu' mă duc să fac clătite! jamie.gif
Zed
Nefe mwah1.gif

Varza murata de la turc , iar smanatna , ori cumperi creme fraiche , ori schmand .
nefertiti-old
Zed, bine ai venit pe aici! hug.gif

Creme fraiche aia mi-a atras atenţia, dar mi-era să nu fie frişcă. De la turc, zici? Deci mâine caut turcul! laugh.gif
Zed
Sahne = Frisca
Sauerkraut = Varza murata


Varza murata gasesti numai la turc ( uneori e din butoi , alteori in pungi sigilate, tot un drak ). La magazin , doar la cutie si e tocata .
Succes hug.gif
nefertiti-old
Trebuie să fie foarte... nu ştiu care e cuvântul... să faci patinaj artistic...
Am irosit tot ce se putea irosi... Aş mai vrea o viaţă.
Olaf
QUOTE (nefertiti @ 5 Sep 2006, 09:38 AM)
nu ştiu care e cuvântul...

Greu? tongue.gif Dar de patinat de placere, patinezi? unsure.gif
nefertiti-old
Nu, nu patinez.



Lume...

nefertiti-old
Disciplină. wink.gif

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.