Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
alfa
Am postat asta mai demult in alta parte. Merge si aici. tongue.gif

Lovirea Iranului va echivala cu un atac frontal, fara perdea contra islamului. Afectivismul religios va atinge apogeul, lumea lui Allah se va napusti impotriva cotropitorului crestin. Este o lege sufleteasca nescrisa, nu poti calca in picioare valorile, cultura, religia unor oameni fara sa te trezesti in fata unei rezisente totale. La fel s-ar fi intamplat daca o superputere islamica ar fi atacat fara temei o tara crestina. Saddam era detestat pana si-n lumea araba. Poporul iranian isi sustine presedintele. Distrugerea instalatiilor nucelare si loviturile aeriene impotriva altor obiective militare vor produce milioane de morti. In aceste conditii a gasi martiri pentru razboiul sfant va fi floare la ureche. Terorismul se va globaliza cu adevarat. Fundamentalismul islamic nu va mai putea fi oprit de nimeni si de nimic. In fata unui front imens americanii vor calca in picioare dreptul international, vor fi tentati de expansiunea preventiva si vor limita drastic drepturile si libertatile in interior. Exista o lege nescrisa a istoriei care spune ca atunci cand o putere o ia razna celelalte se aliaza impotriva ei. Echilibrul se mentine. Fara indoiala caiboii isi vor pune in cap toata lumea. Ura declansata in lumnea islamului ii va obliga sa inainteze iar ceilalti vor reactiona aparandu-si interesele. Sa nu ne mire o viitoare axa: Paris-Berlin-Moscova opusa Washingtonului. Cand francezii sub Napoleon au incercat sa cucereasca Europa englezii, statele germane si rusii s-au aliat impotriva lor. Napoleon a fost infrant. Cand germanii sub Hitler au atacat, americanii, rusii si francezii au luptat contra lor. Nemtii au fost invinsi. Cand a fluturat drapelul rosu sub comanda ruseasca amenintand sa infecteze intreaga lume americanii, britanicii, vest-germanii si francezii s-au opus. Comunismul s-a prabusit. A venit randul americanilor...
Cu o armata impotmolita in noua Spanie napoleoniana, in noul Stalingrad nazist , in Vietnamul mileniului trei, slabita de loviturile vechilor aliati SUA isi va pierde tot mai mult din privilegiile economice. Razboiul contra persanilor poate fi inceputul sfarsitului pentru un imperiu economic relativ tanar si pentru scurta perioada de suprematie militara absoluta.
Nu poti ignora comunitatea internationala fara sa platesti, nu poti sfida pe toata lumea fluturand drapelul bunelor intentii in care nimeni nu mai crede. Jocul de imagine intr-o lume demitizata, dominata de comunicare si suspiciuni nu mai are efectul dorit. Americanii au incercat sa repete figura din timpul razboiului rece sa fie portdrapelul luptei impotriva raului. Razboiul contra terorismului trebuia sa-i plaseze pe soclul eroului ridicand falnic sabia dreptatii. Emotia toamnei timpurii a atentatelor n-a fost suficienta. Razboiul din Irak a parut nejustificat. Cel din Iran va avea si mai putin sustinatori. Vor ramane cativa trepadusi cu gurile cascate in asteptarea unei recompense, intre care si un marinar pescuind in ape tulburi.
March
Sursa ? Cumva "Porcaria Mare " ? unsure.gif
alfa
Nu bre io l-am scris. 100%. Daca ai nelamuriri punctuale, nu etichetari stupide, te luminez. Astept.
exergy33
QUOTE:(alfa@3 Jun 2006, 09:25 PM)

QUOTE
Sa nu ne mire o viitoare axa: Paris-Berlin-Moscova opusa Washingtonului. Cand francezii sub Napoleon au incercat sa cucereasca Europa englezii, statele germane si rusii s-au aliat impotriva lor. Napoleon a fost infrant. Cand germanii sub Hitler au atacat, americanii, rusii si francezii au luptat contra lor. Nemtii au fost invinsi. Cand a fluturat drapelul rosu sub comanda ruseasca amenintand sa infecteze intreaga lume americanii, britanicii, vest-germanii si francezii s-au opus. Comunismul s-a prabusit. A venit randul americanilor...
Cu o armata impotmolita in noua Spanie napoleoniana, in noul Stalingrad nazist , in Vietnamul mileniului trei, slabita de loviturile vechilor aliati SUA isi va pierde tot mai mult din privilegiile economice. Razboiul contra persanilor poate fi inceputul sfarsitului pentru un imperiu economic relativ tanar si pentru scurta perioada de suprematie militara absoluta.


alfa , astea sint ideile sustinute si de actualul lieder religios al Iranului , Ayyatollah Khamenei . smile.gif
Ma mir si ma intreb de unde le-ai pescuit ? De pe vreun site iranian de propaganda ... sau de siturile pro-hezbollah ? devil.gif

exergy33


alfa
QUOTE (exergy33 @ 3 Jun 2006, 08:24 PM)
QUOTE:(alfa@3 Jun 2006, 09:25 PM)

QUOTE
Sa nu ne mire o viitoare axa: Paris-Berlin-Moscova opusa Washingtonului. Cand francezii sub Napoleon au incercat sa cucereasca Europa englezii, statele germane si rusii s-au aliat impotriva lor. Napoleon a fost infrant. Cand germanii sub Hitler au atacat, americanii, rusii si francezii au luptat contra lor. Nemtii au fost invinsi. Cand a fluturat drapelul rosu sub comanda ruseasca amenintand sa infecteze intreaga lume americanii, britanicii, vest-germanii si francezii s-au opus. Comunismul s-a prabusit. A venit randul americanilor...
Cu o armata impotmolita in noua Spanie napoleoniana, in noul Stalingrad nazist , in Vietnamul mileniului trei, slabita de loviturile vechilor aliati SUA isi va pierde tot mai mult din privilegiile economice. Razboiul contra persanilor poate fi inceputul sfarsitului pentru un imperiu economic relativ tanar si pentru scurta perioada de suprematie militara absoluta.


alfa , astea sint ideile sustinute si de actualul lieder religios al Iranului , Ayyatollah Khamenei . smile.gif
Ma mir si ma intreb de unde le-ai pescuit ? De pe vreun site iranian de propaganda ... sau de siturile pro-hezbollah ? devil.gif

exergy33

Exergy ia pofteste tu si da un link sa-mi arati de unde am pescuit eu ideile. Ghinie?
alfa
Aveti opinii critice, bagati! Bruiajul asta rudimentar e penibil.
exergy33
In Farsi /persana sau in araba ?
Ca pe alea in engleza cred ca le-ai descoperit singur . Nu-i asa ? smile.gif
alfa
Ce justificare are un stat, care se inarmeaza pana-n dinti, care detine arme nucleare sa-i ceara altuia dezarmarea? Sa nu faci ca popa, sa faci ce spune popa!
alfa
QUOTE (exergy33 @ 3 Jun 2006, 08:35 PM)
In Farsi /persana sau in  araba  ?
Ca pe alea in engleza cred ca le-ai descoperit singur . Nu-i asa ?  smile.gif

In orice limba. Baga linkul, traducerea sau ce vrei tu! wink.gif
March
QUOTE (exergy33 @ 3 Jun 2006, 09:24 PM)
QUOTE:(alfa@3 Jun 2006, 09:25 PM)

QUOTE
Sa nu ne mire o viitoare axa: Paris-Berlin-Moscova opusa Washingtonului. Cand francezii sub Napoleon au incercat sa cucereasca Europa englezii, statele germane si rusii s-au aliat impotriva lor. Napoleon a fost infrant. Cand germanii sub Hitler au atacat, americanii, rusii si francezii au luptat contra lor. Nemtii au fost invinsi. Cand a fluturat drapelul rosu sub comanda ruseasca amenintand sa infecteze intreaga lume americanii, britanicii, vest-germanii si francezii s-au opus. Comunismul s-a prabusit. A venit randul americanilor...
Cu o armata impotmolita in noua Spanie napoleoniana, in noul Stalingrad nazist , in Vietnamul mileniului trei, slabita de loviturile vechilor aliati SUA isi va pierde tot mai mult din privilegiile economice. Razboiul contra persanilor poate fi inceputul sfarsitului pentru un imperiu economic relativ tanar si pentru scurta perioada de suprematie militara absoluta.


alfa , astea sint ideile sustinute si de actualul lieder religios al Iranului , Ayyatollah Khamenei . smile.gif
Ma mir si ma intreb de unde le-ai pescuit ? De pe vreun site iranian de propaganda ... sau de siturile pro-hezbollah ? devil.gif

exergy33

Ce tot o dai pe dupa piersic ?! Raspunde-i la intrebare, ca te-a prins cu mata in sac ! tongue.gif hh.gif
alfa
QUOTE (March @ 3 Jun 2006, 09:43 PM)
QUOTE (exergy33 @ 3 Jun 2006, 09:24 PM)
QUOTE:(alfa@3 Jun 2006, 09:25 PM)

QUOTE
Sa nu ne mire o viitoare axa: Paris-Berlin-Moscova opusa Washingtonului. Cand francezii sub Napoleon au incercat sa cucereasca Europa englezii, statele germane si rusii s-au aliat impotriva lor. Napoleon a fost infrant. Cand germanii sub Hitler au atacat, americanii, rusii si francezii au luptat contra lor. Nemtii au fost invinsi. Cand a fluturat drapelul rosu sub comanda ruseasca amenintand sa infecteze intreaga lume americanii, britanicii, vest-germanii si francezii s-au opus. Comunismul s-a prabusit. A venit randul americanilor...
Cu o armata impotmolita in noua Spanie napoleoniana, in noul Stalingrad nazist , in Vietnamul mileniului trei, slabita de loviturile vechilor aliati SUA isi va pierde tot mai mult din privilegiile economice. Razboiul contra persanilor poate fi inceputul sfarsitului pentru un imperiu economic relativ tanar si pentru scurta perioada de suprematie militara absoluta.


alfa , astea sint ideile sustinute si de actualul lieder religios al Iranului , Ayyatollah Khamenei . smile.gif
Ma mir si ma intreb de unde le-ai pescuit ? De pe vreun site iranian de propaganda ... sau de siturile pro-hezbollah ? devil.gif

exergy33

Ce tot o dai pe dupa piersic ?! Raspunde-i la intrebare, ca te-a prins cu mata in sac ! tongue.gif hh.gif

He-he-he!
alfa
QUOTE (exergy33 @ 3 Jun 2006, 08:35 PM)
In Farsi /persana sau in araba ?
Ca pe alea in engleza cred ca le-ai descoperit singur . Nu-i asa ? smile.gif

Exe sa bagi linkuri in limbi de circulatie, in limba noastra in adancuri infundata sau traduceri. Nu ma lua cu citate din japonezu` Koishu Kuroputzo sau din chinezul Ling Pi sa nu inteleaga nimeni. Fara smecherii. Ghinie?
Clopotel
Dragii mei,
Am si eu o intrebare, de om prostut, ca pana acum nu m-a lamurit nimeni: Am inteles ca americanii sunt impotriva ca alte state cum ar fi si Iranul sa detina arme nucleare, in timp ce americanii au cu duiumul... Ce nu am inteles este daca USA este cumva seful Iranului (ca am vazut ca al Romaniei este, devreme ce au dreptul sa faca ce vor in Ro, si Ro nu are drept de apel) sau daca bomba nucleara americana este mai inofensiva decat potentiala bomba nucleara iraniana...?!
Ma astept doar la raspunsuri calificate cool.gif
alfa
QUOTE (Clopotel @ 3 Jun 2006, 10:48 PM)
Dragii mei,
Am si eu o intrebare, de om prostut, ca pana acum nu m-a lamurit nimeni: Am inteles ca americanii sunt impotriva ca alte state cum ar fi si Iranul sa detina arme nucleare, in timp ce americanii au cu duiumul... Ce nu am inteles este daca USA este cumva seful Iranului (ca am vazut ca al Romaniei este, devreme ce au dreptul sa faca ce vor in Ro, si Ro nu are drept de apel) sau daca bomba nucleara americana este mai inofensiva decat potentiala bomba nucleara iraniana...?!
Ma astept doar la raspunsuri calificate cool.gif

Conform politicii neoconservatorilor WASP bomba nucleara americana e mai putin nucleara decat aia iraniana. He-he-he! Caiboii baga miliarde anual in armament dupa care se ratoiesc la indivizii imbracati cu cearsafuri, suparati foc c-au inventat s-aia glontul.
wasp
WASP aia sunt rockeri, nu ???? wink.gif
March
Da' , care au trecut la islamism. Nu intampina greutati cu datul din cap la citirea Coranului !
alfa
QUOTE (wasp @ 3 Jun 2006, 11:32 PM)
WASP aia sunt rockeri, nu ???? wink.gif

Rockeri. Cu Bush in frunte. Asculta Carcass si exulta necrofil dinaintea cadavrelor de arabi. Uite si dezlegarea:
WASP(white-anglo/saxon-protestant)
wasp
Sau We Are Sexual Perverts..... de aia spuneam de rockeri..... Stii tu, baietii aia oxigenati, cu pantaloni stramti si vopsiti pe fata.... wink.gif
alfa
QUOTE (wasp @ 3 Jun 2006, 11:43 PM)
Sau We Are Sexual Perverts..... de aia spuneam de rockeri..... Stii tu, baietii aia oxigenati, cu pantaloni stramti si vopsiti pe fata.... wink.gif

Aha, n-am stiut. Or fi si perversi, tot ce se poate. biggrin.gif
March
QUOTE (alfa @ 4 Jun 2006, 12:42 AM)
  Uite si dezlegarea:
WASP(white-anglo/saxon-protestant)

E vorba despre The big fat stupid white man ? Sau esti cumva ruda cu Louis Farrakhan ? unsure.gif
alfa
Nu-i nevoie sa faceti curent degeaba la fiecare postare. Vorbesc de nucleu dur si greu al neoconservatorilor. WASP ! C-au mai bagat si neste afroamericani p-acolo ( Rice, Powell ) e altceva. biggrin.gif
wasp
Rice si Powell de ce ? Ca sa dea bine la public ? Pai ori e nucleu dur, ori mai baga un compromis mic, acolo....
March
QUOTE (alfa @ 4 Jun 2006, 01:00 AM)
Nu-i nevoie sa faceti curent degeaba la fiecare postare. Vorbesc de nucleu dur si greu al neoconservatorilor. WASP !  C-au mai bagat si neste afroamericani p-acolo ( Rice, Powell )  e altceva.  biggrin.gif

Vai, ma dezamagesti ! Sa nu stii tu ca lui taica Farrakhan ii place sa manance wasp pe paine ? Informeaza-te si tine aproape. De el , nu de mine ! tongue.gif

p.s. astept si eu sa dai sursa pentru citatul ala savant .
alfa
@ wasp E dur cu mici compromisuri. biggrin.gif De ce s-alimentezi revolte?

@ march
QUOTE
Vai, ma dezamagesti ! Sa nu stii tu ca lui taica Farrakhan ii place sa manance wasp pe paine ? Informeaza-te si tine aproape. De el , nu de mine !


Si anitsemit! laugh.gif Ti-ai sondat putu gandirii si-ai aflat ca nu stiu ?

QUOTE
astept si eu sa dai sursa pentru citatul ala savant .


N-am sursa, am zis si eu asa... Va intereseaza atat de tare subiectul? De ce? biggrin.gif
Erwin
heiiiii! fiiiiiuuuuu! calm down! iar va avantati in chestiuni offtopic?
alfa
Exergy nu mai da niciun semn zicea c-are un link ca nu stiu ce... biggrin.gif
abcd
Subsemnaţii, un grup al foştilor miniştri de externe din Europa şi America de Nord, găsesc îngrijorătoare informaţii din care reiese că administraţia Bush ar plănui activ lansarea unui atac militar în perioada apropiată asupra pretinselor obiective de arme nucleare din Iran.

Astfel de informaţii, deşi negate de către administraşie, ridică totuţi semnale de alarmă. Reportaje similare şi negări similare au precedat decizia administraţiei în 2003 de a invada Irakul.

Noi acceptăm dreptul legitim al Iranului de a urmări dezvoltarea de energie nucleară în scop civil cu precauţiile internaţionale de rigoare
Este pus în dubiu faptul că o lovitură „chirurgicală” aeriană ar putea rezulta cu distrugerea completă a tuturor atributelor nucleare ale Iranului, în timp ce o invazie de mare anvergură şi ocupaţie militară a ţării este larg recunoscută ca fiind imposibil de realizat.
Noi suntem de părere că administraţia Bush ar trebui să urmărească o politică pe care a evitat-o mulţi ani: încercarea de a negocia direct cu liderii iranieni despre programul lor nuclear

http://www.jurnalulpacii.patrir.ro/get_article.php?id=4
gio19ro
AZI 9 iunie 2006

Comentariul zilei, de Constantin Badea

Informaţii esenţiale (X)

Scrisoarea preşedintelui M. Ahmadinejad al Iranului către preşedintele SUA, G.Bush, deşi nepublicată nicăieri, în afară de unele bloguri, este un document istoric, ce se adresează de fapt întregii omeniri, urmând a fi validat sau nu ca atare, de Timp. Şi judecat de cititor. Ultimul, scurt, extras:

"Cât va mai fi vărsat pe străzi sângele unor bărbaţi, femei, copii nevinovaţi, cât vor mai fidărâmate casele oamenilor peste ei? Dacă profeţii Avraam, Isac, Iacob, Ismail, Iosef sau Isus Cristos (Pacea Fie Asupra Sa) ar fi azi cu noi, cum ar judeca Ei asemenea fapte? Ni s-ar mai da să jucăm un rol în Împărăţia făgăduită, unde dreptatea va fi universală şi va fi prezent Isus Cristos (PFAS)? Ne vor mai primi măcar? Întrebarea mea fundamentală este: nu există altă cale mai bună de a interacţiona cu restul lumii? Azi există sute de milioane de creştini, sute de milioane de musulmani şi milioane de oameni ce urmează învăţăturile lui Moise (PFAS). Toate religiile divine împărtăşesc şi respectă un cuvânt - monoteism, sau credinţa într-un singur Dumnezeu unic în Univers". "Noi - zice preşedintele Ahmadinejad - credem că întoarcerea la învăţăturile Profeţilor divini este singura cale de salvare. Mi s-a spus că Excelenţa Voastră sunteţi adept al învăţăturilor lui Isus (Pacea Fie Asupra Sa!) şi credeţi în făgăduinţa divină a Împărăţiei drepţilor pe Pământ. Şi noi credem că Isus (PFAS) a fost unul din marii Profeţi ai AtotPuternicului. El este, în repetate rânduri, lăudat în Coran. Isus (PFAS) este, de asemenea, citat în Coran. Nu vă gândiţi că, dacă toţi vom crede şi vom aplica aceste principii - monoteism, supunere faţă de Dumnezeu, dreptate, respect pentru demnitatea omului, credinţa într-o Zi a Judecăţii - am putea depăşi actualele probleme ale lumii, care vin tocmai din nesupunerea faţă de AtotPuternic şi faţă de învăţăturile Profeţilor, şi ne-am îndrepta faptele? Nu credeţi că respectarea acestor principii promovează şi garantează pacea, prietenia şi dreptatea? Credeţi că sus menţionatele principii, scrise şi nescrise, sunt universal respectate? Nu vreţi să acceptaţi această chemare? Anume - la o autentică întoarcere la învăţăturile Profeţilor (inclusiv Isus Cristos-n.n.) la monoteism şi dreptate, la respectarea demnităţii umane şi la supunere faţă de AtotPuternicul şi Profeţii Săi? Multă lume pe tot Globul se simte în nesiguranţă şi se opune răspândirii nesiguranţei şi războiului, dezaprobă şi respinge unele politici dubioase. Lumea protestează împotriva prăpastiei crescânde dintre bogaţi şi nevoiaşi, dintre ţările bogate şi cele sărace. Lumea este dezgustată de corupţia tot mai întinsă. Popoarele multor ţări sunt revoltate de atacurile asupra fundamentelor lor morale şi de dezintegrarea familiei. Sunt, de asemenea, îngrozite de dispariţia respectului şi milei dintre oameni. Popoarele lumii nu au încredere în organizaţiile internaţionale pentru că drepturile lor nu sunt apărate de aceste organizaţii. Liberalismul şi democraţia de tip occidental n-au fost în stare să ducă la realizarea idealurilor umanităţii. Aceste două concepte au dat faliment. Oamenii atenţi aud deja zgomotele dezagregării şi prăbuşirii ideologiei şi strategiilor sistemelor democratice liberale. Tot mai mulţi oameni de pe tot Globul se strâng în jurul unui punct central - adică al lui Dumnezeu AtotPuternicul. Cu siguranţă, doar prin credinţa în Dumnezeu şi în învăţăturile Profeţilor, omenirea va depăşi greutăţile. Întrebarea mea către Domnia Voastră este: nu vreţi să vă alăturaţi omenirii?" (Constantin Badea)

Sursa: http://www.azi.ro/externe.htm

Scrisoarea integrala a presedintelui iranian (in versiunea engleza) se poate citi la adresa http://www.cnn.com/interactive/world/0605/...tter/index.html
Cla
bla...
March
QUOTE (Cla @ 20 Jun 2006, 01:33 AM)
bla...

...bla,bla... laugh.gif
gio19ro
QUOTE (Cla @ 20 Jun 2006, 12:33 AM)
bla...

Vroiai sa spui "cla"?
ZAMOLXE
QUOTE (gio19ro @ 20 Jun 2006, 12:13 AM)
AZI 9 iunie 2006

Comentariul zilei, de Constantin Badea

Informaţii esenţiale (X)

Scrisoarea preşedintelui M. Ahmadinejad al Iranului către preşedintele SUA, G.Bush, deşi nepublicată nicăieri, în afară de unele bloguri, este un document istoric, ce se adresează de fapt întregii omeniri, urmând a fi validat sau nu ca atare, de Timp. Şi judecat de cititor. Ultimul, scurt, extras:

"Cât va mai fi vărsat pe străzi sângele unor bărbaţi, femei, copii nevinovaţi, cât vor mai fidărâmate casele oamenilor peste ei? Dacă profeţii Avraam, Isac, Iacob, Ismail, Iosef sau Isus Cristos (Pacea Fie Asupra Sa) ar fi azi cu noi, cum ar judeca Ei asemenea fapte? Ni s-ar mai da să jucăm un rol în Împărăţia făgăduită, unde dreptatea va fi universală şi va fi prezent Isus Cristos (PFAS)? Ne vor mai primi măcar? Întrebarea mea fundamentală este: nu există altă cale mai bună de a interacţiona cu restul lumii? Azi există sute de milioane de creştini, sute de milioane de musulmani şi milioane de oameni ce urmează învăţăturile lui Moise (PFAS). Toate religiile divine împărtăşesc şi respectă un cuvânt - monoteism, sau credinţa într-un singur Dumnezeu unic în Univers". "Noi - zice preşedintele Ahmadinejad - credem că întoarcerea la învăţăturile Profeţilor divini este singura cale de salvare. Mi s-a spus că Excelenţa Voastră sunteţi adept al învăţăturilor lui Isus (Pacea Fie Asupra Sa!) şi credeţi în făgăduinţa divină a Împărăţiei drepţilor pe Pământ. Şi noi credem că Isus (PFAS) a fost unul din marii Profeţi ai AtotPuternicului. El este, în repetate rânduri, lăudat în Coran. Isus (PFAS) este, de asemenea, citat în Coran. Nu vă gândiţi că, dacă toţi vom crede şi vom aplica aceste principii - monoteism, supunere faţă de Dumnezeu, dreptate, respect pentru demnitatea omului, credinţa într-o Zi a Judecăţii - am putea depăşi actualele probleme ale lumii, care vin tocmai din nesupunerea faţă de AtotPuternic şi faţă de învăţăturile Profeţilor, şi ne-am îndrepta faptele? Nu credeţi că respectarea acestor principii promovează şi garantează pacea, prietenia şi dreptatea? Credeţi că sus menţionatele principii, scrise şi nescrise, sunt universal respectate? Nu vreţi să acceptaţi această chemare? Anume - la o autentică întoarcere la învăţăturile Profeţilor (inclusiv Isus Cristos-n.n.) la monoteism şi dreptate, la respectarea demnităţii umane şi la supunere faţă de AtotPuternicul şi Profeţii Săi? Multă lume pe tot Globul se simte în nesiguranţă şi se opune răspândirii nesiguranţei şi războiului, dezaprobă şi respinge unele politici dubioase. Lumea protestează împotriva prăpastiei crescânde dintre bogaţi şi nevoiaşi, dintre ţările bogate şi cele sărace. Lumea este dezgustată de corupţia tot mai întinsă. Popoarele multor ţări sunt revoltate de atacurile asupra fundamentelor lor morale şi de dezintegrarea familiei. Sunt, de asemenea, îngrozite de dispariţia respectului şi milei dintre oameni. Popoarele lumii nu au încredere în organizaţiile internaţionale pentru că drepturile lor nu sunt apărate de aceste organizaţii. Liberalismul şi democraţia de tip occidental n-au fost în stare să ducă la realizarea idealurilor umanităţii. Aceste două concepte au dat faliment. Oamenii atenţi aud deja zgomotele dezagregării şi prăbuşirii ideologiei şi strategiilor sistemelor democratice liberale. Tot mai mulţi oameni de pe tot Globul se strâng în jurul unui punct central - adică al lui Dumnezeu AtotPuternicul. Cu siguranţă, doar prin credinţa în Dumnezeu şi în învăţăturile Profeţilor, omenirea va depăşi greutăţile. Întrebarea mea către Domnia Voastră este: nu vreţi să vă alăturaţi omenirii?" (Constantin Badea)

Sursa: http://www.azi.ro/externe.htm

Scrisoarea integrala a presedintelui iranian (in versiunea engleza) se poate citi la adresa http://www.cnn.com/interactive/world/0605/...tter/index.html


... o palma data pe obrazul asa zisilor "crestini" si ... democrati ! thumb_yello.gif
Blakut
E doar demagogia unui presedinte. Ce, daca se scremea putin, nu crezi ca scotea si Ceausescu ceva asemanator (ma rog, cei care ii scriau discursurile) numai ca fara Dumnezeu si Mohamed, ci cu patriotism si socialism?
ZAMOLXE
QUOTE (Blakut @ 21 Jun 2006, 01:43 PM)
E doar demagogia unui presedinte. Ce, daca se scremea putin, nu crezi ca scotea si Ceausescu ceva asemanator (ma rog, cei care ii scriau discursurile) numai ca fara Dumnezeu si Mohamed, ci cu patriotism si socialism?


... se poate ... dar, discursurile lui Bush, Tony Blair ce sunt ?
NoMemory
La inceputul mandatului sau am fost fan Bush (atat cat imi permitea statutul de roman). Dupa ce a atacat Irak ... am zis e OK acolo e un cuib de teroristi, stat politist, bad saddam. La un moment dat am inteles ca irakieni nu au nici o vina, ca America face pe gardianul mondial cand nimeni nu i-o cere etc. Presedintele iranian a castigat democratic alegerile (!?), iar asta spune multe despre tipul de gandire al oamenilor de acolo.
Blakut
QUOTE
... se poate ... dar, discursurile lui Bush, Tony Blair ce sunt ?


Aceeasi chestie, se poate sa fim partinitori?

QUOTE
Presedintele iranian a castigat democratic alegerile (!?), iar asta spune multe despre tipul de gandire al oamenilor de acolo.


Asta asa este, presedintele Ahmadinejad are in spate sprijinul poporului, lucru de care nu sunt sigur ca se bucura Saddam intr-o asa mare masura...
ZAMOLXE
QUOTE (Blakut @ 25 Jun 2006, 09:59 PM)

Asta asa este, presedintele Ahmadinejad are in spate sprijinul poporului


Tocmai de aceea, lui Bush & clica lui le va fi greu sa repete figura din Irak, basca, posibila luare de atitudine a statelor arabe, atitudine de care, s-ar putea, sa nu fie straine Rusia si China ...
Blakut
China este cel mai mare cumparator de petrol Iranian, evident ca isi va sustine interesele acolo. Cateodata ma intreb daca nu cumva toata povestea asta cu inarmarea nucleara a Iranului nu e decat o incercare: cat de departe ar merge americanii? fara vreo intentie adevarata de conflict.
ZAMOLXE
QUOTE (Blakut @ 26 Jun 2006, 10:43 PM)
China este cel mai mare cumparator de petrol Iranian, evident ca isi va sustine interesele acolo. Cateodata ma intreb daca nu cumva toata povestea asta cu inarmarea nucleara a Iranului nu e decat o incercare: cat de departe ar merge americanii? fara vreo intentie adevarata de conflict.


... da, s-ar putea sa fie asa ... americanii ar merge ei pana in panzele albe (mai ales ca nu ar face-o la ei acasa), da', in ultimul timp, s-au cam saturat destui de fitele (tupeul) lor ...
Blakut
In politica externa nu se pune problema de saturat... Numai indivizii se satura si se supara.
ZAMOLXE
QUOTE (Blakut @ 28 Jun 2006, 12:01 AM)
In politica externa nu se pune problema de saturat... Numai indivizii se satura si se supara.


... stiu cativa, de prin grupul ala, Bilderberg ... sunt indivizi unul si unul ... si fac, multa, politica externa peste capul statelor ...
March
QUOTE (ZAMOLXE @ 29 Jun 2006, 10:29 PM)
QUOTE (Blakut @ 28 Jun 2006, 12:01 AM)
In politica externa nu se pune problema de saturat... Numai indivizii se satura si se supara.


... stiu cativa, de prin grupul ala, Bilderberg ... sunt indivizi unul si unul ... si fac, multa, politica externa peste capul statelor ...

Ei nu mai spune ! Da' esti tare domne' ! laugh.gif
March
Se pare ca palaria prezidentiala e prea mare si prea grea pentru Mahmoud "The Monkey" Ahmadinejad !


There are many within Iran, however, who suspect that “the monkey,” as the bearded president is known among detractors, is playing a game whose rules he does not understand, on a playing field too vast for his skill set.

“He can’t comprehend the situation he’s facing, and he can’t even understand the consequences he’s talked himself into,” said Ebrahim Yazdi, a former foreign minister who now heads the Freedom Movement of Iran, a leading opposition group.
Speaking at his home, where songbirds lighten the mood outside, Yazdi, who served as foreign minister in the first days after Ayatollah Ruhollah Khomeini returned to Iran in 1979, suggested that Ahmadinejad might not be able to serve out his full four-year term, which ends in 2009.


Exergyy pe unde umbli ? Fa-ti curaj si spune-ne ceva
carpatic
Hai sa nu bagam prea tare in seama parerile lui Yazdi, care dupa ce si-a "facut mana" condamnand la moarte in '79 o seama din oamenii shahului a fost dat la o parte de Consiliul Gardienilor cand s-a hotarat sa candideze la prezidentie.
Superunknown
Pe linga asta, Fox News e departe de a fi o sursa credibila, in toate manualele de jurnalism e citat ca un exemplu de slugarnicie fatza de establishment-ul neo-conservator...
March
QUOTE (March @ 11 Mar 2006, 04:07 PM)
QUOTE (carpatic @ 11 Mar 2006, 02:34 PM)
Se preconizeaza o mare criza financiara
Legata direct de criza iraniana. Puteti citi mai multe in articolul sursa, la care se face trimitere.
Asadar, daca aveti economii in USD, schimbati repede in alta moneda.... unsure.gif

Nu fii panicard ! !

Ca sa vedeti ce plasa ati fi luat ! In martie 2006 erau vreo 27.200 lei la dolar azi a ajuns la 28.400 !!
March
Britain sees chance to contain Iran's regional ambitions

BRITAIN blames Iran for the eruption of fighting in Lebanon and wants to use crisis talks to build an alliance for its long-term “containment”.

A new United Nations Security Council resolution on Iran’s nuclear programme, expected next week, will be the cornerstone of this strategy, according to senior British officials.

The plan, which echoes the “containment” of the Soviet Union during the Cold War, will aim to tap growing Arab alarm at Iran’s regional ambitions and its ability to stir up their own restive populations.
abcd
QUOTE (NoMemory @ 22 Jun 2006, 12:11 AM)
Presedintele iranian a castigat democratic alegerile (!?), iar asta spune multe despre tipul de gandire al oamenilor de acolo.

Fenomen intamplat chiar si la palestinieni! smile.gif
March
SUA si Iranul, aliati intr-un proces halucinant tongue.gif

Tezaurele Persiei, pentru victimele Hamas

Cu toate ca regimul de la Teheran continua sa fie "inamicul numarul 1" al Administratiei Bush, cap de lista pe "Axa Raului", oficialitatile iraniene si cele americane se afla de aceeasi parte a baricadei intr-un controversat proces care se desfasoara, zilele acestea, in Statele Unite. Miza este tezaurul persan aflat, inca din anii '30, in custodia unui muzeu din Chicago. Un avocat new-yorkez incearca sa obtina scoaterea la licitatie a inestimabilelor piese arheologice, pentru a-i "despagubi" pe cativa dintre supravietuitorii unui atentat petrecut, in septembrie 1997, intr-o piata din Israel. Cinci dintre victime - cetateni americani - au dat in judecata organizatia Hamas (care revendicase atentatul), dar si statul iranian, considerat sponsor al terorismului.

abcd
O sa capete ei tezaurul cand l-om capata si noi de la rusi!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.