Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Convenţia Hanului Runda 2
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
Aramis
Imi cer scuze daca v'am incurcat, dar pe mine ma cam asteapta o saptamana nebuna si nu stiu daca v'as fi de vreun ajutor...
Va rog sa ma scuzati si promit ca ma revansez la urmatoarea conventie... cry.gif
aburelius
foto, eu am vazut accidental o parte din propunerile de convenţie...
nu ştiu ce sa zic
aburelius
Aramis, te aşteptam cu drag tura viitoare sau oricānd wink.gif
Dea
o gramada de schimbari runda asta smile.gif

io zic asa:
foto draga, daca lipsesti doar o saptamana ma descurc io singura pana te intorci.. apoi dam -cum se zice-.. lovitura de gratie si ghicim conventia smile.gif

aburelius: bune venit inapoi.. daca tot ai vazut cateva propuneri de conventie, n-ai dori sa participi si tu tura asta in echipa 1? deja ne-au parasit 2 membri ai echipei 1..
foto
we have a deal
tnx.gif
mdA!
Dragi adversari, echipa 1 va anunta in mod oficial ca s-a votat conventia.
navaliti cu_curiozitatile!
mwah1.gif

foto
Carevasazica... cool.gif
Rog pe toti componentii echipei unu sa imi raspunda la urmatoarea intrebare: "Care este componenta echipei 1?"
glases.gif
Dea
am si eu doua intrebari:

alexa: Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)
Data'q: Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)

Data'q
QUOTE
Data'q: Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)


"Eu sunt mic, nu stiu nimic"...Asa obisnuiam sa zic cand eram "mai tanar" tongue.gif...Ca batran sunt acum, n-am ce zice...Din cate stiu eu, se inteleg vreo 5-6 persoane, isi spun echipa 1, primesc o parola, mai vorbesc ei ce mai vorbesc, se inteleg asupra unei reguli si respecand-o pe aceasta (cu sfintenie) raspund la intrebarile celor din echipa a doua, vreo doua persoane care, cica, pot si se spetesc sa afle acea regula...

Si toate astea intr-un spirit cat mai woot_jump.gif
mdA!
QUOTE (Dea @ 13 Feb 2006, 12:10 PM)
alexa: Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)

pai.. ne adunam, ne gandim, ne dam cu parerea, ne hotaram si apoi ne jucam in vreme ce adversarii nostru se aduna, se gandesc se hoatarasc si apoi isi dau cu parerea. da. curat. conventie.
foto
Alo
Sa inteleg ca ignorati intrebarea mea, asta o fi conventia?
Macar un facalet, ceva...
bop.gif
foto
O sa pun si a doua serie de intrebari, ca sa aveti timp sa raspundeti pana luni, cand ma intorc:
Pentru Kitty: "Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)"
Pentru Calfa: "Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)"

44.gif
calfa
QUOTE (foto@13 Feb 2006 @ 05:02 PM)
Pentru Calfa: "Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)"


Conventia este mai mult un joc al jucatorilor decat al regulilor. smile.gif Jucatorii se impart in doua echipe. Din echipa 1 pot face parte muuulti jucatori. Ei urmeaza sa raspunda la intrebarile puse de cei din echipa 2, care sunt exact 2. Membri primei echipe stabilesc o regula secreta pentru raspunsuri, numita "conventie", iar cei din echipa 2 se straduiesc sa o ghiceasca. Echipa secretosilor castiga atunci cand echipa curiosilor epuizeaza toate sansele de a descoperi conventia. Echipa ghicitorilor castiga fie daca intuieste regula secreta, fie daca echipa cealalta incalca conventia.
Dea
calfa, pentru a ne fi noua mai usor am rugaminte: baga inaintea raspunsului si citat cu intrebarea.


merci mwah1.gif
Kitty
QUOTE (foto @ 13 Feb 2006, 04:02 PM)
Pentru Kitty: "Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)"

Conventia este formata din doua echipe. Prima poate contine intre 5 si 10 jucatori, iar a doua cel putin 2. Prima echipa alege o conventie si anume o regula pe care o vor respecta cu strictete in raspunsuri. A doua echipa pune intrebari tuturor participantilor din echipa 1 in speranta de a gasi ceva comun in raspunsurile noastre, mai exact de a gasi regula dupa care raspundem. Intrbarile pot fi de orice natura, la fel si raspunsurile cu singura conditie de a respecta conventia stabilita la inceput.

Pese: Foto nu-ti gnoram intrebarea, numai ca nici noi nu stim prea bine cine a plecat si cine a ramas sorry.gif
aburelius
vad ca e activitate pe-aici wink.gif distracţie placută!
eu ramān off-line tura asta
Dea
am ramas singura pentru o saptamana, dar sper sa va fac fata smile.gif
inainte insa de a pune urmatoarea serie de intrebari, va astept cu raspunsurile ce i le datorati lui foto smile.gif

ps. kitty: nici noi nu stim foarte exact cine este pana la urma in echipa 1 rofl.gif
calfa
p.s. laugh.gif (Adica asta nu trebuie contabilizat ca raspuns. Dea, si tacerea poate fi considerata un raspuns. Asa ca, te asteptam oricand cu noi intrebari. thumb_yello.gif )
Dea
hahah.. atunci am sa astept sa.. "taceti fiecare in parte" biggrin.gif

(am si io un piticel pe creier, ce sa fac sad.gif ..
ca sa trec mai departe, macar citati intrebarea respectiva si la raspuns lasati puncte-puncte biggrin.gif ca sa stiu si io o socoteala.. ideea e ca eu ca sa pot ghici conventia trebuie sa primesc de la voi niste raspunsuri la intrebari.. oricum ar fi respectivele raspunsuri, da' trebuie sa le primesc. cum sa ghicesc, fara raspunsuri? sad.gif )



Dea
suntem in impas smile.gif
cred ca aici ne-ar fi fost de ajutor parerea initiatorului conventiei si anume aburelius..
sincera sa fiu, nu mi-e foarte clar daca e corect sa nu se raspunda la unele intrebari, dar intrucat nu vreau sa ne blocam aici cu jocul (sa nu zica foto cand se intoarce ca am stat degeaba biggrin.gif ) m-am gandit sa mai pun niste intrebari sa vedem ce se mai intampla smile.gif

iaca si intrebarile:

calfa: fumezi? smile.gif
kitty: de cati psihanalisti este nevoie pentru a schimba un bec ars?
alexa: care este componenta trupei Beatles?
data'q: cati membri are echipa 1 a conventiei? tongue.gif

aburelius
la nivelul la care se joaca acum, conventia trebuie să fie clară (bine definită) şi relativ uşor de identificat.
răspunsurile lipsă nu pot fi luate īn considerare

o conventie e cu atāt mai bună cu cāt este mai firească şi totuşi greu de observat.

dar răbdare, jocul īncepe să se lege şi īn curānd va deveni şi mai interesant. mai ales dacă iese putin din stereotipul īn care avea tendinţa să se īnfunde

cred că e ok să dureze pānă se īntoarce foto
n'ai-b'ai
no, da nu mai jucati ??
hai jucati ca daca nu ma faceti sa ma contrazic. ca eu am zis ca nu mai joc runda asta, dar daca echipa 1 nu mai joaca nici ea inseamna ca eu fac parte inca din echipa 1 deci joc si ca sa dezmint iar afirmatia chiar va trebui sa joc, adica sa raspund la intrebari, dar nu sint intrebari pentru mine si eu oricum am zis ca nu joc tura asta si ... si ... si ... da, nu-i bai ca oricum nu mai inteleg nimic din ce-am scris aci unsure.gif
Data'q
QUOTE
data'q: cati membri are echipa 1 a conventiei?


Eu unul stiu ca echipa 1 are 5 membrii: alexa, calfa, data'q, kitty si n'ai-b'ai...Daca gresesc cumva (si e posibil fiindca tocmai am cazut din luna in seara asta...) atunci sa ma iertati va cer...
Dea
n'ai-b'ai.. dar te rog, joaca-te cu noi smile.gif te primim inapoi cu mare placere.. uite si o intrebare pentru tine.. (asta pe langa prima intrebare a lui foto la care de asemenea te rog sa raspunzi)

n'ai-b'ai: Care sunt regulile generale ale jocului numit "Conventia"? (daca se poate scurt si la obiect)


ps. merci data'q pentru raspuns.. tocmai ma pregateam sa-mi iau jucariile si sa plec.. credeam ca nu va mai jucati

mdA!
QUOTE (Dea @ 15 Feb 2006, 04:19 PM)
alexa: care este componenta trupei Beatles?

Dea, trebuie sa incepem cu inceputul, respectiv cu o greseala, adica aceea ca, desi interesanta, intrebarea ta este formulata gresit. Pentru ca trupa Beatles nu mai fiinteaza decat in amintirile noastre si ale suporturilor video si audio, putem vorbi despre cea care fost componenta trupei, nu despre cea care este. Iar acum, ca sa raspund, trupa Beatles a fost formata din patru baieti foarte, foarte talentati.
Kitty
QUOTE (Dea @ 15 Feb 2006, 04:19 PM)
kitty: de cati psihanalisti este nevoie pentru a schimba un bec ars?

Banuiesc ca e si un banc pe tema asta. Eu zic ca trebuie cel putin unul care sa analizeze becul sa vada daca e ars sau daca se preface, altul sa stea la panoul electric sa vada daca cineva din exterior a influentat arderea lui, in cazul in care da e posibil sa fie crima, altul care sa vada daca nu cumva becul s-a sinucis, iar daca da sa gaseasca scrisoarea de ramas bun. Altul care sa se urce pe un scaun sa scoata becul si sa anunte becurile din preajma de arderea acestuia, altul care sa se ocupe de becurile din preajma sa nu fie influentate si sa le tina moralul ridicat ca sa nu pateasca la fel. Apoi, punctul culminant, sa aduca un bec nou, ca daca "podul de piatra s-a deramat, se va face altul si mai luminat", nu? Dupa ce toate aceste au fost facute se aprinde becul ca sa se vada evolutia lui din acel moment smile.gif Vorbim deci de: 5 psihanalisti, dupa parerea mea.
Daca voi avea sansa sa termin facultatea pe care o urmez de sociologie-psihologie si sa ajung psihanalista, va fi nevoie doar de mine pt a schimba un bec pt ca am terminat Colegiul Tehnic Mecanic Grivitza cu diploma de electrician electrotehnist ohyeah.gif

Pese: Cred ca totusi n'ai b'ai nu este...suntem doar noi 4 deci ...
calfa
QUOTE (Dea @ 15 Feb 2006, 05:19 PM)
calfa: fumezi? smile.gif

smile.gif Desi aparent usoara, intrebarea ta este una la care e destul de greu de raspuns. As fi putut sa o tratez simplu, raspunzand da sau nu. Nu, pentru ca in momentul in care scriu nu fumez. Da, daca ar trebui sa raspund la intrebarea mai elaborata: tragi fum de tigara in piept ? Caz in care, iar nu mi-ar fi usor sa raspund. Sunt nevoit sa trag in piept fumul de tigara, chiar daca nu provine de la propriile mele tigari. Dar asta inseamna ca fumez, sau nu ? Asa am ajuns de la o intrebare inchisa la o dilema. spoton.gif

p.s. Dea, mi-ar fi placut sa faca parte si n'ai-b'ai din echipa noastra. Probabil ca de asta Data'q a inclus-o in echipa. Dar am inceput deja jocul fara ea.
Dea
dragi adversari, deja avem o banuiala.. il las pe foto sa va mai puna 2-3 intrebari de verificare.. (este taaare suparat ca nu i-ati raspuns la prima...)
smile.gif
foto
Mai copii, intr-o saptamana abia ati umplut o pagina... ehehei, si Coelho isi scrie mai repede cartile...
Cum nu m-ati bagat in seama la prima intrebare, lucru care mi-a provocat mare neliniste (inca mai am reverberatia vibratiei skiurilor lunecand pe zapada excelenta de la Poiana Bv de saptamana trecuta), am sa revin cu o noua intrebare pentru toti componentii echipei 1:
"Care este componenta echipei 2 din aceasta runda a Conventiei?"
(daca in privinta componentei echipei 1 n-am lamurit-o decat cu greu...) whistling.gif
foto
"Buna seara, urmariti buletinul de stiri de la ora 20. Avem astazi stiri cu adevarat senzationale... Alo?"

Vorbesc ca televizorul.
Recomandati-mi ce sa imi cumpar, ceva cu cristale lichide sau cu tub plat?

ranting.gif
Kitty
ASTA NU ESTE UN RASPUNS!!! Venim si la tine imediat... ne pregatim minutios, ca meriti, nu? va numaram, va impartim vedem noi ce si cum facem tongue.gif Da' eu tot cred ca nu se simte nimeni... rofl.gif
foto
Pai normal ca nu e un raspuns, ce, aia a fost o intrebare? yikes.gif
foto
Pentru ca Dea a dus to greul acestei conventii, (in paranteza fie spus, runda care m-a amuzat teribil chiar daca am tinut-o doar pentru mine), o las pe ea sa va deconspire.
Desconspire.
Despire.
Aaaa, pregatiti-va.
yawn.gif
Dea
asa zici team-mate? sa-i despiram? laugh.gif

pai iti dai seama ca daca o ghicim, stabilim un nou record? (conventia ghicita cel mai repede) cool.gif

foto
record olimpic, nu alta
rolleyes.gif
Dea
bine.. stai asa sa formulez...
Dea
pai.. dragi membri ai echipei 1.. noi ne-am gandit ca este posibil sa fie aceasta conventia:

raspundeti in ordine inersa fata de ordinea in care vi s-a adresat intrebarea smile.gif


e? ce ziceti? am doborat recordul sau mai avem de muncit?


edit: Kitty.. tot uit sa-ti spun care era raspunsul la intrebarea "de cati psihanalisti este nevoie pentru a schimba un bec"..
R: de nici unul (se schimba el cand simte nevoia)
semnat: o absolventa a aceleiasi facultati biggrin.gif
calfa
"raspundem in ordine inversa fata de ordinea in care ni s-a adresat intrebarea" smile.gif

Da, felicitari ! thumb_yello.gif

Pacat ca intarzierea in crearea forumului parolat a dus nu numai la schimbarea de mai multe ori a componentei echipelor, dar a si complicat si lungit pana la plictis stabilirea unei conventii (asa incat atunci cand am inceput sa votam una, nu imi doream decat sa se termine mai repede procesul ala laugh.gif).
foto
jamie.gif

Am eu asa o banuiala ca cele doua pagini din conventie au insemnat vreo 10 pagini pe forumul parolat, adica acolo s-a jucat mai mult ca aici, dar tot e bine, mie mi-a placut, va multumesc ca nu mi-ati raspuns la intrebari...

cloud9.gif
mdA!
foto.. rofl.gif cu intrebarile aveam o singura problema - te-ai gasit tu, primul in toata istoria jocului astuia pe Han, sa pui intrebarile "la gramada"; varianta pentru care nu stabiliseram un tip de raspuns... si ne-am gandit si razgandit atata.. pana nu ti-am mai raspuns. tongue.gif
acuma.. nu te-oi fi suparat, si tu.

EDIT - nu.. 10 pagini de PM-uri.. tongue.gif
foto
Dea mi-e martora ca ne-am amuzat teribil ca nu imi raspundeti la intrebari.
Iar prin asta ne-ati ajutat cu un prim indiciu referitor la conventie.
Asa ca de unde suparare? Am batut toate recordurile yeah.gif
Kitty
pai da, v-am ajutata, ca inversul la TOTI e NICIUNUL tongue.gif Felicitari!

Edit: @Dea...n-am avut de unde sa stiu, deoarece si pt ca nu te-ai inscris in CLUBUL MEU mad.gif Da' oricum...eu zic ca cel putin unu' trebe, sa-l convinga tongue.gif
calfa
smile.gif Oricum, jocul a avut un castig ... filozofic ... inestimabil. laugh.gif Rezultatul inversarii haosului (lipsei unei ordini) este o entropie informationala redusa (o conventie usor de ghicit). ohyeah.gif
Dea
deci am castigaaaaatttt!!!!!
doresc sa multumesc pe aceasta cale colegului de echipa, un maestru in formularea intrebarilor.. doresc sa multumesc si arbitrilor, si lui n'ai-b'ai care m-a incurajat si nu m-a lasat sa cedez.. si echipei 1 etc..etc...



pe scurt: tare m-am distrat la runda asta.. biggrin.gif pacat intradevar ca am asteptat atata.. poate data viitoare va fi cu noroc si vor merge lucrurile mai repede.. pentru runda urmatoare avem amatori? smile.gif
foto
hug.gif
donkey: me me me...
shrek: does anybody else?
donkey: me, pick me, me...

(la echipa 2)
Kitty
io bineinteles....la echipa 2 de data asta...vreau sa vd cum e si sa nu mai astept dupa Mihai mad.gif harhar.gif
Dea
hahah.. atunci io ma bag la echipa 1, ca iau magneziu si am rabdare.. nu ma enervez.. smile.gif
foto
Si pentru mine ar fi corect sa schimb echipa, asa ca ma inscriu tot la 1 si eu, ca sa fiu fair-play. rolleyes.gif
Kitty
eh...cred ca n-o sa am succes daca-s singura sad.gif imi trebuie cineva care stie cum stau lucrurile pe aici, sau nu e chiar asa greu cum pare? biggrin.gif
foto
Pai sa mai asteptam o zi, cred ca se va mai inscrie lumea...

Si, da, nu e greu pe aici (mult mai greu e pe formul parolat, parol)
laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.