Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iran - Martie 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
nefertiti-old
QUOTE (abcd @ 8 Mar 2006, 05:40 AM)


Ce sunt, de fapt, americanii? Un neam de pistolari, de vānători de capete şi de infractori de drept comun, transformaţi peste noapte īn oameni de onoare, şerifi şi afacerişti de succes. Americanii sunt singurul popor care a reuşit ceea ce nu le-a fost īn putinţă nici conquistadorilor lui Cortez şi nici naziştilor, un genocid la nivelul unui continent

La ora actuală, americanii sunt cei mai īnverşunaţi inamici ai bombei atomice şi joacă rolul justiţiarilor universali īn această problemă. Asta, chiar dacă ei sunt părinţii bombei nucleare şi, mai mult decāt atāt, singurii care au folosit-o, nu o dată, ci de două ori, īmpotriva unor ţinte (nota bene, civile, nu militare) umane. La vremea ei, īnsă, bomba nucleară a fost prezentată ca o mare cucerire a ştiinţei, iar folosirea ei şi-a găsit justificări istorice.


clapping.gif clapping.gif
Blakut
Eu stiu, am cunoscut niste americani tare cumsecade... si n-au incercat nici sa ma impuste si nici sa ma manipuleze. cool.gif
fis_tic
Bag de seama ca filmul se deruleaza dupa modelul obisnuit, pe acest forum "inocent" in care "problemele" politice sunt plasate la inceputul paginii, adica in capul paginii. Voi aveti tupeul sa-i acuzati pe altii de manipulare...exagerati. Daca imi amintesc bine, in curand va aparea si omul cu avatar galben, maestru in sotron probabil, care va pune capac, apoi mintea echilibrata zisa gazda care va constata mizeria si va decide subiectul inchis, vorba aceea...s-a deviat de la topic. Va atrag atentia stimati colegi de discutie ca sunteti perfecti pentru galerie, ma rog...la aplauze, sper ca dusmanii americanilor sa va recompenseze moral pentru acest serviciu, asa cum procedeaza si tv care-si platesc spectatorii din platou. De ce? Pentru ca folositi citate, desi nu stiu daca unul dintre voi este chiar autorul acelui articol. Parerea mea este ca aveti probleme cu logica, articolul este slab si imi imaginez ca nici voi nu sunteti mai buni la argumente din moment ce taceti. Toate sistemele din lume folosesc manipularea si sunt corupte pentru ca asa sunt oamenii, oi. Ceea ce am spus eu si motivul pentru care ii admir pe americani este ca acestia, spre deosebire de iranieni, rusi, europeni, etc, lupta activ si stimuleaza oamenii sa se implice impotriva minciunii. Sunt singurii care-si recunosc conditia de oameni, greselile si nu se impiedica de false valori traditionale pentru adevar. Pe cand voi si obiectele admiratiei voastre prefera adevarurile convenabile, adica minciuna. Parerea voastra, care in fapt nu exista, este a altora, este ca americanii sunt rai, ok? Sunt oameni ca noi, dar ceea ce ii deosebeste este ca isi dau seama de greseli si nu le ascund. Pe cand voi acceptati minciuna. Adevarul vi-l servesc foarte accesibil ca pentru niste oameni de o anumita varsta cu anumite sechele: sistemul universitar american merita toate sacrificiile, pacate care oricum s-ar intampla. Nimeni nu-i obliga pe acei oameni de aiurea sa se duca in America unde au toate conditiile, iar America ar merita totul doar pentru acest lucru, sistemul universitar. In America poti trai ca om liber, ca fanatic, ca orice vrei si sa fii respectat pentru acest fapt, in alte parti, nu. In alte parti..."nu se face". Americanii sunt acei indezirabili, de acord, dar in acelasi timp si foarte important este ca ei s-au transformat "peste noapte" daca vreti, dar ei singuri s-au transformat si au facut viata asa cum si-au dorit-o. Ceilalti....aplauda pe critici. Poate ii uitati pe rusi care au omorat si ei cateva....sute de natiuni. Chestiunea cu singurul popor care omoara pica. Dar....(tensionati bine firmiturile acelea de logica), dar ei sunt singurii care recunosc ca au omorat si vor sa schimbe acea viata, lupta activ impotriva raului. Chestiunea cu tintele civile pica, pe vremea aceea toti japonezii erau soldati care ar fi omorat inca un milion de americani sau pe toti daca ar fi putut. Singura chestiune este si era cea ecologica, dar este mult de dezbatut, despre trecut, culorile complementare rosu urss si verde ale greenpeace si altele. Vreau sa spun ca nici acum nu-si dau seama chestiunea cu ecologia, considera ca tehnologia va rezolva sia cest aspect...intr-o zi. Hai ca m-am plictisit pentru ca va bateti joc de oameni premeditat.
Americanii sunt usor de acuzat pentru ca este jenant pentru ceilalti sa fie unii ca ei care sa nu se multumesca cu minciuna si care sa atace frontal problemele. Este jenant pentru ceilalti sa fie aratati cu degetul. Americanii au dreptate. N-am spus ca nu sunt pacatosi, am spus ca ii admir pentru ca nu stau in genunchi adormiti de motive, scuze, pretexte. Industria lor militara castiga din razboi, foarte bine, cineva trebuie sa plateasca. Noi stam la marginea raului si ne facem probleme de suveranitate, poate credeti ca rusii ....mi-e mila de gandirea voastra.....onorabila. Cine plateste, platiti voi pentru milioanele de soldati americani care au luptat impotriva raului? Voi construiti biserici, stati acolo si rugati-va sa "se rezolve" problemele, criticati pe diavolii de americani. Pistolarii aceia care chinuie detinutii. Violeaza japoneze, isi fac de cap in lume.....sunt rai domne.
abcd
Pai sa revenim la subiect. Pe americani ii stie toata lumea ce le poate pielea oricat i-ar ridica in slavi unii si altii. Ei reprezinta cel mai bine imaginea lupului in piele de oaie sau a 'rahatului' garnisit cu frisca!
Despre Iran si relatiile tensionate cu americanii
QUOTE
In prezent, Statele Unite nu se gasesc intr-o postura favorabila pentru a bombarda Iranul. Clericii de la Teheran, avand o mare influenta asupra majoritatii siite din Irak, au dat de inteles ca, in cazul in care americanii nu renunta la presiuni si amenintari, ei au capacitatea de a forta o explozie armata antiamericana de mare anvergura in Irak. Capacitatea de santaj a iranienilor este considerabila. Nu numai in Irak, dar si in Afganistan. In lipsa altor optiuni acceptabile, s-ar putea ca SUA si Israelul sa fie fortate sa accepte alternativa neplacuta de a coexista cu un Iran nuclearizat.

http://www.revista22.ro/html/index.php?art...9&nr=2004-08-11


Nu cred ca va putea exista asa ceva. Ca de obicei in marea lor prostie americanii vor ataca Iranul asa incat zona respectiva sa fie bine, bine destabilizata si distrusa.

QUOTE
A fost Iranul naiv cānd s-a īncrezut īn cei trei europeni (fără să bănuiască faptul că Washingtonul era cel din spatele īntregii manevre)? Da, au fost naivi… dar aceasta nu constituie o īncălcare a tratatului, ci o păcăleală orchestrată de nişte minţi perverse. Iranul a cooperat deplin cu IAEA pentru a arăta că respectă regulile şi că nu dezvoltă material īmbogăţit īn scopuri militare. Īn prezent, Iranul nu reprezintă nici o ameninţare nici pentru vecini, nici pentru Statele Unite.
Administraţia Bush nu acceptă drepturile Iranului din tratatele internaţionale deoarece pentru ei toate legile trebuie să vină de la Washington; o realitate evidentă din torturarea prizonierilor, spionarea cetăţenilor americani şi distrugerea Irakului.
Atāt timp cāt propaganda lui Bush, care serveşte ca o anexă a stabilimentului politic, poate continua să-i mintă pe americani cu dezinformări alarmiste, sunt mici şanse ca un război īmpotriva Iranului să fie evitat
http://ro.altermedia.info/noua-ordine-mond...-iran_3237.html
Blakut
QUOTE
Ca de obicei in marea lor prostie americanii vor ataca Iranul asa incat zona respectiva sa fie bine, bine destabilizata si distrusa.

Nu atata timp cat cel mai mare cumparator de petrol iranian este China! Nu s-a gandit nimeni pana acum oare pe cine are in spate Iranul? Nu s-a intrebat nimeni cand o sa se implice oare in Orient si marea putere in plina ascensiune, China?
abcd
QUOTE (Blakut @ 9 Mar 2006, 07:17 PM)
QUOTE
Ca de obicei in marea lor prostie americanii vor ataca Iranul asa incat zona respectiva sa fie bine, bine destabilizata si distrusa.

Nu atata timp cat cel mai mare cumparator de petrol iranian este China! Nu s-a gandit nimeni pana acum oare pe cine are in spate Iranul? Nu s-a intrebat nimeni cand o sa se implice oare in Orient si marea putere in plina ascensiune, China?

De obicei chinezii asteapta....pina se decide de partea cui o sa revina osul!
carpatic
Se preconizeaza o mare criza financiara
Legata direct de criza iraniana. Puteti citi mai multe in articolul sursa, la care se face trimitere.
Asadar, daca aveti economii in USD, schimbati repede in alta moneda.... unsure.gif
Endgegner
HOAX HOAX HOAX HOAX HOAX

Nu credeti tot ce scrie in mass media for god's sake


March
QUOTE (carpatic @ 11 Mar 2006, 02:34 PM)
Se preconizeaza o mare criza financiara
Legata direct de criza iraniana. Puteti citi mai multe in articolul sursa, la care se face trimitere.
Asadar, daca aveti economii in USD, schimbati repede in alta moneda.... unsure.gif

Nu fii panicard ! !
abcd
QUOTE
Asadar, daca aveti economii in USD, schimbati repede in alta moneda


Yuani?DInari? unsure.gif
carpatic
RIALI rofl.gif

Urmaresc de mai mult timp articolele panicarde ale unor dubioshi cu privire la deschiderea bursei petroliere iraniene si dezastrul pe care asta il va produce. Am ridicat problema mai devreme in forum, fara vreun ecou real, asa ca v-am mai provocat o data, si acum fara mare succes.
Va inpartasesc mesajul unui prieten competent, mesajul nu are darul sa linisteasca (ca posibilitatea sa iasa rau totusi exista) ci sa ne arate ca nu trebuie sa plecam usor urechea la toate prostiile scrise prin ziare.

QUOTE
Daca ceea ce e prezis in articolul ala se va intampla, intreaga lume se
va duce de rapa intr-un cos cu fundite.
Economia mondiala este inexorabil legata de economia americana - orice soc
suferit de americani va avea repercusiuni imense la nive mondial. In alte
cuvinte, chiar daca o sa iti transferi toate rezervele in Euro, nu vei fi
prea castigat pt. ca nici Euro nu va sta prea bine dupa un soc al dolarului. Economiile europene sunt economii traditional exportatoare, o cerere aditionala de Euro pe piata mondiala va insemna ca aceste economii trebuie sa importe mai mult decat exporta pt. a satisface aceasta cerere, ori euro-ul se va supra-incalzi, si va suferi in cele din urma un colaps.
Dupa cum bine banuiesti, nici un guvern european nu este gata sa faca acest sacrificiu. Ei au tot interesul sa ii lase pe americani sa aibe economia net importatoare, si deficitul bugetar imens pe care acestia il au.
In afara de asta, mai toate economiile mari ale lumii (incluzand China si Japonia) si-au investit surplusurile bugetare anuale in bonduri la trezoreria Statelor Unite. Un crash al dolarului ar insemna ca toaterezervele lor sa se injumatateasca, sau chiar sa dispara peste noapte.
Eu zic sa stai calm - daca potopul va veni, nimeni nu va avea un colt
unde sa se poata ascunda. Sa speram insa ca nu o sa fie cazul ;0)


March
Adica pe scurt o prabusire a dolarului ar baga in hazna toata economia mondiala ! Asa ca nimeni nu are interesul sa se intample asta ! Mai degraba ar tabari cu toti pe Iran ca sa preintampine asa ceva !
MIA
QUOTE (carpatic @ 11 Mar 2006, 01:34 PM)
Se preconizeaza o mare criza financiara
Legata direct de criza iraniana. Puteti citi mai multe in articolul sursa, la care se face trimitere.
Asadar, daca aveti economii in USD, schimbati repede in alta moneda.... unsure.gif

Mă - eu unul nu prea cred faza asta. Deşi nu mai exacte cifrele īn minte ideea e cam următoarea : tranzacţiile petroliere globale - şi oricum previzionata bursă din Iran nu va lua decāt, să zicem, 10-20% din ele - sunt la un cuantum anual de cam 900 de miliarde de coco. Comparat cu valoarea tranzacţiilor bursiere globale de ~30.000 de parai e puţin de tot 8 cam 3% ). Sau altfel spus eu nu cred că tranziţia a - īn cazul cel mai bun - 1% din masa enormă de bani īnvīrtiţi de marile circuite financiare poate avea rezultate chiar aşa dezastruoase sau de neacoperit de Trezoreria SUA. Doar dacă ... şi aici e probabil marele "dacă" bugetul SUA e la rāndul său atāt de varză īncīt şi un astfel de şoc, totuşi minimal, să devină de nesuportat ... sorry.gif

Părerea mea fireşte.
MIA
????

Nici un comentariu nimic ? blink.gif
carpatic
Hai mai MIA, inteleg ca esti curios daca te aprobam sau nu. In esenta noi cei de pe aici suntem destul de out la strategii macroeconomice, dar ne place sa ne hazardam in a face comentarii si "analize".
Deschiderea bursei iraniene nu poate, per se, sa arunce dolarul in degringolada. Intr-adevar procentul care va trece prin aceasta bursa, relativ la masa de tranzactii globale, va fi minor sau chiar infim.
Pericolul consta insa in semnalul pe care aceasta bursa il da pietii mondiale, incepand puctual cu contestarea exclusivitatii pterodolarului.
MIA
QUOTE (carpatic @ 14 Mar 2006, 10:17 AM)
Pericolul consta insa in semnalul pe care aceasta bursa il da pietii mondiale, incepand puctual cu contestarea exclusivitatii pterodolarului.

Exact - dar cit timp e la nivel de semnal doar acest fapt convine cam la toti. Mai putin - fireste - la americani ... rolleyes.gif
fis_tic
Probabil americanii au simulat pe computer mai multe variante ale evolutiei economice, dar centrul decizional s-a mutat la nivelul armatei. Daca este pusa in pericol prezenta militara americana in Iraq are prioritate decizia armatei, oricare sunt consecintele economice. Americanii au riscat si au investit prea mult in Iraq, toate planurile pe termen mediu si lung includ prezenta militara in Iraq ca un centru al actiunilor militare si politice din Orient. Pur si simplu au bagat prea multi bani si un pas inapoi va face paguba mai mare. Eu sunt convins ca au definit etapele pe care le vor urma si ierarhia in gestionarea crizelor majore pentru ca pana acum au pus cel mai mult efort in pastrarea mobilitatii si a capacitatii de reactie, mi se pare solutia optima. Rumsfeld si purtatorii de cuvant militari americani vorbesc mereu despre capacitatea de adaptare. Nu mi s-ar parea extravaganta ideea de a folosi pretextul razboiului civil din Iraq pentru a interveni cu lovituri aeriene devastatoare impotriva Iranului care alimenteaza criza. Cred ca si iranienii considera mai buna varianta unui razboi civil in Iraq decat la ei, spera ca americanii vor fi ocupati. Este o situatie des intalnita in istoria militara si oarecum comica in care, ca niste duelisti, combatantii isi aleg armele si terenul. Infrastructura iraniana va fi distrusa. Trupele speciale vor izola zonele "indestructibile" si vor ingropa acolo toate "complexele" nucleare. In Iraq fratele Moqtada va face ordine si va face opozitie eroica impotriva americanilor ca si pana acum. Iranienii vor fi alti oameni dupa razboi, studiati cu atentie cazul sarbilor, oamenii lui Milosevici au rezistat incredibil, dar n-au avut ce face si au pierdut. Fanaticii din Iran se vor bate intre ei, au fost prea ocupati sa-si cultive agresivitatea aiurea si nici macar nu-si cunosc prietenii.
ZAMOLXE
Se prea poate sa fie asa cum zice fis_tic . Dar in zona aceea, unde fanatismul este la el acasa, e greu sa te joci de-a democratia! Daca americanii vor sa repete "figurile" Yugoslavia, Irak, s-ar putea sa-si ridice in cap lumea araba (fanatica). Si cu fanatismul nu te joci cum vrei! Oricum, sunt convins ca vor incerca, pt. ca nu au alternative (convenabile lor). Locomotiva economiei lor este industria "de razboi", asa ca ceea ce se produce trebuie...folosit. Asta pe deoparte. Dar mai e si problema dominatiei lumii, pe care uncle Sam o doreste cu ardoare. Dar istoria a demonstrat ca te poti...FRIGE!
Blakut
Americanii nu o sa se atinga de Iranieni, nu atata timp cat e China in putere...
HerrGott
@
Zamolxe si Blakut au dreptate.

Irakul este cel mai viu exemplu de (bullshiet) pe care americanii l-au trait pe pielea lor. Daca va fi insa razboi acolo, nu veti stii cand va incepe, dar veti afla abia cand se termina, he he, pentru ca nu va dura mai mult de cateva ore..
ce va fi dupa insa, asta numai Cerul stie..

numai bine
ZAMOLXE
Pe americani, mai precis cine conduce America si vrea sa conduca lumea, ii doare-n cot de China. Prin 1957, doc. Aurei Peccei a facut un studiu de demografie si a ajuns la concluzia ca rata demografica va fi mai mare decat rata dezvoltarii economice. S-au, altfel spus, vor fi foarte multi oameni care nu vor putea fi hraniti! Solutia gasita de mai marii omenirii : scaderea ratei natalitatii prin ORICE mijloace. Cel mai eficace, de departe, este ...razboiul: intr-un timp relativ scurt pot ...disparea multi oameni! Si cum China are destui ... Dar mai este si un alt aspect: daca sunt mai putini oameni pe planeta, sunt mai usor de condus (de prostit). La ora actuala, cu aceste schimbari planetare, cu dovezi din ce in ce mai puternice despre rasa umana, bosii lumii vor merge pana in panzele albe.
MIA
QUOTE (ZAMOLXE @ 16 Mar 2006, 06:05 PM)
Si cum China are destui ... Dar mai este si un alt aspect: daca sunt mai putini oameni pe planeta, sunt mai usor de condus (de prostit).

Curios - eu credeam ca e taman pe dos !! blink.gif

Oricum premisa cu razboiul = scadere demografica mi se pare trasa de par rau de tot. Sa luam un exemplu recent : desi intre 1979 si 2003 Irakul a fost intre doua razboaie ( ultimul in doua acte, in 1991 si 2003 ) destul de singeroase + un embargou sever international populatia sa tot a crescut cu ~35%. tongue.gif
Blakut
QUOTE
Pe americani, mai precis cine conduce America si vrea sa conduca lumea, ii doare-n cot de China. Prin 1957, doc. Aurei Peccei a facut un studiu de demografie si a ajuns la concluzia ca rata demografica va fi mai mare decat rata dezvoltarii economice. S-au, altfel spus, vor fi foarte multi oameni care nu vor putea fi hraniti! Solutia gasita de mai marii omenirii : scaderea ratei natalitatii prin ORICE mijloace. Cel mai eficace, de departe, este ...razboiul: intr-un timp relativ scurt pot ...disparea multi oameni!


Idei din astea aveam la 14 ani. De ce toate armatele lumii au renuntat la armele de distrugere in masa? Daca vroiau sa scada populatia planetei, nu se inventau arme care sa loveasca cu precizie chirurgicala, aveam si acum carpet bombing...
March
Si evreii au quisling-ii lor ! devil.gif

Ciracii evrei ai lui Ahmadinejad
ZAMOLXE
De unde si pana unde" toate armatele lumii au renuntat la armele de distrugere in masa" ? Dar arsenalele atomice din SUA, Rusia, China, Anglia, Franta, Israel ? Cand le-o veni bine si cand le-o conveni, mai marii planetei vor face ceea ce au mai facut. Ceea ce s-a intamplat de-alungul secolelor, in special in epoca moderna, a demonstrat acest lucru cu prisosinta. S-au, poate, acele razboaie devastatoare au fost niste...intamplari?
Blakut
Devastatoare? CAt la suta din populatia lumii a murit in ele? Daca razboaiele ar fi menite sa limiteze populatia, ar avea loc in continuu la o scara mondiala.

Armele de distrugere in masa ar eradica omenirea, nu ar controla populatia.

Au renuntat in sensul ca nu le folosesc...duhh
laugh.gif
ZAMOLXE
QUOTE (Blakut @ 18 Mar 2006, 12:00 AM)
Devastatoare? CAt la suta din populatia lumii a murit in ele? Daca razboaiele ar fi menite sa limiteze populatia, ar avea loc in continuu la o scara mondiala.

Armele de distrugere in masa ar eradica omenirea, nu ar controla populatia.


Nu au fost devastatoare? Conteaza, cantitativ, cati oameni au murit? Conteaza ca au murit ca asa au vrut (vor) niste dementi! Si uncle Sam, par example, cum controleaza o mare parte a omenirii? Pe langa mijloacele financiare (FMI, BM) nu cumva, direct si indirect, si cu arsenalul lor militar?
fis_tic
Ce-i aici, telefonul fara fir? Despre cine vorbeam? Este adevarat ca israelienii au spus ca vor bombarda ei in Iran daca ONU adica NATO nu o face? Si cum a ramas cu ONU ultima data, a zis ca ce le face iranienilor?
Pentru restul vietatilor omul este una dintre cele mai eficiente arme de distrugere in masa, asa au spus nu? Rata extinctiei pe pamant este una dintre cele mai din istorie, asa ca nu mor de dragul oamenilor. Daca ma intelegi ce vreau sa spun.
Cat despre cine intra peste cine, raman la parerea ca americanii sunt cei buni. Au facut ceva interesant, au trimis 2(doi) roboti pe planeta Marte, pe cand europenii au trimis 1 si a ajuns sau nu, ca nu a zis nimic. Oricum mi se pare mult mai interesant si frumos desertul de pe Marte decat mizeria lui cine pe cine de pe pamant.
alysoft2003
QUOTE (ZAMOLXE @ 17 Mar 2006, 07:51 PM)
De unde si pana unde" toate armatele lumii au renuntat la armele de distrugere in masa" ? Dar arsenalele atomice din SUA, Rusia, China, Anglia, Franta, Israel ? Cand le-o veni bine si cand le-o conveni, mai marii planetei vor face ceea ce au mai facut. Ceea ce s-a intamplat de-alungul secolelor, in special in epoca moderna, a demonstrat acest lucru cu prisosinta. S-au, poate, acele razboaie devastatoare au fost niste...intamplari?

Cum sa renunte la armament sau la cercetarea in domeniul militar? Si daca ne-ar ataca pe nepusa-masa o civilizatie extraterestra dornica sa ne subjuge si sa ne transforme in cireada proprie si personala ( stiti voi, carne, lapte, oua), noi am fi atat de neajutorati, neputinciosi si neinarmati. cry.gif ohyeah.gif
Lasand la o parte gluma, uneori chiar mi se pare ca anumite conflicte sunt create pt a limita cresterea populatiei. Si lovesc tot timpul in tari cu un nivel de dezvoltare mic si natalitate mare, oricum lumea "civilizata" spune : "ce bine ca e departe".
abcd
QUOTE (MIA @ 16 Mar 2006, 06:12 PM)
desi intre 1979 si 2003 Irakul a fost intre doua razboaie ( ultimul in doua acte, in 1991 si 2003 ) destul de singeroase + un embargou sever international populatia sa tot a crescut cu ~35%. tongue.gif

O mica adaugire, femeile musulmane desi sint invizibile pe campul de lupta sint foarte "active" acasa si au un spirit patriotic extrem de puternic. In acest scop chiar folosesc anumite plante pe care le consuma cu regularitate si care le fac mai prolifice in materie de nasteri! Planta respectiva, in zona fierbinte a convietuirii cu palestinienii este cautata si distrusa constant de catre detasamente militare israeliene in misiune speciala. wink.gif
alysoft2003
Oare dinamita le-o atasaza inainte sau dupa nastere?
abcd
QUOTE (alysoft2003 @ 19 Mar 2006, 08:15 PM)
Oare dinamita le-o atasaza inainte sau dupa nastere?

biggrin.gif thumb_yello.gif
Cla
QUOTE (abcd @ 19 Mar 2006, 04:13 PM)
Planta respectiva, in zona fierbinte a convietuirii cu palestinienii este cautata si distrusa constant de catre detasamente militare israeliene in misiune speciala. wink.gif

Clar. E vorba de pomul de tamāie laugh.gif
Adica-i Mossad pe-acolo, calare pe Apache si cu Uzi īn māna biggrin.gif
Si fluiera "Foaie verde, planta tu..." rofl.gif rofl.gif
Garfield
Iranul va decide destinul sau propriu dar si al tarilor din jurul sau. Daca acolo va fi tragedie, cu mana lor si-au facut-o. Tare ma tem ca se repeta istoria. sorry.gif
carpatic
Conform cu Hegel, tot timpul "istoria se repeta, ca tragedie si ca farsa".
Nu inteleg insa ce crede antevorbitorul meu ca se va repeta. Eu "ma tem" de ceva timp ca istoria e previzibila, ca optiunile participantilor la intregul joc mondial sunt foarte limitate si toti sunt dependenti de nevoia de consecventa in principii.
Azi trebuia conform cu planul initial sa se deschida bursa petroliera iraniana, pe insula Kish. Se pare ca deschiderea ei s-a amanat, din cauza intarzierilor organizatorice.
Sa vedem insa ce aduc nou in tot acest "joc iranian" alegerile din 28 din Israel.
ZAMOLXE
QUOTE (carpatic @ 20 Mar 2006, 06:41 PM)

Eu "ma tem" de ceva timp ca istoria e previzibila, ca optiunile participantilor la intregul joc mondial sunt foarte limitate si toti sunt dependenti de nevoia de consecventa in principii.

Despre ce optiuni este vorba ? De ce (cine) sunt dependenti de consecventa in principii, care principii?
fis_tic
Lasa principiile ca pot sa cauzeze, ameteli, alte prostii.
Cine se pricepe sa explice mai bine de ce au sarit ca arsi francezii la iranieni, ei care acum cativa ani isi doreau sa protejeze schimburile cu Iranul si nici nu vroiau sa auda de sanctiuni, dar de razboi nici atat. Este o metoda de negociere sau cineva a fost atat de abil incat a reusit sa-i destepte? Eu ii suspectez tot pe britanici. N-am vazut demult pe francezi sa se pronunte fara metafore si atat de dur impotriva cuiva cu trimitere directa la riposta militara. A amenintat Iranul vreodata pe francezi? Cei din legiunea straina mor greu si nu doresc nimanui sa-i aiba impotriva.
gio19ro
QUOTE (Garfield @ 20 Mar 2006, 07:24 PM)
Iranul va decide destinul sau propriu dar si al tarilor din jurul sau. Daca acolo va fi tragedie, cu mana lor si-au facut-o. Tare ma tem ca se repeta istoria. sorry.gif

Au facut ce cu mana lor? programul nuclear iranian dateaza de pe la sfarsitul anilor '50. cand au venit aia cu turbane, l-au sistat pe motiv ca contravine religiei islamice. Acum s-au gandit sa-l reia, dupa o pauza de aproape 30 de ani. Pe vrema Sahului de ce aveau voie si acum nu? Si alti de ce au voie fara a fi amenintati? Vezi de exemplu Israel, India si Pakistan. Aaa, si nord coreeni..
exergy33

@gio19ro

Proiectul nuclear de pe timpul Sahului presupunea ca intreaga tehnologie sa fie asigurata de germani , iar statul german putea sa cistige citeva miliarde bune de la TEHERAN.
Acum cind iranienii au reusit sa capete o oarecare independenta in cercetare si au reusit sa faca niste pasi importanti in proiectarea unor anumite parti a centralei atomice , imbunatatitrea uraniului ,..si alte cele devil.gif , asta nu mai convine puterilor politice si economice de pe mapamond , 'puteri 'care cu orice pret vor sa-si pastreze intietatea in acest domeniu.
alysoft2003
Oricum, un control trebuie sa existe. Altfel, cum ar fi sa inceapa fiecare sa imbogateasca uraniu in gradinita din spatele blocului sau in curtea personala, sau daca e sa extindem, in tara pe care o considera foarte proprie si foarte personala.
March
Declaratiile iresponsabile a unui presedinte marioneta, care probeaza din nou daca mai era nevoie de ce arma nucleara nu trebuie sa incapa pe mina unor asemenea indivizi diabolici ! devil.gif Care in furia lor satanica sunt gata sa declanseze un armaghedon nuclear !! devil.gif
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 17 Apr 2006, 08:35 AM)
Declaratiile iresponsabile a unui presedinte marioneta, care probeaza din nou daca mai era nevoie de ce arma nucleara nu trebuie sa incapa pe mina unor asemenea indivizi diabolici ! devil.gif Care in furia lor satanica sunt gata sa declanseze un armaghedon nuclear !! devil.gif

Pai cum! Si stimabilii conducatori americani ce sunt ? Ingeri? N-a afirmat onorabilul Bush jr. ca, la nevoie, va recurge la arma atomica ? Adica, el are voie si ailalti nu! USA & company se pot inarma atomic, ei au dreptul (de unde, de la cine?) Acum cand opinia mondiala si-a cam dat seama ce cacialma a fost "eliberarea" Irakului, tanti Condoleezza apeleaza la ... rezolutii ONU, de parca nu s-ar sti cine conduce ONU! Dar de, e democratie ... asa cum ii place lui uncle Sam! O sa le iasa pe nas daca se pun cu fanaticii aia...
fis_tic
Pai americanii exista pentru ca exista acesti fanatici sau fanaticii exista pentru ca exista americanii?
Oricum e distractiv sa crezi ca iranienii sunt cei care stau in tara lor si domnule...sunt amenintati.
Mereu uit sa spun ce sunt americanii, pai americanii sunt cei care se duc la tine acasa sa te cafteasca, sa n-ai dubii.
Cat despre fanatici, sunt acel gen de oameni pe care ii gasesti mereu la kilogram, de orice fel de religie sau etnie ar fi ei.
Au si americanii fanatici, toata lumea are, in schimb doar americanii nu se impiedica de pretexte si motive lamentabile cum fac de exemplu iranienii, rusii si alte popoare "pasnice".
exergy33
Acum da , insa intr-o perioda circulau din Caucaz pina la gurile Dunarii , din India pina pe tarmurile Africii, ...
Cla
Ce bine de rusi + chinezi, ca totii-s cu ochii pe America spoton.gif
Poţi să faci īn pantaloni fără să pută...

Nu că aş fi "preten" cu americanii, dar pānă si "Star spangled banner" e "Made in China"
Mai aşteptăm 5 ani, pāna şi Space Shuttle va fi facut īn Shanghai.
Şi bombele pt. B2 īn Irak.
Firma lui Cheney, Halliburton Energy Services will make it possible.
Distribuitor fara taxe: CIA - Langley, Virginia rofl.gif
March
Din ciclul : Ce se mai intampla in tara condusa de regimul "super-popilor" devil.gif

O tanara a fost condamnata la moarte pentru ca , aparindu-se, a omorat unul din atacatorii care incercau s-o violeze pe ea ( 17 ani la timpul incidentului) si pe nepoata ei ( 16 ani) !
abcd
QUOTE (March @ 18 Apr 2006, 09:32 AM)
Din ciclul : Ce se mai intampla in tara condusa de regimul "super-popilor" devil.gif

O tanara a fost condamnata la moarte pentru ca , aparindu-se, a omorat unul din atacatorii care incercau s-o violeze pe ea ( 17 ani la timpul incidentului) si pe nepoata ei ( 16 ani) !

Scenariu asta descris in articol parca nu se potriveste cu un stat islamic fundamentalist cum e Iranul, ca de aia discutam si ne tot minunam. Seamana mult cu Ferentariul sau alt parc al capitalei in care doua tipe ies la intilnire cu prietenii pe motociclete. Intervin niste derbedei care dau cu pietre, baietii cu care au venit fetele o iau la goana pe motoare lasand fetele in urma. Fetele sint atacate pentru a fi violate ca tot nu e tipenie de om pe acolo. Una din ele, asa intamplator umbla cu cutitul in geanta - normal nu, doar e in Ferentari unde nu e nici un fel de lege, se lupta voiniceste desi are numa 17 ani si doboara mort pe uinul din cei trei galigani.... unsure.gif
Io nu zic ca pedeapsa aia e dreapta dar povestea asta imi schimba total impresia pe care o aveam de ingradirea libertatii de miscare a femeii in Islam. Pai daca fii-mea s-ar duce calare pe motor cu prietenul in parc ...acasa n-are ce mai cauta!
Si fiindca stie care e legea in casa, nu se duce .
Luati de exemplu orice tara moderna, avansata...o situatie de genul celei din articol nu poate duce decat la dezastru.
gio19ro
QUOTE (March @ 18 Apr 2006, 09:32 AM)
Din ciclul : Ce se mai  intampla in tara condusa de regimul "super-popilor"  devil.gif

O tanara a fost condamnata la moarte pentru ca , aparindu-se, a omorat unul din atacatorii care incercau s-o violeze pe ea ( 17 ani la timpul incidentului) si pe nepoata ei ( 16 ani) !

Acolo pentru omor se pronunta pedeapsa cu capitala.
Daca ea n-a putut proba ca se afle in legitima aparare....
Si in Romania si in orice stat se intampla lucruri asemanatoare.
De exemplu, cu mai mult ani in urma,in Bucuresti , pe langa un cimitir, o femeie a fost acostata seara tarziu, tarata in cimitir si violata.
Cand ala tocmai isi termina treaba, adica aplecat peste ea fiind se incheia la slitz, femeia a pus mana pe o caramida ce se afla in imediata ei apropiere si la lovit pe individ in cap.
Ala a murit iar ea a fost condamnata pt omor deoarece instanta a considerat ca violul se consumase, individul se inchia la slitz si vroia sa se ridice dar femei din razbunare l-a omorat...
Ceea ce ai postat tu e doar propaganda. Ti-am mai zis , astfel de lucruri se patrec pe toate meridianele.
ZAMOLXE
QUOTE (abcd @ 23 Apr 2006, 07:27 AM)
daca fii-mea s-ar duce calare pe motor cu prietenul in parc ...acasa n-are ce mai cauta!
Si fiindca stie care e legea in casa, nu se duce .
Luati de exemplu orice tara moderna, avansata...o situatie de genul celei din articol nu poate duce decat la dezastru.

In septembrie 1990, la Natiunile Unitea avut loc intalnirea la nivel inalt pentru copii care a PROMULGAT" Carta Drepturilor Copiiilor" semnata de toate tarile membre. Cateva articole edificatoare:

- Art.2 - "Parintilor li se interzice sa-si pedepseasca copiii pentru actiuni sau cuvinte care contravin credintelor sau standartelor parintilor."
- Art. 6 - " Guvernul are ultimul cuvant in toate deciziile luate cu privire la copii."
- Art.13 - " Parintii n-au voie sa opreasca in nici un fel copiii de la a vedea, auzi, invata, sau trai orice vor."
- Art.14 - " Parintii n-au voie sa stabileasca tratamentul medical pentru copii, nici nu li se permite sa refuze tot ce ordone statul sa li se aplice copiiilor."
- Art.28 - " Parintii n-au voie sa-si instruiasca copiii acasa."

Incredibil, nu? Dar asta se vrea, in aceasta democratie... nucleul de baza al societatii, familia, se vrea pulverizat, desfiintat! Cine , INTR-ADEVAR, VREA sa dea o buna crestere copiiilor decat parintii (ma refer la o familie normala, cu parinti normali) ?

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.