Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Temptation: Another Cup Of Coffee
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
Nefertiti
user posted image

Regretele folosesc la ceva? Cand ti-ai asumat ce faci, cred ca sunt inutile.
Ziua de azi clipeste cu soare si vant. Un vant rece si taios.
Gandurile fara rost unde se duc? O fi existand un recycle bin al gandurilor?
Pana la urma, n-am aflat daca ai citit cartea aia...
Am luat American vertigo, a lui Bernard-Henri Levi, si abia astept sa o incep.
...Vous qui vendez des mots
Des mensonges en musique
Montrez-moi la photo
D'un amour héroique...

Mda, azi Patricia Kaas.
Serenity
Another cup of coffee, la inceput de primavara... mare si senina, te asteapta sa revii! biggrin.gif

user posted image
Nefertiti
Ia uite cine se gandeste la mine! De fiecare data cand ma intorc din Satmar ma asteapta o cafea de la Sere. laugh.gif
Multumesc mwah1.gif , acum chiar am nevoie de ea, sunt foarte obosita, nedormita etc.
Nefertiti
Am gasit prin biblioteca de acasa "Bal mascat", a lui Ionel Teodoreanu, si am inceput sa o recitesc. IT are un stil unic, care mie imi da o relaxare suprema si de fiecare data cand citesc ceva scris de el ma face sa imi doresc sa vad Iasiul.
Nefertiti
patricia
Nefertiti
coffee and cigarettes
Nefertiti
saudade
milimetru
QUOTE (saudade @ 13 Apr 2007, 03:46 PM)
Am gasit prin biblioteca de acasa "Bal mascat", a lui Ionel Teodoreanu, si am inceput sa o recitesc. IT are un stil unic, care mie imi da o relaxare suprema si de fiecare data cand citesc ceva scris de el ma face sa imi doresc sa vad Iasiul.

Iasul lui Ionel Teodoreanu s-a transformat aproape complet. Ici si colo, dupa multa cautare si cu o buna calauza mai poti da peste niste "vestigii". Cu Iasul se intimpla cam ca si cu Timisoara: legenda si renumele orasului sint mult mai frumoase si mai interesante decit ceea ce se constata pe teren... Dar, desigur, Iasul merita vizitat!... smile.gif

Altfel, cu sanatatea cum o mai duci? Mi-ar placea sa aflu ca te-ai intremat si esti bine!
Nefertiti
Hehee, lume scumpa la vedere! Bine ai venit. smile.gif

Da, m-am intremat, sunt mici urme, pe ici-colo, si o sa mai simt schimbarile de vreme in unele articulatii. Dar e ok.

Iasiul tot o sa vreau sa il vad intr-o buna zi, macar pentru "vestigiile" alea, ca prea imi face pofta Teodoreanu, de cate ori pun mana pe el.
milimetru
mwah1.gif Cit despre Teodoreanu, ma cam mira savurarea metaforelor sale de catre o "contaminata cu luciditate", cum te stiu/stiam... Credeam ca e apanajul doar al "lunatecilor", cum eram eu (da' cred ca eram tare de tot, ca-l citeam-reciteam pe Ionel pina faceam ferfenita volumele! biggrin.gif ) odata. Odata...demult...

Sa fie savurarea de care zic exclusiv meritul scriitorului sau farmecul scriiturii se impleteste cu oarecari aduceri aminte personale...din anii "tineretelor"? wink.gif

ps: Adevarul e ca zarzarii proaspat infloriti "se poarta" in aceste zile la Iasi. Avind ca ingrediente un soare binevoitor si citeva zburataciri din ram in ram de vrabii gurese (ca pe "alelalte" nu le-am vazut venind inca...)... iata reteta unei delectari extreme. Plus Teodoreanu, evident, rasfoit pe indelete... cloud9.gif
Nefertiti
De ce imi plac metaforele lui Teodoreanu? Pfuuuu... nu stiu exact... pentru ca, da, sunt de o luciditate taioasa uneori, dar cad si in extrema cealalta, asa ca... Vesnicele mele contraste. smile.gif
Mereu mi-a placut cum scrie, nu e nimic legat de aduceri aminte. Iar eu inca il recitesc periodic, cu aceeasi placere, imi incarc bateriile cu el. Cred ca spunea cineva pe aici, pe la Han, ca Teodoreanu nu are varsta pentru citit. In sensul ca il poti citi oricand cu aceeasi pasiune. Si zic ca avea dreptate. Cel putin in ce ma priveste. Nu stiu, e o ca o evadare necesara din cotidianul asta prea tehnicizat, prea rece...

Zarzarii, daaa, zarzarii infloriti. Si vine liliacul wub.gif curand, abia astept, il pandesc chiar. laugh.gif


p.s. Chiar ieri observam ca "Bal mascat" se cam duce, in sensul ca mi s-a rupt coperta (de la atata citit biggrin.gif ), scrisul e cam slab deja, ca e tipar din 1986..., cam la fel sunt si "Medelenii" mei. Reeditari nu prea sunt, am vazut doar "Lorelei" si "Medelenii", parca. Dar "Balul" nu, "Masa umbrelor" nu... Si as vrea sa gasesc o modalitate de retiparire, pentru ca imi pare rau sa nu le mai pot citi.
Mara
user posted image

tongue.gif
Nefertiti
Ia uiteeeee, la mine a inflorit mai devreme!!! laugh.gif

Merci! mwah1.gif

Stii ca, daca ma uit mult la el, ii simt mirosul. laugh.gif
Nefertiti
Boon, din motive bine intemeiate laugh.gif , citeam niste anunturi de job-uri pe Bucuresti. Si am gasit o gramada de aberatii la "cerinte". Printre altele, la un job de redactor economic se cerea: cultura generala peste medie si simtul umorului; chef si putere de munca. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Un alt anunt avea, cica, un interviu online cu doua intrebari: 1. ce scoala ati absolvit si unde? 2. unde ati mai lucrat cu carte de munca? rofl.gif Pai nu scrie in CV??? Sau, vorba lui Mara: probabil nu stiu ce e ala CV?! rofl.gif
Mai erau, dar nu le-am retinut.


Mda, m-au inveselit astia.
Nefertiti
back home to me
denise
smile.gif Mda, superb nick...exista cateva cuvinte pe care le iubesc. Saudade e unul dintre ele. Dar... poate putin cam dulce-amar ca sa-l alegi ca nume pe termen lung.

S-a umplut Bucurestiul de liliac inflorit, stiai?. smile.gif

PS. Ma bucur sa te revad, caa.
Nefertiti
QUOTE (denise @ 20 Apr 2007, 01:06 AM)


S-a umplut Bucurestiul de liliac inflorit, stiai?. smile.gif


Daaaa, tocmai m-am intors din Bucuresti, de cateva minute. wub.gif
Nefertiti
Iar am vazut, intr-o gara, pe un tren mai vechi, bannerul ala cu "Descopera Romania turistica. Orice calatorie e o experienta." Da, cu un tren din ala, prin Romani©a noastra, incontestabil, orice calatorie devine o experienta de neuitat.

Am revazut Bucurestiul dupa un an... Incredibil cat mi-a lipsit, cu toate neajunsurile lui. Nu am dispozitia necesara pentru mai multe impresii deocamdata. Cert e ca greul abia acum incepe...
Nefertiti
cuando los angeles lloran
Nefertiti
rayando el sol
Nefertiti
...Daca ma gandesc bine, niciodata n-am stiut sa sper cu adevarat, cu pasiune, sa trasez firul rosu al unui scop clar, bine definit, si sa ma tin de el. Poate de aici ratacirea, eterna cautare... Dorintele mele stau ca niste foi risipite pe o masa, iar eu ma uit la ele cu detasarea unui om care fumeaza relaxat o tigara...
Nefertiti
http://www.mediafire.com/?bnvjtc3lndy
Nefertiti

Cand nu pot sa dorm fac un puzzle din ganduri, fara sa stiu dinainte ce o sa iasa. Uneori rezulta ceva frumos, alteori doar haos. La fel fac in diminetile in care nu imi pot aduna optimismul care zace risipit in fasii.
Si sunt momente cand simt cum sunetul pianului picura, efectiv picura... Ca si acum.
De ce se tem oamenii sa iubeasca? Autoprotectie?
Cafeaua de azi se evapora nepermis de repede...
Pare o dimineata bosumflata. Poate din cauza norilor.
As vrea un geam cu o vedere deschisa, sa nu imi izbesc privirea de blocuri. Sau macar un geam situat mai sus, la ultimul etaj, asa as avea o perspectiva mai larga. Altfel, de cate ori privesc afara am senzatia stupida ca ma lovesc de un zid.
Mi-ar placea sa stau undeva pe langa Cismigiu. Nu stiu sa spun de ce.
Hash, mai fumezi?
Cred ca mai pun de o cafea.
anushca
pământul vorbește în somn viscolind cu petale de cireș până la delirul cailor
fără milă din adâncuri se aruncă pe flori cu neliniștea pietrelor din râuri
pe ochi culorile au febră și curg gânditoare spre începutul lumii

dar cei care au norocul să dechidă fereastra știu că
încă mai plouă și se aude cel ce doinește sosirea dimineților de magnolie albă

Dar parca spuneai ceva de CAFEA? Pot sa indraznesc si eeeeeeu?
user posted image

Nefertiti
Foarte frumos spus. smile.gif

Imi lipseste entuziasmul adevarat azi sau poate e doar mascat in clipirea stearsa a soarelui difuz... dar, hai la o cafea:

user posted image
Nefertiti

Am inceput "Vanatorii de zmeie", de Khaled Hosseini. Spre surprinderea mea, scrie bine. Fraza inchegata, un pic de ironie... da, chiar e ok. Nu stiu exact de ce ma declar surprinsa, pentru ca, in general, nu fac deosebiri din astea pe criteriul provenientei cuiva din anumite zone geografice. De data asta, insa, nu m-am putut abtine. Ba, mint, am mai avut o reactie de genul asta, cand am aflat cine a castigat anul trecut Nobelul pentru literatura, turcul ala, imi scapa numele. Mda...
Iar e ora la care ziua isi face siesta.
Ca de obicei cand imi stabilesc un scop, ma cuprinde nerabdarea. As vrea ca unele lucruri sa se intample instant, acum! Sa nu fiu nevoita sa astept. Nu e frica de esec, ci un soi de aversiune fata de tot ce inseamna expectativa, interimat.
Ma ustura ochii...
Ma enerveaza ca am pierdut un an, chiar ma enerveaza.
Daca intr-o buna zi o sa ma complac intr-o comoditate searbada, inseamna ca ma declar invinsa. Dar inca sper ca ziua aia sa nu vina...
Da, azi iar sunt ca un arici.
Casti, muzica, play, linistea s-a facut cioburi. Dar nu orice fel de cioburi. Vitralii de sunete.
Cana fierbinte.
Aroma de ciocolata.
Sageti sub forma de ganduri pastel.
Oare nelinistile unde se duc?
Nefertiti
ratacirile fetei nesabuite

Coperta mi-a atras atentia si nu vreau sa ma pierd in explicatii, ca sa spun de ce. smile.gif
Nefertiti
Acum o saptamana, pe vremea asta, stateam cu o cafea pe treptele Teatrului National si priveam relaxata lumea ce se grabea in diverse directii. Imi amintesc cu placere senzatia de detasare pe care mi-a dat-o momentul ala. Eram un oarecare cu fruntea rezemata pe suflet in furnicarul ce zumzaia in jurul meu. Si mi-era bine.
Dimineata de azi are pacatul de a urma unui ieri tensionat si anost deopotriva. De asta ii lipseste seninatatea prezenta si si-o cauta in trecut. S-a nimerit sa fie cea de acum o saptamana.
In ultima vreme, zilele de vineri imi par inutile. Imi dau sentimentul unui carusel care incetineste si din care lumea coboara inca din mers, fara sa mai astepte sa se opreasca. Si, brusc, ma trezesc singura in el. E o senzatie stupida.
(...)
Mda, tocmai a venit un mail cu o veste nu tocmai buna, un raspuns pe care nu il doream si care ma plaseaza iar intr-o expectativa iritanta. Trebuie sa imi disciplinez impulsul de a simti dezamagirea in astfel de situatii. In fond, e doar o amanare...
Nefertiti
Mai am un pic si termin "Vanatorii de zmeie". Am simtit nevoia unei mici pauze... Nu imi dau seama cum se termina, bine sau rau. Poate avea orice final. Daca ma gandesc ca autorul a trait mult in SUA, inclin sa cred in happy end, ar fi in spiritul tarii lui adoptive. De dragul realismului, insa, parca imi doresc contrariul.
Stiu ca e la moda sa fii cinic, sa fii cat mai indiferent, dar nu imi pot reprima dezgustul fata de unii oameni. Asta, gandindu-ma la carte, la ce am citit despre Afganistan. Nu am aflat nimic nou, totusi... cred ca am mai spus-o, suntem mult mai aproape de conditia de animal decat ne place sa recunoastem... Vorbesc de om ca specie, ca fiinta pusa in anumite circumstante si obligata sa ia decizii si sa reactioneze.
Mda, gata si a doua cafea.
Intr-o discutie avuta mai devreme cu mama, m-a facut naiva laugh.gif . Da, intr-un anume fel, are dreptate. smile.gif
Cerul e de un azuriu banal azi.
Ma gadila un somn, cred ca o sa ii cedez...
Nefertiti
user posted image
Afrodita
Ce frumos stii sa pui in cuvinte ceea ce simti...
Si probabil acum imi suna si mai frumos pentru ca nu am prea multa tangenta cu limba romana aici si, dupa cum am mai zis, abia cand am plecat si n-am mai folosit-o/auzit-o am realizat cat de dulce si minunata e!
Buna cafeaua si tigarea. Mi-ar placea sa le bem amandoua la o terasa smile.gif Sa depanam amintiri smile.gif

O duminica linistita hug.gif mwah1.gif
Nefertiti
Afro hug.gif

Aici a inceput ploaia... Si ma supara un muschi, despre care am fost avertizata ca o sa faca figuri la schimbarile de vreme...
Nefertiti
are we in trouble now
Nefertiti
smile.gif peter cincotti
Nefertiti
some kind of wonderful wub.gif
Nefertiti
When this old world starts getting me down
And people are just too much for me to face
I climb way up to the top of the stairs
And all my cares just drift right into space

On the roof, it's peaceful as can be
And there the world below can't bother me...
Nefertiti
Departe de lumea dezlantuita... smile.gif

user posted image
ilie
vai ce pesimita ai ajuns! (despre penultima postare)
Nefertiti
Nu am ajuns pesimista, era doar un moment de respiro. Nu sunt robot, eu am nevoie de clipe din astea. smile.gif

Ma gandeam mai devreme... oare cum ar fi daca oamenii ar putea vedea ce se ascunde in spatele tacerilor? Uneori s-ar speria... pentru ca gandurile nespuse sunt cea mai pura forma de sinceritate.

Cafeaua de azi e senina. smile.gif

user posted image
Nefertiti
Azi e un cer bosumflat, iar ploaia sta atarnata de nori si nu se decide sa cada odata. Primavaratica nehotarare... Aseara, pe o strada oarecare, mirosea a salcam.
Cat mai e pana la toamna?
Cafeaua asta are gust de speranta diluata.
N-am chef de stiri in clipa asta. Banalitate impinsa la extrem...
Am luat ieri cartea aia a lui Llosa. Sa vad daca o sa imi placa si altceva decat coperta.
Cand te simti prizonier e normal sa simti impulsul de a evada, nu?
Oare de ce unii oameni sunt atat de egoisti? O fi un fel de instinct de conservare, de autoaparare? As vrea sa redefinesc egoismul. Mda, o sa ma gandesc la asta.
O bucata de suflet s-a ascuns azi intr-o floare. Pentru mine. smile.gif
Afrodita
Nu stiu cum te simti tu pe o vreme de genul celei descrise de tine, da' io atunci ma simt cel mai deprimata, abatuta si parca doar exist, nu traiesc pe-o vreme ca aia...

5 luni pana la toamna rolleyes.gif harhar.gif

Ma faci sa-mi gust cafeaua inainte sa termin de papat. Mmm, a mea are gust de putere, de forta, de razboi si planuri marete... Buna mai e!

E normal sa simti impulsul de-a evada cand te simti prizonier, la fel cum e logic sa iti cauti o cale de-a evada si cand o gasesti sa te tot duci.

Ma aPtin sa raspund la intrebarea cu egoistii biggrin.gif Nu de alta, dar n-as fi blanda in eSprimare biggrin.gif

Superba floarea mwah1.gif Chiar daca e pentru tine, sar'na ca o imparti si cu noi mwah1.gif hug.gif

PeSe: tare-s curioasa cum are gustul o speranta diluata hmm.gif
Nefertiti
QUOTE (Afrodita @ 4 May 2007, 05:42 PM)
PeSe: tare-s curioasa cum are gustul o speranta diluata hmm.gif

Cam ca si o cafea lungita cu apa. laugh.gif
Erwin
na, poate o dregem cu o bere în Piața Unirii săptămâna ce vine! smile.gif
Nefertiti
Ploua cu miros de salcami.
Nefertiti
phat cat swinger ohyeah.gif
Nefertiti
Miroase a ploaie.
Nefertiti
Il tot ascult pe Peter Cincotti pe youtube pentru ca pot sa si vad muzica aia AFARA. Da, mi-ar placea enorm sa am ocazia sa vad asa ceva pe strada. Seara, mai ales.
Si mi-e pofta sa stau pe o banca in parc, dupa o ploaie. Cand aleile sunt ude, cand nu e nimeni la plimbare, cand pot sa respir linistea aia cu miros proaspat de ploaie.
Ma enerveaza senzatia stupida ca sunt la un fel de rascruce. Si trebuie sa aleg: calea comoda sau contra vantului. Desi, cand vad la ce s-a inhamat Denise ( hug.gif ), mai ca imi vine sa rad de asa-zisul meu impas.
Mda, nu stiu de ce scriu aici. Nu mai stiu multe.
ilie
bineinteles ca o sa alegi calea comoda unsure.gif
Nefertiti
De ce "bineinteles"? Niciodata n-am ales calea usoara. tongue.gif

Buna dimineata, lume.
anushca
Ziua buna, Domnita frumoasa! Am intrat si noi tiptil sa vedem daca astazi zambeste lumea sau nu.
Stii... cand sunt oarecum trista imi amintesc de "scoici fara perle", miniaturile lui Serban Codrin. Spune acolo de diverse... nimicuri

Nu am destule
cuvinte să-mi recunosc
naivitatea,
tocmai de-aceea cultiv
în grădină păpădii

Ascult Amurgul
Zeilor în tăcerea
nopților de vară –
de-ajuns câtă lumină
răzbate din muzică

Noapte senină
de nu-ți rămâne decât
să furi spre ziuă
Pleiadele căzute
în ciutura cu apă

La umbra unei
faleze în alb noaptea
discutăm despre
felinarele stinse
și alte constelații

Nu stiu daca-ti plac. Dar daca am suparat trimit un buchetel/catel sa te impaceuser posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.