Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Temptation: Another Cup Of Coffee
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
Mistinguett
Oamenii "normali" sunt plictisitori. Ce sa scrii despre ei?

QUOTE
Iar asta se leagć ŗi de un alt aspect. Sīnt destul de rare momentele cīnd cei doi dintr-un cuplu simt la aceeasi intensitate īn acelaŗi timp. Aproape īntotdeauna existć o defazare, unul 'iubeŗte mai mult', iar celćlalt e mai indiferent. Sīnt foarte rare momentele de echilibru. De aici diverse ciocniri, pentru cć nu avem rćbdare unii cu alžii, pentru cć nu ŗtim sć ne potrivim paŗii; e ca la dans...

Cred ca important de subliniat ca defazarea e reciproca. Nu stiu daca are de-a face cu hormonii sau ce biggrin.gif , dar periodic unul din parteneri iubeste mai mult sau e mai indiferent. E ca dansul cocosilor de munte laugh.gif

Cea mai mare greseala care o observ la cupluri este ca odata ce se simt siguri pe partener (casatorie de ex.) inceteaza sa "lucreze" la relatie. Si cand se intampla o defazare, se intampla nesiguranta, care duce la posesiune, care duce la indepartarea celuilalt (cum bine ai zis tu), care duce pana la urma la despartire. Deasemeni nu functioneaza daca doar unul lucreaza la relatie iar celalalt se complace - frustrarea + continuarea (vezi mai sus) e la 2 pasi.
De ce e asa greu pentru multi oameni sa aibe o relatie? Nu inteleg. Mie mi se pare mai greu sa intretin relatia cu o/un prieten/a decat cu un partener.
Felina
QUOTE (Mistinguett @ 19 Oct 2006, 12:54 AM)
De ce e asa greu pentru multi oameni sa aibe o relatie? Nu inteleg. Mie mi se pare mai greu sa intretin relatia cu o/un prieten/a decat cu un partener.

In relatia cu partenerul ai nevoie de multa daruire, iar oamenii sunt dominati de un egoism subtil.

Povestea o prietena de-a mea despre relatia cu prietenul ei: si cand se plimbau si ajungeau la o intersectie, daca el voia in stanga iar ea in dreapta, se certatu si ea nu renunta nici in ruptul capului; daca nu era ca ea, nu mai faceau nimic.
nefertiti-old


**************

suflet īnvins


de azi o să īţi şoptesc doar īn gīnd,
ca să nu sperii zăpada
de pe pleoape.
o să īntind mīna
fără să te ating,
ca să pot păstra fiorul.
o să strig īn mine
ce n-ai avut curaj să asculţi
şi o să te alung la margine de gīnduri.
eliberat de mine,
o să poţi redeveni himeră,
pentu o altă oglindă.



passenger
Suflete, tie iti sta bine cand zambesti! Te rog sa nu cazi...user posted image
denise
Cred că de data asta trebuie o tufă īntreagă:

user posted image

Ca māine vine ea şi primăvara....
Kristin
Nefe, plec pe azi, numai atat voiam sa iti spun: nu fi suparata, nu fi trista, fiindca

AI DE DESCHIS O CAFENEA

si daca n-o deschizi, raman oameni fara job

si suflete frante...

PUPICI si Take care !

mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
nefertiti-old
...

ilie
Chiar asa, de ce nu iti deschizi o cafenea?
Hashaspire
Yo, Adina, cegherap:

user posted image
.
.
.
user posted image

Cam aşa arată ambalajul, deci. Concluzia: biscuiţii există. smile.gif

Să-i desfacem, shall we?
user posted image

Ooooo, baby! licklips.gif

Īţi dai seama că am după poza asta am şi māncat cāteva...
Dar, ca să-ţi faci poftă, dacă ai timp, te poţi şi juca, de-a "Omu' de mallow" (*):
user posted image

Sau de-a ţintaru', kind of:

user posted image

(*) Aia a fost tăiată cu un cuţit, nu cu dinţii. laugh.gif
Hashaspire
Ah, am uitat sa pun poza cu produsul complet. smile.gif

user posted image
Felina
Hashule, la astia le zici tu biscuiti? E ca si cand a-i spune la twix biscuiti. E prajitura, mai. laugh.gif
Mara
Ce face Adina? mwah1.gif
Hashaspire
QUOTE (Felina @ 23 Oct 2006, 04:47 PM)
Hashule, la astia le zici tu biscuiti? E ca si cand a-i spune la twix biscuiti. E prajitura, mai. laugh.gif

Stai sa derulam filmul:
QUOTE (Eu)
mi-am amintit de prăjiturelele "Arslan"

QUOTE (Eu)
Sunt ambalate cāte 3 "prajiturele", care arată cam aşa:

............~.~.~ ............... cocos+cremă (punctele le-am pus pentru că dacă puneam mai multe spaţii consecutive, apărea doar unul)
.........~............~
.....~....................~
...~.........................~
.~............................~
~..............................~
|##############|
|##############| ----- biscuite
|##############|
---------------------------

Biscuite gen "cu cacao", crema e albă (cocos), glazura (aproape inexistentă) e de ciocolată, subţire.
Sunt aliniate īn şir indian , intr-un ambalaj cu carton dedesubt şi un fel de celofan deasupra, ca să le poţi vedea.

QUOTE (Erwin)
Ah, si despre biscuitii aia: chioscurile din TM n-au fost niciodata ce sunt chioscurile din Bucuresti...

Deci Erwin e de vina. Din cauza lui au fost numiti biscuiti. Chiar si eu am inceput sa le zic asa:
QUOTE (Eu)
Chiar exista biscuitii. Si cand o sa-i gasesti, o sa intelegi de ce am insistat atat. tongue.gif


blink.gif <- Astea se intamplau pe paginile 16-18. Acum jurnalul asta e la pagina 44. wacko.gif Gizas!
Felina
Giiizas! laugh.gif
Hashaspire
Sau Măuzis!!, acum ca, in sfarsit, "este poze"!
nefertiti-old
In sfirsiiit, faimosii biscuiti-prajiturele!!!
Multumesc, Hash. smile.gif

Stii, acum, ca ii vad, cred ca am trecut de multe ori pe linga ei... drool.gif

Mi-a placut aia cu 'omu' de Mallow' laugh.gif .

Mmmm, mi-ai facut pofta!

smile.gif Adina nu face prea bine, ca e foarte obosita. Nu demult a ajuns de pe coclauri, dupa 'jdemii de ore in autocar.

Buna ziua! smile.gif
Mara
Pai ia sa-si miste Adina fundul in dus si apoi sa se bage in pat la odihna! tongue.gif
nefertiti-old
Mai intii isi bea cafeaua! cool.gif
Mara
La ora asta??? blink.gif
nefertiti-old
Ai uitat deviza mea? Oricīnd, oricum, oriunde, oricītă... cafea!!!! laugh.gif

Da, la ora asta, că mă doare capul foarte tare şi azi nu băusem deloc. Nici ieri...
Olaf
hiya.gif
Uelcćm bec, Adina. smile.gif
Ma primesti si pe mine la o cafea? tongue.gif

La naiba, mi-a trebuit o poza ca sa vad cat de jegoasa imi e cana! rofl.gif Am o scuza insa: sta cu cafeaua in ea de azi dimineata.
nefertiti-old
Mulţumesc, Olaf. smile.gif
Normal că te primesc.
Ia uite ce cană drăguţă ai!


p.s. Nu mai vreau să văd autocar măcar o lună!

edit: Să-mi scuzaţi eventualele scăpări, migrena e de vină.
nefertiti-old
Acum, după cafea, e ceva mai bine, doar că s-a dus şi somnul. Care e tot dus de mai bine de 30 de ore... Da' las' că vine el mai pe seară.

Mi-am adus aminte de o tipă din autocar, care, pe la ieşirea din .de, s-a ales cu o amendă şi cu un fel de īndosariere, pentru că a īncălcat nu-ştiu-ce-regulament-privind-plimbările-īn-UE. Altfel spus, acum ar trebui să stea īn .ro minimum trei luni, īnainte să revină 'afară'. Musai! Şi venise foarte nervoasă din clădirea poliţiei:
- Ce idioţi! Auzi, trei luni să stau īn ţară! Să creadă ei, că io vineri sīnt īnapoi!
(eu: laugh.gif )
- Da, cică nu aveam voie să vin aşa repede, ce să zic! Idioţi! Io mă īntorc săptămīna viitoare, că mă căsătoresc aici, īn Germania. Ce cred ei?

După ce-şi rumegă nervii cīteva minute, īl sună pe 'iubi' laugh.gif , să-i dea vestea cea mare. Aia cu trei-luni-īn-ţară, că aia cu nunta cred că o ştia. Ca dovadă că i se cam rupea. Care 'iubi' e neamţ, dar ştie şi romāneşte, că 'a avut o brutărie īn Romānia'.
- Ce faci, iubi? Da, zi şi tu, mi-au luat 150 de euro, că cică n-am stat īn ţară trei luni şi tre' să stau acum! Hă?
'Iubi' o fi īngăimat ceva ce nu i-a convenit, că:
- Tu nu īnţelegi că mi-a luat paşaportul şi m-au dus acolo la secţie??!
- ....
- Daa şi mi-au luat şi amprentele, idioţii! Cum nu īnţelegi? Amprentele, iubi! Am pus degetele pe ceva negru şi apoi pe o chestie... (eu: rofl.gif ). Cum nu ştii??? Io de unde să ştiu cum se zice la amprente pe nemţeşte??
- ...
- Da, măi, am băgat degetele īn ceva negru şi... (moment īn care 'iubi' o fi zis ceva ce a nervozat-o, că brusc a fost retrogradat la 'idiotule' rofl.gif )... Idiotule! Amprente, amprente, na! Cum să le zic altfel, dacă tu nu īnţelegi??!!
- ...
- Tu unde eşti acum?
- ...
- De ce? Şi aia ce se aude acolo, ce e??
- ...
- Şi mīine nu lucrezi?
- ...
- De ce?
- ...
- Aha. Io mă īntorc, sigur că mă īntorc! Dacă mă opresc ăştia, vii tu īn ţară şi ne căsătorim acolo şi gata, după aia nu mai au ce să-mi facă! Idioţii!
- ...
- Da, iubi, ţi-am zis că nu aveam ce face, a trebuit să plătesc.

Şi dă-i, şi dă-i, ba cu 'iubi', ba cu 'da' tu unde eşti???' rofl.gif . Asta de cīteva ori, de cīte l-a sunat şi a sunat-o.

Asta era azi-noapte cīndva... Iar azi, la un moment dat, mi-a zis victorioasă:
- Gata! Ştiu cum fac să vin īnapoi: declar paşaportul ăsta pierdut şi īmi fac altul! Şi mă mai găsesc ei la paştele cailor!
- rofl.gif jamie.gif
Kristin
laugh.gif

Herzlich Wilkommen in Rumänien ! thumb_yello.gif
nefertiti-old
Sper că ce zici tu acolo e de bine, că de mine nu se prea lipeşte germana. laugh.gif
Kristin
Ma gandeam ca ti-e dor deja...

Bine ai venit... acasa ! wink.gif
nefertiti-old
Mulţumesc, Kristin. smile.gif


Eh, dincolo de oboseala dată de drum, am o stare ciudată, pe care nu o pot pune īn cuvinte īn clipa asta. Nici nu mă obosesc să īncerc, e drept. Poate că nu vreau... Īntoarcerea acasă e şi ea ciudată, īn mai multe feluri, dar nici despre ele (felurile) nu vreau să vorbesc.
Am desfăcut bagajele, parţial, iar īn jurul meu e acum o harababurăăăă... Nici măcar nu m-am schimbat, n-am intrat la duş, doar am comandat o pizza şi am băut o cafea. Şi am sortat mormanul de hīrtii şi facturi din cutia poştală. Sortate, acum zac pe jos. Şi am scris unele 'chestii'.
Oboseală-nesomn-durere de cap-tristeţe-cinism-nedumerire-muzică īn căşti-veselie detaşată dată de īntīmplări neutre-zīmbete imaginare-calorifere reci-ochi osteniţi... toate astea īmi compun starea. Daţi-i voi o definiţie, că eu nu pot.

Mă retrag. Noapte bună.
Pe muzică...

L'amour est un tournoi
Oł tombent tour ą tour
Les guerriers maladroits...


Yvonne
Bine ai revenit Nefe.
Erwin
welcome.gif la Rumanii sil vu ple! tongue.gif

na, de acu' să īncepem pregătirile pentru īntālnirea forumistică de la TM! spoton.gif
nefertiti-old
Difi smile.gif

Erwin, mulţumesc. Mai ales pentru facturile alea de internet laugh.gif .


De fapt, am intrat aici, la mine, să spun că... jurnalul ăsta a devenit ciudat. Parcă e nevoie de o schimbare. Sau poate eu am nevoie de una.
Mda, nu ştiu.
Oiski-Poiski
in sfarsit sunt si eu pe faza laugh.gif
habar nu am cand ai plecat spre D da macar stiu ca acuma te-ai intors asa ca-ti zic "bine ai revenit"
sceneta cu tipa din autocar este fenomenala rofl.gif
ilie
"jurnalul ăsta a devenit ciudat. Parcă e nevoie de o schimbare. Sau poate eu am nevoie de una."

da...bine ai revenit.
nefertiti-old
De mīine...
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata Adinei veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
Kristin
"Ii uram 'Bun Venit' la Han si cat mai multi prieteni virtuali celui mai nou membru, Adina"

Ai ceva de comentat ? rofl.gif
Nefertiti
Mda, nu e nici un secret. Userul nefertiti a devenit userul Adina. Motivele nu au importanţă.
Iar acest jurnal va primi lacătul de rigoare.
Mara
unsure.gif Ha? Si cand fac misto de tine cum sa-ti zic? 'nefertiti'? tongue.gif

Hai, sa-ti fie de bine si sa vii pe la Buc ca mi-e dor de tine! mwah1.gif
Nefertiti
S-a ars un bec şi nu am altul. Mda...


Metaforele īn exces devin greţoase.
Iar să-ţi accepţi limitele poate fi foarte greu şi dureros.
Hashaspire
han.gif
rofl.gif
Nefertiti
rofl.gif rolleyes.gif
Nefertiti
Momente de azi
- soare de toamnă blīndă, pe care am preferat să nu īl īnchid īntr-o fotografie; l-am impregnat īn ochii sufletului, rezervă pentru iarna ce va să vină
- culori, multe pasteluri, joc de nuanţe
- o cafea băută pe trepte, contemplīnd cu gīndul lumea, semn de revenire la o stare rătăcită pentru scurt timp
- nedumerire-tristeţe-emoţie-zīmbet-fericire preţ de două vorbe
- muzică "neutră"
- struguri imperfecţi (cu sīmburi)
- īncredere de sine recăpătată graţie detaşării; la fel de brusc cum a fost pierdută; unii numesc asta rătăcire
- figuri care mă obosesc prin strădania lor de a impresiona şi de a se face plăcute
- tentaţia de a dispărea
- cer cu multe stele, puncte luminoase fericite īn singurătatea lor
- ritmuri sacadate, pe care te trezeşti dansīnd, fără să ştii cīnd ai īnceput
- lectură eşuată; nu īl īnghit pe Fowles zilele astea
- un film uşor şi la fel de uşor plictisitor
- cinism ţinut īn frīu
- calorifere calde, īn ciuda nasului rece; sau invers
- de ţinut minte: un comision mīine, la 14.30, īn faţă la Operă
- internet cu noduri
- poftă de gutui
Erwin
am uitat să-ti zic ieri că ai revenit schimbată smile.gif
Nefertiti
Prima cafea, căldura din calorifere se risipeşte treptat, la fel ca īntunericul care face loc luminii. Veşnica rocadă...
Să vrei să dăruieşti răsăritul şi să n-ai cui... asta poate fi numită singurătate? Cīndva ziceam că da. Acum nu mai sīnt sigură.

Constat că virtualul devine tot mai plin de oameni care se cred filozofi (īn sensul profesional al cuvīntului, dacă pot spune aşa). Care īşi descoperă, brusc, veleităţi de deţinători ai adevărului absolut. Aceiaşi oameni care dincolo de virtual nu au nici măcar curajul să īţi susţină privirea. Laşitate supremă i-aş zice eu. Să nu ai curaj să fii tu īnsuţi decīt la adăpostul unui paravan numit virtual.
Unii pretind că fug de banalitate astfel. Dar ce e banalul, la urma urmei?
La fel cum poţi să īţi īmbraci scrierile īn milioane de metafore şi īn acelaşi timp să rămīi găunos.

Nu detaliez acum, cafeaua de dimineaţă e prea preţioasă ca să o stric īn felul ăsta.
Se anunţă o zi senină.
Nefertiti
Se confirmă ceva ce bănuiam de mult timp şi mi se explică nişte īntīmplări care n-au fost deloc īntīmplătoare.
Da, uneori e bine să gīndeşti īn perspectivă, să 'rumegi' suficient şi să spui nu.
Felina
QUOTE (Adina @ 26 Oct 2006, 07:56 AM)
Constat că virtualul devine tot mai plin de oameni care se cred filozofi (īn sensul profesional al cuvīntului, dacă pot spune aşa). Care īşi descoperă, brusc, veleităţi de deţinători ai adevărului absolut. Aceiaşi oameni care dincolo de virtual nu au nici măcar curajul să īţi susţină privirea. Laşitate supremă i-aş zice eu. Să nu ai curaj să fii tu īnsuţi decīt la adăpostul unui paravan numit virtual.

Nu te-ai surprins niciodata ca fiind un asemenea personaj?
Te-ai gandit vreodata ca la randul tau poti fi privita si judecata astfel?
Nu e totusi prea dura constatarea ta? Nu cumva te cocoata pe tine intr-un loc in care nu te afli?
Nefertiti
Nu, nu sīnt un asemenea personaj. Din nici un punct de vedere.
Felina
QUOTE (Adina @ 26 Oct 2006, 11:49 AM)
Nu, nu sīnt un asemenea personaj. Din nici un punct de vedere.

Si daca ti-as spune ca esti vazuta cateodata, de cate unii, exact asa cu i-ai descris tu pe altii, m-ai crede?
Nefertiti
Da, ştiu.

Iar tu te-ai grăbit să judeci ce am scris, fără să īnţelegi exact ce am vrut să spun. Şi nu e vina ta, nu am fost explicită, pentru că scopul meu nu era să las să se īnţeleagă prea multe.
Īncearcă să vezi dincolo de aparenţe. wink.gif
Felina
Edit. Am avut senzatia ca te contrazici, poate e doar o parere.
exergy33
QUOTE (Adina @ 26 Oct 2006, 12:26 PM)
Prima cafea, căldura din calorifere se risipeşte treptat, la fel ca īntunericul care face loc luminii.

Ce multa lume bea cafea la han . smile.gif
Se pare ca inspiratia isi trage sevele din zat .

Mult succes cu jurnalul .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.