Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Convenţia Hanului Runda 2
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
alysoft2003
QUOTE (n'ai-b'ai @ 15 Jun 2006, 05:29 PM)
alysoft2003: cred ca toata lumea a citit poezia "Luceafarul" de Mihai Eminescu. intrebarea este: cine a compus poezia?



Cine oare sa fi scris Luceafarul by Mihai Eminescu??
Primul meu gand se indreapta catre EmilIon ConstantIliescu, dar nuuuu. Nu e asta.
Din alt punct de vedere, optim mi s-ar parea Adrian Basescu, un excelent om de cultura,
adeptul limbajului alambicat din lemn de stejar masiv. Nu. Nici el nu ar putea fi.
Sa chemam un prieten sau varianta 50-50? Sper sa fie Mihai Eminescu.
Cu drag, Alysoft2003, vesnicul jucaus laugh.gif
Dea
frumos, multumim pentru promptitudine.. si mai am o mica-mica curiozitate..

dar sa n-o mai lungesc:

alysoft2003: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu? biggrin.gif
alysoft2003

laugh.gif
Vad ca nu v-am satisfacut curiozitatea cu primul raspuns, in concluzie va trebui sa vi-l ofer pe al doilea, astfel daruindu-va posibilitatea de a AAAALLLEEEEEGEEEEE. Va place sa AAAALLEEEEGGEEETTIII,
efortul intelectual vine depus de ambele parti, echipa no. 1 se straduie sa moduleze raspunsuri cu un continut informativ cat mai bogat, dar care incearca sa va induca pe o pista falsa sau cel putin sa va indeparteze de aceasta; echipa no. 2 formuleaza intrebari ticluite si pune cap la cap cunostintele dobandite si delibereaza.
Apropos, care era intrebarea ta?
laugh.gif laugh.gif
Data'q
QUOTE (Dea @ 15 Jun 2006, 01:29 PM)
Data'q: Ne ajuti sa descoperim conventia? biggrin.gif

glases.gif Sa vedem...
hmm.gif Poate...
ph34r.gif Cerere si oferta?...
secret.gif Uite asa si pe dincolo...
harhar.gif Nope..Nu-i asta conventia...
evil.gif Sac-sac-sac...
innocent.gif Not from me...
smoke.gif Nice try...
44.gif Bye-bye!...
Dea

iata intrebarile ce vi le-am pregatit pe ziua de azi: biggrin.gif


Alexa: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu?

Fantasee: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu?

Data'q: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu?

Titus Herbert: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu?


alysoft2003, tu esti in vacanta tongue.gif azi te poti odihni, n-avem intrebari pentru tine.. (asta ca sa fii in forma maine.. )


va multumim.
mwah1.gif

Fantasee
QUOTE (Dea @ 15 Jun 2006, 01:29 PM)
Fantasee: care este povestea ta preferata?  cloud9.gif

Povestea mea preferata este una nescrisa inca. Ma tooot straduiesc s-o pun in cuvinte, ca sa v-o fac cuoscuta si voua.
Este incantatoare, se tot invarteste in sufletul meu si creste pe zi ce trece. Ma gandesc, uneori, ca daca nu invat repede cu ce cuvinte trebuie spusa, va deveni mult prea mare pentru a putea fi exprimata ... Ori poate ca ar deveni mult prea adanca si, tocmai de aceea, de neexprimat. blink.gif
Cu toate astea, fiecare dintre povestile pe care le-am scris pana acum (si multe dintre ele nu sunt postate pe Han) contin cate un cuvintel, poate chiar doua, din aceasta poveste care creste cu fiecare zi, amenintand sa devina uriasa.
Poate ca ai observat deja ca sunt zile in care nu scriu povesti deloc - asta pentru ca ma obsedeaza aceasta poveste si nu ma pot multumi cu una oarecare. Desi povestile se scriu intotdeauna sigure, cuvintele acestei povesti se ascund inca...
Imi place sa cred ca va fi incantatoare ... de aceea, tot sper ca cineva imi va cere intr-o zi o poveste oarecare si ca tocmai aceea va contine cuvintele mult asteptate.
mdA!
QUOTE (Dea @ 16 Jun 2006, 03:32 PM)
Alexa: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu?

A fost odată ca-n poveşti, wub.gif
A fost ca niciodată,
Din rude mari īmpărăteşti,
O prea frumoasă fată. devil.gif
Şi era una la părinţi mad.gif
Şi mīndră-n toate cele,
Cum e Fecioara īntre sfinţi
Şi luna īntre stele. sorry.gif

Fantasee
QUOTE (Dea @ 16 Jun 2006, 03:32 PM)
Fantasee: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu?


Ma vad nevoita sa iti scriu o poveste aici, dat fiind ca se pare ca raspunsurile primite anterior nu au fost suficiente. Si nu reusesc sa inteleg de ce ... zau asa. blink.gif

"Nimeni, fireste. harhar.gif Eminescu a asezat-o frumusel pe hartie, a lasat textul asta in raza altor ochi - ochi ce nu au priceput nimic, deci vedeau un poem maret wink.gif.
Si fiindca nu intelege nimeni nimic din poezia asta, au tot pus-o in tot felul de carti, au tot obligat suflete s-o invete, s-o comenteze si, mai ales, s-o explice ... doar-doar ar gasi careva cheia.
Cheia de la poarta verde ... plina lumea de "escu" pana la urma smile.gif ... in fine, cheia desluseste ca acest text nu este o poezie si nu a fost compus.
A existat dintotdeauna, numai ca, singur, un tip nascut la pe la 1800 iarna a avut curajul sa recunoasca adevarul ca o aude. Si fiindca nici el nu intelegea nimic din ceea ce auzea, a pus-o pe hartie. Iar restul este istorie ..."

Sper sa fie un raspuns suficient de bun ... daca nu este, voi astepta cuminte incheierea convetiei curente si promit sa nu ma mai bag in jocuri la care nu ma pricep.
Data'q
QUOTE
Data'q: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu?

..........................__________ ......
| |\............/| |....|_________/.......
| |..\......../..| |....|........................
| |....\.../.....| |....|........................
| |......\/......| |....|______..............
| |...............| |....|____/................
| |...............| |....|........................
| |...............| |....|___________.....
| |...............| |O..|__________/..O.
Dea
raspunsuri care mai de care mai interesante biggrin.gif


mai avem dreptul la doua intrebari, pe care le-am impartit astfel:


Titus herbert: Pamantul e amenintat sa fie inghit de o gaura neagra. Ai in buzunar numai o guma de mestecat si o cochilie de melc fermecata. ce faci ca sa ne salvezi? smile.gif


Fantase: Care este legenda mamarutei? smile.gif
user posted image




Titus Herbert
QUOTE (Dea @ 16 Jun 2006, 03:32 PM)
Titus Herbert: Cine a compus poezia intitulata "Luceafarul", de Mihai Eminescu?


Ce sa mai spun si eu ca sa fie mai altfel..hmmm habar nu am. Nu ma pricep nici la desene punctate dem it! Aveam un spider man luat de undeva, facut din puncte dar nu cred ca era tocmai raspunsul potrivit la intrebarea asta.
A propos cand am citit-o prima oara m-a dus gandul la o alta intrebare: Cum o cheama pe dna Popescu de la 3? rofl.gif
Nu stiu, poate marcela sau nutzi, da clar asa o cheama Nutzi Popescu ohyeah.gif
Mai e o reclama pe la teve despre o emisiune cu oameni importanti ai neamului
Unii zic sa fie Nicolae Iorga, altii Constantinescu :|
O doamna a zis ca e Eminescu, Mihai Eminescu
Fantasee
QUOTE (Dea @ 19 Jun 2006, 12:13 PM)
Fantase: Care este legenda mamarutei? smile.gif
user posted image

"In Europa Evului Mediu, recoltele erau amarnic nimicite de stoluri de insecte. Fermierii se rugara Sfintei Fecioare intru ajutorare. Curand venira mamarutele, devorara insectele cotropitoare si salvara recoltele. Fermierii au numit aceste insecte incantatoare "carabusii Doamnei Noastre", ca mai apoi sa li se spuna "doamne carabus". Aripile rosioare sunt intocmai ca mantia Fecioarei, iar buliele negre simbolizeaza atat bucuriile cat si tristetile ei."

Aceasta este legenda pe care o stie toata lumea. Insa in regat, mamarutele cunosc multe taine si ajuta adesea la bucuria vietuitorilor. Candva, pe mana Zmeoaicei a poposit o mamaruta si, curand, ea a primit inelul serpesc, semn al logodnei cu Zmeul cel Mare. Cercetand-o indeaproape, fara voie, i-a numarat bulinele si sa vezi ... cu taman atatia zmei mici si fiorosi s-au umplut curtile zmeesti. laugh.gif
Nebunul insasi s-a batut adesea cu pumnii in piept cum ca a vazut el, cu ochisorii sai, mamaruta coborand in regat pe un fulger.
Piticutii spun ca, in taramul lor, mamaruta duce cu ea, departe, toata truda celui care o zareste. Si ca este bai mare sa nimicesti asa o minunatie zburatoare ...
Insa legenda-legenda n-o stie nimeni, fiindca mamarutele vorbesc putin ... si fac multe. wink.gif
Titus Herbert
QUOTE (Dea @ 19 Jun 2006, 12:13 PM)
Titus herbert: Pamantul e amenintat sa fie inghit de o gaura neagra. Ai in buzunar numai o guma de mestecat si o cochilie de melc fermecata. ce faci ca sa ne salvezi? smile.gif


Sper sa fie o guma verde smile.gif Daca e asa o voi mesteca. Daca nu o las acolo, nu am ce altceva sa fac cu o guma. Poate daca merg in metrou si langa mine vorbeste careva cu oarecare probleme s-ar putea sa i-o daruiesc.
Cu cochilia de melc fermecat e altceva, fiind fermecata and all that! Si cum e o cochilie trebuie sa fie si un melc si el fireste fermecat. Dupa cum stim melcilor le plac locurile intunecoase cum ar fi ...gradinile umbroase, gaurile negre and shit like that! Prin urmare dupa ce voi gasi melcul cu ajutorul cochiliei care actioneaza ca un tracking device yeahrite.gif il voi trmite sa isi petreaca viata sa de melc iubitor de locuri intunecoase in gaura neagra cu o conditie. Sa o tina numai pentru el. Multumesc!
n'ai-b'ai
ta-na-na-naaaaa ... momentul mult asteptat al dezvaluirii Conventiei!

dupa o profunda si indelungata analiza a tuturor raspunsurilor, am ajuns la concluzia ca fiecare membru al echipei 1 raspunde cand si dupa cum il taie capul. tongue.gif

asa e? smile.gif
Titus Herbert
rofl.gif laugh.gif
Dea
Deci? dragilor? asta e regula? biggrin.gif

daca nu, atunci va rugam sa ne-o dezvaluiti si noua, ca murim de curiozitate ... (dansul si felicitarile dupa aceea biggrin.gif)
Titus Herbert
Deci nu e asta. Astept pe cei cu mai multa experienta sa faca dezvaluirea smile.gif
Data'q
Mai incercati totusi...Hai..Stiu ca puteti... wink.gif
mdA!
dragilor. dar se poate?!
si e atat de simplu...
laugh.gif
Dea
hmm.. rili-rili? e simplu?
deci sa mai incercam?
biiiinee... pai sa mai incercam atunci ..biggrin.gif
alysoft2003
Nu stiu cat de simplu o sa fie.Am avut eu probleme, care o stiam, vorba accea laugh.gif rofl.gif
Dea
hmm.. pai atunci dati-ne un HINT, ceva..
alysoft2003
Pai HINT sau hint. AAAALLEEEEGEEEERREEAAA iti apartine. laugh.gif tongue.gif
mdA!
pai ce hint mai hint decat raspunsurile noastre EVIDENTE ?
(stiu, suntem rai! tongue.gif )
Data'q
Cititi cu ochii inchisi...Asta-i hintul echipei 1...

(Imi cer scuze coechiperilor mei ca nu le-am cerut parerea inainterea scrierii acestui mesaj.)
Fantasee
Haideeeti, ca nu este greu deloc hug.gif. Va spun ce poveste vreti voi daca ghiciti thumb_yello.gif .
Titus Herbert
evil.gif ohyeah.gif harhar.gif yawn.gif

Ce mai faceti n'ai-b'ai si Dea ?
Dea
pai.. dragilor.. noi inca asteptam indiciul biggrin.gif
alysoft2003
Apropos, castigatorii ce premiu primesc??
EDIT: de fapt intrebarea corecta ar fi :"Invingatorii ce premiu primim?
Dea
aaa.. pai daca formulezi asa intrebarea, nu pot sa-ti raspund biggrin.gif
mdA!
vine si hintul!
n'ai-b'ai
ok, noi asteptam cuminti smile.gif
n'ai-b'ai
p.s. ati fost foarte buni tura asta
alysoft2003
Alexa, din cate bagai de seama, suntem cam toti de acord cu hintul propus de tine (foarte frumos, sugestiv si poetic, dealtfel). Felicitari wink.gif
Dea
ati vazut cumva vre-un hint pe-aici?
eu acum abia am venit si mi-e ca am ajuns prea tarziu si... deja trecuse biggrin.gif
Titus Herbert
E ca in bancul ala cu Bula care mergea cu maica-sa cu trenu'
La un moment dat o intreaba pe mama sa:
Bula: mama ce e aia
Mama lu' Bula: o vaca!
Bula: unde? rofl.gif
alysoft2003
QUOTE (Dea @ 26 Jun 2006, 11:37 PM)
ati vazut cumva vre-un hint pe-aici?
eu acum abia am venit si mi-e ca am ajuns prea tarziu si... deja trecuse biggrin.gif

Da, in PM la mine

@Titus Herbert : ohyeah.gif ohyeah.gif rofl.gif rofl.gif
Dea
@T: hahhah rofl.gif rofl.gif
mdA!
Acesta este ultimul nostru cuvant:

Fiecare, rand pe rand
v-am raspuns la intrebari
De n-ati fi cu capu'n nori
Ati ghici ce a ascuns
Orisicare in raspuns,
Fiecare. Rand pe rand.
n'ai-b'ai
multumim frumos, pana maine sper sa avem raspunsul corect smile.gif
alysoft2003
Frumos spus, alexa.
@ colegii de echipa : imi este groaza cand ma gandesc, odata si odata vom ajunge sa fim adversari (sic! in echipe diferite I mean laugh.gif )
Titus Herbert
Adeca te temi pentru tine? devil.gif
alysoft2003
Pai....ma tem laugh.gif Parca e mai bine sa va am de partea mea wink.gif decat impotriva laugh.gif
Dea
dragi parteneri de joaca,
am vrut sa ne dam batute aceasta runda ("batute"..hihi.. vorba lui n'ai-b'ai, tare ciudat mai suna) dar nu ne-am putut intelege cu voi laugh.gif (voi nu doreati sa va "dati" invingatori) rofl.gif
asa ca.. iaca, incercam sa inversam rolurile:


Inainte de orice, va multumim pentru hint, caci acesta ne-a confirmat o banuiala mai veche.. si nu ne ramane decat sa ne mai incercam odata norocul:

conventia este: cate litere are ultimul cuvant al intrebarii, atatea randuri are raspunsul.
am nimerit-o?




acesta fiind zise, nu ne ramane decat sa va mwah1.gif sa va multumim pentru raspunsurile delicioase si sa va felicitam dupa cum urmeaza:

multumim lui Titus Herbert pentru eroism (nu multi ar fi reusit sa salveze planeta cu o cochilie fermecata)
multumim lui Data'q pentru concizie, elocventa si indiciile nepretuite (editarile nu-s parte din conventie, mintea dusa pe alte meleaguri - la fel rofl.gif )
multumim lui Fantasee pentru povestioarele minunate cloud9.gif
multumim lui alysoft2000 pentru ALEEEEGEEERREEEAAAA facuta tongue.gif
si ultima, dar nu in ultimul rand, multumim lui Alexa pentru ca este indragostita tongue.gif

mwah1.gif
semnat,
Echipa 2


mdA!
hai ca runda asta am fost mai mult cu voi decat pe langa voi.
si, dragilor, ati uitat sa multumiti pentru ultimul hint, genial trebuie sa recunoastem rofl.gif ..
amorul te face poiet. sau poiata. ma rog! roflmao.gif

deci..
o luam da capo?
Dea
genial hintul, intr-adevar, si noua ne-a placut dar am multumit, ia vezi ce-am scris "Inainte de orice, va multumim pentru hint".. laugh.gif (of of of.. tot indragostita? foarte bine, foarte bine biggrin.gif )

oricum, ar trebui sa va tragem si de urechiuse nitel pentru ca unii dintre voi au mai gresit pe ici pe colo la randuri (de aceea nici nu ne-a iesit socoteala de la inceput si am abandonat initial ipoteza tongue.gif )
n'ai-b'ai
bun asa, acum sa vedem noile echipe, desi cam banuiesc deja care pe unde se va inscrie laugh.gif

echipa 1:
echipa 2:
Hashaspire
hiya.gif Pot sa fiu si eu in echipa 2?
n'ai-b'ai
Hashaspire, bun venit la joaca smile.gif

deci
echipa 1: n'ai-b'ai
echipa 2: Hashaspire

foto
echipa 1: n'ai-b'ai; foto
echipa 2: Hashaspire
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.