Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
March
Iranienii trebuie sa sape mai adanc !

SUA accelerează fabricarea unei bombe care ar putea distruge instalaţiile nucleare iraniene

S-ar putea sa o imprumute Israelului sa o experimenteze un pic. wink.gif Asta daca nu cumva evreii nu o au deja !
SORIN
QUOTE(March @ 7 Oct 2009, 11:50 AM) *
OZN-urile urmaresc rachetele iraniene hmm.gif


Era spafie coaneeeeeee....spafie rofl.gif rofl.gif

Cam tare sunt urmariti de bombe iranienii astia jamie.gif

Sorin.
March
Iata ca bratul armat al ayatolahilor o simte pe piele lui !

5 ofiteri de la varful asa ziselor Garzi revolutionare omorati de un atacator sinucigas.

Desigur, USA e de vina ! tongue.gif
turbo trabant
ultima sansa de oprire a macelului este pe cale sa expire.

http://www.upi.com/Top_News/US/2009/10/29/...31501256819278/

daca aiatolahul respinge oferta, iranul se va transforma intr-o noua iugoslavie.
Marduk
de ce Jugoslavia? mai degraba un nou Irak.
turbo trabant
iugoslavia s-a spart irakul a ramas stat federal.
turbo trabant
http://www.cnn.com/video/#/video/world/200...an.protests.cnn

moarte dictatorului, tabloul "intr-o ureche" jos de pe pereti, suna cunoscut?

abdulah, ai grija de copilasi!
Marduk
Se pare totusi ca ayatolahii nu blufeaza, au mizat totul pe tehnologia nucleara si inca una foarte avansata. Au procedat ca si multi alti prin istorie eschivandu-se prin embargouri si conferinte menite sa divizeze si sa manipuleze tarile membre ONU si opinia publica iar acum aflam ca au ceva care la americani si britanici este top secret, probabil nu si la rusi. Sa vedem reactia evreilor, dar si a celor care le-au luat partea iranienilor atunci cand evreii avertizau lumea despre intentiile reale ale iranienilor. Daca este adevarat ce se afirma, atunci avem un nou jucator in clubul atomic si inca unul care poate defecta oricand.
March
Hussein Obama aproape, aproape sa-l depasesca pe Carter in privinta celui mai slab presedinte in politica externa americana.
Pana si liberalul si influentul ziar "Washington Post " incepe sa-si piarda rabdarea cu acest presedinte , intreband recent :

How much longer should the Obama administration tolerate the regime's intransigence?
Adica cat timp mai tolereaza administratia Obama intransigenta regimului ayatollahilor ?

Israelienii n-au nicio nadejde in Obama si nici incredere, astfel ca in mod sigur vor trece la actiune pe cont propriu.

Cand Obama se va intoarce la republicani sa le ceara ajutorul , va fi prea tarziu !

Cla
Mhm... alaltaieri Irakul, ieri Afghanistanul, azi Pakistanul, mâine Iranul. Mai e ceva de terorizat pe-acolo "impotriva terorismului"? A, India, când om avea chef, vedem noi ce pretext gasim.
Ca de Palestina, Liban si Siria se ocupa pretenarii nostri din Israel. Sau poate si de Iran acuma, de ce nu, sa le-arate care-i barosanu' din zona.
Cheers! drunk.gif
March
Si Merkel ce zice ? Ca doar il viziteaza pe Hussein curand ? pash.gif
Cla
limbaj licentios, editat
March
atac la persoana, editat
Marduk
Va dog nu duceti in derizoriu aceasta discutie, este o discutie cat se poate de serioasa, discutam aici despre arme nucleare aflate in posesia unor forte care considera holocaustul o facatura.
turbo trabant
ca au experimentat nu inseamna ca le-a reusit.
March
Ce se poate intampla intr-o dictatura.... "democratica" ( ca doar au parlament !)

Poliţia din Iran a creat o unitate de supraveghere a Internetului

SORIN
Prietene......ai observat ca persona mea nu mai intra unde microcefali moderaza??

Nu-i bai......ai sa inveti cu timpu!

Sorin.
March
Cred ca sfarsitul lumii profetit pentru 2012 nu se va produce datorita alinierii Pamant-Soare-Centrul Caii Lactee ci din cauza asta :

Iran construieste zece noi uzine de îmbogăţire a uraniului
turbo trabant
gurile rele zice ca iranul a zis ca se retrage din tratatul de neproliferare a armelor nucleare. gurile si mai rele zice ca dubaiul a luat-o in freza intrucat a suparat pe cine nu trebuia cu niste conturi de zile negre ( camile, capre etc ) ale ayatolahilor depozitate in paradisul fiscal dubai.

adica obama tocmai a primit ceva caldut in mana intinsa ayatolahilor. sa vedem cine are oo: el sau bibi. io pariez pe bibi smile.gif
March
Alte masuri pentru intarirea democratiei islamice :

femeile care apar la tv nu mai au voie sa se machieze ; femeile invitate la emisiuni trebuie sa fie primite de femei si nu de catre barbati ; schimbarea de amabilitati intr-o emisiune tv intre barbati si femei interzisa
turbo trabant
candva in acest secol un om, mult hulit de cei care nu pricepeau, nu vroiau sau erau prea marginali , a spus:

Freedom is the birthright and deep desire of every human soul, and spreading freedom's blessings is the calling of our time.

deja represiunea iraniana a facut totul : a apelat inclusiv la taierea netului si mobilelor dar nu ii pot opri pe protestari. i-au arestat si ei tot protesteaza.

e doar o chestiune de timp pana cand regimul se va prabusi.
Marduk
totusi colega noastra de dialog a reusit sa posteze desi parca era in Iran?
Cla
Se poate sa fi fost niste inapoiati mintali, pt ca dupa câte stiu, Ahmi e în Venezuela, la Chavez.
Cla
QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2009, 03:04 PM) *
totusi colega noastra de dialog a reusit sa posteze desi parca era in Iran?

Asta m-am intrebat si eu, ori reuseste cumva, ori prin satelit, ori stirea lui trabant nu-i ok unsure.gif
turbo trabant
nu conteaza unde e ahmi smile.gif , el nu e asa important.

si mai dureaza ceva vreme dar presiunea pe gasca lui incepe sa creasca.
Cla
Deci, din spate... Aiatolahii?
turbo trabant
za one za one. si vorba cantecului "pe la spate, pe la spate".

o sa aiba si ei fsn-ul lor.
Cla
For you, turbo trabant, als kleines Dankeschön

http://www.youtube.com/user/ronaldjenkees#...u/1/0O2aH4XLbto
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2009, 04:25 PM) *
si mai dureaza ceva vreme dar presiunea pe gasca lui incepe sa creasca.


nu confunda politica cu CREDINTA, este o mare diferenta.
turbo trabant
smile.gif . nu exista credinta, exista tendinte.

vom vedea.

LE: danke cla thumb_yello.gif
Cla
smile.gif Ich hoffe, es gefällt Dir
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2009, 04:57 PM) *
nu exista credinta, exista tendinte.

Cea mai mare forta care a miscat omenirea de-a lungul timpului a avut la baza CREDINTA, in numele credintei s-au construit edificii fara egal, in numele credintei, au murit milioane de oamenii. Tendinta poate avea oarece influenta dar doar atat, tendinta nu poate genera forta care vine din CREDINTA.

Cla
QUOTE(Cla @ 7 Dec 2009, 04:10 PM) *
smile.gif Ich hoffe, es gefällt Dir

Aber paß auf: Verwechsle nicht Alicsibu mit Ronald, sie sind zwar Freunde, aber Alic ist ein Virtuose auf der Gitarre, und Ronald am Keyboard smile.gif
Marduk
cum se zice in germana, un om un cuvant?
Cla
Ein Mann - ein Wort. Eine Frau - ein Wörterbuch rofl.gif

Marduk
Multumesc! imi place fraza asta, asa am invatat sa respect omul si trebuie sa-l pomenesc pe socrul meu, cel care mi-a dezvaluit sensul acestei fraze.
abis
QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2009, 05:13 PM) *
Cea mai mare forta care a miscat omenirea de-a lungul timpului a avut la baza CREDINTA

Daca e sa o luam istoric, cea mai mare forta care a miscat omenirea este foamea. Dar deviem in alt subiect. smile.gif
Marduk
Abis, cunosc si respect parerea ta referitor la credinta la religie in general, dar sa sti ca exista dovezi ca in plina "foamete" oamenii au facut lucruri extraordinare cu ajutorul credintei. Dar ai dreptate, deviem de la subiect desi eu cred ca in cazul tarilor islamice, tarile civilizate nu iau in considerare forta credintei.
Cla
QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2009, 04:34 PM) *
Multumesc! imi place fraza asta, asa am invatat sa respect omul si trebuie sa-l pomenesc pe socrul meu, cel care mi-a dezvaluit sensul acestei fraze.

Pe româneste exista la fel una care zice ca "femeia nu-i ca omu'" ... dar sa terminam cu astea, ca mai vin niste feministe si ne fac misogini... sorry.gif
rofl.gif rofl.gif

*edit: Socrul tau a fost german? unsure.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 7 Dec 2009, 06:49 PM) *
Socrul tau a fost german? unsure.gif

Ein Mann - ein Wort. Ofiter roman care a facut scoala de ofiteri pe vremea cand germanii erau profesori.
Cla
Asaa... de-aia a stiut-o. Pe la militari pe vremuri s-a spus sa te tii de cuvânt, sa vii la ora fixa.
Si de-aia "Ein Mann - ein Wort", era chestie de onoare.
Se mai si numeste "Tine-te de cuvânt".
Marduk
Respect.
Cla
Si apropo de ce am râs... Ein Mann- ein Wort e ok, doar stim.
Dar eine Frau - ein Wörterbuch înseamna "O femeie - un dictionar" spoton.gif
abis
Iran.

Asta-i subiectul topicului. Pentru digresiuni lingvistice, va rog sa va mutati pe alt topic. Sunt interesante, nu zic nu, dar nu sunt potrivite aici.

Multumesc smile.gif
Cla
Scuze abis, mea culpa... sorry.gif sorry.gif M-a luat valul... sorry.gif
turbo trabant
ce ti-e si cu tehnica asta moderna.

acum catva timp pe imaginile google earth din afganistan a aparut un avion ciudat ca un B-2 dar mult mai mic.

ieri, us air force a confirmat existenta unui avion top secret pe acele poze: un avion fara pilot invizibil radar

.

bineinteles acum intrebarea se pune : ce sa faci cu un avion invizibil in afganistan? raspuns: iranul e vecin cu afganistanul. khameini, smile you are on candid camera smile.gif
Marduk
nu este pentru iranieni, este pentru Osama, americanii s-au plictisit sa-si bata lumea joc de ei si de tehnologia lor in incercarea de al prinde pe Osama.
turbo trabant
osama nu are statii radar sa ai nevoie de un avion invizibil.

Cla
QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2009, 02:36 PM) *
nu este pentru iranieni, este pentru Osama, americanii s-au plictisit sa-si bata lumea joc de ei si de tehnologia lor in incercarea de al prinde pe Osama.

Osama? Chiar mai crezi ca traieste? A crapat demult, dar americanii il folosesc ca pretext sa stea in Afghanistan.
Si nu crezi ca e ciudat cum deodata s-a transformat Osama in Taliban?
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 9 Dec 2009, 03:37 PM) *
osama nu are statii radar sa ai nevoie de un avion invizibil.


sarbii au doborat la vedere un astfel de avion cand americanii au intervenit in conflict, asa ca nu de radar se feresc americanii, il folosesc doar noaptea cand se misca talibanii si nu pentru ai ataca ci pentru ai fotografia.

@ Cla americani au dupa parerea mea un scop precis in Afganistan, daca Osama era gasit viu sau mort eu cred ca plecau demult, ce sa faca americanii in Afganistan? nu au reusit nici briti nici rusii sa reuseasca americanii sa civilizeze acest popor? Americanii au principii pe care le urmaresc pas cu pas, in Afganistan eu cred ca urmaresc sa-l gaseasca pe Osama si sa reduca raspandirea curentului religios in tarile "democratice" vecine Pakistan si India. asta cred eu ca petrol si rute strategice nu prea sunt in Afganistan, poate droguri si lana buna.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.