Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
turbo trabant
ala "doborat" de sarbi era un f-117, bombardier.

asta micu din afganistan doar face poze. smile.gif
Cla
QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2009, 05:00 PM) *
sarbii au doborat la vedere un astfel de avion cand americanii au intervenit in conflict, asa ca nu de radar se feresc americanii, il folosesc doar noaptea cand se misca talibanii si nu pentru ai ataca ci pentru ai fotografia.


Da de unde, dacii au fost aia, cu Dac-1.

QUOTE
Cla americani au dupa parerea mea un scop precis in Afganistan, daca Osama era gasit viu sau mort eu cred ca plecau demult, ce sa faca americanii in Afganistan?

Clar ca este un scop pe-acolo. De unde crezi ca vine heroina?

QUOTE
nu au reusit nici briti nici rusii sa reuseasca americanii sa civilizeze acest popor?

Ce inseamna "civilizatie"? McDonalds, Cola?

QUOTE
Americanii au principii pe care le urmaresc pas cu pas

Da' bineînteles: BANII.

QUOTE
in Afganistan eu cred ca urmaresc sa-l gaseasca pe Obama

Pai nu-i acasa?? rofl.gif rofl.gif Cica pe Osama il cauta

QUOTE
si sa reduca raspandirea curentului religios in tarile "democratice" vecine Pakistan si India. asta cred eu ca petrol si rute strategice nu prea sunt in Afganistan, poate droguri si lana buna.


rofl.gif rofl.gif Good morning, Marduk, I love this napalm smell in the morning...

Trezeste-te odata. Daca i-ai sti pe Zbygniew Brezinski si Henry Kissinger, ti-ai schimba parerea.

Daca te gândesti ce tari linistite au fost Pakistan si India pâna ce au aparut americanii cu atentatele lor "under false flag" de la Blackwater...
În ziua de azi nu se numeste Iran, tâmpitii din White House vor sa stârneasca un razboi între India si Pakistan, ca sa vina "sa le aduca democratia".
Si sa nu uitam gândirea "strategicilor": "I saw a lot of weapons of mass destruction".
Marduk
QUOTE(Cla @ 9 Dec 2009, 06:34 PM) *
QUOTE
Da de unde, dacii au fost aia, cu Dac-1.

Dac-1 Super Mobrin
QUOTE
Clar ca este un scop pe-acolo. De unde crezi ca vine heroina?

Au din astea mai aproape de casa, Mexic, Venezuela, Bolivia, de ce trebuie sa vina tocmai in Afganistan pentru heroina sau poate fac un ghiveci cu heroina si cocaina.
QUOTE
Ce inseamna "civilizatie"? McDonalds, Cola?

Pacificare, daca civilizatie nu-ti place, desi asta presupune apa sapun, mancare, scoala, drepturi pentru femei, etc.
QUOTE
Da' bineînteles: BANII.

Ce bani sa stoarca din pietrele alea, mai degraba sa economiseasca banii daca pleaca mai repede de acolo.

QUOTE
Pai nu-i acasa?? rofl.gif rofl.gif Cica pe Osama il cauta

Osama. rofl.gif
QUOTE
Daca te gândesti ce tari linistite au fost Pakistan si India pâna ce au aparut americanii

Si uni si alti au probleme cu fanaticii religiosi, iar in Pakistan chiar au probleme mari. Ambele tari detin arme nucleare, care ar putea sa cada in mana acestor fanatici, da poate pentru asta sunt americanii acolo.
QUOTE
În ziua de azi nu se numeste Iran, tâmpitii din White House vor sa stârneasca un razboi între India si Pakistan, ca sa vina "sa le aduca democratia".

Din contra eu cred ca tocmai asta vor sa evite, desi talibanii si fanaticii religiosi din cele doua tari ar vrea sa vada cele doua "democratii" disparute si India transformata in "pasalac" taliban.
turbo trabant
cla, nu americanii i-au facut pe paki si indieni sa se bata intre ei ca chiorii. asa e prin zona aia, casta si religia e de baza si daca esti in zona x si esti y , harsht gatuletu'.

http://en.wikipedia.org/wiki/Partition_of_India

The partition displaced up to 12.5 million people in the former British Indian Empire, with estimates of loss of life varying from several hundred thousand to a million.

identic e si cu bangladeshul. "noroc" ca la astia sunt mereu inundatii .
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 9 Dec 2009, 06:17 PM) *
identic e si cu bangladeshul. "noroc" ca la astia sunt mereu inundatii .

Du Sarkast !!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
turbo trabant
am inteles ca obama ar fi declarat ca us va interveni (non-militar fireste) de partea protestarilor. excelent smile.gif.
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 11 Dec 2009, 12:53 PM) *
am inteles ca obama ar fi declarat ca us va interveni (non-militar fireste) de partea protestarilor. excelent smile.gif.

De ce "excelent"?? Cine-i da dreptul sa se bage in treburile interne ale iranienilor? Acum s-a gasit un pretext de interventie, na fain... câta ipocrizie!! sad.gif
Da-ti seama daca iranienii sau oricare altii s-ar baga in politica americana, ce s-ar indigna toata lumea...

Si ma intreb ce inseamna aia "non-militar". Cu CIA, Blackwater sau ce?
SORIN
Nu-ti fa probleme Cla....stai linistit....daca nu te-ai prins , la Iran buba se numeste Bibi ohmy.gif

Sorin.
Cla
Sorine, Bibi adica Benjamin N.?
Marduk
Iranul se apropie cu pasi repezi de sanctiunile militare tot promise de evrei si de occidentali. Vor reusi iranienii sa construiasca o bomba atomica pana in ziua in care vor simti ce inseamna sa nu respecti comunitatea internationala.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 11 Dec 2009, 08:12 PM) *
Cine-i da dreptul sa se bage in treburile interne ale iranienilor?

protestarii , acesti huligani vanduti agenturilor. rolleyes.gif
Cla
Se pare ca tocmai e tambalau mare pe strazi in Teheran, Isfahan, s-a tras in demonstranti...
SORIN
Am ramas masca...nu-mi vine sa cred ca asa ceva se poate intampla in un stat civilizat ca Iranul!! Azi e Ashoora si baietii de pe strada doar au dorit sa-si traga cu cutitele si lanturile in cap.....dar acest gest simbolic este prea barbar in ochii conducerii social democrata din Iran, asa ca au scos pe strada politia si nu garzile!!

Bleahhhhhhhhhhhhhhhh......

Sorin.
turbo trabant
si uite asa la 20 de ani de la revolutie , iranienii o sa aiba parte si ei de o lovilutie. din pacate, nu se intrevede nici un ion al iliescu pe acolo si probabil teroristii dupa 22 dec vor fi mai multi si mai sangerosi. va fi mai sangeros decat in romania pentru ca multi nu s-au prins dincotro bate vantul si ca sistemul e terminat.

in rest lumea s-a cam lamurit cum e cu revolutia islamica: e pe moarte.
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 30 Dec 2009, 10:37 AM) *
din pacate, nu se intrevede nici un ion al iliescu pe acolo

rofl.gif thumb_yello.gif
Marduk
Iranul poate construi o bomba nucleara care ar putea fi atasata unei rachete. Eu cred ca deja au o astfel de arma, dar se joaca de-a soarecele cu pisica, incercand astfel sa-i forteze pe evrei sa atace instalatiile respective, pentru ca apoi sa raspunda atacului.
Cla
Nu-i bai, Israel isi face de cap fara control, de ce nu si Iranul cu control.
Marduk
E o ipoteza, dar cine ar avea curajul sa declanseze acum un razboi fie si regional? Crezi ca americanii, rusii sau chinezii vad o iesire din criza prin razboi?
Cla
Americanii da, vor sa controleze Yemenul. Pentru ei e important si s-a ivit ocazia sa controleze intrarea prin sud în Marea Rosie, ceeace include si canalul Suez. OK? spoton.gif
Dar Israel si Iran o sa se tina în frâu. La ei e oricum un razboi rece, pe care l-am mai avut, daca mai stii. (Scuze, bineînteles ca stii.)
Ai tu arme nucleare, nu-i nimic, avem si noi, hai sa ne jucam un pic cu muschii. Chestie rasuflata.
Ma rog, e parerea mea.
Marduk
Ahmadinejad declara ca rachetele iraniene nu pot fi interceptate. Oare iranienii sa fi gasit o solutie pentru a masca un atac, poate din aceasta cauza nu-i ataca inca evreii sau americanii. Ahmi declara ca doar o singura alta tara mai detine acest sistem, ma gandesc la Koreea de Nord, care are parte de aceiasi ingaduinta din partea americanilor.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 6 Feb 2010, 02:12 PM) *
Dar Israel si Iran o sa se tina în frâu. La ei e oricum un razboi rece, pe care l-am mai avut, daca mai stii. (Scuze, bineînteles ca stii.)

razboi rece cu ahmi in rolul lui adolfel, Lumumba aka Chamberlain si israelienii pe post de polonia?

ahmi cum face rost de bomba cum o sa o foloseasca. numai ca israelul e cam bine aparat wink.gif asa ca o sa dea cu bomba inspre alti necredinciosi spre disperarea propriului popor transformat in tinta nucleara de proprii conducatori "un pic sariti de pe fix".



abis
QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2010, 10:39 AM) *
Ahmadinejad declara ca rachetele iraniene nu pot fi interceptate.

Blufeaza. Ce voiai sa declare, ca rachetele lor vor fi oprite in zbor de sistemele defensive americane? smile.gif
turbo trabant
probabil nu blufeaza ci atat il duce capul pe ahmi din explicatiile primite de la oamenii de stiinta iranieni: am o arma shpatiala cu laser si va fac praf pe toti.

restul e detalii.
Marduk
Ce ne pregatesc ayatolahii?
Cla
QUOTE(abis @ 8 Feb 2010, 01:03 PM) *
Blufeaza. Ce voiai sa declare, ca rachetele lor vor fi oprite in zbor de sistemele defensive americane? smile.gif

roflmao.gif Asta las-o s-o citeasca Mossad, pun pariu ca se caca pe ei de râs rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2010, 11:15 AM) *
Ce ne pregatesc ayatolahii?

anuntul ca vor avea uraniu bun de bomba in cateva luni. le mai lipseste doar detonatorul.

razbelul bate la usa dupa un astfel de anunt.
Marduk
pai ingliji au declarat ca iranienii au un detonator (sistem) performant? astept reactia evreilor.
Cla
Hihi... reactia va veni din Washington, pusa frumos la cale din New York... wink.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 10 Feb 2010, 03:30 PM) *
Hihi... reactia va veni din Washington, pusa frumos la cale din New York... wink.gif

intoarce Lumumba si celalalt obraz sa fie scuipat si acolo de ahmi ? ohyeah.gif
Marduk
io zic ca Obama daca are ceva sigur va riposta, mai ales ca asa se apropie si mai mult de chinezi, pe care eu ii consider in acest moment ca fiind principala tinta a americanilor.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2010, 06:41 PM) *
io zic ca Obama daca are ceva sigur va riposta

bineinteles ca va riposta: khameini nu i-a raspuns nici acum la " Do you want to be friend with Barrack?" pe facebook .....

sa fim seriosi, Lumumba este cel mai emasculat prezident de la Michael Jackson incoace smile.gif


abis
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2010, 05:41 PM) *
io zic ca Obama daca are ceva sigur va riposta

Deocamdata nu poti lua in serios amenintarile respective, sunt prea generale, nu se refera la nimic concret. Parerea mea e ca barbosul se refera la vreun miting in Teheran in care sute de mii de oameni vor striga "moarte Americii" ori ceva de genul asta, nimic mai mult. Vedem maine. wink.gif
Marduk
Corect, s-avem puţintică răbdare, oricum primele rachete le trantesc in capul evreilor, pana in 2015 cand o fi gata scutul american avem tot timpul sa transformam catedrala neamului in Hagia Khamenei.
Marduk
Corect, s-avem puţintică răbdare, oricum primele rachete le trantesc in capul evreilor, pana in 2015 cand o fi gata scutul american avem tot timpul sa transformam catedrala neamului in Hagia Khamenei.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 10 Feb 2010, 07:07 PM) *
Corect, s-avem puţintică răbdare

probabil vor anunta:

1. imbogatirea uraniului la 20% => au tehnologie nucleara proprie (urale)
2. noua racheta simorgh - de aproape 2 ori mai mare decat precedenta.

alte chestii minunate gen marirea alocatiilor pentru copii cu 100 de lei.
turbo trabant
QUOTE(turbo trabant @ 10 Feb 2010, 07:20 PM) *
probabil vor anunta:
1. imbogatirea uraniului la 20% => au tehnologie nucleara proprie (urale)

ahmi a dat mission accomplished . e atat de previzibil boul....
Cla
Si tomai ca e asa de previzibil îl face simpatic. Am stat deunazi de vb. cu un iranian. Mi-a spus niste chestii despre Ahmi care m-au trecut cu fiori... deci din trecut...
turbo trabant
presupun ca fiorii aia nu sunt de placere....

ma suna un amic sa ma intrebe ce sa faca: are o locuinta la inchiriat si ii venise un iranian (pana aici ok) dar asta era diplomat al ambasadei la bucuresti si nu stia ce sa faca.

i-am zis ca daca vrea sa faca vizite pe la sie/cia /mossad si sa dea cu subsemnatul , sa ii inchirieze. atasat cultural my ass....
Cla
Era un iranian care a facut impreuna cu Ahmi serviciul militar. Nu, nu e bine ce am auzit... Atâtea arme cât a avut ala în mâna, sa nici nu crezi.
Si acum sa nu te miri ca vrea BOMBA... M-am întors din drum, omul asta trebuie oprit.
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 11 Feb 2010, 06:47 PM) *
presupun ca fiorii aia nu sunt de placere....

ma suna un amic sa ma intrebe ce sa faca: are o locuinta la inchiriat si ii venise un iranian (pana aici ok) dar asta era diplomat al ambasadei la bucuresti si nu stia ce sa faca.

i-am zis ca daca vrea sa faca vizite pe la sie/cia /mossad si sa dea cu subsemnatul , sa ii inchirieze. atasat cultural my ass....

Fiks spoton.gif Eu i-as da-o, camera , cu 5000 de euro pe zi, oricum o plateste ambasada, l-as si declara ca spion rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 11 Feb 2010, 09:52 PM) *
Si acum sa nu te miri ca vrea BOMBA... M-am întors din drum, omul asta trebuie oprit.

bine ai revenit printre noi smile.gif .

oricum va fi razboi, opozitia iraniana nu mai are forta iar iranul s-a transformat total si rapid in stat politienesc. iar Lumumba sigur baga spaima in ahmi , cred ca nu poate dormi ahmi noaptea de frica.
Cla
Trabi, se poate sa ma însel...
Dar cred ca razboiul va veni dinauntru.
Sunt prea multi iranieni tineri, care s-au saturat de Ayatollahi si chestii.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 11 Feb 2010, 10:16 PM) *
Sunt prea multi iranieni tineri

care vor fi o excelenta carne de tun contra (alege una sau mai multe variante):

a) great satan -sua
b) middle satan- uk
c) little satan -israel.

ayatolahii au nevoie de razboi ca de aer pentru a inabusi revoltele. trist dar adevarat.
Cla
Or sa se cace pe ei, Trabi, generatia noua nu-i mai suporta.
turbo trabant
asa sa fie, cla. sa fie ura fata de ayatolahi mai mare decat patriotismul de a apara o tara "atacata". ar fi bine si ar fi pace.

ps: e oficial. primul test al laserului aeropurtat contra rachetelor a functionat. gates a fost destept si a salvat programul de ura irationala a lui Lumumba &co.

http://www.reuters.com/article/idUSN111166...ype=marketsNews


acum ahmi va declara senin ca rachetele lui zboara mai repede decat viteza luminii. ohyeah.gif

http://www.uclick.com/client/nyt/tt/
Marduk
O afirmatie interesanta dintr-un articol aparut in EVZ.

"Noi dezvoltăm tehnologii militare doar în scopuri defensive şi ţineţi cont că liderul suprem, ayatollahul Khamenei, a dat o fatwa în care se spune clar că utilizarea de arme de distrugere în masă, inclusiv nucleare, este neislamică, iar pentru noi asta e literă de lege”

Cla
O sa se mire cu fatwa lor rofl.gif In golful persic au israelienii 2 submarine ultra, din fabricatie germana, primite anul trecut.
BOOM !! laugh.gif
turbo trabant
marduk, agentia internationala pentru energie atomica a prezentat un raport in care iranul este prins cu matza in sac ca lucreaza cu spor la un detonator si la o ogiva de bomba.

fatwa din asta poti sa dai si tu si sa le schimbi dupa 5 minute. bineinteles, great satan e de vina smile.gif

ps: din linkul tau: „După ce l-aţi omorât pe Ceauşescu v-aţi ales cu o societate ca a americanilor, cu crime, droguri, corupţie, dezmăţ, filme indecente.”
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Dox
Presedintele Iranului " Atentatele de la 11 septembrie au fost "o mare minciună"

Cam tarziu a citit si el site-urile conspirationistilor. laugh.gif
turbo trabant
cu titlu de barfa: joe biden e in israel in vizita de lucru.

cica ar fi iesit cu scandal, israelienii i-au cerut un termen limita pana la care sua tot o mai freaca cu diplomatia , dupa care "all options on the table".

joe, neavand mandat de la o, a scaldat-o, la care israelienii i-au zis-o de la obraz "mosule, plimba ursu cu alianta sua-israel ca nu o sa miscati un deget daca nebunu lanseaza ceva".

acum, israelienii sunt cu spatele la zid si vor ataca cu prima ocazie.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.