Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
Cla
Marduk, neamtu' are o vorba: "Dein Wort in Gottes Ohr", si inseamna "Ma rog sa ajunga cele spuse de tine la urechile lui Dumnezeu" smile.gif

Dar despre fanatismul islamist: Bineinteles ca exista, si isi are unele radacini in Cairo, de unde s-a raspandit si peste Europa.
Asta insa n-as vrea s-o dezbat aici, fiind o tema prea complexa.

Ce voiam sa spun insa, e, ca mi-e teama ca acest islamism sa nu fie folosit impotriva noastra, adica a ne baga frica-n oase, pe cand altii fac ceva pe langa si ii baga lumii islamice ceva in papuci. Asa, ca praf in ochi, sper ca ai inteles unde bat smile.gif

Dar ma rog... noi nu ne pricepem in jocurile astea globale, ca daca ne-am sti, n-am sta aici pe han ci am bea cu 007 un Martini laugh.gif
Marduk
Fanatism politico-religios
turbo trabant
Oare politia moralei nu are si ei un inspector din ala gras ca Piedone?

"ce e asta mamaie? marfa sionista, ai? puneti detergent pe ea!"

circ electoral.
turbo trabant
Tare simpatica faza.

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...ama-yes-can.htm
Marduk
Iranul va avea arme nucleare desi rusii, americanii si nici alti membri al clubului nuclear, nu doresc acest lucru.
Cla
Foarte bine. Sa-i sperie pe cei ce vor sa-i atace. La fel a fost strategia razboiului rece.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 30 Apr 2009, 05:22 PM) *
La fel a fost strategia razboiului rece.

Strategia razboiului rece implica 2 parti rationale constiente de ororile MAD. Nu e cazul aici.
turbo trabant
tic tic tic ETA : 3 luni.

US-led efforts to negotiate an end to the Iran nuclear standoff should last only three months before "practical steps" are taken, Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman said on Thursday.

fix pana dupa alegerile din iran. il aleg pe reclama la gilette , clar incepe bubuiala.
Marduk
Nu cred ca depinde de prezidentialele din Iran, politica interna si externa este supervizata de clerici, care iau decizii conform Coranului.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 5 May 2009, 05:23 PM) *
Nu cred ca depinde de prezidentialele din Iran, politica interna si externa este supervizata de clerici, care iau decizii conform Coranului.

si in 3 luni mai citesc odata coranul si se razgandesc? drool.gif

declaratia suna cam a " apai noi v-am zis , nu va mirati daca dupa 3 luni aplicam noi niste pasi practici in timp ce voi fluierati ".
turbo trabant
QUOTE(turbo trabant @ 5 May 2009, 05:26 PM) *
declaratia suna cam a " apai noi v-am zis , nu va mirati daca dupa 3 luni aplicam noi niste pasi practici in timp ce voi fluierati ".

din ciclul "bah dar nu o faceti fara sa stim si noi'

http://www.mediafax.ro/externe/obama-avert...ml?3614;4365470


obamel scapa haturile si zeul marte s-a trezit din somn prin zona.
Marduk
Americanii s-au fript in Georgia unde tot evreii si-au bagat codita, asa ca isi iau masuri de prevedere, asta deoarece daca cu rusii au scos-o la capat cu islamistii o sa fie mai greu.
Cla
Rusii? Uiuiuiiiii, am fost o saptamana la spital cu baietii din Kazahstan.
Daca interactivezi cu ei, sunt simpatici, se comporta ca tu si eu.
Dar daca īi vezi cum manānca, vezi de ce isi lanseaza anticvata SS-iostiucāt in aer, si aterizeaza exact iarasi acolo, pe la Baikonur.
Manānca toti din acelasi blid, acum imaginati-va ce mare e Kazahstanul...
turbo trabant
US President Barack Obama said after meeting Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu on Monday that he would assess whether Iran was serious about nuclear talks by the end of this year.

"We are not going to have talks forever," Obama said as he met reporters alongside the Israeli leader in the Oval Office.

ptiu drace am avut dreptate.
Marduk
"Tumoarea din inima lumii musulmane", acesta este Israelul pentru ayatollahul Ali Khamenei. Sa fie oare Obama "chirurgul" care va ajuta la extirparea acestei tumori, cum va arata inima musulmana fara aceasta tumoara, va reusi operatia?
turbo trabant
AFP:

US President Barack Obama said on Thursday that the nuclear showdown with Iran had reached a decisive point but that Tehran had the right to peaceful nuclear power if it abided by international treaties.

"But it is clear to all concerned that when it comes to nuclear weapons we have reached a decisive point.

"This is not simply about America's interests. It is about preventing a nuclear arms race in the Middle East that could lead this region and the world down a hugely dangerous path."


nimic nou si bush a oferit iranului un program nuclear civil tot timpul si ei au refuzat. sa vedem daca O are mai mult succes sau incepe showul. ..
March
Pentru iubitorii wink.gif de evrei de pe aici :

Ahmadinejad considera Holocaustul "o īnşelătorie"

In cazul unei mari paruieli nucleare niste nori radioactivi vor trece in mod sigur si peste Romanica.
Marduk
QUOTE(March @ 6 Jun 2009, 05:30 PM) *

QUOTE
Pentru iubitorii wink.gif de evrei de pe aici :

Poate sunt si iubitori de iranieni, lor ce le recomanzi?
QUOTE
In cazul unei mari paruieli nucleare niste nori radioactivi vor trece in mod sigur si peste Romanica.

Mai are importanta, daca trece sau nu, oricum Romanica, Ungarica, Italica, Turcica, etc. nu conteaza intr-un astfel de razboi.


turbo trabant
http://www.nytimes.com/2009/06/08/world/mi...tml?_r=1&hp

Sa speram ca alegerile vor fi libere si ca barbosu-nervosu va zbura din post impreuna cu clica de nebuni.


Nimeni nu poate opri iranul din caderea in prapastie- decat iranienii pot sa o faca.
March
QUOTE(marduk @ 6 Jun 2009, 06:20 PM) *
Poate sunt si iubitori de iranieni, lor ce le recomanzi?

Mai are importanta, daca trece sau nu, oricum Romanica, Ungarica, Italica, Turcica, etc. nu conteaza intr-un astfel de razboi.


N-ai inteles mesajul meu. E vina mea ca n-am pus in textul meu cuvantul iubitori intre ghilimele !

Ce-mi recomand pentru mine intrebi ! Sa-si franga gatul la alegerile astea Ah...
Marduk
QUOTE(March @ 8 Jun 2009, 04:16 PM) *
Ce-mi recomand pentru mine intrebi ! Sa-si franga gatul la alegerile astea Ah...

Nu cred in frangerea gatului, daca nu iese Ah......, iese un alt Ah....; Mo.....; Al.......; Ko......; etc. tot un devil.gif atata vreme cat de fapt Iranul este condus de ayatolahi, presedintele nu conteaza.

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 8 Jun 2009, 04:30 PM) *
Nu cred in frangerea gatului, daca nu iese Ah......, iese un alt Ah....; Mo.....; Al.......; Ko......; etc. tot un devil.gif atata vreme cat de fapt Iranul este condus de ayatolahi, presedintele nu conteaza.

nu e chiar asa : se pare ca scenariul unei revolutii de catifea prinde aripi in iran

http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast/06...bate/index.html

daca au inceput sa si-o dea pe fata , sistemul e cam putred.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 10 Jun 2009, 09:33 AM) *
nu e chiar asa : se pare ca scenariul unei revolutii de catifea prinde aripi in iran

nu cred ca au nevoie de o revolutie de catifea, mai de graba au nevoie de laicizarea tarii. gardienii revolutiei sunt cu ochi pe tot ce misca in Iran, eu cred ca este doar un teatru menit sa arate occidentului ca este "democratie" in Iran, ayatolahii isi rad in barbi de fericire in timp ce teroarea a devenit ceva comun in Iran.

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 10 Jun 2009, 10:10 AM) *
nu cred ca au nevoie de o revolutie de catifea, mai de graba au nevoie de laicizarea tarii. gardienii revolutiei sunt cu ochi pe tot ce misca in Iran, eu cred ca este doar un teatru menit sa arate occidentului ca este "democratie" in Iran, ayatolahii isi rad in barbi de fericire in timp ce teroarea a devenit ceva comun in Iran.

cheia ca in toate revolutiile e tineretul, care a crescut cu ayatolahii . sa vedem poate ayatolahii au soarta sahului....


pe undeva, daca iese chestia asta , mr o are o bila alba jamie.gif

turbo trabant
o fi piata universitatii a la teheran? harhar.gif

http://www.ireport.com/docs/DOC-269504

oare ahmi are beliscopterul pregatit? mahomed, sa ai grija de copilasi..... 44.gif
Marduk
eu nu cred, va iesi un ah.... sau un alt ayatolah, este un sistem politic pe care nu-l putem intelege. sa asteptam alegerile si vom vedea.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 11 Jun 2009, 05:08 PM) *
eu nu cred, va iesi un ah.... sau un alt ayatolah, este un sistem politic pe care nu-l putem intelege. sa asteptam alegerile si vom vedea.

nu cred, oamenii nu pot fi mintiti la infinit ca marele satan nu le vrea decat raul si ca singurul mijloc de a rezista marelui satan este ca sa renunte la libertatile lor.

am inteles ca ayatolah-ul a iesit clar si il sprijina pe ahmi. daca gagiul o bubuie la urna, ayatolah-ul e incoltit, un vot de blam clar.

nici un iranian nu e nebun sa nu isi dea seama ca se indreapta spre catastrofa cu nea ahmi si clica la putere. totusi sunt un popor extrem de inteligent si cult , desi altii ar spune altceva.

cine stie , poate vom vedea o primavara la teheran acum in iunie. daca nu, bubuiala incepe in curand.

But much of his support is coming from those frustrated with Ahmadinejad's four years in office, during which prices of goods have skyrocketed and personal freedoms have plummeted.

"Thirty years of frustration is exploding," said Mohamed, a mechanical engineer student who took part in Wednesday's march to Freedom Square. "Even if Ahmadinejad wins, we are here just to express our opposition."
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jun 2009, 02:19 PM) *
QUOTE
nu cred, oamenii nu pot fi mintiti la infinit ca marele satan nu le vrea decat raul si ca singurul mijloc de a rezista marelui satan este ca sa renunte la libertatile lor.

atunci cand confunzi binele cu raul nu exista "satan" ci doar binele reprezentat de satan.
QUOTE
am inteles ca ayatolah-ul a iesit clar si il sprijina pe ahmi. daca gagiul o bubuie la urna, ayatolah-ul e incoltit, un vot de blam clar.

Iranul este o republica islamica, nu vad ce s-ar intampla daca Ahmi ar pierde alegerile, ayatolahii vor gasi o scuza.
QUOTE
nici un iranian nu e nebun sa nu isi dea seama ca se indreapta spre catastrofa cu nea ahmi si clica la putere. totusi sunt un popor extrem de inteligent si cult , desi altii ar spune altceva.

cred ca nu ai trait in comunism, un roman din acea vreme desi vedea clar ca se indreapta catre catastrofa, totusi nu putea face nimic.
QUOTE
cine stie , poate vom vedea o primavara la teheran acum in iunie. daca nu, bubuiala incepe in curand.

esti optimist, eu vad altfel lucrurile, desi conducerea de la Teheran vrea sa lase impresia ca totul este democratic, in Iran teroarea domneste la fiecare colt de strada.



turbo trabant
marduk, am trait in comunism insa comunismul ca toate ismele se bazeaza pe pasivitatea populatiei de frica terorii pentru a subjuga majoritatea in slujba unei minoritati corupte.

acum asistam la lipsa fricii si la constientizarea de catre populatie a unui posibil conflict militar urmat de ruina economica, sociala. sistemul implodeaza si chiar daca nu o face acum, o va face in curand.

ps: tot de ralph peters, acum l-am citit si el avertizeaza ca us va face curatenie acolo one way or the other.

http://www.nypost.com/seven/06122009/posto...htm?&page=1
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jun 2009, 02:29 PM) *
QUOTE
se bazeaza pe pasivitatea populatiei de frica terorii pentru a subjuga majoritatea in slujba unei minoritati corupte.

sunt putini cei ce ignora teroarea, in orice sistem politic sau religios ar trai.
QUOTE
acum asistam la lipsa fricii

optimismul nu ajuta, chiar dauneaza cand este exagerat.



turbo trabant
sa vedem si cia a mermelit-o in '89 cand nu credea ca se duce sandramaua proletara de -a dura.

tic tac tic tac

http://www.reuters.com/article/newsOne/idUSTRE55A4E720090611
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jun 2009, 02:53 PM) *

No comment.
turbo trabant
daca iese revolutia verde , o a avut dreptate.

garda revolutionara a iesit cu o declaratie prin care jura sa lupte impotriva celor care vo sa distruga revolutia islamica. le fuge pamantul de sub picioare coruptilor smile.gif

http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast/06....election.irpt/

tine minte imaginea asta, o sa mai revin la ea in ceva vreme smile.gif
Marduk
64,88% se pare ca Ahmadinejad a fost reales pentru un nou mandat. Sa vedem reactia israeliana dar mai ales a presedintelui Obama.
March
Tinerii iranieni din ce in ce mai curajosi cu brutala teocratie a superpopilor de la putere ! Care mai devreme sau mai tarziu isi vor frange gatul . Roata istoriei nu sta pe loc.
March
Ayatolahii au suspendat telefonia mobila , cenzureaza facebook, you tube...
Sfarsitul superpopilor se intrezareste ! Tineretul iranian ii pun bazele thumb_yello.gif
March
Am vazut si in presa si la tv tinerii din Teheran care demascau curajos regimul de dictatura din Iran fara a isi ascunde fetele ! Ba chiar fetele aveau capul descoperit !! Bravo lor.

Ma surprinde ca unii , care se pretind mari iubitori ai Iranului, n-au curajul sa spuna aici (sub anonimatul nick-ului !) ceva despre ceea ce se intampla in aceste zile la Teheran .
Marduk
Desi mi-as dori ca Iranul sa devina o tara "democratica" macar ca Turcia, nu cred ca vom vedea prea curand asa ceva. Multi tineri vor platii cu viata incercarea lor altii vor face ani grei de puscarie dar nimic nu se va schimba in Iran, ayatolahi sunt inca puternici iar sistemul de represiune seamana foarte mult cu cel al securitatii comuniste romanesti de unde probabil s-au inspirat, avand in vedere relatiile cu Romania.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 14 Jun 2009, 06:52 PM) *
dar nimic nu se va schimba in Iran, ayatolahi sunt inca puternici iar sistemul de represiune seamana foarte mult cu cel al securitatii comuniste romanesti de unde probabil s-au inspirat, avand in vedere relatiile cu Romania.

pai in romania a cazut sistemul cu tot aparatul de represiune smile.gif

deja nu mai conteaza daca cade acum regimul lui ahmi , sistemul este compromis total. cred ca israelienii sunt socati, asa cadou facut este rar: iranul inceteaza de facto sa fie o amenintare pentru ei, sistemul este acum preocupat sa supravietuiasca nu sa lupte cu israelul.

oricum acum acolo este o "mineriada". o vor impinge spre mai mult, spre dictatura si sistemul va imploda in acel moment.

Rovaniemi
QUOTE(turbo trabant @ 15 Jun 2009, 12:13 AM) *
deja nu mai conteaza daca cade acum regimul lui ahmi , sistemul este compromis total. cred ca israelienii sunt socati, asa cadou facut este rar: iranul inceteaza de facto sa fie o amenintare pentru ei, sistemul este acum preocupat sa supravietuiasca nu sa lupte cu israelul.


Greşit, cel mai simplu este să raliezi oamenii īmpotriva pericolului extern - agenturili străine. Īn Cuba de pildă figura a ţinut atīta amar de vreme - şi mai ţine şi acum.

Īn plus, instabilitate egal impredictibilitate, care va să zică n-ai cum să ştii cum o să reacţioneze şefimea iraniană.

Īn locul israelienilor, eu nu m-aş culca oe-o ureche.

turbo trabant
QUOTE(Rovaniemi @ 15 Jun 2009, 11:45 AM) *
Greşit, cel mai simplu este să raliezi oamenii īmpotriva pericolului extern - agenturili străine. Īn Cuba de pildă figura a ţinut atīta amar de vreme - şi mai ţine şi acum.

Pai si in Iran a tinut figura atata amar de vreme - ba cu ovreii ba cu great satan. Numai ca acum s-au saturat , mai ales tinerii.

Nu cred ca vom asista la o rasturnare spectaculoasa a regimului ci la macinarea lui din interior extrem de rapida. Virusul dorintei de libertate este mortal pentru teocratii sau dictaturi.

Teocratii nu pot decat sa incerce sa creeze in continuare crize dar oamenii dau acum vina pe ei pentru orice rezultat negativ al unei crize.

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 15 Jun 2009, 11:57 AM) *
Teocratii nu pot decat sa incerce sa creeze in continuare crize dar oamenii dau acum vina pe ei pentru orice rezultat negativ al unei crize.

Cand e vorba de credinta, oamenii rabda mai usor povara vietii. Sahul a fost rasturnat de un teocrat, eu cred ca reforma va venii tot de la un teocrat.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 15 Jun 2009, 11:54 AM) *
Cand e vorba de credinta, oamenii rabda mai usor povara vietii. Sahul a fost rasturnat de un teocrat, eu cred ca reforma va venii tot de la un teocrat.

Nu mai tine cu credinta. Iar nu cred ca exista nici o diferenta intre sah si teocratul sef de acum in afara unei "modestii" de fatada.
turbo trabant
http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast/06...tion/index.html

But the disputed result shows that the ultraconservative mullahs are not only out of touch with a plurality of their citizens but also with reality. Their conduct reflects a deeper crisis of self-confidence and fear of the future.

If the mullahs fear Moussavi, a loyalist, they must be scared of their shadows and uncertain about their authority and power. That speaks volumes about where the Islamic Republic is and where it is heading.

baietii cu "minijupele" au cam pus-o de o lovilutie. drool.gif
March
incet, incet, ca la Bucuresti !

Un manifestant de la Teheran a fost impuscat mortal, iar alţii au fost răniţi
Marduk
Sunt oficial 7 morti la Teheran si mai multe sute de raniti. Daca ne amintim de "revolutia" romaneasca s-ar putea sa fie mai multi morti si raniti, dar precis mai ales cei raniti, prefera sa nu se duca la spital fiind siguri ca acolo ii asteapta gardienii revolutiei.
Potrivit CNN, Ali Khamanei ar fi cerut autorităţilor să ancheteze acuzaţiile de fraudă lansate de Mousavi. Solicitat să intervină, marele ayatollah Youssef Sanei, considerat drept un lider religios reformist, i-a răspuns neputincios lui Mousavi: „Pentru că ne putem ruga lui Dumnezeu fără obstacole, mă voi ruga pentru dumneavoastră”. No comment.
turbo trabant
odata ce s-a ajuns la violenta nu mai exista cale de intoarcere.

surprinzatoare impotenta casei albe la situatie.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 16 Jun 2009, 09:45 AM) *
QUOTE
odata ce s-a ajuns la violenta nu mai exista cale de intoarcere.

Nu cred dar vom vedea, in cel mai rau caz vom asista la mazilirea lui Ahmadinejad si ungerea unui alt pretendent. Populatia va primi satsfactia cereri iar ayatolahii isi vor continua nestingheriti conducerea spirituala a Iranului.
QUOTE
surprinzatoare impotenta casei albe la situatie.

in opinia mea Casa Alba trebuie si se pare ca chiar incearca sa neutralizeze pionii ayatolahilor din Liban, Gaza si Cisiordania. Evreii au facut un pas, prin acceptarea infiintari unui stat Palestinian demilitarizat, au atins un punct sensibil al arabilor care au o placere deosebita fata de arme. Sa vedem ce va urma.



turbo trabant
cand ai demonstratii la "contra-revolutie" la fel de mari ca acum 30 de ani la "revolutie" nu stiu cum sa iti spun dar turbanatii nu prea mai au nici o sansa.
armata nu da semne ca e de partea lor(ahmi ), cativa gardieni revolutionari ce mai misca ( vezi impuscaturile), baza lor electorala nu face contrademonstratii, nu au 'mineri'.

roata istoriei ii matura mai curand decat credeam si chiar daca mai ramane vreun ayatolah in functie , va fi doar de forma.

LE: Acum as vrea sa vad in ce gaura de sarpe se ascund cei care propovaduiau ca democratia nu merge in tarile musulmane. democratia e universala.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 16 Jun 2009, 09:45 AM) *
surprinzatoare impotenta casei albe la situatie.

Ce ai vrea sa faca in situatia asta Casa Alba? Orice implicare, acum, nu ar face decat rau. Cea mai buna solutie este sa astepte desfasurarea evenimentelor. Doar n-ai vrea sa-si trimita acum cateva divizii in zona!

Sa speram ca manifestantii iranieni vor avea mai mare succes decat cei care au iesit in strada la Chisinau.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.