Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
jet li
Ieri pe CNN, prezentatorul a spus despre armele pe care Iranul le da insurgentilor irakieni, apoi spune : "sigur exista conspiracy theorists care vad numai conspiratii peste tot si nu vor crede aceasta stire". Apoi au bagat un poll sa voteze oamenii daca cred stirea sau nu.
E ceva nemaiantalnit, pe CNN nu doar sa spuna stirea in felul lor obisnuit "bla bla the evil Iran etc etc ! " dar sa spuna pe fata ca stiu ca multi nu ii vor crede. Aici se vede puterea presei libere care este internetul acum, mass media importanta nu mai poate crea realitatea dupa plac
jet li
http://www.ifilm.com/video/2823667/show/17676
exergy33
QUOTE
Ieri pe CNN, prezentatorul a spus despre armele pe care Iranul le da insurgentilor irakieni, apoi spune : "sigur exista conspiracy theorists care vad numai conspiratii peste tot si nu vor crede aceasta stire". Apoi au bagat un poll sa voteze oamenii daca cred stirea sau nu.
E ceva nemaiantalnit, pe CNN nu doar sa spuna stirea in felul lor obisnuit "bla bla the evil Iran etc etc ! "


jet li , poti sa crezi , sau nu smile.gif , ramine la latitudinea ta .
Dar armele acelea din miinile insurgentilor irakieni sunt intradevar arme de provenienta iraniana.
Nu e clar deocamdata un lucru . Au fost ele puse la dispozitie de statul iranian , sau provin din traficul de arme ? ... trafic care a adus milioane pentru destui traficanti din zonele de frontiera .
Aceleasi tip de arme le poti gasi si in Afganistan sau in Buluchistanul pakistanez smile.gif

... studiaza mai pe indelete problema smile.gif
jet li
http://www.willthomas.net/Convergence/Week...ike_On_Iran.htm
"A recent strike by nuclear-armed Israeli Air Force fighter-bombers bound for targets in Iran was turned back after being intercepted by U.S. fighters over Iraq, this reporter has learned. "

sad.gif Cine sunt toti liderii astia care ne conduc ? Eu nu am nimic cu un arab de rand, nici el cu mine, de ce e asa greu de comunicat
Blakut
Pai du-te si spune-i, sa vedem, oare iti taie gatul sau nu?
March
QUOTE (jet li @ 20 Feb 2007, 01:59 AM)
http://www.willthomas.net/Convergence/Week...ike_On_Iran.htm
"A recent strike by nuclear-armed Israeli Air Force fighter-bombers bound for targets in Iran was turned back after being intercepted by U.S. fighters over Iraq, this reporter has learned. "

sad.gif Cine sunt toti liderii astia care ne conduc ? Eu nu am nimic cu un arab de rand, nici el cu mine, de ce e asa greu de comunicat

Intoxicare Jet Li, intoxicare ! Asa ca ai grija, ca face rau la sanatate ! biggrin.gif
SORIN
QUOTE (jet li @ 20 Feb 2007, 12:59 AM)
Eu nu am nimic cu un arab de rand, nici el cu mine, de ce e asa greu de comunicat

Pt. ca fraierii nu mor.....doar se schimba ohyeah.gif

Sorin.

ps. ai grija, ca aia fac circumzitia pe la 13 ani....cica e naspa devil.gif
jet li
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle1290331.ece
http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6376639.stm

"ISRAEL has drawn up secret plans to destroy Iran’s uranium enrichment facilities with tactical nuclear weapons."

Si evreii la fel fac circumcizie. Vad ca propaganda isi face efectul si toti arabii sunt teroristi. Nu sunt.

Poate cineva sa imi spuna cum sa pun o poza de la mine din calculator aici in post, sa se vada direct ? Ms
SORIN
Prietene:

1.Evreii fac dar nu la fel!

2. Nu e propaganda, e real!

3. Iranienii nu-s arabi!!

4. Ne-ai "inebunit" cu al de materiale atasate de pe net si nu esti in stare sa atasezi o poza?? hh.gif

Sorin.
jet li
Ce e real ? Toti musulmanii sunt teroristi ? Asta voiam sa spun prin arabi - musulmani

editat
Irak
March
QUOTE (jet li @ 21 Feb 2007, 12:03 AM)

Poate cineva sa imi spuna cum sa pun o poza de la mine din calculator aici in post, sa se vada direct ? Ms

Dupa atatea link-uri spre videoclipuri asta ne-ar mai trebui, poze ! biggrin.gif
jet li
Cine mi-a sters poza ? Se vedea foarte bine ca in Irak sunt si oameni ca toti oamenii nu numai teroristi
March
QUOTE (jet li @ 21 Feb 2007, 01:52 PM)
Cine mi-a sters poza ? Se vedea foarte bine ca in Irak sunt si oameni ca toti oamenii nu numai teroristi

Alo, aici suntem in Iran si nu Irak !
Si intr-adevar in ambele tari sunt oameni simpli care n-au d-aface cu terorismul.
Marduk
Am sa-mi permit sa va spun parerea mea despre situatia din Iran.

1. Asupra SUA se fac presiuni uriase pentru a rezolva problema iraniana, aceste presiuni sunt interne si externe.
2. SUA se tem cel mai mult de o initiativa Israeliana, implicarea israelienilor in atacarea si distrugerea facilitatilor nucleare iraniene ar declansa o reactie violenta a tuturor statelor arabe si nu numai. Proiectele americane cu privire la Orientul Mijlociu ar fi compromise definitiv.
3. Nu va lasati amagiti de politica si politicienii din Iran, totul este manipulare in ideea tergiversarii unei actiuni militare, cititi prin cartile de istorie si veti afla ca si Hitler s-a folosit de acelasi sistem. Azi iranieni au la dispozitie televiziune, internetul, etc. Totul este simplu si se rezuma la natura umana, la modalitatile de a o controla si influenta.
4. SUA nu vor ataca Iranul masiv, bombardamentele "curate" vor transforma in ruine instalatiile iraniene, inainte de asta SUA se vor asigura ca au aprobarea ONU si cat de cat acceptul NATO (cel putin formal).
5. SUA nu-si poate permite ca un stat islamist, terorist sa detina arme nucleare cu atat mai putin Israelul.
6. Chiar credeti ca Rusia si China isi doresc ca Iranul sa posede armament nuclear si vectori de transport?
7. Daca Iranul ar fi dorit dezvoltarea surselor sale energetice pe baza nucleara ar fi reusit asta sub controlul strict AIEA.
8. Lumea araba si lumea crestina se afla in conflict de sute de ani, toti ne temem de isbucnirea unui conflict al civilizatiilor, din pacate pentru noi, arabi au inteles acest lucru si se folosesc de el in mod propagandistic.
9. Iranieni nu sunt arabi asa cum nici afganii si nici pachistanezii sau alti islamisti din Asia, ceea ce este important este potentialul lor indiferent de popor. Islamul mai intai de toate este o religie care a reusit, spre deosebire de crestinism, sa uneasca spiritual, o mare masa de oameni, care politic vorbind impart aceiasi ideologie, panislamismul.
10. Si nu in ultima instanta am sa va rog sa va uitati prin istorie, sa vedeti ce forta a generat aceasta multime de popoare islamice din Asia Centrala, atunci cand au avut buni conducatori.

Am urmarit cu atentie discutiile dvs. ideea este ca nu trebuie sa ne lasam manipulati de tot felul de aberatii. Adevarul se ascunde intotdeauna, prin declaratii gen, "sunt atatea baze nucleare in cutare tari" sa fim seriosi si lucizi dar mai ales logici. Ce tampit ar spune, am bazele cu rachete nucleare postate la Ghimpati, Kogalnicenu, Vidin, Varna, etc. si chiar sa existe aceste baze acolo. SUA au posiblitati tehnice de a ataca Iranul de oriunde, nu asta este problema, dar din pacate sau poate din fericire, chiar si SUA au nevoie de sprijin politic.
SORIN
Daily Telegraf astazi!!

http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml...24/wiran124.xml

Oare stiu ei mai multe decat altii??

Sorin.
March
S-ar putea sa nu fie martie cum zice titlul topicului asta, ci aprilie-mai !
Marduk
Daca stirile referitoare la vectorii intercontinentali, sunt corecte, atunci atacul poate fi, in opinia mea, in cateva zile cel mult jumatatea lunii Martie. As dori, daca este cineva, care cunoaste ceva, despre participarea unui savant pakistanez la programul iranian, sa posteze ceva in legatura cu acesta.
exergy33
Au fost doi oameni de stiinta , Mohammed Farooq si Abdul Qadeer Khan , primul a fost arestat si apoi eliberat de regimul din Pakistan . Cel de-al doilea care este si capul retelei care se ocupa cu vinzarea de informatii legate de energia nucleara , traieste tot in Pakistan , si este arestat la domiciliu . Khan este considerat parintele bombei atomice din Pakistan .
Mai multe informatii aici:
http://english.aljazeera.net/news/archive/...ArchiveId=22406

... eu insa am auzit altceva , despre un rus cu sentimente puternice antiamericane , care a fost unul din consilierii de la Kremlin pe probleme de energie nucleara smile.gif .
jet li
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle1434540.ece

"SOME of America’s most senior military commanders are prepared to resign if the White House orders a military strike against Iran, according to highly placed defence and intelligence sources."
abcd
QUOTE
1.Evreii fac dar nu la fel!

2. Nu e propaganda, e real!

3. Iranienii nu-s arabi!!


1. blink.gif
2. Toti arabii sint teroristi si toti romanii hoti! sad.gif
3. Corect dar sint frati intr-u Islam! tongue.gif
SORIN
abcd

Ce nu ti-e clar??

Sorin.
abcd
QUOTE (SORIN @ 2 Mar 2007, 06:49 PM)
abcd

Ce nu ti-e clar??

Sorin.

1. De taiat o taie tot acolo...ce asa mare diferenta ?
2. Nu toti arabii sint teroristi, isi impart prerogativele cu americanii
3. Iranienii nu sint arabi dar la o adica pot deveni
March
QUOTE (abcd @ 3 Mar 2007, 04:21 AM)

3. Iranienii nu sint arabi dar la o adica pot deveni

Asta-i tare ! laugh.gif Ca si cum romanii ar putea deveni bulgari la o adica ! Ca tot suntem ortodocsi ! tongue.gif
March
Din ciclul : "Inainte spre maretele culmi ale tehnologiei nucleare pentru producerea de.... energie " tongue.gif

Iranul rationalizeaza benzina

Pe cetatenii Iranului - tara ce detine 10 la suta din rezervele de titei ale lumii - ii asteapta rationalizarea benzinei, asadar cartele sau cozi la cumpararea ei. In plus, e foarte posibil ca epoca in care iranienii luau combustibil pe bani putini (acum ei dau doar noua centi pe un litru de benzina) sa apuna subit in primavara acestui an


exergy33
Problema e mai complicata decit apare la o simpla lectura .
Ar trebui stiute citeva lucruri :

1. In Iran la ora actuala litrul de benzina este mai ieftin decit litrul de apa potabila . smile.gif

2. Statul iranian plateste in fiecare an 4 miliarde $ pentru subventionarea benzinei, pentru ca in jur de 40% din benzina consumata in Iran este benzina de import . Rafinariile din Iran nu au capacitatea sa asigure piata interna. Deci iranienii vind petrol crud , incaseaza $ ... iar o mare parte din acesti bani pleaca pentru subventionarea benzinei . Nu cred ca e corect.

3. O treime din automobilele din Iran consuma peste 10lit/100 km . Statul da imprumut cu dobinda minima si pe termen lung la cei care vor sa-si cumpere masini noi sau sa le treaca pe gas. Dar totusi doritorii nu au fost chiar atit de numerosi pe cit se astepta ministerul transporturilor .smile.gif
Deci trebuie constrinsi cumva sa o faca. Mai ales ca se pune si problema poluarii agresive a acestor automobile care trebuiau sa fie scoase din uz .

4. Teheranul are o populatie de peste 11 mil locuitori ... din care 70% sub 35 ani ...iar 40% elevi de scoala generala . Toti acestia , elevi sau studenti , trebuie sa se deplaseze zilnic la scoala . Din cauza ca autobuzele sunt insuficiente iar liniile de metrou nu acopera toate traseele , cei mai multi prefera sa mearga cu taxiul ... care este foarte ieftin. De aici deriva un trafic infernal la orele de virf . smile.gif
Deci statul va trebui sa suplimenteze numarul de autobuze si de troleibuze.

5. Poate nu o sa ma credeti , dar in Teheran a devenit o moda ca sotia sa aiba un automobil , iar sotul altul . Benzina fiind extrem de ieftina isi pot permite sa circule cit vor . Dar si parcatul a devenit o problema ... pentru ca blocurile au fost concepute cu cite un garaj pentru fiecare apartament .. asa ca masinile in plus sunt parcate pe alei , pe strada ... ceea ce ingreuneaza foarte mult circulatia .

6.Benzina subventionata se va distribuia pe baza unei cartele computerizate ( Cart-e hushmand-e sukht ) , si am inteles ca va cuprinde patru plinuri de rezervor pe luna . Automobilele inregistrate la firme , taxiurile , ambulantele de la spitalele particulare ... vor putea cumpara combustibil la fel ca inainte , bineinteles ca sunt niste bareme/baremuri de consum calculate pentru fiecare tip de activitate .

As mai putea spune si altele smile.gif dar ma opresc aici .



March
Auzi, ia !

Fost ministru adjunct al apararii si fost sef al garzilor revolutionare din Iran a cerut azil politic in USA !!! Acum isi desarta "desaga" serviciilor speciale americane ! Si, ohoo, are multe sa le spuna !!

Iar oficialii de la Teheran declara sus si tare ca el a fost rapit de agentii CIA si Mossad ! laugh.gif Declaratii pentru consum intern desigur ! tongue.gif Cei de afara nu inghit asemenea "galusca " ! tongue.gif
exergy33
... si unde mai pui faptul ca, desi iesit la pensie, el era consilierul personal al lui Khamenei pe probleme de aparare externa si de securitate.
Pai ce discutau ei doi nu avea habar nici actualul ministru al apararii . smile.gif
March
Aha, asta-i un fel de Pacepa al iranienilor !
SORIN
Oare tot mana evreilor e amestecata pe aici hh.gif

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle1497034.ece

Sorin.
March
QUOTE (SORIN @ 12 Mar 2007, 06:58 PM)
Oare tot mana evreilor e amestecata pe aici hh.gif

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle1497034.ece

Sorin.

Mai, da' "baietii" i-au scos generalului ala din Iran si au pus la adapost de "bratul lung al revolutiei" vreo doua plutoane de rude ! laugh.gif
gio19ro
QUOTE (exergy33 @ 3 Mar 2007, 12:28 PM)
Problema e mai complicata decit apare la o simpla lectura .
Ar trebui stiute citeva lucruri :


5. Poate nu o sa ma credeti , dar in Teheran a devenit o moda ca sotia sa aiba un automobil , iar sotul altul . Benzina fiind extrem de ieftina isi pot permite sa circule cit vor . Dar si parcatul a devenit o problema ... pentru ca blocurile au fost concepute cu cite un garaj pentru fiecare apartament .. asa ca masinile in plus sunt parcate pe alei , pe strada ... ceea ce ingreuneaza foarte mult circulatia .


laugh.gif Asta in comparatie cu Bucurestiul unde blocurile au fost concepute cu cate un garaj per......bloc. laugh.gif
Asta da problema la Teheran, nu exista decat un garaj /apartament. laugh.gif laugh.gif
SORIN
Luna Martie 2007 se termina si nimeni n-a luat nici o atitudine fata de Iran! Se pare ca evreii trebuie sa ocupe capul mesei, ca deja capul le intins pe masa.....

Cu cat mai repede au sa inteleaga ca din partea intregii lumi pot fi sacrificati fara nici o parere de rau, asa au sa inteleaga ca nimeni nu se va baga pt. ei si sigur nu-si va "murdarii" mainutele in locul lor. Desteptati-va evreior ca 60 de ani nu sunt o istorie ce poate fi uitata asa de repede, mai ales la voi!!

Sorin.
abis
Sorin,

Daca nu ataca israelienii in 11 zile trebuie sa scoti berea de la frigider... laugh.gif
SORIN
Se pare ca n-am incotro......Si ma tin de cuvant thumb_yello.gif

Cat costa o naveta de bere in tara??

Sorin.
March
QUOTE (SORIN @ 19 Mar 2007, 07:37 PM)
Se pare ca n-am incotro......Si ma tin de cuvant thumb_yello.gif

Cat costa o naveta de bere in tara??

Sorin.

Pentru asemenea pronosticuri neimplinite berea e pe gratis ! biggrin.gif De la oameni ai boborului brieten care traiesc in RO !
SORIN
Ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni normali in Ro' thumb_yello.gif Iar naveta e dedicata lor in mod deosebit!! smile.gif

Pariul e pierdut se pare, berea o sa fie data indiferent de simpatiile celor de aici!!

Sorin.
March
In sfarsit si rusii s-au saturat de smekeriile regimului ayatolahilor ! Realizand cat de periculos poate fi Iranul ptr. pacea lumii in cazul cand ar detine o arma nucleara !

Rusia si SUA - pe aceeasi lungime de unda pentru blocarea programului nuclear iranian
Marduk
Cum spuneam in 24.02.2007, nici rusii nici chinezii si nici macar indienii, nu-si pot permite un alt stat islamist nuclear. Indienii platesc din greu d.p.v. economic micul lor razboi rece cu pakistanezii. Eu sper ca lumea sa inteleaga ca jocul cu "bomba" nu are nicio logica. In acest secol XXI nu trebuie sa ne ferim decat de noi insine sau in cel mai futuristic caz, de extraterestrii.
gio19ro
QUOTE (March @ 21 Mar 2007, 01:25 PM)
In sfarsit si rusii s-au saturat de smekeriile regimului ayatolahilor ! Realizand cat de periculos poate fi Iranul ptr. pacea lumii in cazul cand ar detine o arma nucleara !

Rusia si SUA - pe aceeasi lungime de unda pentru blocarea programului nuclear iranian

laugh.gif laugh.gif Aha, rushii intind marul otravit catre prostovanii de neoconi. Cum au facut si cu Iraqul. Pai USA nu se poate kk pe ea nici in Afganistan, darmite in Iraq. De Iran...n-are rost sa mai vorbim. Bai March, tu ai fost vreodata in USA? E o tzara de carton presat.
March
QUOTE (gio19ro @ 24 Mar 2007, 01:44 AM)
QUOTE (March @ 21 Mar 2007, 01:25 PM)
In sfarsit si rusii s-au saturat de smekeriile regimului ayatolahilor ! Realizand cat de periculos  poate fi Iranul  ptr. pacea lumii in cazul  cand ar detine o arma nucleara !

Rusia si SUA - pe aceeasi lungime de unda pentru blocarea programului nuclear iranian

laugh.gif laugh.gif Aha, rushii intind marul otravit catre prostovanii de neoconi. Cum au facut si cu Iraqul. Pai USA nu se poate kk pe ea nici in Afganistan, darmite in Iraq. De Iran...n-are rost sa mai vorbim. Bai March, tu ai fost vreodata in USA? E o tzara de carton presat.

Asa-i cu USA asta . Cand am fost odata am mancat intr-un restaurant din ala unde dai $10 si mananci si bei ( soft.d.) de dimineata si pana seara ce si cat vrei ! laugh.gif Nesimtiti dreaq, uite asa te omoara cu zile !
gio19ro
QUOTE (March @ 24 Mar 2007, 08:26 AM)
Cand am fost odata am mancat intr-un restaurant din ala unde dai $10 si mananci si bei ( soft.d.) de dimineata si pana seara ce si cat vrei ! laugh.gif Nesimtiti dreaq, uite asa te omoara cu zile !

laugh.gif laugh.gif Nu era cumva chinez patronu' ? Restaurante din aste gasesti si in Europa dar mai putine, ca europenaul tine la shtaif si nu se prea inghesuie la all can eat-uri.
exergy33
QUOTE (March @ 21 Mar 2007, 03:55 PM)
In sfarsit si rusii s-au saturat de smekeriile regimului ayatolahilor ! Realizand cat de periculos  poate fi Iranul  ptr. pacea lumii in cazul  cand ar detine o arma nucleara !

Rusia si SUA - pe aceeasi lungime de unda pentru blocarea programului nuclear iranian

Rusii trebuiau sa finalizeze centrala nucleara de la Bushehr in urma cu vreo sapte ani ... dar au tot lungit-o , din diverse motive ... si fiecare aminare le-a adus citeva sute de milioane , cerute de ei , si pe care partea iraniana le-a platit fara cricnire .
... pai intre ciocan si nicovala iranienii nu au avut ce altceva sa aleaga smile.gif .
andra_v
Ai dreptate, exergy, declaratia rusilor are un substrat economic, ii forteaza pe iranieni sa-si respecte angajamentele fata de Rusia.
March
QUOTE (andra_v @ 25 Mar 2007, 08:41 PM)
Ai dreptate, exergy, declaratia rusilor are un substrat economic, ii forteaza pe iranieni sa-si respecte angajamentele fata de Rusia.

De votul de ieri din Consiliul de Securitatea ai auzit ? unsure.gif
Rex_Pelasgorum
Se spune ca in ultima perioada americanii au trimis o adevarata "Armada" in Golful Persic.... cry.gif

Daca e sa luam in calcul si incidentele din ultima vreme, e mai mult ca sigur ca vor lansa, eventual, un atac. E un principiu militar, sa iti lovesti adversarul rapid, pana nu apuca sa se pregateasca.... cry.gif

Un posibil scenariu militar (l-am conceput in 5 minute, dar este cel mai plauzibil) ar fi un atac din trei directii, dinspre Irak (trupe americane si britanice sustinute de "auxiliari" kurzi, cu care sa ocupe zona montana), niste debarcari in sudul tarii pentru a ocupa porturile principale si pentru a realiza "capete de pod", si ulterior un atac dinspre Afganisthan ce sa vizeze cucerirea zonei de est a tarii. N-au nici o sansa sa se apere. Parerea mea. Daca fac rost de arme nucleare, cu atat mai rau pentru ei....

De aceea cred ca eventual iranienii vor ceda si vor renunta la program. Pana atunci insa, vom mai auzi multe declaratii razboinice pe la stiri, multa zvonistica, etc.

P.S: evreii nu-s asa de rai cum zic unii. Ei aveau arme nucleare de demult, si chiar daca au fost atacati de atatea ori de statele arabe, nu au recurs la astfel de mijloace de aparare, desi de multe ori situatia lor militara a fost destul de disperata.





exergy33
Nu stiu cine este Apahideanu , dar articolul (bine documentat smile.gif ) pe care l-a scris in Cadran Politic arata ca este un cunoscator de 'dinauntru' al societatii si politiciii iraniene.
QUOTE
De ce Iranul nu va fi un nou Irak
>  Ionuţ APAHIDEANU
Într-unul din bancurile despre persoane cu o anumită culoare a părului, protagonista îşi întreabă prietena: „Auzi, cum se spune corect, Irak sau Iran?” Dincolo de caracterul mai mult sau mai puţin reuşit al bancului, deosebirea de ultimă literă dintre cele două nume face diferenţa, evident în termeni simbolici, dintre o decizie de a interveni militar – cum a fost cazul în Irak în 2003, şi respectiv una de non-intervenţie – aşa cum susţin că va rămâne cazul Iranului.

Predicţia că Iranul nu va fi supus unei intervenţii militare, fie ea la scară largă (terestru plus aerian) sau restrânsă (bombardamente), contravine aparent sensului ultimelor evenimente: dependent şi de viitorul raport al şefului AIEA, El Baradei, proaspăt laureat Nobel, dosarul nuclear iranian pare că va fi înaintat Consiliului de Securitate al ONU. Mai mult, planuri deopotrivă americane (OPLAN 1002-04) şi israeliene de intervenţie militară există deja de ani de zile. Totuşi... Iranul nu va fi un nou Irak din multiple motive, de la unele – vorba unui analist – evidente pentru oricine poate găsi Iranul pe hartă, la altele mai profunde, dar nu mai puţin importante.

Probleme tactice şi operative

Prima facie, cu o poziţie geostrategică realmente de excepţie, o suprafaţă triplă şi o populaţie quadruplă faţă de Irak, Iranul găzduieşte 125,8 miliarde (!) barili ţiţei (a doua rezervă şi al patrulea producător şi exportator la nivel mondial), a doua rezervă de gaze naturale din lume şi milioane de tone de minereu de uraniu, iar, ca implicaţii imediate pentru un teatru de război, tabloul geofizic se aseamănă mai degrabă cu cel dificil din Afganistan decât cu cel din Irak.
Tactic, repetarea episodului din 1981, al distrugerii reactorului nuclear irakian de la Osirak de bombardierele israeliene, este o himeră. Asimilând lecţia, strategii iranieni nu şi-au amplasat facilităţile nucleare în acelaşi loc, ci le-au dispersat pe întreg teritoriul ţării, iar un eventual atac aerian american şi/sau israelian ar viza necesarmente următoarele obiective: minele de uraniu de la Saghand, laboratoarele de producere de dioxid de uraniu de la Ardekan şi Bandar Abbas, instaţiile de conversie a dioxidului în hexaflorit de la Isfahan şi Şiraz, instalaţiile de îmbogăţire prin centrifugare a uraniului de la Natanz, compania electrică Kalaye din Teheran, suspectată a fi produs componente pentru centrifugare, centrala atomică de la Bushehr, reactorul pentru apă grea de la Arak. Conjugată reliefului iranian, o atare dispersie generează dificultăţi evidente pentru ceea ce documentele Joint Vision numesc dominarea în adâncime, lăţime şi înălţime a câmpului de luptă şi acţiuni simultane în 2-3 medii. O variantă ar fi bombardarea simultană a facilităţilor – de preferat, dar dificil pentru că singurele baze la dispoziţie ar fi portavioanele şi bazele americane din Golf şi Peninsula Arabă, posibilitatea ca Arabia Saudită sau Turcia să acorde drept de survol avioanelor israeliene părând utopică. O altă variantă ar fi bombardamente succesive cu un număr redus de avioane – nefezabil ţinând cont de autonomia de zbor şi de timpul lor crescut de expunere, recte riscul doborârii lor de apărarea antiaeriană iraniană. În plus, unele servicii de informaţii occidentale exprimă temeri privind existenţa unor duplicate încă necunoscute ale facilităţilor. Mai mult, cele cunoscute sunt protejate de baterii antirachetă „made in Rusia” S-300 PMU-1, iar amplasamentul subteran al instalaţiei-cheie de la Natanz face inutile atât bombele ghidate GBU-28/B Paveway şi GBU-37/B GAM, cât şi rachetele Tomahawk.

Închiderea ferestrei de oportunitate pentru o eventuală operaţiune militară

Strategic, o operaţiune militară neautorizată de CS al ONU, în condiţiile veto-ului rus uşor previzibil, ar semnifica “începutul sfârşitului” – o aserţiune deloc hazardată prin prisma câtorva factori: coeziunea socio-politică a Iranului; factorii regionali de geostres; configurarea unui bloc ruso-chinez de atenuare a hegemoniei SUA, regimul Tratatului de Non-Proliferare (NPT).
Ostracizarea regimului de la Teheran ca dictatorial şi dezavuat de populaţie reprezintă dacă nu propagandă, atunci o gravă eroare. Radical diferit faţă de Irak sub Saddam, Iranul nu este condus de o minoritate confesională şi deci nu comportă vulnerabilitatea instabilităţii sistemului său politic. Apoi, surprinzător doar pentru novici, regimul teocratic iranian rămâne unul din cele mai democratice din zonă: există o separaţie formală a puterilor în stat, se organizează periodic alegeri universale pentru preşedinţie şi parlament, reformiştii domină legislativul, iar, spre deosebire de Irak şi inclusiv de multe state europene, minorităţile naţionale, inclusiv evreii (sic!), sunt reprezentate în Majlis. Coeziunea socio-politică este şi mai remarcabilă în condiţiile unui indice de fragmentare etnică extrem de înalt; dincolo de doar 51% din populaţie etnic persană, kurzii din Iran nu împărtăşesc separatismul celor din Turcia sau Irak, iar cei 24% azeri nu s-au lăsat seduşi de îndemnurile la separatism, într-un plan-cadru mai larg, conceptualizat de strategul de serviciu Brzezinski. Sortite unui eşec lamentabil au rămas şi acţiunile opoziţiei din diaspora, ca şi apelul lui Saddam din anii ’80 la etnicii arabi din Iran, de a i se alătura împotriva ayatollah-ului. Pentru acelaşi regim incriminat ca dictatorial, rezultatul ultimelor alegeri prezidenţiale câştigate de ultraconservatorul Ahmadi-Nejad rămâne la fel de pilduitor. Explicaţia? Pe de o parte osatura filosofic-culturală şiită şi a sa normă taqlid a obedienţei totale şi oarbe faţă de marj’a (autoritatea religioasă), pe de altă parte mobilizarea firească a populaţiei în faţa ameninţării percepute dinspre Israel şi SUA, ambele pe fondul unei autoreprezentări colective ca popor mândru, cu tradiţie şi istorie milenare, de la Cyrus cel Mare, cuceritorul Babilonului, la Xerxes şi Darius, sau la al-Khwarizmi şi al său manual de al-jabr. A miza consecutiv pe cooperarea iranienilor de rând cu invadatorii în cazul unui război ar fi păgubos.
Regional, o intervenţie militară riscă să destabilizeze întreg spaţiul dintre Liban şi Pakistan, în care şiiţi îi egalează numeric pe sunniţi, să confirme nefericit convingerea conspiraţionistă extrem de puternică în regiune într-o al-Mu’amarah al-Taghrib (“conspiraţia occidentalizării”) şi să radicalizeze regimurile musulmane ex-sovietice din Asia Centrală, care oricum manifestă deja rezerve explicite faţă de menţinerea în regiune a trupelor americane.
Prospectiv, actuala “supraîntindere” a SUA le-ar împiedica să repurteze o victorie rapidă, decisivă. Spre deosebire de Irak în 1981, care nu a putut riposta atacului israelian pentru că era angrenat total într-un război cu Iranul, cel din urmă ar riposta la ora actuală la capacitate maximă, folosind rachetele sale Shahab-1 şi 2, care pot lovi bazele americane din Qatar, Kuweit şi Irak şi mai ales pe cele Shahab-3 cu rază medie de acţiune de 1300 km, capabile să lovească oraşele Tel-Aviv, Haifa, Beir-Shiva şi chiar reactorul nuclear israelian de la Dimona. În fereastra de oportunitate a unui astfel de război de durată s-ar insinua, disimulat sau nu, multipli actori statali şi non-statali ostili SUA, în condiţiile în care regiunea comportă un nou val de “islamizare”, interesele Rusiei şi Chinei în ţiţeiul iranian sunt notorii, cele ale Indiei şi Pakistanului în captarea rutei de transport încep să se manifeste vădit, iar preocuparea pentru Iran este accentuată de faptul că Japonia, China şi Coreea de Sud captează împreună 1/4 din exporturi, iar Germania, Franţa şi Italia asigură 1/5 din importurile Iranului.
Mai mult, un atac militar ar risca destrămarea întregului regim de non-proliferare, oricum şubred prin neparticiparea actorilor-cheie Israel, Pakistan, India şi Coreea de Nord. Shift-ul strategic american din ultimul deceniu de a reimpune armele convenţionale în locul celor nucleare este uşor explicabil: în domeniul nuclear nu se aplică logica (convenţională) a balanţei de putere; o singură bombă nucleară în mâinile al-Qai’da ar face cât toată hegemonia SUA în actualul sistem internaţional. Şi poate vreun agent de informaţii să reproducă cu certitudine, atom cu atom şi kilometru cu kilometru, traseele nucleare din reţeaua lui Khan?

Între incertitudine şi lecţia nord-coreeană

În sfârşit, predicţia abţinerii de la o intervenţie militară derivă din factorul fundamental al incertitudinii; dacă în 2003 serviciile de informaţii cunoşteau cu certitudine că Saddam nu posedă arme nucleare, asupra Iranului planează o incertitudine alarmantă, tributară în parte problemelor majore pe care spionajul american le are în dimensiunea sa umană şi în parte neratificării de către Iran a protocolului adiţional al NPT, de unde o autoritate limitată a AIEA în inspecţii şi subsecvent puţine informaţii acurate. Da, există varii estimări oficiale sau nu asupra stadiului actual şi perspectivelor programului nuclear iranian, însă întrebarea este câţi generali s-ar hazarda ca pe baza unor astfel de estimări să dea “go”-ul unei operaţiuni militare. Ţinând cont şi de necunoscuta totală a programelor biologic şi chimic (!) ale Iranului şi de semnalul nefericit al unei analize comparative între Irak (fără armament, asupra căruia s-a intervenit) şi Coreea de Nord (făcând paradă de programul său nuclear, asupra căreia nu se intervine), răspunsul ar fi interogativ: anybody?

cocosel
SI ca sa sustin ce spune acest ziarist..completez putintel cu cateva date din istoria Iranului...
S-ar spune in anumite cercuri ca in mod traditional Iranul face parte din Orientul Mijlociu dar se insista ca nu face parte din lumea araba.Este bogat in petrol dar nu numai in petrol.Nu a facut niciodata obiectul imperialismului occidental,desi a fost uneori obligat sa se umileasca in fata lor in special in fata rusilor si britanicilor.In cel de-al doilea razboi mondial ambele puteri au ocupat Iranul sub pretexul necesitatii strategice si au fortat abdicarea noii dinastii iraniene.Tratatul din 1942 prin care se ratifica ocupatia straina prevedea retragerea britanica si rusa la 6 luni de la incheierea ostilitatilor.Trupele britanice il parasesc in 1946 foarte punctual insa rusi nu au plecat desi Qavam es-Sultaneh a incercat apeluri si la noul infiintat Consiliu de Securitate cat si la Stalin.Rusii dornici de un acord cu iranieni pentru petrol dar si pentru incurajarea miscarilor separatiste parasesc zona abia dupa inca 2 luni de ocupatie.Si de aici relatiile devin din ce in ce mai ostile.
In relatia cu britanici insa punctul de cotitura il semnifica Compania Petroliera anglo-iraniana care detinea monopolul asupra exploatarilor petroliere din Iran si in care (logiC) guvernul britanic detinea actiuni.Nemultumirea iranienilor pleaca datorita suspiciuni ca acesta companie va vinde petrol marinei britanice in conditii foarte favorabile datorita caracterului secret al datelor referitoare la amploarea acestor vanzari.Concesiunea acestei companii este acordata prin mostenire unui anume W.K.D'Arcy in 1901.Guvernul iranian a negociat pentru aprimi un procent semnificativ din profiturile nete ale companiei insa acesta nu depasea nivelul taxelor din Marea Britanie.In 1932 Iranul vrea sa anuleze concesionarea insa din motive absolut politice se ratifica un nou acord pe o durata atentie de 60 de ani incepand din 1933.;concesionarea prevedea ca drepturile Iranului sa fie calculate in functi ede cantitatea de petrol extrasa.In 1950 aceasta era de 32,5 mil de tone metrice devenind cel mai mare producator de petrol din Orientul Mijlociu avand la Abadan cea mai mare rafinarie din lume.Si acum incepe distractia in 1950 generalul Ali Razmara a cerut Majlis-ului(Adunarea Consultativa Islamica-camera inferioara a parlamentului iranian) sa treaca la nationalizarea companiei de petrol,care din 1951 intra in vigoare.Legea pentru nationalizarea petrolului a expropiat compania britanica si a creat o noua companie iraniana care sa ii ia locul,pe tot parcursul controverselor Marea Britanie nu numai ca a pretins despagubiri pentru pierderea benefiicilor potrivit acordului de concesionare ci si o alta suma reprezentand daune rezultand din incalcarea contractului.Conflictul se stinge prin caderea lui Mussaddiq...caruia ii urmeaza Sahul Kashani..care se apropie evident de Occident...Odata cu Razboiul din golf cand pretul barilului a crescut sahul a profitat la maxim si a crescut beneficiile statului de la 2,3 miliarde la 18,2 miliarde de dolari favorizand astfel cresterea evidenta a PIB cu 42,5%.;insa a trebuit sa faca aumite cheltuieli masive pentru modernizarea tarii care in 1973 era o tara semi-analfabeta...atragand astfel critici din partea celor care nu agreau avantul economic in stil american..Principalul beneficiar a fost Ayatollahul Ruhollah Khomeini un cleric in varsta si inflexibil.El a creat un stat autocrat si a devenit simbolul international al opozitiei active afata de civilizatia occidentala impunand in tara un regim tiranic si un razboi cu Irakul care a atras o catastrofa economica (inflatie de 30-40%,pierderea veniturior din petrol)..Khomeini moare in 1988 si in locul sau vine Rafsanjani care continua insa o politica de apropiere cu occidentul. Reprezentantii religiei acuzandu-l ca nu este urmasul de drept al adevaratei flacari islamice reprezentata acum de Ayatollahul Ali Khamenei.Cu toate acestea Iranul a ramas varful de lance al unei revolutii a carei conducere a trecut din mana Statelor Unite ,dar care a atacat Orientul Mijlociu islamic inca de cand europenii i-au oprit pe turcii otomani in secolul XVII-lea la Viena.

Adevarata criza deci nu a inceput acum ci dainuie de mai bine de cateva decenii..tinta fiind cu precadere mult ravnitul petrol iranian.Inca de la aceea companie britanica occidentul a ravnit la bogatiile acestui colt de lume,insa nationalismul acestor oamenii a stat ca un scut impotriva cuceririlor economice.Iranul este un loc in care populatia siita domina si scena politica de mai bine de 500 de ani,credinta lor este impregnata cu suferinta si persecutii,o amaraciune indreptata in special impotriva sunitilor care sunt apropiati de o linie mai prooccidentala ;aceeasi amaraciune o au si impotriva evreilor si adeptilor religiei Baha'i.Legimitatea violentei la acest popor este mai evidenta decat la celalate din aceasta zona cu precadere fundamentaliste.Asa sa ne asteptam la cei mai rau daca se va produce un atac asupra Iranului.
exergy33
QUOTE
Conflictul se stinge prin caderea lui Mussaddiq...caruia ii urmeaza Sahul Kashani

...?!?!?! sahul Kashani ?!?!?! wub.gif
Nu exista un asemenea personaj in istoria Iranului .
Ultimii doi sahi din dinastia Pahlavi au fost Reza Shah cunoscut si sub numele de Reza Khan , cel care a inlaturat dinastia Qajara in 1925 , si fiul acestuia Mohamad Reza Pahlavi, care a fost inlaturat de la putere in 1979 de revolutia islamica.

Kashani a fost un cleric islamic care a avut o fractiune foarte activa in Parlament/Majilis in perioada in care Dr.Mossadeq/Mossadiq /Mossadegh a fost prim ministru. Mossadeq a fost cel care a dus la nationalizarea petrolului.

QUOTE
Khomeini moare in 1988 si in locul sau vine Rafsanjani care continua insa o politica de apropiere cu occidentul.


Fals. Aici s-a strecurat o grava eroare sau confuzie .
Khomeyni a fost liderul religios suprem, marja sau rahbar , nicidecum presedintele statului iranian asa cum a fost pe timp de doua mandate Rafsanjani.
La moartea lui Khomeyni/Khomeini cel care ii succede in functie este tocmai liderul spiritual religios din ziua de azi , si anume ayatollahul Ali Khamenei .
Rafsanjani nu a fost niciodata lieder spiritual , si nici nu avea cum sa fie. El are titlul religios de hojat-al-islam ... care este inferior titlului de ayatollah , iar lieder religios sau rahbar nu poate fi decit cineva care are titlul de ayatollah. smile.gif


Religia Baha'i este interzisa in Iran iar adeptii ei sunt persecutati , insa evreii si sunnitii nu au probleme de acest fel . Ei au reprezentanti in Parlament/Majilis , propriile lacasuri de cult , reviste , ziare , situri pe internet , seminare religioase ... etc .
cocosel
Da sahul Kashani nu a fost sah dar asa era considerat de oamenii asa zisi politici ai Iranului... thumb_yello.gif iara Khomeyni da a fost liderul spiritual religios nici nu am afirmat ca ar fi fost altceva...insa sa stii ca intre Khomeyni si pana cand ia puterea asa zisa religioasa Khamenei exista o pauza atribuita presedintelui de atunci.. thumb_yello.gif .Nu am facut referire atenta la distinctia dintre puterea religioasa si cea dinastica...pentru ca in Iran s-a petrecut o interesanta suprapunere.In anumite perioade liderul religios dicta concret liniile politici,alteori presedintele,alteori primul-ministru ajutati bineinteles totii de gruparile de fundamentalisti.
QUOTE
Religia Baha'i este interzisa in Iran iar adeptii ei sunt persecutati , insa evreii si sunnitii nu au probleme de acest fel . Ei au reprezentanti in Parlament/Majilis , propriile lacasuri de cult , reviste , ziare , situri pe internet , seminare religioase ...

Nu stiu de interzicerea religiei nu cunosc in amanunt literele coranice...insa povestea cu evreii si sunniti ii cat se poate de reala si chiar daca sunt reprezentati in parlament asta nu semnifica ideea ca nu ar fi in conflict...au fost tot timpul...
March
QUOTE (cocosel @ 27 Mar 2007, 02:44 PM)
Nu stiu de interzicerea religiei nu cunosc in amanunt literele coranice...insa povestea cu evreii si sunniti ii cat se poate de reala si chiar daca sunt reprezentati in parlament asta nu semnifica ideea ca nu ar fi in conflict...au fost tot timpul...

Din cand in cand ii mai iau la "tavaleala" , ba pe unii,ceva mai mult, ba pe altii, oleaca mai putin ! Ca sa-i tina cuminti !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.