Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avortul - Moral Sau Nu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
cociuba
laugh.gif rofl.gif rofl.gif
Achernar ohyeah.gif
fiecare sa faca ce vrea,iar clopotel daca vrea sa aibe vreo 20 de copii,si la ce ai nevoie de bani ca doar mor copii si fara medicamente, si fara mancare, si in cel mai rau caz pot sa doarma si pe strada... cry.gif
Felina
uite aici ceva interesant, la subiect
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Exemplul cu oul pe care ti l-am dat mai sus l-ai inteles?

Eu am crezut ca ai inteles ca acel exemplu cu oul e un exemplu gresit, dar daca tu insisti...
Deci omul este un mamifer, sper ca esti de acord macar cu asta, sau nu... unsure.gif , daca este mamifer inseamna ca naste pui vii..
DEX: MAMIFÉR, mamifere, s.n. (La pl.) Clasă de vertebrate superioare care au corpul acoperit cu păr, nasc pui vii şi îi hrănesc cu laptele lor; (şi la sg.) animal din această clasă. ◊ (Adjectival) Animal mamifer. – Din fr. mammifère.
Gaina este o pasare...
Dex:PÁSĂRE, păsări, s.f. 1. (La pl.) Clasă de vertebrate ovipare, cu corpul acoperit cu pene, cu aripi pentru zbor şi cu fălcile acoperite cu formaţii cornoase; (şi la sg.) animal din această clasă
Stii ce e ala ovipar?
DEX:OVIPÁR, -Ă, ovipari, -e, adj. (Despre animale) Care se înmulţeşte, se reproduce prin ouă. ♦ (Substantivat; mai ales la pl.) Animal care se înmulţeşte prin ouă. – Din fr. ovipare.
Asta ca sa te lamuresti ca intre mamifere si pasari principala deosebire o da reproducerea...
Dar totusi, ca sa intru si in jocul asta, daca spargi un ou (clocit... cum i se mai spune), vei avea surpriza sa gasesti in el o gaina in miniatura, si tot de la stadiul de embrion a plecat, si de cand a facut gaina oul, nu a bagat nimeni din afara nimic in acel ou, daca te gandesti la vreo scamatorie.... nu embrionul ala s-a dezvoltat singur si a ajuns pui...
Bleahhh... m-am plictisit cu explicatii pentru clasa a 2-a trebuie sa dau... Daca mergeati la scoala, aflati toate aceste lucruri si nu trebuia sa va spun eu noutati... dar fie... daca e spre binele vostru... tongue.gif
QUOTE
Deci, stii cat costa?

Ok... spune-mi tu cat costa viata unui om?
Oiski,
QUOTE
clopotel, nu mi-ai raspuns la intrebare : Unde era barbatul care a facut sex cu femeia ?

ohmy.gif ... nu stiu unde era... intreaba-ti tatal... ce n-ai parinti?!
QUOTE
Eu cred ca te-am prins : Urasti femeile !!!  Huo !!!!!

Nu pot ura femeile nici daca as vrea wub.gif , dar prostia o urasc... asta e adevarat...
Achernar
QUOTE
Daca se interzice avortul

Nu a zis nimeni sa se interzica avortul... faptul ca nu sunt de acord cu el, asta nu inseamna ca ar trebui sa se interzica... E absurd modul in care interpretezi asta... Nu ai cum sa interzici asa ceva... e chestia de educatie, de principiu...
Explicai tu unui criminal ca nu e bine, frumos, moral ce a facut... o sa-ti rada in nas... o sa para ca un ingerasi... dar in cazul avortului, unde nu e vorba de omor e vorba de avort, nu e vorba de un om matur e vorba de un om in stadiul incipient...
La urma urmei, motive pentru avort poti gasi la top pasul, ca de exeplu: hai sa fac avort ca uite afara plua, si nu pot sa sar baltile cu copilul in brate... adica se poate...
abis
QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 05:07 PM)
Nu a zis nimeni sa se interzica avortul... faptul ca nu sunt de acord cu el, asta nu inseamna ca ar trebui sa se interzica...

Daca nu vrei sa se interzica, eu unul sunt multumit. Mai mult de atat nu cred ca ti se poate cere...

Poate doar sa renunti la mitocanii de genul:
QUOTE
Daca mergeati la scoala, aflati toate aceste lucruri si nu trebuia sa va spun eu noutati
IO
QUOTE
Eu cred ca te-am prins: Urasti femeile !!! Huo !!!!!

Vai, doamna. sorry.gif
(Stiti, eu sunt impotriva avorturilor.... ceva concluzii si in ce priveste modesta mea persoana? 23.gif )
Oiski-Poiski
clopotel imi pare rau dar nu pot sa-l intreb pe tata ca e mort de sapte ani de zile.Infarct ! Inima nu i-a rezistat la atatia ani de munca in care s-a chinuit sa-si creasca copiii decent in lumea comunista.

Imi pare rau ca ti-am dat impresia ca sunt proasta ! Eu cred despre tine ca nu esti prost, dimpotriva .
Insa prost crescut, da.

IO , habar nu am ce doresti, poate nu stii nici tu ???
Cum zicea clopotel, ai ceva de spus la subiect ??????

IO
QUOTE (Oiski-Poiski @ 16 Feb 2005, 08:12 PM)
IO , habar nu am ce doresti

Stai ca iti explic imediat. In primul rand doresc sa-ti temperezi limbajul. Nu-i greu, o sa reusesti. In al doilea rand, iti recomand sa recitesti de la inceput acest topic, apoi pe cele similare deschise pe subforumurile "Filosofie", "Universul Credintei" si "Ecclesia". Asta ca sa-ti faci o idee, oricum nu-i decat varful aisbergului informational pe aceasta tema si nu esti in nici un pericol de a rata intalnirea cu adevarul - poa' sa ti-o confirme si capitanul de pe Titanic. In al treilea rand, o sa observi ca am ceva de spus la subiect - am facut-o si pe topicul de fata - dar prefer s-o fac in compania unor persoane pentru care arta de a conversa e mai mult decat un simplu slogan si presupune mai mult decat ceea ce se pare ca exprimi tu.
A, inca ceva. Cumulul de semne de punctuatie nu este vreo dovada de elocventa; cel mult de lipsa de idei. Altii folosesc mai putine ?????? si e uimitor cate idei le vin. Nu, nu sa-i trimita lui Bin Laden o vedere cu blocul tau...
Un moment, n-am terminat. Observ ca nici n-ai intrat bine pe Han si te exprimi cu "Huo!", asta cand nu emiti pareri vizavi de proasta crestere a cuiva (care intamplator este unul din cei mai apreciati forumisti in ceea ce priveste felul in care se adreseaza). Daca prin astfel de expresii ti-ai propus sa te remarci, ai reusit. Dar nu in sensul in care ti-ai fi dorit. Cu alte cuvinte, esti pe drumul cel bun... dar in autobuzul gresit.
Si in final, ca sa revenim la subiectul cu "moralitatea" avorturilor (si, de ce nu, ca sa-ti ofer oportunitatea de a exhiba si alte cunostinte decat cele legate de limbajul de stadion), te-as intreba daca esti capabila sa enumeri cateva consecinte negative ale unui avort.
bdl
Mai "moralistilor", uite la ce duce "moralitatea" unora....
O mare deziluzie peste care Diana a reusit sa treaca a fost chiar despartirea de tatal copilului, despre care fata credea ca va fi barbatul vietii ei. Cind a auzit insa ca va fi parinte, acesta a dat bir cu fugitii. Diana a reusit sa ascunda sarcina pina in luna a opta, astfel ca nici colegii si nici profesorii nu au banuit ca au printre ei o viitoare mamica. Apoi s-a invoit o luna de la scoala, a nascut si s-a intors in banci. In momentul in care s-a aflat ce s-a intimplat, parintii colegilor ei au iscat discutii aprinse privind moralitatea Dianei si influenta pe care ar putea-o avea asupra celorlalti copii. Astfel, a fost nevoita sa paraseasca liceul la care invata atunci si sa se mute la cel de contabilitate. Aici, exista inca profesori si colegi care nu stiu ca este mamica, dar in cercurile in care acest lucru e cunoscut, este acceptata. Cit despre banii din care se intretin ea si copilul, Diana a avut ceva noroc. Ea a vindut un apartament mostenit de la una dintre bunici, iar suma obtinuta a impartit-o cu sora ei. Astfel, din banii care i-au revenit, Diana isi asigura traiul. In plus, are o alocatie de urmas si una pentru copil, iar o matusa care munceste in Italia ii mai trimite, din cind in cind, ceva bani. Cu toate acestea, fata ne-a spus ca se descurca destul de greu.

Tot articolul aici....
http://www.expres.ro/social/?news_id=179232
Oiski-Poiski
Am intr-adevar un exemplu concret.Poate ca intamplarea aceasta m-a influentat si in gandirea mea.

Am o prietena care acum zece ani s-a indragostit de un coleg de servici.Habar nu am ce a fost in capul ei si de ce nu s-a protejat .La fel cum nu stiu daca a fost ceva si in capul prietenului si nu s-a protejat nici el.A, uitasem, nu era treaba lui.
In orice caz a ramas gravida si desigur ca viitorul tata nici nu avrut sa auda de copil si nici de ea.Nu l-a recunoscut niciodata ca fiind copilul lui.
Ea din principii morale nu a avortat.S-a casatorit cu altul si de atunci s-au despartit temporar de trei ori , a treia oara definitiv. Si-au distrus amandoi viata , ea nu l-a putut uita pe tata copilului , el nu a putut trece peste faptul ca nu este copilul lui.
Insa ceea ce vreau sa scot in evidenta este nu viata ei distrusa.Ca la urma urmei fiecare trage consecintele hotararilor luate.
Ceea ce vreau sa spun este tristetea copilului. Viata lui dintr-o casa in alta,de la bunici la prieteni , de la un parinte la un parinte care de fapt nu-i este parinte (intre timp e mare si stie), certurile dese, divortul.

Important este insa ca traieste, cum traieste trece pe planul doi, sau ?

Este adevarat ca nimic nu-i mai frumos decat zambetul unui copil si tot asa este de adevarat ca nimic nu-i mai trist decat lacrima unui copil.
Oiski-Poiski
Ma indoiesc ca un forumist care se adreseaza cum mi s-a adresat mie poate fi "unul din ce-i mai apreciati forumisti in ceea ce priveste felul cum se adreseaza " (il deranjeaza prostia mea si daca am neclaritati sa merg sa-l intreb pe tata , sau imi face cunostiinta cu vecina de bloc care are aceleasi idei ca si mine ).

Din pacate nu am citit niciunde ca trebuie sa astept cel putin doi ani pe aici ca sa am o parere proprie la un subiect.
Si din fericire stiu ca majoritatea barbatilor gandesc altfel si sunt bucuroasa si recunascatoare ca destinul mi-a facut cunostiinta cu unul din acestia.

Imi pare rau si-mi cer scuze daca am deranjat sentimentele altor forumisti decat cei in cauza. sad.gif

Mara
Oiski hug.gif , n-ai deranjat sentimentele nimanui, pentru ca majoritatea forumistilor este suficient de matura, sper wink.gif .

Eu mi-am mai spus parerea despre avort pe un topic asemanator. Pe scurt: eu nu as face un avort, dar asta nu inseamna ca am dreptul sa judec pe altele care gandesc altfel. In special daca este vorba despre femei care sunt constiente ce inseamna un avort, pentru ca vor suferi oricum si fara ca moralisti, care nu au cum sa inteleaga pe deplin situatia, sa le puna la zid. Pentru ca oricat de mult ar spune respectivii ca este e dezbatere de idei, in realitate ei judeca femeile respective si nu pot fi de acord cu asta.
Achernar
QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 05:07 PM)

Nu pot ura femeile nici daca as vrea  wub.gif , dar prostia o urasc... asta e adevarat...
Achernar

Ei si ? Hai sa presupunem ca sunt exponentul prostiei pe forumul asta. Stiu, nu te-ai pronuntat in mod explicit in acest sens. Dar hai sa presupunem ca asa e.
Dar tu, exponentul inteligentei, nu realizezi ca batii campii ? Ca te bagi intr-o problema care te depaseste ? Ca implicatiile acceptarii la nivel social a ecuatiei 'avort' = 'crima' sunt mai mult decat niste pareri ale unui moralist ? Ce vrei sa demonstrezi ? Ca toti aia care au practicat solutia asta sunt niste criminali numai buni de a fi scuipati de detinatorii 'moralitatii absolute' ? Imi ajung tonele de genii care imi explica zilnic ce-ar trebui sa fac si ce nu. Asta ar mai lipsi, sa ma scuipe si babele 'moraliste' cand intru in scara blocului. Sau sa ma trezesc la usa cu cine stie ce amploaiat al statului care sa vrea neaparat sa verifice personal de ce si cum mi-am permis sa nu procreez pana la varsta asta. Eventual, de ce sa nu platesc si un impozit, o taxa, ceva.
Crezi ca ceea ce spun sunt tampenii ? Nu, prietene. Sunt niste lucruri care se pot intampla. Exista mii de indivizi care de-abia asteapta un semn pentru a iesi in fata ca purtatori ai stindardului moralitatii. Deocamdata mosii si babele din cartier imi tin socoteala numarului de persoane care-mi intra in casa. Maine poate vor gasi o placere deosebita in a expedia sesizari anonime la politie precum ca tovarasa mea era ieri gravida iar acum nu mai e. Infractiune ! Caz de ocna pe viata !
Desigur, ai putea sustine, simplu, ca era o discutie pur teoretica. Si ca eu - comentand 'la concret' - nici n-am inteles despre ce e vorba. Hmm ... teoriile astea au si ele o limita. Daca vii si spui 'avort = crima, omor' atunci practic imi spui ca eu (instigatorul operatiunii) sunt complice la omor. Fie si 'omor moral'. Ce-ar fi sa te abtii ? Si sa mai si gandesti cand ii acuzi pe altii ? Nu era o acuzatie, mi s-a parut ? Hehe ... cati n-au platit pana le-a iesit pe nas pentru ca i-au spus altuia 'cioroi' sau 'gaozar' ? Si poate chiar au glumit ...
Clopotel
Draga Mara,
QUOTE
Pe scurt: eu nu as face un avort, dar asta nu inseamna ca am dreptul sa judec pe altele care gandesc altfel. In special daca este vorba despre femei care sunt constiente ce inseamna un avort, pentru ca vor suferi oricum si fara ca moralisti, care nu au cum sa inteleaga pe deplin situatia, sa le puna la zid. Pentru ca oricat de mult ar spune respectivii ca este e dezbatere de idei, in realitate ei judeca femeile respective si nu pot fi de acord cu asta.

Banuiesc ca faci referire la mine, caci am scris mai mult aici in ultimul timp, dar eu am spus ca nu am nimic cu femeile, ba din contra, inteleg prin ce trec ele in astfel de cazuri... la ce varsta am, am vazut si trait multe...
Deci nu e vorba de a judeca pe cineva sau a avea o parere proasta despre femei... - sper ca acum se vede destul de bine asta...
Subiectul topicului este daca avortul e moral sau nu, si nu este: judecati femeile sau nu..., caci daca a te pronunta impotriva avortului inseamna a ura femeile, asa cum se insinuiaza, atunci topicul acesta este rau intentionat din start... Ori eu nu cred asta, eu cred ca se poate discuta despre avort rational si fara a implica femeile sau barbatii... Nu ma refer acum la unele femei care au probleme cu barbatii, ca unde erau si ce faceau? NU asta e problema.. Problema este strict legata de avort... si atat... Daca doreste cineva sa discutam despre situatia femeii gravide, o vom face,chiar poate este nevoie, dar eu zic ca nu aici e topicul...
Referitor strict la avort:
DEX: AVÓRT, avorturi, s.n. Întrerupere accidentală sau provocată a gravidităţii înainte ca fătul să poată trăi în afara organismului matern. – Din avorta (derivat regresiv).
Toata agitatia unora pleaca de la asocierea avort = omor, caci asa cum am aratat alta e confortul psihologic cand spui avort si alta e cand spui omor... Alta e cand spui ca am avortat caci nu aveam bani de Pampers, alta e cand spui am omorat ca nu aveam bani de Pampers...
Dex: OMÓR, omoruri, s.n. Faptul de a omorî; luarea vieţii cuiva; crimă, omucidere, asasinat. ♦ (Jur.) Infracţiune care constă în uciderea unei persoane. ♦ Măcel. – Din omorî (derivat regresiv).
Aceasta situatie este intretinuta oarecum si de civilizatia in care traim, caci iata: avortul este o banala intrerupere a graviditatii, o chestie nevinovata, ba chiar iti vine sa spui saraca mama, ce lucru grav i sa intamplat: a ramas gravida, de parca ar fi anormal ca o femeie sa ramana gravida, pe cand omorul zice clar: luarea vietii cuiva... Acum se incearca sa se spuna ca acel fat nu are viata. Pai daca nu are viata, inseamna ca e mort, dar daca ii intrebi daca fatul e mort, ei zic ca nu ohmy.gif . Bun, se mai incearca si discreditatea fatului, ca vezi Doamne, el nu este om...dar uita ca si ei tot fat au fost candva, dar atunci erau un amalgam de culele, iar acum nu mai sunt un amalgam de celule...aici e marea diferenta...
Prin urmare eu sunt impotriva avortului pentru ca avortul = omor, iar eu sunt impotriva omorului.
Nu judec pe nimeni, nu vreau interzicerea prin lege a avorturilor, nu vreau impuscarea femeilor care avorteaza, ba din contra doresc o consiliere atat psihologica cat si un ajutor material daca e nevoie, dar, culmea, in ziua de astazi cei care avorteaza sunt in majoritatea oameni cu bani... dar ele omoara copii nu pentru ca nu au ce sa le dea sa manance ci pentru ca le strica imaginea, cariera etc. Pe mine, cei binevoitori m-au trimis la maternitate sa vad femeile cu copiii in brate cum plang de grija ca nu au ce manca, dar acele femei nu au facut avort, si asta le ridica mult deasupra celor care au cedat....
De asemenea nu a avut nimeni curaj sa raspunda la intrebarile urmatoare:
1. Sunteti de acord cu: "Eu l-am facut eu il omor?"
2. Stim cat costa un Pampers, dar o viata cat costa?

PS... Draga IO, iti multumesc ca esti alaturi de mine wub.gif , unii isi inchipuie ca sunt in razboi direct cu mine, nu realizeaza ca eu aici doresc sa discut idei, si ca persoana lor nu ma intereseaza catusi de putin... nici nu ii cunosc....
Clopotel
Achernar,
QUOTE
Ei si ? Hai sa presupunem ca sunt exponentul prostiei pe forumul asta. Stiu, nu te-ai pronuntat in mod explicit in acest sens. Dar hai sa presupunem ca asa e.
Dar tu, exponentul inteligentei, nu realizezi ca batii campii ?

Ce ai patit fratele meu de esti asa agitat??!! ohmy.gif Cine te-a facut prost, cine m-a facut pe mine inteligent ca sa te oftice pe tine? Daca tu zici ca bat campii, eu recunosc ca asa e numai sa te linistesti...
Vrei sa revenim la discutia cu avortul acum?
QUOTE
Ca implicatiile acceptarii la nivel social a ecuatiei 'avort' = 'crima' sunt mai mult decat niste pareri ale unui moralist ? Ce vrei sa demonstrezi ? Ca toti aia care au practicat solutia asta sunt niste criminali numai buni de a fi scuipati de detinatorii 'moralitatii absolute' ?

Crezi ca eu sunt moralist? Nu sunt draga Achernar, tu esti? Cine este? Dar topicul este Avortul - Moral sau nu? Ori pe tine te irita cuvantul moral dupa cate vad eu... dar propune atunci sa schimbe titlul... ca sa nu fim offtopic...
Te deranjeaza ca avortul = omor... nu-i nici o problema, pentru tine special ne facem ca avortul nu inseamna omorarea unei fiinte... ci inseamna avortarea unei fiinte... Acum sper ca esti multumit si te-ai linistit... Imi cer iertare daca din cauza mea ti-ai iesit din fire, dar eu nu asta am intentionat... nu am treaba cu persoana ta, eu discut o idee, imi cer scuze ca punctul meu de vedere nu coincide cu alt tau...ce sa fac mai mult..?!.. asta e...
abis
QUOTE (Clopotel @ 17 Feb 2005, 11:52 AM)
Pe mine, cei binevoitori m-au trimis la maternitate sa vad femeile cu copiii in brate cum plang de grija ca nu au ce manca, dar acele femei nu au facut avort

Eu te-am trimis la maternitate ca sa le vezi pe cele care vor sa faca avort pentru ca nu pot creste un copil, si sa le propui sa duca totusi sarcina pana la capat, urmand sa te ocupi tu de cresterea si educarea copilului.

Iti dai seama cate vieti vei avea ocazia sa salvezi?
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Eu te-am trimis la maternitate ca sa le vezi pe cele care vor sa faca avort pentru ca nu pot creste un copil, si sa le propui sa duca totusi sarcina pana la capat, urmand sa te ocupi tu de cresterea si educarea copilului.
Iti dai seama cate vieti vei avea ocazia sa salvezi?

Am inteles asta, o sa vad ce pot sa fac...
Dar nu stiu daca e important ce fac eu in cazul topicului de fata...
Nu putem avea o discutie doar pe baza unor idei, trebuie sa ne referim si la persoanele care emit acele idei?
Topicul e Avortul - Moral sau nu...
Tu zici ca e moral, dar nu prea am vazut argumente
Eu zic ca e imoral, si am adus si niste argumente pe care tu poti sa le accepti sau nu... Care e problema?
Pana una alta de ce eviti sa raspunzi direct la cele doua intrebari de mai sus?
abis
Daca tii mortis, poftim:
QUOTE
1. Sunteti de acord cu: "Eu l-am facut eu il omor?"
2. Stim cat costa un Pampers, dar o viata cat costa?

1. Cand este vorba de oameni, bineinteles ca nu
2. Nu are pret. Insa un embrion nu este o viata
QUOTE
Tu zici ca e moral, dar nu prea am vazut argumente

Eu nu am spus nicaieri nici ca este moral, nici ca nu este! tongue.gif
Am spus doar ca este imoral sa interzici dreptul femeii de a decide singura daca pastreaza sau nu o sarcina.

Sunt de parere ca este preferabila folosirea mijloacelor anticonceptionale, decat recurgerea la avort. Si sunt de parere ca in multe situatii este preferabil un avort, decat un copil adus pe lume doar ca sa se chinuie. Dar decizia de a-l aduce pe lume apartine doar celei care are misiunea de a-l purta vreme de noua luni in pantece, celei care il va alapta, celei a carei viata se va schimba pentru totdeauna... Noi, barbatii, cei care nu vom sti niciodata ce inseamna sa porti in propriul tau corp germenele unei alte vieti, nu avem dreptul de a le spune femeilor ce sa faca si ce nu...
MIA
Eu cred ca nu e nimic maai imoral decit sa chinui un copil in conditii mizere atunci cind mama nu si-a dorit sarcina cu pricina/nu-si poate creste progenitura. Sau eventual sa-i chinuie si pe ailalti frati/surori ale sale ... rolleyes.gif

Plus ca eu unul mai ca as zice ca exista cazuri cind trebuie introdus avortul "obligatoriu" pe motive de inconstienta si nepasare crasa a parintilor. sorry.gif
Mara
Draga Clopotel, eu nu prea cred ca se poate discuta despre avort fara a implica in discutie femeile/barbatii si dovada este tocmai felul in care a decurs conversatia in ultimele pagini. Avortul nu cred ca se poate separa ca notiune, fara sa implicam in discutie si pe cei care sunt responsabili de el. Iti inteleg punctul de vedere, cum ca avortul este imoral, dar poate ar trebui si tu sa incerci sa intelegi ca din felul in care iti expui ideile pari sa emiti judecati de valoare, chit ca nu asta iti este intentia. Si reactia mea este, la fel ca si a altora, de respingere, nu pentru ca nu am fi macar partial de acord cu tine, dar pentru ca nu suntem de parere ca avem dreptul sa judecam un alt om.

Cat despre tu ca ai uri femeile... nu cred asta, dar ai un oarecare grad de misoginism si asta se vede din mai mult sau mai putin subtilele "trimiteri la cratita" ale lui Oiski. tongue.gif

Eu nu cred ca majoritatea femeilor care avorteaza sunt cele cu bani, ba dincontra, cele care o fac pe banda rulanta sunt femei care trateaza un avort ca metoda de contraceptie, care au barbati obtuzi ce refuza sa foloseasca prezervativul pe motiv ca nu-l suporta mad.gif , femei ignorante si la care educatia sexuala este 0. Asta ma scandalizeaza pe mine!
denise
Am asistat candva la o scena. Un medic, o doctorita - ginecolog a dat afara din cabinet o fata la vreo 25-27 de ani, insotita de mama, si am auzit urmatoarea frantura de discutie: "Nu te ajut, du-te la cine vrei tu. Esti tanara, sanatoasa, casatorita, ai casa, ai serviciu, ai parinti care sa te ajute. Lasa copilul, ca o sa-mi multumesti mai tarziu. Nu mor destui copii pe lumea asta? Peste doi-trei ani tot tu o sa vii la usa mea ca vrei un copil si nu poti sa-l ai. Sunt atatea femei care si-ar da si viata sa aiba un copil si tu nu vrei pt ca 'nu e momentul' sau e incomod!"
Din cate am auzit, fata pana la urma a pastrat copilul, desi daduse intre timp peste destui doctori 'binevoitori'. Poate daca medicii ar fi oameni, si nu animale ahtiate dupa bani, daca s-ar gandi si la consecintele faptelor lor ceva mai mult, numarul avorturilor inutile ar scadea [in cazul de mai sus - nu ezit sa spun ca ar fi fost un avort 'imoral', iar biata fata ar fi suferit mai mult decat oricine, fizic si psihic]. Sunt multe cazuri de femei (chiar si cu bani, chiar si cu educatie) care pun pe primul plan casa, cariera etc. si poate dupa aceea vor avea un copil. De cele mai multe ori , ele sunt cele care regreta.


PS. Doctorita respectiva intre timp a murit- a contractat un virus in Somalia, unde a fost cu "Medicii fara frontiere". A murit un OM.
Clopotel
Draga Mara,
QUOTE
Draga Clopotel, eu nu prea cred ca se poate discuta despre avort fara a implica in discutie femeile/barbatii si dovada este tocmai felul in care a decurs conversatia in ultimele pagini.

Eu incerc sa duc discutiile obiectiv... caci daca discutam subiectiv nu mai ajungem la nici un rezultat ci la o cearta generalizata si atacuri la persoana. Intr-un subiect delicat ca acesta, la care titlul e: Avortul - Moral sau nu, se impune un obiectivism ridicat, daca se vrea o concluzie de genul: Da e moral, sau Nu, nu e moral. Altfel ajungem la raspunsuri ca cele ale lui Abis:
QUOTE
Eu nu am spus nicaieri nici ca este moral, nici ca nu este! 
Am spus doar ca este imoral sa interzici dreptul femeii de a decide singura daca pastreaza sau nu o sarcina.

Care nu are o parere concreta dar respinge cu vehementa faptul ca nu e moral. ma intreb de ce nu spune Da, avortul e moral.... Eu inteleg ca daca ai o parere formata sa ti-o spui clar, de ce sa ne fie teama sa ne spunem parerile categorig.
Eu evit sa implic barbatii si femeile aici, pentru ca eu zic, ca luand strict subiectul topicului nu au relevanta. Ca sa arat mai bine acest lucru, sa luam un caz extrem: S-a comis o crima - aceasta ar fi fapta, mai are relevanta asupra faptului ca s-a comis crima ca cel ce a comis-o e barbat sau femeie, sau ca victima e barbat sau femeie? Eu zic ca nu... Ce zic eu e sa discutam daca crima e buna sau nu...
In cazul avortului, e adevarat ca numai femeia poate sa-l faca, ca doar ea naste, dar daca ajungi la ideea ca avortul nu e moral, asta nu inseamna ca ai si condamnat sau judecat femeile ca fac avort. Poti sa spui: Da avortul e imoral si sa lasi femeia sa faca ce doreste. E alegerea ei si daca exista vreo raspundere pe undeva, va raspunde daca nu nu... Nu e nici o problema... Dar, eu insist pe faptul ca e o chestie mai mult psihologica, de orgoliu - cum sa recunosti ca ai facut ceva imoral? Si atunci c faci: incerci sa arati ca avortul nu e imoral. Nu mai conteaza prea mult argumentele aici... Conteaza ca tu sa te impaci cu tine... Eu nu zic ca e ceva rau in asta, dar lucrurile trebuie spuse pe nume...
Daca vine pe aici vreo fata la 14 ani si noi zicem ca avortul e moral, ca e chiar indicat sa-l faci ca daca nu vrei sa ai nici un fel de probleme (cu Pampersi, cu laptele etc..), atunci acea fetita peste 10 ani va face avort fara nici o problema, intre doua sedinte cu clientii... Problema este, cand dintr0un motiv sau altul va realiza grozavia faptei sale... Ce mustrari de constiinta... Cine sunt vinovatii? Evident ca noi nu, chiar daca noi am convins-o ca nu e rau sa faci avort... tot ea e...
QUOTE
Cat despre tu ca ai uri femeile... nu cred asta, dar ai un oarecare grad de misoginism si asta se vede din mai mult sau mai putin subtilele "trimiteri la cratita" ale lui Oiski. 

Eu nu vreau sa ma justific in nici un fel aici, ca nu discutam aici de mine...Cum as putea sa urasc femeile? Cum as putea sa urasc vreun om? De ce as face asta? Mi s-au intamplat multe in viata, dar nu asa de grav incat sa decat intr-atat...
In ceea ce o priveste pe Oiskinu am trimis-o eu la cratita, Doamne fereste, ci ea s-a trimis singura prin acest post:
QUOTE

Mai, Clopotel dar cine iti da tie dreptul sa tragi la raspundere o femeie care a facut sex si nu s-a protejat ????? Poate era blonda mai , si nu a dus-o capu !!!
Da' unde era mai Clopotel, barbatu cu care a facut sex femeia ceea ??? Sau o fi facut-o de una singura ????
Da' barbatu de ce nu s-a protejat ???????? Lasa-ma sa raspund : Aia nu e datoria lui.
Scuze dar esti de rasul curcilor.

Eu nu am facut decat sa vorbesc pe limba ei... altfel e o fata simpatica si ne simtim bine cu ea... wub.gif
Poti sa o condamni ca are ceva cu blondele sau cu capul lor? Eu nu...
QUOTE
Eu nu cred ca majoritatea femeilor care avorteaza sunt cele cu bani, ba dincontra, cele care o fac pe banda rulanta sunt femei care trateaza un avort ca metoda de contraceptie, care au barbati obtuzi ce refuza sa foloseasca prezervativul pe motiv ca nu-l suporta  , femei ignorante si la care educatia sexuala este 0.

Eu conosc foarte multe femei cu bani, dar nu multi ci foarte multi... cu vile si jipane... si avortul e singura lor solutie in problema asta, in schimb la Biserica vad foarte multe femei sarace cu 3 sau 4 copiii si nu cersesc si nu cer de mancare, si isi duc viata fericiti...
Ca se pot lua decizii si din ignoranta sau din slaba educatie... este alta problema, dar e suficient sa spui ca avortul e foarte moral si toate femeile in cazul acesta vor alege varianta cea mai simpla si la indemana lor... si asa cum am spus, raman si domnisoare de onoare...
QUOTE
Asta ma scandalizeaza pe mine!

Pe mine nu mai ma scandalizeaza nimic... wub.gif
abis
QUOTE (Clopotel @ 17 Feb 2005, 01:27 PM)
Altfel ajungem la raspunsuri ca cele ale lui Abis[...]Care nu are o parere concreta dar respinge cu vehementa faptul ca nu e moral. ma intreb de ce nu spune Da, avortul e moral.... Eu inteleg ca daca ai o parere formata sa ti-o spui clar, de ce sa ne fie teama sa ne spunem parerile categorig.

Clopotele, clopotele.... Cu tii tu mortis sa te dai in petec...

De ce crezi tu ca mi-ar fi frica sa spun ceva pe forum? Vezi toate discutiile la care am participat, am dat pe undeva dovada de frica? huh.gif

Nu am spus nicaieri "este moral (sau nu) sa faci avort". Asta pentru ca, dupa parerea mea, decizia respectiva nu trebuie luata sub apasarea dilemei daca este moral sau nu avortul. Dilema trebuie sa fie daca nou-nascutului care va veni pe lume i se poate asigura ceea ce ii este necesar (si aici intra, pe langa chestiunile materiale, prezenta si disponibilitatea sufleteasca a celor doi parinti). De multe ori este mai bine sa amani nasterea unui copil, decat sa aduci pe lume unul care se va chinui si cu care te vei chinui. Asa ca avortul, in sine, nu poate fi moral sau imoral... Depinde de situatie: uneori este mai bine sa-l faci, alteori nu. Daca este o solutie buna sau nu o singura persoana, din intreaga lume, are dreptul sa decida: femeia care va urma sa devina mama.
Bineinteles, poate tine cont de parerile, sugestiile sau sfaturile celor apropiati, dar in final nimeni nu are dreptul sa o oblige sa ia o decizie sau alta.

Acum ai inteles?
Oiski-Poiski
Mai clopotel, clopotel..........

Ma bucur ca-ti sunt simpatica ... si tu mie wub.gif .Mai ales dupa ce o prietena a citit ce-ai scris pe aici si a zis ca cica faci parte dintr-o specie rara care se numeste MACHO RELIGIOSUS insa cica sa nu-mi fac griji e pe cale de disparitie.


Scuze woot_jump.gif sorry.gif , scuze , scuze nu m-am putut abtine.Promit ca nu mai fac. innocent.gif .Niciodata !!!!!!

PS: Gluma cu blondele era tot la adresa barbatilor care cred asta

Cu stima si simpatie OISKINU

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Scuze sorry.gif
abis
QUOTE (Oiski-Poiski @ 17 Feb 2005, 01:59 PM)
faci parte dintr-o specie rara care se numeste MACHO RELIGIOSUS insa cica sa nu-mi fac griji e pe cale de disparitie

Trist este ca specia nu-i deloc pe cale de disparitie, ci se inmulteste mai abitir decat oricare alta... sad.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Acum ai inteles?

Da, sa traiti! thumb_yello.gif
QUOTE
Dilema trebuie sa fie daca nou-nascutului care va veni pe lume i se poate asigura ceea ce ii este necesar (si aici intra, pe langa chestiunile materiale, prezenta si disponibilitatea sufleteasca a celor doi parinti). De multe ori este mai bine sa amani nasterea unui copil, decat sa aduci pe lume unul care se va chinui si cu care te vei chinui.

E... iata ca avem un punct cu care toate lumea, cred eu, este de acord... Asa este... trebuie sa ne gandim la situatia cand bebele va veni pe lume, iar daca vedem ca situatia nu e tocmai roza, sa amanam un pic venirea lui... Problema este cand ne gandim la asta? Caci omul trebuie sa-si asume raspunderea atat unui rationament gresit cat si negandirea, adica a facut ceva fara sa gandeasca. Deci daca omul, barbarul si femeia decid sa faca dragoste atunci ei trebuie sa se gandeasca ce vor: copil sau distractie (sau poate amandoua, de ce nu...). Daca vor distractie, si vine si copilul, realizezi sper ca nu e vina copilului, ci a celui ce a rationat gresit. Pai si daca a rationat gresit, sau nu a gandit deloc, nu e normal sa plateasca el, de ce sa plateasca turcul, pardon... bebeul?
Acum, tu ai inteles? De ce ma trimiti tu pe mine sau pe altu, sa crestem copilul unuia care nu s-a gandit? M-a intrebat pe mine daca e bine sau nu sa se impreuneze? Daca ma intrebau si eu ziceam da, atunci si eu eram responsabil, dar acum, ei s-au simtit bine si cand vine timpul asumarii raspunderii...zic pas.., sa mearga Clopotel la inaintare... ok.. bine... merge Clopotel...

PS. Dar cand e vorba de avort, decizia e luata cand deja copilul a luat viata, deci faptul e petrecut. Atunci nu mai conteaza rationamentul anterior si mativul pentru care acea viata exista, ea pur si simplu exista si atat. Trebuie sa te decizi ce faci cu ea. Nu judec femeia daca zice sa o omoare, eu nu judec nici macar criminalul care baga un cutit in alt om. Un om nu are dreptul sa judece alt om. Dar sa vorbesti la modul general si obiectiv daca o actiune a omului (avortul, fumatul, crima, sofatul, rugatul la Biserica etc) sunt bune sau rele, asta nu poate fi decat normal si constructiv... parerea mea..
Achernar
Clopotel,

Uita de cuvinte mari gen 'crima', 'omor' si altele de genul asta.
Vrei sa sustii ca din punct de vedere moral avortul nu e 'in regula' ? OK. Foarte bine, nu e problema mea.
Tu insa nu te limitezi in a-ti sustine punctul de vedere, ci in unele cazuri culpabilizezi (implicit sau explicit) grupuri de indivizi. Vrei sa vin cu exemple ? Zi, si se face.

Iti cer prea mult daca inainte de a posta aici te gandesti foarte bine la implicatiile fiecarei afirmatii pe care o faci ?
Nu ma intereseaza disputele filosofice pe tema data. Ma intereseaza insa in cel mai inalt grad daca un anumit aspect m-ar putea afecta in viitor. Iar teoria umanitara a avortului se preteaza perfect pentru o eventuala vanatoare de vrajitoare intr-un viitor nu foarte indepartat.
Culmea e ca adversarii avortului isi inchipuie ca patura culta a societatii nu va fi afectata, ca vor in principal suferi dl si d.na '4 clase'. Ce nu-si dau seama respectivii adversari ai avortului e ca '4 clase' sunt in marea lor majoritate obisnuiti cu oprobriul public (si eventual cu puscaria, daca e cazul). Daca familia si cunostiintele apropiate ii apreciaza, atunci in doare-n k... de restul lumii.
Dar 'telectualii ... ohoo ... pentru ei o acuzatie (nu neaparat penala) ar fi o catastrofa. Ar risca sa fie practic exclusi din societatea debordand de moralitate. Chiar si banuiala unui existentei unui avort ar putea fi taxata dur.
Pe undeva chiar m-ar interesa o astfel de societate. La urma urmei, de ce sa n-ai o arma la indemana in cazul in care vreun 'telectual' se sparge in figuri ? Iar daca arma aia e o posibila incalcare grava a moralei ... uau ! Incepe sa-mi placa ! Sunt impotriva avortului 100 % !
Clopotel
Achernar,
QUOTE
Iti cer prea mult daca inainte de a posta aici te gandesti foarte bine la implicatiile fiecarei afirmatii pe care o faci ?

Pai tocmai asta fac si indemn sa facem toti: in primul rand sa gandim obiectiv... Iar daca zici de implicatii, pai sa analizam putin: nu amvem decat doua variante:
1. Avortul este moral - si nu e nici o problema daca il facem. Dar ulterioarele mustrari de constiinta pot sa aiba mari probleme
2. Avortul nu e moral - si decidem sa nu-l facem, si o sa traim mai greu, cu lipsuri, cu lacrimi (asta in cazuri de saracie), dar mai tarziu avem constiinta impacata si de ce nu satisfactia unor copii frumosi care sa ne mangaie batranetile

Probabil o sa zici ca nu are rost sa implicam constiinta, ca poate nu exista.. ok... atunci nici moralitatea nu exista, nu-i asa, caci nu are cine sa o simta..
QUOTE
Iar teoria umanitara a avortului se preteaza perfect pentru o eventuala vanatoare de vrajitoare intr-un viitor nu foarte indepartat.
Eu nu stiu despre ce vanatoare de vrajitoare vorbesti... sau nu conteaza?
QUOTE
Dar 'telectualii ... ohoo ... pentru ei o acuzatie (nu neaparat penala) ar fi o catastrofa. Ar risca sa fie practic exclusi din societatea debordand de moralitate.
Nu stiu ce treaba ai tu cu "'telectualii" sau cat de mult te-au necajit, de asemenea nu stiu de ce te deranjeaza atat morala sau discutiile despre ea... e treaba ta. Singura legatura cu morala in discutiile de fata este ca topicul ne-o cere: Avortul - Moral sau nu? Vezi? Ne cere sa ne dam cu parerea asupra unei moralitati si eu asta am incercat sa fac. Dar observ ca daca zic ca ceva e imoral sunt acuzat ca sunt lup moralist... Prin urmare totul ar trebui sa fie moral...Ok... daca voi sustineti ca e moral, e moral... pentru voi... pentru mine si pentru altii nu e... ce o sa faceti acum?
Daca va deranjeaza atat ca aducem vorba de morala aici, foarte bine..., rugati moderatorul sa schimbe titlul topicului in Avortul - L-ati face sau nu? si atunci e normal sa nu ne legam de morala, si eu chiar as fi de acord chiar ca barbatii sa nu-si dea cu parerea caci ei nu pot sa faca avort... dar nici nu poti sa pretinzi ca tu raspunzi la un topic si de fapt tu sa raspunzi la altul...
abis
QUOTE (Clopotel @ 17 Feb 2005, 02:11 PM)
Deci daca omul, barbarul si femeia decid sa faca dragoste

Asta mi-a placut!!! laugh.gif

Ti-am mai spus, Clopotel: uneori in viata se intampla ca femeia sa afle ca viitorul tatic nu-i tocmai fericit si isi ia talpasita. Se intampla ca uneori ca mijloacele de protectie sa nu dea randament 100%. Se intampla ca uneori femei de peste patruzeci de ani sa ramana insarcinate. Se intampla ca femei care au inca patru-cinci copii pe care abia ii cresc sa ramana insarcinate. Se intampla ca situatia sa fie de asa natura incat cresterea unui copil sa fie o chestiune imposibila (vezi ce scria Achernar mai sus despre prietenul lui - cel a carui familie formata din vreo sase-sapte persoanesta inghesuita in doua camere). Se intampla multe lucruri pe care nu le poti prevedea... De asta zic ca uneori a face avort este o decizie mai buna decat aducerea pe lume a unui copil.

Nu poti pune semnul egal intre avort si crima pentru ca in cazul avortului nu omori un om, ci indepartezi un embrion lipsit de viata proprie, de organe, de constiinta de sine, de spirit, de ratiune, de sentimente... Lipsit de tot ceea ce caracterizeaza o fiinta umana.
Clopotel
Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 17 Feb 2005, 02:11 PM)
Deci daca omul, barbarul si femeia decid sa faca dragoste 

Asta mi-a placut!!!
Ti-am mai spus, Clopotel: uneori in viata se intampla ca femeia sa afle ca viitorul tatic nu-i tocmai fericit si isi ia talpasita.

Sunt foarte multe motive pentru care se pot gasi justificari, ba ca Vasilica s-a dus cu alta femeie, ba ca am inteles gresit semnele, adica si ea dorea si el dorea, dar Vasilica se gandea doar la hrjoneala iar Marioara credea ca Vasilica doreste un copil, si se poate merge pana acolo incat e vremea urata afara si decat sa fac un copil ca sa-si fie frig mai bine lipsa... Deci eu nu justificarile le contest, caci atunci, pentru cazuri particulare ar insemna sa judec oamenii, ceea ce nu am voie...

Noi discutam daca e moral sau nu.
Dex:MORÁL//Ă ~e f. 1) Formă a conştiinţei sociale care reflectă şi fixează idei, concepţii, convingeri privind comportarea individului în societate. 2) Disciplină care se ocupă cu studiul acestei forme a conştiinţei sociale. 3) Observaţie cu caracter moralizator.
Este o discutie de principiu, nu se doreste acuzarea cuiva sau a altcuiva...
QUOTE
Nu poti pune semnul egal intre avort si crima pentru ca in cazul avortului nu omori un om, ci indepartezi un embrion lipsit de viata proprie, de organe, de constiinta de sine, de spirit, de ratiune, de sentimente... Lipsit de tot ceea ce caracterizeaza o fiinta umana.

Am explicat asta de 1000 d ori, si nu stiu daca mai e cazul... ok.. ultima oara... embrionul, fatul, sugarul, copilul, adolescentul, adultul, batranul sunt doar stari prin care trece un om de la conceperea sa pana la moare. In toate aceste stari este acel om sub anumite grade de dezvoltare fizica si intelectuala. Nu poti sa zici ca pana la copil e om si la sugar nu e om... este o excludere foarte subiectiva si are doar scop justificator ca sa nu se ajunga la asocierea cu omorul. Foarte bine...
Din stadiul de embrion si mai sles de fat, omul are toate organele dar in diferite stadii de dezvotare, fie ele chiar si incipiente, altfel ar trebui sa se intelega ca vine dintr-odata cineva si ii pune o mana acolo...
In ceea ce priveste constiinta de sine,de spirit, de ratiune, de sentimente ce putem spune noi acum, daca are sau nu, caci nici un adult in coma sau cu vreo boala mintala, pare a nu avea constiinta de sine si toate celelalte si nu putem decide sa-l omoram, deci nici astea nu poat fi criterii.
QUOTE
Lipsit de tot ceea ce caracterizeaza o fiinta umana.

Nu este adevarat... priveste un fat... o sa vezi ca nu ai cum sa spui ca nu e un om...se vede clar si cu ochiul liber, nu ai nevoie nici de microscop....
Tot ceea ce se trage din om (in sensul de urmasi) este tot o fiinta umana...
Achernar
QUOTE (Clopotel @ 17 Feb 2005, 02:42 PM)
Nu stiu ce treaba ai tu cu "'telectualii" sau cat de mult te-au necajit, de asemenea nu stiu de ce te deranjeaza atat morala sau discutiile despre ea... e treaba ta. Singura legatura cu morala in discutiile de fata este ca topicul ne-o cere: Avortul - Moral sau nu? Vezi? Ne cere sa ne dam cu parerea asupra unei moralitati si eu asta am incercat sa fac. Dar observ ca daca zic ca ceva e imoral sunt acuzat ca sunt lup moralist... Prin urmare totul ar trebui sa fie moral...Ok... daca voi sustineti ca e moral, e moral... pentru voi... pentru mine si pentru altii nu e... ce o sa faceti acum?

Eu ? N-am nimic cu 'telectualii. Dar numarul indivizilor care fac alergie la categoria asta sociala e destul de mare. Si tare m-as mira daca suparatii astia n-ar pune problema cam in felul in care am pus-o eu. Ar avea astfel si ei o posibilitate sa-si razbune frustrarile

Nu ma deranjeaza morala, ci exagerarile. A fi 'pro' sau 'anti' avort (si a exprima o opinie in consecinta) e o optiune strict personala. Dar echivalarea avortului cu pruncuciderea e o exagerare. Ignorarea conditiilor in care avortul e necesar (nu din motive medicale) e un alt aspect discutabil. 'Ciudat' e faptul ca discutiile despre i/moralitatea avortului tind sa ignore i/moralitatea unor actiuni si situatii specifice societatii romanesti. De parca un copil 'ucis' prin avort ar fi o victima mult mai mare decat unul afectat de o boala grava (poate mortala) din cauza conditiilor precare din momentul nasterii sau de dupa acest moment. In mod sigur nu as fi intervenit in cazul in care discutia ar fi evitat 'condamnarea morala' a practicantilor avortului, sau macar ar fi incercat sa discute si modalitatile de corectare a acestei situatii.

Imi cer scuze daca voi mai adauga ceva. Am citit ceva despre un doctor care refuza sa efectueze un avort. Din considerente morale. Foarte frumos, insa cred ca acel doctor isi depasea cu mult atributiile. Mai mult, refunzand interventia practic 'se spala' pe maini de raspundere. Exista insa medici ('macelari') care n-au nici un fel de scrupule, inclusiv in ceea ce priveste efectuarea unei interventii desi nu au certitudinea mentinerii capacitatii ulterioare de reproducere. Nu vad unde e moralitatea atunci cand un medic spune 'nu te operez' deci, in traducere 'du-te la altul (poate mai slab profesional decat mine) mai lipsit de scrupule'

IO
La un moment dat, cineva a spus ca a avorta nu e acelasi lucru cu a lua o viata. Daca persoana in cauza nu se va simti, voi da si citatul complet - deocamdata vreau sa discutam doar ideea in sine.
Deci: daca a avorta <> a lua o viata, intrebarea care se pune este...
Embrionul are viata?
sau
Traieste?
sau
Este o fiinta?
Astept raspunsuri argumentate. In special pentru cei care sunt de parere ca nu. tongue.gif

PS: nu va deranjati ca sofisme gen "embrionul nu e o fiinta, este doar o gramada de celule". Intamplarea face ca si o singura celula sa fie o fiinta (vezi cazul organismelor unicelulare), iar celulele de care vorbim sa apartina unei fiinte umane, nu unei amoebe.
abis
QUOTE (Clopotel @ 17 Feb 2005, 03:30 PM)
Am explicat asta de 1000 d ori, si nu stiu daca mai e cazul... ok.. ultima oara... embrionul, fatul, sugarul, copilul, adolescentul, adultul, batranul sunt doar stari prin care trece un om

Ai spus de multe ori, insa nu ai convins pe nimeni. Un embrion nu este un om.
QUOTE
Din stadiul de embrion si mai sles de fat, omul are toate organele dar in diferite stadii de dezvotare

Ei bine, verifica unde vrei, o sa afli acelasi lucru: un embrion nu are organe.
QUOTE
Noi discutam daca e moral sau nu.

Unele lucruri sunt morale intr-un anumit context si imorale in altul. Nu oricarui lucru ii opti pune eticheta "moral" sau "imoral" in orice imprejurare. Sunt unele lucruri carora nu le poti pune niciodata o astfel de eticheta... Morala insasi este un lucru care evolueaza de-a lungul timpului.
denise
QUOTE
Imi cer scuze daca voi mai adauga ceva. Am citit ceva despre un doctor care refuza sa efectueze un avort. Din considerente morale. Foarte frumos, insa cred ca acel doctor isi depasea cu mult atributiile. Mai mult, refunzand interventia practic 'se spala' pe maini de raspundere. Exista insa medici ('macelari') care n-au nici un fel de scrupule, inclusiv in ceea ce priveste efectuarea unei interventii desi nu au certitudinea mentinerii capacitatii ulterioare de reproducere. Nu vad unde e moralitatea atunci cand un medic spune 'nu te operez' deci, in traducere 'du-te la altul (poate mai slab profesional decat mine) mai lipsit de scrupule'



Achernar... mi-e teama ca nu ai inteles deloc mesajul. Medicul a refuzat acel caz. Ca medic ginecolog a efectuat si intreruperi de sarcina pentru a salva viata mamei. Acel caz nu i s-a parut justificat, tocmai pentru ca avea responsabilitate si constiinta. Ceea ce a inteles pana la urma si fata in cauza. Reciteste mesajul, te rog. Chiar daca sustin dreptul neconditionat al femeii de a decide - nu intotdeauna decizia lor e cea mai buna, iar ele platesc scump acest lucru, in vreme ce "macelarii" de care vorbesti se imbogatesc. Cheia este de a lua aceasta decizie in cunostinta de cauza, nu sa alegi "the easy way out", pentru ca nu intotdeauna aceasta cale mai usoara e si cea mai dreapta. Sunt nenumarate femei pe lumea asta care isi regreta fapta, spunand: "daca as fi stiut...". E prea tarziu, insa.
abis
QUOTE (denise @ 17 Feb 2005, 03:41 PM)
Achernar... mi-e teama ca nu ai inteles deloc mesajul. Medicul a refuzat acel caz.

Eu cred ca Achernar a inteles si are dreptate - acel medic si-a depasit atributiile. El putea cel mult sa sfatuiasca, nu sa impuna solutia care i se parea cea mai buna. Intamplator, pana la urma a iesit bine. Dar se putea sa nu se termine asa...
denise
Asta a si facut, a sfatuit. Fata a putut, si chiar s-a dus sa vada alti medici. Si nu avea de ce nu iasa bine. Cred ca nici tu nu ai citit bine mesajul- fetei nu ii lipsea absolut nimic pentru a creste un copil, decat curajul . Pana la urma tot decizia ei a fost. A auzit insa si alta varianta decat cea servita de cei interesati exclusiv de bani, nu e totul asa de simplu: "il dau afara si gata".
Clopotel
Abis,
QUOTE
Un embrion nu este un om.

Un embrion de om este om tot atat de mult cat si un fat de om este om, sau cat un sugar este om... Omul se regaseste ca individ in toate aceste stari... eu asa vad lucrurile
QUOTE
un embrion nu are organe.

Ce relevanta are daca un individ are organele sau nu dezvoltate sau cat de dezvoltate le are? Sunt oameni care nu au multe organe, unele chiar din nastere... Poti decide omorarea lui pe acest criteriu? Un embrion este o fiinta vie, si daca ii iei viata inseama ca o omori, oricum ai intoarce problema, .. ok.. ca acelui omor i se spune avort.. nu am nimic impotriva, e doar pentru o mai mare precizare... dar asta nu exclude faptul ca l-ai omorat...
actionmedia
QUOTE (Clopotel @ 17 Feb 2005, 03:51 PM)
Un embrion de om este om tot atat de mult cat si un fat de om este om, sau cat un sugar este om... Omul se regaseste ca individ in toate aceste stari... eu asa vad lucrurile

Si un spermatozoid ce este?
Dar un ovul?

Hai ca nu vreau sa intru in polemica despre moralitatea avortului.

Parerea mea este ca nu este nici moral nici imoral.
In primul rand moralitatea este relativa. Pentru unii este moral sa tai porcul de craciun, pentru altii acest lucru este imoral.
Se pot scrie aici o multime de pagini despre cat de moral sau cat de imoral este avortul si fiecare va veni cu argumente mai mult sau mai putin solide si nu se va ajunge la nici o concluzie.
A fi moral sau imoral ceva se reduce in final la a fi bine sau a fi rau. Intotdeauna credinciosii (si persoanele de tip lawful) vor sustine ca binele si raul sunt absolute si sunt date. Ceilalti probabil ca vor judeca in functie de alte criterii cum ar fi bunul simt sau legea.
Parerea mea persoanal este ca nu prea se poate discuta la modul general daca este moral sau nu ci ar trebui evaluat fiecare caz in parte.
abis
QUOTE (Clopotel @ 17 Feb 2005, 03:51 PM)
Un embrion de om este om tot atat de mult cat si un fat de om este om, sau cat un sugar este om

Tu o sa spui "Ba e om", eu o sa spun "Ba nu este" inca o suta de pagini de acum incolo... laugh.gif
QUOTE
Ce relevanta are daca un individ are organele sau nu dezvoltate sau cat de dezvoltate le are?

Pai daca nu are organe, nu are nici creier. Daca nu are creier, nu are nici constiinta de sine, sentimente, ganduri, amintiri, senzatii, emotii... Activitatea celebrala este esentiala in pentru existenta unui om. Fara creier nu exista activitate celebrala. Embrionul nu este nici macar un corp fara creier, este mai putin decat atat...
Tu, omul Clopotel, este acelasi om indiferent daca nu ai (Doamne fereste!) o mana, un picior, un ochi... Esti acelasi Clopotel si fara ficat, rinichi, plamani... Dar in creier este stocata personalitatea ta. Un embrion nu are creier, deci nu are personalitate.

Un embrion nu este "cineva". O sa devina, poate, dar nu este.

Consider ca ti-am adus pana acum suficiente argumente pentru a-ti arata ca un embrion nu este un om. Daca vei continua sa sustii in continuare ca este, cu la fel de putine argumente (adica fara niciunul, doar ca asa ti se pare tie) nu-ti voi mai raspunde, pentru ca ceea ce era de spus a fost spus si nu are rost sa ocupam tot topicul cu disputa "este om - nu este om"...
denise
Chiar si aici e destul loc de discutii. Acel "ghemotoc de celule" are ADN uman, genele sunt purtatoare de caracteristici mostenite de la parinti -mare parte din persoana sa, ca individ, a fost deja stabilita, inca de la fecundarea ovulului.
Si la urma urmei, daca nu e vorba de om, este vorba de viata , acel ghemotoc este format din celule vii.
Un caine nu are constiinta de sine (sa zicem, si aici sunt dubii pentru unii), dar daca ii curmi viata - il omori. Un lastar pe care il smulgi din pamant - il omori. Sunt studii care vorbesc chiar de suferinta.. dar alunecam rau daca pornim pe calea asta.
Undeva pe drum, am uitat ca stiinta, medicina, societatea, omul si planeta asta ar trebui sa aiba ca scop principal ocrotirea si perpetuarea vietii. Au devenit mai importante "spatiul locativ", ca "nu e posibilitati", ca ce zice lumea, ca cere bani de scoala ... repet, nu judec pe nimeni: asa am fost cu totii educati, tuturor ni s-a inoculat teama de 'necazuri' de genul asta.
Apar tot mai des argumente de genul -saracie , nu va avea cu ce trai, mai bine sa nu se mai nasca inca un cersetor. Intai ca nu stie nimeni daca va fi sau nu cersetor, in al doilea rand- e plina lumea de cersetori -sa le refuzam si lor dreptul la viata, sa-i ucidem? In mizeria lor se lupta cu disperare pentru viata, in fiecare zi... vor sa traiasca in ciuda greutatilor. Angoasele, teama de viata, dilemele 'existentiale' sunt mai degraba apanajul celor care nu traiesc in conditii in care spiritul de conservare este alert. Si un cersetor, si un handicapat au dreptul la viata. S-au mai gandit unii sa creeze o lume 'curata, superioara', fara 'rebuturi', cam pe aceleasi considerente, mergand pana la sterilizarea femeilor fara sange pur. Si ei pretindeau si chiar credeau ca fac 'stiinta'. E un joc periculos sa te joci de-a Dumnezeu si sa decizi cine ar trebui sa se nasca si cine nu.

Am mai spus -nu le judec pe cele care fac avort (sunt sigura ca nu le-a fost si nu le este usor, ele sunt in egala masura victime) , nu am acest drept, sunt cazuri in care avortul este justificat sau chiar indicat, un decret prin care s-ar interzice avorturile ar fi o catastrofa, noi romanii o stim cel mai bine. Insa, motivele care duc la aceasta decizie sunt adesea gresite, iar faptul ca actul avortului a fost bagatelizat ("ca o extractie de masea") mi se pare adevarata 'crima'.

Poate nu ucizi 'un om', dar cu siguranta moare 'un om ce ar fi putut fi'. Un om al carui prim gest cat de cat constient ar fi fost sa intinda manutele spre cei care ii refuza dreptul de a deveni .
MIA
QUOTE (afrodita @ 11 Jun 2003, 09:14 PM)
Uh, misti, in sfarsit vad ca exista cineva care gandeste ca mine:adica , ma refer la faptul ca barbatii nu au cunostinte prea multe in domeniul asta:sarcina-avort-pastrare de copil....De fapt, ce stiu ei? Stiu cat de oribile sunt greturile de zi cu zi? Stiu cat de aiurea e sa iti fie foame si sa nu poti manca? Stiu cat de tare te doare burta? Stiu ce inseamna sa porti sau nu un copil in pantece 9 luni??Habar nu au de astea...Iar, majoritatea dintre ei, cand aud cate "pretentii" avem, se sperie si o iau la fuga....Hai sa fim seriosi: niciodata in viata voastra nu veti avea habar ce e aia o sarcina si cat de sigure sunt mijloacele contraceptive.....
Si mai e o chestie: sa iei anticonceptionale la varsta de 17 ani sa iti strici tot organismul, nu stiti ce inseamna...Si fii alergic la latex? Foarte putini dintre voi sunt, pt ca , oricum ar fi , pielea de pe penis nu e asa de sensibila ca interiorul vaginului...Plus ca sterilet ...Deh! in viata voastra n-o sa stiti cu ce se mananca ala...Diafragme?? Cata bataie de cap sa le pui si sa le scoti, mai bine te lasi la mana ta...Dar, stai, am uitat, voi nu aveti unde sa vi le bagati...Sa nu mai zic cat de inconstienti sunt barbatii care vor sa faca sex cu o fata/femeie si nici macar un prezervativ nu au la ei...Cand vreti sa faceti sex cu o fata, cat de des va ganditi la consecinte??

Nu ma pot abtine sa nu reproduc monumentala replica descoperita in timp ce "sapam" prin acest paragraf sa vad de unde a pornit problema ... rolleyes.gif
MIA
QUOTE (actionmedia @ 17 Feb 2005, 04:03 PM)
A fi moral sau imoral ceva se reduce in final la a fi bine sau a fi rau.

Cred ca-i mai complicat ... unsure.gif

QUOTE

Intotdeauna credinciosii (si persoanele de tip lawful) vor sustine ca binele si raul sunt absolute si sunt date. Ceilalti probabil ca vor judeca in functie de alte criterii cum ar fi bunul simt sau legea.
Parerea mea persoanal este ca nu prea se poate discuta la modul general daca este moral sau nu ci ar trebui evaluat fiecare caz in parte.


Si aceasta e o parere ... absoluta cumva ? tongue.gif

Apropo - ce inseamna "lawful" ? blink.gif
actionmedia
QUOTE (MIA @ 17 Feb 2005, 06:58 PM)
Apropo - ce inseamna "lawful" ? blink.gif

smile.gif
E un termen imprumutat de mine din jocul Neverwinter Nights. Se refera la persoane care in general prefera sa aiba un ghid, un set de legi, de reguli de norme si care respecta aceste legi cu sfintenie. Persoanele religioase sunt in general "lawful". Dar "lawful" poti sa fi si daca nu esti religios.
O persoana de tip lawful imparte lumea in moral si imoral, in bine si rau, in corect si incorect, etc.

Opusul lui "lawful" este "chaotic" - la extrem, acest tip de persoana nu are si nu respecta nici un fel de reguli, nici macar niste reguli proprii. Actioneaza asa cum ii vine. Sunt imoprevizibili.

Intre "chaotic" si "lawful" se gasestc persoanele neutre (din aceasta categorie fac parte si eu) - persoanele neutre au un oarecare set de legi, de reguli unele imprumutate, altele persoanel, pe care in general le respecta, dar nu ezita sa si le schimbe daca situatia o cere. Regulile sunt foarte generale si de cele mai multe ori este necesar sa apeleze la bunul simt pentru a evalua o situatie. Spre deosebire de chaotici sunt mult mai previzibili, dar nu atat de reigizi precum lawful-ii.

Cu asta cred ca ti-am raspuns si la celealte intrebari. "evaluarea fiecare situatii in parte" nu este o parere "absoluta" tongue.gif . Este o parere persoanala si poate fi schimbata in timp daca sunt suficiente argumente in favoarea acestei schimbari.
axel
Oile si lupii rofl.gif
IO
QUOTE (denise)
Chiar si aici e destul loc de discutii. Acel "ghemotoc de celule" are ADN uman, genele sunt purtatoare de caracteristici mostenite de la parinti -mare parte din persoana sa, ca individ, a fost deja stabilita, inca de la fecundarea ovulului.

spoton.gif
Nici pana acum n-am primit raspuns la intrebarea "este embrionul viu"? Ca sa stim daca vorbim de luarea unei vieti sau nu in cazul unui avort.
Anybody?
abis
QUOTE (IO @ 18 Feb 2005, 10:25 AM)
Nici pana acum n-am primit raspuns la intrebarea "este embrionul viu"? Ca sa stim daca vorbim de luarea unei vieti sau nu in cazul unui avort.

Mana cuiva este vie? Da. Daca si-o pierde intr-un accident, inseamna ca a murit un om? Nu.

Un spermatozoid este viu? Da. Daca nu va gasi un ovul pe care sa-l fecundeze, inseamna ca va muri un om? Nu.

Un embrion este viu? Da. Daca este indepartat prin avort a murit un om? Nu.
denise
QUOTE
Un embrion este viu? Da. Daca este indepartat prin avort a murit un om? Nu.


Ai sarit o etapa: a murit un embrion (daca nu il consideri om). Este totusi vorba de moarte: a fost viu (dupa cum sustii si tu) si in urma avortului nu mai este. Se cheama ca a fost omorat, ca doar nu s-a sinucis.
IO
QUOTE
Un embrion este viu? Da.

spoton.gif
Deci vorbim de un "ceva" care, intamplator, are viata. Traieste.

... Sa fie o fiinta?
Clopotel
He he he ...Draga mea Denise, pai aici este toata cheia problemei de fapt.... De ce crezi tu ca s-au "razboit" ei cu mine pe atatea pagini? Le pasa lor de un amarat de embrion? Aiurea... Problema era de nuanta, ca am asociat avortul cu omorul... Ori asta e deja blasfemie... e jignire de orgoliu... de aici s-a ajuns ca eu judec femeile, ca le urasc etc..
Vezi ce gingas se exprima? Cica "un embrion este indepartat prin avort"... te gandesti ca a indepartat o scama de pe haina...,... nu zice "un embrion este omorat"... Iar daca mai bagi si cuvantul om in treaba asta... e jale... Te poti gandi tu ca acel embrion era de om, sau ca fatul acela era chiar om?
Hmmm... asta e adevarata problema cand discuti daca avortul e moral sau nu...
De fapt ideea e ca nu ai cum sa zici ca ceva e imoral, caci automat vei fi catalogat ca "lup moralist"...adica cine esti tu sa zici ca e imoral... hh.gif
abis
QUOTE (IO @ 18 Feb 2005, 12:55 PM)
... Sa fie o fiinta?

Nu.
IO
Atunci ce e?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.