Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avortul - Moral Sau Nu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Blakut
QUOTE
In cazul acesta particular, pe care il reclami, iti voi raspunde doar dupa ce-mi vei raspunde si tu la intrebarile ce ti le-am adresat si tie, si mai ales dupa ce-ti vei spune parerea fata de actiunea din filmul ce vi l-am recomandat...
Linkul catre FILM este aici - in caz ca l-ai omis...


Pai ti-am raspuns la toate intrebarile. Iar filmul tau e propaganda, nimic mai mult. Pentru oameni care se lasa impresionati de imagini, dar nu mai stau sa mai si gandeasca. Acum iti astept raspunsul...

QUOTE
Am pus in paranteza varianta cu "daca a fost violata" pentru ca exista voci prin presa care iau in calcul si aceasta varianta... Nu le mai stiu pe toate unde le-am citit pe net, dar una ar fi si aici, unde se spune:"Fetiţa a rămas īnsărcinată după ce ar fi fost violată de unchiul său"... Expresia "ar fi fost violata" indica cel putin indoiala asupra violului...


Pentru informatia ta Clopotel, daca faci sex cu o fata de 11 ani e viol indiferent ce. Si e ilegal oricum. Asa ca mai las-o balta. Se vede de pe acum atitudinea ta fata de femei. Sper sa nu ai copil fata...
Clopotel
Draga Marduk
QUOTE
Cum ai aflat ca este tiganca ? Daca avortul este moral sau nu, cat de moral este sa lasam copii sa faca copii?

Toate informatiile ce le detin cu privire la acest caz sunt doar din presa si internet... Banuiesc ca si voi la fel, sau daca e cineva care chiar a fost si a vazut personal cazul, sa ne spuna si noua... Deci, prin diverse articole s-a specificat ca ar fi o fata ce provenine dintr-o familie foarte saraca si de etnie tiganeasca, ma rog rroma zic ei... Din alte articole, nu reiese ca familia ei ar fi chiar asa saraca, si nu se pomeneste nimic de etnia ei...
Undeva am gasit si o fotografie care e pusa in contextul ei:

Ca o fi ea, ca nu o fi ea, asta habar nu am ca nu am vazut-o niciodata in realitate... Cine a vazut-o poate sa confirme sau sa infirme ca este ea... Totusi si dupa tunsura si aliura fetei in partea de jos, inclin sa cred ca este din familie de tigani, dar asta este cu totul si cu totul irelevant...
Este absurd sa ne abatem de la subiectul discutiei, si sa trecem la etnie... Este irelevant ca e vorba de tigani, chinezi, romani, englezi etc... Acestia toti sunt oameni, si a omora pe vreunul dintre ei este tot crima...
De asemenea, in acest caz, eu cred ca a fost viol, degeaba se inflameaza Abis. Eu cred ca a fost viol, dar asta nu inseamna ca au fost cazuri asemanatoare cand nu a fost viol. Sa nu uitam ca nu mai departe de mama ei, care acum are 26 ani, a fost foarte aproape de situatia ei... La un calcul simplu, vedem ca mama ei a nascut-o pe ea, undeva pe la 14-15 ani, adica cu doar 3 ani mai mult decat are ea acum. Si mama ei nu a fost violata, dar era tot un copil...
Trebuia numaidecat sa faca si mama ei avort?! Evident ca nu... Totusi, mama ei a nascut pana la varsta de 17 ani, adica minora fiind, doi copii, pe ea si pe inca unul in varsta de 9 ani, daca am inteles eu bine...
Aceste nasteri, la varste fragede, sunt cel mai des intalnite la familiile de tigani sarace. Dar asta nu inseamna ca nu se intalnesc si la familiile de romani sarace, sau de bulgari sarace, sau de albanezi sarace etc...
Este vorba de mediul in care traiesc...
Deci la intrebarea ta, Marduk, am mai raspuns, avortul nu are cum sa fie moral. Asa a raspuns pana si Afrodita, o mare sustinatoare a avortului. Iar daca te inrebi cat de moral este sa lasam copii sa faca copii, la aceasta intrebare nimeni nu a raspuns cu DA vreodata si nici nu cred ca va raspunde. In acest caz insa, nu e vorba de ne intreba daca este moral sau nu a o lasa sa faca copilul, caci intrebarea este tardiva, ea avind deja copilul in burta ei, prin urmare faptul e deja comis...

Draga Sorin
QUOTE
ce legatura are viol sau nu, unchi de 19 ani sau nu, tiganca sau norvegianca!!!

Ma bucur ca nici tu nu vezi vreo legatura... Asta incercam si eu sa le explic, dar vad ca ei insista,anume ca nu are absolut nici o legatura...
Discutia este doar despre avort... Si avorturi se fac si la 25 de ani, si cand atat femeia cat si copilul sunt sanatosi. La acestea nimeni nu a putut sa dea vreo justificare pentru avort, dar ei sunt pentru avort chiar si in astfel de cazuri, devreme ce chiar le fac...
Pune tu aici intrebarea daca exista vreo femeie care avand peste 18 ani a facut avort desi atat ea era sanatoasa cat si copilul ei, si intreab-o care a fost motivul pentru ca comis aceasta crima... Sa vezi ce raspunsuri primesti...
QUOTE
Nu e uman nici pt. fata si nici pt. copil ca acesta sa vine pe lume si cine nu intelege asta, probabil ca mai are ceva de invatat despre viata!

Probabil, cand o sa intelegem de la viata, ca a lasa pe cineva sa traiasca sau a-l omora, nu ne este dat noua ca drept sa alegem, atunci lumea noastra se va schimba in mai bine... Altfel, procedam asa cum se face astazi: eliminam toti semenii nostri care ne incomodeaza, incepand cu copii chiar din burta mamei, pana la decimarea unor populati intregi... Vezi istoria omenirii impanzite de atatea maceluri... Vezi indienii din America, vezi evreii din Germania etc. etc... Toti acestia au fost masacrati din dorinte pur materiale, sau ambitii personale...
Acum la sunteti free sa ma injurati......
De ce te-ar injura cineva aici?!

Draga Ovidius
QUOTE
Clopotel, ca sa poti judeca cu adevarat o situatie, mai intai trebuie sa iti pui tie insuti intrebarea "eu ce-as face in situatia respectiva?". Altfel, e usor sa judeci in oricare dintre sensuri. Sau consideri ca e imoral si ilegal sa te pui in situatia respectiva?

Nu numai ca mi-am pus aceasta intrebare, dar am si raspuns la ea aici... Iti dau un copy-paste aici ca sa nu mai pierzi timpul cautand:

"Acum o sa-i raspund lui Zed, la urmatoare intrebare: "Daca ar fi copilul tau in situatia data , ce ai face ?! ", si o sa-i raspund simplu asa: " Daca viata fiicei mele nu este in pericol (cum este in acest caz), as face tot posibilul ca sa evit crima. Prefer sa cresc un copil decat sa-l omor, sau, daca nu sunt in stare sa-l cresc, il dau altora care il doresc. Dar nu voi comite o crima cu buna stiinta.
Si ca sa inteleaga mai usor si alte aspecte legat de acest lucru, il ajut prin niste intrebari simple, la care raspunzand o sa-si raspunda chiar el la aceasta intrebare. De asemenea ii rog si pe cei mentionati la inceputul acestui mesaj sa raspunda la aceste intrebari. Daca pot, daca nu... asta e...

1. In aceasta situatie nu mai este vorba de un copil ci de doi. As face ce-i mai bine pentru amandoi, mai ales ca amandoi pot scapa sanatosi din aceasta situatie. De ce as omora pe vreunul din ei? Sunt criminal?

2. Intrebarea ajutatoare pentru Zed, dar si pentru ceilalti de mai sus ar fi: "Daca voi insiva ati avea ca tata pe violatorul mamei voastre, ati mai fi asa de vehementi in a va sustine propria ciopartire si omor? Sau doar cand e vorba de viata deja inceputa a altor oameni aveti glas?

3. Voi va indreptati cu ura impotriva unui copil nevinovat, si ii doriti moartea, doar pentru ca tatal lui este un violator si un nemernic. Deci singura vina a acelui copil este ca are un tata violator. In acest caz, urmandu-va propria logica gaunoasa, voi doriti ca toti copiii acelui tata violator sa fie ucisi, caci toti acesti copii ai lui sunt frati, si deci toti au aceeasi vina de a avea un tata violator... Desigur daca va mai chinuiti putin o sa-i ucideti toate rudele aceluia, doar pentru ca este violator... Asta este logica voastra? Caci argumentul vostru "forte" este ca acel copil este consecinta unui viol...

4. Concret, devreme ce pruncul in burta mamei exista, traieste, simte etc. , nu pune in pericol viata mamei, ce vina ii gasiti lui de votati pentru moartea lui?

5. Este vreunul dintre voi, care sustine avortul si se considera a fi crestin? Cine? (Intreb doar pentru a-l invita apoi pe topicul de Religie, unde sa imi explice si mie, argumentele lui crestine pentru omorarea pruncilor, ca eu nu le-am gasit)
"


Draga Abis
Este mama dupa ce naste un copil. Pana atunci este insarcinata. Greu de tot cu limba romana...

Este absolut aberant ce spui... Copil este si cu o secunda dupa nastere, si cu o secunda inainte de nastere, si este copil chiar si in timpul nasterii... Ca vrei tu sa le rastalmacesti ca sa te autoindreptatesti este strict problema ta...
QUOTE
Bati campii. Avem de-a face cu un copil destul de traumatizat si fara sa-si bage cei ca tine bocancii in viata lui.

Ca nu vrei tu sa numeri pana la doi, este iarasi problema ta... In fond si copilul nenascut de 6 luni exista, traieste, se hraneste la fel ca si tine... E viata ta mai importanta decat a lui? Ai tu mai mult drept la viata decat el? Cine hotaraste asta? Tu?! Asa cum un criminal hotaraste ca victima sa trebuie sa moara, asa hotarasti si tu ca acel copil trebuie sa moara? Dar de ce nu hotarasti invers? Nu ca asa ar fi bine sau recomandabil, dar daca te-ai intreba macar odata asta, nu ai mai ridica "piatra" ca sa omori acel copil... Pentru ce vrei sa-l omori? Doar pentru ca cineva ar putea fi traumatizat de existenta lui? Pai e foarte posibil ca la un moment dat si tu sa-ti fi traumatizat parintii sau pe altcineva... Sustii ca ar fi avut dreptul sa te omoare doar pentru asta?

Din nou bati campii. De unde ai scos-o ca sunt tigani? Si chiar daca ar fi, se schimba ceva cu asta?

Nu am scos-o eu... Preiau si eu diferite informatii care se vehiculeaza prin presa... Cine a spus ca daca ar fi tigani sau chinezi sau romani ar schimba situatia cu ceva?! Pura ta imaginatie...

Numai un om bolnav poate emite asemenea aberatii... O relatie sexuala intreprinsa cu un o persoana (inclusiv cu un minor!) care nu are suficient discernamant este VIOL!!!

Bolnavi sunt cei care se fac ca nu vad aceasta realitate... Sunt destule cazuri in care fetite de 10, 11, 12 ani au ramas insarcinate... Mi se pare ca recordul mondial, ca au facut si un record sad.gif pentru cei ca tine ca sa afle , este chiar de 9 ani...
Evident ca este ilegal a face impreunare cu un minor... Minor inseamna sub 18 ani... Deci toate actele sexuale sub 18 ani sunt ilegale, iar eu spun ca si imorale, iar daca tu vrei sa le numesti viol, nu te contrazic...

N-am pomenit de cand sunt atata fatarnicie intr-o singura persoana!

Cine este nefatarnic aici sa iasa in fata... Banuiesc ca tu ii impingi pe toti la o parte ca sa ajungi in fata, nu-i asa?
Cata nefatarnie iti trebuie ca sa curmi o viata de om cu premeditare? Intreaba-te singur...

Draga Blakut
QUOTE
Pai ti-am raspuns la toate intrebarile. Iar filmul tau e propaganda, nimic mai mult. Pentru oameni care se lasa impresionati de imagini, dar nu mai stau sa mai si gandeasca. Acum iti astept raspunsul...
In primul rand nu mi-ai raspuns la acele intrebari. In al doilea rand nu au spus ce anume din acel film este neadevarat? Nu se face asa avortul? Nu se smulg membrele copilului una cate una? Nu i se sfarama capul? Nu sufera copilul? Ce anume este neadevarat in acel film, sau poate ca e prea adevarat si acest adevar te deranjeaza de fapt... Te mustra constiinta a sustine astfel de crime nu-i asa, si atunci te refugiezi in negarea realitatii... E mai convenabil asa?!
QUOTE
Pentru informatia ta Clopotel, daca faci sex cu o fata de 11 ani e viol indiferent ce. Si e ilegal oricum. Asa ca mai las-o balta. Se vede de pe acum atitudinea ta fata de femei. Sper sa nu ai copil fata...
Pai esti in urma rau... Eu de la inceput am spus ca a face sex cu o fata de 11 ani este ilegal. De fapt cu oricine care are sub 18 ani e ilegal, si evident si imoral. Inclusiv mama fetei care a nascut-o pe ea pe la 14-15 ani a facut sex ilegal. Crezi ca mama ei, care era cam cu 3 ani mai mare decat ea acum, a fost violata de tatal ei? Propui sa omoram si fata de 11 ani, urmandu-ti rationamentul?
O sa-ti raspund totusi in urmatoarul mesaj, dar acum am ceva treaba...

De asemenea, ar fi bine sa nu mai reveniti asupra intrebarilor referitoare la:
- ca daca e bine sau nu sa ramana o fata de 11 ani insarcinata
- ca daca e sau nu BOR de vina pentru asta
- ca e saraca sau tiganca sau ce-o mai fi
- ca daca a fost viol sau nu
- ca daca naste amintirea violului o va traumatiza in continuare
etc... (asemenea)
ca la toate acestea s-a raspuns de n ori, asa ca e pierdere de timp a da de fiecare data copy-paste...
Afrodita
QUOTE
ca daca naste amintirea violului o va traumatiza in continuare


Pai asta nu pricepi tu: ca o trauma data de viol urmareste o femeie toata viata, chiar si fara un "produs" al violului. Fara copil ar mai avea o sansa sa aiba o viata relativ normala, sa arunce ce s-a intamplat undeva intr-un colt intunecat al mintii si sa incerce sa treaca peste.

Dar nu poti sa vezi asa, caci habar nu ai ce inseamna viol. Habar nu ai cum o femeie isi aminteste de violator/i chiar si in cele mai fericite momente ale vietii ei de dupa viol, chiar daca au trecut ani de zile, habar nu ai ce inseamna cosmarurile, frica de-a mai iesi pe strada, neincrederea in barbati, dezastrul relatiilor cu barbatii de dupa viol, sufletul ranit si imaginile care revin mereu si mereu si mereu in minte, ca un film, de la inceputul momentului violului pana la sfarsit. Habar nu ai cat se invinovateste o femeie pentru un viol, cat isi doreste sa-si smulga creierul din cap numai ca sa nu mai aiba amintirile respective, cat isi doreste sa moara - numai sa nu mai retraiasca acele clipe din nou si din nou si din nou. Absolut nimic nu poate sterge pentru totdeauna amintirea unui viol - poate doar hipnoza, da' nu sunt sigura, ca n-am incercat - insa un copil produs al violului ii va aminti zilnic, in orice clipa, despre ororile prin care a trecut. Fara copil mai are sanse sa aiba zile, saptamani in care sa uite de ororile astea...

Dar tu nu pricepi asta si nici n-o vei pricepe vreodata. Iar daca ai fata, sper sa nu treaca prin asa ceva, nu de alta, da' Dumnezeul ala al tau iti da cat poti duce, mai ales cand te arati a fi asa un "sfant" si lup moralizator...
andra_v
De unde stii, Afrodita ca e viol?
Eu am aflat de la BBC ca realitatea este complet diferita de tot ce indruga tribunii de la TV Scandal Romania:
1. E tiganca, deci matura sexual si psiho-afectiv la o varsta mai frageda decat romancele,
2. Maica-sa a nascut-o la 14 ani,
3. Nici urma de viol. O idila cu "unchiul" de 19 ani. In urma investigatiilor, si britanicii au dat inapoi privind avortul. Acum presa indruga cum ca acea clinica nu are acreditari pentru a face avort sub 12 ani. Sa nu mai manance ceva! La o programare, o clinica te intreaba macar numele si varsta. Asa ca si minciuna asta pica.

Acum, sunt mai multe intrebari, printre care si aceea unde se afla "violatorul", de ce nu este prins. E un dedesupt pe care nu trebuie sa-l aflam? Ceva cusut cu ata alba?
In comunitatile tiganesti, femeile nasc la 12 ani, autoritatile nu se baga si, procentual, sunt mai putine bolnave psihic decat in randul romanilor.

Ovidius, daca ar fi fata mea:
1. Cand trei imi spun ca esti beat, ma duc si ma culc. Trei comisii medicale (doar n-o pun la socoteala pe cea politizata, din care nu faceau parte medici, ci preponderent contopisti) imi zic ca avortul este periculos pentru sanatatea fetei, as arunca banii binevoitoarei, as creste al doilea copil. Bineinteles, as avea grija ca fata mea sa se bucure de copilarie, as avea grija cu cine se intalneste in vacante, as da-o la scoala,
2. Decizia morala ii apartine. Nu pot sa-i bag pe gat sa pastreze copilul, dar nici sa-l arunce,
3. Abis, legal, de la 14 saptamani copilul din burta este un om, a carui viata este protejata. Dezvoltarea psih-fizica este cam incheiata, mai raman detalii. In orice caz, copilul are amintiri si din viata intra-uterina. De aceea nici o clinica nu-ti face avort dupa ce trece un numar de zile: transeaza un fat (copil), nu un ebrion.
Blakut
QUOTE
n primul rand nu mi-ai raspuns la acele intrebari. In al doilea rand nu au spus ce anume din acel film este neadevarat? Nu se face asa avortul? Nu se smulg membrele copilului una cate una? Nu i se sfarama capul? Nu sufera copilul? Ce anume este neadevarat in acel film, sau poate ca e prea adevarat si acest adevar te deranjeaza de fapt... Te mustra constiinta a sustine astfel de crime nu-i asa, si atunci te refugiezi in negarea realitatii... E mai convenabil asa?!


Care sunt intrebarile la care vrei sa raspund, ca sa raspunzi si tu la a mea? Hai repede, ca stiu ca vrei sa ocolesti sa raspunzi.
abis
QUOTE(Clopotel @ 4 Jul 2008, 11:08 AM) *
Deci, prin diverse articole s-a specificat ca ar fi o fata ce provenine dintr-o familie foarte saraca si de etnie tiganeasca, ma rog rroma zic ei...

Eu nu am vazut nici un astfel de articol. Pune un link, sa nu creada lumea ca inventezi...
QUOTE
Este absurd sa ne abatem de la subiectul discutiei, si sa trecem la etnie... Este irelevant ca e vorba de tigani, chinezi, romani, englezi etc

Daca este irelevant, de ce naiba ai mai adus etnia in discutie?! Ca pana s-o aduci tu nu pomenise nimeni de etnie... Deci absurditatea tu ai comis-o pomenind de supozitia ta privind etnia, desi asa ceva nu-si avea locul in discutie.
QUOTE
asta nu inseamna ca au fost cazuri asemanatoare cand nu a fost viol

Ti-am spus si eu, ti-a spus si Blakut: actul sexual facut cu o persoana care nu are suficient discernamant, deci si actul sexual facut cu un copil de 10-11 ani sau mai putin, este viol. Vrei sa pricepi asta? Sau, esti capabil sa pricepi?!
QUOTE
Asa cum un criminal hotaraste ca victima sa trebuie sa moara, asa hotarasti si tu ca acel copil trebuie sa moara?

Eu nu hotarasc nimic! Eu nu am spus nici ca trebuie sa faca avort, nici ca nu trebuie sa faca. Am spus ca indiferent ce hotarare iau cei in cauza, nimeni nu are dreptul sa-i judece. Atat!
Tu esti ala care isi aroga dreptul de a judeca si de a pune verdicte!
QUOTE
Sunt destule cazuri in care fetite de 10, 11, 12 ani au ramas insarcinate

Asa, si?! Asta inseamna ca este mai putin grav, daca se intampla in mai multe cazuri?!
abis
QUOTE(andra_v @ 4 Jul 2008, 12:33 PM) *
De unde stii, Afrodita ca e viol?

Este suficient sa stii varsta victimei...
QUOTE
E tiganca, deci matura sexual si psiho-afectiv la o varsta mai frageda decat romancele

Asta-i o prejudecata rasista. In caz ca nu stiai, mesajele cu tenta rasista sunt interzise pe acest forum, cel putin prin regulament...
QUOTE
In comunitatile tiganesti, femeile nasc la 12 ani, autoritatile nu se baga si, procentual, sunt mai putine bolnave psihic decat in randul romanilor.

Daca asta-i solutia, ar trebui sa le obligam si pe romance, pentru sanatatea lor psihica, sa nasca de la 12 ani! Ce zici?
Blakut
Ca sa rezumam, Clopotel ramand fara argumente continue cu urmatoarele:

1. insinuari de genul ca poate nu a fost vio
2. insinuari de genul ca era tiganca si atunci e mai ok
3. oricum se itnampla des chestia asta, deci e oarecum ok.

O sa zica el repede ca nu a zis asta, dar asta se intelege din mesajele lui. Intre timp iti astept itnrebarile ca sa raspunzi si tu la a mea.
abis
Se pare ca operatia a avut loc cu succes.
Afrodita
Un link ceva catre niste stiri - eventual BBC - legate de fetita? Ca nu gasesc nimic... Ma rog - noutati.

Edit: am gasit:

BBC stiri
abis
Pe BBC nu stiu daca a aparut, dar mass-media romaneasca anunta lapidar faptul ca operatia a avut loc si ca s-a incheiat cu bine pentru fetita. Probabil vom afla mai multe in zilele urmatoare.
Afrodita
Aha, multumesc frumos.

Da, pe BBC inca nu e.
Dar am gasit ceva interesant:

"Of those that are born at 23 weeks, 40% will die in the labour ward, the study found." - adica dintre cei nascuti in saptamana a 23-a de sarcina, 40% mor in camera spitalului unde sunt nascuti.

Sursa

Asta ca tot spunea cineva ca fetusii pot trai sigur la varsta respectiva. rolleyes.gif

"Au fost cāteva probleme legate de logistică şi ar mai fi durat cāteva zile pānă le-am fi rezolvat. Totodată, nu avem un anestezist pediatru, aşa că am preferat ca Florina să facă intervenţia īntr-un spital public, unde este disponibil un astfel de specialist“" - aha, deci de asta nu s-au bagat cei de la clinica particulara, nu din alte motive inventate de unii pe aici...
Serenity
Mie sincer mi s-a acrit de cazul asta.
Afrodita
Si mie... Mai ales ca peste tot toti vorbesc clar ca a fost viol, ca fetita voma de enshpe ori pe zi, ca se simtea rau => deci daca mama ar fi fost mai atenta la fie-sa ar fi observat ca e gravida, plus ca avea burta destul de mare, din ce-am vazut in poze - deci iara ma intreb unde naiba era ma-sa pana in 17 saptamani de sarcina!!

In fine...

Bine ca i-au facut avort si bine ca e bine fetita si sper sa isi revina la un moment dat din toata oroarea asta... sad.gif
Clopotel
Draga Afrodita
QUOTE
Pai asta nu pricepi tu: ca o trauma data de viol urmareste o femeie toata viata, chiar si fara un "produs" al violului. Fara copil ar mai avea o sansa sa aiba o viata relativ normala, sa arunce ce s-a intamplat undeva intr-un colt intunecat al mintii si sa incerce sa treaca peste.

Aceste aspecte le-am mai lamurit de vreo 10 ori pana acum, aproape la fiecare mesaj... Nu inteleg ce nu pricepi, ca e totul pe cat de simplu pe atat de logic...
Hai sa mai facem o incercare:
Singura spui ca o trauma data de viol urmareste femeia toata viata, chiar daca naste sau nu copilul...
Deci in decizia de a naste sau nu copilul, nu trebuie sa intervina faptul ca a fost conceput sau nu in urma vreunui viol, ca e aberant, dupa cum si singura afirmi pana la urma.
Vezi ca nu a fost greu?!
Daca totusi, iti trece prin cap gandul hain, cum ca mama va ura acel copil dupa ce-l va naste, si va face spume si crize la vederea lui, acest lucru se poate rezolva simplu si elegant chiar de la nastere, cand acest copil va fi predat cuiva care doreste sa-l creasca, fie institutii abilitate, fie familii care isi doresc un copil...
Deci si aceasta grija trebuie sa dispara ca este total nefondata...
Deci vezi si singura ca violul nu poate sa fie, sub nici o forma, motiv pentru avort...

Dar nu poti sa vezi asa, caci habar nu ai ce inseamna viol.

Tu ai habar? De cate ori ai fost violata pana acum ca sa ai habar? Si chiar daca ai avea habar, tocmai demonstraram ca nu are legatura cu avortul... Asa ca poti sa uiti de motivul cu violul in cazul avortului...
QUOTE
Habar nu ai cum o femeie isi aminteste de violator/i chiar si in cele mai fericite momente ale vietii ei de dupa viol, chiar daca au trecut ani de zile, habar nu ai ce inseamna cosmarurile, frica de-a mai iesi pe strada, neincrederea in barbati, dezastrul relatiilor cu barbatii de dupa viol, sufletul ranit si imaginile care revin mereu si mereu si mereu in minte, ca un film, de la inceputul momentului violului pana la sfarsit.

Vad ca esti obsedata cu violul... Iti reamintesc ca aici este topicul de avort, nu de viol... Poti deschide un topic separat pentru viol, daca vrei sa dezbati acolo problema violului...
QUOTE
Habar nu ai cat se invinovateste o femeie pentru un viol, cat isi doreste sa-si smulga creierul din cap numai ca sa nu mai aiba amintirile respective, cat isi doreste sa moara - numai sa nu mai retraiasca acele clipe din nou si din nou si din nou.
Dar de ce se invinovateste daca nu are nici o vina? Poti sa-mi raspunzi pe topicul de viol, nu aici...please...

Fara copil mai are sanse sa aiba zile, saptamani in care sa uite de ororile astea...

Pai daca vrea sa fie fara copil, ti-am spus cum se procedeaza... In nici un caz sa-l omoare...

Dar tu nu pricepi asta si nici n-o vei pricepe vreodata.

Dar tu oare vei pricepe vreodata?! Am totusi incredere in tine, ca stiu ca poti...
QUOTE
Iar daca ai fata, sper sa nu treaca prin asa ceva, nu de alta, da' Dumnezeul ala al tau iti da cat poti duce, mai ales cand te arati a fi asa un "sfant" si lup moralizator...

Pot sa-mi inchipui ca tu esti fata mea... Stiindu-te fata cuminte si la locul ei, care esti preocupata de studii si de facutul unei cariere profesionale bune, si ca nu cauti relatiile sexuale cu barbati, ca ai un anturaj serios, ca nu umbli aproape despuiata pe strada ca sa provoci ganduri necurate, ca nu te droghezi sau te imbeti etc. etc... nu am de ce sa-mi fac griji in privinta ta... Sau... ar trebui sa-mi fac cu toate ca esti fata cuminte?!

Draga Abis
Esti atat de orbit de patima ca nu ti se da dreptate, incat devii total incoerent... Eu zic sa te linistesti, ca aici nu e concurs... Nu se dau premii pentru cine are dreptate si cin enu are...
QUOTE
Daca este irelevant, de ce naiba ai mai adus etnia in discutie?! Ca pana s-o aduci tu nu pomenise nimeni de etnie... Deci absurditatea tu ai comis-o pomenind de supozitia ta privind etnia, desi asa ceva nu-si avea locul in discutie.
Nu am adus deloc etnia in discutie... Am si precizat ca este total irelevanta... De asemenea este irelevant ca este din Romania, sau ca este de rasa alba sau ce rasa o fi. De asemenea este irelevant chiar si varsta mamei ei, si chiar si numele ei... Toate acestea sunt irelevante pentru discutia noastra legata de avort, si de faptul ca pruncul ei nu trebuie sa moara...
Dar asa sunt stirile de presa, uneori mai indica si detalii pentru "identificare", "localizare" - desi acestea sunt irelevante uneori, cum este si in acest caz...
QUOTE
Ti-am spus si eu, ti-a spus si Blakut: actul sexual facut cu o persoana care nu are suficient discernamant, deci si actul sexual facut cu un copil de 10-11 ani sau mai putin, este viol. Vrei sa pricepi asta? Sau, esti capabil sa pricepi?!

Pai si eu ti-am raspuns de mai multe ori, chiar si in mesajul trecut... Iata, scriu si cu rosu, poate asa:
Evident ca este ilegal a face impreunare cu un minor... Minor inseamna sub 18 ani... Deci toate actele sexuale sub 18 ani sunt ilegale, iar eu spun ca si imorale, iar daca tu vrei sa le numesti viol, nu te contrazic...
Care parte nu o pricepusi?

Am spus ca indiferent ce hotarare iau cei in cauza, nimeni nu are dreptul sa-i judece. Atat!
Tu esti ala care isi aroga dreptul de a judeca si de a pune verdicte!


Unde am judecat eu asa ceva? Imaginatia ta iti joaca feste... Eu am spus clar din primele mesaje, ca fetita si familia ei ar trebui sa faca ce considera ei ca trebuie facut, si ca nu pot fi obligati la nimic... Noi aici doar ne spunem parerea despre "Avort" - acesta este titlul acestui topic...

Asta-i o prejudecata rasista. In caz ca nu stiai, mesajele cu tenta rasista sunt interzise pe acest forum, cel putin prin regulament...

Ca de obicei te ia gura pe dinainte si te iei degeaba si de Andra, si cred ca de oricine nu este de acord cu tine, mai ales cand spui aiureli... Pai pur si simplu aceasta este situatia cum o prezinta Andra... Tiganii sunt mai rezistenti decat romanii, caci ei traiesc in conditii mult mai grele si mai aspre... In acest sens, poti sa vezi iarna copii de 3, 4 ani, desculti si aproape dezbracati si care stau in zapada si viscol, si nici macar nu racesc, in timp ce daca ti-ai scoate tu copilul si de 10 ani daca ar fi, ar ingheta imediat si ar face nu stiu ce boala... Dar ce vorbesc eu de copilul tau, chiar tu sau eu, sau poate si altii de aici nu ar rezista in aceste conditii, in care chiar si un copil de tigan rezista... Nu e vorba de vreo superioritate a rasei, ci de felul de adaptare la mediu...
Daca stai in Bucuresti, iarna poti sa vezi astfel de copii chiar in centru, la Unirii... Eu acolo i-am vazut asta iarna...
Daca si romanii sau alte natii, ar fi stat de generatii in conditii la fel de aspre, cu siguranta ca s-ar fi adaptat si ei la fel de bine ca tiganii... Desigur nu toti tiganii sunt astfel adaptati... Cei care au fost mai instarriti in timp, nu mai pot fi asa de rezistenti...
Asa se face, ca de la varste fragede, corpul lor se maturizeaza mai repede, avand insa, si o speranta de viata mai mica...
QUOTE
Daca asta-i solutia, ar trebui sa le obligam si pe romance, pentru sanatatea lor psihica, sa nasca de la 12 ani! Ce zici?

Evident, din prea multa patima ca nu reusesti nimic, iti pierzi simtul ratiunii, si deja vorbesti din alt film...
Draga Blakut
Vezi ca te molipsesti si tu de la Abis... Pentru tine mai am sperante insa...
QUOTE
Ca sa rezumam, Clopotel ramand fara argumente continue cu urmatoarele:
1. insinuari de genul ca poate nu a fost vio
2. insinuari de genul ca era tiganca si atunci e mai ok
3. oricum se itnampla des chestia asta, deci e oarecum ok.
O sa zica el repede ca nu a zis asta, dar asta se intelege din mesajele lui.

Hai sa-ti raspund sa vezi cat de mult te-a smintit Abis...
la 1. cu vreo doua mesaje mai sus eu am zis: "De asemenea, in acest caz, eu cred ca a fost viol", si atunci, cum ajungi tu la concluzia inversa ca poate insinuez ca nu a fost viol, desi spun clar ca am credinta ca a fost viol in acest caz????!!!!
2. Unde am spus eu ca e mai ok daca este tiganca????!!!! Parca ai vorbi din imaginatia lui Abis...
3. Unde am spus eu, ca desi se intampla des ca fetite tinere sa ramana gravide, ar fi ok? Pai nu am spus clar ca eu consider ca un act sexual facut cu o minora de pana la 18 ani este si ilegal dar si imoral? Tu din aceste vorbe ale mele ce intelegi? Spune cu cuvintele tale, nu ale lui Abis, ca el le zice din fantezia lui...
QUOTE
Intre timp iti astept itnrebarile ca sa raspunzi si tu la a mea.

Intrebarile au fost puse cred ca in pagina anterioara acesteia... Unele dintre ele le-am repetat in mesajul de pe pagina aceasta, cand ii raspundeam lui Ovidius... Nu le mai copiez inca odata ca e inutil... Daca chiar vrei sa raspunzi la ele le gasesti usor...
QUOTE
Daca clonez un om, ce iese? Ca avem doi zigoti din aia identici, unul creat in laborator. Al doilea, identic cu primul, ce face, ia jumatate de suflet de la primul? Sau cum?
Informatia genetica este omul atunci? Pentru ca azi se poate crea un organism plecand de la inforamtia genetica. Sa inteleg atunci ca orice celula din corpul uman, separata de acesta, trebuie considerata un individ, pentru ca din ea se poate crea la o adica un om.
Nu te las pana nu raspunzi clopotel. Si sunt al naibii de incapatanat...!

Nu este asa cum crezi tu... Inchipuieste-ti doi gemeni adevarati, ca sunt si gemeni falsi formati din doua ovule cu doi spermatozoizi...Gemenii adevarati, desigur s-au format din divizarea aceluiasi zigot. Si asa cum ai putut remarca, sunt doua fiinte total independente, si evident au doua suflete independente...
Despre acest lucru te poate lamuri orice specialist in domeniu... Eu sunt doar inginer, iti spun doar ce am retinut din scoala...
Ce vad eu ca tu nu poti tu intelege, si nici macar nu este topicul aici, este faptul ca zigotul nu mai apartine nici tatalui si nici mamei... Este ceva cu totul nou, inceputul unei fiinte cu totul si cu totul unice si independente... Are nevoie de mama doar pentru hrana si oxigenare, altfel el se dezvolta cu totul de la sine pana devine om... Dar desi zigotul, corpul sa zicem, este format prin combinarea dintr-o parte de la tata si una de la mama, sufletul vine din cu totul alta parte, si explicatia acestui fapt tine de mistica religioasa, iar eu nu doresc sa discut asa ceva aici...
Marduk
QUOTE(Draga Clopotel @ 4 Jul 2008, 11:08 AM) *

QUOTE
Toate informatiile ce le detin cu privire la acest caz sunt doar din presa si internet... Banuiesc ca si voi la fel, sau daca e cineva care chiar a fost si a vazut personal cazul, sa ne spuna si noua... Deci, prin diverse articole s-a specificat ca ar fi o fata ce provenine dintr-o familie foarte saraca si de etnie tiganeasca, ma rog rroma zic ei... Din alte articole, nu reiese ca familia ei ar fi chiar asa saraca, si nu se pomeneste nimic de etnia ei...

Sigur este cetatean roman, perceput ca atare de catre toata lumea, "o romanca de 11 ani". Poate nu este asa de important in aceasta discutie despre moralitate.
QUOTE
Sa nu uitam ca nu mai departe de mama ei, care acum are 26 ani, a fost foarte aproape de situatia ei... La un calcul simplu, vedem ca mama ei a nascut-o pe ea, undeva pe la 14-15 ani, adica cu doar 3 ani mai mult decat are ea acum. Si mama ei nu a fost violata, dar era tot un copil...

Trebuie sa existe un inceput nu, doar de acolo vine pacatul primordial.
QUOTE
Trebuia numaidecat sa faca si mama ei avort?! Evident ca nu... Totusi, mama ei a nascut pana la varsta de 17 ani, adica minora fiind, doi copii, pe ea si pe inca unul in varsta de 9 ani, daca am inteles eu bine...

Si mama si fica trebuiau educate, atunci nu am mai fi discutat despre moral sau imoral.
QUOTE
Aceste nasteri, la varste fragede, sunt cel mai des intalnite la familiile de tigani sarace. Dar asta nu inseamna ca nu se intalnesc si la familiile de romani sarace, sau de bulgari sarace, sau de albanezi sarace etc...

Nu cred ca este vorba de saracie, mai degraba de mediul in care traiesc, cutume tribale, religie, etc.
QUOTE
Deci la intrebarea ta, Marduk, am mai raspuns, avortul nu are cum sa fie moral. Asa a raspuns pana si Afrodita, o mare sustinatoare a avortului. Iar daca te inrebi cat de moral este sa lasam copii sa faca copii, la aceasta intrebare nimeni nu a raspuns cu DA vreodata si nici nu cred ca va raspunde. In acest caz insa, nu e vorba de ne intreba daca este moral sau nu a o lasa sa faca copilul, caci intrebarea este tardiva, ea avind deja copilul in burta ei, prin urmare faptul e deja comis...

Daca aplicam morala religioasa sigur avortul nu are cum sa fie moral, dar societatea laica are si alte concepte despre moral si imoral mai ales de cand a descoperit ca biserica nu este detinatoarea adevarului si moralei absolute.

Marduk
QUOTE(andra_v @ 4 Jul 2008, 12:33 PM) *

QUOTE
E tiganca, deci matura sexual si psiho-afectiv la o varsta mai frageda decat romancele

Deci este moral ca la tigani copii sa faca copii, indiferent de ceea ce crede societatea in care traiesc, un fel de aprobare a legilor tiganesti, chemarea sangelui, etc.
QUOTE
Maica-sa a nascut-o la 14 ani,

Poate ca tocmai de acea a tinut sa faca acest avort, probabil ca-si aduce aminte prin ce a trecut la vremea cand a nascut, este un inceput cu atat mai mult daca sunt tigani.
QUOTE
Nici urma de viol. O idila cu "unchiul" de 19 ani. In urma investigatiilor, si britanicii au dat inapoi privind avortul. Acum presa indruga cum ca acea clinica nu are acreditari pentru a face avort sub 12 ani. Sa nu mai manance ceva! La o programare, o clinica te intreaba macar numele si varsta. Asa ca si minciuna asta pica.

Probabil ca in cazul unui viol nu mai gasesti urme dupa 2-3 luni de la producerea sa. Cat despre britanici te asigur ca nu au dat inapoi, s-au asigurat doar ca interventia sa fie cat de poate de legala si sigura d.p.d.v. medical.
QUOTE
In comunitatile tiganesti, femeile nasc la 12 ani, autoritatile nu se baga si, procentual, sunt mai putine bolnave psihic decat in randul romanilor.

Probabil de acea traiesc mult mai putin decat romanii, nu sunt asa de afectati psihic.

coconut
Cazul e īnchis. Cel puțin din punctul de vedere al fătului nedorit. Sper ca fătuca aceea, indiferent de etnia ei, să poată trece peste tot circul creat de media īn aceste zile. Am ajuns să trăim īntr-o lume īn care viața intimă e pusă la microscop și toți īși dau cu părerea, mai ales cei care habar n-au ce īnseamnă sarcină nedorită, să fii violată sau să ai de ales īntre viața ta și viața celuilalt care vine īn urma unui act animalic. Eu zic să ne punem pe fătat fără discernămīnt, să ducem lumea asta jungloasă pe culmile gloriei religioase!
Dați drumul la animalism, și așa mare diferență īntre om și jivină nu e.
Chiar dacă fetița aceea e țigancă, și acolo violul e viol. Iar acest prost obicei al etniei respective e timpul să dispară (mă refer la căsătoriile cu minore).

P.S. Domule Abis, vă felicit pentru nervii dv. tari și pentru răbdarea cu care ați demonstrat că viața nu e o poveste/basm!
Afrodita
Corect.

Si intr-adevar: felicitari pentru rabdare, frate abis smile.gif eu am ajuns de mult la capatul ei si am decis ca n-are rost sa ma lupt cu morile de vant, desi intr-adevar, trebuiesc corectate aberatiile scrise, insa - zau! - nu ma tin nervii pentru asa ceva.

Si felicitari si tie Zed - soricelule harhar.gif - tot pentru rabdarea de-a raspunde unui personaj care se distreaza copios cand intoarce cuvintele si le rastalmaceste cum vrea el.

Va pup si ne-om mai intalni in dezbateri biggrin.gif

mwah1.gif
fis_tic
Cele mai active membre ale comunitatii... oamenii de la asistenta sociala si restul de elemente psihoderivate.
Dupa ce se ocupa printre altele cu decaderea din drepturi a unor parinti pe niste elemente microscopice si detalii pseudostiintifice culese din revistele cu ciorapi treisferturi, elementii psihologici se opintesc din nou sa aduca lumina stiintei in acest caz complex al prostiei groase si mizeriei.
Clopotel
Nu inteleg care este motivul de felicitare si jubilare... rolleyes.gif Faptul ca a murit un om va bucura?! E si asta o satisfactie pentru unii.... hmm.gif
QUOTE
Cel puțin din punctul de vedere al fătului nedorit.

Am inteles morala voastra... Toti cei nedoriti trebuie sa dispara... Dar poate ca sunt doriti de altii...
Dar ce solutii propuneti daca cineva nu va doreste chiar pe voi?, ca asa e usor sa dai verdicte cand e vorba de viata altuia...

Macar ati priceput ca viata unui copil nu apartine parintilor sai, nici rudelor, nici vecinilor, nici specialistilor, nici nimanui? Nu-ti poti omora copilul pe principiul: "eu l-am facut eu il omor" .

Plus ca este si un mare egoism in aceasta atitudine a voastra, caci voi ati avut sansa sa traiti, desi poate, nici mamele voatre nu au fost prea incantare de voi, dar aceasta sansa voi nu o dati altuia, complet nevinovat si neajutorat, asa cum ati fost si voi...
Zed
Clopotel ,

TU intelegi tot timpul numai ce vrei si cum vrei . Tu nu cauti solutii , tu ai numai una pe care trebuie sa o accepte toata lumea ca asa vrei tu , detinatorul adevarului absolut . rofl.gif Asta imi aminteste de Becali .
Sa nu mai vorbesc de mesajele cu caracter rasist . Ai inceput sa acuzi fata ca ba nu-i violata , ba nu merge la scoala , ba ca ea e destul de matura psihic si fizic sa duca sarcina la capat numai fiindca -i de etnie rroma . Rusine sa-ti fie . E om in primul rand , halal iubeste-ti aproapele . Te contrazici singur .
Si cu asta am incheiat subiectul . Nu mai vreau sa-mi perd timpul cu tine .


Mihai
Cata inversunare pe aici... rolleyes.gif

Chiar daca a trecut printr-un viol sau avort, chiar daca este tata sau mama, nimeni de aici nu cred ca are dreptul de a stabili soarta sau nesoarta unui copil - sau a doi copii.

Iar celor care isi fac atatea griji de faptul ca fata ar fi ireversibil afectata de nastere... hmm, parca tot sirul de evenimente prin care a trecut pana acum, culminat cu un avort, i-ar reda fericirea copilariei.
Oare ati trecut vreunul dintre dumneavoastra prin aceleasi momente si dileme la o varsta atat de frageda? Sunt destul de sigur ca nu - dar asociati eliberarea nasterii (sau a avortului?) de la o varsta mai tarzie cu situatia acestei copile.

V-as sugera sa nu o faceti - chiar daca va naste, fetita nu va deveni o nebuna, o neadaptata sau un parazit al societatii. Poate doar un alt caz al ignorantei statului roman. Destul de asemanatoare este povestea Linei Medina.
Blakut
QUOTE
Inchipuieste-ti doi gemeni adevarati, ca sunt si gemeni falsi formati din doua ovule cu doi spermatozoizi...Gemenii adevarati, desigur s-au format din divizarea aceluiasi zigot. Si asa cum ai putut remarca, sunt doua fiinte total independente, si evident au doua suflete independente...
Despre acest lucru te poate lamuri orice specialist in domeniu... Eu sunt doar inginer, iti spun doar ce am retinut din scoala...
Ce vad eu ca tu nu poti tu intelege, si nici macar nu este topicul aici, este faptul ca zigotul nu mai apartine nici tatalui si nici mamei... Este ceva cu totul nou, inceputul unei fiinte cu totul si cu totul unice si independente... Are nevoie de mama doar pentru hrana si oxigenare, altfel el se dezvolta cu totul de la sine pana devine om... Dar desi zigotul, corpul sa zicem, este format prin combinarea dintr-o parte de la tata si una de la mama, sufletul vine din cu totul alta parte, si explicatia acestui fapt tine de mistica religioasa, iar eu nu doresc sa discut asa ceva aici...


La o clona obtii un duplicat al unui organism deja viu. Zigotul ala clonat ar fi deci dublura unei fiinte deja existente.
Clopotel
Draga Zed
QUOTE
Clopotel ,
Tu nu cauti solutii ,
Cum nu am solutii?! Pai tocmai am propus una cu care au fost de acord si medicii (unii dintre ei, este adevarat), anume ca sa faca cezariana, salvand astfel de la moarte atat copilul cat si fetita, apoi copilul sa fie preluat de institutiile abilitate sau de cine doreste... Au fost si oferte in acest sens...
QUOTE
Sa nu mai vorbesc de mesajele cu caracter rasist .

Scuze, dar de aici, deja incepi sa bati campii cu gratie... rolleyes.gif Pai daca eu spun ca nu conteaza ce este, fie tiganca, fie chinezoiaca, fie romanca, fie englezoaica, tu de aici deduci ca eu sunt rasist?
QUOTE
Ai inceput sa acuzi fata ca ba nu-i violata

Imi pare rau, dar vorbesti din alt film... Eu tocmai am spus si am si repetat ca eu cred ca fata a fost violata, si atunci dupa care logica gaunoasa spui ca as acuza-o ca nu a fost violata... Plus ca se poate vedea si absurdul afirmatiei tale: cum sa acuzi pe cineva ca nu e violat?! ohmy.gif Mda... e ora mesei, probabil ca ai facut unele excese...
QUOTE
, ba nu merge la scoala

What?! Cine a acuzat fata ca nu merge la scoala? Eu am inteles ca merge la scoala si chiar are si rezultate bune...
QUOTE
, ba ca ea e destul de matura psihic si fizic sa duca sarcina la capat numai fiindca -i de etnie rroma

Fals! La concluzia asta au ajuns doctorii... Analiza cu tiganii si cu rezistenta lor, era o discutie separata... Trebuie insa sa fii in stare sa faci aceste corelatii...
QUOTE
Rusine sa-ti fie .
Rusine sa ne fie tuturor ca nu am putut stopa aceste omoruri... In plus tie sa-ti fie rusine ca minti cu nerusinare ca as fi spus lucruri ce nu le-am zis si nici macar nu le-am gandit...
QUOTE
E om in primul rand , halal iubeste-ti aproapele . Te contrazici singur .
Pai daca eu doresc ca un om sa traiasca inseamna ca nu-l iubesc?, iar daca tu doresti sa moara inseamna ca-l iubesti?! Ciudata logica ai...

Draga Blakut
QUOTE
La o clona obtii un duplicat al unui organism deja viu. Zigotul ala clonat ar fi deci dublura unei fiinte deja existente.

Dublura inseamna un organism asemanator, nu acelasi organism... Deci ai doi oameni independenti unul de altul atat trupeste cat si sufleteste... Daca omori pe unul nu moare si celalalt... Tu crezi ca daca ai un om clonat, si il omori, nu faci crima?
Serenity
QUOTE
Si felicitari si tie Zed - soricelule - tot pentru rabdarea de-a raspunde unui personaj care se distreaza copios cand intoarce cuvintele si le rastalmaceste cum vrea el.


Eu asa vad problema: Clopotel gandeste altfel, are alta parere. Ceilalti nu-i inteleg parerea, nu inteleg de unde "vine", si nici nu vor sa o inteleaga, pentru ca ei au alta parere. Asa ca, practic, nu citesc posturile lui Clopotel petru a le intelege ci pentru a le contrazice. Nu cauta idei noi, nu iau nici o secunda in considerare ce spune el, ci cauta 'fisuri' care sa le dea posibilitatea de a-l contrazice. Probabil si Clopotel face aceeasi chestie, dar el mi s-a parut putin mai temperat.

Discutiile de genul asta eu cred ca nu sunt constructive pentru nici unul din noi, pentru ca nu ne imbogatesc cu nimic cunoasterea, decat, eventual, cu o concluzie: "Cati tampiti pe lumea asta!".
Blakut
QUOTE
Dublura inseamna un organism asemanator, nu acelasi organism... Deci ai doi oameni independenti unul de altul atat trupeste cat si sufleteste... Daca omori pe unul nu moare si celalalt... Tu crezi ca daca ai un om clonat, si il omori, nu faci crima?


Clona inseamna organism identic. Adica cu materialul meu genetic, din celulele mele, pot face inca un organism identic cu al meu. Acuma daca tu spui ca un zigot/celula = fiinta umana inseaman ca fiecare celula din corpul meu este o fiinta umana, pentru ca de la ea se poate crea inca un om. Iar tot asa, organismul identic care este creat, de unde isi ia "sufletul"? Mai ales ca se pot crea 100 de organisme identice.
Marduk
QUOTE(Blakut @ 5 Jul 2008, 04:42 PM) *
Clona inseamna organism identic. Adica cu materialul meu genetic, din celulele mele, pot face inca un organism identic cu al meu. Acuma daca tu spui ca un zigot/celula = fiinta umana inseaman ca fiecare celula din corpul meu este o fiinta umana, pentru ca de la ea se poate crea inca un om. Iar tot asa, organismul identic care este creat, de unde isi ia "sufletul"? Mai ales ca se pot crea 100 de organisme identice.

Atentie! Fizic, celular, este identic, evolutia psihica a organismului poate fi complet diferita de copie, tocmai aici apare disputa de idei intre cei care considera o clona este identica cu materialul genetic si cei care considera ca evolutia psihica ulterioara a copie poate duce la aparitia unui nou individ.
Blakut
QUOTE
Fizic, celular, este identic, evolutia psihica a organismului poate complet diferita de copie


Exact, deci trebuie sa astpepti ca celula sa devina individ inainte sa spui ca e individ...
Marduk
QUOTE(Blakut @ 5 Jul 2008, 04:42 PM) *
Iar tot asa, organismul identic care este creat, de unde isi ia "sufletul"?

Poate ca sufletul are o legatura cu psihicul or daca este asa nu poti sa fi considerat om, individ decat in momentul in care psihicul realizeaza acest lucru. Moment in care individul vede, realizeaza ca apartine unei comunitati de indivizi asemanatori lui, impartasind acelesi sentimente, trairi, dureri, sperante, etc.
abis
QUOTE(Clopotel @ 4 Jul 2008, 06:46 PM) *
Nu am adus deloc etnia in discutie

Daca iti spun ca minti te superi... Ia uita-te in urma pe topic si spune-mi, cine a fost cel care a pomenit despre faptul ca ar putea fi tiganca?
QUOTE
Pai si eu ti-am raspuns de mai multe ori, chiar si in mesajul trecut... Iata, scriu si cu rosu, poate asa:
Evident ca este ilegal a face impreunare cu un minor... Minor inseamna sub 18 ani... Deci toate actele sexuale sub 18 ani sunt ilegale, iar eu spun ca si imorale, iar daca tu vrei sa le numesti viol, nu te contrazic...
Care parte nu o pricepusi?

Deja ti-ai facut un obicei de a "uita" ce spuneai nu cu mult timp in urma: La tiganii saraci, astfel de intamplari la varste asa mici de chiar si 10 ani au loc frecvent si majoritatea nu sunt violuri.
Iti recomand niste lecitina... Sau o doza mai mare de bun-simt.
QUOTE
Unde am judecat eu asa ceva?

Acolo unde ii tot dai cu "crima" in sus, "crima" in jos...
QUOTE
Tiganii sunt mai rezistenti decat romanii, caci ei traiesc in conditii mult mai grele si mai aspre... In acest sens, poti sa vezi iarna copii de 3, 4 ani, desculti si aproape dezbracati si care stau in zapada si viscol, si nici macar nu racesc, in timp ce daca ti-ai scoate tu copilul si de 10 ani daca ar fi, ar ingheta imediat si ar face nu stiu ce boala... Dar ce vorbesc eu de copilul tau, chiar tu sau eu, sau poate si altii de aici nu ar rezista in aceste conditii, in care chiar si un copil de tigan rezista...

Rezista pe naiba, de-aia speranta lor de viata este mai mica decat media... Daca ti se pare ca-i o metoda asa de buna tine-ti si tu copiii dezbracati iarna, sa-i calesti.

PS: Coconut, te rog nu ma mai "domni"... smile.gif
Michelle
Ma uitam in dupa amiaza asta pe CNN unde intr-o emisiune despre Orientul mijlociu erau prezentate practicile si traditiile unor popoare de a-si vinde copilele unui "sot" de regula mult mai batran . Era prezentata o fetita din Yemen (Saana) de 11 ani vanduta unui barbat de 3 ori mai batran pentru o suma derizorie cu promisiunea ca acesta nu va consuma casatoria inainte ca aceasta sa implineasca 20 ani.Fetita,maltratata si violata,fuge insa de la noul stapin si cere clementa familiei ei,le cere parintilor sa o lase sa traiasca in sanul familiei.Istoria se terminase fericit caci in fata judecatorului micuta a obtinut divortul,familia o reprimeste printre numerosii ei copii,iar copila,drept epilog, declara reporterului CNN ca nu se va casatori niciodata.
Revenind acum la povestea Florinei,nu pot sa nu remarc inconstienta si ipocrizia parintilor ei care vin sa spuna ca ei n-au stiut nimic de incest pina cind acesta nu s-a materializat intr-o sarcina de 17 saptamini,mai mult nici macar n-au depus plangere penala impotriva unchiului violator si vin sa dea declaratii presei"Cosmarul s-a sfarsit"!!! Pe linga ei insa, parintii fetitei din Saana ,cu traditiile lor cu tot,par niste oameni de-a dreptul cumsecade.

Asasinii
bdl
Multe discutii in jurul cazului astuia....
Hai sa-l "legam" de titlul topicului....
In cazul de fata....este moral avortul? Raspund eu.....avortul la ora actuala nu e" moral" in nici o situatie....inca sintem ancorati in morala parintilor....si vedem bine ca si morala asta se schimba la fata mai repede ca o curva la colt de strada...Si morala serveste anumitor scopuri.... thumb_yello.gif In plus consider ca in sec 21 trebuie sa te afli la capatul pamintului si la marginea inteligentei umane sa nu te lovesti citusi de putin de afluxul informational cotidian... Romania nu e chiar un capat de lume, poate de-asta mai apar cazurti de genul asta...
Marea problema cu avortul este necesitatea lui....lasam deoparte toate cazurile de necesitate medicala pe care chiar si Clopotel le accepta...asta inseamna ca aici avem un consens cu toata lumea....Dar ce ne facem cu cazurile in care o femeie doreste sa faca un avort pt ca....nu e pregatita pt o viata de mama....din punct de vedere sufletesc, social ,material si multe altele...Adica acel copil apare si nu e dorit pur si simplu...Asta este marea problema cu avortul in esenta...Daca e saraca dar il vrea, va gasi o coaja de piine sa il creasca...daca e bogata si nu il vrea, plodu ala va avea viata lui Aldo Morro....
Imi amintesc de imaginea romaniei care se formase la citiva ani dupa revolutie in europa si cam in toata lumea .....o tara plina de aurolaci si orfelinate copiate din Dickens....o tara care primea compatimire de peste tot...Ma intreb daca asta are legatura cu "moralitatea" avortului si cu "necesitatea" lui?
Si imi mai amintesc de cacanarii aia de spartani care isi aruncau plozii....oare pt asta au ramas ei in istorie?

Michelle,
Nu mi-a placut Bichir de cind a inceput sa scrie la EZ...este prea extremist . Ce mai face fata aceea ? Da-mi un pm cum mai e situatia si cum se mai descurca...
Marduk
QUOTE(bdl @ 6 Jul 2008, 05:04 PM) *
Si imi mai amintesc de cacanarii aia de spartani care isi aruncau plozii....oare pt asta au ramas ei in istorie?

Intr-un viitor nu prea indepartat se poate sa ajungem la fel ca spartanii, dar mult mai cizelati, vom face ce au facut ei dar intervenind asupra ADN-ului.
Clopotel
Draga Blakut
QUOTE
deci trebuie sa astpepti ca celula sa devina individ inainte sa spui ca e individ...

Ai putea sa precizezi cand celula devine individ? Macar ziua, daca nu ora sau minutul... Oare indiviul nu este tot o aglomerare de celule?
Dar intrebrea prima era care este momentul exact cand putem spune: acum avem de-a face cu un individ, iar cu o secunda inainte nu era individ ?

Draga Abis
QUOTE
QUOTE(Clopotel @ 4 Jul 2008, 06:46 PM)
Nu am adus deloc etnia in discutie

Daca iti spun ca minti te superi... Ia uita-te in urma pe topic si spune-mi, cine a fost cel care a pomenit despre faptul ca ar putea fi tiganca?

Evident ca nu ma supar devreme ce nu am mintit decat in inchipuirea ta... Tu minti cand spui ca am adus etnia in discutie... Faptul ca spui ca un om a facut un lucru L ,este din localitatea X, ca are n ani si ca e de etnie tiganeasca si de nationalitate romana, nu inseamna nici pe departe ca aduc in discutie nationalitatea romana, sau etnia tiganeasca, sau varsta n ani, sau localitatea X... Ci doar lucrul L pe care l-a facut acel om... Lucrul L este in discutie, si obiect al ei, si nicidecum nationalitatea, etnia, varsta, sau orasul sau satul din care este...
De altfel, pentru cei cu mintea mai inceata, am facut de cateva ori precizarea ca nu are importanta ce este, fie tigan, fie roman, chinez sau englez, ca indiferent ce este, omorarea unui copil tot crima se cheama... Am repetat aceste precizari, tocmai ca sa si astfel de persoane, nevinovate de altfel pentru nevinovatia lor, sa priceapa, dar ... degeaba... pe "kilometraj" e zero...
QUOTE
Deja ti-ai facut un obicei de a "uita" ce spuneai nu cu mult timp in urma: La tiganii saraci, astfel de intamplari la varste asa mici de chiar si 10 ani au loc frecvent si majoritatea nu sunt violuri.
Asa si ce legatura are asta cu cazul de fata si cu avortul?!! Asta era o discutie paralela, o paranteza la o alta paralela facuta de altcineva... Daca ai putea avea simtul realitatii ai vedea ca aceasta paranteza nu este deloc falsa, ci este chiar adevarata... Mai mult, nici macar nu este copyright-ul tiganilor, ci a oricarei populatii care traieste in conditii aspre, de saracie...
QUOTE
QUOTE
Unde am judecat eu asa ceva?

Acolo unde ii tot dai cu "crima" in sus, "crima" in jos...

A constata crima nu inseamna a judeca persoana... Eu spun ca omorarea premeditata a unui copil este crima, fara sa judec persoana, pe care nici nu o cunosc...
Pur si simplu acesta este un principiu al meu: "omorarea cu premeditare a unui om este crima" Tie ti se pare ca daca maine cineva omoara pe altcineva eu il judec afirmand principiul meu?
QUOTE
Rezista pe naiba, de-aia speranta lor de viata este mai mica decat media... Daca ti se pare ca-i o metoda asa de buna tine-ti si tu copiii dezbracati iarna, sa-i calesti.

Pai de aceea am si vrut sa te trezesc la realitate, si ti-am indicat unde sa mergi... Mergi la iarna in zona Universitatii, fantani, 11 inunie, si sa-mi spui ce vezi... Eu acolo am vazut cu ochii mei copii de tigani, in plina iarna, doar cu o camasa pe ei, dezbracati complet de la brau in jos, desculti , care stateau in frig si alergau jucandu-se... Nu aveau mai mult de 5 ani... Nu am spus niciunde ca ar fi asta o metoda buna... Doar o gandire gaunoasa ar putea devia atat de mult de la ideea exprimata de mine, caci eu nicidecum nu induceam ideea ca ei stateau asa ca sa se caleasca, ci ca erau obligati de saracie sa traiasca astfel...
Cred ca am vorbit mai mult decat se cuvenea explicandu-ti aceste lucruri simple, ... imi cer iertare celorlati colegi care au inteles din prima despre ce discutam..

Draga Michelle
QUOTE
Revenind acum la povestea Florinei,nu pot sa nu remarc inconstienta si ipocrizia parintilor ei care vin sa spuna ca ei n-au stiut nimic de incest pina cind acesta nu s-a materializat intr-o sarcina de 17 saptamini,mai mult nici macar n-au depus plangere penala impotriva unchiului violator si vin sa dea declaratii presei"Cosmarul s-a sfarsit"!!!
Ai dreptate, evident... Eu cred ca parintii au stiut, mai ales ca mama fetitei a afirmat clar ca nu ar dori ca fratele ei, violatorul, sa faca puscarie... Pur si simplu accepta situatia ca fata a fost violata de unchiul ei, dar nu accepta ca acel copil sa se nasca, de gura lumii mai mult...Eu asta am inteles din cuvintele ei...


In rest, respect atitudinea corecta a lui Serenity si Bdl, care desi nu sunt poate intru totul de acord cu parerile mele exprimate aici (lucru firesc si normal de altfel), totusi au demnitatea si bunul simt sa recunoasca exact ceea ce sustin eu, si nu-mi pun in carca lucruri pe care nu le-am zis si nu le-am gandit, doar de dragul de a ma contrazice aiurea, asa cum se intrec a face Abis si cu Zed... sad.gif

Daca am depasit acest caz, problema in sine ramane: ce motive reale ar fi ca o femeie de peste 18 ani sa-si justifice un avort?
Justificarea pentru nu fi acuzata, sau a nu se autoacuza, de crima premeditata impotriva propriului copil. Nu ca daca ar fi al altuia ar fi mai usoara situatia...
Propun sa scoatem din discutie urmatoarele, cu care toti suntem de acord in principiu:
- ca viata acelei femei este in pericol iminent din cauza sarcinii
- ca fatul nu are cum supravietui din cauze fiziologice, si acest lucru, poate duce, la situatia dinainte

Eu as lua pentru inceput cazul, cel mai des vehiculat, cum ca mama nu este pregatita sa devina mama (desi insist pe faptul ca ea este deja, avand un copil care exista si traieste), si ca nu-l doreste.

Am scos din ecuatie falsul caz in care copilul se naste intr-o familie saraca... Asa cum zicea si Bdl, mama va gasi o coaja de paine sa-l hraneasca...
De fapt acesta ar fi chiar un motiv penibil in favoarea avortului, caci in conditiile in care chiar si un animal isi creste puii fara sa aibe bani sau averi, cu atat mai mult, un om care are, mai mult decat un animal, atat minte cat si maini cu care sa lucreze, fie si un petec de pamant sa-si cultive hrana...
Deci daca o ursoaica, de ex., isi creste puiul bine, oare un om nu o poate face mai bne decat acel animal, chiar daca ar avea "averea" animalului?
Am dus exemplul la extrem, tocmai pentru a arata hilaritatea acestei "justificari".
Prin urmare, in opinia mea, acest caz, nu exista ca posibila justificare pentru omorarea copilului...

Deci ce inseamna "ca nu-l doreste" si ce drepturi are sa faca cineva cand "nu doreste pe altcineva"? Este oare justificata crima in acest caz?!
Cum e sa spui: "l-am omorat ca nu-l doream."?
Pana unde poate sa mearga asta si de ce?
abis
QUOTE(Clopotel @ 7 Jul 2008, 03:20 PM) *
Tu minti cand spui ca am adus etnia in discutie...

Remember: prin diverse articole s-a specificat ca ar fi o fata ce provenine dintr-o familie foarte saraca si de etnie tiganeasca
Ti-am replicat: eu nu am vazut nici un astfel de articol. Pune un link, sa nu creada lumea ca inventezi. Evident, nu am vazut nici un astfel de link de la tine...
QUOTE
Asa si ce legatura are asta cu cazul de fata si cu avortul?!!

Legatura este ca te contrazici de la un post la altul, cum iti convine. dunno.gif
Deja a devenit "marca inregistrata" procedeul...
QUOTE
Eu spun ca omorarea premeditata a unui copil este crima

Asta nu contesta nimeni. Nu te-ai prins ca alta este obiectia?
QUOTE
ce motive reale ar fi ca o femeie de peste 18 ani sa-si justifice un avort?[...]as lua pentru inceput cazul, cel mai des vehiculat, cum ca mama nu este pregatita sa devina mama

Probabil ca este cel mai des intalnit motiv. Sau poate ca cel mai des motiv este faptul ca metodele anticonceptionale au dat gres, in definitiv niciunul nu este 100% sigur. Dar nu stiu de ce am senzatia ca, din principiu, tu esti si impotriva utilizarii altor metode anticonceptionale, cum ar fi prezervativ, pilula, sterilet etc. smile.gif

gypsyhart
Avand in vedere ca un fat creste in burta unei femei, mi se pare normal sa aibe si ea un cuvant de spus in privinta pastrarii sau nu a sarcinii. Daca sarcina asta vine si in urma uni viol, cu atat mai mult. Un copil care nu este dorit inca din faza in care e in burta mamei e clar ca nu o sa aibe o viata prea frumoasa. E ca si cum ai fi primit intr'o casa noua cu un sut in c...
Subiect delicat.
Intr'o vreme credeam si eu ca avortul e "ceva rau", in 99% din cazuri. Si asa pare, cel putin, la prima vedere.
Acum nu mai sunt asa de sigur...
Marduk
QUOTE(Michelle @ 6 Jul 2008, 04:08 PM) *
Ma uitam in dupa amiaza asta pe CNN unde intr-o emisiune despre Orientul mijlociu erau prezentate practicile si traditiile unor popoare de a-si vinde copilele unui "sot" de regula mult mai batran . Era prezentata o fetita din Yemen (Saana) de 11 ani vanduta unui barbat de 3 ori mai batran pentru o suma derizorie cu promisiunea ca acesta nu va consuma casatoria inainte ca aceasta sa implineasca 20 ani.Fetita,maltratata si violata,fuge insa de la noul stapin si cere clementa familiei ei,le cere parintilor sa o lase sa traiasca in sanul familiei.Istoria se terminase fericit caci in fata judecatorului micuta a obtinut divortul,familia o reprimeste printre numerosii ei copii,iar copila,drept epilog, declara reporterului CNN ca nu se va casatori niciodata.
Revenind acum la povestea Florinei,nu pot sa nu remarc inconstienta si ipocrizia parintilor ei care vin sa spuna ca ei n-au stiut nimic de incest pina cind acesta nu s-a materializat intr-o sarcina de 17 saptamini,mai mult nici macar n-au depus plangere penala impotriva unchiului violator si vin sa dea declaratii presei"Cosmarul s-a sfarsit"!!! Pe linga ei insa, parintii fetitei din Saana ,cu traditiile lor cu tot,par niste oameni de-a dreptul cumsecade.

Am urmarit si eu reportajul respectiv. Nu am decat cuvinte de lauda pentru familia fetitei, totusi intamplarea a avut loc intr-o tara islamica, unde se presupune ca femeia are mai putine drepturi sau deloc. In Romania se consuma multe casatorii mai ales la tigani, e drept ca mirii sunt apropiati ca varsta, dar familiile respective si societatea considera astfel de legaturi ca fiind firesti si normale. E drept ca din cand in cand mai izbucnesc rafuieli intre clanurile tiganesti care pleaca tocmai de la refuzul fetei de a se integra in familia alesului.
Clopotel
Draga Abis
QUOTE
Remember: prin diverse articole s-a specificat ca ar fi o fata ce provenine dintr-o familie foarte saraca si de etnie tiganeasca
Ti-am replicat: eu nu am vazut nici un astfel de articol. Pune un link, sa nu creada lumea ca inventezi. Evident, nu am vazut nici un astfel de link de la tine...
Pai te invit sa citesti netul... Eu citesc zilnic zeci, daca nu sute de pagini de net, asa ca iti dai seama ca nu-mi propun sa retin care pe unde sunt, daca nu-mi sunt cu adevarat necesare... Iar de faptul ca fata este de etnie roma eu sunt aproape convins, desi, repet a mia oara, nu are absolut nici o relevanta... De altfel eu sunt aproape convins ca este si foarte saraca, desi unii au spus ca nu ar fi chiar asa... Nici acest lucru nu are absolut nici o importanta... Acestea sunt amanunte care nu au nici cea mai indepartata legatura cu discutia noastra lega de avortul in general si de cazul particular al acestei fetite...
Un lucru mi-a atras atentia totusi, anume ca pe un site de stiri se spunea ca mama fetei ar vrea ca fratele ei sa nu faca puscarie, iar astazi am citit exact contrariul... Asta inseamna ori ca stirea initiala nu a fost corecta, ori mama s-a razgandit. Inclin ca cred a doua varianta, si am motivele mele sa cred acest lucru...
Toate informatiile despre fata eu le-am luat numai de pe net, de pe paginile unor ziare sau de pe forumuri unde se discuta acest caz... Eu nu am nevoie sa inventez nimic despre ea, ca ar fi pe cat de inutil pe atat de absurd... De aceea nu inteleg preocuparea ta de a stii exact daca este tiganca sau nu, mai mult decat cazul ei legat de avort in sine... Conteaza pentru tine ca este tiganca sau romanaca sau ce o fi?
Eu si uitandu-ma la poze deduc ca este tiganca, dar este cu totul irelevant acest lucru repet...
Totusi, chiar acum cand iti scriu, cautand niste articole fara legatura cu acest caz sau cu avortul am dat peste niste pagini, care spun cam asa:
Satul īn care s-a īntāmplat grozăvia se cheamă Piatra Şoimului şi este o localitate de mici dimensiuni din judeţul Neamţ. Fetiţa trăieşte aici alături de părinţii ei, īntr-o zonă populată īn special de cetăţeni de etnie rromă, unde, pe lāngă sărăcia lucie, nu ajunge nici măcar semnalul de la telefonul mobil.Iata linkul aici ca sa nu zici ca inventez iar...
Te intrebi din nou de ce au adus tipii astia in discutie etnia tiganeasca si saracia lucie? Tu de ce crezi? Eu zic sa le trimiti un email...
De altfel, legat de acest caz, am gasit chiar dintr-un ziar din Neamt urmatoarea remarca: "Problema fetelor de etnie rromă care īsi īncep timpuriu viata sexuală reprezintă un capitol care īi preocupă pe reprezentantii DGASPC Neamt." si asta chiar in continutul articolului care trateaza cazul acestei fetite...
Iata si linkul ca sa-ti satisfaci curiozitatea...
Acum o sa te intrebi de ce si ziaristii acestia au adus in discutie etnia tiganeasca daca fata nu avea nici o legatura cu ea... Probabil o sa te intrebi de ce nu au adus in discutie chinezii in loc de tigani...
Mai mult, dar aici chiar nu-mi mai amintesc unde, si nici nu o sa-mi pierd timpul cautand, dar sigur pe un forum, o persoana a spus clar ca a fost la spitalul unde a fost ia internata si s-a referit la ea ca e tiganca...
Inca odata repet, ca sa nu te ia gura pe dinainte... este irelevant ce e... poate sa fie si pigmee... Dar eu iti urez in continuare spor la cautarea etniei acestei fete, doar ca sa arati ca e sau ca nu e tiganca, si implicit ca argumentele mele impotriva avortului sunt false... hh.gif
QUOTE
Legatura este ca te contrazici de la un post la altul, cum iti convine.

Am inteles ca iti repeti asta de fiecare data ca sa nu uiti, dar poti sa-mi arati si mie doua posturi ale mele in care m-am contrazis? As fi si eu curios...
Am zis intr-unul ca avortul e moral si in altul ca nu e moral?! Atunci cu ce m-am contrazis pe acest topic despre avort?

Draga Gypsyhart
QUOTE
Avand in vedere ca un fat creste in burta unei femei, mi se pare normal sa aibe si ea un cuvant de spus in privinta pastrarii sau nu a sarcinii.

Nimeni nu a contrazis ca mama sa nu aibe un cuvant de spus... Eu tocmai am precizat, ca a fi impotriva avortului si ce hotarare ia o mama, sunt lucruri fara legatura si total diferite... Deci noi aici nu avem cum judeca pe cineva, ci doar discutam principii, pana la urma... Este adevarat ca aceste principii au un oarecare ecou in viata reala, dar asta depinde de fiecare cum si le aplica...

De ex., eu pot sa fiu impotriva crimelor, dar asta nu inseamna ca un criminal nu are un ultim cuvant cand isi ucide victima...Putin ii pasa lui ca eu sunt impotriva a ceea ce face el. Poti sa-l judeci pe criminal? eu zic ca nu, ca nu m-a pus nimeni judecator peste el. Pot sa judec fapta ca atare? Asta eu zic ca da... Cat despre criminal... asa a hotarat el si probabil o sa-ti dea o lista intreaga de motive pentru actiunea lui, printre care si unul foarte la moda: "nu-mi placea individul si nu-l doream in preajma mea, era nedorit de mine... ai ceva impotriva? Plus ca nici nu prea avea ce sa manance si se chinuia saracu. Ai ceva impotriva ca l-am salvat si de la suferintele acestei lumi rele?"
Evdent ca nu poti sa ai, devreme ce omul a fost sincer si si-a motivat atat de "pertinent" crima... Bine, el nu o sa-i spuna crima, o sa gaseasca el alt termen care sa dea bine...
Nu lua si tu personal, ca nu are nici o legatura cu ceea ce ai zis tu, discutam doar variatiuni ale subiectului, care in opinia mea este: avort = crima...


No, iata ce am mai gasit pe alt site:

Realitatea Romaneasca

Mama la 11 ani

Printre lehuzele internate la maternitatea Spitalului Clinic de Urgenta Galati se numara si una in varsta de... 11 ani. Nu, nu e o greseala de transcriere, chiar aceasta este varsta celei care este autoarea unui dublu record, daca avem in vedere in vedere si greutatea fetitei perfect sanatoase pe care a adus-o pe lume: trei kilograme si 900 de grame. Lenuta, o fetita de 11 ani, din Ivesti, a ramas insarcinata la 10 ani. Cu un baiat un pic mai in varsta, din comunitatea in care traieste. Copila este de origine rroma, locuieste cu familia sa in localitatea galateana si nu are nici macar certificat de nastere. Pe fetita ei stie insa cum o va boteza: Maria. "Am ramas gravida la 10 ani si am dus bine sarcina, nu mi-a fost rau. Eram cam mica atunci, dar la noi e normal sa facem copii de mici. Am nascut natural si acum ma simt foarte bine" a spus tanara mamica la cateva ore dupa nastere. La randul lor, medicii s-au aratat uimiti de raritatea cazului si mai ales de faptul ca Lenuta, la o varsta atat de frageda, a putut sa aduca pe lume fara dificultati un bebelus atat de mare si perfect sanatos. Ei spun ca in cel mult o saptamana tanara mamica si pruncul sau vor putea merge acasa, in sanul familiei. Cat priveste partea legala a situatiei, liderul rromilor din Galati, Viorica Gotu, sustine ca va face demersurile necesare ca sa-i intocmeasca Lenutei certificat de nastere si tatalui buletin, pentru a putea face forme legale copilului abia venit pe lume.
Reprezentantii Departamentului pentru Protectia Copilului s-au declarat socati de acest caz si au anuntat ca vor declansa o ancheta.
Linkul aici
Asta ca sa combat din start opinia unora care sustin ca o fetita de 11 ani nu poate naste, sau ca daca naste fatul va muri, sau daca nu fatul sigur mama...
De altfel singura aceasta fetita recunoaste ca in etnia ei este ceva normal ca fetele sa nasca la varste atat de mici...

Repet insa: personal consider ilegal si imoral actele sexuale intre oameni mai tineri de 18 ani, asta ca sa preintampin criticile ce vor veni fata de pozitia mea...

Deci iata, ca desi fetita avea 11 ani si era insarcinata, totusi au putut fi fost salvate doua vieti... Si asta doar vointei oamnilor. deci daca oamenii vor pot salva o viata, daca nu vor, nu o salveaza... Despre asta este de fapt vorba aici...
Marduk
QUOTE(Draga Clopotel @ 7 Jul 2008, 06:30 PM) *
Deci iata, ca desi fetita avea 11 ani si era insarcinata, totusi au putut fi fost salvate doua vieti... Si asta doar vointei oamnilor. deci daca oamenii vor pot salva o viata, daca nu vor, nu o salveaza... Despre asta este de fapt vorba aici...

Da? unde este moralitatea aici, poate ne explici.
abis
QUOTE(Clopotel @ 7 Jul 2008, 06:30 PM) *
poti sa-mi arati si mie doua posturi ale mele in care m-am contrazis?

Am facut-o deja. Ori n-ai observat, ori n-ai vrut sa observi.

O prima contradictie flagranta: tu esti singurul care pomeneste despre posibilitatea ca fetita sa fie tiganca, apoi faci pe niznaiul: nu am adus deloc etnia in discutie...

Imi spui ca nu inteleg preocuparea ta de a stii exact daca este tiganca sau nu, desi singurul care si-a manifestat o astfel de preocupare esti tu insuti. Eu doar te-am acuzat ca ai adus cu rea intentie subiectul etniei intr-o discutie in care nu-si avea locul.

Spui ca toate actele sexuale care implica copii reprezinta violuri, pentru ca putin mai tarziu sa pretinzi ca in comunitatile tiganesti sarace au loc acte sexuale cu copii de 10 ani sau mai putin care de fapt nu sunt violuri.

Spui intr-un loc ca nu crezi despre fetita de 11 ani despre care am tot vorbit in ultima vreme ca se ducea prea des la scoala, iar in alta parte spui ca ai auzit despre rezultatele ei bune la invatatura.

Pe un topic pretinzi ca omul este sufletul sau, nu corpul, iar pe alt topic ca este trup si suflet, in functie de cum te avantajeaza in discutia respectiva.

Si mai sunt o gramada, daca vrei incep de-acum incolo sa le tin o evidenta stricta si cand mai faci pe nevinovatul o sa iti arat lista. smile.gif



Blakut
QUOTE
Ai putea sa precizezi cand celula devine individ? Macar ziua, daca nu ora sau minutul... Oare indiviul nu este tot o aglomerare de celule?
Dar intrebrea prima era care este momentul exact cand putem spune: acum avem de-a face cu un individ, iar cu o secunda inainte nu era individ ?


Devine individ cand poate trai inafara corpului mamei sale fara sa moara nefiind legat de acesta prin cordon ombilical. De exemplu. Daca tu sustii ca celula este individul, cu suflet cu tot, inseamna ca orice celula care contine informatie genetica din corpul meu este un individ, pentru ca de la ea pot sa mai fac inca cativa eu, prin clonare.
gypsyhart
@Clopotel
QUOTE
Nimeni nu a contrazis ca mama sa nu aibe un cuvant de spus... Eu tocmai am precizat, ca a fi impotriva avortului si ce hotarare ia o mama, sunt lucruri fara legatura si total diferite... Deci noi aici nu avem cum judeca pe cineva, ci doar discutam principii, pana la urma...

Clopotel, tu te cam ascunzi acum dupa discutia asta principiala. Pai daca in mintea ta avortul este intotdeauna ceva rau, nu este evident ca de fiecare data cand vei intalni acest fenomen in realitate vei judeca persoana care il face? In sensul ca vei considera ca a facut ceva rau?
CAnd am spus ca "mama sa aibe un cuvant de spus" nu m-ar referit doar la ce se intampla in realitate, ci si ca "discutie de principiu". Sa spui ca avortul (intreruperea unei sarcini de o femeie) este intotdeauna ceva gresit este o pozitie principiala gresita. De fapt orice morala care ramane doar la nivel de conduita si comportamente nu poate fi corecta.
Distrugerea are rostul ei pe lumea asta....
Clopotel
Draga Marduk
Da? unde este moralitatea aici, poate ne explici.

Pai eu consider moral sa salvezi o viata daca poti. Tu nu?!

Draga Abis
QUOTE
QUOTE(Clopotel @ 7 Jul 2008, 06:30 PM)
poti sa-mi arati si mie doua posturi ale mele in care m-am contrazis?

Am facut-o deja. Ori n-ai observat, ori n-ai vrut sa observi.
Ai facut-o doar in imaginatia ta... Pe acest topic nicidecum... Nici macar din neatentie nu m-am contrazis, desi au fost cateva mesaje care, din lipsa de timp, nu le-am mai verificat inainte de a le transmite...
QUOTE
O prima contradictie flagranta: tu esti singurul care pomeneste despre posibilitatea ca fetita sa fie tiganca, apoi faci pe niznaiul: nu am adus deloc etnia in discutie...

Asta este o prima minciuna de-a ta, de fapt a n-a... Imi amintesc exat ca nu numai eu am afirmat acest lucru pe acest topic. Iar acest lucru, ca si toate celelalte a fost preluat de pe net, in cazul meu, dar banuiesc ca si in celelalte...
Ti-am dat si cateva indicii... Cearta-te cu aia daca nu-ti convin informatiile...
QUOTE
Imi spui ca nu inteleg preocuparea ta de a stii exact daca este tiganca sau nu, desi singurul care si-a manifestat o astfel de preocupare esti tu insuti.
Eu doar te-am acuzat ca ai adus cu rea intentie subiectul etniei intr-o discutie in care nu-si avea locul.
E problema ta ca vrei sa ma acuzi... Dar tu nu te acuzi pe tine de minciuna cand spui ca este inventia mea? Sunt destule siteuri si forumuri pe net in care oamenii afirma acest lucru... Care este problema ta?
Iar chestia cu rea intentie este chiar penibila, caci a afirma ca e de etnie tiganeasca sau de nationalitate romana, sau din nu stiu ce sat etc. sunt doar informatii preluate, nu poate fi socotita rea intentie, mai ales ca am si precizat ca toate informatiile le am de pe net, si ca nu cunosc cazul personal... Rea intentie este sa minti ca tine...
QUOTE
Spui ca toate actele sexuale care implica copii reprezinta violuri, pentru ca putin mai tarziu sa pretinzi ca in comunitatile tiganesti sarace au loc acte sexuale cu copii de 10 ani sau mai putin care de fapt nu sunt violuri.

Pai aici chiar as vrea sa te lamuresti singur ca esti pe aratura... Tu crezi ca un act sexual cu un copil de 11 ani este viol sau nu? Raspunde la asta, si trecem la pasul urmator...
QUOTE
Spui intr-un loc ca nu crezi despre fetita de 11 ani despre care am tot vorbit in ultima vreme ca se ducea prea des la scoala, iar in alta parte spui ca ai auzit despre rezultatele ei bune la invatatura.

Pai si unde ma contrazic eu aici? Intr-un loc se spunea ca fata nici nu ar prea dat pe la scoala, iar in alt loc se spunea ca invata foarte bine... Nu eu ma contrazic, ci aceste stiri... Eu doar le-am preluat, asa cum am si precizat... Am mai precizat si ca intr-o stire mama fetei nu dorea ca violatorul sa fie arestat, iar in alta stire se spunea ca doreste sa fie arestat... Care este problema ta cu mine aici? Ce vina imi gasesti mie? Tu ce spui: se duce la scoala sau nu, si cum demonstrezi efectiv acest lucru? O cunosti personal? Eu am spus ca nu o cunosc personal, si ca tot ce stiu e doar de pe net...
Au legatura toate acestea cu discutia de fata cu avortul? Vezi tu vreo legatura intre faptul ca e tiganca, daca e, si faptul ca eu doream sa nu faca avort? Vezi tu vreo legatura cu faptul ca e din judetul Neamt, daca e, desi eu cred ca e, dar sigur nu am de unde sa stiu, si faptul ca nu doream sa faca avort? Esti in stare sa faci corelatii corecte intre afirmatii?
QUOTE
Pe un topic pretinzi ca omul este sufletul sau, nu corpul, iar pe alt topic ca este trup si suflet, in functie de cum te avantajeaza in discutia respectiva.
Aici vorbesti iar aiureli... Omul este trup si suflet... Nu am cum afirma ca omul este doar trup, nu este si suflet?!... Pai atunci sufletul al cui este daca nu al omului?
QUOTE
Si mai sunt o gramada, daca vrei incep de-acum incolo sa le tin o evidenta stricta si cand mai faci pe nevinovatul o sa iti arat lista.

Ok... mersi... chiar cautam pe cineva pentru aceasta treaba... Problema este ca tu nu prea esti competent, ca-ti place minciuna... Cautam pe cineva sincer...

Rog pe restul sa faca abstractie de ce discut eu cu Abis aici... Omul vrea sa-si demonstreze siesi ca are pareri... rolleyes.gif

Draga Blakut
Devine individ cand poate trai inafara corpului mamei sale fara sa moara nefiind legat de acesta prin cordon ombilical.

Pai nici la o luna dupa nastere nu poate trai independent de corpul mamei fara sa moara. Va muri de foame... Nu se poate hrani singur...
Altfel, el daca este scos din burta mamei la 24 saptamani (6 luni) el poate sa supravietuiasca...
Daca se naste la 24 de saptamani sau mai mult, fatul s-ar putea sa supravietuiasca daca este dus la terapie intensiva. Asa cum rezulta si din acest link
Dar cum ai ajuns tu la concluzia ca daca un individ nu poate trai nefiind legat de ceva pentru supravietuire, nu ar fi om?!
QUOTE
De exemplu. Daca tu sustii ca celula este individul, cu suflet cu tot, inseamna ca orice celula care contine informatie genetica din corpul meu este un individ, pentru ca de la ea pot sa mai fac inca cativa eu, prin clonare.
Eu nu am sustinut asa ceva... Probabil asa iti place tie sa crezi ca am sustinut, dar eu nici nu am gandit asa ceva, daramite sa sustin... Celula-ou evolueaza nemijlocit, adica fara a se mai combina cu altceva, in om... Ea doar se hraneste...
Daca tu-mi poti demonstra ca o celula din corpul tau, daca o hranesti, devine ea singura alt om, atunci mai stam de vorba...

Draga Gypsyhart
Clopotel, tu te cam ascunzi acum dupa discutia asta principiala.

Nu ma ascund deloc... Dar daca ai urmarit discutiile, cand imi spun o parere, sar cativa sa ma acuze ca judec oamenii... Pentru ei, a fost nevoie sa fac precizarea ca discutia este pur principiala, si ca fiecare face ce crede de cuviinta... Nu ma deranjeaza ca ma acuza pe mine pe nedrept, ci doar ca prin asta, ei incearca sa arate si ca principiul sustinut de mine nu e corect... Intelegi tu tehnica lor?!
In cazul de fata, eu am spus ca fata aceea face ce vrea, lucru intamplat de fapt, iar eu imi spun o parere, fara sa o judec, dar in parerea mea am spus ca nu pot fi de acord ca o fiinta sa fie omorata daca are sanse sa traiasca...
De cine crezi tu ca mai ascund eu, si de ce as face acest lucru?
QUOTE
Pai daca in mintea ta avortul este intotdeauna ceva rau, nu este evident ca de fiecare data cand vei intalni acest fenomen in realitate vei judeca persoana care il face? In sensul ca vei considera ca a facut ceva rau?

Cel mai bine este sa-ti raspunzi tu singur la aceasta intrebare... Eu doar te ajut...
Raspunde deci: Daca in mintea ta o crima este ceva rau, cand te vei intalni cu cineva care a facut crima, adica cu criminalul il vei judeca sau nu? Adica vei considera ca a facut ceva rau sau nu?! Daca vei considera ca a facut ceva rau, inseamna ca il judeci, nu-i asa?!
QUOTE
Sa spui ca avortul (intreruperea unei sarcini de o femeie) este intotdeauna ceva gresit este o pozitie principiala gresita.

Ce inseamna intotdeauna?! Eu am indicat si 1 sau 2 exceptii? Pe acelea nu le-ai vazut? Le-ai omis intentionat?

De fapt orice morala care ramane doar la nivel de conduita si comportamente nu poate fi corecta.

Asta este morala ta? Cum ai dobandit-o?!

Distrugerea are rostul ei pe lumea asta....

Te referi la distrugerea altora sau la a ta? Intreb deoarece oamenii au tendinta de a judeca situatia altora dar nu si pe al lor... mai ales cand e vorba de distrugere...
gypsyhart
@Clopotel
QUOTE
Raspunde deci: Daca in mintea ta o crima este ceva rau, cand te vei intalni cu cineva care a facut crima, adica cu criminalul il vei judeca sau nu? Adica vei considera ca a facut ceva rau sau nu?! Daca vei considera ca a facut ceva rau, inseamna ca il judeci, nu-i asa?!

Da. Numai ca, daca ai dinainte stabilite standardele "morale", nu ai cum sa judeci obiectiv o situatie. Plus ca eu nu cred in bine si rau absolut.

QUOTE
Ce inseamna intotdeauna?! Eu am indicat si 1 sau 2 exceptii? Pe acelea nu le-ai vazut? Le-ai omis intentionat?

Le'am vazut. Dar ele nu rezolva mare lucru. Oricum, la o adica as putea sa replic, de ce sa nu salvam fatul (daca e posibil acest lucru) si sa salvam femeia in locul lui? Cine iti da dreptul sa hotarasti care sa traiasca si care nu?
E vorba de pozitia ta principiala (exceptand cazurile de care ai zis) ca femeia nu are dreptul sa faca avort, pentru ca face o crima, si deci face ceva rau. In acest caz, ce propui sa faca o femeie care este violata IMPOTRIVA vointei ei, si ramane insarcinata?
Este bine sa te gandesti la copilul care creste in burta ei, dar gandeste'te si la femeie, ce Dumnezeu! Totusi copilul creste IN ea...

QUOTE
QUOTE
De fapt orice morala care ramane doar la nivel de conduita si comportamente nu poate fi corecta.


Asta este morala ta? Cum ai dobandit-o?!

Prin experienta si intelegere.
Mai importante decat faptele oamenilor sunt intentiile din spatele acestor fapte. Si dincole de intentii este starea de constienta a omului. Cu cat omul este mai constient cu atat este mai aproape de "morala obiectiva" care nu se schimba niciodata. Un om constient este moral fara efort, fara sa gandeasca, fara sa'si consulte "tabla de materii". Pur si simplu e ceva natural. smile.gif

QUOTE
QUOTE
Distrugerea are rostul ei pe lumea asta....


Te referi la distrugerea altora sau la a ta? Intreb deoarece oamenii au tendinta de a judeca situatia altora dar nu si pe al lor... mai ales cand e vorba de distrugere...

Ma refer la distrugere ca la principiu universal. Nu esti de acord?
Marduk
QUOTE(Draga Clopotel @ 8 Jul 2008, 03:36 PM) *
Pai eu consider moral sa salvezi o viata daca poti. Tu nu?!

Pai eu te intrebam daca este moral sau nu sa lasi niste copile de 11-12 ani sa faca copii. Vrei sa lasi moralitatea in sarcina lui Dumnezeu? Atunci ne putem considera animale, iar cand ne vine "sorocul" putem sa ne inmultim ca asa scrie la "carte". Morala a fost facuta de oamenii care au atins un stadiu de civilizatie si tot de ei trebuie respectata in caz contrar devenim un trib de troglodititi sau de cimpanzei bonobo.
SORIN
Se poate primi definitia codului moral?? Are cineva monopolul suprem pe ce e moral sau nu? Va rog manualul.......

Sorin.
Rovaniemi
QUOTE(Clopotel @ 7 Jul 2008, 03:20 PM) *
Draga Blakut

Ai putea sa precizezi cand celula devine individ?


eu as zice ca atunci cind poate sa respire - direct, nemijlocit, neajutat de aparate - aerul atmosferic.
Clopotel
Draga Gypsyhart
Da. Numai ca, daca ai dinainte stabilite standardele "morale", nu ai cum sa judeci obiectiv o situatie.

Adica esti impotriva oricarei forme de cunoastere?! Prin cunoastere iti formezi capacitatea de a judeca o situatie... Chestia cu obiectivitatea, dupa parerea mea, este o fantasma... Eu nu cred ca omul are capacitatea de a fi obiectiv cu adevarat in orice situatie...

Plus ca eu nu cred in bine si rau absolut.

Asta este credinta ta... Gen principiul yin-yang?! Ok.. Inseamna ca esti de acord ca ce pentru tine este bine, pentru altul este rau, si invers... Nu ai nimic impotriva acestui lucru?

Le'am vazut. Dar ele nu rezolva mare lucru.

Pai tocmai ca rezolva problemele care se puneau in favoarea avortului...
QUOTE
Oricum, la o adica as putea sa replic, de ce sa nu salvam fatul (daca e posibil acest lucru) si sa salvam femeia in locul lui? Cine iti da dreptul sa hotarasti care sa traiasca si care nu?
Scuze, dar e o replica tardiva...
Evident ca nimeni nu da pasarea din mana pe cea de pe gard, prin urmare, nimeni nu lasa sa moara femeia care este vie si cu sanse mari de supravietuire, pentru copilul din burta ei, care desi este viu pe moment, are sanse infime de a trai... Replica ta, nu are legatura cu acest caz particular, sau cu majoritatea covarsitoare a cazurilor de avort in general. In aceste cazuri, atat mama cat si copilul sunt bine sanatosi, si pot trai foarte bine mai departe... De ce sa omori copilul in astfel de cazuri?
QUOTE
E vorba de pozitia ta principiala (exceptand cazurile de care ai zis) ca femeia nu are dreptul sa faca avort, pentru ca face o crima, si deci face ceva rau. In acest caz, ce propui sa faca o femeie care este violata IMPOTRIVA vointei ei, si ramane insarcinata?

Propun sa reclame violatorul la politie si sa nasca copilul salvand o viata... Daca nu doreste sa-l creasca il da in ingrijirea altora care il doresc, ca sunt destui...
A omora copilul este si ilogic de altfel, caci asta nu anuleaza cu nimic violul si nu ii scade gravitatea...
Nu inteleg obsesia asta a ta, si a altora, in a face o legatura directa de eliminare a cauzei violului, prin inlaturarea efectului, adica omorarea copilului... E ca si cum ai omora un copil pentru vina tatalui. Asta este razbunare prosteasca...Copilul nu are nici o vina... Tatal are... Doar tatal trebuie sa plateasca pentru viol...
Probabil in lume, acum traiesc destui oameni care au fost conceputi in urma unui viol. Acesti oameni nu au dreptul sa traiasca in opinia ta, si a altora? Sunt ei mai prosti, mai urati sau mai rai decat tine sau decat alti oameni, de merita sa moara?
QUOTE
Este bine sa te gandesti la copilul care creste in burta ei, dar gandeste'te si la femeie, ce Dumnezeu! Totusi copilul creste IN ea...

Asa si?! Tu nu ai crescut in mama ta? A fost asta motiv sa te omoare?
QUOTE
Prin experienta si intelegere.
Tu crezi ca doar experienta ta este relevanta?! De fapt este relevanta? O fi pentru tine...
QUOTE
Mai importante decat faptele oamenilor sunt intentiile din spatele acestor fapte. Si dincole de intentii este starea de constienta a omului.
Care este intentia din spatele unei crime? Care este starea de constienta a unui criminal?
QUOTE
Cu cat omul este mai constient cu atat este mai aproape de "morala obiectiva" care nu se schimba niciodata.

Cine cunoaste "morala obiectiva"? Tu?!
QUOTE
Un om constient este moral fara efort, fara sa gandeasca, fara sa'si consulte "tabla de materii". Pur si simplu e ceva natural.

Am inteles... Poti sa-mi dai un exemplu de astfel de om? L-ai intalnit personal? Unde locuieste?
QUOTE
Ma refer la distrugere ca la principiu universal. Nu esti de acord?

Deci tu consideri orice crima justificata, pe principiul ca oricum victima tot murea, fie si de batranete... Asa este?

Draga Marduk
QUOTE
Pai eu te intrebam daca este moral sau nu sa lasi niste copile de 11-12 ani sa faca copii.

Am raspuns deja ca nu... Am spus deja ca eu consider ca impreunarea la varste de sub 18 ani este pe cat de ilegala pe atat de imorala...
Dar daca s-a ajus deja la aparitia altei vieti, atunci e tardiv sa ne mai intrebam in acel caz daca a fost morala sau nu impreunarea... Acum avem de-a face cu doua vieti, si de amandoua trebuie sa ne ingrijim ca sa traiasca si sa le fie bine... Esti de acord?

Draga Rovaniemi
han.gif
QUOTE
eu as zice ca atunci cind poate sa respire - direct, nemijlocit, neajutat de aparate - aerul atmosferic

Scuze, dar este o regula total arbitrara... Tot asa unii ar putea spune ca atunci cand poate sa alerge si sa sara coarda... Daca nu poate, putem sa ne debarasam de el...
Mi se pare ca nazistii aveau alte criterii de selectie pentru cine sa moara si cine sa traiasca...
Tu ce crezi?: un copil de 8 luni in burta mamei este individ sau nu? El nu poate respira aerul din afara, dar decat sa-l ciopartesti, mai bine, in cateva minute il scoti afara si poate ca acela, mai tarziu, te va salva pe tine din nu stiu ce necaz, poti sa stii?! Sau poate va salva lumea...
Marduk
QUOTE(Draga Clopotel @ 8 Jul 2008, 11:22 PM) *

QUOTE
Am raspuns deja ca nu... Am spus deja ca eu consider ca impreunarea la varste de sub 18 ani este pe cat de ilegala pe atat de imorala...
Dar daca s-a ajus deja la aparitia altei vieti, atunci e tardiv sa ne mai intrebam in acel caz daca a fost morala sau nu impreunarea... Acum avem de-a face cu doua vieti, si de amandoua trebuie sa ne ingrijim ca sa traiasca si sa le fie bine... Esti de acord?


Domnule poate nu ai inteles, aici pe acest topic se discuta despre morala. Nu cred ca este vorba despre morala crestina, martiana, venusiana sau orice alta morala. Este clar ca discutam despre morala, deci daca este imorala "impreunarea la varste de sub 18 ani" atunci este sau nu imoral sa dai viata unui copil la varsta de 11 ani?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.