Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
exergy33
nu stiu de ce nu imi vad eu de ale mele ... rolleyes.gif
turbo trabant
QUOTE(exergy33 @ 25 Jun 2009, 09:15 PM) *
Afirmatia " Ceausescu a dat ordin sa se traga in multime" de la 'Revolutia in direct" de la televiziunea romana a fost spusa de cei din 'compania de teatru' condusa de Iliescu, fiindca au fost siguri ca va avea un impact covirsitor asupra oamenilor si ca ii va scoate in strada.
Aveau nevoie de o legitimare si au obtinut-o. Cred ca e clar tuturor acest lucru.

este trist ce ai scris aici. foarte trist sa spui ca nu ceausescu a ordonat sa se traga. denota... ehhh o las balta.
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 25 Jun 2009, 10:15 PM) *

QUOTE
N-am gasit nicaieri o pozitie oficiala a iranienilor ca sa compar cu ceea ce am concluzionat eu de-a lungul acestor zile

No comment.
QUOTE
Ori Neda e inmormintata, ori e in morga unui spital . Care din ele?

Ori... care din ele?
QUOTE
Am citit comentariul tau care mi s-a parut extrem de patetic ... si ...

Si........
QUOTE
Din moment ce nu stii ce pozitie am avut eu fata de evenimentele din Decembrie, si cele ulterioare, te-as ruga sa nu-ti dai cu parerea. Si ar fi de dorit sa nu-mi privesti atit de tendentios cuvintele.

Mie personal mi-a fost suficient sa disting din postarile tale dorinta de a fi de partea "adevarului" daca si la "revolutia" din Decembrie '89, gandeai tot la fel, mai ales in ceea ce priveste manipularea, nu doresc sa mai comentez ceva pe aceasta tema.
QUOTE
Afirmatia " Ceausescu a dat ordin sa se traga in multime" de la 'Revolutia in direct" de la televiziunea romana a fost spusa de cei din 'compania de teatru' condusa de Iliescu, fiindca au fost siguri ca va avea un impact covirsitor asupra oamenilor si ca ii va scoate in strada.

Asa si ce vroiai sa vina Patriarhul sa transmita acest mesaj, daca mesajul a contribuit la rasturnarea lui Ceausecu putea sa-l zica si dracu, impactul ar fi fost acelasi iar eu sunt multumit azi ca un Iliescu, pe care nu-l am la inima, a avut prezenta de spirit sa riste totul fara sa stie cum se va incheia "revolutia", pentru asta dupa parerea mea merita un loc mai caldut la Rahova, doar atat, consider ca nici azi nu este prea tarziu petru Ilici sa incerce niste paturi de la Jilava.
Marduk
QUOTE
In Iran s-a ajuns la situatia incredibila ca fostii opozanti din America, Germania, Suedia, Franta ... se reintorc in Iran si coopereaza cu actualul regim.

No comment.
QUOTE
Pe de alta parte eu ii consider pe iranieni nationalisti si xenofobi (in comparatie cu romanii).
Ei se considera superiori ca intelect, sensibilitate si profil moral, tuturor celorlalte natiuni.

Mda, si nemtii au crezut acelasi lucru inainte de WW2, sa vedem ce se va intampla cu un alt popor care vrea sa fie superior celorlalte natiuni
QUOTE
Despre opozantii din Iran nu ai sa auzi ca se vorbeste prea des in mass-media de peste hotare, despre unii nu vei auzi chiar deloc, desi au stat prin aresturile politiei sau au avut domiciliu fortat cu anii.

Grecii, romanii si apoi otomanii foloseau ceva mai terifiant decat moartea, exilul, am inteles ca in Iran este o practica curenta sa-i exilezi pe cei care deranjeaza regimul.
QUOTE
Nu am afirmat ca regimul de la Teheran ar fi o democratie autentica dar nici cu regimul lui Ceausescu nu se poate compara.

Ai dreptate, nu se compara, cel putin Ceausescu nu ne obliga sa ne rugam la ore fixe si sa citim biblia in fiecare zi.
QUOTE
de lehamite a iranienilor fata de ceea ce reprezinta vestul. Cred ca e efectul povestii cu ciobanul cel minciunos si lupul ...
pentru ca iranienii au vazut mai indeaproape ce inseamna 'democratia in stil american' din Irak si Afganistan, si pe de alta parte divizarea si farimitarea opozitiei din exil.

Si in vremea lui Ceausescu erau multi care prezentau o stare de lehamite fata de occident, dar cand ajungeau acolo, uitau sa mai vina inapoi. Democratia se poate impune cu ajutorul fortei atunci cand are in fata un regim dictatorial, cel putin asa a aparut democratia moderna. Opozitia din exil este de obicei formata din cei de care vorbeam mai sus.
QUOTE
Pentru ca au avut altii grija sa-i 'ajute' sa se dezbine. Americanii au nevoie de o opozitie anti-iraniana, dar o opozitie care sa le fie lor servila.

No comment.
turbo trabant
Asta imi aduce aminte de expresia "strans uniti in jurul partidului si conducatorului, toarsul nicolae ceausescu". sau de emisiunile cu " posibile agenturi" , reflector si alti ciumpalaci gen gestionari care bagasera mana pana la cot in gestiune si erau suspectati ca erau "vanduti occidentului".

unii , inclusiv popoare, mai pun botul la aberatii cu agenturi straine care vin sa le f... nevestele, sa le ia banii (petrolul) si sa ii transforme in sclavi.De parca agenturili locale sunt alcatuite din sfintisori si filatropi patrioti stand cu geana pe "elementele dusmanoase si anti-revolutionare".

Orwell was right biggrin.gif
turbo trabant
Deci gandire de militian din teheran:

Pe neda au impuscat-o pe rand nu stiu ce grupare terorista , apoi reporterul de la bbc si acum tam tam gata solutia : cia

http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast/06...ador/index.html

Astia sunt mai tari ca otv-ul cu elodia . Ce idioti rofl.gif

Though the video appeared to show that she had been shot in the chest, Ghadiri said that the bullet was found in her head and that it was not of a type used in Iran.
Rovaniemi
" - Aoleo, voi ați băut Red Bull!!
- Și acuma ce facem?!?
- Păi ... nimic ... veniți înapoi și refacem toată faza la noi în studio ..."

Cam asta e esența.

Să-i dea actriței respective, Neda sau cum i/o zice, un Oscar pentru interpretare ... și nu, n-o să fie unul postmortem
turbo trabant
Neda= o actrita.

Naspa e ca astia au impuscat cam tot teatrul.
turbo trabant
iranienii au arestat membrii ambasadei UK la teheran in incercarea disperata a clicii de a repeta episodul din '79.

nu mai au multe zile baietii astia wink.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 28 Jun 2009, 02:39 PM) *
nu mai au multe zile baietii astia

eu cred ca ayatolahii vor gasi o solutie pentru a continua revolutia islamica, vor fi presiuni internationale, dar Iranul va continua sa se inarmeze si mai ales sa fabrice o bomba nucleara. ceva normal daca e sa ne gandim ca Pakistanul, India, China si Nord Koreea au arme nucleare. Nimeni nu a luat in calcul ziua cand tari mari din fosta URSS, aflate in aceasta zona, vor dori sa participe mai activ in politica mondiala. eu cred ca aceste tari sunt pionii otraviti ai Moscovei, dar sa vedem ce se va intampla.

turbo trabant
QUOTE(marduk @ 30 Jun 2009, 04:36 PM) *
eu cred ca ayatolahii vor gasi o solutie pentru a continua revolutia islamica,

nu prea au cum, nimeni nu mai pune botul.

un iran normal la cap, integrat in comunitatea internationala, nu ar avea nimeni nimic cu ei sa detina tehnologie nucleara cat timp semneaza tratate de neproliferare.
turbo trabant
umbla zvonul ca europa isi retrage toate celelalte ambasade de la teheran.

chestiile se precipita rapid daca se intampla treaba asta. prietenii stiu de ce, mai ales ca ahmaninejad tocmai a amanat brusc si definitiv o vizita "de lucru" in libia wink.gif
Cla
Soso, l-a lasat pâna si prietenul lui, Ghadafi, sa crape? Fain oras.
turbo trabant
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/conte...9070103020.html

"ding dog , who is it? hey, ahmi it's bibi ! "

nu va fie frica, ahmi pica wink.gif

Marduk
Eu cred ca ar fi o gresala din partea Israelului sa atace Iranul si nici nu cred ca vor fi atat de tampiti sa se bage singuri in aceasta actiune. In primul rand ca lumea traieste in secolul XXI, exista reguli internationale unanim acceptate referitoare la razboi, la declansarea unui conflict militar fie el si o pedeapsa. S-a constatat ca atacarea Irakului pe motivul distrugerii armelor sale nu a fost real, nu au fost gasite arme de distrugere in masa, Sadam blufand pe aceasta idee de frica unui nou conflict cu Iranul. Un stat de drept, recunoscut international nu ar trebui sa fie atacat pentru rasturnarea dictaturii, atata vreme cat statul respectiv nu agreseaza efectiv statele vecine sau alte state care fac parte din ONU, problemele interne ale statelor trebuie rezolvate de catre cetatenii statelor respective nu de forte din afara. Daca SUA sau Israel vor ataca Iranul fara o hotarare a ONU, se va crea un precedent periculos de care vor profita cei ce nu-si doresc pacea decat ca pe o alta decoratie atarnata de pieptul lor. Exista atatea conflicte inghetate in lume, un atac israelian nu ar face decat sa reaprinda aceste conflicte pe motivul simplu ca fiecare isi poate face dreptate singur atat vreme cat poseda o armata bine inzestrata si bine pregatita. In opinia mea cea mai buna solutie este izolarea asa cum s-a procedat cu Libia, Koreea de Nord, Myanmar, etc. s-a constatat in cazul Libiei ca aceasta a revenit la masa tratativelor. A ataca un stat doar in baza unei prezumtii reprezinta o gresala iar istoria a consemnat cateva erori de acest fel soldate cu pierderi ce puteau fi evitate.
turbo trabant
dar cine a vorbit de atac? Incurcate sunt caile lui mahomed wink.gif
Marduk
evreii cand nu vorbesc despre ceva, chiar se pregatesc de ceva.
Cla
QUOTE(marduk @ 3 Jul 2009, 11:33 AM) *
evreii cand nu vorbesc despre ceva, chiar se pregatesc de ceva.


Da, si unchiu' din America îi ajuta spoton.gif
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 3 Jul 2009, 11:33 AM) *
evreii cand nu vorbesc despre ceva, chiar se pregatesc de ceva.

si ti se pare ca nu vorbesc? ohyeah.gif
March
Se apropie Ziua de Apoi ? unsure.gif

Israelul a trimis un submarin prin Canalul Suez, într-un posibil semnal pentru Iran

Cred ca Israelul o sa-l surprinda pe Hussein Obama cu izmenele in vine ca sa zic asa !
turbo trabant
de pe nytimes

"Neil McFarquhar: A certain faction in the Iranian government, sometimes referred to as the ``evangelicals’’ considers the Islamic Republic a kind of way station on the road to ushering in the more perfect rule of the Hidden Prophet. (The Persian name Imam Zaman or the Imam of Time, is interchangeable with the Arabic word for the savior, the mahdi.) President Ahmadinejad himself and his influential spiritual mentor, Ayatollah Mohamed Taqi Mesbah-Yazdi, make repeated references to just such an eventuality.

In one recent example, a blurry videotape circulating on the Internet appears to capture a post-election encounter between the two, although it carries no date. ``All the things that we have planned and talked about are becoming a reality,’’ says Mr. Ahmadinejad, wearing his signature tan windbreaker and seated at a long table surrounded by clerics. ``This plan needs strong ideological and operational support from you.’’

To Iran analysts, the ``plan’’ is considered a reference to Ayatollah Mesbah-Yazdi’s declared hostility toward the Islamic Republic’s current mixture of Islam and democracy and his wish to supplant it with something referred to as a pure ``Islamic government.’’ The supreme leader only holds the role temporarily until the hidden prophet emerges; in their eyes he’s a kind of substitute.

In the meantime, an Islamic government and not an Islamic republic would basically preserve the post of supreme leader and eliminate what its adherents consider unnecessary electoral trappings. God’s law as interpreted by the supreme leader should trump all, they believe. To take one example, there were unconfirmed reports leaked out of the Interior Ministry prior to the June 12 election saying that Ayatollah Mesbah-Yazdi had issued a fatwa, or religious fiat, endorsing any electoral fraud needed to return Mr. Ahmadinejad to power because the president is implementing the Lord’s plan.

True or not, references to the Hidden Prophet constitute more than a rhetorical flourish, and evidently carry weight among the profoundly religious, conservative base that supports the hardliners, usually pegged at about 20 percent of the electorate. As to nuclear weapons, the debate rages back and forth whether the argument presented by Iran that nuclear weapons defy God’s commandment against harming civilians is anything more than a smokescreen — undoubtedly some Iranians believe that, but the government is another question."


Vine profetu ascuns acusica , in 5 minute! ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 3 Jul 2009, 05:05 PM) *
de pe nytimes

Am o rugaminte la tine si la altii care folosesc aceiasi tehnica, copy & paste, pe acest forum folosim limba romana cu care am observat ca esti familiarizat, ar fi bine daca ai comenta aceste texte, eu sincer, ma cam chinui sa traduc textele respective dar ceilalti care nu le au cu engleza trec peste ele rapid desi ar putea sa discute pe tema respectiva. Este adevarat ca azi engleza a ajuns o limba internationala dar eu consider ca atunci cind vrei sa faci un comentariu este mult mai bine sa folosesti limba materna.

turbo trabant
@marduk: ok data viitoare bag numai sursa si o scurta traducere.

ziceam de retragerea ambasadorilor din iran a lu tanti ue; iote vericule ca o comisera ioropenii, auzi o comisera si se retrasera. ohyeah.gif

aveti idee cum se aude un sunet de pistol invelit intr-o carpeta persana? devil.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 3 Jul 2009, 10:11 PM) *
aveti idee cum se aude un sunet de pistol invelit intr-o carpeta persana? devil.gif


Face pac-pac, Päng, Bang sau cum, ia pune, sa auzim si noi rofl.gif

Gorky Park - Bang rofl.gif

Marduk
Ayatolahii au gasit tapul ispasitor, agentul occidentului, inamicul poporului. Sa vedem ce se va intampla, poate acest Mousavi sa devina conducatorul revoltei populare mult asteptate.
turbo trabant
@cla: habar nu am , am pus intrebarea intrucat in romanica sunt multi dar multi posesori de carpete persane cu rapirea din serai sau cerbu +caprioara =love.
@marduk: cum sa nu iubesti tampitii? nu cred ca exista injuratura mai mare pentru un revolutionar ca mousavi.

allah e cu noi! wink.gif
March
Regimul incet, incet, da' sigur, incepe sa "crape" din interior. Seful suprem religios infruntat chiar de inaltul cleric iranian . Ahmi e doar o virgula in aceasta lupta !

Dumnealor trebuie sa rezolve problema cu ultraconservatorii cat mai rapid , altfel s-apropie ora Zero ! Pana si Sauditii vor inchide ochii cand avioanele israeliene vor zbura pe deasupra teritoriului saudit in drumul lor spre distrugerea instalatiilor nucleare iraniene.
Cred ca vom asist la un atac combinat : avioane ( rachete si bombe barice ) si submarinele nucleare israeliene ( cu rachete de croaziera ) ce se vor afla in Golful Persic.
Marduk
QUOTE(March @ 5 Jul 2009, 08:29 PM) *
QUOTE
Ahmi e doar o virgula in aceasta lupta !

I-ai acordat prea multa importanta.
QUOTE
Dumnealor trebuie sa rezolve problema cu ultraconservatorii cat mai rapid

Cum sa rezolve aceasta problema? Rapid inseamna victime inocente, un razboi se castiga batalie cu batalie, "rapid" nu are loc in strategia acestui razboi.
QUOTE
Pana si Sauditii vor inchide ochii cand avioanele israeliene vor zbura pe deasupra teritoriului saudit in drumul lor spre distrugerea instalatiilor nucleare iraniene.

Nu cred, orice arab oricat de liberal ar fi nu ar accepta asa ceva, chiar daca castigurile ar fi imense, arabii sunt prea mandrii ca sa accepte asa ceva. Nu acelasi lucru il pot spune despre turci, care sunt un aliat al Isrelului foarte important.
QUOTE
Cred ca vom asista la un atac combinat : avioane ( rachete si bombe barice ) si submarinele nucleare israeliene ( cu rachete de croaziera ) ce se vor afla in Golful Persic.

Parerea mea ca nu va fi nici un atac "combinat" cel putin in acest moment. Israelienii nu au submarine nucleare, au submarine clasice moderne dotate, probabil, cu rachete de croaziera sau nucleare.
turbo trabant
israelienii au convins pe rusi ( zvon) sa nu le mai vanda ayatolahilor sistemul antiaerian S-300PMU.
daca e asa, funduletul prea credinciosilor in apocalise now e un pic descoperit

eu nu as crede nimic din ce scrie pe net acum despre planurile israeliene, dezinformarea fiind maxima. jamie.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 5 Jul 2009, 09:09 PM) *
israelienii au convins pe rusi ( zvon) sa nu le mai vanda ayatolahilor sistemul antiaerian S-300PMU.

China a devenit primul cumpărător al complexului de rachete antiaeriene „FAVORIT", în urma finalizării contractului încheiat anul trecut cu firma Rosoboronexport din Rusia. Această achiziție a fost posibilă după prezentarea în 2001 a complexului de rachete antiaeriene (ADMS) în cadrul unui târg internațional de armament. Complexul antiaerian „FAVORIT" – autopropulsat – contractat cuprinde un punct de comandă mobil (83M6E2), opt baterii de rachete (90Zh6E2), un lot de rachete dirijate (48N6E2) si echipamentele de suport tehnic necesare. Livrarea acestui complex se va face pe durata a doi ani. La rândul său, punctul de comandă cuprinde punctul de conducere și dirijare (54K6E2), radar (bandă S) (64N6E2), cu posibilități de descoperire a tintelor aflate la 300 km. Fiecare baterie de tragere (lansare) include o instalatie radar de descoperire si dirijare radar cu operare în bandă X, o alta de interceptare a tintelor în altitudine – pentru prima dată aflate la export – 8 lansatoare 5P85SE pe sasiu MAZ 8x8 cu câte patru rachete fiecare. Acestea reprezintă în total 64 lansatoare cu 256 rachete transportate în containere lansatoare, plus alte 41 de rachete 48 N6E2 (ca rezervă). Punctul de conducere – dirijare (luptă) poate conduce si opera sistemele S-300PMU si S-300PMU1 achiziționate anterior de Beijing. Sistemul FAVORIT poate intercepta tinte aeriene aflate la peste 200 km, tinte balistice la peste 40 km, or aparate de zbor „usoare" la distante cuprinse între 28-38 km. Poate identifica si combate tipuri de aparate aflate în zbor la altitudini cuprinse între 10 m si 27 km, mai mult, poate
angaja simultan 36 tinte si dirija, totodată, alte 72 rachete. Este cel de-al patrulea contract făcut de Beijing care cuprinde variante ale sistemului S-300 PMU. Primul dintre acestea, din 1993, a cuprins două batalioane de rachete AA sau 32 lansatoare autopropulsate,
plus două loturi rezervă de rachete tip AA, 5V55R dotate cu focos antiradar. În 1994, un nou contract face posibilă achiziționarea
a încă 4 sisteme S-300 PMU 1 încadrate în 4 batalioane sau 32 lansatoare – autopropulsate si 196 rachete tip 46 N6E. Un al treilea contract încheiat în august, anul trecut, a completat forța de răspuns AA cu încă un sistem AA S-300 PMU 1 ce cuprinde 4 batalioane
x 32 lansatoare autopropulsate, plus 198 rachete tip 48N6E. Sistemul FAVORIT a comportat unele modificări în „soft"-ul de dirijare pentru rachete de tip 5V55R.



Un sistem ca acesta, nu-i ajuta pe israelieni, este un sistem de aparare apropiata, nu are eficacitate in cazul rachetelor de croaziera sau balistice. Eu cred ca evreii au cumparat sistemul (daca l-au cumparat ?) doar pentru al moderniza sau transforma intr-un sistem mai performant.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 5 Jul 2009, 09:36 PM) *
Eu cred ca evreii au cumparat sistemul (daca l-au cumparat ?) doar pentru al moderniza sau transforma intr-un sistem mai performant.

nu, , rusii au intrebat " daca nu vreti sa il vindem iranienilor, il luati voi?". se pare ca raspunsul a fost da.
Marduk
rusii au vrut sa vanda, fie ca cei care cumparau au fost chinezi, evrei, iranieni, sau etc. la ora actuala cine are bani cumpara cine nu testeaza rachete Scud, vezi nord koreea.
Marduk
Se pare ca evreii au primit aprobarea pentru bombardarea Iranului. Unchiul Sam se foloseste de un tertip vechi al politicii americane, vrea sa scoata castanele din foc cu mana altuia iar apoi sa preia rolul de salvator. Sa vedem ce se va intampla, oricum tacerea evreilor nu este de bun augur.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 7 Jul 2009, 07:17 AM) *
Se pare ca evreii au primit aprobarea pentru bombardarea Iranului.

Sursa nu e de cea mai buna calitate dar sa zicem ca asa se zice, bate saua sa priceapa iapa ohyeah.gif

Sondaj la teheran:
In caz de atac israelian care vizeaza clica lui ahmi ati proceda in felul urmator:

1. l-as apara pe ahmi cu pretul vietii demonstrantilor
2. cui ii pasa de ahmi?

Si uite asa , presiunea pe turbanati sa il impinga pe ahmi in rapa creste. Frica pazeste bostanaria wink.gif
turbo trabant
tipic ceausist

http://edition.cnn.com/2009/WORLD/meast/07...lled/index.html
March
Se apropie Armaghedonul ?

Navele israeliene care au traversat Canalul Suez pregătesc un atac contra Iranului
Marduk
1. Evreii nu au submarine nucleare. 2. Armaghedonul, conform Bibliei, are loc pe teritoriul Israelului, in renumita campie care a generat si numele respectiv atat de celebru. 3. Israelienii desi au "acceptul" americanilor nu sunt atat de prosti incat sa riste un astfel de atac. Eu cred ca este doar o demonstratie de forta si nimic mai mult, mai ales ca submarinele si navele respective au primit acceptul egiptenilor de a trece prin Suez.
March
QUOTE(marduk @ 16 Jul 2009, 06:55 PM) *
Evreii nu au submarine nucleare.

Nici n-au nevoie. Armele lor nucleare ( rachete de croaziera,etc) se pot monta si pe submarinele conventionale.

Si citeste mai atent informatiile privind discutiile secrete dintre Israel si tarile arabe ( in special cu Arabia Saudita !!) legate de interesul lor comun ca Iranul sa nu detina arme nucleare !

Pana si Obama si UE si-au pierdut rabdarea :

Secretarul de stat american, Hillary Clinton, a avertizat Teheranul că această ofertă ( de negocieri ) nu va dura la infinit şi a apreciat că "a sosit timpul de a trece la acţiune" pentru a găsi o soluţie.

Şeful diplomaţiei suedeze, Carl Bildt, a cărui ţară asigură preşedinţia Uniunii Europene, a adăugat, miercuri, că şi Europa va trebui să facă alegeri dificile în lunile viitoare.
Marduk
QUOTE(March @ 16 Jul 2009, 07:56 PM) *
QUOTE
Nici n-au nevoie.

Eu doar am atras atentia, in articol se pomeneste de submarine nucleare si pe forum s-a vehiculat aceasta idee, care nu este reala.

QUOTE
(in special cu Arabia Saudita !!) legate de interesul lor comun ca Iranul sa nu detina arme nucleare !

Israelul pare sa intre intr-un joc periculos intre suuniti si siiti, este clar ca Arabia Saudita nu i-a inghitit niciodata pe ayatolahi, dar musulmanii in general uita repede de diferentele religioase dintre ei cand au un inamic comun.
QUOTE
Pana si Obama si UE si-au pierdut rabdarea :

Diplomatia, democratia, nu trebuie sa-si piarda rabdarea decat atunci cand inamicul a actionat in asa fel incat sa nu mai existe decat calea razboiului. Or daca este sa ne luam dupa declaratiile specialistiilor in domeniu, rusi si americani, Iranul mai are nevoie de 3-5 ani pentru a putea construi o bomba nucleara, urmeaza apoi dezvoltarea unui focos care poate fi transportat de catre o racheta.
turbo trabant
http://news.yahoo.com/s/ap/20090717/ap_on_...l_iran_election

La rugaciunea de vineri , mii de iranieni au strigat "Libertate, libertate". Cand pro -ahmezii au scandat death to america, tinerii pro-musavi au raspuns death to russia, death to china. rofl.gif


Suntem pe drumul cel bun thumb_yello.gif
March
Asa arata una din tinerile iraniene care au infruntat pe fata salbaticile militii ale lui Ahmi si sustinatorului lui Khamenei.

March
O crima bestiala a militiilor ayatolahilor extremisti devil.gif

http://www.romanialibera.ro/a161481/inca-o...lalta-neda.html

exergy33
Evenimentele de la centrul de detentie Karizak, din sudul Teheranului (zona saraca a orasului), au inceput sa genereze un nou val de tensiune in Iran.
Respectivul centru a fost construit pentru traficantii de droguri si criminali iar personalul de acolo nu avea nici un fel de pregatire pentru a-i ancheta pe protestatarii de dupa alegeri, marea lor parte foarte tineri.

Nu cred ca daca ar fi murit copilul unei familii obisnuite, nu fiul unui cleric important, s-ar fi ordonat inchiderea centrului, arestarea vinovatilor si destituirea lui Mohsen Ejei, ministrul informatiilor.

QUOTE
Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, meanwhile, ordered the closure of Kahrizak prison, on Tehran's southern outskirts, Jalali told the Mehr news agency. "It did not possess the required standards to ensure the rights of the detainees," he said. The closure order was announced Monday in the official IRNA news agency, though the prison was not identified.

Human rights groups have identified at least three protesters they say died after being detained at Kahrizak, though the reports could not be independently confirmed. Kahrizak appeared to have little role as a detention center before the election unrest, but since then many of the detainees are believed to have spent time there.

Authorities' new attention to the prisoners issue comes after conservative lawmakers and politicians – the camp from which the government draws its support – expressed anger over the death of the son of Abdolhossein Rouhalamini, a prominent conservative. Rouhalamini is a close ally of Mohsen Rezai, the only conservative running against Ahmadinejad in the election.

His son, Mohsen, who was arrested during a July 9 protest, was taken to a hospital after two weeks and died. The Norooz Web site reported that Mohsen had been held at Kahrizak and that his face was beaten in when his father received the body.


http://www.huffingtonpost.com/2009/07/28/k...i_n_246095.html
turbo trabant
QUOTE(exergy33 @ 5 Aug 2009, 07:52 AM) *
Nu cred ca daca ar fi murit copilul unei familii obisnuite, nu fiul unui cleric important, s-ar fi ordonat inchiderea centrului, arestarea vinovatilor si destituirea lui Mohsen Ejei, ministrul informatiilor.

tu iti dai seama ce s-a intamplat acolo daca pana si un fiu de nomenclaturist a mierlit-o?

dupa parerea mea, in ochii iranienilor , intre secu lui ayatolahu si savak nu este nici o diferenta daca nu cumva sahul era mai de gasca, ceea ce asigura gastii proaspat inaugurate un tichet expres spre niscaiva norisori via un streang devil.gif
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 5 Aug 2009, 08:52 AM) *
Respectivul centru a fost construit pentru traficantii de droguri si criminali iar personalul de acolo nu avea nici un fel de pregatire pentru a-i ancheta pe protestatarii de dupa alegeri, marea lor parte foarte tineri.

Eu credeam ca in Iran traficantii de droguri si criminalii sunt tinuti in puscarii, loc in care isi asteapta sentinta la moarte? Intr-un astfel de centru au fost adusi tinerii manifestanti?

exergy33
Era vorba de un centru de detentie preventiva (conceput pentru traficantii de droguri arestati direct in strada ... amplasat in cea mai rau famata zona a Teheranului )unde cei arestati nu puteau fi tinuti mai mult de 48 de ore fara un mandat de arestare. Ori trebuiau sa fie eliberati, ori trebuiau sa fie transferati la o inchisoare pentru anchetare.

Problema e ca baiatul care a murit (omorit in bataie), a murit tocmai din cauza ca tatal sau facea parte din gruparea lui Rezaei (fost candidat la presedintie), iar seful inchisorii ... din gruparea adversa (Ahmadinejad).
Ce s-a intimplat acolo a fost, cred, o reglare de conturi din partea unor gardieni intradevar bolnavi la minte.
In afara baiatului acelui nomenclaturist (Ruholamini) a mai murit inca un baiat, Mohammad Kamrani, care se pare ca s-a luptat corp la corp cu mai multi gardieni ca sa-i ia apararea lui Mohsen Ruholamini.

Insa lucrul cu adevarat grav e ca, pina sa se afle de moartea acestor tineri, nu se stia ca la acel centru au fost dusi circa 150 de persoane arestate la demonstratie.
Centrul avea o capacitate de doar 40-50 de locuri.

Nu stia nici Judecatoria, nici directia inchisorilor, nici Politia , ... si culmea, nici Securitatea.
Asta inseamna anarhie ... sau dupa parerea altilor, stat in stat ... adica forte ce nu dau socoteala nici unui departament sau organ controlat de parlament.

Tensiunile din Parlament au atins cote maxime dupa ce un Katouzian ( dupa nume pare sa fie armean), parlamentar si avocat, a spus ca ceea ce s-a intimplat la Kahrizak constituie o crima de drept comun iar vinovatii trebuie pedepsiti ca atare. Adica spinzurati in loc public.

http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=10295...ionid=351020101
turbo trabant
QUOTE(exergy33 @ 12 Aug 2009, 06:38 PM) *
Asta inseamna anarhie ... sau dupa parerea altilor, stat in stat ... adica forte ce nu dau socoteala nici unui departament sau organ controlat de parlament.

foarte corect, ma bucur ca am ajuns la un punct comun: actualul regim nu poate degenera decat intr-un univers concentrationar. a pierdut ultimul tren de reforma si numai o "explozie a mamaligii " il poate arunca de pe aceste sine de tren. dar depinde numai de voi sa nu ajungeti cu totul acolo. thumb_yello.gif
March
Politia secreta a ayatolahilor a capturat spioni ai Israelului . Niste bahaisti ! jamie.gif
Marduk
Daca si la capitolul atomic iranienii stau tot asa atunci m-am linistit, cred ca sunt axati pe ecologie.
Marduk
Linistea s-a asternut peste revolta tinerilor protestatari iranieni, urmeaza riposta ayatolahilor.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.