Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avortul - Moral Sau Nu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Ovidius
QUOTE
nu mi se pare ok ca aproape nici o femeie, cand face lucrul asta, nu e constienta si complet informata de ceea ce face,

Din pacate, metodele de informare sunt total aiurea. In loc sa se faca o informare permanenta la nivel de cabinet si/sau medic, se fac tot felul de campanii pompieristice care in afara de consumul de bani, nu prea le vad nici eu rostul.
mutulica
nici nu stiu ce e mai etic si mai moral... un avort, sau un copil nedorit, care ori ajunge pe strazi, ori se transforma in paratrasnetul a tot ce isi arunca in cap cei ce nu l-au dorit

de ce ar trebui sa fie moral si etic sa lasi un copil sa se nasca, sa il cresti anapoda, ca apoi sa te intrebi daca nu e buna pedeapsa cu moartea pentru ca a ajuns un talhar?
cu ce este mai aproape de morala si etica lumii de azi sa lasi o sarcina nedorita sa avanseze pina acolo unde va distruge o gramada de alte vieti. admit ca poate au gresit.. dar de ce trebuie sa persiste in greseala?

mas media arata azi dimineata cazul fatului abandonat in buda... intr-un camin din timisoara...
nu am retinut daca fatul a supravietuit... sper ca da... si ma intreb.. cum dracu va reactiona la maturitate cand se va lovi cu adevarul crunt in fata? sa fi fost nascut si abandonat in wc?
iar daca nu va supravietui..
Zikkă
QUOTE(mutulica @ 5 Mar 2008, 11:50 AM) *
nici nu stiu ce e mai etic si mai moral... un avort, sau un copil nedorit, care ori ajunge pe strazi, ori se transforma in paratrasnetul a tot ce isi arunca in cap cei ce nu l-au dorit...


adicatelea uni bati nenea mutu
ha? wink.gif
mutulica
bat saua...
Zikkă
siiii
cala ce spunea?
rofl.gif
ierea de lemn si scartaia
Michelle
Cazul copiilor aruncati in WC/ghena de gunoi...iti dai seama ca femeile care fac asta au ajuns intr-un asemenea stadiu nu din cauza ca au constiinta si privesc avortul ca pe ceva imoral.
nu vorbim despre animale pe topicul asta,nu ? nu vorbim de cazuri patologice-fat cu risc de malformatii,sarcina care pericliteaza viata mamei;de asemenea nu vorbim de accidente intamplatoare-gen o data-n viata.
vorbim de fiinte umane cu creierul mai dezvoltat decit al unei gaini care face oua ,fiinte care din comoditate,nestiinta,indiferenta,nesimtire practica intreruperea de sarcina ca un mijloc curent de a te debarasa de ceva ce nu-ti doresti.Care si-au facut din asta o metoda uzuala la care apeleaza ori de cite ori au uitat sa-si ia pilula sau sa cumpere un prezervativ.In cazul asta,da,e imoral.Viata copilului tau,desi el se afla inca in corpul tau,nu-ti apartine!
Nu faci ce vrei cu ea ca nu-ti convine tie sa cresti un sau inca un copil.
mutulica
si daca persoanele respective sunt atit de iresponsabile ca nu le pasa daca mai baga o sarcina au ba... cat de responsabile crezi ca vor fi in a creste, educa si indruma pe acea fiinta cu creier mai mare decat gaina?

sper sa nu fiu perceput ca un hitler care vrea sa curete lumea de anomalii prin avort, dar... totusi, cred ca e de preferat ca atunci cand nu avem un sistem pus la punct, care sa ia copii nedoriti in grija, si sa le asigure un viitor macar sa le lasam pe mame sa renunte cat inca o mai pot face
Zikkă
QUOTE(mutulica @ 5 Mar 2008, 02:11 PM) *
... sper sa nu fiu perceput ca un hitler care vrea sa curete lumea de anomalii prin avort, dar... totusi, ....

nenea
io cred ca ai ceva cu mine
matale
devil.gif
mutulica
QUOTE(Zikkă @ 5 Mar 2008, 04:23 PM) *
nenea
io cred ca ai ceva cu mine
matale
devil.gif


mai.. nu imi amintesc nici macar sa fi fost gravid, cu atit mai putin sa fi incercat sa avortez sau sa nasc prin buda...
dar mai stii...am avut o perioada in care beam cam mult, recunosc
Ovidius
QUOTE
cred ca e de preferat ca atunci cand nu avem un sistem pus la punct, care sa ia copii nedoriti in grija, si sa le asigure un viitor macar sa le lasam pe mame sa renunte cat inca o mai pot face

Nu e de ajuns un sistem care sa preia copii nedoriti ci avem nevoie de educatie, dar nu in sensul orelor de biologie sau matematica, ci in sensul "educatiei practice" (na ca l-am intrecut pe Becali cu expresia asta) de care noi inca ducem lipsa. Cred ca ar fi de bun simt sa existe niste ore de igiena, metode contraceptive, riscurile si avantajele lor, riscurile contactului sexual neprotejat, informare despre ce faci daca ramai insarcinata si nu-ti doresti copilul, cum sa decizi daca pastrezi sau nu copilul, ce se intampla la un avort, riscuri, etc.
Serenity
Aia tot zic si eu.... Eu am facut in facultate (abia) un curs de Psihologie Sexualitatii (care era mai mult un curs de sexologie, fiind predat de o tantiprofesoara medic) foarte bine organizat, predat, structurat. De-abia dupa ce am terminat cursul asta mi-am dat seama cat de inutile si prost predate sunt orele alea de educatie sexuala din liceu. Toata lumea stie ca "trebuie sa se protejeze", problema e ca nimeni nu ajunge sa constientizeze cat de grave si probabile sunt consecintele sexului neprotejat. Cred ca pe asta ar trebui mai mult sa se concentreze cei care se ocupa de camopaniile astea, nu pe insirarea unor metode de contraceptie care oricum iti intra pe o ureche si iti ies pe alta. Sa se insiste mai putin pe "cum" sa te protejezi si mai mult pe "de ce".

E mult mai important sa fie prevenite chestiile astea, pentru ca odata ajunsa in situatia de a fi insarcinata si incapabila sa cresti un copil in conditii optime (sa nu mai vorbim de cazurile in care ai 13 ani si habar nu ai cine e tatal laugh.gif), oricare alegere ai face, tot una proasta si imorala va fi. De ce sa fi nevoita sa alegi "cea mai buna dintre rele" cand poti sa nu ajungi aici, fir-ar sa fie! (nu vorbesc de cazurile cand e un accident, sau mai stiu eu ce alte exceptii).

Si vorba lui Ovidius: daca atunci cand femeia vine sa ii faci avort, tu ca doctor, ti-ai rupe 5 minute din pretiosul timp sa ii explici ce naiba inseamna cu adevarat avortul ala, sigur ti s-ar reduce clientela laugh.gif E ca si in cazul unei gagici care dupa ce si-a pus silicoane a vazut un film cu operatia respectiva si, socata, a decarat ca daca ar fi vazut filmul inainte, nu ar fi facut sub nici o forma operatia. Medicii astia au tot interesul ca tu sa vii si sa faci avort/pui silicoane. Avortul tau e painea lor tongue.gif Doar n-o sa-si bage in sperieti clientela...
Sushi
QUOTE(Michelle @ 5 Mar 2008, 11:49 AM) *
Cazul copiilor aruncati in WC/ghena de gunoi...iti dai seama ca femeile care fac asta au ajuns intr-un asemenea stadiu nu din cauza ca au constiinta si privesc avortul ca pe ceva imoral.
nu vorbim despre animale pe topicul asta,nu ? nu vorbim de cazuri patologice-fat cu risc de malformatii,sarcina care pericliteaza viata mamei;de asemenea nu vorbim de accidente intamplatoare-gen o data-n viata.vorbim de fiinte umane cu creierul mai dezvoltat decit al unei gaini care face oua ,fiinte care din comoditate,nestiinta,indiferenta,nesimtire practica intreruperea de sarcina ca un mijloc curent de a te debarasa de ceva ce nu-ti doresti.Care si-au facut din asta o metoda uzuala la care apeleaza ori de cite ori au uitat sa-si ia pilula sau sa cumpere un prezervativ.In cazul asta,da,e imoral.Viata copilului tau,desi el se afla inca in corpul tau,nu-ti apartine!
Nu faci ce vrei cu ea ca nu-ti convine tie sa cresti un sau inca un copil.



o data-n viata e mai moral decat de doua sau mai multe ori?
Michelle
O data-n viata poate fi un accident si nu e neaparat imoral daca e doar un accident,decit poate daca e facut(avortul) cu bunastiinta si cu reacredinta.

Errare humanum est,perseverare diabolicum
Sushi
QUOTE(Michelle @ 5 Mar 2008, 09:00 PM) *
O data-n viata poate fi un accident si nu e neaparat imoral daca e doar un accident,decit poate daca e facut(avortul) cu bunastiinta si cu reacredinta.

Errare humanum est,perseverare diabolicum


nimeni nu face expre sa ramana insarcinata ca sa aiba ce avorta. A avorta nu e ca o plimbare prin parc. E o trauma fizica si psihica si nici o femeie nu se supune ei din placere.
Sarcina nedorita este prin definitie un accident.
Despre femeile ce folosesc avortul ca metoda contraceptiva ce sa zic? Poate ca sunt prost, putin sau eronat informate cu privire la metodele contraceptive?
Ce e imoral e imoral indiferent daca se "intampla" o data-n viata sau de zece ori. Si imoral din punctul cui de vedere? Al religiei?
Cine suntem noi sa aratam cu degetul? Avem fiecare crucea noastra asa cum si amaratele alea care fac nenumarate avortul (chiar! exista vreo statistica la care faceti referire cand vorbiti de femei ce avorteaza frecvent?). E corpul lor si daca viata din burta lor nu le apartine lor atunci poate apartine vecinilor, colegilor sau unor forumisti inflacarati sa gaseasca si sa trateze bube-n alte capete decat cele personale?
Anyway, cele ce avorteaza ca metoda contraceptiva pot fi doar din patura bogata a societatii, avand in vedere CAT costa un avort!
Michelle
Mie nu-mi trebuie statistici ca sa stiu ca e o situatie de fapt.Am vazut cu ochii mei,live,un asemenea triaj intr-o zi obisnuita la o clinica de ginecologie.Am trait si traiesc printre femei a caror generatie a fost sacrificata prin legile antiavort ale lui Ceausescu.Cine a trecut prin asta,a invatat ceva,cine nu,nu!
Eu asta cred :ca e imoral si de asemenea mai cred ca ti se poate intampla sa gresesti o data-n viata din diverse motive.Dar scuza-ma daca consider ca nu poti s-o tii asa o viata-ntreaga din accident in accident.Asta nu inseamna ca judec pe nimeni.Nu stau la fundul nimanui sa numar sau sa dau cu biciul.Si mai terminati cu bau-baul asta..."cine sunt eu sa judec?",una-doua n-ai voie sa-ti exprimi o parere ca esti bigot sau judeci. Vorbim de moral in esenta,nu de morala crestina.Viata copilului tau e a lui si nu-ti apartine.Un copil este un individ nou,o particica noua de univers recreat,nu o prelungire a parintilor lui si nu un pasaport spre nemurire.
A fost un caz recent in Bucuresti, una care s-a aruncat de la etaj cu propriul copil mic in brate.. tatal nu vroia sa-l recunoasca.Au murit amandoi.O dobitoaca.Si aicea imi permit chiar sa judec.Poate copilul ala,care nu putea inca sa-si exprime vointa,ar fi vrut sa traiasca.Recunoscut sau nerecunoscut.Daca i-ai dat viata si l-ai adus pe lume asta-ti da dreptul sa-l si omori? Si atuncea vin si intreb :cam pina la ce varsta (a copilului) ai dreptul sa-l omori?Nu vi se pare absurd si ilogic?
Sushi
QUOTE(Michelle @ 5 Mar 2008, 10:00 PM) *
Mie nu-mi trebuie statistici ca sa stiu ca e o situatie de fapt.Am vazut cu ochii mei,live,un asemenea triaj intr-o zi obisnuita la o clinica de ginecologie.Am trait si traiesc printre femei a caror generatie a fost sacrificata prin legile antiavort ale lui Ceausescu.Cine a trecut prin asta,a invatat ceva,cine nu,nu!
Eu asta cred :ca e imoral si de asemenea mai cred ca ti se poate intampla sa gresesti o data-n viata din diverse motive.Dar scuza-ma daca consider ca nu poti s-o tii asa o viata-ntreaga din accident in accident.Asta nu inseamna ca judec pe nimeni.Nu stau la fundul nimanui sa numar sau sa dau cu biciul.Si mai terminati cu bau-baul asta..."cine sunt eu sa judec?",una-doua n-ai voie sa-ti exprimi o parere ca esti bigot sau judeci. Vorbim de moral in esenta,nu de morala crestina.Viata copilului tau e a lui si nu-ti apartine.Un copil este un individ nou,o particica noua de univers recreat,nu o prelungire a parintilor lui si nu un pasaport spre nemurire.
A fost un caz recent in Bucuresti, una care s-a aruncat de la etaj cu propriul copil mic in brate.. tatal nu vroia sa-l recunoasca.Au murit amandoi.O dobitoaca.Si aicea imi permit chiar sa judec.Poate copilul ala,care nu putea inca sa-si exprime vointa,ar fi vrut sa traiasca.Recunoscut sau nerecunoscut.Daca i-ai dat viata si l-ai adus pe lume asta-ti da dreptul sa-l si omori? Si atuncea vin si intreb :cam pina la ce varsta (a copilului) ai dreptul sa-l omori?Nu vi se pare absurd si ilogic?


femeia suferea sigur de depresie, boala ce-n romania e inca stigmatizanta - banuiesc ca lucrurile nu s-au schimbat foarte mult in ultimii cinci ani? s-ar putea sa gresesc of course! femeia s-a aruncat ca era bolnava. Adica avea nevoie de tratament ...

si ca sa nu deviem de la tema avortului - parerea mea e ca singurele care pot vorbi despre asta sunt cele ce-au trecut printr-o asemenea experienta... daca au cumva curajul sa se expuna oprobiului hanului...?? unsure.gif
mutulica
QUOTE
A fost un caz recent in Bucuresti, una care s-a aruncat de la etaj cu propriul copil mic in brate.. tatal nu vroia sa-l recunoasca.
asta e o forma de avort post natal ... care putea fi evitata cu un avort.. pre-natal...

cred totusi ca un avort la timp evita o drama de tipul asta.. si drama in sine era mult mai mica
Michelle
QUOTE(mutulica @ 6 Mar 2008, 02:18 AM) *
asta e o forma de avort post natal ... care putea fi evitata cu un avort.. pre-natal...

cred totusi ca un avort la timp evita o drama de tipul asta.. si drama in sine era mult mai mica


avortul copilului sau avortul parintilor copilului?
asa,si pe urma vine Clopotel si zice ca infranarea lui/ei prevenea si avortul si crima si sinuciderea si ne-nvartim in cerc!
mutulica
mda.. infranarea sau castrarea?

raman la parerea mea.. o greseala e de ajuns - cea ca nu s-au infranat desfranatii ceia... nu mai trebuie si a doua, adica sa mearga pina la capat cu sarcina
sunt de acord cu tine, ca in unele cazuri... fac fetele avort mai des decat fac pipi... si poate ca s-ar merita un sistem de monitorizare care sa le indice pe cele batute in cap, si sa le trimita psihologi si sociologi pe cap, eventual si popi, care sa le explice care e smenu cu sexul fara frontiere si fara contraceptive
dar nu pot fi de acord ca vrei nu vrei, hai sa ne punem de nebuni pe puit ca ni se duce neamu'
Ovidius
QUOTE
Medicii astia au tot interesul ca tu sa vii si sa faci avort/pui silicoane. Avortul tau e painea lor Doar n-o sa-si bage in sperieti clientela...

Din pacate asa e, cu cat mai multe avorturi cu atat mai multi bani in conturile lor. Astia chiar ar fi in stare sa faca si insamantare artificiala numa ca sa ai ce sa avortezi si evident sa platesti ambele actiuni. E incredibil, dar pana nu patesti nu iti vine sa crezi. Nu, nu eu is patitul ci o prietena de familie care din cauza intarzierii menstruatiei aterizeaza la un atelier ginecologic. Ea naiva, medicul prost, niciunul nu si-a pus problema de sarcina posibila, asa ca a ajuns sa ia antibiotice timp de o saptamana. Abia la controlul urmator, vazand ca situatia persista, o pune medicul sa-si faca testul de sarcina, care test, iese pozitiv. Va dati seama ce a simtit femeia aia in momentul in care aflat ca e insarcinata si ca sarcina va fi cu riscuri din cauza antibioticelor. "Noroc" insa cu medicul respectiv, care s-a oferit sa-i faca un avort, ca doar e tanara si mai poate face altii. Insa din motive religioase, sarcina a fost pastrata. S-a nascut un copil frumos si sanatos, la prima vedere. Din pacate, a murit la 3 luni din cauza unei malformatii la inima. Vina? Lipsa de informare, foamea de bani, principiile religioase neadaptate zilelor noastre...
coconut
Dacă a luat antibiotice nu trebuie să ţină sarcina!!! Era de ajuns un medic tâmpit, de ce a trebuit să-i urmeze o mamă inconştientă?! Să fim serioşi, orice femeie ştie că n-are voie să ia antibiotice când este însărcinată! A făcut experineţă pe ea necrezând ce se întâmplă? Doamne, în astfeld e cazuri ar ttrebui obligate să întrerupă sarcina! Şi să-l dea în judecată ăe medicul care n-a ştiut să verifice situaţia înainte să-i prescrie antibiotice! Nu mai zic - e la mintea cocoşului - că odată întârziată menstruaţia primul lucru la care te gândeşti e sarcina! Doamne, parcă am fi în Evul Mediu!
Îmi pare sincer rău pentru cele întâmplate, dar e total aiurea să laşi o sarcină din motive "religioase", deşi ştii că-i din start compromisă! Un copil nu e o jucărie! Să vedem dacă iese bună sau nu fiindcă aşa scrie în Biblie!
Aţi văzut ce a păţit Bianca Brad din motive de prostie? Şi la ea n-a fost niciun medic care să-i dea antibiotice, ci propria ei ignoranţă! O sarcină nu se ţine cum dă Dumnezeu!
Michelle
Nu pot sa cred ca ginecologul i-a prescris antibiotice asa de florile marului,ca i-a intarziat ciclul! Poate prietena avea si o infectie ceva unsure.gif
Ovidius
QUOTE
Doamne, în astfeld e cazuri ar ttrebui obligate să întrerupă sarcina!

Direct nu, pentru ca asta chiar e imoral, dar indirect poate ca da. De ex. casa de aigurari sa-i refuze plata oricarei urmatoare interventii medicale in cazul in care sarcina e cu risc maxim, si nu s-a facut avortul. Vrei sa o faci, da nene fa-o, dar fa-o pe banii tai.

QUOTE
e total aiurea să laşi o sarcină din motive "religioase", deşi ştii că-i din start compromisă! Un copil nu e o jucărie! Să vedem dacă iese bună sau nu fiindcă aşa scrie în Biblie!

Da, asa e, dar ei asa considera ca domnul da, domnul ia iar noi nu avem dreptul sa facem ce vrem noi cu corpul nostru, ci doar domnul stie ce trebe...in fine.Totusi, partea buna, daca se poate spune asta, a fost ca tipa a beneficiat din plin de "asistenta psihologica" din partea comunitatii religioase si a trecut mai usor peste necaz.

QUOTE
Şi să-l dea în judecată ăe medicul care n-a ştiut să verifice situaţia înainte să-i prescrie antibiotice!

A vrut prietenul meu (sotul ei) sa-l dea, dar a primit scurt raspunsul: "poti sa ma dai, ca oricum sunt asigurat de malpraxis", asa ca a renuntat. Eu cred ca mai repede as fi batut-o mar (era o tanti) si eventual sa incerc sa-i fac si un avort, asa cum stiu eu cel mai bine, sa vada si ea cum e laugh.gif

QUOTE
Aţi văzut ce a păţit Bianca Brad din motive de prostie?

Pai care a fost cauza? Eu stiu doar ca a pierdut copilul inainte cu o sapt sa-l nasca.

QUOTE
Nu pot sa cred ca ginecologul i-a prescris antibiotice asa de florile marului,ca i-a intarziat ciclul! Poate prietena avea si o infectie ceva

Pai da, infectie a fost diagnosticul initial...care infectie s-a transformat ulterior in sarcina. Acuma nu stiu exact detaliile, o fi intrebat-o daca e insarcinata cumva si ea ar fi sustinut sus si tare ca nu, io fi dat antibioticele brusc si dintr-o data fara sa o intrebe nimic, habar nu am, iar acum e tarziu sa intreb, nu mai vreau sa aduc in discutie cazul. Asa ca o paranteza, acum e bine si fericita ca a nascut un alt copil.
coconut
Doamne ajută! Bine că e fericită! Să-i trăiască bebeluşul! wub.gif

Mă rog, nu mă bag, eu am o părere mai bună despre Dumnezeu! Sunt sigură că Lui nu i-ar fi plăcut să ştie că se lasă o sarcină cu riscuri... Şi acest fapt nu se paote demonstra decât prin folosirea inteligenţei cu care ne-a dotat! smile.gif
Mara
QUOTE(coconut @ 6 Mar 2008, 10:27 AM) *
Dacă a luat antibiotice nu trebuie să ţină sarcina!!!


Sa fim seriosi, sunt destule antibiotice care se pot lua in sarcina si nu afecteaza copilul. Dar intr-adevar, cazul prezentat e culmea bataii de joc, un gincolog ar fi trebuit sa-si dea seama ca femeia e insarcinata. sad.gif
Anca_M.
QUOTE(Mara @ 6 Mar 2008, 03:40 PM) *
Sa fim seriosi, sunt destule antibiotice care se pot lua in sarcina si nu afecteaza copilul. Dar intr-adevar, cazul prezentat e culmea bataii de joc, un gincolog ar fi trebuit sa-si dea seama ca femeia e insarcinata. sad.gif



Ai dreptate Mara e culmea bataii de joc si culmea ironiei, dar traim in Romanica noastra draga si nimic n-ar trebui sa ne mai mire, eu m-am dus la doctor pentru ca ma dureau foarte tare urechile si medicul mi-a prescris propolis rofl.gif blink.gif deci......
Ovidius
QUOTE
eu m-am dus la doctor pentru ca ma dureau foarte tare urechile si medicul mi-a prescris propolis

Ba sa fii inca multumita ca nu ti-a facut chiuretaj. (nu stiu ce zambaret sa pun, ala care rade sau ala care plange)

coconut, nu mi-ai zis din ce cauza a murit fetita Biancai Brad si cu ce a fost ea de vina.
Mara
QUOTE(Ovidius @ 6 Mar 2008, 04:28 PM) *
Ba sa fii inca multumita ca nu ti-a facut chiuretaj. (nu stiu ce zambaret sa pun, ala care rade sau ala care plange)

coconut, nu mi-ai zis din ce cauza a murit fetita Biancai Brad si cu ce a fost ea de vina.


Eu stiu ca a murit pentru ca avea prea mult lichid amniotic... ca avea si o malformatie la inima e partea a 2-a, dar nu asta a fost cauza mortii. De ce a fost Bianca Brad de vina habar n-am! unsure.gif
Leonardo
Morala este un cod de conduita impus social, religios, individual.
Acum discutia e de principiu: ce consideram imoral, din ce perspectiva?
Daca Morala ar fi un cod strict, foarte precis definit si universal atunci discutia asta ar fi simpla. Dar nu e asa, drept urmare cam orice poate fi moral si imoral deopotriva, functie de criteriile de analiza.
O persoana fara restrictii morale sau etice poate considera ca totul e permis fara sa se considere imoral in fata propriei judecati. Din punct de vedere social poate fi considerat insa imoral, dar si aici e relativ la societatea care judeca.
Din punct de vedere religios la fel.
Un act poate fi considerat moral sau imoral si functie de modul in care este identificat.

De ex. sinuciderea este considerata imorala daca este un act evident egoist, auto-comis. Dar daca acest act nu este evident, poate fi considerat un accident. De ex. cineva moare intr-o excusie solitara prin munti cazand intr-o prapastie; a cazut voit, a fost un accident? Eroii care au murit intr-o lupta inegala sunt omagiati, desi marea lor majoritate s-au avantat constient in aceasta batalie fara sanse de supravietuire. E o sinucidere in beneficiul altora si asta e considerat un act moral. Dar asa poate fi considerata si o sinucidere care de ex. salveaza familia de la a plati consecintele actelor sale (de ex. un mafiot ce stie ca va fi ucis ca pedeapsa, caz in care e foarte posibil sa-i fie ucisa si familia).



O sa incerc insa sa raspund intrebarii de la acest topic prin prisma moralei societatii in care traim.

sunt situatii cand avortul poate fi un act medical necesar pentru a salva viata 'mamei'. Ar fi imoral sa condamni la moarte si 'mama' si fatul dintr-un principiu absurd.
sunt alte cazuri extreme cand poate fi etic, de ax. atunci cand 'mama' a ramas insarcinata impotriva vointei ei (viol). Ar fi imoral sa obligi respectiva femeie sa dea nastere unui copil ce-i va aminti mereu despre aceasta tortura si care amintire ii poate afecta pe amandoi. E moral sa-i lasi dreptul sa decida in acest caz.

Astea doua cazuri pot fi considerate un fel de dileme morale. Trebuie aleasa calea raului cel mai mic.

Cred ca e moral avortul si in conditiile in care societatea ti-a interzis accesul la metode preventive din diverse motive. In contextul unei situatii materiale ce te obliga deja sa traiesti la limita supravietuirii, in contextul in care societatea nu te ajuta suficient pentru a-ti putea intretine copilul ce va sa vina, cred ca avortul nu este o optiune imorala in acest caz (desi religios ar fi si acest caz imoral).


ce mi se pare imoral este avortul utilizat ca prima solutie in evitarea unei sarcini. In societatea moderna sunt nenumarate mijloace de protectie contra unei sarcini nedorite si exista o promovare chiar agresiva pentru acestea. A ignora toate astea pentru a recurge mai apoi la avort mi se pare imoral. Dar mi-e greu sa spun ca nu pot apare nuante care sa faca discutabila imoralitatea gestului si in acest caz.

Foarte greu de spus totusi ca avortul ar trebui sa fie interzis, aceasta masura ar putea avea consecinte profund negative inclusiv dpdv moral si ar continua sa se practice in ilegalitate cu consecinte nefaste in multe cazuri si cu accente imorale mai puternice(cum era in anii comunismului la noi).
Nu e bine nici sa-l lasi la liber, sau sa-l promovezi.
Cel mai bine cred ca e sa continue mai agresiv campania de promovare a mijloacelor de prevenire a sarcinei nedorite, distributie gratuita pentru anumite categorii sociale, prezentarea efectelor negative ale unui avort (imagini dure asa cum se intentioneaza sa se procedeze pentru tigari de ex.). Cred ca numai asa numarul avorturilor se va reduce in mod firesc si lumea va constientiza mai bine atat problemele morale cat si riscurile avortului. In fapt numai asa avortul poate deveni un act imoral cvasi-unanim acceptat ca atare si evitat din perspectiva individului.

Sunt de parere ca e mai eficient si mai ieftin sa insisti pana convingi, decat sa impui ceva ce nu e pe deplin inteles si in consecinta pe deplin asumat. Va fi un cod moral autoasumat in timp.
Jewels
Mi se pare cam deplasat sa comentezi avortul cand nu te-ai aflat niciodata in situatia de-a face un avort si nu cunosti cauzele care au dus la aceasta decizie.
Fapul ca sunt copii abandonati prin gari este moral pentru voi astia care considerati avortul imoral? unsure.gif
Leonardo
eu il consideram imoral in mare parte din cazuri.
Sincer, consideri moral sa nu previi moartea unei femei din cauza ca nu poate pastra in siguranta sarcina?
Consideri moral sa nu previi nasterea unor copii cu malformatii grave ce vor fi condamnati la o viata de cosmar impreuna cu cei din jur de ex.?

Eu incercam insa sa explic faptul ca nu e asa de simplu si moral sa-l judeci in termeni generali.
Sushi
QUOTE(Jewels @ 6 Mar 2008, 07:01 PM) *
Mi se pare cam deplasat sa comentezi avortul cand nu te-ai aflat niciodata in situatia de-a face un avort si nu cunosti cauzele care au dus la aceasta decizie.
Fapul ca sunt copii abandonati prin gari este moral pentru voi astia care considerati avortul imoral? unsure.gif



o sa te obisnuiesti cu faptul ca aici pe Han se sta cu piatra-n mana jamie.gif
Michelle
QUOTE(Jewels @ 6 Mar 2008, 10:01 PM) *
Mi se pare cam deplasat sa comentezi avortul cand nu te-ai aflat niciodata in situatia de-a face un avort si nu cunosti cauzele care au dus la aceasta decizie.
Fapul ca sunt copii abandonati prin gari este moral pentru voi astia care considerati avortul imoral? unsure.gif


Voi astia, noi astialalti..ce frumos suna! Suntem doo tabere ireconciliabile intr-o problema care pina la urma tine de liberul arbitru.Faci ce vrei,ca nu e ilegal doar.Si atunci care-i problema ? blink.gif

Sa inteleg ca toti copiii abandonati prin gari sunt rezultati din cupluri care nu si i-au dorit dar n-au putut scape de ei la timp printr-un mic avort??
O fi fost scump avortul?(pentru cine nu stie,in Romania,la stat,e inca o nimica toata in bani...in consecinte insa,nu!) Ma indoiesc ca lucrurile stau asa.Si daca ar fi asa,am putea sa ne luam noi societatea misiunea de a-i extermina,nu? simplu,ii strangem si-i gazam! oricum unii sunt si rai si strica atmosfera orasului,ce mama lor! devil.gif
Sushi
QUOTE(Michelle @ 6 Mar 2008, 08:05 PM) *
Voi astia, noi astialalti..ce frumos suna! Suntem doo tabere ireconciliabile intr-o problema care pina la urma tine de liberul arbitru.Faci ce vrei,ca nu e ilegal doar.Si atunci care-i problema ? blink.gif

Sa inteleg ca toti copiii abandonati prin gari sunt rezultati din cupluri care nu si i-au dorit dar n-au putut scape de ei la timp printr-un mic avort??
O fi fost scump avortul?(pentru cine nu stie,in Romania,la stat,e inca o nimica toata in bani...in consecinte insa,nu!) Ma indoiesc ca lucrurile stau asa.Si daca ar fi asa,am putea sa ne luam noi societatea misiunea de a-i extermina,nu? simplu,ii strangem si-i gazam! oricum unii sunt si rai si strica atmosfera orasului,ce mama lor! devil.gif


da' cum de-ai ajuns la gazare si exterminare?? blink.gif
Michelle
stii ca nu mai intru in polemici cu tine,le gasesc inutile!
fa-mi placerea si nu mai da reply cind nu e cazul
Jewels
Puteti fi si 7 tabere, astia chiar nu ma priveste. Insa mi se pare in continuare deplasat sa discuti despre avort in conditiile in care nu ai trecut prin asa ceva, nu ai fost nevoita sa iei niciodata decizia asta. Poti sa-mi spui, te rog, Michelle cu ce te deranjeaza pozitia mea?
Sushi
QUOTE(Michelle @ 6 Mar 2008, 08:53 PM) *
stii ca nu mai intru in polemici cu tine,le gasesc inutile!
fa-mi placerea si nu mai da reply cind nu e cazul



te-am intrebat cum de-ai ajuns de la avort - care este tema threadului la gazare si exterminare
de unde stiu cand e cazul si cand nu sa dau reply?
Clopotel
Draga Jewels,
QUOTE
Insa mi se pare in continuare deplasat sa discuti despre avort in conditiile in care nu ai trecut prin asa ceva, nu ai fost nevoita sa iei niciodata decizia asta.

Am inteles argumentul tau forte: Nu poti discuta despre avort daca nu ai trecut prin asa ceva...
Dar poti discuta, de ex. despre sinucidere daca nu ai trecut prin asa ceva? Sau despre electrocutare? Sau despre zborul pe Luna?
Crezi ca un om, fie el si medic, nu poate discuta despre avort daca nu a trecut prin asa ceva?!

Si ce ar insemna aceasta trecere? Oare a devenit anormal ca femeia sa nasca? Iar daca este normal ca femeia sa nasca, de ce nu o face atunci?! Cat primeste o mama pentru ca sa-si omoare copilul? Vrea sa-si traiasca viata confortabil si copilul o incurca? Dar oare nu cine va voi sa-si scape sufletul si-l va pierde?!
Deci, ce-i va folosi omului (acelei femei care avorteaza), daca va castiga lumea intreaga (pentru ca ea ramane cu lumea), iar sufletul sau il va pierde? Sau ce va da omul in schimb pentru sufletul sau?
Michelle
Ma deranja exprimarea..."voi astia",taberele le-ai delimitat tu prin modul de a te exprima.Chiar si acum cu "puteti fi si 7 tabere" tinzi parca sa te separi de restul celor care mai scriu pe-aici,asta asa ca o paranteza.
Putin imi pasa de ce scrii tu sau altii referitor la dreptul de a-ti da cu parerea numai dupa ce ai trecut prin asta. Eu mi-am exprimat pozitia cu argumente in limita logicii si a bunului simt.Nu ingradesc dreptul nimanui de a lua decizii in viata cu opinia mea.Am mai spus-o ,fiecare face cum il taie capul ,important e sa si invete ceva din experienta asta traumatizanta.
Nu trebuie neaparat sa fi fost victima unui omor ca sa te poti exprima cu privire la pedeapsa capitala.Asa ar vorbi doar mortii.La fel si cu avortul.
axel
Ce imi place cum vor unii (ca Helmuth sau Clopotel) sa impuna sistemul lor moral si/sau de valori tuturor oamenilor! Sa se interzica, domne!. Cat de ahtiati sint unii dupa sisteme sociale autoritare...

Daca e moral sau nu avortul depinde de persoana. Dar nu are nimeni nici un drept sa intervina in viata personala a altui om. Decizia de a pastra sau nu embrionul/fetusul este una personala! Nu are nici o legatura cu perceptia morala a vecinilor, concetatenilor, rudelor sau a colegilor de serviciu. Si sincer, nu are tot timpul legatura nici cu perceptia morala a subiectului cu pricina (femeia).
Michelle
QUOTE(Sushi @ 7 Mar 2008, 12:32 AM) *
te-am intrebat cum de-ai ajuns de la avort - care este tema threadului la gazare si exterminare
de unde stiu cand e cazul si cand nu sa dau reply?


simplu,din regulamentul forumului!


Hai sa-ti explic babeste.
Tanara Jewels ne batea apropos-uri ca una din problemele generate de lipsa "unora" de intelegere si compasiune pentru femeia care recurge la avort ca mijloc de contraceptie ar fi copiii strazii.Argument nevalabil din punctul meu de vedere,la fel ca si cel cu copilul aruncat la ghena discutat anterior.Nu rezolvi problemele majore ale acestei lumi -saracia si lipsa de educatie- indragind si incurajind avortul.
Ziceam ca daca tot vrea o solutie asa radicala,cam tot acelasi lucru (adica la fel de absurd si imoral) ar fi sa-i strangem pe toti amaratii si sa le facem de petrecanie.
Sushi
nu vad unde exact propune ea "o solutie asa radicala" si sunt convinsa ca daca voia sa comunice altceva decat ceea ce a scris o facea, apropo-ul e inexistent parerea mea

si ce are regulamentul forumului cu postararile anterioare??! blink.gif
Sushi
QUOTE(Michelle @ 6 Mar 2008, 09:37 PM) *
Ma deranja exprimarea..."voi astia",taberele le-ai delimitat tu prin modul de a te exprima.Chiar si acum cu "puteti fi si 7 tabere" tinzi parca sa te separi de restul celor care mai scriu pe-aici,asta asa ca o paranteza.
Putin imi pasa de ce scrii tu sau altii referitor la dreptul de a-ti da cu parerea numai dupa ce ai trecut prin asta. Eu mi-am exprimat pozitia cu argumente in limita logicii si a bunului simt.Nu ingradesc dreptul nimanui de a lua decizii in viata cu opinia mea.Am mai spus-o ,fiecare face cum il taie capul ,important e sa si invete ceva din experienta asta traumatizanta.
Nu trebuie neaparat sa fi fost victima unui omor ca sa te poti exprima cu privire la pedeapsa capitala.Asa ar vorbi doar mortii.La fel si cu avortul.



putin iti pasa de ce scrie ea sau altii dar te deranjeaza rofl.gif
noaaa hai ca mi-am luat pastila de buna dispozitie pe seara asta, ma duc la trebi si-apoi la nani si stiu stiu ca-s off topic dar si Michelle o fost rofl.gif
Blakut
QUOTE
Am inteles argumentul tau forte: Nu poti discuta despre avort daca nu ai trecut prin asa ceva...
Dar poti discuta, de ex. despre sinucidere daca nu ai trecut prin asa ceva? Sau despre electrocutare? Sau despre zborul pe Luna?
Crezi ca un om, fie el si medic, nu poate discuta despre avort daca nu a trecut prin asa ceva?!

Era vorba de a discuta la modul de bine si rau, probabil. Eu de exemplu, nu cred ca imi pot forma o parere clara, avand in vedere ca e greu sa judec o situatie in care stiu ca nu voi fi pus niciodata. Adica tie ti-e usor sa judeci o situatie in care stii ca nu te vei afla niciodata. De asta e usor pentru unii sa condamne la moarte criminali, ei stiu ca nu o sa fie niciodata pe scaunul electric. Pana la urma ar trebui sa decida femeia (sau femeile) si cu asta basta.
Michelle
Unde dai si unde crapa!
Ma deranja un mod de exprimare neelegant,caci vaz ca esti atat de obosita ca nu-ntelegi.La fel ca si cu citarea integrala a unui mesaj aflat imediat anterior postarii tale.Nu e necesara.E inutila.La fel ca si incercarile tale de a sta de vorba cu mine ohyeah.gif

N-ai inteles nimic draga mea. Demult, sa fie mai bine de un an aveai o prietena in persoana mea. Ei bine,nu mai e,n-o mai cauta! Somn usor!
O paranteza pentru ceilalti forumisti care n-au inteles de ce te agiti tu pe aici cu off topicurile.
Sushi
QUOTE(Michelle @ 6 Mar 2008, 10:36 PM) *
Unde dai si unde crapa!
Ma deranja un mod de exprimare neelegant,caci vaz ca esti atat de obosita ca nu-ntelegi.La fel ca si cu citarea integrala a unui mesaj aflat imediat anterior postarii tale.Nu e necesara.E inutila.La fel ca si incercarile tale de a sta de vorba cu mine ohyeah.gif

N-ai inteles nimic draga mea. Demult, sa fie mai bine de un an aveai o prietena in persoana mea. Ei bine,nu mai e,n-o mai cauta! Somn usor!
O paranteza pentru ceilalti forumisti care n-au inteles de ce te agiti tu pe aici cu off topicurile.



reply anti-editare

eu cred ca tie nu ti-e foarte clar ce-nseamna off-topic, poate te lamureste Mihai jamie.gif
Michelle
Blakut! Cum ar fi sa fie copilul tau in burta ei si sa decida ea si pentru tine?Par d'example pe invers decit ai vrea tu.Si cu asta basta. ohyeah.gif
axel
@Michelle: in acel scenariu definit de tine, este infinit mai mult copilul ei decat al lui. Dorinta ei primeaza peste dorinta lui. In plus nu e nici macar copil, ci fetus/embrion.
Michelle
Seriooos? mai mult al ei decit al lui?ohmy.gif Aflu lucruri noi. Si cam care-ar fi proportiile 60%-40% ,75%-25% sau si mai mult?
Si cum discutati asta cu voi insiva?in oglinda cind va barbieriti rofl.gif
Poate chiar 100% este al ei,de ce nu? sa hotarasca ea,la naiba,ce ma priveste pe mine! unsure.gif

Deci un fetus nu e un copil! aham,acum am inteles.
axel
Michelle, sincer, ma intreb care este societatea in care visezi tu sa traiesti, daca ti se pare normal ca femeia sa fie prizonierul (sclava de facut copii) a barbatului care a uitat sa-si traga prezervativul pe p***!

Esti o femeie, for god's sake! Cum poti sa vii cu ineptii din astea (legate de drepturi personale)?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.