Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
turbo trabant
obama s-a razgandit. probabil a luat niste injuraturi pe firul rosu de la aliati.

http://www.nytimes.com/2009/03/04/washingt...ussia.html?_r=1

He added that the discussions with Russia did not “diminish my commitment to making sure that Poland, the Czech Republic and other NATO members are fully enjoying the partnership, the alliance and U.S. support with respect to their security.”

iar efectul scrisorelei de make love not war e nul, cum era de asteptat.

It was clear on Tuesday, he said, that the Russians were unwilling to link the issues of Iran and missile defense, especially amid the publicity that surrounded the letter from Mr. Obama.

“It is not in the interest of Russian diplomacy to be presented on the world stage as a junior partner, as a country which has been pressed into doing something,” he said.

turbo trabant
un articol interesant

http://www.forbes.com/2009/03/02/mahmoud-a...lik_kaylan.html

si :

Iran intends to use the successful Feb. 2 launch of its Omid store-and-forward communications satellite to spur development of larger spacecraft and higher-capacity versions of the Iranian-built Safir-2 rocket that placed it into orbit, an official with the Iranian Space Agency (ISA) said.

translation: modelul urmator va fi capabil sa plaseze 1000 de kg pe o traiectorie balistica spre america de nord.

misto : toate beculetele arata rosu. kumbaya oh lord kumbaya.
dorinteodor
si tot nu-i inteleg. daca au arme atomice atunci sa se astepte sa fie atacati cu arme atomice.

pot ei sa intimideze cu adevarat pe cineva? daca iranienii lanseaza o racheta atomica contra israelului, atit israelul cit si america vor riposta cu arme tot atomice si nimeni nu va putea obiecta la riposta. daca ar incerca sa santajeze irakul, sint sigur ca americanii vor riposta tot cu arme atomice....

nu vad pe cine ar putea intimida sau speria intr-o situatie reala...

iar corea de nord este doar o sperietoare. daca vreodata ar ameninta cu adevarat corea de sud ar primi o riposta americana distrugatoare. dar nu cred ca se va ajunge asa departe.

china nu are nici un interes sa aiba prea mult timp o tara cu probleme la granita ei. sint sigur ca planul de a-l indeparta pe kim2 sau cum l-o fi chemind este activat de chinezi. o coree de nord care urmeaza politica chinei este foarte binevenita pentru chinezi care vor avea o piata de desfacere virgina...

turbo trabant
QUOTE(dorinteodor @ 4 Mar 2009, 08:05 PM) *
iar corea de nord este doar o sperietoare. daca vreodata ar ameninta cu adevarat corea de sud ar primi o riposta americana distrugatoare. dar nu cred ca se va ajunge asa departe.

china nu are nici un interes sa aiba prea mult timp o tara cu probleme la granita ei. sint sigur ca planul de a-l indeparta pe kim2 sau cum l-o fi chemind este activat de chinezi. o coree de nord care urmeaza politica chinei este foarte binevenita pentru chinezi care vor avea o piata de desfacere virgina...

correa de nord este doar un stat tampon ca sa nu aiba chinezii trupe americane sau coreene la granita .

insa kimisor e doar un stalinist in sec 21 : economie praf , foamete . cum poti tine societatea orwelliana in frau? da-i un dusman imaginar oricum o fi dar da-i.

iar kimisor stie ca armata lui fara numar fara numar nu ajunge nicaieri ca nu are nici bani de benzina. de aia are nevoie de bomba sa se simta in siguranta. socola.
dorinteodor
QUOTE(turbo trabant @ 4 Mar 2009, 07:09 PM) *
correa de nord este doar un stat tampon ca sa nu aiba chinezii trupe americane sau coreene la granita .

insa kimisor e doar un stalinist in sec 21 : economie praf , foamete . cum poti tine societatea orwelliana in frau? da-i un dusman imaginar oricum o fi dar da-i.

iar kimisor stie ca armata lui fara numar fara numar nu ajunge nicaieri ca nu are nici bani de benzina. de aia are nevoie de bomba sa se simta in siguranta. socola.


in principiu ai dreptate cu chinezii dar eu am zis ca chinezii s-au cam saturat de kimishor si cred ca "lucreaza" pentru debarcarea lui si orientarea coreei de nord catre sistemul economic chinez. cred ca este mai avantajos pentru ei (deschid si o piata potentiala destul de mare....) desi exista probabilitatea ca nord-coreenii sa devina puternici economic si sa rivneasca la ceva unificare. dar chiar daca asta se va intimpla, nu cred ca in viitorii 10 ani. iar in 10 ani nu se stie daca partidul comunist chinez va mai exista si daca va exista cine-l va finanta.......incurcata poveste.....trebe sa mai cujet....
turbo trabant
QUOTE(dorinteodor @ 5 Mar 2009, 07:34 PM) *
in principiu ai dreptate cu chinezii dar eu am zis ca chinezii s-au cam saturat de kimishor si cred ca "lucreaza" pentru debarcarea lui si orientarea coreei de nord catre sistemul economic chinez. cred ca este mai avantajos pentru ei (deschid si o piata potentiala destul de mare....) desi exista probabilitatea ca nord-coreenii sa devina puternici economic si sa rivneasca la ceva unificare. dar chiar daca asta se va intimpla, nu cred ca in viitorii 10 ani. iar in 10 ani nu se stie daca partidul comunist chinez va mai exista si daca va exista cine-l va finanta.......incurcata poveste.....trebe sa mai cujet....

chinezii vor sa il tina pe kimisor asa cum e acuma. la momentul caderii regimului 20 de milioane de infometati dar comunisti adevarati ar trece in china ceea ce pe somajul asta nu prinde bine.

circula mai demult o teorie ca kimisor si-a facut bomba ca sa le zica pe chineji " geez daca eu pic cine va garanteaza ca nu zboara spre voi?".

oricum mai avansati tehnic si cu banuti mai multi sunt iranieni. in plus au si dorinta ideologica de a lua bombardele in freza.

breaking news:

In unusually blunt remarks, Admiral Timothy Keating, commander of the US Pacific Command based in Hawaii, said that interceptor ships are ready "on a moment's notice."

"Should it look like it's something other than a satellite launch, we will be fully prepared to respond as the president directs," he said in a recent interview with ABC News.

"Odds are very high that we'll hit what we're aiming at. That should be a source of great confidence and reassurance for our allies," he said.

kimisor is in for a surprise: zboara puiule zboara rofl.gif

message from us army : Mr O ce tot o freci ca nu functioneaza scutul ? uite iti aratam ca merge. thumb_yello.gif
Marduk
Pentru o sticla de vin cumparata in Iran poti sa faci puscarie. Ma intreb de unde a cumparat sticla de vin, de la magazin, de la contrabandisti? unsure.gif
dorinteodor
QUOTE(turbo trabant @ 5 Mar 2009, 07:16 PM) *
chinezii vor sa il tina pe kimisor asa cum e acuma. la momentul caderii regimului 20 de milioane de infometati dar comunisti adevarati ar trece in china ceea ce pe somajul asta nu prinde bine.

circula mai demult o teorie ca kimisor si-a facut bomba ca sa le zica pe chineji " geez daca eu pic cine va garanteaza ca nu zboara spre voi?".

oricum mai avansati tehnic si cu banuti mai multi sunt iranieni. in plus au si dorinta ideologica de a lua bombardele in freza.


nu cred ca ai dreptate. kimisor merge spre nicaieri. in europa, dupa caderea sistemului comunist vestul s-a asteptat la un exod catre vest. chiar au pregatit un plan de salvare (nu e gluma...) de colonizare a patagoniei.... exodul nu s-a produs.... cred ca asa gindesc si chinezii. mai bine o coree de nord cumparata de chinezi decit un kimisor paranoic care merge spre nicaieri.....sint sigur ca chinezii au facut deja planul pe viitorii 10 ani si doar steapta momentul sa-l activeze (nu stiu cit de naturala a fost boala lui k2)

iranul este o ciudatenie. paranoia lui ahma...nu stiu cum, nu este "impartasita" si de altii. am auzic ca au rauncat deja cu un pantof in(catre) el....faptul ca 95% dintre posibilii candidati in aleger sint respinsi de nu stiu ce consiliu islamic arata ca iranul nu este ce pare a fi..... vom mai vedea...
turbo trabant
QUOTE(dorinteodor @ 8 Mar 2009, 08:41 PM) *
nu cred ca ai dreptate. kimisor merge spre nicaieri. in europa, dupa caderea sistemului comunist vestul s-a asteptat la un exod catre vest. chiar au pregatit un plan de salvare (nu e gluma...) de colonizare a patagoniei.... exodul nu s-a produs.... cred ca asa gindesc si chinezii. mai bine o coree de nord cumparata de chinezi decit un kimisor paranoic care merge spre nicaieri.....sint sigur ca chinezii au facut deja planul pe viitorii 10 ani si doar steapta momentul sa-l activeze (nu stiu cit de naturala a fost boala lui k2)

iranul este o ciudatenie. paranoia lui ahma...nu stiu cum, nu este "impartasita" si de altii. am auzic ca au rauncat deja cu un pantof in(catre) el....faptul ca 95% dintre posibilii candidati in aleger sint respinsi de nu stiu ce consiliu islamic arata ca iranul nu este ce pare a fi..... vom mai vedea...

nu pot sa ma pronunt asupra planurilor chinei dar ea acum are o mare problema; exporturile.

despre iran, da , in asta imi pun speranta ca oamenii sunt totusi fiinte rationale nu isterico-fanatiste. insa exista inca pericolul ca gasca teologica sa furnizeze scuza pentru un conflict pentru a isi salva pielea corupta.

ramane de vazut. insa am citit azi dimineata ca iranul a spus ca are acum capacitatea de a lovi tinte nucleare in israel. pana acum doar spuneau ca lovesc israelul ca stat.

chiar nu stiu ce vor . si-o cauta cu lumanarea ....

LE: acum avem si scutul varianta bollywood: India staged a missile intercept test Friday as part of a plan to build a defence system against incoming ballistic missiles by 2010, officials said.

Military engineers said the test was a success as a "hostile" missile was destroyed in mid-air over the Bay of Bengal off India's eastern Orissa state


interesant ca democratii care au ramas cu vietnamul in cap spun ca cel american nu functioneaza. sa vezi chestie functioneaza ala indian si ala american nu. niste incompetenti.
Marduk
QUOTE(dorinteodor @ 8 Mar 2009, 07:41 PM) *

QUOTE
dupa caderea sistemului comunist vestul s-a asteptat la un exod catre vest. chiar au pregatit un plan de salvare (nu e gluma...) de colonizare a patagoniei....

sa colonizezi Patagonia cu refugiati din est, asta da plan de salvare. poti sa-mi trimiti numele autorului acestui plan, vreau sa-l felicit. rofl.gif
QUOTE
iranul este o ciudatenie. paranoia lui ahma...

Iranul nu este o ciudatenie si nici paranoia presedintelui iranian, acolo in opinia mea avem de a face cu o transformare a unui stat laic intr-un stat religios. Ayatolahii din consiliul religios se bucura de puterea conferita de revolutia islamica, am convingerea ca poporul, tinerii, au cu totul alta opinie, dar din nefericire intr-un stat dictatorial, frica face ca istoria sa mearga mai incet sau sa nu mearga deloc.
Cla
"A new report has assessed that Israel could use ballistic missiles to attack Iranian nuclear facilities, rather than air power. The report also warns that such action could trigger a response that would escalate to include the use of WMDs."
turbo trabant
change, our enemies will love us.

si iata raspunsul inamicilor dupa discursul lui obama de impaciuire:

http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast/03...bama/index.html
Khamenei said a change in rhetoric is not enough, and Washington must practice what it preaches, according to the English-language Press TV channel in Iran.

Khamenei also said world powers have come to realize they are not able to block Iran's nuclear progress. He looked back on the February 25 testing of Iran's first nuclear power plant, at Bushehr, as one of the "joyful developments" of the past year.



@Cla: e un pic gresit raportul ala din jpost. cu arme balistice nu poti sa ataci bunkere si bineinteles riposta poate fi cu WMD. cu "altceva" da. e un cover up.

israelienii il lasa un pic pe obama sa dea pace la tot cartierul. va esua fiindca teocratii nu sunt interesati de asta, le dispare Great Satan daca fac asta.

si cand va esua , all hell is breaking loose.

Marduk
Procurorul general al Republicii Islamice Iran spune ca pedepsele aplicate de legea islamica mentin criminalitatea scazuta.
andra_v
QUOTE(marduk @ 29 Mar 2009, 09:24 AM) *
Procurorul general al Republicii Islamice Iran spune ca pedepsele aplicate de legea islamica mentin criminalitatea scazuta.

Nu ma intereseaza absolut deloc ce spune procurorul general din Iran, insa ma enerveaza ca mii de infractori si delincventi din Iran, care in tara lor de bastina ar face ani grei de puscarie, sau si-ar risca pielea, vin si fac "afaceri" in Romania.
Marduk
Probabil ca de acea s-a referit la succesul pe care l-ar avea aplicarea legilor islamice in Romania, stia si el de infractorii iranieni de la noi.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 29 Mar 2009, 09:24 AM) *
Procurorul general al Republicii Islamice Iran spune ca pedepsele aplicate de legea islamica mentin criminalitatea scazuta.

parca asa era si pe vremea lui prea impuscatu cand raporta criminalitatea scazuta si in realitate era in crestere.


asta e din ciclul lui ahmi: in iran nu sunt homosexuali datorita islamului. rofl.gif

putin off: saptamana asta lanseaza si fratii nord coreeni un satelit. cica ....
turbo trabant
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3697801,00.html

asta e seara surprizelor.

The Obama administration is once again considering offering Israel the Standard Missile 3 (SM-3) anti-ballistic missile system instead of helping Israel finance most of the development of the Arrow-3 system, Ynet has learned.

SM-3 este tehnologie operationala pe cand Arrow nu este decat in faza de test.

in mod cert SM-3 in Israel ( care va accepta in mod cert oferta asta picata din cer si pe care Bush a refuzat ani la rand sa le-o dea pentru ca nu avea incredere ca nu vor ataca Iranul la adapostul ei) si Ahmi can kiss his ass goodbye. zeii razboiului tocmai se aduna pe acolo.
turbo trabant
http://www.mediafax.ro/externe/shimon-pere...ml?3614;4208100

Peres şi-a exprimat speranţa că apelul lui Obama la dialog cu Ahmadinejad va produce rezultate, dar a avertizat că dacă aceste negocieri nu au un efect pozitiv în schimbarea abordării preşedintelui iranian, "noi îl vom ataca".

Fără a intra în detalii legate de opţiunea militară pentru împiedicarea dezvoltării programului nuclear al Iranului, Peres a spus că Israelul nu va putea conduce nici un atac împotriva acestei ţări fără Statele Unite.



deja cred ca se vorbeste de cateva luni ca si termen, ori ahmi +ayatolahul raspund pozitiv ori si-o fura.
Marduk
"Cu siguranţă nu putem merge singuri, fără Statele Unite, şi cu siguranţă nu putem merge împotriva Statelor Unite. Acest lucru ar fi inutil", a accentuat preşedintele."
Optiunea pana la urma este tot la Obi si USA, evreii fac doar propaganda, desi am putea cred ca oferta lui Obi pentru Turcia reprezinta tocmai dorinta USA de a avea in zona un partener puternic membru NATO a carei religie majoritara este islamul.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 13 Apr 2009, 10:58 AM) *
"Cu siguranţă nu putem merge singuri, fără Statele Unite, şi cu siguranţă nu putem merge împotriva Statelor Unite. Acest lucru ar fi inutil", a accentuat preşedintele."
Optiunea pana la urma este tot la Obi si USA, evreii fac doar propaganda, desi am putea cred ca oferta lui Obi pentru Turcia reprezinta tocmai dorinta USA de a avea in zona un partener puternic membru NATO a carei religie majoritara este islamul.

Optiunea este tot la O dar sper ca iti dai seama ca O nu e atat de prost incat sa se roage la infinit de ahmi si gasca sa fie baieti cuminti . Si cum este f probabil ca ami sa dea cu piciorul la oferta , O va ofta si va zice ceva gen "Shalom, Bibi , nu imi place dar inchid ochii si rezolvati problema".

Bineinteles suporterii lui O nu s-au prins inca ca O e mult mai destept ca ei rofl.gif . Atentie si la completa schimbare de atitudine a lui O in Cehia in privinta scutului acum cand e destul de clar ca iranienii nu au de gand sa faca nimic iar rusia nu ajuta cu mai nimic. Insa scutul va fi intarziat iar testarea acum se va face in israel rolleyes.gif

Dar cum poti sa acuzi pe un gagiu numit Barrack Hussein ca ataca Iranul ca sa distruga Islamul? Miscare geniala de PR iar baietii de la saormaria nucleara vor avea in curand niste surprize-surprize jamie.gif
Cla
Mai, eu chiar ca nu-i inteleg pe unii. Se axeaza pe Iran de parca ar fi porcu in persoana.
Clar ca nu e politic corect sa-ti arunci vederea pe Israel sau USA, din punctul nostru de azi de vedere, ca doar Obama face pace, "he's making a change", iarba verde de vazut si de fumat si de bullshit.
Asta chiar ca reuseste (pentru creduli care vor s-o vada) sa ne zâmbeasca tuturor frumos în mutra, pe când se întelege foarte bine cu chinezii, cu rusii, cu indienii, cu turcii...

Hai mai... armele lui stau in Israel, gata de atac impotriva Iranului, care se afla intr-un cleste, pt ca americanul e si in Afganistan, si in Irak, si in Pakistan, si in Turcia...
Sunt curios câti orbi sunt pe lumea asta ca sa nu vada ca americanii port razboaie în juma' de lume, si tot aia îl aplauda pe Obama pe unde îl vad.
Pentru ca Michelle e sexy, na fain. Si "en vogue".

Pfui, zic, o lume tembela.

Si inca nu m-am dumirit: Cine naiba le da voie sa critice alte state ca ar avea potential nuclear, de ce nu e voie ca altii sa aiba?
Spatiul cosmic e plin de deseuri americano-ruso-japoneze-germane-etc, dar se urla când amarâtii de nord-coreeni lanseaza o racheta, ca sa ne demonstreze ca in Coreea de Nord mai exista combustibil rofl.gif
Hai serios...

Israel de exemplu are potential nuclear, dar nu-l vezi pe nici o harta. De ce oare?
De ce nu se vede pe Nuclear Map ceva despre Israel?

Prietenii (US) stiu de ce... o lume tâmpita... dry.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 14 Apr 2009, 12:09 AM) *
Pentru ca Michelle e sexy, na fain. Si "en vogue".

Pfui, zic, o lume tembela.

Total de acord . Vezi ca MO a lansat o noua moda : mileul pe pulover si europenii se dau in vant dupa ea.

it is a crazy world.

In rest , Iranul<> ahmi & comp. parerea mea.

PS: iar ahmi & comp desfasoara acum pe ecranele din iran o campanie de marketing pt alegeri " sa dam poporului iranian uraniu deci sa ne votati". Nu armele ucid ci idiotii care le folosesc in scopuri personale.
Cla
Se pare ca Israelul chiar se pregateste de atac.
1, 2, 3
Marduk
QUOTE(Cla @ 14 Apr 2009, 12:09 AM) *

QUOTE
Hai mai... armele lui stau in Israel, gata de atac impotriva Iranului, care se afla intr-un cleste, pt ca americanul e si in Afganistan, si in Irak, si in Pakistan, si in Turcia...

Trebuie sa ai in vedere ca orice pas gresit fata de islam arunca toata aceasta "forta" in aer si creaza o reactie in lant in toate tarile islamice. Pentru islamisti nNu conteaza daca azi esti prieten si-l jignesti, maine esti mort si ingropat, ca sa nu mai vorbim de faptul ca daca toti ar sari pe americani la un moment dat, americanii s-ar retrage imediat. E foarte periculos sa faci previziuni pentru lumea araba si islamica.

QUOTE
Si inca nu m-am dumirit: Cine naiba le da voie sa critice alte state ca ar avea potential nuclear, de ce nu e voie ca altii sa aiba?

Armele nucleare trebuiesc controlate, interzise, puse sub control ONU, etc. altfel ne vom trezi intr-o dimineata iardiati si nu vom sti cine a facut-o. Poate cei ce vor scapa vor realiza ca un grup obscur de teroristi a distrus lumea pentru cine stie ce jigniri religioase.

QUOTE
Israel de exemplu are potential nuclear, dar nu-l vezi pe nici o harta.

Nu potential, chiar arme nucleare, toti stiu ca Israelul detine arme nucleare, este o forma de descurajare pentru cei ce vor sa distruga acest stat.

QUOTE(turbo trabant @ 14 Apr 2009, 04:05 AM) *

QUOTE
"sa dam poporului iranian uraniu deci sa ne votati".

Nu este nevoie de asa ceva, iranienii stiu ca daca nu voteaza cu cine trebuie vor primi vizita gardienilor revolutiei, iar baietii aia nu vin sa-ti aduca flori.
QUOTE
Nu armele ucid ci idiotii care le folosesc in scopuri personale.

Corect. Scopuri pe care le cred ca fiind unice si unanim acceptate de catre ceilalti.

QUOTE(Cla @ 19 Apr 2009, 02:23 AM) *
Se pare ca Israelul chiar se pregateste de atac.

Nu cred, israelienii nu sunt tampiti nu se vor baga singuri in gura lumii de dragul unui atac care le va aduce doar satisfactii militare minore.
Cla
@Marduk: "Nu cred, israelienii nu sunt tampiti"
Clar ca nu-s tampiti, si sper ca o sa se tina in frâu...
TheK
Christos a inviat!

Eu nu inteleg exact de ce inca exista teama unei confruntari militare in zona respectiva.. ( care sa atinga anumite proportii)

Eu vad lucrurile un pic diferit si corectati-ma daca imi scapa ceva.

Iran, o mare sursa de petrol (aproximativ 10% din resursele planetare) este curtata de sferele de influenta existente la ora actuala.

Pana la revolutia islamica intra in sfera de influenta americana stand ca un ghimpe in coasta intereselor URSS in zona.

Revolutia islamica a fost o surpriza nesperata pentru rusi (?) care ofera suport inca din noiembrie 1978 intuind o iesire din sfera de influenta americana prin reusita unei asemenea revolutii. Practic se poate spune ca Iran intra in sfera de influenta rusa dupa 1979.


Scurtand povestea Iraq,Afghanistan devin noi puncte de sprijin american in zona necesar dupa pierderea Iran-ului. ( necesar pentru contracararea influentei Rusiei)

Israel sustinut de Statele Unite simtindu-se amenintat de un Iran inarmat nuclear dupa conflictele dintre cele doua si sustinerea Hamas-ului in fasia Gaza ( interes direct al Israelului ) Face declaratii si provoaca incercand sa opreasca o inarmare nucleara care ar schimba raportul fortelor dintre un Israel nuclear cu ambitiile sale teritoriale si un Iran nuclear la randul lui.

Privind totusi pe ansamblu un Iran sustinut de Rusia nu va fi atacat de un Israel sustinut de America pentru ca un asemenea conflict ar tinde sa se extinda implicand direct ambele mari puteri , nici una dintre ele nefiind dornica de un asemenea conflict . Rusia prin politica dusa in ultimii ani a aratat ca perioada de declin s-a incheiat si nu v-a mai permite intinderea influentei Statelor Unite . Sua implicata in prea multe fronturi si cu o criza in sistemul bancar.


Dupa o perioada in care Statele Unite devenise un actor singular la scara planetara revenirea in joc a Rusiei inhiba eventualele conflicte pentru o anumita perioada pana la redefinirea completa si reevaluarea situatiei .


De aici parerea mea ca acest conflict intra intr-un "freeze" pe o perioada nedeterminata ( sau daca nu conflictul in sine ,amenintarea unui razboi deschis)


Sunt departe de situatie?
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 19 Apr 2009, 04:09 PM) *
@Marduk: "Nu cred, israelienii nu sunt tampiti"
Clar ca nu-s tampiti, si sper ca o sa se tina in frâu...

Cla: in pofida legendei urbane ca america =israel, israelul o va face, nu au de ales.

Motivul? Simplu si trist: S-a pierdut controlul situatiei .
Daca dupa alegerile din iunie, nu iese cine trebuie si iara iese ahmi , vor fi scantei. Alegerile sunt ultima picatura.

Daca Iranul accepta oferta de a avea tehnologie nucleara safe nu ce dezvolta acum ( asa cum a avut oferta de 4 ani de la W si a refuzat-o continuu), e ok pentru toata lumea. Dar sansele scad cu fiecare zi ce trece si fereastra de oportunitate pentru pace scade simtitor.

Ce s-a intamplat zilele trecute in NK reprezinta un scenariu de cosmar pe partea iraniana si nimeni nu o sa le accepte chestia asta.
Marduk
Ahmadinejad, declaratii soc la conferinta de la Geneva. Iranul joaca tare. Delegatiile catorva tari au parasit conferinta.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 20 Apr 2009, 04:31 PM) *
Ahmadinejad, declaratii soc la conferinta de la Geneva

Lasa ca il pupa/da mana O si pe asta si se rezolva problema.

"Peace in our times" - fraza asta mai apare in istorie undeva.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 21 Apr 2009, 10:36 AM) *
"Peace in our times" - fraza asta mai apare in istorie undeva.

Conciliatorismul din '38 a facut un slogan din fraza asta celebra rostita de Neville Chamberlain. Cea urmat stie deja toata lumea, WW2, holocaustul, comunismul in 1/2 de Europa, moartea a milioane de nevinovati. Ce va urma daca americanii vor devenii mai conservatori si mai conciliatori? nu ced ca exista cineva care ne poate spune, vom vedea. Umanii stiu sa se amuze chiar si de moarte.
turbo trabant
Pai nu spre asta ne indreptam?Avem un macelar /nebun/dictator si nu avem oo ? Saracu', nu vorbeste nimeni cu el, asta e problema. a fost un copil nefericit. "All you need is love"

Diplomatia are o limita si cu cat o depasesti cu atat razboiul devine mai sigur si mai dureros. Iar Mr O ar trebui sa arate in curand ca mai are si ceva oo ca altfel iese cum a zis Sarkozy.

abis
QUOTE(TheK @ 19 Apr 2009, 05:53 PM) *
De aici parerea mea ca acest conflict intra intr-un "freeze" pe o perioada nedeterminata ( sau daca nu conflictul in sine ,amenintarea unui razboi deschis)
Sunt departe de situatie?

Exact asta este si opinia mea. In afara de declaratii, nimeni nu va face nimic. Daca te uiti in urma pe topic ai sa vezi cate mafalde prevesteau un conflict armat nu mai tarziu de martie 2007. smile.gif Si asa cum nu a pornit niciun razboi acum doi ani, nu va porni nici acum.
Marduk
QUOTE(TheK @ 19 Apr 2009, 05:53 PM) *

QUOTE
Eu nu inteleg exact de ce inca exista teama unei confruntari militare in zona respectiva.. ( care sa atinga anumite proportii)

Orientul a oferit istoriei cele mai grozave armate si a generat gele mai sangeroase conflicte (exceptie WW1 si WW2). O armat formata din soldati bine antrenati si inzestrati cu echipament modern dar care pe deasupra mai au si fanatismul CREDINTEI, este cea mai teribila armata.
QUOTE
provoaca incercand sa opreasca o inarmare nucleara care ar schimba raportul fortelor dintre un Israel nuclear cu ambitiile sale teritoriale si un Iran nuclear la randul lui.

nu vad nimic anormal in chestia asta, si Romania s-ar simti amenintata daca Ungaria ar dezvolta un program pentru conceperea unei arme nucleare. Cat despre ambitiile teritoriale ale Israelului chiar ca nu inteleg, din cate stiu evrei sunt gata sa se retraga din teritoriile ocupate in schimbul unei pacii durabile lipsita de atentate.
QUOTE
Privind totusi pe ansamblu un Iran sustinut de Rusia nu va fi atacat de un Israel sustinut de America pentru ca un asemenea conflict ar tinde sa se extinda implicand direct ambele mari puteri , nici una dintre ele nefiind dornica de un asemenea conflict .

Nu cred ca Rusia isi permite sa sprijine Iranul, rusii vor doar sa vanda reactoare, arme, etc. nimic mai mult. Rusia are si ea probleme cu fostele tari membre ale URSS care sunt azi "libere" unde islamul a luat amploare si risca sa degenereze in conflicte similare celor cu care se confrunta si chinezii la granitele lor.
QUOTE
Rusia prin politica dusa in ultimii ani a aratat ca perioada de declin s-a incheiat si nu v-a mai permite intinderea influentei Statelor Unite .

Rusia este o forta militara, dar este departe de schimbarea tehnologica pentru a atinge nivelul USA. Americanii si UE nu au nici un interes sa-i irite pe rusi s-a vazut in conflictul din Georgia, mai degraba mi se pare ca USA, UE si NATO curteaza Rusia cerand sprijin pentru actiunile antiteroriste. Crezi ca ar putea Rusia sa-si permita sa refuze acesta cerere?
QUOTE
De aici parerea mea ca acest conflict intra intr-un "freeze" pe o perioada nedeterminata ( sau daca nu conflictul in sine ,amenintarea unui razboi deschis)
Sunt departe de situatie?

Eu cred ca perioada "nedeterminata" va fi determinata de situatia interna din Pakistan, unde exista mari sanse sa izbucneasca o revolutie de genul celei din Iran.

QUOTE(abis @ 21 Apr 2009, 11:22 AM) *
Exact asta este si opinia mea. In afara de declaratii, nimeni nu va face nimic.

Daca tu crezi ca Iranul va continua linistit cu programul sau nuclear "pasnic" atunci da-mi voie sa-ti spun ca te inseli. Nici rusii nici americanii si cu atat mai putin chinezii sau indienii nu vor dori sa aiba langa ei o tara condusa de fundamentalisti islamici care sa posede arme nucleare. Desi toata lumea este cu ochii pe Iran, eu sunt convins ca cei mai multi analisti privesc cu ingrijorare spre Pakistan.
abis
QUOTE(marduk @ 21 Apr 2009, 12:30 PM) *
si Romania s-ar simti amenintata daca Ungaria ar dezvolta un program pentru conceperea unei arme nucleare

Nu cred. Eu unul nu m-as simti amenintat deloc. smile.gif
QUOTE
Daca tu crezi ca Iranul va continua linistit cu programul sau nuclear "pasnic" atunci da-mi voie sa-ti spun ca te inseli. Nici rusii nici americanii si cu atat mai putin chinezii sau indienii nu vor dori sa aiba langa ei o tara condusa de fundamentalisti islamici care sa posede arme nucleare

Pai iranienii de la rusi au luat tehnologia. smile.gif

O sa vedem cine se inseala, dar cat timp nu a inceput nici un razboi, nu cred ca m-am inselat.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 21 Apr 2009, 11:42 AM) *
Pai iranienii de la rusi au luat tehnologia. smile.gif

No, este un proiect intern care si-a aratat roadele cu lansarea satelitului iranian. tehnologia la originea ei e undeva in anii '50 rusia style dar de atunci iranienii si nord coreenii au modificat-o aproape total, aproape de nerecunoscut.

Marduk, nici eu nu credeam in razboi pana anul asta. Credeam in constrangere si diplomatie , ca vor avea efect si in suprematia ratiunii asupra dementei . Iranul nu este Iraqul dar ceasul ticaie si mai sunt putine sanse.
Marduk
QUOTE(abis @ 21 Apr 2009, 12:42 PM) *
O sa vedem cine se inseala, dar cat timp nu a inceput nici un razboi, nu cred ca m-am inselat.

QUOTE(turbo trabant @ 21 Apr 2009, 12:47 PM) *
Marduk, nici eu nu credeam in razboi pana anul asta. Credeam in constrangere si diplomatie , ca vor avea efect si in suprematia ratiunii asupra dementei . Iranul nu este Iraqul dar ceasul ticaie si mai sunt putine sanse.

Nu vreau sa zic ca un razboi va incepe intr-o zi, doua, peste doua saptamani, sase luni sau un an, vreau doar sa spun ca spre deosebire de alte zone care ar putea genera un conflict de proportii mondiale, aceasta zona este cu siguranta foarte aproape de declansa un astfel de conflict.
turbo trabant
Nu se poate prognoza o data clara dar ma indoiesc ca anumiti factori din zona vor sta cu mainile in san asteptand ca barbosu' sa coboare cu picioarele pe pamant in timp ce se joaca de-a ucenicul vrajitor.

Uite, propun contra-masura: Vaticanul sa fie inarmat cu arme nucleare+rachete si Papa sa faca o declaratie de genul "iranienii sa se converteasca sau....".

Ar fi frumos, nu? In cat timp ar zbura Papa de la balcon ?
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 21 Apr 2009, 01:06 PM) *
Uite, propun contra-masura: Vaticanul sa fie inarmat cu arme nucleare+rachete si Papa sa faca o declaratie de genul "iranienii sa se converteasca sau....".

Contra-masura asta la ce propunere vrei sa o faci? blink.gif
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 21 Apr 2009, 12:12 PM) *
Contra-masura asta la ce propunere vrei sa o faci? blink.gif

Nu la o propunere ci la o realitate:

Teocratii lor au acces la tehnologie de arme de distrugere in masa. Teocratii nostri cu ce sunt mai prejos?

Mai greu e de gasit un bufon ca barbosu pe la Vatican.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 21 Apr 2009, 01:19 PM) *
Mai greu e de gasit un bufon ca barbosu pe la Vatican.

Are si Vaticanul (Italia), bufonul Berlusconi daca este scapat din frau poate repede devenii la fel de periculos.
turbo trabant
Berlusconi nu e la comanda Vaticanului. Il poppole italiano l-a ales.

Dar cam ai dreptate: e la fel de bufon ca ahmi, noroc ca e mort dupa femei si bani nu dupa "Cum sa ne purtam la apocalipsa".

Parerea mea e ca teocratiile nu prea au ce cauta in borcanul cu tehnologii sinistre.

Cla
Ce-a facut Ahmi-Baby e misto de tot rofl.gif A aratat lumii cât de ipocrita e.
turbo trabant
Am inteles ca ahmi de ziua armatei iraniene a lasat-o mai moale cu amenintarile catre israel si bubuielile despre falnica armata. In schimb a bagat placa cu Iranul garantorul securitatii regionale bla bla bla.

Aviatia iraniana care trebuia sa fie prezenta la defilare cu 140 de aparate nu s-a prezentat din "cauza vremii proaste" desi era un soare de te dureau ochii.


Oare i-au pus pe ganduri amenintarile israelienilor sau discursul de la conferinta a fost intampinat acasa cu " ia mai da-te in ... ce ne intereseaza pe noi de ovrei , noi vrem haine si mancare mai incompetentule".?
Cla
Dupa ce am inteles, Ahmi a lasat-o foaaarte moale cu ahmadenintarile biggrin.gif
In loc de niste aviatie, au fost doar niste elicoptere, din cauza "vremii proaste", care a fost un soare de toata frumusetea. rofl.gif
Hai sa fim seriosi: Ahmi a zis ce a vrut, a fost o provocatie de toata frumusetea si asteapta ce zice lumea ailalta.
Adica aia alipita de USA. Si ailalta, <-> adica China. No hai sa vedem.

Marduk
Ma intreb daca toata tevatura asta cu Iranul nu este decat o perdea de fum spre a distrage atentia lumii de la ceea ce se intampla de fapt in Pakistan.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 23 Apr 2009, 12:49 AM) *
Hai sa fim seriosi: Ahmi a zis ce a vrut, a fost o provocatie de toata frumusetea si asteapta ce zice lumea ailalta.

mai , barbosu nu vorbeste numai cu lumea ailalta . e in campanie electorala si discursul a fost si pentru lumea "interna" aka poporul votant.

se pare ca clicii religioase ii este frica de o revolutie pasnica datorata partial si zambetului larg al lui hussein barack obama. si nici ahmi nu a fost primit chiar cu bratele deschise la intoarcerea de la conferinta.
Cla
QUOTE(marduk @ 23 Apr 2009, 07:11 AM) *
Ma intreb daca toata tevatura asta cu Iranul nu este decat o perdea de fum spre a distrage atentia lumii de la ceea ce se intampla de fapt in Pakistan.

Deja anul trecut v-am atras atentia despre asta, dar nici nu m-ati bagat in seama. Ghici CIne si-A bagat ghearele murdare acolo.
Marduk
Cred ca CIA nu are printre talibani nici macar un amarat de informator, acolo este vorba de CREDINTA si FANATISM. USA si NATO incearca mai mult sa ajute populatia civila, activitate umanitara, decat sa se razboiasca cu talibanii.
Cla
Chiar crezi asta? Ia gandeste-te cine extinde razboiul din Afghanistan peste Pakistan, cine si-a murdarit mainile in atacul din Bombay... cine are interes sa destabilizeze Pakistanul... cine are interes sa-i atâte pe indieni...
Si oare cine-s Talibanii, daca nu niste sarantoci facuti de tocmai aia, pe cand nu voiau sa-i vada pe rusi in zona?

Eu ma intreb ce dracu cauta ai nostri acolo, sa construiasca niste poduri, sau ce.
In timp ce bastinasii isi vad bine-mersi de traficul cu heroina.
Apropo, macul da acum in plina floare...

Marduk
QUOTE(Cla @ 23 Apr 2009, 02:49 PM) *
Chiar crezi asta? Ia gandeste-te cine extinde razboiul din Afghanistan peste Pakistan, cine si-a murdarit mainile in atacul din Bombay... cine are interes sa destabilizeze Pakistanul... cine are interes sa-i atâte pe indieni...

Fanatismul islamist, tarile civilizate, lumea democrata nu are nici un interes in promovarea fanatismului religios si aparitia de noi republici islamice. Este vorba de o forta pe care putini o inteleg, CREDINTA.
QUOTE
Si oare cine-s Talibanii, daca nu niste sarantoci facuti de tocmai aia, pe cand nu voiau sa-i vada pe rusi in zona?

Aici ai dreptate, dar cred ca este timpul ca lumea civilizata sa constientizeze acest pericol si sa stranga randurile, mai ales ca trebuie sa repere greselile pe care le-a comis, culmea in numele civilizatiei si libertatii.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.