Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
MIA
QUOTE (fis_tic @ 22 Jan 2006, 11:05 PM)
iranienii vor folosi precum sarbii informatii de la satelitii rusilor si chinezilor. {...}

Ruşii le-au lansat iranienilor primul lor satelit de "supraveghere militară" a zonei. Habar nu am cât e de eficace, dar aşa ca idee ... rolleyes.gif

Plus că - totuşi - sistemul de apărare antiaeriană şi rachete cu rază medie ( >150 de km ) de acţiune e virtual intactă spre deosebire de cea a Irakului în 2003. cry.gif
exergy33
MIA

QUOTE
Plus că - totuşi - sistemul de apărare antiaeriană şi rachete cu rază medie ( >150 de km ) de acţiune e virtual intactă spre deosebire de cea a Irakului în 2003. 


Nu e chiar asa .
Sistemul este vulnerabil , si iranienii stiu bine asta.
MIA
QUOTE (exergy33 @ 23 Jan 2006, 07:59 AM)
MIA

QUOTE
Plus că - totuşi - sistemul de apărare antiaeriană şi rachete cu rază medie ( >150 de km ) de acţiune e virtual intactă spre deosebire de cea a Irakului în 2003. 


Nu e chiar asa .
Sistemul este vulnerabil , si iranienii stiu bine asta.

O.K. - la tehnica de luptă americană cam orice e vulnerabil dar ... măcar există. unsure.gif
axel
QUOTE (MIA @ 23 Jan 2006, 09:45 AM)
O.K. - la tehnica de luptă americană cam orice e vulnerabil dar ... măcar există. unsure.gif

laugh.gif
N-as zice.
MIA
QUOTE (axel @ 23 Jan 2006, 08:53 AM)
QUOTE (MIA @ 23 Jan 2006, 09:45 AM)
O.K. - la tehnica de luptă americană cam orice e vulnerabil dar ... măcar există.  unsure.gif

laugh.gif
N-as zice.

unsure.gif

Ce anume ?
dead-cat
deocamdata, mai mult decit un airstrike nu se pune problema.
americanii nu au personal suficient necesar pentru o invazie cu forte terestre.
la cei 135 000 din iraq s-ar adauga minim 250 000 personal combatant plus inca vreo 500 000 la logistica, capacitate pe care americanii n-o au in momentul de fata.
ar trebui sa treaca prima data la serviciu militar obligatoriu.
si-apoi as vrea sa vad io costurile hh.gif
March
Cand vine ceasul o vor rezolva israelienii. Rapid si eficient !
carpatic
Da, daca tot vorbin de scenarii, imi permit sa fac si eu unul:
Anul asta oareshcand Israel ataca, distrug instalatiile nucleare, fac prapad...
Iran riposteaza cu rachete, loveste Istrelul...
USA maseaza trupe, bombardeaza zdravan o perioada si intra terestru in Khuzestan
Trupele USA se opresc la linia Zagrosului, rezista contraatacurilor si santajeaza Tehranul cu petrolul
.... hh.gif
dead-cat
Iranul si-a imprastiat instalatiile pe intreg territoriul. pentru a le annihila (nu numai pe cele nucleare, trebuiesc atacate si o sumedenie de tinte militare (air defence etc)) sunt necesare atacuri sustinute pe mai multe zile, ceea ce e bine dincolo de capacitatiile fortelor aeriene din IL. singurii care ar putea ar fi americanii (sau, ma rog, NATO).

numa ca apoi te poti astepta la atacuri cu arme chimice asupra centrelor urbane din Israel.
carpatic
Or fi unii nebuni, dar nu pana acolo incat sa dea cu arme chimice, pentru ca asta ar duce la folosirea de nukes de catre Israel fara remuscari...
dead-cat
motivul pentru care "MAD" a functionat in perioada razboiului rece a fost, ca ambele parti erau in principiu rezonabile, calculabile si cu frica sa dea coltu.
ccea ce nu se aplica la fundamentalisti religiosi care asteapta la cele 30 de femei virgine cestau dupa ei in lumea 'ailalta.
axel
QUOTE (MIA @ 23 Jan 2006, 11:17 AM)
QUOTE (axel @ 23 Jan 2006, 08:53 AM)
QUOTE (MIA @ 23 Jan 2006, 09:45 AM)
O.K. - la tehnica de luptă americană cam orice e vulnerabil dar ... măcar există.  unsure.gif

laugh.gif
N-as zice.

unsure.gif

Ce anume ?

Armata americana nu e asa de minunata pe cat ti se pare. In ciuda tehnologie de care beneficiaza din plin, stau cam prost la rezultate...
abcd
QUOTE
Armata americana nu e asa de minunata pe cat ti se pare. In ciuda tehnologie de care beneficiaza din plin, stau cam prost la rezultate...


Pai cine manuieste tehnologia? Acolo e hiba!
MIA
QUOTE (axel @ 24 Jan 2006, 04:50 AM)
Armata americana nu e asa de minunata pe cat ti se pare. In ciuda tehnologie de care beneficiaza din plin, stau cam prost la rezultate...

Cred că pentru astfel de aspecte mai degrabă vina aparţine factorului politic. rolleyes.gif

Însă - în sine - armata SUA cred că nu ar avea probleme într-o luptă "deschisă", mai convenţională. Iar în luptele de gherilă urbană ... fac şi ei oamenii ce pot. sorry.gif
exergy33
MIA

QUOTE
Însă - în sine - armata SUA cred că nu ar avea probleme într-o luptă "deschisă", mai convenţională. Iar în luptele de gherilă urbană ... fac şi ei oamenii ce pot. 


Da-mi voie sa te contrazic.
Suprafata Iranului este de sapte ori mai mare decit suprafata Romaniei , iar o treime din aceasta suprafata este ocupata de munti cu o altitudine de peste 2500 metri.
Lantul de munti Zagros reprezinta o adevarata fortareata naturala , si carpatic stie bine ce spune in mesajul anterior.

Poti merge o zi si o noapte fara sa vezi macar fumul unui adapost omenesc , nu sint paduri in care sa te adapostesti ....doar piatra seaca , sacali si lupi.
Mirosul acestor animale este atit de persistent ca si dupa citeva zile nu ti-l poti scoate din creier.

Americanii stiu foarte bine ca nu pot cistiga un razboi de tip 'deschis' in Iran.
Si mai e un aspect , adevarat ca multi iranieni , mai ales tineretul , nu sprijina regimul de la Teheran ...dar in cazul unei invazii americane nu ar sta chiar cu miinile in sin.

Invazia Irakului ce a adus dupa sine ?
Niste gauri in bugetul american si cel al unor tari europene...si niste profituri financiare imense pentru niste "anumiti " din umbra. devil.gif devil.gif devil.gif

exergy33
axel
QUOTE (MIA @ 24 Jan 2006, 08:46 AM)
QUOTE (axel @ 24 Jan 2006, 04:50 AM)
Armata americana nu e asa de minunata pe cat ti se pare. In ciuda tehnologie de care beneficiaza din plin, stau cam prost la rezultate...

Cred că pentru astfel de aspecte mai degrabă vina aparţine factorului politic. rolleyes.gif

Însă - în sine - armata SUA cred că nu ar avea probleme într-o luptă "deschisă", mai convenţională. Iar în luptele de gherilă urbană ... fac şi ei oamenii ce pot. sorry.gif

Cum vine asta? Americanul ataca si tot el alege terenul de batalie? rofl.gif Ca daca nu e teren pentru tancuri...
dead-cat
QUOTE

Americanii stiu foarte bine ca nu pot cistiga un razboi de tip 'deschis' in Iran.
Si mai e un aspect , adevarat ca multi iranieni , mai ales tineretul , nu sprijina regimul de la Teheran ...dar in cazul unei invazii americane nu ar sta chiar cu miinile in sin.


e o problema de ce e definit ca acceptabil in societatea americana.
rusii in afghanistan au avut rezultate pozitive din momentul in care au acceptat ca trebuie sa se duca dupa talibani in munti, cu infanterie usoara si nu cea grea pregatita pentru lupta in NATO in europa.
idem si la americani. daca "conducerea" reuseste se convinga publicul american ca pierderi de 50 - 200 000 sunt acceptabile pentru "cauza", n-o sa mai prea ramina nimic din "rezistenta".

iar daca daca conducera politica americana defineste ca scop strategic, cistigarea razboiului cu orice pret, atunci din Iran n-ar mai ramine mare lucru. conceptul si implementarea nu-s noi si se pot "admira" de vreo 60 de ani incoace.
carpatic
E o utopie sa crezi ca iranienii se vor revolta impotriva regimului propriu cand isi vor vedea tara atacata. Una e opozitia fata de regim si alta "apararea tarii", la chemarea la arme putini iranieni ar spune nu, indiferent de convingerea lor politica. In afara ipotezei asediului si santajului petrolier (prin ocuparea Khuzestanului) care in cativa ANI ar duce la capitularea Iranului, singura sansa a "coalitiei" este raderea de pe fata pamantului a Iranului. Tragedia este ca aceasta "optiune" e perfect valabile pentru unele capete infierbantate (dar lipsite de creier) care din pacate se afla in posturi de raspundere atat in SUA cat si in Israel.
March
QUOTE (carpatic @ 24 Jan 2006, 11:58 AM)
E o utopie sa crezi ca iranienii se vor revolta impotriva regimului propriu

Numai fii tu atat de sigur. Hitler credea ca Reichul lui va dura 1000 de ani ! Asisderea "Cizmarul genial" din Carpati !
MIA
QUOTE (carpatic @ 24 Jan 2006, 10:58 AM)
Tragedia este ca aceasta "optiune" e perfect valabile pentru unele capete infierbantate (dar lipsite de creier) care din pacate se afla in posturi de raspundere atat in SUA cat si in Israel.

La fel cum si optiunea de a "arunca in mare" pe israelieni pare perfect valabila pentru capete infierbintate ( si cu creier sub-mediocru ) din Iran. sorry.gif

Asta doar asa - de echilibrare a afirmatiei de mai sus. wink.gif
March
Din ciclul : " Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face " !

O bomba a explodat in Ahvaz capitala provinciei Khuzestan omorand 6 si ranind peste 30 de persoane. Presedintele- marioneta si-a anulat vizita planificata la Avaz invocand .... vremea nefavorabila tongue.gif

Deci, Carpatic ce spuneai despre Khuzestanul asta unsure.gif
carpatic
"Divide et impera"... Arabii din Khuzistan si kurzii vor fi (sunt deja) folositi intens ca pioni pentru a slabi regimul din interior. Azerii de asemenea au mai fost atatati si in trecut pentru a visa la "Azerbaidjanul mare", pana la Tabriz...
exergy33
March

QUOTE
O bomba a explodat in Ahvaz capitala provinciei Khuzestan omorand 6 si ranind peste 30 de persoane.


Au fost de fapt doua bombe , una dintre ele a fost plasata la o sucursala a bancii comerciale (Tejarat).
La stirile de la ora 7 , ora Teheranului , s-au anuntat 6 morti si 43 de raniti , din care unul a intrat in coma.

Fortele de ordine din Ahwaz au primit ordinul de a intra in stare de alerta.

March
Cancelarul german Angela Merke : Ahmadinejad este un fel de Adolf Hitler !! devil.gif

Dosarul iranian a ajuns pe masa Consiliului de Securitate !
March
"Cazierul " Iranului

• Iranul se afla in acest moment sub o presiune internationala fara precedent, pentru a renunta la programul nuclear. Agentia Internationala pentru Energie Atomica a votat saptamina trecuta in favoarea raportarii activitatii nucleare a Iranului in Consiliul de Securitate al ONU. Iranul a anuntat suspendarea protocolului aditional la Tratatul de Neproliferare Nucleara. Teheranul a cerut AIEA sa isi retraga echipamentele de supraveghere din facilitatile nucleare iraniene. Iranul urmeaza sa isi reia in curind programul de imbogatire a uraniului „la capacitate maxima“.

• Iranul este capabil sa dezvolte arma nucleara fara ajutor din exterior, a anuntat luni subsecretarul de Stat american pe probleme de proliferare din Departamentul de Stat, Robert Joseph. „Iranul are resurse enorme, resurse financiare enorme, si dispune de o comunitate stiintifica si tehnica foarte sofisticata. As spune ca Iranul are capacitatea de a fabrica arme nucleare si mijloacele de a lansa aceste arme“, a spus Joseph. Subsecretarul de Stat a reamintit ca varianta militara nu este exclusa pentru oprirea programului nuclear iranian.

• Regimul de la Teheran sprijina activitatile teroriste anti-israeliene, atit la nivel declarativ, cit si logistic. Ayatollahul Khamenei a laudat atentatele organizate de gruparile teroriste anti-israeliene. Iranul furnizeaza fonduri gruparii fundamentaliste siite Hezbollah, dar si unor grupari teroriste palestiniene precum Hamas, Jihadul Islamic Palestinian si Frontul Popular pentru Eliberarea Palestinei, Comandamentul General.

• Iranul nu recunoaste statul Israel, iar presedintele Mahmud Ahmadinejad a chemat la „stergerea Israelului de pe harta“, respingind existenta unui Holocaust ca fiind o legenda.

• Marea Britanie a acuzat Iranul in octombrie anul trecut ca a furnizat armament insurgentilor din sudul Irakului, armament cu care au fost ucisi soldati britanici. Tipul de armament adus prin contrabanda de Garzile Revolutionare iraniene in Irak a fost folosit pentru prima data de Hezbollah, in Liban. Este vorba despre incarcaturi explozibile cu dispozitive infrarosii.
("Cotodianul")
abcd
Nimic nou! Situatia este aceeasi cu singura diferenta ca se schimba de la zona la alta!
March
Studentii iranieni vorbesc despre libertatea lor in ziua de azi !

Parerea lor despre politica guvernului ayatollahilor, teama de razboi, limitarea dreptului la exprimare libera, dreptul la libertate cu portia si alte chestiuni care nu-i prea fac fericiti !
abcd
Articolul nu spune mare lucru. Vrea sa arata cum se invirteste lumea in jurul americanilor. Aceleasi chestii: nu e democratie in Iran, nu e libertatea cuvantului! Ce noutate! Pai sigur ca acolo e altfel decat dincolo ca doar n-o fi la fel.

QUOTE
Hunna said, "Sometimes I think the government is thinking about us, (working to provide us a better future}. But sometimes I think whatever they do [is] for their profit [their own good], not ours. I don't think we have a clear future with this country [with this regime]. I don't think so."


Care or fi guvernatorii aia care sa se gandeasca la popor inainte de a se gandi la profitul lor?! Nici ei n-au o viziune clara a viitorului ca....mai toata lumea!

Si desi nu stiu ce e aia democratie stiu insa
QUOTE
We don't care what he (Bush) says,” an Iranian artist said. “We are not afraid of anything.  If anything happens, the Iranian people will be together."


Daca se intampla ceva....vor fi uniti si asta conteaza pina la urma pentru ei. Nu le convine cum e dar vor de fapt altceva decat am vrea noi sa vrea ei!
exergy33
abcd
QUOTE
Daca se intampla ceva....vor fi uniti si asta conteaza pina la urma pentru ei. Nu le convine cum e dar vor de fapt altceva decat am vrea noi sa vrea ei!

flowers.gif
March
QUOTE (abcd @ 12 Feb 2006, 07:50 AM)

Daca se intampla ceva....vor fi uniti si asta conteaza pina la urma pentru ei. Nu le convine cum e dar vor de fapt altceva decat am vrea noi sa vrea ei!

Ia da-i cu presupusul, cam ce altceva crezi ca vor tinerii studenti ( si nu numai )iranieni, cand in mare situatia din tara e aceasta , dupa cum o descrie undeva pe aici o mare admiratoare a Iranului ):

... au creat un regim care a corupt economia , a distrus prestigiul invatamintul superior ,... ca si-au transferat averile la bancile de peste hotare , ca in loc sa investeasca in propria tara investesc in America Latina , tarile scandinave sau Africa de est ?

Ca odraslele lor , proprietari ai unor firme prospere , incheie tranzactii avantajoase tocmai cu cei pe care presa iraniana ii critica pe fata ?

Ca fac jocuri . nu duble , ci multiple atit cu tarile europene cit si cu Rusia , China si India ?

Ca stiu sa speculeze la maximum sentimentele nationale a milioane de oameni ?


La toate astea nu cred ca tineretul iranian doreste un fel de glasnosti & perestroika teocratica ! tongue.gif Sa fim seriosi !
exergy33
QUOTE
La toate astea nu cred ca tineretul iranian doreste un fel de glasnosti & perestroika teocratica !  Sa fim seriosi !


Nu Perestroika , dar nici un fel de Haloween american devil.gif
abcd
...  au creat un regim care a corupt economia , a distrus prestigiul invatamintul superior ,... ca si-au transferat averile la bancile de peste hotare , ca in loc sa investeasca in propria tara investesc in America Latina , tarile scandinave sau Africa de est ?
Ca odraslele lor , proprietari ai unor firme prospere , incheie tranzactii avantajoase tocmai cu cei pe care presa ii critica pe fata ?
Ca fac jocuri . nu duble , ci multiple atit cu tarile europene cit si cu Rusia , China si India ?
Ca stiu sa speculeze la maximum sentimentele nationale a milioane de oameni ?


Situatia de mai sus se refera la cine? unsure.gif SUA? La prima vedere nu ma pot gandi la alta desi sint mai multe care fac exact asa....probabil si Iranul
March
QUOTE (abcd @ 12 Feb 2006, 09:53 PM)
...  au creat un regim care a corupt economia , a distrus prestigiul invatamintul superior ,... ca si-au transferat averile la bancile de peste hotare , ca in loc sa investeasca in propria tara investesc in America Latina , tarile scandinave sau Africa de est ?
Ca odraslele lor , proprietari ai unor firme prospere , incheie tranzactii avantajoase tocmai cu cei pe care presa  ii critica pe fata ?
Ca fac jocuri . nu duble , ci multiple atit cu tarile europene cit si cu Rusia , China si India ?
Ca stiu sa speculeze la maximum sentimentele nationale a milioane de oameni ?


Situatia de mai sus se refera la cine? unsure.gif  SUA? La prima vedere nu ma pot gandi la alta desi sint mai multe care fac exact asa....probabil si Iranul

Te cam racaie americanii astia, ai ? Vulpea si cu strugurii aia... tongue.gif
MIA
QUOTE (March @ 5 Feb 2006, 12:10 PM)
Dosarul iranian a ajuns pe masa Consiliului de Securitate !

Or fi aflat probabil că până prin martie 2007 Iranul ar avea arma atomică aşa că trebuie să se grăbească băieţii. sorry.gif
abcd
QUOTE
...  au creat un regim care a corupt economia , a distrus prestigiul invatamintul superior ,... ca si-au transferat averile la bancile de peste hotare , ca in loc sa investeasca in propria tara investesc in America Latina , tarile scandinave sau Africa de est ?
Ca odraslele lor , proprietari ai unor firme prospere , incheie tranzactii avantajoase tocmai cu cei pe care presa  ii critica pe fata ?
Ca fac jocuri . nu duble , ci multiple atit cu tarile europene cit si cu Rusia , China si India ?
Ca stiu sa speculeze la maximum sentimentele nationale a milioane de oameni ?


Caracteristicile de mai sus sint la ora actuala de ordin general. Nu e nimeni mai breaz sau mai altruist. Cine e mai tare sau mai nebun castiga indiferent daca ne convine sau nu. A trecut vremea idealizarilor extravagante, SUA tara fagaduintelor, Rusia,iadul pe pamint, Europa, leaganul bunastarii si al culturii.....sint cam toate o apa si-un pamant in materie de propaganda, interese. Iranul are coaie! De ce, nu inteleg. Ei sint cu aia nebunii sau disperatii. La urma urmei daca filosofia sinuciderii a ajuns metoda politica de negocieri...de ce nu s-ar sinucide o intreaga tara?! Cui ii pasa? Lor in nici un caz.
Blakut
E indeajuns sa te uiti cine ia cel mai mult petrol din Iran ca sa iti dai seama cine are de castigat de pe urma acelei tari. Presedintele, spre deosebire de ce se intampla in Irak, este iubit de populatie, iar tara este unita deocamdata. Nu o sa ajunga Iranul sa aibe amra nucleara, dar pana la deznodamant multe tari o sa aibe ghimpele Iran in coasta.

In alta ordine de idei, Rusia a dat un pic la robinetul de gaze si toata Europa a facut pe ea de frica.
abcd
Pina una alta presedintelel iranian vorbeste, si vorbeste, si le spune ...asa la obect... spre disperarea celor corecti politic. Cine-l poate face antisemit ca oricum putin ii pasa!
March
Ahmadinejad, invitat la Auschwitz

Un institut musulman german l-a criticat pe preşedintele Iranului, Mahmud Ahmadinejad, pentru declaraţiile sale prin care şi-a exprimat îndoiala faţă de existenţa Holocaustului şi l-a invitat să se ducă el însuşi la Auschwitz. "În acel loc de oroare va putea să nege din nou existenţa Holocaustului dacă are curaj s-o facă", a declarat un purtător de cuvânt al Institutului Islam-Archiv-Deutschland. ( sursa : Rompres )
Blakut
Pai inseamna ca aia de la intstitut nu stiu politica si care a fost motivul comentariilor lui Ahmadinejad. Nu cred ca ii pasa cu adevarat daca a fost sau nu holocaust, in schimb stie ca o astfel de declaratie ii va supara pe evrei.
March
Asa-i ! Niste prosti in ale politicii musulmanii aia nemti ! tongue.gif
carpatic
Sunt din ce in ce mai convins ca Ahmadinejad vrea si asteapta razboiul. Desigur e totusi sprijinit in decizia asta de o parte din baietzii cu turbane. In conditiile in care USA vrea, Israelul vrea, Iranul vrea, se poate incepe...
Ma agaseaza povestea cu bursa petrolului din Iran (care va tranzactiona in Euro) preconizata a se deschide in martie , care cica ar fi "the reason" pentru un atac american urgent. Totusi nu gasesc declaratii oficiale in sensul confirmarii intentiei iranienilor in sensul asta si o data clara pentru deschiderea bursei. Voi ce stiti ?
March
Carpatic,
Io cred ca partea ailalta a "baietilor cu turbane" o sa-i dea la cap, cand or simti ca acest aventurier politic a intins coarda pina aproape de rupere !
MIA
QUOTE (March @ 15 Feb 2006, 05:51 PM)
Ahmadinejad, invitat la Auschwitz

Un institut musulman german l-a criticat pe preşedintele Iranului, Mahmud Ahmadinejad, pentru declaraţiile sale prin care şi-a exprimat îndoiala faţă de existenţa Holocaustului şi l-a invitat să se ducă el însuşi la Auschwitz. "În acel loc de oroare va putea să nege din nou existenţa Holocaustului dacă are curaj s-o facă", a declarat un purtător de cuvânt al Institutului Islam-Archiv-Deutschland. ( sursa : Rompres )

Din câte am înţeles eu tipul ( care oricum nu se prea complică cu nuanţele tongue.gif ) nu a spus că nu a existat Holocaustul ci că el a fost folosit incorect pentru întemeierea statului Israel pe teritorii locuite ( şi ) de arabi/musulmani. unsure.gif

Oricum nu contează - că tipul tot a obţinut ce a vrut : adică a mai turnat o găleată de petrol rafinat pe un jar care mocneşte ... sorry.gif
Blakut
QUOTE
Sunt din ce in ce mai convins ca Ahmadinejad vrea si asteapta razboiul.


ala nu e prost. Nu are nici o sansa la un razboi. Isi joaca insa bine cartea...
abcd
QUOTE (March @ 15 Feb 2006, 05:51 PM)
Ahmadinejad, invitat la Auschwitz
Un institut musulman german l-a criticat pe preşedintele Iranului, Mahmud Ahmadinejad, pentru declaraţiile sale prin care şi-a exprimat îndoiala faţă de existenţa Holocaustului şi l-a invitat să se ducă el însuşi la Auschwitz. "În acel loc de oroare va putea să nege din nou existenţa Holocaustului dacă are curaj s-o facă", a declarat un purtător de cuvânt al Institutului Islam-Archiv-Deutschland. ( sursa : Rompres )

Muzeul respectiv nu -l poate 'convinge' ca a existat holocaustul daca nu crede si punctul lui de fapt nu e in Germania eci la vecini . Asta spune multe. Deci lumea musulmana lupta si pentru palestinieni , cuiul lui Pepelea!
Nici nu va putea fi pace in zona aia niciodata. Intotdeauna una sau alta tara va dori suprematie si asta nu se obtine si nici mentine fara putere.....bani si razboi!
Cla
QUOTE (abcd @ 16 Feb 2006, 04:02 AM)
QUOTE (March @ 15 Feb 2006, 05:51 PM)
Ahmadinejad, invitat la Auschwitz
Un institut musulman german l-a criticat pe presedintele Iranului, Mahmud Ahmadinejad, pentru declaratiile sale prin care si-a exprimat îndoiala fata de existenta Holocaustului si l-a invitat sa se duca el însusi la Auschwitz. "În acel loc de oroare va putea sa nege din nou existenta Holocaustului daca are curaj s-o faca", a declarat un purtator de cuvânt al Institutului Islam-Archiv-Deutschland. ( sursa : Rompres )

Muzeul respectiv nu -l poate 'convinge' ca a existat holocaustul daca nu crede si punctul lui de fapt nu e in Germania eci la vecini . Asta spune multe. Deci lumea musulmana lupta si pentru palestinieni , cuiul lui Pepelea!
Nici nu va putea fi pace in zona aia niciodata. Intotdeauna una sau alta tara va dori suprematie si asta nu se obtine si nici mentine fara putere.....bani si razboi!

Îl invit la Dachau. Nu-i departe de München.
Bag în mine voluntar fasole, bere de grâu si-i dau gaze, sa-i fie de bine evil.gif
March
Franta lasa diplomatia la o parte si ataca dur Iranul : Asa-zisul program civil nuclear este de fapt un paravan pentru construirea unei bombe atomice !

gio19ro
Mda! Cand am initiat topicul asta eram convins ca USA urmareste declansarea unei invazii in Iran incepand cu a doua jumatate a lunii marite 2007.
Acum cred ca nu mai sunt atat de entuziasmati de idee.
Totusi USA a pus serios umarul la rasturnarea sahului, la sponzorizarea talibanilor via Pakistan, la incurajarea politicii lui Saddam Hussein la sfarsitul anilor '80. Asa ca si USA e o curva fara pereche si daca o s-o ia in barba, o merita. Idee e sa incercam sa ne punem in pielea fiecaruia, adica in cea a iranianului, americanului, evreului, palestinianului, irakianului etc. Adica sa nu ne inregimentam ideologic fara nici o urma de impartialitate intr-o tabara (de opinii) sau alta.
Nu stiu exact ce a declarat presedintele Iranului. Pe ceea ce imi zice mie media occidentala ca ar fi declarat un conducator musulman, nu dau doi bani. S-a vazut cat de perversa este si media si cum rastalmaceste declaratiile dand ulterior vina pe o "proasta traducere". Practic media ne spune ceea ce doreste ea sa ni se spuna pentru a ne conditiona pavlovian la anumiti stimuli informationali.
Daca as fi presedintele Iranului as intreba de ce Israelul are voie sa detina arme de distrugere in masa , inclusiv arme nucleare in timp ce Iranul nu are acest drept? Sunt convins ca in Iran asa se pune problema dar despre asta nu se sufla un cuvant. Un exemplu de perversitate mediatica l-au avut toti romani in martie'90 cand relatarile si imaginile prezentate erau taman pe dos fata de "situatia din teren".
carpatic
QUOTE
Totusi USA a pus serios umarul la rasturnarea sahului, la sponzorizarea talibanilor via Pakistan, la incurajarea politicii lui Saddam Hussein la sfarsitul anilor '80.

Cu mici inadvertente, pt ca USA nu a ajutat la rasturnarea sahului, a sprijinit me mujahedeeni nu pe talibani (care au scos capul la lumina abia in 1993 cand deja rusii nu mai erau demult in Afghanistan) si pe Saddam l-au incurajat la inceputul anilor '80 tocmai din pricina Iranului.
Dar oricum, media e perversa, a fost dintotdeauna, e in natura ei. Asa cum si politica e perversa. De toate partile. De ce nici un regim atacat (declarativ, economic sau armat) nu iese in fata, la nivel international, sa denunte "perversitatea agresorului", slaba tinere de minte (aprarenta) si ipocrizia ? Pentru ca nimeni nu e nevinovat si raspuns se gaseste la orice acuza. Pentru ca nu are rost, cei care au puterea (oriunde) nu se sensibilizeaza cand aud de "copilarii" ca libertate, egalitate, dreptul fiecaruia de a....(orice), pentru ca "opinia publica" e o nebuloasa din ce in ce mai putin activa, mai putin dornica de a-si asuma o pozitie sau macar o parere si la urma urmei din ce in ce mai putin interesata de ce se intampla "la arabii aia primitivi", "la triburile alea de negri", etc. "Opinia publica" e din ce in ce mai putin interesata de cursul pe care il ia chiar si tara in care indivizii ce o formeaza traiesc, daramite de alte colturi indepartate ale lumii.
Si eu ca un reprezentant al "opiniei publice", dat fiind ca sunt foarte ocupat nu mai am timp sa analizez situatii si declaratii, sa judec pe unii si pe altii... Asadar nu am glas si accept ca altii sa faca istoria fara sa am nimic de spus. hh.gif
Voi ce faceti ? smile.gif
gio19ro
QUOTE (carpatic @ 17 Feb 2006, 02:26 PM)
QUOTE
Totusi USA a pus serios umarul la rasturnarea sahului, la sponzorizarea talibanilor via Pakistan, la incurajarea politicii lui Saddam Hussein la sfarsitul anilor '80.

Cu mici inadvertente, pt ca USA nu a ajutat la rasturnarea sahului, a sprijinit me mujahedeeni nu pe talibani (care au scos capul la lumina abia in 1993 cand deja rusii nu mai erau demult in Afghanistan) si pe Saddam l-au incurajat la inceputul anilor '80 tocmai din pricina Iranului.
Dar oricum, media e perversa,

In opinia mea nu sunt inadvertente. USA a finantat talibanii pt. a-i rastrurna pe mujahediniicare aveau o aura de eliberatori ai Afganistanului de influenta sovietica, altfel le-ar fi fost greu sa justifice o invazie in Afganistan, a sprijint rasturnarea sahului, au fost si mercenari de origine romana in operatiune. Un pilot roman ce a fugit in Grecia la mijlocul anilor '70 cu un avion militar de la o baza de langa Craiova, a fost inrolat ca mercenar pt USA in operatiunea de inlocuire a Sahului.
USA l-a sprijinit pe Saddam si la sfarsitul anilor '80, vanzandu-i chiar arme de distrugere in masa, chimice, si apoi se pare ca l-a asigurat ca nu au nimic impotriva la anexarea Kuweitului.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.