Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Temptation: Another Cup Of Coffee
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
nefertiti-old
Am vrut să fac nu-ştiu-ce ciudăţenie de cafea şi am pus zahărul īn ibric, să fiarbă laolaltă cu cafeaua. Şi am uitat. Şi cānd am pus-o īn ceaşcă, instinctiv, am pus zahăr. Şi a ieşit prea dulce. Am făcut alta.
La prima audiţie de azi a lui 'swingin'...' eram īncă prea amorţită şi n-am reuşit decāt să deschid ochii mai bine, acum sunt pe la a cincea şi reuşesc să mă mişc, yeeee!!

Mi-e foame, dar mi-e lene să mănānc. Uneori, māncatul mi se pare cea mai mare pierdere de vreme. Cum adică să mănānci, de ce să mănānci??? Să stai pe loc şi să dai din fălci, ca un rumegător. Ok, simţi gustul, dar... pierzi vremea!!! E drept şi că sunt unele māncăruri care īmi plac, dar asta e altceva, le mănānc tocmai de plăcere. La fel ca gătitul, unele feluri īmi place să le fac, altele nu. Uneori mi-e poftă să gătesc, alteori nu.
Mi-am adus aminte... cānd eram mică, aveam cāteva māncăruri pe care nu pusesem gura (decāt, poate, pe vremea cānd eram prea mică să protestez inteligibil), dar susţineam sus şi tare că nu-mi plac. Mama, exasperată, mă īntreba: 'Cum poţi spune că nu-ţi plac (sarmalele, de exemplu), dacă nu le-ai gustat???!!!' 'Nu ştiu, pot! Uite: nu-mi plac!!!!' rofl.gif Invariabil, concluzia era: 'Bine, bineee, nu mānca, hăbăucă ce eşti!' laugh.gif Aşa cedează şi acum la diverse chestii (nu ţin de māncare) smile.gif .
Mă enervează oamenii care sar ca arşi cānd le spui că mănānci nu-ştiu-ce-fel-de-māncare-combinat-cu-vreo-chestie-care-zic-ei-nu-se-potriveşte. Mă, da' dacă mie īmi place!
Azi o să mă joc de-a gătitul cu un iepure, īncă nu m-am hotărāt ce reţetă aleg.
Hashaspire
Eu poftesc. Buna dimineata!

Aveau niste indivizi o carte: "Cum se cresc iepurii", in care iti zicea exact cum sa te porti cu fiintele astea dragalase, cum sa le cresti, cum sa te joci cu ele, ca sa poti dup-aia sa le ucizi si sa mananci cat mai multa carne. devil.gif Si ca anexa erau retete din... iepure ("Se ia, se decapiteaza..."). Nu-s dus cu capu', zic si io. Nu s-a facut ceaslaua? smile.gif

[edit]Vad ca lasi cafeaua pe masa si pleci. Sau te-a mancat iepurele?
nefertiti-old
Am lăsat cafeaua să se poată servi cine vrea, iar eu am bāntuit un pic...

Nu mă vei face să mă simt vinovată faţă de iepurele ăla şi nu explic de ce. tongue.gif
nefertiti-old
ptaaptadaa pta pta ptda daaa pta pta ptadaaa (merge si in contratimp)
nefertiti-old
Pānă la urmă, ce contează mai mult? Dacă aş muri curānd, aş regreta că n-am făcut doar vreo două chestii, īn rest... cred că am avut privilegiul să SIMT şi să ĪNŢELEG unele lucruri.
Dar ştiu o grămadă de lume care habar n-are...
nefertiti-old
Listă cu ce aş vrea să am/să fac/să se īntāmple (ordinea e īntāmplătoare):

1. Un balansoar şi o terasă/verandă cu multe flori.
2. Un aparat foto şi o cameră video.
3. Să pot fugi departe de lumea dezlănţuită de cāte ori am chef şi să revin tot cānd am eu chef.
4. Asta nu vreau să o spun.
5. Să găsesc un loc unde nu e iarnă niciodată.
6. O cafenea cu muzică live, muzică de care ştiu eu.
7. Să merg cu maşina īn zori.
8. Asta nu o spun aici.
9. Cel puţin o carte.
10. Să stau de vorbă cu Llosa.
11. Să-mi fie īnţelese unele stări fără să fie nevoie să le pun īn cuvinte.
12. Nişte muzici.
13. Să mă joc cu un pui de tigru. laugh.gif
14. Să găsesc o modalitate să lucrez cu cei mici...
15. Nici asta n-aş spune (e legat de mama).
16. Să le revăd pe cele două Lore.

... or mai fi.

... and she pours herself another cup of coffee
nefertiti-old
sangria
nefertiti-old
O fi tārziu să mă apuc de dans? Tārziu nu īn sensul că e ora 21 şi ceva. tongue.gif
Nu e o idee nouă.
nefertiti-old
Azi noapte mi-a fost frig...

Astăzi sunt un arici.
nefertiti-old
Iar e cam rece... M-am īnfăşurat īntr-o pătură din lānă, mi-am făcut un ceai şi din cānd īn cānd īmi lipesc nasul rece de cana fierbinte. Mă chinuie o durere de cap şi nu-mi vine să fac nimic. Doar zac cu muzica īn căşti (pta pta pta pta dadadaa pta ptadaa dadada). Mi-ar plăcea să adorm aşa.
nefertiti-old
M-a sunat Loredana, are un bebe de o lună!!! woot_jump.gif
Sushi
felicitari si de la mine wub.gif
Mistinguett
Uite peste ce am dat eu azi, am zis ca poate te intereseaza. Sa dai cu "next"...
nefertiti-old
Hmmm, interesant, merci, Misti. smile.gif

La noi cred că nu ajunge nimic din sortimentele alea.

Mi-am adus aminte că tot nu am reuşit să aflu ce semnificaţie are culoarea ambalajului de cafea. Cred că am mai spus, eu mă īmpac cu alea īn verde (Jacobs), albastru (Tchibo), roşu īnchis sau cărămiziu (Julius Meinl)... şi mai sunt, dar nu mai īmi amintesc acum. Īn schimb, nu īmi place gustul la cele īn roşu deschis, portocaliu si altele. Spun sigur că este o diferenţă, pe verificate. Chiar ultima dată am luat o Lavazza (matina, parcă, dacă aşa se scrie...) şi nu e... nu e ok. Deşi Lavazza mie īmi place, īn general. La fel am păţit cu un Julius Meinl portocaliu, pe care l-am luat cānd am fost acasă, la SM. Nici Carte Noir n-am putut să beau, nici Segafredo. So, fie sunt io 'dusă' şi dau prea multă importanţă gustului cafelei, fie e ceva ce īncă nu ştiu.

Depinde şi de cum se prepară, e drept. Acum cāţiva ani, mi-a adus cineva nişte cafea din Cairo. Nu spun cāt eram de nerăbdătoare s-o gust, că avea o aromăăăă īn pachet... Şi m-am repezit (deşteaptă, deh) s-o fac la cafetieră (īn SM īi zicem presou). Mă, da' n-am putut s-o beau, era criminal de tare! Īn schimb, la ibric era demenţială.

Īn ultima vreme tot văd prin Kaufland nişte pacheţele mici cu cafea, zic ei, din Peru sau Brazilia. Dar n-am luat īncă, pentru că e descurajant de ieftină. Pānă la urmă o să iau, de curiozitate.
nefertiti-old
Era să uit... cafea pentru cine trece pe aici.

user posted image
dascalita
...iau si eu o ceasca!Numai acum dimineata,ca dupa amiaza nu mai pun gura pe cafea sa ma pici cu ceara!!!(zise vulpea catre...auditoriu!)
Mistinguett
Nu numai calitatea cafelei conteaza, dar modul de preparare si cum e macinata. Poate sa fie o cafea superba, macinata pentru filtru si facuta la ibric nu o sa placa nimanui.
In principiu e cam asa: cea mai fina pt. turceasca, cam tot pe acolo pentru espresso/mokka, apoi filtru, apoi presa franceza, si cea mai mare pentru cafea la rece (toddy).
Nu-s sigura de Jacobs, dar in rest cafeaua impachetata in verde e de obicei decafeinizata.
Si ai dreptate cu culorile, nu ti se pare, e diferenta. Si bineinteles ca trebuie sa dai importanta gustului cafelei. wub.gif
nefertiti-old
QUOTE (Mistinguett @ 10 Aug 2006, 10:37 AM)

cafeaua impachetata in verde e de obicei decafeinizata.

Aici nu.


Prea mult visat cu ochii deschişi dăunează grav. Nu ştiu exact cum. Sau la ce. Dar dăunează. Oricum, ideea e să mergi īnainte, chiar dacă descoperi că eşti singurul 'nebun' de pe planeta asta dotată cu iarnă.

Am rămas fără lapte de cafea şi mi-e lene să cobor. Lenea asta-i un laitmotiv deja, nu ştiu cum dracu' m-am pricopsit cu ea.
Mda, azi pauză. Tre' să găsesc o utilizare zilei ăsteia. Şi dacă nu, ce? Multe nu mai contează.

... Rusted brandy in a diamond glass
Everything is made from dreams...


Hash, ce fumezi azi?
Am ciudatul obicei să miros ţigările din pachete. Nu ştiu de ce şi nici cānd am īnceput să fac asta...

... Now confusion is so clear
Temptation, temptation, temptation
I can't resist
(mişto ritm urmează)
Hashaspire
Well I know that she is made of smoke
But I“ve lost my waaaahaay
Heeee knows that I am broke
But I must plaaaaay (ie ie...pam pam )
Temptation (ta na na) Teeemptatioon. (ta na na na na na)


Azi... Marlboro. Nu prea schimb tigarile.
Eu fac cafeaua tare si pun apoi niste apa rece ca sa o pot bea fara sa astept sa nu mai friga.
Olaf
Merci pentru cafea, Nefe. M-am infruptat daca ai lasat-o pe masa. smile.gif
In ultima vreme eu imi fa ori cafea solubila ori o iau gata facuta. unsure.gif Din fericire, am fost pe acasa si am baut cafea adevarata, facuta in ibric. Si pachetul nu era nici verde, nici albastru, nici rosu. Era cafea Jacques Vabre, Kenia, intr-un pachet a carui culoare si desen incerca (fara sa reuseasca) sa imite sacii de cafea. Dar ce e fain este ca pachetul nu este vidat si are o valva, asa ca daca strangi de el poti simti cum miroase cafeaua inainte sa il desfaci. smile.gif
nefertiti-old
Esti binevenit, Olaf. smile.gif

Marlboro... hmmm... nu mai ştiu cum miroase. De fapt, deosebirile de miros sunt foarte fine.


De ce nu există magazine doar de cafea?
Hashaspire
Există!

Fac maine cateva poze si le pun pe-aici, pe undeva (cu magazinul de cafea). Daca vrei, of course.
nefertiti-old
Oh, my, cum să nu vreau?! Aici să le pui...

Eu de ce nu ştiu de el? unsure.gif
Hashaspire
OK.

dunno.gif
nefertiti-old
Pai unde e? hmm.gif (Sper să nu spui 'īn Bucureşti' laugh.gif)
Hashaspire
īn Bucureşti
nefertiti-old
laugh.gif Am vrut să spun: sper să nu zici DOAR 'īn Bucureşti'.

Unde īn Bucureşti, Haaash, de ce mă chinui?
Hashaspire
Pe langa Obor (stai linistita, e destul de departe de magazinul Bucur-Obor, incat sa nu fie kitsch).
nefertiti-old
Mă tot īntreb dacă unii din blocul ăsta gătesc pe balcon. Altfel nu īnţeleg de ce, de cāteva zile, pe geamul de la camera asta intră miros de māncare!? Şi nici măcar nu e un cartier de 'negri'.
Mara
Daca ma platesti bine (un borcan de dulceata d'aia buna), iti cumpar si-ti trimit cafea de la magazinul ala de la Obor. rolleyes.gif
nefertiti-old
laugh.gif Ştii că dulceaţa de anul trecut a rămas īn frigiderul de la lucru şi mi-au māncat-o ăia, nu?

Mmmmm, vin gutuile curānd!
Done, dar cu o condiţie: vii şi papi dulceaţa aici!
Sau vin io cu ea acolo rolleyes.gif , nu s-o vānd īn Obor laugh.gif .
Mara
rofl.gif Ce de pretentii, domle! Stii ca vreau sa ajung la TM, acu sa vad si practic cand oi face-o.

Hmm, nasol ca mi-au halit aia dulceata... macar mi-au multumit??? laugh.gif
nefertiti-old
Nu ştiu dacă ţie, da' n-au crezut că e făcută de mine. rofl.gif

Bon, rămāne deschisă discuţia, da?
Mara
Erau rautaciosi, nu-i baga in seama! laugh.gif

Da sefa, ramane deschisa, numa' sa-mi zici daca vrei cafea d'aia... ca si eu as vrea sa o incerc. Eventual te sun cand sunt in magazin si-ti citesc toate denumirile, sa-ti fac pofta? rolleyes.gif
nefertiti-old
Normal că erau, oricum au halit tot! laugh.gif

Ce saaaadică eşti!!!!
Normal că vreau cafea, mă vezi tu refuzīnd aşa ceva?!


edit: Da' ştii că mă enervaţi, nu??? Cāt am fost şi eu īn Bucureşti nu mi-a zis nimeni de magazinul ăla, iar acum tre' să mă mulţumesc cu poze! Hash, sper să nu uiţi!
Mara
Ce poze, nu citisi ca-ti trimit cafea?? tongue.gif
nefertiti-old
Păăăi... Hash aduce poze, tu trimiţi cafea. Cāāānd mergi? rolleyes.gif laugh.gif

Da' aş vrea să văd şi io acolo şi să mirooos! cry.gif
Mara
Cand o zice Hash pe unde e?! laugh.gif
nefertiti-old
A zis omu' că pe lāngă Obor.

Hash, nu-i dai fetii nişte detalii, că are temă de casă?
Hashaspire
Stati bre, intai sa vina pozele, ca sa zica Nefertiti de care vrea.
Nu uit.
nefertiti-old
Abia aştept! dance.gif
Mara
Hash, tu zi-mi pe unde e, ca o sun eu oricum cand sunt in magazin. Totusi pune si poze, ca sa se oftice si mai tare! laugh.gif ohyeah.gif
Hashaspire
Pun poze si il cauti (Le tiparesti, mergi si intrebi "Nu va suparati! Magazinul asta... l-ati vazut pe undeva?").
smile.gif
nefertiti-old
laugh.gif

Nu ştiu cum faceţi să vă puneţi de acord, da' pe mine nu mă lăsaţi nici fără poze, nici fără cafea. smile.gif
Hashaspire
O sa te lasam fara cuvinte! devil.gif
nefertiti-old
Sunteţi īn stare? devil.gif
Hashaspire
Las' ca vezi tu! devil.gif
nefertiti-old
Vă lăudaţi, hm? laugh.gif
Hashaspire
OK, iarta-ma: Nu-ti mai trimit nicio poza, pentru ca nu sunt in stare sa fac poze si, mai ales, poze frumoase, asa ca decat sa razi de ele...

devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif
nefertiti-old
Haaaaaaash!!!!!!!!!!!!!!!! cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif cry.gif


mad.gif

edit: Sunt cumintee! whistling.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.