Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avortul - Moral Sau Nu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Carmi
Pana acu vreo cativa ani ma gindeam ca nu voi face niciodata un copil deoarece nu voi fi in stare sa-i dau educatia cuvenita si ma gandeam ca decat sa creez o viata cu plagi morale mai bine o las balta si ma voi multumi sa admir copii altora (si mai ales muncalor). Recitind posturile de aici imi dau seama cat de greu e sa cresti un copil asa cu trebuie....si-mi dau seama cat de singure sunt femeile in fata maternitatii si mi se pare foarte trist.se contrazic barbatii in privinta moralitatii avortului.......
SORIN

Carmi ...acum si tu ma "superi" rolleyes.gif Oricat de greu ar fii sa cresti un copil, merita cu orice pret. Eu am doi...ofetita de 13 ani si un baietel de 3 ani. Iar dac am fi putut, am fi umplut casa cu inca vreo doi.

Nu toate femeile sant singure in fata maternitatii...totul e in functie de norocul pe care-l au la alegerea partenerului. Ce poate fii mai placut pt. un barbat sa-si vada odrasla la Ultra-Sound, sau sa simta loviturile picioraselor in buta mamei ?? Eu unul de cand ma stiu nu prea tin minte sa fi scos vreo lacrima....dar sa ma fi vazut cu nevasta in luna a treia la spital ...nu puteam opri lacrimile de fericire.

Iar adevaratilor barbati le recomand cu caldura sa fie langa nevasta in sala de nastere,chiar daca nu sant in stare sa se uite ( iar daca da au sa simta ceva ce nu se poate descrie in cuvinte. ). De doua ori in viata am condus spre casa fara sa vad drumul sau sa tin minte l-am facut....au fost drumurile de la maternitate dupa ce mi s-au nascut copiii.

In lumea in care o multime de oameni nu au parte de copii proprii, lasa bau grei si trec prin chinuri de nedescris pt. a aduce un copil pe lume, ar fi un mare pacat pt. cei ce pot sa faca asa ceva si totusi prefera ca nu.

Cu toate cele de mai sus...daca cineva nu e in stare sa ofere o situatie si un viitor copiilor...mai bine sa nu-i faca si orice metoda devine morala in mod automat.

Repet...AUTOMAT.

Sorin.
Mistinguett
Carmi, adevarat ca este foarte greu sa cresti un copil asa cum trebuie, dar odata ce esti constienta de asta vei face eforturi sa fi un parinte bun. Ori asta e tot ce trebuie. Ca parinte e necesar sa stii un pic de psihologie a copilului, si sa o aplici. Dar mai poti invata din greselile altor parinti - uita-te in jurul tau si ai sa le observi, caci din pacate abunda.

Si ca sa readucem discutia on-topic: n-am sa dorm linistita pana cand o sa-mi spui ca eu/noi nu ti-am bagat in cap ca avortul e solutia... Nu asta a fost intentia mea.
Carmi
Aaa nu-ti fie teama Misti ....nu mi se va intampla mie asa ceva....desi nu folosesc chiar nici o metoda.....
Sorin de multe ori am auzit ca un copil e o binecuvantare dar eu personal ma consider muult prea dificila....cat despre tata......nici macar nu mi-l pot imagina.........
Scarlet
Daca vorbim despre moralitate... avortul NU este moral..... dar in ziua de astazi cu atatea mijloace de contraceptie..... NU mai este cazul sa se faca avorturi "la cerere"...!!!

U copil NU poate fi decat o binecuvantare la casa omului....... sa-i auzi primul sunet, sa-i urmaresti evolutia in timp, sa-l iubesti, sa te lasi pe tine si sa faci totul pentru el....!

Dar mai exista si avorturi terapeutice.... avorturi spontane..... si aici e clar ca nu este vina femeii!!!


Scarlet smile.gif
Sagitarius
Din punct de vedere moral avortul NU este moral deloc
Ador f mult copii si as vrea sa am cel putin unul wink.gif
axel
Sa extind putin subiectul: contraceptia - morala sau nu?
Ca sa incep discutia, mai multe metode de contraceptie previn dezvoltarea zigotului/embrionului dupa ce a avut loc fecundatia.
Ulysses.Odyossus
Serios vorbind, cum pot sa-si dea cu parerea barbatii in privinta avortului?
secunda
cum adica barbatul nu isi da cu parerea?! yikes.gif adica singura l-a facut femeia?

bdl
Citeste tot ce s-a scris si pe urma o sa vezi de ce. Nu citi numai ultima pagina.Ideea e alta.
Mi_
Cu avorturile pe banda rulanta nu prea sunt de acord (nu ca ar conta), dar nu stiu sa spun precis de ce (pot sa ma contrazic singur pentru orice idee pro, si invers).

Iar cu avorturile medicale sunt în ceata, sunt oarecum de acord (nu ca ar conta) si va invit sa vizitati un muzeu de morfopatologie cu feti dismorfici pusi în borcane sau sa cunoasteti o familie care are nenorocirea de a îngriji un monstruletz (la propriu) fara nici o urma de umanism, sau de a îngriji un rebut morfologic pâna moare (ca moare sigur pâna la urma, chinuindu-se). Trauma unui avort preventiv e o nimica toata fata de trauma familiei ce va urma nasterii. Ma rog, parintii pot sa spuna Nu daca vor, nu-i obliga nimeni.

Am vazut o gramada de avorturi si cred ca ar trebui turnat un film cu asta, mai ales când în cazul sarcinilor avansate trebuie scos foetusul cu forcepsul bucata cu bucata, o mânuta, un piciorus, uite ca l-am prins si de cap, trage-l bine, vai s-a împrastiat creierul, nu-i nimic aspiram, data viitoare nu-i mai sfâsii maruntaiele, uite ca inima înca-i mai bate, un deliciu pur pentru toti cei prezenti. Ziceam de film, sa apara pe marile ecrane ca si campanie de educatie sanitara, poate le intra unora mintea-n cap.
Mistinguett
Probabil ca filmele despre un avort ar avea acelasi efect care il au si filmele despre ravagiile tutunului asupra plamanilor, adica aproape nul.
Cat despre descrierea foarte grafica facuta de tine: avorturile sarcinilor avansate nu sunt cele facute din cauze medicale? mi se pare ca te cam contrazici in cele spuse. Esti pro avort din cauze medicale dar contra cand cand descrii procedura.
Poate n-am inteles eu corect, dar zi ca esti contra si cu asta basta.
Mi_
Nu am vazut înca un film de educatie cu niste plamâni plini de gudron, dar cu siguranta nu e acelasi lucru cu sfârtecarea unei vietati vii ce aduce a om si care ar fi trebuit sa devina om.

Pro avort din cauze medicale ... da, cu jumatate de gura, ca si aici îmi pun destule probleme existentiale.
Contra avortului ca descriu procedura ... e drept ca n-am precizat, aveam în minte zecile de cazuri de avorturi la cerere în lunile 2-3 care nu aveau nimic în comun cu vreo patologie medicala, erau niste banale avorturi pe banda rulanta.




Inima începe sa bata în a 17-a zi de la fecundare !
Lilith
Sorine , tu esti o exceptie ! spoton.gif Carmi are dreptate , si tu ai , fiecare simte ce are in jur . Cunosc o femeie pt care a hotarat barbatul sa nu faca avort . Doi copii . Apoi i-a parasit . Pt el a fost un capriciu . Cunosc deasemenea barbati care nu-si doresc copii , care poate s-ar emotiona si ei la batutul picioruselor , daca i-ai forta , dar daca nu ?? Cunsoc femei singure . Femei nesigure . Sarcina le atinge pe toate , mai ales pe ele , sarcina nu vine doar intr-un cuplu fericit , unde e bine venit un copil . Nu putem judeca o femeie care face avort pt atatea altele care nu pot avea un copil . Nu e corect . Am auzit de multe ori femei cu probleme care le judeca pe cele care pot ramane gravide si nu-si doresc acel copil . Sau daca nu mai fac copli, e din cauza unui avort . Nu conteaza care a fost cauza , nu o sa-si dea acum cu pumnii in cap ca trebuia sa faca acel copil in acele conditii , cand nu-l dorea , cand nu putea , cu sau fara tata , ce conteaza cum va trai ? conteaza sa nu riste ea cu viitorii copii doriti . Daca nu mai poate face copii , asta e viata , nu e singura ! Sunt atatia copii abandonati de altele care nu au facut avort . Cat despre barbati , sa stea in banca lor cu sfaturile,ca nu e domeniul lor .
Sorine,te exclud,si cativa pe aici... wink.gif
MonicaV
Avortul este moral, pentru ca femeia are dreptul sa faca ce vrea cu corpul ei. Dealtfel, avind in vedere ca embrionul se fixeaza in corpul femeii fara voia ei, de ce ar avea ea datoria morala sa il lase acolo? In acest sens, avortul este unul din putinele cazuri in care pedeapsa cu moartea e dreapta. Avortul este pedeapsa cu moartea impotriva copilului care isi permite sa se dezvolte cu sila in corpul femeii.
Catalin
QUOTE

Avortul este pedeapsa cu moartea impotriva copilului care isi permite sa se dezvolte cu sila in corpul femeii.


huh.gif

Asta da punct de vedere original!
parpanghel
Parere strict personala : din cate am auzit, activitatea cerebrala a unui fat debuteaza in saptamanile 17-18, dupa caz. Deci, practic vorbind, viata lui ca persoana debuteaza in aceasta perioada. Inainte de debutul activitatii cerebrale absolut toate functiile vitale sunt controlate si monitorizate de organismul mamei. As zice ca problema moralitatii se poate pune numai pentru un fat cu activitate cerebrala, nu si pentru unul care nu are inca un sistem nervos functional.
Tudy
@parpanghel: Esti de parere ca existenta unei fiinte este strans legata de existenta unui sistem nervos?
Mi_
QUOTE (parpanghel @ Jan 9 2004, 01:15 PM)
din cate am auzit, activitatea cerebrala a unui fat debuteaza in saptamanile 17-18, dupa caz. Deci, practic vorbind, viata lui ca persoana debuteaza in aceasta perioada.

Nu, totusi nu are nici o legatura activitatea cerebrala primitiva cu personalitatea, care începe sa se dezvolte la ceva timp dupa nastere.
47462
Unii se gandesc la avort ca la un lucru simplu si usor, folositor chiar atunci cand nu iti doresti copilul. Dar de metode contraceptive nu ati auzit? Nu vi se pare morbid sa ucideti o fiinta. Si acum o sa-mi spuneti ca avortul se realizeaza in primele luni cand de fapt nu se formeaza mare lucru. Dar daca creatura aceea pe care o omorati putea fii un viitor geniu, daca ajungea un muzician sau un poet cunoscut? Si daca nici acum nu v-am convinc ca e un lucru mai mult imoral decat moral...puneti-va voi in locul creaturii aceea. Imaginativa ca puteati fi voi aceia nedoriti si omorati.
Nu zic nu atunci cand e absolut necesar...dar nu atunci cand metodele contraceptive va deranjeaza...sau nici macar nu vreti sa va informati...
zar
avortul?????????????

deja barbatii nu prea cred ca ar avea multe de spus, parerea lor si atat... dar discutia se poate lungi aeternam, atat timp cat nu se stabileste care-i traba cu fatul... cand si cum? dar si pe fat nu-l priveste decat 50%, restul este mama ( femeia).

ce te faci cand fatul este produsul unui viol?

cand tatal o loveste pe mama, iar fatul moare, ce se prevede vatamare corporala sau omucidere?

etc,
Nico
Imi pare rau ca nu am timp acum sa citesc tot ce ati scris voi, dar cu siguranta voi reveni.
Ce pacat ca toti cei ( pentru ca implica si responsabilitate masculina 50%) care ajung la avort nu-si pun problema moralitatii. Am stat fata in fata cu femei care au ajuns la al 20-lea si chiar mai mult si daca vede cineva ceva moral in asta... Desi pot crede ca exista cazuri particulare in care aceasta interventie poate fi indreptatita intr-o oarecare masura, in cea mai mare parte ea este rezultatul propriei noastre ignorante iar eu il consider un act de agresiune extrema asupra fiintei umane, atat "mama" cat si hai sa ii zicem stiintific produs de conceptie. Daca privim problema din punct de vedere social, avortul este necesar, dar daca ne raportam dpdv uman, nu gasesc nimic moral...Ramane la latitudinea fiecaruia, cat si cum simte.
(Geni, toata stima mea pt acest topic)
Diana-Maria
Foarte delicat subiectul.
Exista avorturi terapeutice. Exista avorturi facute din cauza inconstientei si a lipsei de educatie... sad.gif
Ce ne facem daca mama e minora si a fost victima unui viol, a unui abuz?!
De cele mai multe ori ne grabim sa "dam verdicte" si vinovatul e mai intotdeauna mama... desi acel copil care ar fi trebuit sa se nasca nu e facut doar prin aportul mamei...
Eu ma intreb insa si altceva: oare cita moralitate exista intr-un avort facut pentru ca mama isi pierde serviciul si realizeaza ca nu exista posibilitati materiale de intretinere a noii vieti...
Sau cita moralitate exista la acei parinti care nu au cu ce sa se intretina pe ei , dar fac cite un copil pe an?!
Voi reveni...
Nico
Eu am cunoscut femei care nu si-au abandonat copiii desi acestia au fost urmarea unui viol... Pe mine experientele lor m-au pus pe ganduri ...

Diana-Maria
Si ajungem la altceva: avortul este strins legat de calitatea omului.
De prejudecata care spune ca daca produsul conceptiei este rezultatul unui viol, el trebui stirpit neaparat. De gradul de cultura, de umanitate...
DeeDee
Eu cred ca in ziua de azi prea putin se gandesc la avort in termenii moralitatii , si s-a ajuns sa se gandeasca in termenii necesitatii...Suna groaznic ce zic dar e adevarat
Diana-Maria
CUTREMURATOR ! AICI !
Imaginile spun mai mult decit o biblioteca intreaga. cry.gif
Aramis
Diana-Maria, daca nu ma insel tot tu ai pus un link despre avort in alta parte... M-am uitat zilele trecute la acele imagini si am ramas ingrozita... De data asta am ales sa nu ma mai uit la noul link... nu stiu daca as putea rezista...
Pana acum nu m-am gandit prea mult la avort, tin minte ca acum vreo 2-3 ani am discutat cu un profesor de religie care imi spunea ca exista cazuri in care Biserica nu condamna avortul (nu mai tin minte exact... parca atunci cand trebuie sa alegi dintre viata fatului si cea a mamei... si mai erau cateva situatii...) Eu nu le condamn pe cele care au ales aceasta cale, la o adica fiecare are motivele ei. Ideal ar fi sa nu ajunga nimeni intr-o asemenea situatie... ideal ar fi sa fim atenti... Dar viata nu e o utopie...
In ceea ce ma priveste, consider avortul imoral. Este o crima care cu greu poate fi justificata, mai ales acum, cand exista nenumarate metode de contraceptie...
Inorog
QUOTE
exista cazuri in care Biserica nu condamna avortul


Dupa stiinta mea este un singur caz in care biserica nu condamna avortul. Cazul in care este pusa in pericol sanatatea mamei. Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Clopotel
Dragii mei,
Daca imi este permis am sa-mi dau si eu cu parerea.. si fara a face apel la religie doar la moralitate si logica...
Eu zic ca omul incepe sa existe de la conceptie si pana la moarte... E adevarat ca are mai multe etape in viata si aceste etape au nume diferite: fat, sugar, copil, adolescent, adult, batran... Dar va rog sa remarcati ca in toate aceste perioade fiinta aceea este tot om...
Unii zic ca fatul nu are constiinta de sine si deci nu este un om...
Eu zic ca el are totusi o constiinta la nivelul lui de dezvoltare, dar nu asta e problema, nici un om in coma nu are constiinta de sine atunci... si putem sa-l omoram?
Unii zic ca barbatii nu ar trebui sa-si dea cu parerea, ca e doar treaba doamnelor, ca ele trag ponoasele...Umila mea parere, este ca toti oamenii, indiferent de sex, pot sa-si spuna opinia, indiferent de subiect... Pana la urma, e vorba de viata cuiva in joc, chiar daca nenascut, dar el traieste...are viata in el...despre acea viata isi dau oamenii cu parerea si nu despre dorintele, temerile sau problemele mamei...
Unii zic ca sarcina provocata de un viol e moral sa o elimini...Eu zic, ca nu are a face una cu alta... violul e facut deja...nimic nu mai poate schimba asta... dar si omuletul traieste... Sa-l omori pe copil ca un individ are probleme mintale... e cel putin ciudat....
Unii zic ca daca sarcina pune in pericol viata mamei atunci se poate apela la avort...Eu zic ca mama este singura in masura sa ia decizia asta (daca este constienta evident), si nu e de condamnat daca prefera sa traiasca ea in locul fatului... Aici e vorba de a da o viata, care deja exista si e sigura, pentru una care exista, e adevarat, dar inca nu e sigur ca va trai... Au fost mame care au riscat acest lucru, si si-au dat ele viata pentru copil... Dar eu ma gandesc ca a fost alegerea lor, si nu ai ce sa condamni, ba din contra... ai ce sa admiri...
Unii zic ca decat sa nasti un copil care va trai in saracie si in mizerie, mai bine sa-l avortezi...Daca e sa mergem pe acest principiu, pentru ca fiinta aceea oricum exista si traieste, ar trebui sa omoram toti saracii atunci cand ii prindem, pe motiv sa nu se mai chinuie... Pana la urma e loc pentru toata lumea pe globul asta...

In concluzie, dupa simpla mea parere, avortul oricum ai intoarce problema, tot omor se numeste...caci fatul e in viata... (repet...exceptie cand viata mamei e in pericol..)

PS.OMÓR, omoruri, s.n. Faptul de a omorî; luarea vieţii cuiva; crimă, omucidere, asasinat. ♦ (Jur.) Infracţiune care constă în uciderea unei persoane. ♦ Măcel. – Din omorî (derivat regresiv). DEX
AVÓRT, avorturi, s.n. Întrerupere accidentală sau provocată a gravidităţii înainte ca fătul să poată trăi în afara organismului matern. – Din avorta (derivat regresiv). DEX
(dar el traieste deja, adica e viu, in organismul matern...)
MIA
Cita vreme majoritatea romancelor au o educatie sexuala/planificare familiala cvasi-inexistenta avortul o sa ramina metoda de contraceptie covirsitor folosita. sad.gif Desi dupa mine e mai degraba ceva ce ar trebui folosita ca "ultima solutie" ...

[Editat: am considerat ca injuratura poate sa lipseasca.]
jet li
Se se dea o lege,pentru cine vrea sa avorteze sa nu avorteze, sa poata sadea copilul in grija statului dupa ce-l naste si sa uite de el dupa aia daca vrea, tot e mai bine. Daca statul asta roman nu e in stare sa aiba grija de mancarea si educatia catorva copii ar trebuii sa-i fie rusine sa se mai numeasca stat
Sushi
QUOTE (Diana-Maria @ 14 Feb 2005, 09:22 AM)
CUTREMURATOR ! AICI !
Imaginile spun mai mult decit o biblioteca intreaga. cry.gif

Diana,
Filmul este unul de propaganda!!! si nu are absolut nimic de a face cu realitatea. Avorturile la cerere se fac pina in luna a 3-a de sarcina, cind fatul nu arata ca cei prezentati in film. Mai multe n-o sa spun decit ca nu tot ce zboara prin media se maninca, ok?
bubu
Orice s-ar spune...am omorit suflete ca sa ne fie noua mai bine.
Clopotel
Planorista,
QUOTE
Filmul este unul de propaganda!!! si nu are absolut nimic de a face cu realitatea.

Adica imaginile din acel film sunt trucate, nu-i asa? daca zici ca nu au legatura cu realitatea... ohmy.gif
QUOTE
Avorturile la cerere se fac pina in luna a 3-a de sarcina, cind fatul nu arata ca cei prezentati in film.

Si un om la 3 luni e mai putin valoros decat unul la 8 luni, la 3 ani, la 50 ani ??!! ohmy.gif
Sushi
QUOTE (Clopotel @ 14 Feb 2005, 05:56 PM)
Si un om la 3 luni e mai putin valoros decat unul la 8 luni, la 3 ani, la 50 ani ??!! ohmy.gif

Te rog sa recitesti ce am scris: Avorturile la cerere se fac pina in luna a 3-a de sarcina, cind fatul nu arata ca cei prezentati in film.

Si asta o sa fie ultima mea interventie la acest subiect.
Clopotel
Si care e problema ca nu arata?! Nici un copil la 2 ani nu arata ca unul la 80 ani, si poti sa-l omori pentru asta, fie si la cerere??!! hh.gif
MIA
QUOTE (Clopotel @ 14 Feb 2005, 06:31 PM)
Si care e problema ca nu arata?! Nici un copil la 2 ani nu arata ca unul la 80 ani, si poti sa-l omori pentru asta, fie si la cerere??!! hh.gif

AFAIK - la 3 luni fatul e mai degraba un embrion mai dezvoltat si e discutabil daca este "om". Sau are duh sfint sau ... rolleyes.gif
Clopotel
Draga Mia,
QUOTE
la 3 luni fatul e mai degraba un embrion mai dezvoltat si e discutabil daca este "om".

Adica din vorbele tale sa inteleg ca embrionul este egal cu zero, nu are valoare, e un nimic...
Sper ca realizezi ca embrionul ala erai tu cand aveai 3 luni, sau tu crezi ca acum valorezi mai mult decat la 3 luni...??!!
Zici ca e discutabil daca este om... pai uita-te la tine si spune daca embrionul ala era om sau nu...
Sau tu..in care secunda crezi ca ai devenit om?!

QUOTE
Sau are duh sfint sau ...

Dupa cum vad eu ca privesti lucrurile, eu zic ca acel embrion, initial a avut Duh Sfant, dar din motive ce te privesc....o fi plecat .... unsure.gif
bdl
Sper ca realizezi ca embrionul ala erai tu cand aveai 3 luni, sau tu crezi ca acum valorezi mai mult decat la 3 luni...??!!
Zici ca e discutabil daca este om... pai uita-te la tine si spune daca embrionul ala era om sau nu...
Sau tu..in care secunda crezi ca ai devenit om?!


Clopotel,
Sa zicem ca sint de acord cu afirmatia ta.... Dar atunci, ce facem cu ceilalti spermatozoizi care , teoretic vorbind, ar putea devenii tot atitia.... Clopotei sa zicem? Nu e si aia tot o crima? ohmy.gif
Diana-Maria
Planorista, esti totusi de acord ca bebeul e o fiinta vie?
Sushi
Am promis ca ma abtin sa mai comentez aici... bebeul este o fiinta vie, categoric. Poate facem totusi diferenta intre bebe si embrion/fat.
Anyway... eu m-am referit strict la filmuletul cu pricina, am afirmat ca este UN FALS, ca este vorba de propaganda anti-avort nu de realitatea biologica.
Considerentele de factura religioasa ale avortului nu ma intereseaza si nu le-am discutat aici.
Pace!
Clopotel
Draga Bdl,
Nu stiu cati ani ani, dar un fat nu este un spermatozoid...daca ma intelegi...
Un fat rezulta pana la urma prin unirea dintre un spermatozoid si un ovul...asta stiu si elevii mai maricei, cam pe la a 5-a
Care spermatozoid se uneste cu ovulul este treaba selectie naturale... caci altfel am fi avut mai multi Bedelei dintr-un singur ovul.. si din fericire nu este asa... ne-am ales doar cu unul...
Fiinta devine din momentul in care cele doua componente sau unit...si de atunci are viata si e vie. Din acel moment poti sa spui ca ai fost tu. Daca folosesti prezervativul nu inseamna ca omori o fiinta vie. Daca scoti fatul din burta mamei atunci poti spune ca ai omorat o fiinta vie, adica un om daca aceea fiinta era un om sau un bivol daca acea fiinta era un bivol...ma rog.. bivolita... Niciodata altceva...

Edit... parca cu tine promisesem ca nu discut cativa ani.... tongue.gif
Clopotel
QUOTE
Considerentele de factura religioasa ale avortului nu ma intereseaza si nu le-am discutat aici.

dar eu nu am pomenit nimic de religie...
Noi vorbim aici de morala...altfel ce vreti sa spuneti, ca noi nu ne omoram unii pe altii doar pentru ca ne e teama sa nu fim pedepsiti de lege.
Adica daca legea zice ca daca omori bebeul dupa ce ii tai cordonul e omor, daca il omori cu o secunda mai inainte... nu e nimic... Asta da morala si logica...
Sushi
QUOTE (Clopotel @ 14 Feb 2005, 09:20 PM)
...altfel ce vreti sa spuneti, ca noi nu ne omoram unii pe altii doar pentru ca ne e teama sa nu fim pedepsiti de lege.

Daca vreau sa spun ceva sa stii ca o pot face si singura. Multumesc.
bubu
QUOTE (Planorista @ 14 Feb 2005, 06:09 PM)
Te rog sa recitesti ce am scris: Avorturile la cerere se fac pina in luna a 3-a de sarcina, cind fatul nu arata ca cei prezentati in film.

Exista copii care se nasc cu malformatii si arata mai uriti(sau a necopil daca vreti) decit fatul pina in 3 luni.Asta nu inseamna ca ne da dreptul sa luam decizii daca sa ramina in viata sau nu.Nu cred ca aspectul conteaza aici si mai degraba daca la aceea virsta este suflet(are viata) sau nu.
Dar se pare ca omul modern a rezolvat si problema aceasta de constiinta:simplu...fatul pina in 3 luni nu este considerat om.Si ne-am spalat pe miini.
Sushi
Ma scuzati dar eu chiaaar nu mai pricep. Am spus ca un fat de trei luni nu arata ca avortonii din film... adica ce arata ei acolo NU corespunde realitatii. Nimeni n-a vorbit aici de estetica fetilor sau de aspectul fizic al copiilor cu handicap.
Citeodata chiar stau si ma mir...
Dar ma rog, daca asta vreti sa auziti SI de la mine, poftim: "Uuaaauuu ce film! Asa ceva! Precis ca este real si adevarat ce arata aia acolo ca doar e filmat!".
Multumita toata lumea?
Michelle
QUOTE
Adica imaginile din acel film sunt trucate, nu-i asa? daca zici ca nu au legatura cu realitatea... ohmy.gif


Daca este filmul pe care -l stiu eu de pe un alt forum ,pentru ca a doua oara nu indraznesc sa-l mai deschid ,atunci dati-mi voie sa va spun ca imorali , dar mai ales bolnavi la cap sunt autorii filmului ! devil.gif
Eu nu pot sa-nteleg asta, dai lectii de moralitate ,lectii despre ocrotirea vietii si arati imagini demne de filmele horrorCum sa indemni omul la sensibilitate ,la iubirea aproapelui cind tu arati carnagii? Din punctul meu de vedere e imoral numai sa te gandesti sa curmi o viatza de om darmite si sa actionezi ,dar nu cred ca asa se poate face educatie ! Arata-i omului ce frumos este un suflet de copil ,ce bucurii iti aduce nasterea unei vieti dar nu bucati de feti morti ca sa-l sensibilizezi! Si nu prea cred ca ce ne arata ei in acest film sunt rezultatul vointei umane ,mai curand e vorba de sarcini oprite in evolutie din varii motive , chiuretaje in urma unor intreruperi de sarcina care tin de alte motive .Altfel nici un medic normal la cap nu da curs unei asemenea cereri atat de tarziu !
bdl
Clopotel,
Deci sa inteleg ca.... pe bucati, nu avem un "suflet", dar impreuna, dupa ce s-au imbirligat acolo, si au facut un ghemotoc ceva mai mare, gata, automat avem omul... Corect?
Intreb pt ca te vad foarte inversunata impotriva avortului, si tu si bubu ......
In principiu nici eu nu-l aprob, dar nu e treaba mea sa judec alte femei care decid sa faca avort....este decizia lor si ele trag ponoasele.....argumentele de genul nu e moral sau e o crima, sint puerile in chestiunea asta....
Medicina cred ca s-a exprimat destul de clar pina la ce virsta intra uterina se poate face avortul fara nici o problema.... inclin sa dau dreptate medicinei.....
Il vad si pe Bubulica f pornit pe treaba asta..... el e genul care doarme cu biblia sub perna..... si nu-l condamn pt treaba asta....
Dar as vrea sa-mi explice o chestie atunci....pe undeva o sa vedem ca are legatura si cu avortul/curmarea unei vieti si cu "moralitatea" ce decurge din credinta si ar trebui urmata de toti oamenii.... e pur si simplu o problema teoretica, si te invit si pe tine sa spui parerea....
Biblia ne spune ca d-zeu a creat omul si tot ce e pe lume.... teoreticienii de pe forum sustin ca d-zeu a creat omul perfect dar i-a dat liber arbitru si in felul asta omul, din propie initiativa, a inceput sa pacatuiasca...
Dar stim ca in natura exista alte specii care isi devoreaza de multe ori puii... sau isi omoara partenerul dupa consumarea actului sexual.... sint doar doua exemple, ele pot fi mai multe....
Acum, daca toate speciile sint creata de d-zeu, intrebarea e.... la acele animale cine le-a dat acele instincte?D-zeu sau e "liberul lor arbitru"? Pt ca daca e d-zeu, nu e un instinct ... crestinesc sa zicem, sau care sa indice bunele intentii ale lui doamne -doamne....Daca e liberul lor arbitru, sa inteleg ca ele au ales sa faca asta?Adica nu a fost asa de la inceput?
Si acele vietati au sau nu suflet?Sau ma rog, ce numiti voi suflet....
Figaro
Partea mai frumoasa ar fi ca exista si barbati care sunt autorii morali ai unui avort. Prin diferite mijloace, nu intotdeauna foarte dure. Unii chiar subtiri la prima vedere.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.