Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Convenţia Hanului Runda 2
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
foto
tara, tara, vrem ostasi
pot sa ma inscriu si eu in echipa 1?
aburelius
welcome.gif foto

echipa1: alexa, aburelius, foto, Marcus
echipa2: Dea, n'ai-b'ai
mdA!
han.gif Foto si bine-ai venit la joc!
hai ca incepem sa ne mai adunam
Marcus
Ma inscriu si eu la echipa 1. thumb_yello.gif
mdA!
uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.........................
EDIT - ca sa zic ceva intelijent: cand incepem?!

hai ca estem deja patru..
io nu inteleg, hmm.gif Marcus, tu te-ai inscris pentru ca te-a anuntat aburelius, sau aburelius e clarvazator si ti-a ghicit intentia inainte de a te inscrie? rofl.gif
Kitty
Echipa unu si io! biggrin.gif
aburelius
echipa1: alexa, aburelius, foto, Marcus, Kitty
echipa2: Dea, n'ai-b'ai

loool, nu mă, am editat mesajul rofl.gif
Kitty
se poate incepe? biggrin.gif
mdA!
ready when you are! mwah1.gif ma duc repede sa-mi termin treaba, ca sa putem sa-i dam bataie.
pan' ne face Mihai odaitza noastra, exercitii de imaginatie copii.. ca sa nu pierdem timpul.. go go go !

aburelius
am trimis lui Mihai echipa 1 ca să ne dea parola nouă
ne "vedem" acolo
genicon
Vreau si eu daca se mai poate tongue.gif
Kitty
genicon s-a razgandit! yeahrite.gif
genicon
yawn.gif
aburelius
genicon, la ce echipă?
genicon
Nu mai joc, merci. M-am razgandit. Spor la joaca.
Marcus
Hai ca sunteti haiosi! laugh.gif
foto
Trebuia sa primesc si eu o parola, ceva?
Intreb, pentru ca, din pacate, in week-end nu voi fi conectat.
mdA!
Foto, parola ai s-o primesti pe PM. sper sa vina cat de curand, ca sa apuci macar primele discutii si sa vii cu idei.
Dea
n'ai b'ai.. noi cum ne organizam atacul? smile.gif
foto
organizati o ambuscada... dog.gif dog.gif
aburelius
roflmao.gif
Dea
50.gif

hmm.. daca sunteti rautaciosi, nu ma mai joc cu voi tongue.gif
mdA!
nu suntem rautaciosi.. doar radem de.. ehm, cu voi. roflmao.gif
aburelius
lasă lasă, că cine rāde la urmă... ajunge departe
Dea
nu uitati ca io ma sacrific si stau la grupa 2 ca sa ne putem juca.. (ah! ce cauza nobila) rolleyes.gif
mdA!
dar intre timp rastoara carul mare. laugh.gif
vaz ca Mihai nu ne baga in seama ... hmm.gif
Marcus
Ati intrat in vacanta? rolleyes.gif
Dea
aburelius, ai vreo veste de la Mihai?
aburelius
nimic. va trebui să ne descurcam fără forumul acela
Mihai
Scuze, se pare ca am uitat sa dau 'Trimite' PM-ului saptamana trecuta... unsure.gif

Acum am trimis parola catre membrii echipei 1. wink.gif
Kitty
S-a votat conventia. Se poate incepe! Gud lac!
n'ai-b'ai
intrebarile mele sint urmatoarele:

alexa: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?
aburelius: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?
foto: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?
Kitty: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?
Marcus: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?


concentrati-va, nu va grabiti, raspunsul nu e greu laugh.gif
Kitty
QUOTE
Kitty: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?


200 de grade Celsius? blink.gif
mdA!
QUOTE (n'ai-b'ai @ 16 Dec 2005, 03:14 PM)
alexa: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?


n'ai-b'ai, laugh.gif dar cum poti sa pui o asemenea intrebare?! pai toata lumea stie, precum am invatat inca de prin primele clase ale scolii, sau chiar precum dupa am observat cu totii incercand oala cu degetul, ca apa fierbe, intotdeauna atunci cand scoate aburi, si intotdeauna va scoate aburi la fix, adica nici mai mult insa nici mai putin decat exact zero grade celsius respectiv nu stiu exact cate Farenheit, dar dupa cum noi cu totii folosim termometre care arata temperatura in grade Celsius, temperatura calculata la scara Farenheit este inutila de stiut, pentru ca cel mai simplu este sa stim ca in Celsius sunt zero grade. Celsius.
foto
QUOTE (n'ai-b'ai @ 16 Dec 2005, 03:14 PM)

foto: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?

Intrebarea asta are ca raspuns o diagrama, daca te concentrezi bine, bine de tot.
La presiune de 768 milimetri coloana de mercur, apa fierbe la 100 de grade Celsius.
Si zau ca depinde de presiune, ca apa e in stare gazoasa si pe un satelit al lui Jupiter, la minus nu stiu cate grade. drool.gif
Dea
alexa: De ce sunt acele de brad verzi?
aburelius: Cate fise de 1 ban incap intr-o sticla de bere?
foto: Cainii zambesc?
Kitty: Ce sanse sunt ca pamantul sa fie lovit de un asteroid?
Marcus: Care este regula dupa care raspundeti?
mdA!
QUOTE (Dea @ 16 Dec 2005, 05:37 PM)
alexa: De ce sunt acele de brad verzi?

pai Dea draga, dupa cate imi amintesc eu, eleva eminenta dealtfel a unei clase cu specializarea in chimie-biologie (pe vremea liceului, fireste, deoarece dupa aia m-am lasat cu totul de experiente de laborator, si m-am apucat de alte-alea) motivul pentru care frunzele sunt verzi, iar acele de brad sunt tot niste frunze de felul lor, este prezenta clorofilei in componenta lor. clorofila fiind o substanta de culoare verde, care are ca scop nu neaparat colorarea frunzelor, iar acele de brad sunt, dupa cum spuneam, tot niste frunze de felul lor, in verde, ci ajuta la fotosinteza - fotosinteza asta fiind un fel de proces de respiratie a frunzelor, numa' ca-i pe dos; adica, in prezenta luminii (d-aia-i foto-... papa CO2 si elimina O2. cum se desfasoara procesul nu prea mai stiu, dar daca vrei, promit sa ma documentez.
foto
QUOTE (Dea @ 16 Dec 2005, 05:37 PM)
foto: Cainii zambesc?

Asta am citit-o in Libertatea, precum ca, virgula, cainii zambesc.
Tot acolo poti citi si ce face Nicoleta Luciu, cine e Rocsana (chiar, cine e?), ca Titanicul e pe orbita, ca lui Base i s-au terminat servetelele, ca englezii sunt buni la pat, ca irlandezii mai mult sub pat, care-i cel mai scump coctail din lume, ca posta duce scrisori lui Dumnezeu si ca, atentie, te poti relaxa cu picioarele dupa ceafa.
Pauza, ca acum imi trec piciorul stang.
Urmeaza dreptul, dupa ce dau acest reply.

Raspunsul e simplu: cainii sigur zambesc. Prima oara le-am simtit zambetul in pulpa mea dreapta. Aveam 14 ani si imi scoteam buletin. Mama, cand sa plec de acasa mi-a spus sa imi iau la mine pantalonii de tabla. N-am ascultat-o. Drept urmare, injectiile in burta au inceput atunci, la 14 ani si s-au terminat la majorat.
Al doilea zambet a venit, fulgerator, cand ma duceam in armata. Am crezut ca e un glont de la soldatul Pandele. Nu era el. Era Piscupescu, cainele de paza al unitatii. Ala mi-a zambit din doua in doua luni, dupa aia, asa avea el ciclul. Desi mascul fiind, baiatul avea asa ceva. Nu stiu de ce ierta lunile februarie, aprilie, iunie, etc, ca n-am gasit nici un algoritm, lunile alea aveau si soare pe cer si litera R in componenta si luna plina in jurul datei de 27.
Nu o mai lungesc. Azi dimineata, parca presimtind ca Dea o sa ma intrebe asa ceva, un zumbilica alb, cret si bun de trimis pe orbita cu un sut bine plasat mi-a zambit in gheata. Si acum port un dinte de-al lui in loc de capat de snur, deoarece (capatul) il molfaie cu siguranta peste week-end.
Si-am incalecat pe o sa.
aburelius
QUOTE (n'ai-b'ai)
aburelius: care este temperatura (exprimata in grade celsius) la care fierbe apa?


100°C, īn condiţii normale. Īn condiţii anormale, ar putea să nici nu fiarbă, şi putem fi siguri că n-o face dinadins. Nici ca să-mi complice mie răspunsul, nici ca să strice planurile vreunui eventual bucătar selenar. E īn firea lucrurilor.
aburelius
QUOTE (Dea)
aburelius: Cate fise de 1 ban incap intr-o sticla de bere?

Intr-o sticlă de bere īncap exact 337.283 fise de un ban. Se poate face un studiu comparativ. Se ia o sticlă de votcă polar şi se umple cu fise de doi bani. Le bagi una cāte una, şi dacă-ţi pică o fisă, nu-ţi faci probleme, oricum e de doi bani. Cānd ai terminat, numeri fisele rămase, extragi radical din volumul sticlei şi īmparţi la cine e pe-acolo. Dacă acceptă un număr par īnseamna că te iubeşte.
Kitty
QUOTE (Dea @ 16 Dec 2005, 05:37 PM)
Kitty: Ce sanse sunt ca pamantul sa fie lovit de un asteroid?

Nu stiu ce sanse sunt pentru ca nu sunt om de stinta, dar dupa parerea mea nu cred ca in urmatorii 50 de ani se va intampla asa ceva. Tind sa cred ca cei care studiaza asemenea fapte ne-ar fi spus in ce masura exista aceasta posibilitate. Deci sanse ca azi, pentru ca tu n-ai precizat momentul impactului, sa ne loveasca un asteroid nu sunt.
Dea
gata? marcus v-a parasit?
aburelius
dap, se pare ca Marcus nu mai merge tura asta
(ne-a anunţat pe PM)
Dea
si pe noi de ce nu ne-ati anuntat , mai? noi asteptam sa raspunda marcus...
mdA!
pai tocmai v-am anuntat. tongue.gif
deci... deci... va sclipeste v'o idee?
Dea
hahah.. stai asa.. sa nu ne grabim.. smile.gif
Marcus
Imi cer scuze pentru ca v-am lasat sa ma asteptati, stiam ca nu voi putea fi activ o perioada si m-am asteptat ca pana la vremea asta jocul sa se fi incheiat deja. Vad insa ca timpul nu e pierdut, conventia inca se joaca si, mai mult decat atat, acum sunt pregatit sa raspund la intrebari, daca nu m-ati exclus deja. unsure.gif
Data'q
marcus: Nu mai fa lumea sa astepte...Vroiam sa ma ofer eu...Sa ma anuntati si pe mine cand se termina jocu'...

aburelius: Mi-ai inveselit ziua cu raspunsurile tale... biggrin.gif
mdA!
nu mai dureaza mult. o sa ii dam gata in curand tongue.gif
sper ca vrei sa joci in echipa 1...

Edit Marcus, cred ca poti sa ii dai bataie cu raspunsurile.
Data'q
nu conteaza alexa...Now let the game continue...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.