Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avortul - Moral Sau Nu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Michelle
Pai,axel,eu saraca de mine visez la societatea in care barbatul poarta egal cu femeia responsabilitatea produsului de conceptie/embrion/fetus/copil cum i-o zice! Stii ca in cartile de genetica ii zice offspring,atat!
Dar se pare ca mi-am facut iluzii.

Si mai visez la o chestie.Aceea ca drepturile si obligatiile genitorilor au o limita clara.Aceea este ca nu pot lua o viata chiar daca au furnizat materialul genetic pentru formarea ei.Odata ce o noua fiinta a aparut,se hraneste,respira -e un om si el,nu?Cum spuneai mai inainte sa nu ne amestecam in viata personala a nimanui.Deci nici a lui,pentru ca si el are dreptul sa decida daca vrea sa traiasca sau nu.Doar atat ca inca nu o poate face.
Serenity
De ce ti se pare deplasat Jewel? Eu zic ca, chiar si in cazul in care ai facut avort, daca eti foarte putin sau deloc informata, poti stii mult mai putine decat cineva mai bine informat dar care nu a facut avort. E drept ca impactul psihologic al deiziei si al consecintelor ei nu-l putem cunoaste.... Dar poate ca nu am fost in situatia de a face avort tocmai pentru ca mi se pare ceva grav si il consider o crima si de aceea sunt mai disperata sa fac tot ce se poate pentru a-l evita.

Eu am destule cunostinte care oricat de bine ar cunoaste metodele contraceptive si riscurile, fac sex neprotejat. Ma gandesc ca in mediile cu un grad mai scazut de cultura si educatie situatia e si mai grava. Daca oameni complet informati, care au posibilitati financiare, adevarati intelectuali, ignora riscurile sexului neprotejat, nu vreau sa stiu cum o fi prin alte parti. Dupa care fac avorturi pe banda rulanta. E, cum naiba sa nu ma oftic si sa nu judec?

Apropo de asta, o fosta colega de generala era fata de ginecoloaga. Si chiar ea ne-a povestit ca a fost nascuta dupa ce maica-sa (ginecoloaga) facuse vreo 7 avorturi.
axel
QUOTE(Michelle @ 7 Mar 2008, 12:32 AM) *
Pai,axel,eu saraca de mine visez la societatea in care barbatul poarta egal responsabilitatea produsului de conceptie/embrion/fetus/copil cum i-o zice! Stii ca in cartile de genetica ii zice offspring,atat!
Dar se pare ca mi-am facut iluzii.

Ti-ai facut degeaba iluziile acelea, pentru ca egalitatea aceea nu exista la nivelul cel mai primar: cel biologic.


QUOTE
Si mai visez la o chestie.Aceea ca drepturile si obligatiile genitorilor au o limita clara.Aceea este ca nu pot lua o viata chiar daca au furnizat materialul genetic pentru formarea ei.Odata ce o noua fiinta a aparut,se hraneste,respira -e un om si el,nu?

Credeam ca stii ca nici embrionul nici fetusul (pana la luna a nustiucare) nu se hraneste, nu respira, deci nu e nici om dupa definitia ta.


QUOTE
Cum spuneai mai inainte sa nu ne amestecam in viata personala a nimanui.

Ba cum sa nu! Pentru ca tu propui ca treubie obtinut acordul tatalui biologic pentru efectuarea oricarui avort! Te amesteci extrem de tare in viata personala a femeii care doreste sa faca avort!

QUOTE
Deci nici a lui,pentru ca si el are dreptul sa decida daca vrea sa traiasca sau nu.

Drepturile intr-o societate normala, in care primeaza libertatile personale peste fantezii autoritariane, drepturile se stabilesc astfel incat sa nu incalce drepturile altora. Stabilind ca barbatul are drept de veto in privinta avortului elimina dreptul femeii de a nu trece prin toate cele 9 luni plus nasterea. Elimina dreptul femeii de a nu avea obigatii fata de un viitor (momentan la stadiul de embrion/fetus) copil. Vezi? Sint cam multe drepturi eliminate, chiar de partea cui are cea mai mare contributie biologica la procesul de reproducere.

QUOTE
Doar atat ca inca nu o poate face.

Sa speram ca situatia ramane asa ohyeah.gif



P.S.: e tragic ca nu te scandalizezi tu inaintea mea de idei din astea anti-feministe! E tragic ca eu, ca barbat, ma scandalizez de ele din cauza ca reprezinta flagrante incalcari ale drepturilor personale, pe cand tu, ca femeie, le aprobi!
axel
QUOTE(Serenity @ 7 Mar 2008, 12:36 AM) *
Apropo de asta, o fosta colega de generala era fata de ginecoloaga. Si chiar ea ne-a povestit ca a fost nascuta dupa ce maica-sa (ginecoloaga) facuse vreo 7 avorturi.

Pai colega ta de generala s-a nascut pe vremea lui ceasca, cand [dupa umilele mele cunostinte] accesul la metode contraceptionale era cvasi-inexistent. Adica era mai practic sa apelezi ia un avort ilegal decat sa folosesti metode contraceptionale care nu existau sau erau foarte rare. In plus, cum mama ei era ginecolog, banui ca accesul la un avort ilegal nu era o problema.

Fenomenul care il descrii e legat de lipsa de educatie. Prin urmare solutia este educatie sexuala, nu condamnarea (morala sau in alt fel) in masa a unui grup de oameni.
Michelle

Uite ca nu sunt la curent cu ce mai lupta organizatiile de femei din lume.Imi fac mea culpa.
Deci tu zici ca biologic barbatul si femeia nu participa in mod egal la crearea unei vieti? hmmm!
Acum cu definitia e clar ca nu e asta definitia omului.Vroiam sa subliniez ca reprezinta viata de la stadiul de zigot-embrion samd,chiar daca nu are autonomia functiilor.
Nu propuneam acordul tatalui la avort,era un raspuns numai la ce zicea el ca femeia sa hotarasca.Il intrebam daca i se pare fair.Si ma gandeam cit de usor va tirati voi barbatii de la hotariri care v-ar da batai de cap.Ma rog,unii,nu toti!
axel
QUOTE(Michelle @ 7 Mar 2008, 01:21 AM) *
Uite ca nu sunt la curent cu ce mai lupta organizatiile de femei din lume.Imi fac mea culpa.

Nu cred ca se lupta cu ideea propusa de tine, pentru ca ideea aceea e atat de absurda incat nu prea are sustinatori ohyeah.gif
In schimb, cei care vor cel mai tare sa interzica avorturile sint fundamentalistii religiosi. Dar aceea vor sa le interzica pe toate, asa ca nu s-ar obosi catusi de putin sa sustina ideea ta jamie.gif

QUOTE
Deci tu zici ca biologic barbatul si femeia nu participa in mod egal la crearea unei vieti? hmmm!

Esti medic, ce draq!

QUOTE
Acum cu definitia e clar ca nu e asta definitia omului.Vroiam sa subliniez ca reprezinta viata de la stadiul de zigot-embrion samd,chiar daca nu are autonomia functiilor.

Hai sa nu intram in discutii despre cand incepe un ne-nascut sa fie om (human being)... Ca nu cred ca le vom termina curand...

QUOTE
Nu propuneam acordul tatalui la avort,era un raspuns numai la ce zicea el ca femeia sa hotarasca.Il intrebam daca i se pare fair.Si ma gandeam cit de usor va tirati voi barbatii de la hotariri care v-ar da batai de cap.Ma rog,unii,nu toti!

Sint multe lucruri care nu mi se par fair daca le analizez la nivel emotional, dar mi se par foarte fair daca ma gandesc mai atent la ele (de exemplu, ma gandesc cum ar fi lumea daca chestia cu pricina ar fi pe dos).
Tu ai facut o afirmatie si ti-am raspuns ca atare. Chiar daca intentia ta a fost sa bagi doar un straw man, in care nici tu nu crezi.


P.S.: sa nu crezi ca am ceva impotriva ta. Dimpotriva, chiar iti apreciez prezenta pe han. Cu doua exceptii: pozitia pe topicul acesta si conflictul cu Sushi, care n-am inteles de unde vine biggrin.gif

Mara
QUOTE(Jewels @ 6 Mar 2008, 09:58 PM) *
Puteti fi si 7 tabere, astia chiar nu ma priveste. Insa mi se pare in continuare deplasat sa discuti despre avort in conditiile in care nu ai trecut prin asa ceva, nu ai fost nevoita sa iei niciodata decizia asta. Poti sa-mi spui, te rog, Michelle cu ce te deranjeaza pozitia mea?


Si pe mine ma deranjeaza modul de exprimare, faptul ca daca n-am trecut printr-o situatie nu inseamna ca n-am dreptul la o opinie si ca as fi deplasata daca o am. In plus, daca tot te situezi deasupra discutiei de fata, de ce te mai obosesti sa raspunzi?! unsure.gif

Suschi & Michelle, vedeti ca Axel deja toarna ciocolata/noroiul pentru voi, ce naiba fetelor? mwah1.gif
Leonardo
corect Mara, dreptul la opinie il au toti. Si chiar mai mult: daca ai suferit un avort se cheama ca ai fost de acord cu procedura in sine din diverse motive. Sigur ca poti sa spui ca n-ai avut de ales din diverse motive, sigur ca poti sa spui ca ai fost inconstient iar acum te-ai trezit. Dar asta nu inseamna ca avortul trebuie banat total, s-ar produce probleme mai mari decat in situatia actuala.

Jewels: Faptul ca strazile sunt pline de copii abandonati nu este nicidecum un argument anti-avort. este o alta discutie care de altfel poate considera si avortul printre altele (desi nu sunt de acord cu asta, sunt multe alte solutii mai potrivite si mai morale).
Dar repet, daca ar fi mai puternic promovate riscurile avortului si modalitatile de a-l evita, atunci multi dintre cei ce-l accepta neconditionat si-ar reevalua conceptia si ar incepe sa opteze pentru metode mai simple, mai sigure si fara probleme morale.
Jewels
Normal ca dreptul la opinie il au toti. Ca doar traim in Romania si toti suntem arhi-plini de idei. ohyeah.gif
Toti avem pareri despre orice. rofl.gif

p.s. Interesant avaratul Leonardo. E chiar tare sa-ti pui Omul Vitruvian la avatar. spoton.gif
Leonardo
Jewels: ok, si pe mine ma bucura dialogul. smile.gif

PS: Multam fain pentru apreciere (sau nu e?). Ca sa fiu sincer, al tau avatar este cu mult mai frumos decat al meu thumb_yello.gif ohyeah.gif

Jewels
Daca toti sunteti plini de idei - pozitive, si veti sa faceti ceva pentru copii ( ideile nu folosesc nimanui) va invit sa dati o mana de ajutor aici: http://www.unitedway.ro/
Sushi
QUOTE(Michelle @ 7 Mar 2008, 12:21 AM) *

Uite ca nu sunt la curent cu ce mai lupta organizatiile de femei din lume.Imi fac mea culpa.
Deci tu zici ca biologic barbatul si femeia nu participa in mod egal la crearea unei vieti? hmmm!
Acum cu definitia e clar ca nu e asta definitia omului.
Vroiam sa subliniez ca reprezinta viata de la stadiul de zigot-embrion samd,chiar daca nu are autonomia functiilor.
Nu propuneam acordul tatalui la avort,era un raspuns numai la ce zicea el ca femeia sa hotarasca.Il intrebam daca i se pare fair.Si ma gandeam cit de usor va tirati voi barbatii de la hotariri care v-ar da batai de cap.Ma rog,unii,nu toti!


adica e ok sa se extraga celule stem din embrioni dar nu e ok ca femeia sa recurga la avort?
Afrodita
Eu stiu cazuri in care un el nu a fost informat de faptul ca ea a ramas gravida si a facut avort si cand a aflat, luni de zile mai tarziu, a cam turbat biggrin.gif Ca el voia sa-si dea cu parerea (acuma nu mai tin minte daca era pentru sau contra, dar cert e ca orgoliul i-a fost ranit devil.gif )
Stiu cazuri in care alt el a fost alaturi de ea cand ea l-a anuntat ca e gravida si amandoi au stat la masa tratativelor si au decis ce sa faca. Unii au ales sa ii pastreze, altii au ales sa avorteze, unii nu s-au inteles ca n-au cazut de comun acord si tot asa smile.gif

Si nu stiu intre ce barbati traiesti tu Michelle, dar aia de-i stiu eu - romani si britanici - cam vor sa fie bagati in seama la o alegere de genul. Si ma crezi sau nu, sunt la fel de afectati de situatie ca si partenerele lor. Ba uneori mai speriati ca ele laugh.gif

De asemenea mai cred ca fiecare are dreptul la opinie, insa ar trebui sa fiti informati ca in a 3-a luna de sarcina bebele are inima batand (uneori si mai devreme), creierul se formeaza mai tarziu, alte organe mai tarziu, etc etc (n-am timp si chef sa fac anatomie acum) si fatul nu e considerat fiinta umana pana undeva la 4-6 luni (depinde de tara, cultura, credinte, etc). Eu una il consider fiinta de cand stiu ca spermatozoidul a fecundat ovulul - de aceea pentru mine avortul e o treaba extrem de grava, dureroasa si care ma nenoroceste psihic. Si da, s-a intamplat sa trebuiasca sa recurg la avort pentru ca metodele contraceptive au dat gres si apoi am mai facut si eu o prostie. Asa ca vorbesc si din prisma patitului si din prisma alora care cred ca fatul e totusi fiinta vie... Si cu toate astea consider ca e al naibii de bine sa existe optiunea asta, morala sau nu, mai bine s-o ai in caz de urgenta decat sa dai viata unui copil pe care sa-l chinui 20 ani de acum inainte si cu care sa te chinui si tu la randul tau.

(Na ca m-am bagat in gura oprobiului public, sa vedem ce iese laugh.gif )

Axel hug.gif (ca-mi place mult cum iei tu apararea femeilor biggrin.gif )
Clopotel
Draga Afrodita, smile.gif
QUOTE
Asa ca vorbesc si din prisma patitului si din prisma alora care cred ca fatul e totusi fiinta vie...
Se pare ca ai o experienta care iti este folositoare, mai ales tie, dar poate si altora...
Ma bucur ca ai ajuns si tu la concluzia ca bebele este o fiinta vie inca din momentul conceptiei, si nu doar o halca de carne, o excrescenta ce trebuie extirpata...
QUOTE
Si cu toate astea consider ca e al naibii de bine sa existe optiunea asta, morala sau nu,

Eu cred ca morala nu are nici o legatura aici... De exemplu pentru canibalii din unele triburi primitie, nu era imoral sa-si manance semenii. Deci morala este o chestiune pur arbitrara si contextuala..
Deci ce optiune ziceai ca e bine sa avem?! Aceea de a omora bebele in caz de nevoie?! Ceva de genul: in caz de incendiu sparge geamul?! smile.gif
QUOTE
mai bine s-o ai in caz de urgenta
Ma chinui si nu identific un potential caz de urgenta real pentru care sa omori bebele? Ma gandesc acum ca din contra: au fost cazuri de urgenta in care parintii si-au dat viata pentru bebe si nu l-au sacrificat pe el pentru ei...
Aceste cazuri de urgenta, de care zici, exista numai la oameni sau si la alte fiinte?!
QUOTE
decat sa dai viata unui copil pe care sa-l chinui 20 ani de acum inainte

Pai de ce sa-l chinui?! Nu e copilul tau pe care il iubesti?! De ce sa-l chinui?!
QUOTE
si cu care sa te chinui si tu la randul tau.
Te chinui numai daca nu-l iubesti, dar daca il iubesti, nu te chinui. Ce mama este aia care nu-si iubeste puiul?! Pana si fiintele mai primitive isi cresc si ingrijesc puii...
QUOTE
Na ca m-am bagat in gura oprobiului public

Si acest oprobriu in ce consta mai exact, ca nu ma pricep?! Ai putea sa-l formulezi pentru stiinta mea?! smile.gif
Michelle
Eu nu mai am ce sa spun la acest subiect.
Consider ca am spus ce aveam de spus si oricit m-as stradui tot n-am sa-i conving decit pe cei care s-au convins deja.Nu-mi prisoseste atat de mult timpul incit sa lupt pentru cauze pierdute.
Ma bucur ca mi-am castigat noi" apreciatori"si axel,dragule,n-ai sa asisti la un cat fight oricit stiu ca te-ar incanta asta. ohyeah.gif
Dar am o mica curiozitate in legatura cu tine:tu pina acuma asa ai procedat cu prietenele tale in cazul unui "accident"?le puneai sa hotarasca singure? jamie.gif
Blakut
QUOTE
De exemplu pentru canibalii din unele triburi primitie, nu era imoral sa-si manance semenii.


E imoral pentru noi sa ne mancam semenii. Pentru altii nu este. Ma gandesc acuma, nu ar fi pacat sa lasi bunatate de carne sa se strice, in loc sa o mananci? biggrin.gif

QUOTE
Pai de ce sa-l chinui?! Nu e copilul tau pe care il iubesti?! De ce sa-l chinui?!


Fa si tu zece copii si ramai insarcinat din greseala cu al 11-lea cand ai un salariu de 500 de lei pe luna. Sau afla ca nasti un copil cu doua capete wink.gif
axel
QUOTE(Michelle @ 7 Mar 2008, 09:03 PM) *
Dar am o mica curiozitate in legatura cu tine:tu pina acuma asa ai procedat cu prietenele tale in cazul unui "accident"?le puneai sa hotarasca singure? jamie.gif

Eu stiu sa folosesc prezervativul jamie.gif
axel
QUOTE(Michelle @ 7 Mar 2008, 09:03 PM) *
Ma bucur ca mi-am castigat noi" apreciatori"

Ba cred ca e ca in bancul ala cu Radio Erevan:
-Este adevarat ca cosmonautul Iuri gagarin a câstigat o excursie în USA?
-În principiu da, dar nu a fost cosmonautul Iuri Gagarin ci un pensionar, care nu se numeste Iuri ci Oleg si nici macar Gagarin ci Gaganoff, nu a fost în USA ci în Kiev si era vorba de o excursie ci o bicicleta, pe care nu a câstigat-o ci i-a fost furata.


Afrodita
rofl.gif Fain bancul rofl.gif

Clopotel, nu stiu despre tine, dar eu provin dintr-o familie destul de saraca. Am vazut-o pe mama chinuindu-se cu mine si cu sora-mea, singura, avand ca ajutor doar parintii ei. Si nu stiu cum sa-ti spun, dar eu stiu ce inseamna sa vrei o inghetata si sa nu poti sa o ai pentru ca daca dai banii pe inghetata nu mai ai de paine.

De asemenea, de vreo 8 ani ma tot chinui sa fac ceva cu viata mea si totusi, la momentul asta nu am nici un venit si inca nu ma indur sa imi cumpar o inghetata, pentru ca daca o iau, nu mai am bani sa ma duc la faculta. In situatia asta, in astia 8 ani de zile, daca as fi avut un copil, ar fi murit de foame in bratele mele, cu toata dragostea mea de mama. Si nu ma intelege gresit, ma topesc de drag cand vad copii altora, darmite daca aveam eu unul! Insa prefer sa spun "vai de mine", decat "vai de noi" - cand noi = eu si un copil.

Niciodata nu am considerat ca fiinta ce poate creste in mine e doar o bucata de carne. Asa ca a avorta pentru mine a fost chinul de pe lume si m-a lasat cu sechele mari. Nu fac din avort o noua cale de contraceptie, dar cand prezervativul se rupe si se intampla sa fie fix in perioada fertila si pastilele de dupa vin tarziu din lipsa de bani si nu mai au efecte - alta solutie nu mai e decat avortul daca nu poti creste un copil oferindu-i macar minimul necesar unui trai modest. Si nu, nu e ca "in caz de incendiu sparge geamul", ci e "in caz de a muri de foame, mai bine nu". Nu stiu despre tine, dar eu nu am chef ca al meu copil sa-mi dea in cap peste 15 ani pentru ca l-am adus pe lume doar din egoism si moralitate, negandindu-ma cat de greu ii va fi. Viata e de cacat oricum, indiferent ca ai ce manca sau nu, dar e de o mie de ori mai grea si mai dura cand nu ai nimic!

Urgenta: cand abia te poti intretine pe tine insusi si n-ai nici o posibilitate sa intretii un copil, cand a tine o sarcina inseamna ca tu - ca mama - te supui anumitor riscuri, unele fiind chiar mortale, cand bebele e posibil sa se nasca cu malformatii si/sau handicapat mental si fizic, etc. Sunt destule cazuri de urgenta.

Cum am spus: fara un acoperis deasupra capului, fara mancare pe masa, fara posibilitatea unor venituri care sa intretina familia la un nivel normal de viata, fara toate astea ambii se chinuie: si mama si copil. Sa nu mai spun ca in cazul asta copilul e predispus la a ajunge un derbedeu, hot, prostituata, criminal, etc.

Oprobiul public era doar un citat wink.gif
Jewels
Afrodita, din pacate in situatia ta sunt foarte multe femei. Decizia de a face o intreupere de sarcina este foarte greu de luat, insa este o dovada de maturitate si in acelasi timp de dagoste pentru acel copil caruia nu-i poti oferi nimic.
Ca medic ginecolog, am fost nevoita sa fac intreruperi de sarcina unor pustoiace intre 12 si 14 ani. Copil cu copil in brate...este o imagine mai mult decat nefericita.
De aceea mi se pare imoral sa discuti despre avort cand nu ai nicio treaba cu el, nu ai cum sa-l intelegi. Jignesti oameni cu simple pareri sau prejudecati. Femeile care au trecut prin asa ceva raman foarte sensibile la acest subiect.Oamenii tind sa vada avortul ca pe o crima. Prietenele mele ma intreba cum pot sa omor un copil. Oamenii nu vor sa inteleaga ca avortul de multe ori este o dovada de dragoste a unei mame pentru un copil pe care nu-l poate creste. Femeia care a ajuns sa faca un avort poate nu se va mai recupera niciodata, psihic.
Personal nu consider avortul din punct de verede moral, crima.
Este drept ca exista metode de contraceptie si sarcina nedorita poate fi prevenita usor. Dar atunci cand apare, in multe situatii este mult mai bine sa renunti la ea, decat sa condamni un copil la nefericire.
Ovidius
QUOTE
De aceea mi se pare imoral sa discuti despre avort cand nu ai nicio treaba cu el, nu ai cum sa-l intelegi.

Aha, deci doar autoritatile supreme din domeniu si femeile trecute prin "taina" avortului pot sa comenteze subiectul, restul, gura mica si la gara? Ne vedem destul de mici de acolo de sus, nu? rolleyes.gif
Jewels
Da, numai femeile care au trecut prin asa ceva pot sa se pronunte pro sau contra. Pentru ca restul habar n-au ce inseamna un avort de fapt, da' se pot trezi analizandu-i imoraliatea fara sa-si dea seama ca pot atinge puncte sensibile, pot jigni oameni.
Psihicul multor femei care au trecut prin asa ceva poate nu este complet refacut. Raman sechele. Si mi se pare o foarte mare nesimtire uitandu-se se net si citind parerile voastre sa sufere si mai tare.
Discutati si voi chestii mai putin sensibile mad.gif
Clopotel
Draga Blakut
QUOTE
Fa si tu zece copii si ramai insarcinat din greseala cu al 11-lea cand ai un salariu de 500 de lei pe luna. Sau afla ca nasti un copil cu doua capete

Un copil cu doua sau trei capete este tot om. Ce ar inseamna sa omoram oamenii care au mai multe sau mai putine membre sau capete decat noi!!!
Eu daca as avea un salariu de 500 lei/ luna, in nici un caz nu ma apuc sa fac copii, caci nu o sa am timp de asa ceva, eu fiind preocupat cum sa muncesc si sa castig mai mult, ca sa pot face copii...Deci nu poti ramane insarcinat nici macar din greseala daca ai 500 lei/luna, in afara cazului in care esti beat sau iresponsabil si te lasi prada trupului, adica ti-ai pierdut mintile... Dar daca esti beat sau iresponsabil, ce vina are copilul sa-l omori?! Adica dupa ce ca faci un "rau", acum il si desavarsesti cu un omor?! sad.gif

Draga Afrodita
QUOTE
Clopotel, nu stiu despre tine, dar eu provin dintr-o familie destul de saraca.
Si ce legatura are saracia cu copiii?!!! Eu asta nu am sa inteleg niciodata... Adica daca sunt sarac pot sa fac omor?! Iar daca sunt sarac in bani, poate sunt bogat in copii? Care este mai mare bogatie: banii sau copiii?!!
QUOTE
Am vazut-o pe mama chinuindu-se cu mine si cu sora-mea, singura, avand ca ajutor doar parintii ei.

De unde stii tu ca s-a chinuit?! Eu cred ca v-a iubit pe amandoua, ca doar sunteti copiii ei. Pe cine sa iubeasca mai mult decat pe voi pe lumea asta?!
Si iata ce fete frumoase si destepte a crescut!!! Oare crezi ca acum ii pare rau ca nu v-a omorat?! Eu nu cred asta, ba din contra, cred ca este foarte fericita cu voi, si pentru voi...
QUOTE
Si nu stiu cum sa-ti spun, dar eu stiu ce inseamna sa vrei o inghetata si sa nu poti sa o ai pentru ca daca dai banii pe inghetata nu mai ai de paine.

Asta cu inghetata este chestie de gradinita, draga mea... Deci daca nu ai bani sa-i iei inghetata mai bine il omori?! Asta vrei sa spui?!
QUOTE
De asemenea, de vreo 8 ani ma tot chinui sa fac ceva cu viata mea si totusi, la momentul asta nu am nici un venit si inca nu ma indur sa imi cumpar o inghetata, pentru ca daca o iau, nu mai am bani sa ma duc la faculta.
Esti inca tanara, si cu ambitia si perseverenta ce te caracterizeaza eu nu ma indoiesc ca vei reusi sa iti faci si tu casa ta, si sa ai toate cele necesare. Pana atunci, daca te concentrezi asupra pregatirii tale si a-ti cauta un job bun, si nu cazi prada placerilor trupesti, doar de dragul placerii, nu ai cum ramane insarcinata, deci nu ai cum face avort...
QUOTE
In situatia asta, in astia 8 ani de zile, daca as fi avut un copil, ar fi murit de foame in bratele mele, cu toata dragostea mea de mama.

Un om normal daca se afla intr-o situatie dificila extrema, este sarac lipit incat nu poate sa hraneasca nici macar un copil, nu are cum sa se mai gandeasca la placerile trupesti, caci mintea si grija lui sunt doar la aceasta situatie a lui, si cum sa iasa cat mai repede din ea. Dupa aceea abia, poate sa-si faca o familie si cand vine timpul, face si copii...
QUOTE
Niciodata nu am considerat ca fiinta ce poate creste in mine e doar o bucata de carne. Asa ca a avorta pentru mine a fost chinul de pe lume si m-a lasat cu sechele mari. Nu fac din avort o noua cale de contraceptie, dar cand prezervativul se rupe si se intampla sa fie fix in perioada fertila si pastilele de dupa vin tarziu din lipsa de bani si nu mai au efecte - alta solutie nu mai e decat avortul daca nu poti creste un copil oferindu-i macar minimul necesar unui trai modest.

Deci tu dai bani pe prezervative si alte contraceptive inclusiv pe avort si zici ca nu ai bani sa hranesti un copil?!!! Suntem aici la topicul de bancuri cumva?!
Eu am inteles, din vorbele tale, ca situatia ta finaciara este grava... In atare situatie tu arunci banii pe anticonceptionale si avorturi?!!! ohmy.gif Ceva nu se leaga aici... hh.gif

Si nu, nu e ca "in caz de incendiu sparge geamul", ci e "in caz de a muri de foame, mai bine nu".

Adica pe principiul: decat sa mori de foame mai bine te omor eu ca treaba sa fie sigura... Adica exista riscul sa nu moara de foame bebelusul, asa ca de ce sa riscam...
Dar doar din banii pe anticonceptionale ai putea hrani chiar doi copii...

Nu stiu despre tine,

E mai bine sa nu sti despre Clopotel pacatosul si desfranatul si mai ales ipocritul... Peste toate mai e si prost de da in gropi... Am sansa cu vecinii ca au astupat gropile de pe strada... Deci iata, ca pana si vecinii mei se ingrijesc de un nepriceput ca mine, cu atat mai mult ar trebui o mama sa-i fie mila de copilul ei si sa nu-l omoare...

dar eu nu am chef ca al meu copil sa-mi dea in cap peste 15 ani pentru ca l-am adus pe lume doar din egoism si moralitate, negandindu-ma cat de greu ii va fi.

laugh.gif Am inteles acum: ca sa nu ai reprosuri, omori bebele din fasa, ca nu cumva sa ajunga mare si sa te acuze de egoism... Asa mic cum e, nu te poate acuza de crima... thumb_yello.gif

Viata e de cacat oricum, indiferent ca ai ce manca sau nu, dar e de o mie de ori mai grea si mai dura cand nu ai nimic!

Mai putin banii de anticonceptionale... Probabil ca iti iei de la gura ta ca sa-ti cumperi prezervative... Asa este?!
QUOTE
Urgenta: cand abia te poti intretine pe tine insusi si n-ai nici o posibilitate sa intretii un copil, cand a tine o sarcina inseamna ca tu - ca mama - te supui anumitor riscuri, unele fiind chiar mortale, cand bebele e posibil sa se nasca cu malformatii si/sau handicapat mental si fizic, etc. Sunt destule cazuri de urgenta.

Offff... Bine ca te-ai oprit ca mai aveam putin si imi dadeau lacrimile de atata mila pentru saracuta Afrodita care abia se intretine pe ea insasi, dar... atentie! totul pana la prezervative... Bani pentru asa ceva gaseste dintr-odata...
QUOTE
Cum am spus: fara un acoperis deasupra capului, fara mancare pe masa, fara posibilitatea unor venituri care sa intretina familia la un nivel normal de viata, fara toate astea ambii se chinuie: si mama si copil. Sa nu mai spun ca in cazul asta copilul e predispus la a ajunge un derbedeu, hot, prostituata, criminal, etc.

laugh.gif rofl.gif rofl.gif Deci decat bebele sa ajunga criminal, mai bine il omori tu... Dar parca stiam ca ala care omoara este criminal...
Deci preferi sa fii tu un criminal sigur decat bebele un viitor potential criminal... Buna treaba draga mea!
Clopotel
Draga Jewels,
QUOTE
Afrodita, din pacate in situatia ta sunt foarte multe femei. Decizia de a face o intreupere de sarcina este foarte greu de luat, insa este o dovada de maturitate si in acelasi timp de dagoste pentru acel copil caruia nu-i poti oferi nimic.
Cum nu-i poate oferi nimic?! Pai ce este handicapata?!
QUOTE
Ca medic ginecolog, am fost nevoita sa fac intreruperi de sarcina unor pustoiace intre 12 si 14 ani.
Foarte rau ai facut... Mai bine depuneai eforturi ca acele fete de 12, 14 ani sa se gandeasca la scola nu la desfranari... Cum adica ai fost nevoita?! Ti-au pus pistolul la tampla?!
Si acum tu ce doresti?! Iti cauti cliente pe aici?! mad.gif

Copil cu copil in brate...este o imagine mai mult decat nefericita.

Offf... mai bine sa vina la tine, ca le faci tu imaginea fericita, complice fiind la omor cu ele... Dar alea macar sunt minore, nu au prea multa minte... Dar tu?!
QUOTE
De aceea mi se pare imoral sa discuti despre avort cand nu ai nicio treaba cu el, nu ai cum sa-l intelegi.
Tu il intelegi cel mai bine, nu-i asa?! Cati bani iei la un avort?! E meserie banoasa nu-i asa?!
QUOTE
Jignesti oameni cu simple pareri sau prejudecati.
Si parerile si prejudecatile tale nu sunt simple, sunt foarte complicate si superioare nu-i asa?
Ok... sa admitem ca eu, din prostia mea ii jignesc pe oameni, dar tu ce le faci?! Ii omori?!

Femeile care au trecut prin asa ceva raman foarte sensibile la acest subiect.

Au trecut prin asa ceva cu ajutorul tau, nu le acuza doar pe ele...
QUOTE
Oamenii tind sa vada avortul ca pe o crima.
Pai daca este...
Sau criminalul zice ca nu e crima cand omoara... Cauta tot felul de pretexte si justificari... Ba schimba si definitiile...

Prietenele mele ma intreba cum pot sa omor un copil.

Chiar asa!... Si eu te intreb asta...
QUOTE
Oamenii nu vor sa inteleaga ca avortul de multe ori este o dovada de dragoste a unei mame pentru un copil pe care nu-l poate creste.
mad.gif
O Doamne! Am auzit multe la viata mea, dar asa ceva frizeaza absurdul daca nu chiar patologicul... Deci tu omori copilul din dragoste... Am trait sa o aud si pe asta...

Personal nu consider avortul din punct de verede moral, crima.

Evident, ar fi si culmea sa recunosti ca esti criminal cu acte in regula...
QUOTE
Este drept ca exista metode de contraceptie si sarcina nedorita poate fi prevenita usor. Dar atunci cand apare, in multe situatii este mult mai bine sa renunti la ea, decat sa condamni un copil la nefericire.
Dar de ce nu inveti mai bine oamenii sa nu aibe nevoie nici de avorturi si nici de metode contraceptive, mai ales la varste fragede... Sunt lucruri mult mai bune pe lumea asta decat placerile trupesti sau dezmatul... Desigur asta ar fi un dezastru finaciar pentru tine si cei ca tine... sad.gif


Later edit:
Pentru cine are rabdarea de a privi si intelepciunea de a intelege, va rog sa vizualizati urmatorul filmulet, nu o sa va rapeasca mult timp din viata:
Cine-leagana-copilul
Afrodita
Clopotel, clopotel... Mai bine te numeai talanga, ca tot aia... Adica mult zgomot da' degeaba...

Stii? Citindu-ti primele randuri mi-a crescut tensiunea... Apoi am realizat ca nu are rost sa ma agit degeaba din cauza a ce spui tu, care recunosti cu manutele tale ca esti ipocrit si care te simti atat de bine improscand cu noroi si judecand pe altii! Si pe langa ipocrizie mai dai dovada si de superficialitate, caci vad ca te-ai oprit doar la a te intreba de unde bani pe prezervative - care, dragul meu drag, in UK sunt gratuite date de policlinica si medicul de familie de care apartii. De asemenea in UK avorturile sunt tot gratuite. De asemenea tot gratuit a fost cand mi-am pus un sterilet, pentru ca, spre deosebire de tine care te simti bine asa infranat, eu una am nevoie si de dragostea fizica pentru a ma simti bine.

Poate am exagerat cu situatia financiara cand am vorbit la general, insa la mine e cu suisuri si coborasuri si in ultima vreme e cu coborasuri, insa prezervativele si anticonceptionalele sunt la fel de necesare ca si painea de pe masa, intelegi? A judeca oamenii ca isi iau masuri contraceptive in loc sa se inmulteasca precum iepurii e de-a dreptul stupid! Mult mai stupid decat tot ce-am citit pe aici.

In rest, consider ca am spus destul de clar punctul meu de vedere si tin sa-ti atrag atentia asupra ceva: Postul meu de l-ai impartit pe bucatele a fost scris ca un intreg si ca un intreg trebuie citit si gandit. Cand il imparti pe bucatele la modul ala, n-ai cum sa mai prinzi indeea de baza, ci te afunzi in judecati si gandiri gresite...

Si ca tot esti tu mare crestin, ai auzit de vorba asta: "Only God can judge me, so you don't even try!"? (Numai Dumnezeu ma poate judeca, asa ca tu nici macar nu incerca!) Daca n-ai auzit, poate auzi acum wink.gif

***

Jewels, bine ai venit la Han smile.gif

Acum pricep de ce ai fost atat de afectata in postarile anterioare. Imi pare rau sa aud de cazurile cu care ai de-a face, insa ma bucur ca mai exista oameni care pot privi lucrurile si din alta perspectiva.

Ah ca mi-am amintit: oprobiu public = (dupa postarile de mai sus) Clopotel si judecatile lui, care e clar ca se afla si-n capetele altora, numai ca nu au scris aici laugh.gif Stiti ceva? MI SE RUPE de ce credeti voi despre mine sau despre faptele mele sau despre cum gandesc, actionez si postez eu! Si sper din tot sufletul sa va dea domnu' o situatia de genul astora de le tot judecati de parca voi ati fi sfinti! Sa dea domnu' sa treceti prin situatii de genul, sa dea domnu' sa nu aveti habar incotro s-o apucati, sa dea domnu' sa nu aveti somn pana nu luati o decizie, care oricum va va macina sufletul cel putin jumate de an!! Sa va dea domnu' din plin!!! Si sa vedem dupa aia cine pe cine mai judeca! AM ZIS!!!
Clopotel
Draga Afrodita,
Daca nu citesti cu atentie ce scriu, intelegi aiurea, si te aprinzi degeaba...

Clopotel, clopotel... Mai bine te numeai talanga, ca tot aia... Adica mult zgomot da' degeaba...

Ma numesc talanga daca te linisteste mai mult... Nu in asta consta problema...
QUOTE
Apoi am realizat ca nu are rost sa ma agit degeaba din cauza a ce spui tu, care recunosti cu manutele tale ca esti ipocrit

Asa este, am spus singur, ca sa nu existe cumva dubii... Sunt ipocrit, chiar cel mai mare ipocrit. Acum ca ne-am lamurit ce sunt eu, crezi ca a-ti omora copilul este un lucru bun, doar pentru ca un ipocrit ca mine a zis ca este rau?!
QUOTE
si care te simti atat de bine improscand cu noroi si judecand pe altii!

De unde rezulta ca ma simt bine vorbind despre avorturi?! Pe cine am improscat si judecat eu? Poti sa-mi dai un exemplu concret sau doar vorbesti?
Si la urma urmei, ce este mai rau: ca un ipocrit si prost ca mine sa improaste cu noroi, sau cei care fac avorturi sa improaste cu sange?!

Si pe langa ipocrizie mai dai dovada si de superficialitate,

Asta inca nu-i nimic pe langa nemernicia mea...
QUOTE
caci vad ca te-ai oprit doar la a te intreba de unde bani pe prezervative - care, dragul meu drag, in UK sunt gratuite date de policlinica si medicul de familie de care apartii.
Recunosc ca nu am stiut ca acolo sunt gratuite, stiu ca pe aici costa si anticonceptionalele si avorturile. Daca gresesc rog sa fiu contrazis.
Oricum de prezervative sunt sigur ca sunt in toate supermarketurile la iesire, si am vazut ca au pret pe ele. Deci nu pot fi gratuite, ca atunci nu ar mai cumpara nimeni din supermarket, si aia nu ar fi asa prosti sa vanda ceva ce nu se cumpara caci in alta parte e gratuit...

De asemenea tot gratuit a fost cand mi-am pus un sterilet, pentru ca, spre deosebire de tine care te simti bine asa infranat, eu una am nevoie si de dragostea fizica pentru a ma simti bine.

Asta am inteles, dar copilul ce vina are?!!! Nu poti sa te simti bine si sa lasi si copilul sa traiasca?! Sau placerea ta este mai presus decat viata copilului?
Intreb, nu te judec, asa cum judeca unii viata copilului, sau nu o judeca?!... Sper ca nu te deranjeaza intrebarile care sunt principiale si nu personale, dupa cum observi...
QUOTE
Poate am exagerat cu situatia financiara cand am vorbit la general, insa la mine e cu suisuri si coborasuri si in ultima vreme e cu coborasuri, insa prezervativele si anticonceptionalele sunt la fel de necesare ca si painea de pe masa, intelegi?
Sincer nu inteleg... Ti-am zis ca sunt prost... Eu stiam ca painea este necesara, nu si prezervativele, ca de foame poti muri, dar nu am auzit pe nimeni ca a murit daca nu si-a satisfacut poftele trupesti...
QUOTE
A judeca oamenii ca isi iau masuri contraceptive in loc sa se inmulteasca precum iepurii e de-a dreptul stupid! Mult mai stupid decat tot ce-am citit pe aici.

Stii ce este stupid?! Hai sa-ti spuna un prost ce este stupid... Faptul ca tu crezi ca eu daca sunt impotriva avorturilor as fi pentru inmultirea ca iepurii... Se poate ca tu sa nu intelegi rationamentul unui prost?! Se poate...
QUOTE
Cand il imparti pe bucatele la modul ala, n-ai cum sa mai prinzi indeea de baza, ci te afunzi in judecati si gandiri gresite...
Ok... scuze, doream sa vorbesc mai la concret... Admit ca este posibil sa fi pierdut ideea de baza... O poti formula acum intr-o fraza, te rog...
QUOTE
Si ca tot esti tu mare crestin,
Nu sunt mare crestin... De unde ai dedus asta?! Tocmai iti spusei ca sunt pacatos, desfranat, prost, ipocrit... Nu asa este un "mare crestin"...
QUOTE
ai auzit de vorba asta: "Only God can judge me, so you don't even try!"? (Numai Dumnezeu ma poate judeca, asa ca tu nici macar nu incerca!)

Nu am incercat, si nici nu incerc sa te judec... Nu stiu de unde teama asta a ta ca as incerca acest lucru... Dar intrebari principiale am voie sa pun fara sa te superi pe mine?!
QUOTE
Ah ca mi-am amintit: oprobiu public = (dupa postarile de mai sus) Clopotel si judecatile lui, care e clar ca se afla si-n capetele altora, numai ca nu au scris aici laugh.gif Stiti ceva?
E bine ca ti-a amintit de oprobriul public... Ai putea sa-mi spui si mie ce zice acest oprobriu, ca tot ti-ai amintit, si de ce nu este el bun?!
Multumesc frumos...
QUOTE
MI SE RUPE de ce credeti voi despre mine sau despre faptele mele
Personal eu nu cred nimic rau despre tine, ba din contra. Cu toate acestea, sper sincer sa nu "ti se rupa", deoarece nu cred ca este bine pentru tine...
March
QUOTE(Afrodita @ 8 Mar 2008, 07:45 PM) *
Stii? Citindu-ti primele randuri mi-a crescut tensiunea... Apoi am realizat ca nu are rost sa ma agit degeaba din cauza a ce spui tu, care recunosti cu manutele tale ca esti ipocrit si care te simti atat de bine improscand cu noroi si judecand pe altii!

Darling,
Stai calma si n-o sa-ti creasca tensiunea biggrin.gif In privinta avortului talibanii ortodocsi, catolici si neo-protestanti sunt mana in mana !
Jewels
Clopotel tu si cu prejudecatile tale poate o sa faceti lumea fericita. mad.gif Daca tot esti atat de vehement impotriva avorturilor si incapabil sa pricepi realitatea...dar o raita prin orfelinate, aduna copii de acolo la tine acasa si hraneste-i tu, cumpara-le haine, juicarii, carti. Da-i la meditatii... Din fericire sunt si femei cu capul pe umeri care nu lasa sa se nasca un copil fara viitor.
Ca sa nu se mai ajunga la avort, ar trebui cautate solutii pentru cresterea nivelului de trai din Romania. Atunci va creste si natalitatea.
Cat despre clienti noi...cum am uitat sa mentionez: n-ai pe nimeni sa-mi trimiti? blink.gif
Si by the way....in Belgia ca eu de 4 ani nu locuiesc in Romania.
Ovidius
QUOTE(Jewels)
Psihicul multor femei care au trecut prin asa ceva poate nu este complet refacut. Raman sechele.

Sunt indiscret daca te intreb pe cate dintre pacientele tale le-ai indrumat spre un psiholog care sa le ofere terapia necesara revenirii din trauma/soc/proasta dispozitie? Alta intrebare: la ce procent din pacientele tale care vin la consult regulat le povestesti despre metode contraceptive?

QUOTE
Si mi se pare o foarte mare nesimtire uitandu-se se net si citind parerile voastre sa sufere si mai tare. Discutati si voi chestii mai putin sensibile

Draga Jewels, ceea ce ne ceri tu, este, pe de o parte, in contradictie cu libertatea individului, iar pe de alta parte dovada unei gandiri infantile care in fata necazului inchide ochii sa nu vada ce se intampla in jur. Jewels, este bine stiut ca vindecarea unei traume nu se face fugind de ea, ci confruntad-o, ori singur ori cu ajutor de specialitate.

QUOTE
Eu daca as avea un salariu de 500 lei/ luna, in nici un caz nu ma apuc sa fac copii, caci nu o sa am timp de asa ceva, eu fiind preocupat cum sa muncesc si sa castig mai mult, ca sa pot face copii...Deci nu poti ramane insarcinat nici macar din greseala daca ai 500 lei/luna, in afara cazului in care esti beat sau iresponsabil si te lasi prada trupului, adica ti-ai pierdut mintile...

Clopotel nu toti oamenii au acelasi sitem de valori si principii ca ale tale si nu ai nici un drept sa-l impui altora. Daca tu consideri ca abstinenta e solutia eradicarii avorturilor, atunci banuiesc ca ai si o metoda prin care sa ne invingem una din cele mai mari nevoi primare, respectiv actul sexual. Chiar as fi curios cum ar arata o astfel de metoda fara sa faci broaste sau sa ti se invineteasca boasele.

QUOTE
Adica pe principiul: decat sa mori de foame mai bine te omor eu ca treaba sa fie sigura... Adica exista riscul sa nu moara de foame bebelusul, asa ca de ce sa riscam...
Dar doar din banii pe anticonceptionale ai putea hrani chiar doi copii...

Clopotel, mi se pare ca esti prea insistent pentru condamnarea Afroditei. Ok, sa zicem ca avortul este o crima. Ce facem, o condamnam si pe ea ca sa avem inca un mort sau incercam sa o aducem pe calea cea buna? Din postul tau, nu vad nicaieri ca ai incerca sa o aduci pe fata pe calea cea buna, asa cum ar face un adevarat crestin. Sau esti unul din aceia care da cu pietre?

QUOTE
Oamenii nu vor sa inteleaga ca avortul de multe ori este o dovada de dragoste a unei mame pentru un copil pe care nu-l poate creste.

Asta nu e mai mult decat un medicament psihedelic pe care il iei in incercarea de eliberare a constiintei. (si nu, nu sunt impotriva avorturilor)

QUOTE
Stiti ceva? MI SE RUPE de ce credeti voi despre mine sau despre faptele mele sau despre cum gandesc, actionez si postez eu!

E normal sa ti se rupa.
E la fel de normal ca unii sa nu fie de acord cu tine.
Dar nu e normal sa te nervezi pentru asta tongue.gif

QUOTE
Daca tot esti atat de vehement impotriva avorturilor si incapabil sa pricepi realitatea...dar o raita prin orfelinate, aduna copii de acolo la tine acasa si hraneste-i tu, cumpara-le haine, juicarii, carti.

Trist dar adevarat sad.gif

QUOTE
Ca sa nu se mai ajunga la avort, ar trebui cautate solutii pentru cresterea nivelului de trai din Romania. Atunci va creste si natalitatea.

Din contra, natalitatea e invers proportilonala cu nivelul de trai...din pacate.
Clopotel
Draga Jewels
QUOTE
Clopotel tu si cu prejudecatile tale poate o sa faceti lumea fericita.
Care este prejudecata mea?! Ca nu e bine sa omori copiii?! Ti se pare o prejudecata rea, asa este?
Dar prejudecata ta:"eu l-am facut, eu il omor" este ok? Daca nu, de ce o pui in practica?
Intreb doar...
QUOTE
Daca tot esti atat de vehement impotriva avorturilor si incapabil sa pricepi realitatea...dar o raita prin orfelinate, aduna copii de acolo la tine acasa si hraneste-i tu, cumpara-le haine, juicarii, carti.
Diferenta dintre copiii din orfelinate si cei pe care ii omori tu este ca astia din orfelinate sunt vii. Isi traiesc viata asa cum si tu ti-o traiesti.
Adica in filosofia ta, tu crezi ca singurul motiv pentru care tu acum esti in viata, este ca parintii tai au avut ceva bani si avere?! Iar aia pe care ii omori tu, nu au avut aceasta sansa... Ghinionul lor... Tu asa faci? Pui banii si averea pe un taler si viata copilului pe alt taler si vezi in ce parte inclina?
De mii de ani oamenii si-au crescut copiii, si nu intotdeauna au avut ce le trebuia, dar au reusit. Acum brusc nu se mai poate, cu toata civilizatia moderna...
QUOTE
Din fericire sunt si femei cu capul pe umeri care nu lasa sa se nasca un copil fara viitor.

Si de unde stii tu ca acel copil nu are viitor?! Esti cumva mama Omida?! Tu ai viitor?! Daca cineva ar hotara ca tu nu ai viitor, ti-ar place sa te hacuiasca asa cum faci tu?
QUOTE
Cat despre clienti noi...cum am uitat sa mentionez: n-ai pe nimeni sa-mi trimiti?

Nu, in afara de Jewels nu mai stiu pe nimeni care ar dori sa vina la tine... hh.gif

Draga Ovidius
QUOTE
Clopotel nu toti oamenii au acelasi sitem de valori si principii ca ale tale si nu ai nici un drept sa-l impui altora.

Nici nu am sustinut ca cineva sa aibe aceleasi principii si valori ca ale mele...
Aici e vorba de chestia aia: "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". Ti-ar place sa fii avortat?! Ma indoiesc... Ai fii de acord ca altul sa fie avortat?! Din cate am inteles da sad.gif
Pai e corect?!
QUOTE
Daca tu consideri ca abstinenta e solutia eradicarii avorturilor, atunci banuiesc ca ai si o metoda prin care sa ne invingem una din cele mai mari nevoi primare, respectiv actul sexual. Chiar as fi curios cum ar arata o astfel de metoda fara sa faci broaste sau sa ti se invineteasca boasele.

Nu ai inteles problema... Eu nu sustin abstinenta. Eu sustin ca avortul nu poate fi o solutie in nici un caz... Adica eliminam omul care ne incurca? Asta poate fi o solutie?!
De mii de ani, de cand este omul, a reusit sa-si satisfaca atat necesitatile firesti, fara a apela la avort. Acum brusc nu mai poate...
QUOTE
Clopotel, mi se pare ca esti prea insistent pentru condamnarea Afroditei.

Iar nu ai inteles NU AM CONDAMNAT-O PE AFRODITA... E suficient de mare scrisul?! Am si boldat acolo, ca discutia este pur principiala, nu personala...
QUOTE
Ce facem, o condamnam si pe ea ca sa avem inca un mort sau incercam sa o aducem pe calea cea buna? Din postul tau, nu vad nicaieri ca ai incerca sa o aduci pe fata pe calea cea buna, asa cum ar face un adevarat crestin. Sau esti unul din aceia care da cu pietre?
Crezi ca eu sunt in masura sa o educ pe Afrodita?! Tu esti in masura sa educi pe cineva de aici cand zici ca esti de acord cu avortul?! Si daca o persoana de aici, o femeie, nu este de acord sa avorteze, ce faci: o omori cu pietre?!
Afrodita
Ovidius, nu ma'nervasem dragul meu, cresterea tensiunii era doar o figura de stil pentru a exprima "shocul" (tot figura de stil, ca nu gasesc acum cuvintul potrivit) ce l-am avut la citirea parerii respective.

Ah si ca e vorba de Belgia: E obligata femeia, prin statutul ei de medic ginecolog, sa stabileasca metode de contraceptie cu pacienta inainte de avort - adica atunci cand pacienta e la control, gravida si se discuta care sunt consecintele avortului si cum sa se faca sa fie prevenit. (Stiu asta pentru ca eu cand am fost la control sa pun steriletul am avut o doctorita din Brusseles smile.gif si am vorbit putin mai mult cu ea, pentru ca io m-am plimbat prin Belgia si din medicale am dat-o in amintiri sorry.gif - isi ceruse scuze pentru engleza putin stricata, de-acolo a pornit totul laugh.gif )

Ah si io-s tare curioasa de metoda de abstinenta, nu de alta, da' m-ar salva de multa bataie de cap laugh.gif
coconut
QUOTE
Si daca o persoana de aici, o femeie, nu este de acord sa avorteze, ce faci: o omori cu pietre?!


Da, sunt bărbaţi care omoară o femeie cu pietre pentru aşa ceva!
Albrech
QUOTE(axel @ 8 Mar 2008, 10:20 AM) *
Eu stiu sa folosesc prezervativul jamie.gif

Si ce marime porti la prezervativ? Merge sau faci doar baloane? ohyeah.gif
Afrodita
QUOTE
De mii de ani, de cand este omul, a reusit sa-si satisfaca atat necesitatile firesti, fara a apela la avort.


Corect... De aia China are aproape 3 miliarde de oameni, de aia intr-o relativ scurta perioada de timp am ajuns peste 6 miliarde de oameni pe planeta.

Iar daca nu stai bine cu matematica si economia si stiintele naturii, iti spun io:

a) Resursele valabile la inceputul omenirii nu mai sunt valabile in ziua de azi.
b) Numarul de oameni de hranit la inceputul omenirii era de milioane de ori mai mic ca acum.
c) Resursele se imputineaza in timp ce numarul oamenilor continua sa se inmulteasca => saracie lucie, vieti traite in cele mai mizere conditii si tot asa.

Nu inteleg de ce militezi cu atata tarie pentru o viata nenorocita, pentru o viata (cel putin 30 ani) in care o persoana nu cunoaste fericirea, caldura, dragostea, caminul, prietenia, tot ce intalneste sunt persoane care se dezbara de el/ea sau il/o tin aproape doar pentru a se folosi de el/ea si cu prima ocazie ii arunca la gunoi. De ce atata infocare pentru o viata de genul asta? Cu ce e o viata de genul asta mai buna decat moartea?

Si ca tot ai intrebat pe undeva: viata mea n-a fost chiar atat de neagra cum am descris mai sus si cu toate astea am avut momente atat de negre incat chiar am intrebat-o pe mama de ce m-o facut, de ce m-o adus pe lumea asta plina de rele si greutati, ce rost are sa traiesti? Inca nu am aflat raspunsul la astea, asa ca daca ma poti lumina... Banuiesc ca e inutil sa spun cum s-a simtit mama cand am intrebat-o acele chestii...
Clopotel
Draga Coconut
QUOTE
Da, sunt bărbaţi care omoară o femeie cu pietre pentru aşa ceva!

Sunt criminali care omoara o femeie si pentru o pereche de cercei.
Este oare nevoie sa facem un sondaj daca suntem sau nu pentru crima?
Si cei care ar vota NU pentru crima, ar putea vota DA pentru omor?


Draga Afrodita
Sper ca nu te-i suprat pe mine pentru parerile mele. Repet: discutia este pur principiala, nu personala.
QUOTE
QUOTE
De mii de ani, de cand este omul, a reusit sa-si satisfaca atat necesitatile firesti, fara a apela la avort.

Corect... De aia China are aproape 3 miliarde de oameni, de aia intr-o relativ scurta perioada de timp am ajuns peste 6 miliarde de oameni pe planeta.

China are numar mare de locuitori pentru ca are si suprafata mare...
Ca densitate a populatiei China este pe locul 54, cu 136 locuitori/kmp, mult dupa tari "civilizate" cum ar fi: Germania pe locul 35 cu 231 locuitori/kmp, adica aproape dublu, sau Marea Britanie care este pe 34 cu 249 locuitori pe kmp, adica mai mult si decat Germania...
QUOTE
Iar daca nu stai bine cu matematica si economia si stiintele naturii, iti spun io:

Eu nu stau bine cu nimic... Sunt bun de hacuit...
QUOTE
a) Resursele valabile la inceputul omenirii nu mai sunt valabile in ziua de azi.

Te gandesti ca din cauza poluarii si a distrugerii mediului nu mai cresc plante?
QUOTE
b) Numarul de oameni de hranit la inceputul omenirii era de milioane de ori mai mic ca acum.

Adica nu mai avem loc pe planeta?

c) Resursele se imputineaza in timp ce numarul oamenilor continua sa se inmulteasca => saracie lucie, vieti traite in cele mai mizere conditii si tot asa.

Si atunci e nevoie sa triem: cine traieste si cine moare? Tu in care lista ai vrea sa fii?!

Nu inteleg de ce militezi cu atata tarie pentru o viata nenorocita,

Eu nu militez pentru o viata nenorocita, eu militez pentru viata...
Eventual omul isi face viata nenorocita...Sau unii altora ne-o facem...
QUOTE
pentru o viata (cel putin 30 ani) in care o persoana nu cunoaste fericirea, caldura, dragostea, caminul, prietenia, tot ce intalneste sunt persoane care se dezbara de el/ea sau il/o tin aproape doar pentru a se folosi de el/ea si cu prima ocazie ii arunca la gunoi.

Draga mea eu nu spun ca in viata totul este roz bombon. Nici cei mai bogati oameni nu au viata fericita... Ii vezi ca se drogheaza si se sinucid...
Eu cred ca omul ar trebui sa fie fericit ca exista in primul rand, iar apoi, si fericirea asta, cred eu, este in functie si de ce iti doresti de la viata. Unii isi doresc sa devina bogati, dar oricat de bogati ar deveni, tot nu sunt suficienti de bogati, deci ei vor fi vesnic nefericiti. De asemenea multi sunt poate saraci, si pentru saracia lor condamna pe altii. Acestia sunt la fel de nefericiti ca si bogatii de care vorbeam.
Dar oare nu este mai bine sa-ti traiesti viata si sa-i lasi si pe altii sa si-o traiasca?! Nu sti cat de fericit o sa fie copilul tau. De ce sa-l omori doar pentru ca acum tu crezi ca el va fi nefericit. Poate castiga la Loto smile.gif Poate ca e un geniu s inventeaza ceva... Poate ca pur si simplu va fi un om bun... De ce sa omori un om bun?!
QUOTE
De ce atata infocare pentru o viata de genul asta?
Dar e o viata, de ce sa o iei tu?! Esti angajata mortii?! Inteleg ca Jewel e platita pentru asta, dar tu ca mamica, ce ai cu copilul tau de il omori?! Sunt femei, dar ce spun eu?! sunt chiar in randul animalelor destule exemple cand parintii isi apara puii cu propria lor viata. Acelea sunt superioare omului?
QUOTE
Cu ce e o viata de genul asta mai buna decat moartea?
Pai moartea e buna? Viata, oricum o fi ea, e mai rea decat moartea?!
QUOTE
Si ca tot ai intrebat pe undeva: viata mea n-a fost chiar atat de neagra cum am descris mai sus si cu toate astea am avut momente atat de negre incat chiar am intrebat-o pe mama de ce m-o facut, de ce m-o adus pe lumea asta plina de rele si greutati, ce rost are sa traiesti? Inca nu am aflat raspunsul la astea, asa ca daca ma poti lumina... Banuiesc ca e inutil sa spun cum s-a simtit mama cand am intrebat-o acele chestii...
Pai cred ca s-a simtit prost saraca femeie cand vede ca propriul ei copil intreaba asemenea lucruri. Dar asta nu inseamna ca ea a regretat ca te-a lasat sa traiesti si nu te-a omorat cand avea ocazia... Ea tot la tine se gandea, si ii parea rau de tine, nu pentru ca traiesti, ci pentru ca in loc sa privesti inainte si sa lupti, tu te intrebi ce rost are sa traiesti... Pai asta e rostul vietii: ca sa lupti!... Ce este viata daca nu o lupta?! Ce zice Iisus: "În lume necazuri veţi avea; dar îndrăzniţi. Eu am biruit lumea.",dar poate nu-ti place ce zice Iisus, atunci priveste la natura ce te inconjoara... Pana si un vierme in ciocul unei pasarele se zbate pentru viata lui... Este viata unui vierme mai pretioasa decat viata ta sau a copilului tau?! Si atunci de ce sa o cedam fara lupta?!
Afrodita
Ti-am zis si ti-o mai repet: mesajele mele trebuiesc luate pe de-antregul, nu pe bucatele, ca pe de-antregul au sens, ca asa le scriu!

Nu vorbeam despre nr locuitori pe km patrat, ci despre tot numarul de oameni pe planeta - este o diferenta...

Ah stii ce? E un film super la TV acum si n-am de gand sa-l pierd doar pentru a fi in polemici nesfarsite cu tine. Chestia e ca-ti place sa fii gica contra si sa nu vii cu nici un raspuns concret la intrebarile mele concrete. Si stii ca nu ma intereseaza ce spun dumnezeii, ma intereseaza ceva mai mult de-atat. Pana n-ai sa-mi vii cu un raspuns concret la ce scop are viata si de ce ar trebui ca acele copile de 14 ani sa dea viata altor copii, pana atunci voi considera ca ma scutesti de orice wink.gif

Am uitat sa-ti amintesc ca acele animale de care vorbesti isi parasesc puii slabi, ii lasa sa fie mancati de padatori sau ii omoara/mananca chiar mamele/tatii. Asa ca alege-ti exemplele din alte regnuri. Sau macar fa-ti temele cum trebuie.
Jewels
Copotel, cu tine deja cred ca am terminat. Ai idee la cate saptamani se face un avort? Nu exista "copil" in momenul intreruperii de sarcina.
Ovidius, mi-am trimis fiecare pacienta in parte la psiholog si unele la psihiatru (avand in vedere ca am vazut o fetitza care a incercat de 2 ori sa se sinucida din cauza unei sarcini nedorite).
In plus, cu fiecare pacinta care vine la mine discut inainte, ii ascult motivele si incerc sa le inteleg. Am avut si doua cazuri in care am refuzat sa fac intreruperea de sarcina. Unul era imposibil din punct de vedere medical, deoarece persoana in cauza si-a dat seama abia in a 6-a luna de sarcina ca asteapta un copil, iar cealalta era un copilas de bani gata si si-a dat seama ca o nastere i-ar distruge corpul. Asta este un caz in care avortul este imoral.
Zed
Mda , dupa Clopotel , toate femeile care doresc sa faca avort ar trebui sfatuite de preot nu consiliate de un psiholog . Sunt tare curioasa cand poate sa faca o femeie avort . Ma intereseaza strict parerea domnului Clopotel .
March
Pentru participantii la discutia de aici si nu numai ,

Nu scapati documentarul " DECRETEII" din 27 martie pe HBO la ora 20:00 .

In 1966 , Nicolae Ceausescu transforma in lege Deretul 770, care "reglementa" conditiile in care femeile romane puteau face intrerupere de sarcina. Astfel, pentru toate acelea care nu aveau inca 40 de ani si cel putin 4 copii, metodele profilactice erau interzise iar avortul era o infractiune pedepsita aspru cu inchisoarea . In urma acestui decret, prin care " cel dintai barbat al tarii" spera sa sporeasca populatia si, prin extensie, sa intareasca economia , au murit cel putin 10.000 de femei. Documentarul vorbeste despre toate aceste tragedii , dublate de marturii socante si pline de emotie ale unor femei care au apelat la metode din cele mai uimitoate ( introducerea in vagin a unei frunze de muscata, incercari de chiuretare cu andrelele, bautul de otet, saritul in apa rece, etc) pentru a scapa de sarcini neplanificate, medici ginecologi care si-au riscat libertatea incalcand legea avortului . "Decreteii " este, fara indoiala , un document necesar memoriei colective , oamenii nu trebuie sa uite niciodata ce s-a intamplat cu femeile nu cu foarte mult timp in urma.

Cred ca singurii care s-au bucurat de aceasta lege ceausista la acea vreme au fost talibanii ortodocsi, catolici si neo-protestanti.
Michelle
Ziua mamelor de ingeri
Clopotel
Draga Afrodita
QUOTE
Ti-am zis si ti-o mai repet: mesajele mele trebuiesc luate pe de-antregul, nu pe bucatele, ca pe de-antregul au sens, ca asa le scriu!

Pai pe de-a'ntregul le-am luat si eu, dar am raspuns punctual... Nu e bine?! E prea clar si direct asa?!
QUOTE
Nu vorbeam despre nr locuitori pe km patrat, ci despre tot numarul de oameni pe planeta - este o diferenta...

Tu te consideri in plus pe planeta? Nu mai e loc de nimeni si consideri ca trebuie sa mai omoram din ei. Cum incearca unul sa se nasca - harsc cu bisturiul direct din burta mamei, de teama sa nu-ti ia oxigenul...

Chestia e ca-ti place sa fii gica contra si sa nu vii cu nici un raspuns concret la intrebarile mele concrete.

Adica tu te opui vehement ca un om sa traiasca, si tot eu sunt gica contra?! Pai eu nu sunt contra, eu sunt pentru ca el sa traiasca. Tu esti contra ca el sa traiasca...

Si stii ca nu ma intereseaza ce spun dumnezeii, ma intereseaza ceva mai mult de-atat.

Care dumnezei?! Ce te intereseaza mai mult?!
QUOTE
Pana n-ai sa-mi vii cu un raspuns concret la ce scop are viata si de ce ar trebui ca acele copile de 14 ani sa dea viata altor copii, pana atunci voi considera ca ma scutesti de orice
Pai in primul rand scopul vietii este ca ea trebuie traita pana la capat. Deci lasa viata sa traiasca. Iar copilele de 14 ani au destule de invatat la scoala, nu sa se imperecheze. Pana acolo trebuie sa-si termine scoala, sa-si caute un job bun, sa-si intemeieze o familie, si dupa aceea trec la astfel de treaba...

Draga Jewels
QUOTE
Copotel, cu tine deja cred ca am terminat.
Din pacate nu numai cu mine... Si din nefericire nu o sa te opresti aici, ci o sa curmi in continuare vieti sad.gif
QUOTE
Ai idee la cate saptamani se face un avort? Nu exista "copil" in momenul intreruperii de sarcina.

Dar ce exista?! O excrescenta ce trebuie extirpata? Acolo nu este viata de om?! Omorarea unui om, indiferent de stadiul de dezvoltare al lui, tot omor se cheama, fie ca-ti place, fie ca nu...
QUOTE
Ovidius, mi-am trimis fiecare pacienta in parte la psiholog si unele la psihiatru (avand in vedere ca am vazut o fetitza care a incercat de 2 ori sa se sinucida din cauza unei sarcini nedorite).
Vai de mine! Dar fetita aceea cand a ramas insarcinata nu a stiut ce face?! Crezi ca de la prea multa scoala i-a crescut burtica?
QUOTE
iar cealalta era un copilas de bani gata si si-a dat seama ca o nastere i-ar distruge corpul. Asta este un caz in care avortul este imoral.

Am inteles acum filosofia ta: daca omul are parinti de bani gata merita sa traiasca, daca nu, vine Jewels cu bisturiul si rezolva problema...

Draga Zed
QUOTE
Mda , dupa Clopotel , toate femeile care doresc sa faca avort ar trebui sfatuite de preot nu consiliate de un psiholog .

Astea sunt inventiile tale draga mea... Unde am pomenit eu aici de preot ceva?! Tu citesti si nu intelegi?!
QUOTE
Sunt tare curioasa cand poate sa faca o femeie avort . Ma intereseaza strict parerea domnului Clopotel

Pai nu e clara?! In mod normal nu ai de ce sa faci avort, adica sa-ti omori copilul si sa devi criminal. Omul normal, ar trebui sa iubeasca copiii, mai ales daca sunt ai lui, nu sa-i omoare. In cazuri cu totul exceptionale, cand din cauza unor complicatii copilul moare si viata mamei este pusa in pericol, atunci desigur, se poate face o interventie.
Dar acestea sunt cazuri cu totul exceptionale, si nu depind nici de starea materiala a parintilor si nici de capriciile acestora...

Draga March
QUOTE
Cred ca singurii care s-au bucurat de aceasta lege ceausista la acea vreme au fost talibanii ortodocsi, catolici si neo-protestanti.

Buna incercare, dar ca de obicei, in cazul tau, e pe langa...
In primul rand legea ceausista era facuta de talibanii atei si comunisti, si nu avea legatura ortodoxia sau vreo credinta. Scopul acestor atei era pur materialicesc, aveau nevoie de forta de munca, nu ca le-ar fi pasat lor de viata copiilor... Se vede ca nu ai habar de regimurile ateisto-comuniste...
Afrodita
Citesc si ma minunez...

Clopotel, sincer acuma: tu vii cu raspunsurile astea idioate doar de dragul contradictiei si sa vezi pana unde am merge noi cu argumentele pro? Sau tu chiar crezi cu tarie in ce spui? (lasand la o parte exagerarile grotesti)
March
QUOTE(Clopotel @ 9 Mar 2008, 02:20 PM) *
Draga March
In primul rand legea ceausista era facuta de talibanii atei si comunisti, si nu avea legatura ortodoxia sau vreo credinta. ... Se vede ca nu ai habar de regimurile ateisto-comuniste...

Ce-i ? Va simititi cu musca pe caciula ? unsure.gif Daca io habar n-am , comenteaza matale ceva despre legea aia ceausista a avorturilor facuta de atei .

Si ia asculta aici mai jos :

În ce priveşte măsurile pronataliste, Ceauşescu a susţinut că activitatea sexuală trebuie să aibă loc în cadrul căsătoriei, având drept prim scop procrearea.

Nu-i asa ca gandirea tovului Ceausescu se intersecta cu cerintele talibanilor religiosi ?
Zed
Clopotel , citeste aceste cateva randuri , poate iti da de gandit

"Aici este clar ca elementul de baza este “frica”. Omul cu structura obsesiva vrea sa se asigure si sa se protejeze. Din aceasta cauza se si agata el atat de principii si formule; nimic nu ar putea fi mai rau decat modificarea propriei lui personalitati. Acestui tip ii este caracteristica o gandire magica: asigurarea prin reguli, interdictii si respectarea unei ordini acceptate il ajuta sa-si tina in frau temerile.
Gandirea magica inghite intreaga lume si insasi imaginea lui Dumnezeu. Evlavia fanatica si inclinarea spre dogmatism sunt semnele unei structuri religioase obsesive. Omul respectiv este cu siguranta prevazator, concentrat asupra telului sau, consecvent; dar toate acestea se manifesta intr-un mod crispat caci, de fapt, el n-are incredere in Dumnezeu. Ba chiar s-ar putea spune ca regulile dupa care traieste sunt cu atat mai mult aspre cu cat mai putina incredere are in Dumnezeu. Teama de a se face vinovat este adanc inradacinata in el. [[/u] u] Cautarile in domeniul credintei pot provoca crize; de aceea el face totul pentru a se apara. Iar cea mai buna metoda de aparare este respectarea stricta a traditiei. Astfel stii macar pe ce poti conta.

Crestinul de acest tip se simte in permanenta suprasolicitat. Credintei lui ii lipseste dinamismul, libertatea celui ce nu mai este sclavul, ci copilul lui Dumnezeu. In viata de zi cu zi, el este un om ca oricare altul, linistit, credincios. Dar in clipele hotaratoare ale vietii religioase iese la iveala teama ascunsa in adancurile sufletului sau: devine fundamentalistul care emite judecati absolute despre cer si iad; el isi domina in chip de misionar anturajul, manifestand in comportament o marginire infricosatoare si interpretand toate lucrurile in litera lor. El ia mai mult decat da.

La un moment dat m-a cautat un om in varsta. Era disperat. Se straduise pana atunci din tot sufletul sa duca o viata crestineasca alaturi de sotia sa si fiul lor handicapat. Si iata ca un membru al parohiei sale ii spune ca e vinovat de handicapul fiului sau. In timpul rugaciunii, primea biletele in care acest om ii scria ca a fost imputernicit de Dumnezeu sa-l cheme la cainta. “Eu, Domnul Dumnezeu, iti voi preface inima in piatra, daca nu te caiesti. Si am sa te distrug, daca ma respingi”. Scrisoarea avea drept moto al optulea verset din Psalmul 103: “Indurator si milostiv este Domnul, si rabdator…”. Nici nu mai merita sa reproducem dovada vinovatiei, expusa mai departe. Cand i-am spus domnului respectiv ca Dumnezeu nu infricoseaza pe nimeni si nici nu pedepseste prin handicapurile innascute ale unui copil, acesta s-a mai linistit un pic. Totusi, cel ce-i scrises nu trebuia sa afle ca tovarasul sau de parohie a vizitat un psihiatru [crestin]. Fiindca “un adevarat crestin nu are nevoie de psihologi. El il are pe Isus”. Asemenea atitudini contrazic Biblia, care vede in medic o unealta a Domnului. Iar medic poate fi orice om pregatit in acest sens. Bigotul maniac va incerca sa faca totul in mod corect, dar in acelasi timp ii va critica mereu pe altii, varsandu-si asupra lor propriile nelinisti si incercand sa-i corecteze. Adesea el face pe credinciosul pentru a-si ascunde lui insusi faptul ca nu este chiar atat de credincios, ci incearca doar sa-si procure un sentiment de siguranta si liniste. Apropierea lui de fanatism da de gandit. Pentru el nesiguranta este o stare de spirit insuportabila, de aceea recurge la dogmatism. Omul cu o viata spirituala adevarata cunoaste nesiguranta. Ramane de sperat ca Dumnezeuil va conduce pe acest om la punctul sau zero, caci numai constatarea propriei incapacitati il poate face sa descopere indurarea. Oamenii cu o religiozitate birocratica sunt in primul rand impotriva unui lucru; ei lupta arareori pentru ceva. O asemenea mentalitate de luptator are un efect deprimant si respingator asupra celor din jur. "

Si asta Draga Clopotel , nu-s inventiile mele , sunt purul adevar , din pacate .

Referitor la avort - NIMENI nu decide in locul unei femei . Cunosc cazuri in care femeia a ramas insarcinata din cauza medicului , pentru ca i-a prescris tratament care anula un anumit procentaj al anticonceptionalelor . In plus , fatul a fost depistat cu handicap sever . Te intreb pe tine Clopotel , oare ce sa faca femeia aceea ?! Sa pastreze sarcina ?! Promiti ca te duci tu acolo in fiecare zi si o consiliezi , stai cu copilul , il hranesti ( probabil prin sonda ), il schimbi ( probabil ca tot prin sonda ) , il plimbi , stai nopti intregi langa el tinand cont si de faptul ca poate avea crize si convulsii ?! Oare ii vei explica mamei ,cu zambetul pe buze , ca acel copil , habar nu are ca traieste , ca nu o recunoaste , ca nu stie si nu va stii niciodata ca ea este mama lui , ca nu o sa vorbeasca , ca nu va merge la scoala ?! Ii vei "spune" si copilului ca atunci cand mami a lui nu mai traieste , o sa-i mearga super-bine in centrul de plasament unde va sta toata viata ?! Da , sta , ca nu va putea merge niciodata .
Asa ca , Draga Clopotel , revino la realitate , priveste lucrurile asa cum sunt , nu le distorsiona ca poate ajungi candva sa traiesti intr-o lume care e putin diferita de realitate .
Blakut
QUOTE
Din pacate nu numai cu mine... Si din nefericire nu o sa te opresti aici, ci o sa curmi in continuare vieti


repede clopotel, omoar-o, ca sa aperi copiii nenascuti! Stii ca asa au facut niste crestini de prin america: ucideau doctori care faceau avorturi ca sa apere multii copii nenascuti care urmau sa se nasca.

Nu inteleg de ce va mira ce spune Clopotel? Pentru un crestin ca el nu conteaza calitatea vietii, fie ca te nasti infirm sau chinuit, trebuie sa fii recunoscator lui Dumnezeu biggrin.gif...

QUOTE
In primul rand legea ceausista era facuta de talibanii atei si comunisti, si nu avea legatura ortodoxia sau vreo credinta. ... Se vede ca nu ai habar de regimurile ateisto-comuniste...


Mai toti membrii de partid sarbatoreau Craciunul si Pastele in spatele usilor inchise, eu cred ca erau destul de crestini...

QUOTE
copul acestor atei era pur materialicesc, aveau nevoie de forta de munca, nu ca le-ar fi pasat lor de viata copiilor...


Nici tie nu iti pasa din moment ce nu conteaza cat de bolnavi ar fi, sau in ce conditii de viata vor creste. Asa ca lasa ipocrizia la o parte!
Serenity
E ATAT de inutil sa te contrazici cu Clopotel....
coconut
ohyeah.gif Inutil şi costisitor!
Sushi
QUOTE(Michelle @ 7 Mar 2008, 08:03 PM) *
Eu nu mai am ce sa spun la acest subiect.
Consider ca am spus ce aveam de spus si oricit m-as stradui tot n-am sa-i conving decit pe cei care s-au convins deja.Nu-mi prisoseste atat de mult timpul incit sa lupt pentru cauze pierdute.



Din pacate ceea ce "aveai de spus" acum, in martie, se bate cap in cap cu ceea ce sustineai in decembrie cand ai strans bani care sa faciliteze cuiva un tratament cu celule stem care stii bine ca se extrag din embrioni umani. In materie de cateva luni ai realizat ca embrionul uman inseamna viata care nu apartine nici maica-sii nici lui tac-su?
In mod eronat iei lucrurile personal, prietenii sau neprietenii nu au de a face cu convingerile mele carora le raman consecventa ohyeah.gif
Ovidius
QUOTE
tratament cu celule stem care stii bine ca se extrag din embrioni umani.

Hmmm, dupa cunostintele mele, celulele stem se recolteaza din cordonul ombilical al fatului si nu din fat.
Sushi
QUOTE(Ovidius @ 9 Mar 2008, 05:36 PM) *
Hmmm, dupa cunostintele mele, celulele stem se recolteaza din cordonul ombilical al fatului si nu din fat.


A. What stages of early embryonic development are important for generating embryonic stem cells?
Embryonic stem cells, as their name suggests, are derived from embryos. Specifically, embryonic stem cells are derived from embryos that develop from eggs that have been fertilized in vitro—in an in vitro fertilization clinic—and then donated for research purposes with informed consent of the donors. They are not derived from eggs fertilized in a woman's body. The embryos from which human embryonic stem cells are derived are typically four or five days old and are a hollow microscopic ball of cells called the blastocyst. The blastocyst includes three structures: the trophoblast, which is the layer of cells that surrounds the blastocyst; the blastocoel, which is the hollow cavity inside the blastocyst; and the inner cell mass, which is a group of approximately 30 cells at one end of the blastocoel.

B. How are embryonic stem cells grown in the laboratory?
Growing cells in the laboratory is known as cell culture. Human embryonic stem cells are isolated by transferring the inner cell mass into a plastic laboratory culture dish that contains a nutrient broth known as culture medium. The cells divide and spread over the surface of the dish. The inner surface of the culture dish is typically coated with mouse embryonic skin cells that have been treated so they will not divide. This coating layer of cells is called a feeder layer. The reason for having the mouse cells in the bottom of the culture dish is to give the inner cell mass cells a sticky surface to which they can attach. Also, the feeder cells release nutrients into the culture medium. Recently, scientists have begun to devise ways of growing embryonic stem cells without the mouse feeder cells. This is a significant scientific advancement because of the risk that viruses or other macromolecules in the mouse cells may be transmitted to the human cells.


http://stemcells.nih.gov/info/basics/basics3.asp
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.