Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Convenţia Hanului Runda 2
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
alysoft2003
Sa ii cerem lui Mihai extra spatiu pt mail laugh.gif Mi se umpla casuta vazand cu ochii.
Fantasee
Nu reusesc sa va trimit la toti instantaneu, dar m-am descurcat eu pana la urma. laugh.gif Si da, poate se indura Mihai de noi laugh.gif .
alysoft2003
Poate era mai practica ideea cu subforumul parolat ( pt a usura comunicarea intre colegi smile.gif) Cine are o pila la Mihai??
mdA!
era practica, insa la un moment dat Mihai a avut probleme, intra mai rar.. una-alta. ca sa nu pierdem timpul am gasit varianta PM.
nu uitati sa goliti folderul sent.
mwah1.gif
n'ai-b'ai
Fantasee, Titus Herbert, alysoft2003 - bine ati venit la joc smile.gif

dar Kitty pe unde e?
Titus Herbert
hiya.gif n'ai-b'ai
alysoft2003
Se mai inscrie cineva?? Putem sa ii dam drumul?
Care mai doreste, care mai pofteste, oferta speciala neamuleeeee.
Fantasee
Bine te-am gasit, n'ai-b'ai. smile.gif
Titus Herbert
Credeam ca e vineri azi rofl.gif De abia astept sa inceaopa joaca
Data'q
Off-topic: Mai stergeti-va mesajele din Inbox!!! Ca sa puteti primi si altii sa va poata trimite...

mdA!
se face, colega! tongue.gif

dragi adversari, putem sa va anuntam ca suntem la dispozitia curiozitatilor voastre
alysoft2003
3....2....1.....0....start laugh.gif

EDIT : o mai dori cineva sa se inscrie?
Titus Herbert
ma tot uit si eu, nu cred. Probabil o fi de la Cupa asta, se uita lumea la meciuri rofl.gif
alysoft2003
nici o miscare in front ? "Poti sa dai cu unt, cu frisca / Ce e mort nu se mai misca" . Ma apuc sa scriu si poeyii rofl.gif de plictiseala
Titus Herbert
laugh.gif Cred ca de abia luni o sa miste ceva pe masa.. Tu da-i inainte cu poeziile rofl.gif
Fantasee
Vaaai, nici azi nu ne jucam? rolleyes.gif
mdA!
se pare ca nu.
dar sunt convinsa ca adeversarii nostri nu au uitat. ei lucreaza la strategie.
asa cum nici seful nu doarme, ci mediteaza. rofl.gif
alysoft2003
Cred ca e o strategie laugh.gif
Dea
dragilor, scuzati intarzierea.. revin imediat cu intrebari smile.gif


..si iata si primele intrebari:

Alexa: Este important sa castigi?
Fantasee: Care era jucaria ta preferata in copilarie?
Data'q: Ce este mai important: sa stii sau sa ai telefonul celui care stie?
Alysoft2003: Poti sa compui o poezie care sa contina cuvintele: niciodata, povesti, frumoasa?
Titus Herbert: Care crezi ca este cea mai mare calitate a ta?


mwah1.gif
Data'q
QUOTE
Data'q: Ce este mai important: sa stii sau sa ai telefonul celui care stie?


A sTi E cEa MaI mArE pUtErE pE cArE uN oM o PoAtE aVeA...
Un TeLeFoN nU pOaTe InLoCuI fOrTeLe PrOpRiI, dEcI e MaI iMpOrTaNt sA sTiI...cInEvA mI-a SpUs Ca OrIcE
pRoBlEmA aRe MaCaR cInCi SoLuTiI, iAr AlTcInEvA m-A iNvAtAt CaT dE iMpOrTaNt E sA iNcErCi Tu Sa Le CaUtI,
iAr ApOi Te DuCi La AlTiI...
Titus Herbert
QUOTE
Care crezi ca este cea mai mare calitate a ta?


Cica lauda de sine nu miroase-a bine. Asa ca asta o sa duhneasca. Cea mai mare calitate a mea este dupa cum sper sa fi observat si altii-simtul umorului. Imi plac bancurile seci cu nebuni, sa le aud.


later edit: gata biggrin.gif
Dea
rugaminte mare la voi..
citati va rog intrebarea la care raspundeti, sa ne fie si noua mai usor...


mwah1.gif merci

ps. in rest, tare ne-au placut raspunsurile voastre biggrin.gif
Data'q
Pentru echipa 2: nu luati in seama editarile ulterioare...N-au nici o legatura cu conventia echipei 1...Mici retusuri...

Anyway, ne pare rau pentru ele...
Fantasee
QUOTE (Dea @ 12 Jun 2006, 10:36 AM)
Fantasee: Care era jucaria ta preferata in copilarie?

Din fericire pentru mine, nu am avut o singura jucarie preferata. De fapt, era un joc ... un intreg sistem inventat de grupul de zane mici din care faceam parte. Sa-ti povestesc: ne jucam de-a oamenii mici.

Se gaseau la librarie figurine din cauciuc: fotbalisti cu mainile in sold (care deveneau mari crai in scenetele inchipuite), negrese cu costume de baie si flori in par (care deveneau domnisoare incantatoare, fiindca le faceam fustite in bie din materiale pretioase pe care coseam bucatele din strasurile mamei, primeau si par lung, facut din lantisoare aurii sau argintii, fixat cu un bold indoit in crestetul capului). Micutii indieni pe care ii gaseam acolo deveneau copiii scenariilor, un pinguin era bunica sau doamna venerabila a familiei, iar un Pluto in pozitie verticala era omologul ei.
Aveau si mobila, fireste, cumparata sau facuta de frati mai mari sau tatici. Mileurile de artizanat erau covoare, oglinda din baie era podeaua salii de bal, paharele de sampanie asezate cu gura in jos erau coloane translucide. Inchipuiam scenarii, fiecare isi juca personajele care ii picau la imparteala si ne distram de minune. Eh ... copilarie laugh.gif .
n'ai-b'ai
Data'q, multumim ca ne-ai prevenit smile.gif
Titus Herbert
Tot we s-a plans alysoft ca nu mai incepe joaca si acum umbla creanga laugh.gif
n'ai-b'ai
no bun, urmeaza intrebarile mele:

Alexa: in drum spre casa, vantul iti prinde in par o petala de trandafir. ce scrie pe ea?

Fantasee: esti iarasi copil, maine e ziua ta, vei implini 5 ani. ce visezi in noaptea aceasta?

Data'q: in podul casei gasesti un vioara veche si prafuita.inima ii bate cand si cand, abia simtit. e inca vie, ce faci cu ea?

Alysoft2003: castigi la 6 din 49 dreptul de a alege un talent care sa fie numai si numai al tau. ce alegi?

Titus Herbert: tu ce mai zici? smile.gif
mdA!
QUOTE (Dea @ 12 Jun 2006, 10:36 AM)
Alexa: Este important sa castigi?

Fireste. Este intotdeauna important sa castig.
Este atat de important pe cate este de importanta sarea la maioneza. Si cheile de gatul copilariei. Copilului, adica.
Insa, zau.. de ce trebuie sa vorbim despre "a castiga"? Pentru ca, hai sa fim seriosi, stim deja care va fi rezultatul. smile.gif Dar
am sa incerc sa iti raspund totusi pe cat de corent pe atat de non-kilometric, desi, trebuie sa recunpsc, sunt franta.
aaaa.. Da. gata. ti-am raspuns deja.
Am apucat sa va povestesc ca am primit o jucarie de plus?
de la EL! wub.gif cred ca iar nu va intelegeti cu mine runda asta rofl.gif
Titus Herbert
QUOTE (n'ai-b'ai @ 12 Jun 2006, 06:04 PM)
Titus Herbert: tu ce mai zici? smile.gif

Oau! ma bucur de o asa intrebare, ma face sa ma simt oarecum lipsita de griji, de insemnatate, libera sa balaresc pe aici cu ce vreau eu, fara sa gasesc sau sa caut un raspuns inteligent. Uite ce sa zic, tocmai mi-am aprins o pipa, scot fumul lent, concentrat ca in filmele cu gangsteri, privesc monitorul printre gene, ca pe un adversar caruia i-am dat o replica geniala. Se teme, il simt, ma respecta, ii sunt stapana, ca doar e compu' meu.
Data'q
QUOTE
Data'q: in podul casei gasesti un vioara veche si prafuita.inima ii bate cand si cand, abia simtit. e inca vie, ce faci cu ea?


O daruiesc imediat...
Deja stiu cui i-ar prinde bine o asa vioara...Orbului... wink.gif

Off-topic: Nu, nu are nimic de-a face conventia cu mintea mea dusa pe alte meleaguri...
n'ai-b'ai
QUOTE
Oau! ma bucur de o asa intrebare, ma face sa ma simt oarecum lipsita de griji, de insemnatate, libera sa balaresc pe aici cu ce vreau eu, fara sa gasesc sau sa caut un raspuns inteligent.


stai linistita ca-ti vine si tie randul tongue.gif

Data'q, iar ai uitat sa citezi intrebarea. asta sa fie oare conventia pe care ati ales-o? laugh.gif
Titus Herbert
aha, testati terenul, ha? unsure.gif laugh.gif
n'ai-b'ai
ce, am si ghicit deja? huh.gif
alysoft2003
QUOTE (Dea @ 12 Jun 2006, 09:36 AM)
Alysoft2003: Poti sa compui o poezie care sa contina cuvintele: niciodata, povesti, frumoasa?




Scuzati intarzierea sorry.gif Poezie : Niciodata nu am sa pot uita
Cum iarba se-auzea, crestea
Ramuri mladii se-nfig in pamant
Mai tare simt cum se-nfierbant
Ostirile, asteapta vesti
De la printese din povesti
Apoi ca sa o mai descoasa
Despre faptura ei frumoasa. tongue.gif
alysoft2003
QUOTE (n'ai-b'ai @ 12 Jun 2006, 05:04 PM)
Alysoft2003: castigi la 6 din 49 dreptul de a alege un talent care sa fie numai si numai al tau. ce alegi?


AleGeereeea face parte din natura omului. Insasi prin definitia Sa, Demiurgul a fost , este si va fi favorabil liberului arbitru, in speta ALEGEEEERREEEAAAA. Intrebarea ta ma pune in dificultate din mai multe motive : in primul rand eu nu joc la 6 din 49, deci din start se exclude posibilitatea unui castig. Din alt punct de vedere, ALEEGGEEERRREEEEA devine mult mai dificila : sa ALLEEGG un lucru material si personal, deci sa fiu egoist, sau sa ALLEEEEGGG un bun util intregii omeniri ?
Dea
dragilor, ce ziceti de un mic rebus? biggrin.gif


alexa: Cuvant din 2 litere: unul bun de ros. Ce este?
alysoft2003: Cuvant din 3 litere: sinonim pentru zapada. Ce culoare are?
Titus Herbert: Cuvant din 5 litere: joaca un rol. Ce este?
Fantasee: Cuvant din 3 litere: acoperisul pamantului. Ce este?
Data'q: Cuvant din 7 litere: margineste drumul. Ce este?
alysoft2003
QUOTE (Dea @ 13 Jun 2006, 01:58 PM)
alysoft2003: Cuvant din 3 litere: sinonim pentru zapada. Ce culoare are?

Nea?
Omat?
Alb? tongue.gif Tu AAALLEEEGGIII. Adica AAAALLLEEeEEGeereeEEA iti apartine
Titus Herbert
QUOTE (Dea @ 13 Jun 2006, 02:58 PM)
Titus Herbert: Cuvant din 5 litere: joaca un rol. Ce este?

Vad cum stai, te framanti, si-ti lipseste curajul
De a-mi spune ce s-a-ntamplat...
Un actor grabit, care-a si uitat, ce a rostit, pe scena,
Masca

offtopic: alysoft rofl.gif
Data'q
QUOTE
Data'q: Cuvant din 7 litere: margineste drumul. Ce este?


Se mai spune ca majoritatea intrebarilor contin deja raspunsul, deci: margine?
Nu cred...
Sa fie, sa fie...Sa fie parcarea ?
Ei hai c-am facut destul pe prostul (si nu-i asta conventia)... Cred ca e bordura.
mdA!
QUOTE (n'ai-b'ai @ 12 Jun 2006, 06:04 PM)
Alexa: in drum spre casa, vantul iti prinde in par o petala de trandafir. ce scrie pe ea?

ratacire
ce altceva ar putea sa imi spuna mie petalele, trandafirii, vantul, ploaia... ?
Fantasee
QUOTE (n'ai-b'ai @ 12 Jun 2006, 06:04 PM)
Fantasee: esti iarasi copil, maine e ziua ta, vei implini 5 ani. ce visezi in noaptea aceasta?


Mi-ar placea sa fiu din nou copilul de atunci, frumoasa idee de intrebare. smile.gif
Visez ... balta cu broaste raioase din spatele gradinii bunicilor si odiseea de a sari gardul cu maracini care separa via de padure. Vezi tu, via este cocotata pe culmea unui deal, patru plopi zdraveni strajuiesc rapa care se deschide in josul lor.
Trebuie platit tribut maracinilor din gard, cadva ramuri mandre ale unor tufisuri de catina portocalie: cateva zgaraieturi si un ghimpe in genunchi.
Rapa e terasata cu puieti de salcami care nu vor creste niciodata: turmele de oi ii cern in drum spre stana la lasatul serii.
Broastele verzui oracaie plictisit, in vreme ce bunica, aparuta in buza gradinii, cerceteaza valea cu mana streasina la ochi. Va striga dupa noi si ma voi trezi, fara bucuria verii, ziua mea este primavara wink.gif.
mdA!
QUOTE (Dea @ 13 Jun 2006, 02:58 PM)
alexa: Cuvant din 2 litere: unul bun de ros. Ce este?

vant sa fie, dar nu-l rozi
dop sa fie, daca-i scos
matura cu doua cozi
dar eu tot cred ca ar putea sa fie o parte din sistemul osos al unei vetrebrate, desi cine mai roade oase in ziua de azi?!
Dea
delicioase raspunsurile voastre de pana acum smile.gif
iata si urmatoarele 5 intrebari:


Alexa: Ce nume i-ai pus jucariei de plus? wub.gif

Fantasee: care este povestea ta preferata? cloud9.gif

Data'q: Ne ajuti sa descoperim conventia? biggrin.gif

Alysoft2003: Cum e cu ALEGEREEEEAAAA? Ai reusit sa te decizi? blink.gif

Titus Herbert: Care este diferenta dintre haiku si haiga? smile.gif
mdA!
QUOTE (Dea @ 15 Jun 2006, 01:29 PM)
Alexa: Ce nume i-ai pus jucariei de plus? wub.gif

Povestea povestilor de pe ulita din dos.
Fiecare in felul sau. Dar nu putem sa "bagam si in traista"
Niciodata. Intotdeauna este ceva ce deturneaza pohtele.
O consoana si o vocala. dar e evident!!!
Titus Herbert
QUOTE (Dea @ 15 Jun 2006, 01:29 PM)
Titus Herbert: Care este diferenta dintre haiku si haiga?  smile.gif

Haiku e o poezioara de origine japoneza in care pui niste cuvinte aiurea si cititorul trebuie sa stea vreo ora sa isi dea seama ce naipa ai vrut sa zici laugh.gif
Mai trebuie sa aiba prin ea referire la un anotimp sau ceva de genul, dar asta ca sa incurce si mai tare. Haiga ar fi o imagine care se asociaza unei haiku, probabil pentru sugestivitate.
Deci diferenta e de mod de prezentare zic eu, una o percepi vizual si una auditiv, na! laugh.gif
Dea
draga alysoft2003, te anuntam ca in urma unei selectii severe, ai fost ales drept fericitul castigator al unei intrebari-bonus:

asadar,

Alysoft2003: care e nick-ul tau pe Hanul Ancutei?

biggrin.gif

[edit] ..pai.. de ce sa nu editez si eu? tongue.gif [/edit]
n'ai-b'ai
si inca o intrebare pentru tine, azi e ziua ta norocoasa smile.gif

alysoft2003: cred ca toata lumea a citit poezia "Luceafarul" de Mihai Eminescu. intrebarea este: cine a compus poezia?

edit later: absolut, sezonul asta se poarta editarile smile.gif
Fantasee
QUOTE (Dea @ 13 Jun 2006, 02:58 PM)
Fantasee: Cuvant din 3 litere: acoperisul pamantului. Ce este?

Mai, sa fie! Nu m-am priceput niciodata la ghicitori ... la rebus, nici atat! laugh.gif Ar putea sa fie "cer", insa el inveleste pamantul, fara sa-l acopere neaparat.
Ar putea sa fie "dor", fiindca el acopera pamantul, protejandu-l de relele din adancuri. Da, de cele din adancuri, fiindca acoperisul poate fi si capacul peste oala care fierbe, manata de focul de sub ea.
Insa mie mi-ar placea sa fie "vis": un pamant acoperit de vise, asta da minune!
alysoft2003
QUOTE (Dea @ 15 Jun 2006, 12:29 PM)
Alysoft2003: Cum e cu ALEGEREEEEAAAA? Ai reusit sa te decizi?  blink.gif


AAAALEEEEGGGEERRREEEAAAA, eterna dilema. Sa ma intrebi pe mine despre
AALLEEEGGEEERREE este ca si cum ai intreba vantul de ce sufla, apa de ce curge.
AAAALLLLEEEGGGEEERRRREEEAA face parte din insasi esenta mea. Mi-am petrecut si
inca imi voi mai petrece viata facand mereu AAAAALLLLLEEEEEGGGEEERRIII.
Dar acest lucru nu se intampla din cauza ca sunt indecis. Nuuuu, eroare.
AAALLLEEEGGGEERRREEA inseamna EVALUARE.
alysoft2003
QUOTE (Dea @ 15 Jun 2006, 05:19 PM)
Alysoft2003: care e nick-ul tau pe Hanul Ancutei?


Parca m-as fi simtit mai fericit daca eram castigatorul unui Mercedes sau Audi. Ma rog,
nu are relevanta, ma multumesc si cu o intrebare bonus ( dar sa fie cu vanilie)
Revenind la intrebare : care este nikul meu pe Hanuancutei....hmmm. Cred ca nu mai
reprezinta un secret pentru nimeni, nu am dorit sa il ascund sau sa il "ofer" celor pe care ii
cunosc si imi sunt dragi. Nu imi e rusine sa recunosc ca este al meu,nu are nici un
semnificat aparte, reprezinta doar un cod al unei persoane virtuale. Alysoft2003
laugh.gif laugh.gif thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.