Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avortul - Moral Sau Nu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
gypsyhart
QUOTE
What?! unsure.gif Pai ce vina are copilul nenascut inca? Numeste-i tu vina, si apoi omoara-l pentru acea vina... Hai sa vedem... Apoi, tu nu ai nici o vina reala pe lumea asta?! Ce faci in acest sens?! Folosesti aceleasi instrumente ca si impotriva copilului ca sa aplici pedeapsa?

Orice fiinta vine cu un bagaj de "pacate" (greseli) si "virtuti" (merite) din alte vieti. Dar pentru ca tu nu crezi in alte vieti, esti nevoit sa spui "copil nevinovat". Nu spun ca asta ar trebui sa fie motiv sa il trimiti inapoi. Era un comentariu la ce ai zis tu.
QUOTE
QUOTE
Ti'am explicat mai inainte, ce implicatii are "interzicerea avortului".


Cine a vorbit de interzicerea avortului?!
A fi impotriva vortului, nu inseamna ca as dori sa fie o lege speciala care sa interzica avorturile...
Stiu ca exista o lege care interzice omorurile, dar probabil ca nu e completa cool.gif

Clopotel, exista legi scrise si legi nescrise. Am pus "interzicerea" intre ghilimele. Daca gandesti ca un lucru nu este bun, ii interzici existenta mai intai in mintea ta. In functie de energia cu care investesti acest gand are loc si materializarea corespunzatoare. De aceea, o femeie care nu vrea un copil cu adevarat e foarte probabil sa ajunga la un avort "din cauze naturale", sau fiziologice cum spuneai tu. Pentru ca mintea lucreaza asupra corpului ei.
QUOTE
Scuze, dar asta nu e logica mea, caci e foarte gaunoasa...
Nu poti compara copilul cu o casa... Casa daca nu e buna unde e, o darimi si o pui acolo unde este bine... Pe cand copilul daca il omori, nu-l mai poti invia cand vrei tu...

Casa daramata e buna daramata. Poti sa faci alta in locul ei, aparent la fel, dar de fapt alta casa.
Ideea exemplului era ca nu ai avea chipurile voie sa distrugi pentru ca..nu e bine sa distrugi. Cam asta e argumentul tau. SI eu am spus ca distrugerea asta uneori are rostul ei.
QUOTE
QUOTE

Asa si tu cu avortul...Spui ca aperi viata copilului, dar o faci punand femeia pe o pozitie de "animal de prasila". Foarte uman...

Adica ce intelegi prin "animal de prasila"... Vrei sa spui ca toate femeile care au nascut sunt "animale de prasila"? Ciudata apreciere la adresa femeilor...
Iar a apara o viata de om, in fata mortii, mi se pare ceva bun, tie nu?

Adica o masinuta biologica de facut pui.
Femeile care au nascut copii impotriva vointei lor, da se poate spune ca au jucat rolul de "animale de reproducere".
Aprecierea asta iti apartine. Dar nu esti constient de ea, observ.
Nu oricum.
Oricum, tu vorbesti de viata trupeasca. Deci a apara trupul unui om. Uneori este bine, alteori nu.

Afrodita
Da, Zed, dar.... "s-a salvat o viata de om, om care ar putea sa te ajute candva" conform principiului enuntat de Clopotel, care stie el ca violul poate fi uitat....

Saraca fata.... sad.gif
Zed
Afrodita ,

Pai dupa logica lui , sunt violuri mai putin grave si violuri grave . Adica - sunt putin gravida rofl.gif

gipsyhart
QUOTE
SI eu am spus ca distrugerea asta uneori are rostul ei.


Unii te obliga sa-ti faci casa si daca nu vrei . Pentru ca asa vor ei .
Denisa Bodescu
Fiind o motiune exista atat argumente pro cat si argumente contra le fel de puternice, mai mult, fiind o motiune de valoare, practic nu trebuie decat sa argumentam, contraargumentam si nu sa dam solutii.
In cazul nostru este doar o parere... Da, avortul este si imoral si moral in acelasi timp.
Din punctul de vedere al Bisericii este imoral... si homosexualii sunt imorali... tot ce nu este stas este imoral. Bun cu biserica este alta treaba. Da... s-a facut un studiu, nu mai stiu exact unde cine care cum si s-a demonstrat faptul ca in momentul avortului acel copialas in devenire simte totul si mai mult se zbate si incearca un strigat mut... un strigat al salvarii...bun , destul de tragic. Facand avort ii iei dreptul la viata acelui copil si este... crima, este imoral si uite asa incalcam una dintre cele 10 porunci... Sa nu ucizi. biggrin.gif
Darrrrrrr, pe de alta parte trebuie sa ne gandim si la pustoaicele astea care deja de pe la 11-12-13 ani au raporturi sexuale si mai rau, nu stiu sa se protejeze. Cum ar putea fata aia sa creasca un copil cand ea, la randul ei, este... doar un copil. si atunci apeleaza la avort, un lucru imoral pentru fat si moral pentru ea ca si copil... doar nu avem dreptul sa ii furam copilaria si dreptul la fericire, nu? tongue.gif Bine se mai pot intampla si accidente... sa zicem... si atunci avortul este necesar.
Da, avortul este moral daca ne gandim la copiii care se pot naste cu malformatii. Ar fi imoral, din punctul meu de vedere, daca i-am lasa sa dea piept cu lumea asta rea, care critica si daca ai un deget mai lung decat celalalt; ca sa nu mai vorbim de malformatii grave... cand biet copil nu ar fi acceptat nicaieri si atunci prin avort, practic, mama lui il salveaza de unele posibile suferinte si nu numai asta.
Da, avortul este moral daca ne gandim la bietele femei violate. Cum ar fi sa iti privesti copilul si prin ochii lui sa iti vezi violatorul, cred ca este ceva groaznic si atunci... avortul este salvearea.
Poate ca avortul este mai mult imoral, daca pot spune asa, pentru prunci si moral pentru mamici. smile.gif
Chokhmah
QUOTE(Denisa Bodescu @ 13 Aug 2008, 12:42 AM) *
Fiind o motiune exista atat argumente pro cat si argumente contra le fel de puternice, mai mult, fiind o motiune de valoare, practic nu trebuie decat sa argumentam, contraargumentam si nu sa dam solutii.
In cazul nostru este doar o parere... Da, avortul este si imoral si moral in acelasi timp.
Din punctul de vedere al Bisericii este imoral... si homosexualii sunt imorali... tot ce nu este stas este imoral. Bun cu biserica este alta treaba. Da... s-a facut un studiu, nu mai stiu exact unde cine care cum si s-a demonstrat faptul ca in momentul avortului acel copialas in devenire simte totul si mai mult se zbate si incearca un strigat mut... un strigat al salvarii...bun , destul de tragic. Facand avort ii iei dreptul la viata acelui copil si este... crima, este imoral si uite asa incalcam una dintre cele 10 porunci... Sa nu ucizi. biggrin.gif
Darrrrrrr, pe de alta parte trebuie sa ne gandim si la pustoaicele astea care deja de pe la 11-12-13 ani au raporturi sexuale si mai rau, nu stiu sa se protejeze. Cum ar putea fata aia sa creasca un copil cand ea, la randul ei, este... doar un copil. si atunci apeleaza la avort, un lucru imoral pentru fat si moral pentru ea ca si copil... doar nu avem dreptul sa ii furam copilaria si dreptul la fericire, nu? tongue.gif Bine se mai pot intampla si accidente... sa zicem... si atunci avortul este necesar.
Da, avortul este moral daca ne gandim la copiii care se pot naste cu malformatii. Ar fi imoral, din punctul meu de vedere, daca i-am lasa sa dea piept cu lumea asta rea, care critica si daca ai un deget mai lung decat celalalt; ca sa nu mai vorbim de malformatii grave... cand biet copil nu ar fi acceptat nicaieri si atunci prin avort, practic, mama lui il salveaza de unele posibile suferinte si nu numai asta.
Da, avortul este moral daca ne gandim la bietele femei violate. Cum ar fi sa iti privesti copilul si prin ochii lui sa iti vezi violatorul, cred ca este ceva groaznic si atunci... avortul este salvearea.
Poate ca avortul este mai mult imoral, daca pot spune asa, pentru prunci si moral pentru mamici. smile.gif


Denisa,

Avortul este o crima. Omori cu sange rece o gramajoara de om neajutorat.

In legatura cu cei care se nasc cu malformatii, orice existenta e mai buna decat inexistenta.

PS: la 11 ani pustoaicele deja sunt active sexual?
Blakut
QUOTE
In legatura cu cei care se nasc cu malformatii, orice existenta e mai buna decat inexistenta.


Cine decide asta? Apropos, implicit tu accepti ca nu exista viata de dupa moarte, daca zici ca opusul existentei noastre ca oameni este inexistenta.
Chokhmah
QUOTE(Blakut @ 19 Sep 2008, 03:17 PM) *
Cine decide asta? Apropos, implicit tu accepti ca nu exista viata de dupa moarte, daca zici ca opusul existentei noastre ca oameni este inexistenta.



Hey Blackut,

Dar din ce am spus eu ai putea sa tragi concluzia ca dupa parerea mea *viata de dupa moarte* e mai putin vrednica de dorit decat viata insasi. Dar asta e trasa de par. Din contextul dat ar fi cel mai corect sa intelegi din cuvintele mele ca starea sufletului dupa nasterea omului e mai vrednica de dorit decat starea lui de dinainte sa prinda viata. As putea sa iti aduc argumentul din Platon(asta pentru ca stiu ca e filosoful tau preferat), si anume acela ca sufletul care a prins viata in forma unui om are sansa sa scape de tirania materiei si sa se alature celor vesnice.

As putea sa ma insel totusi.
abis
QUOTE(Blakut @ 19 Sep 2008, 03:17 PM) *
Cine decide asta?

Apropo de asta, ai citit textul de aici?
Chokhmah
QUOTE(abis @ 19 Sep 2008, 03:48 PM) *
Apropo de asta, ai citit textul de aici?


abis, dar desigur ca sunt si printre cei asa zisi *crestini* oameni care au inteles gresit mesajul crestinismului. Daca afirmi ca si tu cunosti mare parte din dogmele si doctrinele crestine, ar trebui sa stii si tu ca numai botezul nu este conditia de a ajunge omul in rai. Cel putin botezul ca act fizic. Dar pana la urma ce este cel mai important in acest caz este ce intelege omul prin rai.
Serenity
Off-topic:

QUOTE(Apolo @ 19 Sep 2008, 03:45 PM) *
Hey Blackut,


Te rog sa nu-i mai scrii nick-ul cu "c" laugh.gif
Afrodita
rofl.gif rofl.gif

Dom'le cat spirit de oPservatie ai 'mneata, mai, Sere, mai rolleyes.gif

harhar.gif
Chokhmah
QUOTE(Serenity @ 19 Sep 2008, 05:57 PM) *
Off-topic:
Te rog sa nu-i mai scrii nick-ul cu "c" laugh.gif


aaah.. scuze.. o fi subconstientul meu care a preluat controlul..
Nu inteleg ce e asa lol, dar banuiesc ca nu scapi nici o ocazie sa te bucuri de viata, si asta e bine
Afrodita
Asta se cheama "inside joke" wink.gif

harhar.gif

P.S.: Da, da, tot off-topic sunt, da' apele sunt prea involburate p-acilea, asa ca putina gluma nu strica tongue.gif
Marduk
Un epilog la discutiile purtate la acea vreme despre moralitatea avortului.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.