Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avortul - Moral Sau Nu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Afrodita
Pai, fratele meu Abis smile.gif , ce ai spus tu deja e un subiect mult prea amplu de luat in calcul de catre moralisti, de aceea eu nu am intrat in atata detaliu, desi in postarile mele de pe paginile anterioare - cand am spus ca in situatia in care tine copilul , fetita NU va deveni o femeie adulta in toata plinatatea cuvantului si relativ normala - eu si la asta ma refeream, nu de alta, dar la 26 ani ai mei pe mine ma sperie responsabilitatea ce deriva din nasterea, respectiv cresterea unui copil. Ce sa mai adaug ca la 11 ani aia mica n-are cum sa aiba idee ce inseamna sa fii mama?

In fine, ne batem gurile degeaba.

Serenity
Da, Afro.... ai pus punctul pe i cand ai intrebat unde a fost mama in alea 5 luni pana fetita a recunoscut ca a fost violata. Eu am vazut-o pe mama o singura data dand un interviu la TV si, sincer spun, nu mi-a lasat impresia unui parinte prea potrivit. Si, poate sunt paranoica, dar din felul in care se exprima cand spunea ca se vor duce in Anglia sa ii faca fetei intrerupere de sarcina am dedus si ceva interese care nu vizeaza fetita. Intr-o tara ca Romania, in care coruptia e la putere, nu cred ca nu se putea rezolva de un avort. Si cat timp parintii au lasat si au incurajat mediatizarea asta, parerea mea e ca habar nu au ce e mai bine pentru fata lor.
Afrodita
Pai oricum din tot scandalul asta mie mi s-a format parerea ca parintii or is prosti rau de tot, ori ii doare fix in partea dorsala de fetita lor. Nu de alta, dar consider ca o mama careia ii pasa - pe langa faptul ca nu era oarba 5 luni - nu lasa sa se ajunga la tot circul cu presa, BOR si alte cele. Si tocmai pentru ca s-a ajuns aici ma face sa ma intreb: oare a fost doar o data violata fetita? Prin ce alte chestii a mai trecut micuta de ea pana sa se ajunga aici?

Indiferent ca se face avort sau se tine copilul, fetita e deja ruinata psihic si multa munca va trebui dusa pentru a o "reface", asta e clar!

Mda...
axel
Fetita a fost dusa la medic la 17 saptamani. Uite cum arata o femeie gravida la 17 saptamani: http://i.pbase.com/g5/24/465524/2/67914367.eq1zRV5e.jpg
E foarte usor sa nu vezi ca e insarcinata, mai ales daca fetita nu e prea slaba.
Clopotel
Draga Zed
QUOTE
TU sa stai in fata ei . Ti-ar prinde tare bine . Si nu ma refer sa ti-o inchipui . Ci , s-o vezi si s-o auzi , sa-i simti respiratia , sa o vezi cum tremura sa te uiti adanc in ochii ei goi si speriati . Sa o vezi cum tresare cand o priveste un barbat , indiferent ca-i strain au ba .

Dar tu de ce nu stai in fata ei? Iti este teama ca o sa vezi 2 copii in loc de unul? Realizezi macar ca sunt doi, si ca de amandoi trebuie sa ne ingrijim?
Altfel chestiile astea de domnisoara moralista si afectata, cu tremuratu si cu ochii ei goi si speriati, sunt chestii penibile, caci chiar daca omori al doilea copil, nu rezolvi aceste lucruri la primul... Nu viata copilului al doilea este de vina pentru problemele fetitei, ci violul...
Este chestiune si de logica si de rationament pana la urma...
QUOTE
UNDE ?! Sau nu sti sa raspunzi nici la asta scurt si la obiect ?!

Stii ce este culmea?! Ca eu ma chinui din rasputeri aici sa nu aduc vorba de religie, ca nu e topicul potrivit, iar voi toti (exceptiile se stiu ele), altfel fara legatura cu religia, va chinuiti sa o aduceti taman aici... Nu-i mai bine sa discutam chestiunile religioase pe topicul de Religie?! Haideti acolo! Vreti sa le discutam aici?

Draga Blakut
QUOTE
Astept raspuns clopotel, nu te face ca nu vezi.

Eu ma straduiesc sa raspund la toate intrebarile si afirmatiile adresate mie, sau altora dar la care doresc sa-mi exprim si eu o opinie. Fac asta in limita timpului disponibil. Acum se intampla sa am cateva zile mai libere, si de aceea sunt aici... Totusi, voi sunteti multi si afirmati multe, e greu sa raspund la tot. Plus ca la unele lucruri am raspuns chiar si de 10 ori dar degeaba... Cum ar fi chestiunile legate de religie, de BOR etc...
In cazul acesta particular, pe care il reclami, iti voi raspunde doar dupa ce-mi vei raspunde si tu la intrebarile ce ti le-am adresat si tie, si mai ales dupa ce-ti vei spune parerea fata de actiunea din filmul ce vi l-am recomandat...
Linkul catre FILM este aici - in caz ca l-ai omis...

Draga Abis
QUOTE
QUOTE(Clopotel @ 1 Jul 2008, 08:08 PM)
Unde am pretins eu frumuselule ca ai spus ceea ce ma acuzi tu?

Acolo unde ai scris ca Daca omul nu are secunda zero, vrei sa spui ca apare asa dintr-o data?!
Las-o balta ca e clar, ti-am "mirosit" tactica...

Pai te invit sa apelezi la logica, asta este tactica mea...
Dupa tine, cand eu te intreb daca vrei sa spui ca apare dintr-o data omul, rezulta ca eu am afirmat ca tu zici ca apare dintr-o data omul? Asta e intelegerea ta din ce spun eu? hh.gif

Draga Afrodita
QUOTE
Si da, in Marea Britanie avortul se face pana in 24 saptamani - adica luna a 6-a. Si se face asa din mai multe motive, plecand de la ideea ca daca sarcina evolueaza intr-un mod amenintator pentru mama sa fie mama salvata, pana la faptul ca astia si-o trag pe unde-apuca, raman femeile/copilele gravide, nu stiu daca-l vor au ba, le ia timp sa se decida si oricum lista de asteptare pentru avorturi e lunga (ca te costa 500 lire sa ti-l faci la privat, asa ca astepti dupa medicii de la spitale).

Sunt doua aspecte aici...
1. In Romania, daca am inteles eu bine, este interzis prin lege avortul dupa 4 luni, dar legea nu interzice facerea avortului si mai tarziu daca viata mamei este pusa in pericol... Deci este nejustificata marirea duratei avortului la 6 luni. Acest lucru denota doar barbarismul britanicilor, si nu ca ar vrea sa protejeze mama...
De la 4 luni, s-a constatat, ca fatul este viabil si deci poate trai si in afara corpului mamei (ajutat de aparate evident), astfel incat, a-l omora cu buna stiinta, este crima cu premeditare.
2. Faptul ca aia, te citez: "si-o trag pe unde-apuca" si apoi rezulta un om, nu-i da dreptul nimanui sa-l omoare, chiar daca l-a facut...
Principiul: "eu l-am facut, eu il omor" este barbarism curat... Esti de acord cu el? Daca nu, atunci ar trebui sa fii de acord si cu faptul ca o mama nu are dreptul sa-si omoare copilul, chiar daca se afla in burta ei.
Nu te-am auzit nici pe tine comentand ceva de filmul ce ti l-am recomandat... Cum poti sustine asemenea crime?!
QUOTE
Va intrebati daca un avort e moral au ba, da' uitati sa va intrebati daca e moral ca fetita sa traiasca toata viata cu amintirea violului, cu traumele lui, cu totul ce decurge din asta si din dezinteresul familiei care a dus la tot acest circ...

Draga mea faci afirmatii fara sens...Scuze, dar mai reciteste ce ai scris...
A te intreba daca avortul e moral sau nu, este echivalent cu a te intreba daca crima este morala sau nu... Iti este greu sa dai un raspuns?
Apoi a te intreba daca este moral sau nu ca fetita sa traiasca cu amintirea violului, daca nu face avort, e ca si cum ai sustine ca daca omoara copilul, a disparut si violul... Pai ce treaba are violul care deja e facut si nu mai poate fi sters sau anulat, cu omorarea altui copil? Daca omoara copilul nu-si mai aminteste de viol?
Restul cu dezinteresul familiei, cu traumele psihice etc... sunt bla blauri... Viata unui om este mai importanta decat traumele psihice sau dezinteresul familiei...
Daca mama ta ar avea acum vreo apasare psihica din cauza tatalui tau, ti-ar conveni sa te omoare?
QUOTE
Sa salvezi copilul nenascut, ca macar va fi viu... La ce bun sa fie viu daca toata viata va avea "stigma" cum ca e nascut din viol? La ce bun sa fie viu pe lumea asta, unde numai rau se intampla? La ce bun sa fie viu - ca sa aiba cine muri de foame, cine cunoaste mojicia lumii in care traim, sa aiba cine plange si cine se mai sinucide?
Da-i lui sansa sa raspunda la aceste intrebari, ca de el e vorba... Nu raspunde tu in locul lui neintrebata, si apoi sa-l omori, ca si cum el ar fi de acord cu tine... Asa orice criminal se poate disculpa ca si-a omorat victima ca sa o scape de suferinte. Ca, zice el, lumea este rea. Ca va fi stigmatizata din cauza tatalui ei... Si ca era posibil sa se sinucida, daca nu intervenea el salvator omorand-o...

Sincer, daca tu gandesti cu adevarat asa, atunci cei din preajma ta sunt cu adevarat in pericol de a fi linsati de catre tine, sub pretextul scaparii lor de suferintele lumii rele... E de apreciat mila ta fata de alti oameni, dar totusi, nu crezi ca le sta mai bine vii? Plus ca, poate, ei nici nu au problemele tale... Ce daca lumea e rea si pune stigmate...; omul acela poate va fi cu adevarat fericit... Poate isi va cladi singur fericirea... Cu ce drept decizi tu ca acel om sa nu traiasca?
QUOTE
Si vorba lui Zed: daca fetita, cand va ajunge adolescenta, cu un copil de 6-7 ani, cand va realiza ororile, nu va putea trai cu ele si se va sinucide - atunci cine va raspunde pentru asta? (in cazul in care nu stiati, dorinta de-a muri, de-ati lua viata, apare destul de des ca urmare a unui viol... si unele actioneaza in privinta asta)
Continui pe aceeasi nota patetica, draga mea... Poate aceasta fetita se va incapatana sa nu se sinucida si va fi fericita...
Esti tu mama omida sa spui exact ce va face ea?! Poate ca peste ani, va fi impotriva crimelor impotriva copiilor... O vei consola tu atunci ca a fost partasa la omorarea propriului copil?
Iar daca te iei dupa vorba lui Zed, gresesti din nou, caci absolut toata lumea implicata, a fost de acord, ca dupa ce fetita va naste prematur prin cezariana, copilul va fi luat si crescut in istitutii speciale, deci nu va sta in famile... Asa ca degeaba construiti voi scenarii despre cum sa omorati acest copil, bazate pe imaginatia voastra...

Draga Abis
QUOTE
Sora mea Afrodita, dupa cum spune Clopotel, moralistii de ocazie ar face bine sa se gandeasca, mai ales daca au trecut prin experienta paternitatii,
Ti-am aratat clar, ca cel putin in cazul meu, aceasta experienta este cu mult mai mare decat a ta si cred ca si a Afroditei...
Dar asta inca nu are nici o relevanta, atunci cand te intrebi daca o crima e morala sau nu...
In ceea ce priveste moralistii, sa inteleg ca tu Abis, devreme ce scrii aici, si esti de acord cu crima, esti moralist?! Mare moralist! spoton.gif
Blakut
QUOTE
QUOTE
Unde am spus eu ca zigotul nu trebuie sa se formeze? Ca doar nu o ateriza din luna... Zigotul se formeaza in urma fecundarii ovulului de catre spermatozoid...Asta ar fi trebuit sa cunosti... Am si precizat ca nu ovulul singur e om si nici spermatozoidul singur e om, ci doar zigodul singur este om, pentru ca are inglobat in el toata fiinta omului. Nu mai primeste nimic din afara, doar hrana... Ce nu este clar in asta?!... Nu ma apuc sa tin aici lectii de biologie ca nu sunt profesor... Dar macar un minim ar trebui sa stim fiecare... Ei bine, daca viata omului incepe de la zigot si se termina cand moare, inseamna ca daca omori zigotul omori omul. Omori omul faci crima...


Daca clonez un om, ce iese? Ca avem doi zigoti din aia identici, unul creat in laborator. Al doilea, identic cu primul, ce face, ia jumatate de suflet de la primul? Sau cum?

Informatia genetica este omul atunci? Pentru ca azi se poate crea un organism plecand de la inforamtia genetica. Sa inteleg atunci ca orice celula din corpul uman, separata de acesta, trebuie considerata un individ, pentru ca din ea se poate crea la o adica un om.


Astept raspuns clopotel.

Ah, si inca o intrebare, ai copii?

Si pana una alta, ca sa vedem ce frumos judeca justitia romana:

http://www.sibianulonline.ro/ultima-ora/a-...-11-ani-2752859
Serenity
Nu stiu ce sa zic, axel, nu sunt mama... dar eu cred ca, dupa cum zicea Afro, daca esti atent la copilul tau, ca mama, ar trbui sa vezi ceva modificari dupa un viol si o sarcina de 4 luni si ceva...
Afrodita
QUOTE
Restul cu dezinteresul familiei, cu traumele psihice etc... sunt bla blauri... Viata unui om este mai importanta decat traumele psihice sau dezinteresul familiei...


Clopotel, cu asta ai spus tot.

Si aPtine-te (inca o data iti atrag atentia) de-a ataca persoanele care isi spun parerea, nu de alta, da' se vede clar de unde vine patetismul si are si rabdarea mea o limita.

Ok, esti impotriva avortului, nici o problema, dar aberatia de mai sus e de-a dreptul nesimtita. Plus ca asa cum consideri ca eu nu am dreptul sa condamn un suflet la moarte, tot asa nici tu nu ai dreptul sa-l condamni la viata si sa nenorocesti doua suflete in loc de unul. Gandeste-te si la asta, inainte de-a fi atat de vehement contra unor pareri ale unor oameni.
axel
QUOTE(Serenity @ 2 Jul 2008, 06:01 PM) *
Nu stiu ce sa zic, axel, nu sunt mama... dar eu cred ca, dupa cum zicea Afro, daca esti atent la copilul tau, ca mama, ar trbui sa vezi ceva modificari dupa un viol si o sarcina de 4 luni si ceva...

Ea (fetita) cu siguranta a vazut. Dar parintii ei probabil ca n-au vazut. Si fetita probabil a ascuns din diverse motive: rusine, amenintari din partea violatorului, etc. N-ar fi prima data...
Marduk
QUOTE(Draga Clopotel @ 1 Jul 2008, 10:59 PM) *

QUOTE
Faci ce faci si tot la religie ajungi, dar pe un topic total nepotrivit...

Consider ca religia are un rol extrem de important in educarea credinciosilor in transmiterea acelei atitudini care ajuta o natiune sa se ridice desupra altora. In actiunile lor credinciosii unei biserici in marea lor majoritate tin cont de sfaturile preotilor si reactioneaza ca atare. Din cauza faptului ca BOR a intervenit in solutionarea unei probleme familiale, cred ca aceasta este pozitia bisericii iar eu nu sunt de acord cu ea.
QUOTE
Plus ca dezinformezi grav oamenii... De fapt oricine poate constata usor ca nu ai trecut nici de primele 3 capitole din Biblie... Acolo vedeai ca Raiul exista, ca in el a fost pus Adam, de asemenea si iadul exista, caci in el a cazut satana si cu ingerii sai...
Dar astea sunt fleacuri pentru tine...Nu-i asa?!

Daca eu dezinformez tu ce faci le arati adevarul? Esti tu in stare sa le arati care este adevarul, sau esti la fel ca toti ceilalti care incearca in baza unor cutume religioase sa fie mai presus decat ceilalti. Eu cel putin le spun cate ceva din cunostintele mele de istorie si nu admit ca detin monopolul adevarului.
QUOTE
Cum nu a raspuns nimeni?! Unde zice Biblia ca sunt?! Acolo este raspunsul clar, trebuie numai sa o citesti...

De cate ori sa-ti spun Biblia este o carte istorica, o culegere de sfaturi si povete orientative, repetate in multe dintre evangelii. Cred totusi ca trebuie citita cu atentie si fara patima, multe dintre cele scrise acolo reprezinta zestrea spirituala a lumii crestine. Si pentru a nu fi off topic iti repet religia ortodoxa a avut rolul ei in toata aceasta nefericita intamplare. As putea spune ca prin ceea ce s-a intamplat BOR a luat o nota proasta ca detinatoare a rolului de educare spirituala si morala a credinciosilor.

Clopotel
Stimata domnisoara Afrodita, (incerc si varianta oficiala ca tu confunzi atacarea ideilor unei persoane, cu atacul la persoana)
QUOTE
QUOTE
Restul cu dezinteresul familiei, cu traumele psihice etc... sunt bla blauri... Viata unui om este mai importanta decat traumele psihice sau dezinteresul familiei...
Clopotel, cu asta ai spus tot.

Ma bucur, ca dumneavoastra, o domnisoara sensibila la durerile si suferintele semenilor, realizati in sfarsit, ca "traumele psihice" sau "dezinteresul familiei", nu dispar odata cu omorarea unui om, ba din contra, cel putin traumele psihice, se poat amplifica, caci nu e lucru usor sa ai pe constiinta si o crima...
QUOTE
Si aPtine-te (inca o data iti atrag atentia) de-a ataca persoanele care isi spun parerea, nu de alta, da' se vede clar de unde vine patetismul si are si rabdarea mea o limita.

Domnisoara draga, imi cer iertare tuturor persoanelor atacate la persoana de mine, chiar daca aceste atacuri sunt doar in mintea dumneavoastra.
Mi le asum ca sa fiti satisfacuta.
QUOTE
Ok, esti impotriva avortului, nici o problema, dar aberatia de mai sus e de-a dreptul nesimtita.

Iertati-mi curajul de a va contrazice din nou, dar fraza indicata de domnia voastra, nu este nici aberanta, nici nesimtita, caci viata unui om nevinovat, nu trebuie curmata pentru suferinte sau traume independente de el si de vointa lui... Nici macar vina din culpa nu i se poate gasi acelui om pe care, in gingasia dumneavoastra caracteristica, doriti sa-l ucideti...
QUOTE
Plus ca asa cum consideri ca eu nu am dreptul sa condamn un suflet la moarte, tot asa nici tu nu ai dreptul sa-l condamni la viata

Stimata domnisoara Afrodita, logica dumneavoastra este desavarsita in nevinovatia ei... Faptul ca dumneavoastra sunteti in viata, la fel ca si copilul nenascut inca, se datoreaza persoanelor din jur, care in fiecare zi va condamna la viata fara nici un drept. Lume rea, domnule! Pana si un criminal e mai bun decat aceasta lume rea, caci acela urmeaza sfatul dumneavoastra, si nu-si condamna victima la viata fara drept, ci il condamna la moarte fara pic de regret sau ezitare...
QUOTE
si sa nenorocesti doua suflete in loc de unul.

Subtilitatea acestei concluzii ma depaseste, dar sunt convins ca nu ma veti lasa in obsuritatea mea... Nu am capacitatea de a intelege cum se poate ca un om nevinoat, traind, sa nenoroceasca alt om, si nici cum ati dedus dumneavoastra asa maiastru, ca un om inca nenascut va fi nenorocit in viata. In ce va consta mai exact nenorocirea lui?, daca aveti putina mila si de neputinta mea in a gasi raspuns la aceasta intrebare simpla...
QUOTE
Gandeste-te si la asta, inainte de-a fi atat de vehement contra unor pareri ale unor oameni.

Nu va suparti pe mine pentru nesensibilitatile mele fata de dramele altor oameni, insa in nemernicia mea josnica, consider ca cea mai buna solutie pentru ca acesti oameni sa scape de dramele lor, in primul rand e sa fie lasati in viata si apoi sa fie tratati cu dragoste si profesionalism... Consider ca a omora un om, pe motiv ca traieste o drama, fie ea si inchipuita, ne face criminali si iresponsabili...
Cu drag, chiar daca si eu, mi-am luat dreptul de a va condamna la viata... Imi sunteti mult mai draga vie, chiar daca poate aveti probleme mai mult sau mai putin grele...
Semnat: al dumneavoastra
Clopotel

PS... ma iertati, dar am si un ps...
doresc sa va fac o dezvaluire...
exista unele domnisoare, care sustin avortul pentru propriul lor confort psihologic... Adica se autosugestioneaza... Adica...?! Adica ele, avand o viata sexuala mai libertina, riscul sa ramana insarcinate este destul de mare. Evident ca un copil in preajma lor e de neconceput pentru ele. Asta este o adevarata drama in ochii lor. In acest context, ca sa-si continue viata libertina in liniste si fara ganduri mustratoare, se autosugestioneaza ca in ultima instanta omoara copilul, si e ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Zic ele ca nici usturoi nu au mancat, nici gura nu le miroase... Sunt in continuare cele mai iubitoare si gingase domnisoare, si nu ar omora nici macar o musca... Acestea sunt cele mai inversunate sustinatoare ale avortului, ca doar este principalul lor refugiu cand au neplaceri la placeri...
Michaela*
numai mama sa nu fi... cine este parinte stie la ce ma refer...noroc ca deobicei, la frageda varsta de 11 ani copiii nu constientizeaza suferinta la adevarata ei intensitate...scadenta vine insa mai tarziu, cand devin maturi
Afrodita
Asa, ia-te de ce spun eu, intoarce totul pe dos - caci eu nu am scris in postul de mai sus ceea ce ai interpretat tu, mai ia-ma si la misto cu asa zis-ul "dumneavoastra de politete" si apoi incheie cu un ps care se vrea a fi un atac suPtil la adresa mea.

Eu ti-am spus-o si ti-o mai repet: SUNT de acord cu avortul in anumite cazuri, asa cum e cazul fetitei de mai sus. NU SUNT de acord cu avortul ca si metoda de contraceptie a acelor domnisoare de care spui tu, nu de alta, da' exista destule metode contraceptive ce nu implica riscuri atat de mari.

In cazul fetitei din discutie de pe ultimele 3 pagini, indiferent de varsta fatului, consider ca fetita si viata ei sunt MULT mai importante decat viata NE-nascutului, asa ca, sincer, ma bucur ca ai ei au decis intr-un tarziu sa ii faca avort.

In cazul in care nu stii, riscul de-a nu mai face copii dupa un avort este un risc ce si-l asuma fiecare femeie ce avorteaza, nu e numai riscul in cazul fetitei de mai sus. Medicii de aici se confrunta destul de des cu avorturi la varste inaintate ale fatului, asa ca sunt sigura ca va gasi un medic priceput care va stii cum sa faca in asa fel incat viata micutei mame sa nu fie pusa in pericol.

Cat despre a fi sau nu crima avortul - asta depinde de fiecare, cum vede el/ea problema.
E imoral un avort? DA - dar nu este MAI imoral decat alte nenorociri de pe lumea asta si eu consider ca e mai imoral sa nenorocesti si mai mult un copil ce deja a trait 11 ani, decat sa "omori" unul ce inca nu traieste.

E ultima oara cand iti mai raspund, ca deja ai intrecut orice masura.
Zed
Clopotel ,

Cum spuneam introrci tot ceea ce vrei tu . Chestia e ca faci asta des . Asta are legatura cu ceva ce se numeste compulsiv-obsesiv . rofl.gif



QUOTE
PS... ma iertati, dar am si un ps...
doresc sa va fac o dezvaluire...
exista unele domnisoare, care sustin avortul pentru propriul lor confort psihologic... Adica se autosugestioneaza... Adica...?! Adica ele, avand o viata sexuala mai libertina, riscul sa ramana insarcinate este destul de mare. Evident ca un copil in preajma lor e de neconceput pentru ele. Asta este o adevarata drama in ochii lor. In acest context, ca sa-si continue viata libertina in liniste si fara ganduri mustratoare, se autosugestioneaza ca in ultima instanta omoara copilul, si e ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Zic ele ca nici usturoi nu au mancat, nici gura nu le miroase... Sunt in continuare cele mai iubitoare si gingase domnisoare, si nu ar omora nici macar o musca... Acestea sunt cele mai inversunate sustinatoare ale avortului, ca doar este principalul lor refugiu cand au neplaceri la placeri...


Te-ai descarcat ?! rofl.gif De cand doreai sa ne ataci . ohyeah.gif
Pe mine randurile tale ma lasa rece , nimic concret , exagerari peste exagerari , nuvela de doi bani . TU BATI CAMPII CU GRATIE .

Am si eu un PS pt Clopotel : Fosta mea profa de psihologia personalitatii a citit tot ceea ce ai scris tu aici . rofl.gif Studiu de caz .
Blakut
QUOTE
QUOTE
Unde am spus eu ca zigotul nu trebuie sa se formeze? Ca doar nu o ateriza din luna... Zigotul se formeaza in urma fecundarii ovulului de catre spermatozoid...Asta ar fi trebuit sa cunosti... Am si precizat ca nu ovulul singur e om si nici spermatozoidul singur e om, ci doar zigodul singur este om, pentru ca are inglobat in el toata fiinta omului. Nu mai primeste nimic din afara, doar hrana... Ce nu este clar in asta?!... Nu ma apuc sa tin aici lectii de biologie ca nu sunt profesor... Dar macar un minim ar trebui sa stim fiecare... Ei bine, daca viata omului incepe de la zigot si se termina cand moare, inseamna ca daca omori zigotul omori omul. Omori omul faci crima...


Daca clonez un om, ce iese? Ca avem doi zigoti din aia identici, unul creat in laborator. Al doilea, identic cu primul, ce face, ia jumatate de suflet de la primul? Sau cum?

Informatia genetica este omul atunci? Pentru ca azi se poate crea un organism plecand de la inforamtia genetica. Sa inteleg atunci ca orice celula din corpul uman, separata de acesta, trebuie considerata un individ, pentru ca din ea se poate crea la o adica un om.


Nu te las pana nu raspunzi clopotel. Si sunt al naibii de incapatanat...!
bdl
crima este atunci cand curmi o viata de om. Punct... Iar in burta mamei este o viata de om. Acela traieste si simte ca si tine... Care era argumentul tau concret ca sa ucizi acel om? Viol? Presa? Copilarie distrusa?! Bla blauri din astea?! Pai astea sunt argumente? Puteai mai bine sa invoci vremea proasta, sau ca Romania nu s-a calificat in finala CE...
Practic arunci la gunoi mama doar pt a salva copilul....O viata de om poate fi curmata nu doar cu un cutit in spate....Nu sustin neaparat avortul in acest caz, dar mai corect mi se pare ca o comisie de medici psihiatri sa decida in ce faza de dezvoltare psihica se afla acea mamica de 11 ani....Daca dovedeste ca poate lua o hotarire in cunostiinta de cauza, as lasa-o pe ea sa decida....Aceasta situatie este totusi o exceptie .....Totusi sa mergem mai departe in timp si sa ne imaginam mamica si copilul peste 10 ani sa zicem? Viata la tara, dar si la oras , o cunoastem destul de bine....si ea, la 21 de ani cu un copil de 10 ani, rod a unui viol, vor fi niste paria....Copilul va avea o viata cam naspa , mai ales cind va da piept cu mentalitatea omeneasca...Mama la fel, si nu ar fi surprinzator sa mai aibe parte de niste violuri...din partea altora...Si un ultim aspect....mamica nu vrea copilul.....daca acesta ramine totusi la ea, va avea viata grea....daca e institutionalizat, tot de rahat iese....Mamica, in oricare din aceste situatii, tot va avea parte de oprobiul sociatatii....
Ma intreb citi oare si-ar dori sa afle ca au fost efectul unui viol?

Dar nu poate realiza ca aceasta mama, care deja este gravida cu un fat normal este femeie cu adevarata? Psihic este femeie?! este irelevant sa ne intrebam acest lucru aici, caci sunt cazuri cand nici la 40 ani, o femeie nu e pregatita sa devina mama...
Pt tine omule este irelevant exact ceea ce este mai important in toata aceasta problema..

Concret, devreme ce pruncul in burta mamei exista, traieste, simte etc. , nu pune in pericol viata mamei, ce vina ii gasiti lui de votati pentru moartea lui?
Eu nu doresc moartea lui neaparat....dar ma intereseaza mai mult soarta mamei...mai ales ca nu este o femeie matura....


Afro
Io tare ma intreb daca cineva - un mascul - l-ar viola pe Clopotel, cum s-ar simti el dupa... O da-o tot cu: asa o fo voia domnului?
Hai mai, ce naiba, au si violatorii astia un pic de mindrie in ei....sper...

IoanV
Daca ar fi sa o luam si numai strict utilitarist, tot voi ateii faceti raul. Eliminati un judecator drept si un invatator bun. Dar nu va asumati raspunderea, dimpotriva, va mai dati si mari cu asta!
Da unde era judecatorul bun si drept cind VT ii invata pe cei BUNI(adica crestinii) sa-i omoare crestineste pe cei RAI(adica pe aia de alta credinta sau deloc)?Aaaaa, era in pericol sa dispara credinta asata si atunci era voie la omoruri? Mai sa fie, ca de lupi moralisti pe internetul asta care, culmea, nu are nici un dumnezeu de fapt...


Zed
S-a stabilit ca operatia pentru intreruperea sarcinii sa aiba loc zilele urmatoare, printr-un procedeu care presupune trei etape. Prima a fost administrarea unei pastile care sa provoace dilatatia. Decizia a fost luata pentru ca procedura sa fie cat mai putin dureroasa, iar copila sa nu simta nimic si sa nu fie traumatizata. S-au facut analizele de rutina si cele specifice, iar autoritatile judiciare, mai ales Scotland Yard si ofiterul de legatura de la Ambasada Romaniei, se vor implica in prelevarea si prelucrarea probelor ADN, care vor ajuta la stabilirea paternitatii', a declarat, pentru Monitorul de Neamt, Roxana, romanca stabilita la Londra care o ajuta pe Florina. Dupa spusele medicilor englezi, nu va exista nici o incizie, fatul va fi extras prin aspiratie si nu exista riscul ca Florina sa nu mai poata avea copii.

Sursa Libertatea .

Clopotel , uite ce se poate face pentru confortul psihic ( ca tot il repeti dupa ce l-ai preluat de la noi dar nu-l intelegi rofl.gif ) .
Eu chiar ma intreb draga Clopotel , daca tu ai fi langa ea pana la nastere , in fiecare zi , oare ce ai face ?! Ai trimite-o la biserica sa se roage si i-ai spune lasa ca asta a fost voia divinitatii ?!
Mie oamenii care se complac in a spune : asa a fost voia domnului ,nu-mi inspira decat :
- lipsa totala de interes
- incapacitate de a lua o decizie proprie
- incapacitate de a cauta solutii ( la ei e numai una rofl.gif )
Afrodita
Zed, asa se face aici la avorturi, indiferent de varsta sarcinii: se da intai o pastila sa ajute la dilatare, apoi pacienta asteapta in pat vreo 30 minute, o ora, apoi este dusa in sala de anestezie, i se face o injectie mica si nedureroasa care o adoarme aproape instant si apoi se trezeste cand totul e gata. O mai tin in pat in spital pana la analize iese ca totul e ok, ca nu e nici un risc daca e lasata acasa si cand se conving ca nu e nici un pericol, lasa pacienta sa mearga acasa - dar numai insotita, n-o lasa singura. (asta stiu de la mai multe personaje care au facut avort, inclusiv Claire, colega de faculta).
Din cate am inteles de la femei, dureri pot apare numai dupa, cand te trezesti din anestezie, pana atunci nu simti nimic, iar unele n-au simtit dureri mai mari ca la menstruatie, in timp ce pe altele le-a durut destul de rau - dar asta depinde de organism.

Bdl, ai si tu dreptate, tata rofl.gif asa o fi, demnitatea, bat-o vina rofl.gif
abis
QUOTE(Afrodita @ 3 Jul 2008, 11:48 AM) *
Bdl, ai si tu dreptate, tata

Surioara, Bdl este tatal nostru? unsure.gif rolleyes.gif
Afrodita
Uhh, nu stiu frate, s-o intreb pe mama intai ohyeah.gif

Auzi? Da' cine e mama noastra? hmm.gif

rofl.gif
Zed
Bine ca nu ati spus ca va e parinte rofl.gif
Afrodita
rofl.gif rofl.gif roflmao.gif

Bineinteles ca nu, ca doar nu facem blasfemii, nu? rofl.gif
Clopotel
Draga Afrodita
QUOTE
Eu ti-am spus-o si ti-o mai repet: SUNT de acord cu avortul in anumite cazuri

Culmea este ca toate cele care sustineti cu inversunaere avortul , afirmati intai ca "sunteti de acord cu avortul", precizand repede apoi ca "in anumite cazuri"...
In fapt, pe bune, acele anumite cazuri nu pot fi decat doua:
1. Cand viata mamei este in pericol real
2. Cand se stie clar ca fatul va muri, ajungand la cazul 1, cand pune din nou viata mamei in pericol...
In cazul particular, cu fetita de 11 ani, cand atat mama cat si fatul sunt sanatosi, putin va pasa voua in realitatea de ea, cum nu va pasa nici de alte sute de cazuri asemenea ei care mai sunt in lume... Si ca sa vedeti ca am dreptate, si ca nu aveti nici o apasare fata de aceasta fetita, ci doar fata de avortul in sine, va provoc sa raspundeti sincer la aceasta intrebare:
Voi, avand peste 18 ani, deci sunteti mature, ati mai fi pentru avort daca atat voi cat si copilul sunteti sanatoase? Ar mai exista vreo scuza in cazul vostru ca sa mai omorati copilul? Care?

Sunteti pentru avort in cazul in care mama are peste 18 ani si ambii sunt sanatosi? Din raspunsul vostru se va vedea daca sunteti sau nu ipocrite cand va legati de varsta fetei...

QUOTE
NU SUNT de acord cu avortul ca si metoda de contraceptie a acelor domnisoare de care spui tu, nu de alta, da' exista destule metode contraceptive ce nu implica riscuri atat de mari.

Dar esti de acord cu avortul ca metoda pentru ce atunci?

QUOTE
In cazul fetitei din discutie de pe ultimele 3 pagini, indiferent de varsta fatului, consider ca fetita si viata ei sunt MULT mai importante decat viata NE-nascutului, asa ca, sincer, ma bucur ca ai ei au decis intr-un tarziu sa ii faca avort.
Asta este pentru autoamagirea ta, in fapt doctorii au spus ca atat ea cat si copilul ei sunt bine sanatosi. Deci viata ei nu este pusa in pericol sub nici o forma... Mai mult, riscul pentru ea e mai mare in cazul unui avort, decat in cazul unei nasteri prin cezariana...

QUOTE
In cazul in care nu stii, riscul de-a nu mai face copii dupa un avort este un risc ce si-l asuma fiecare femeie ce avorteaza, nu e numai riscul in cazul fetitei de mai sus.
Fiind sanatosi amandoi si fara complicatii, in cazul unei nasteri prin cezariana, acest risc nu prea mai e deloc...
Deci nici aici nu o nimerisi...
QUOTE
Cat despre a fi sau nu crima avortul - asta depinde de fiecare, cum vede el/ea problema.

Desigur criminalul intotdeauna zice ca este salvatorul victimei... Dar pe victima ati intrebat-o?
QUOTE
E imoral un avort? DA - dar nu este MAI imoral decat alte nenorociri de pe lumea asta

Aha... mai sunt momente in care pana si constiinta ta mai rabufneste chiar impotriva ta... Constiinta ta spune ca avortul este imoral... Ca apoi adaugi tu patetic ca ar mai fi si alte nenorociri pe lumea astea mai imorale decat avortul, este irelevant... E ca si cum ai spune ca furtul e ok, devreme ce altii fac crime... Sau ca a omora un om este ok devreme ce altii au omorat mai multi...
QUOTE
E ultima oara cand iti mai raspund, ca deja ai intrecut orice masura.

Ce masura am intrecut eu? Aceea de ati arata ca discutam despre viata si moartea unui om? Ca omul acela exista, traieste, are viata in el? Ca nu e doar studiu de caz... Ca noi doar discutam aici, dar ca in realitate, chiar acum cand noi ne incontram pe aici, viata unui om piere in chinuri ciopartit cu aprobarea si ovationarea voastra?
Realizezi macar, ca spre deosebire de alte topicuri de aici, unde ne putem contrazice pe te miri ce aiureli, aici noi vorbim chiar despre viata si moartea unui om real, in carne si oase?

Draga Zed
QUOTE
De cand doreai sa ne ataci .

Tu si Afrodita va simtiti atacate de mine? Ati vrea voi...Nu va voi da aceasta satisfactie... Eu nu va atac deloc pe voi ca eu nu va cunosc viata voastra... Dar voi singure realizati ca acele vorbe ale mele si cu propria voastra constiinta va ataca... Suferinta voastra vine din interior, nu din exterior, de la mine... Probabil, devreme ce va simtiti atacate, ca sunteti in culpa si acum incercati sa va autojustificati in fata propriilor voastre constiinte... Dar asta nu este o solutie pentru linistirea voastra... Nu puteti calca pe cadavre ca sa traiti voi linistite... De aceea, chiar si constiintele voastre striga: opriti omorurile...

Draga Bdl
QUOTE
Practic arunci la gunoi mama doar pt a salva copilul....

Inainte de a ma acuza aiurea, reciteste te rog ultimele doua pagini macar, si o sa vezi, ca din contra, doresc ingrijirea mamei la cel mai inalt grad posibil, si de asemenea si al copilului ei. Avem in fata doi oameni, nu unul, daca poti realiza asta... Amandoi trebuie salvati... Pentru amandoi trebuie sa facem tot posibilul ca sa traiasca... Pentru copil ce propui sa facem ca sa traiasca si sa fie la fel de sanatos ca mama lui? Ai vreo solutie in afara de sa-l omori?

Draga Zed
QUOTE
Dupa spusele medicilor englezi, nu va exista nici o incizie, fatul va fi extras prin aspiratie

Extragerea prin aspiratie inseamna pur si simplu smulgerea membrelor lui si a organelor in chinuri groaznice, iar la sfarsit sfaramarea capului cu un cleste...
Toate acestea sunt explicate si aratate pe viu in acest film Cei mai sensibili e bine sa nu se uite totusi, dar care aproba avortul e musai sa vada ceea ce sustin de fapt...
Tie ti-ar place sa ti se intample asta?
Iata cum arata copilul la 6 luni:

Vezi ce frumos si lipsit de aparare este? Tu crezi ca esti mai frumoasa si ai mai multe drepturi la viata decat acest copil, de sustii moartea lui?
Zed

Clopotel ,
QUOTE
Suferinta voastra vine din interior, nu din exterior, de la mine...


Eu cred ca tu deja o iei pe aratura rau .

Clopotel ,
Draga Zed
QUOTE
Dupa spusele medicilor englezi, nu va exista nici o incizie, fatul va fi extras prin aspiratie


Acolo scrie te rog , DRAGA LIBERTATEA , nu draga Zed ,ca am dat sursa de unde e copy-paste . Deci bla bla-ul ala cu poze si descriere , nu are niciun efect asupra mea , scuteste-ma de incercarile tale de persuasiune ca nu tine .
Propun sa te apuci de scris . Scenarii pentru Telenovele , ca vad ca ai potential.

Eu sustin ca o fetita de 11 ani are dreptul sa traiasca , sa se bucure de copilarie , sa se joace , sa mearga la scoala . Parerea ta este ca ea trebuie sa devina mama . Ca asa a vrut domnul si violatorul .
De aceeasi parere sunt si pedofilii .


Afrodita
Nu te mai agita Zed, ca n-ai cu cine. Omu' e pus pe rastalmacit cuvinte si opinii numai pentru a o da cum ii convine lui. Atata timp cat nu spui ca el, totul va fi rastalmacit si intors impotriva ta - indiferent cat de clara si concisa ai fi in exprimare.

Sau nu te-ai saturat de-a auzi ce patetica esti cu gandirea asta a ta in colturi? laugh.gif Nu de alta, da' io daca-l mai vad o data scriind asta ma apuc sa-l bag la origini, asa pe romaneste, nu de alta, da' in mintea lui creata modul lui de-a vorbi nu ar trebui sa fie jignitor, desi el asa se exprima vis-a-vis de cei cu pareri opuse lui. Ma si intreb ce face Mihai? Iara doarme? Nu de alta, da' le-a sarit in gatul unora de doar glumeau, iar unora de vorbesc jignitor si serios nu le face nimic... Nici macar avertismente nu le da. hmm.gif
andra_v
Nu stiu ce mai este ontopic pe topicul asta ghiveci. Hai sa iau pe rand doua probleme diferite:
1. Principial: avortul nu este moral; dar fiecare hotaraste pentru el. Nu o pot obliga pe domnisoara X sau Y sa pastreze o sarcina, asa cum iubitorii avortului nu-i pot baga pe gat altei domnisoare sa-si arunce copilul daca ea doreste sa-l pastreze.

2. In cazul particular al fetitei de 11 ani: comisia medicala, sesizata tarziu (asa se zice, n-am de unde sa stiu) a decis ca avortul este mai traumatizant si comporta mai multe riscuri decat nasterea. La 11 ani organismul nu poate rezista unui avort.
In al doilea rand, BBC-ul a spus ca sarcina nu este nici pe departe rodul unui viol, asa cum mananca ceva presa, ci fata de 11 ani ar fi avut o relatie cu unchiul de 19 ani! De altfel, numai la insistentele FNI-ului mediatic tipul a fost arestat.
Acum e rasu-plansu: o comisie medicala hotaraste ca avortul ii nenoroceste placenta domnisoarei, care, daca nu va muri, va avea toata sansela sa nu mai ramane niciodata insarcinata, politia nu incepe o cercetare penala pentru viol (pentru ca, simplu, nu a fost), iar doi papagali de la Realitatea urla: "Avort!!!", "Avort!!!", pana cand competentul ministru al sanatatii baga sula in coasta medicilor sa aprobe un avort in Romania. Cu toate riscurile, inclusiv de a muri pe masa de operatie.
Bun. Romanul este bun la toate: medicina, sport, drept, ce mai, un marinar imi face si constitutia, iar un inginer-ministru ii spune medicului cand este cazul sa faca intrerupere de sarcina.
Dupa ce doi tribuni de la Realitatea urla in dementa pentru avort si mediatizeaza cazul (care nu avea ce cauta in gura presei, e o treaba discreta medicala si de familie + Directia pentru Protectia Copilului, nu a mea si a lui Nae!!!) si ministru-manager (fara studii medicale) ordona in tampa un avort din considerente emotionale ieftine (se apropie alegerile, Guvernul trebuie sa rate ca este langa cetateni), o doamna binevoitoare ii plateste domnisoarei transportul, cheluielile de spitalizare la Londra. Fara sa intrebe medicii, nimic, politicul inlocuieste competenta. Fata se duce la necunoscut, nu are urechi pentru argumnetele medicilor, isi inchipuie ca in Anglia se face avort cum ai scuipa seminte.
De la Londra insa aflu ca nici vorba de viol (cei din Neamt stiau de idila dintre fata de 11 ani si tipul de 19, in Anglia nu e infractiune, unchiul cu nepoata se pot casatori la majorat, copilul nefiind considerat cosangvin) ziristii britanici au facut investigatii ceva mai profesioniste si faza ultima: clinica la cara doamna binevoitoare a trimis-o pe domnisoara...da inapoi, considerand ca avortul ii pune fetei sanatatea si viata in pericol. Pe langa partea etica. Clinica respinge cererea fetei pentru avort.
Ministerul sanatatii si doamna binevoitoare fac presiuni pentru avort, cauta clinici in toata Anglia. Britanicii fac investigatii in continuare si spun direct ca avortul ii pune fetei viata in pericol, ca ii sfarteca placenta si ca este foarte probabil sa ramana fara sarcina toate viata ei. Familia, binevoitorii si Realitatea nu si nu: "Avort!, Avort!, Avort!".
abis
QUOTE(Clopotel @ 3 Jul 2008, 02:45 PM) *
in fapt doctorii au spus ca atat ea cat si copilul ei sunt bine sanatosi

In realitate, daca este corect ceea ce apare in mass-media: s-a considerat ca sarcina pericliteaza sanatatea mintala a fetei. Specialistii au mai apreciat ca fatul are 1% sanse de supravietuire.

Vezi si aici: Decizia a fost motivata de faptul ca gravida este copil iar continuarea sarcinii reprezinta un risc major pentru sanatatea ei mintala.

Mama nu are capacitatea psihologica de a creste copilul iar legea permite intreruperea sarcinii deoarece este vorba de o situatie care prezinta riscuri.

Potrivit oficialului Ministerului Sanatatii, Valentin Iliescu, fata de 11 ani poate face avort, conform legislatiei romane in vigoare, intrucat este copil, victima unui abuz sexual si, mai mult, exista riscuri majore pentru sanatatea mintala a acesteia in cazul evolutiei la termen a sarcinii.

"Dezvolatarea somatica a sarcinii ar putea continua dar riscul obstretical este crescut si din punct de vedere mental riscurile sunt imediate si cu efecte pe termen lung determinate de abuz sexual si sarcina", a mai spus Iliescu.

Ducerea sarcinii pana la capat ar produce mamei marginalizare, incapacitate fizica si psihica de a creste copilul. Mama ar putea dezvolta stari de suicid, depresie
andra_v
Stiri perimate! Mult in urma evenimentelor.
Abis, dupa ce comisia stransa cu usa a dat verdictul asta de kko, clinica britanica a dat inapoi privind avortul. Inca nu a fost admisa, este in teste. Se preconizeaza o operatie sofisticata, cu nu stiu cate faze pentru a elimina riscurile: o substanta chimica intr-o etapa, urmata de o aspiratie. Imposibil de rtealizat in Romania.
So, nu te mai informa de la Realitatea.
Zed
Afrodita , lasa-ma ca ma amuza rofl.gif

abis ,

Pentru unii nu conteaza nimic altceva decat sa aduca acel copil pe lume . Nu conteaza daca ea moare la nastere ( sa presupunem ) sau daca acel copil are au ba malformatii congenitale . El trebuie sa traiasca chiar daca habar nu are ca traieste , indiferent de handicap , indiferent ca ajunge o leguma , indiferent de tot si toate , indiferent ca traieste numai cu tratament medical , la perfuzii sau legat la aparate . Exista doar o decizie , singura , unica , cea mai cea , bla bla bla . Clopotel nu citeste sursele date de tine pentru ca pe el nu-l intereseaza confortul psihic ( stiu ca-i place termenul ) al nimanui .

Clopotel,

QUOTE
De aceea, chiar si constiintele voastre striga: opriti omorurile...


Da Clopotel , constiintele noastre ... Alea iacta est ! rofl.gif
Afrodita
Adica tu - andra_v - crezi ca in urma unui abuz sexual si a unei sarcini la 11 ani fetita va avea o copilarie fericita si nici vorba de depresii si suicid?

Si atunci cum iti explici ca femei violate - femei in toata firea - s-au sinucis?

Sau cum iti explici ca femei violate - cu varste peste 18 ani - n-au putut trece peste aceste clipe nefericite si au avut o viata distrusa?

Te amuza, Zed? Mie deja imi vine sa-i trag doo palme laugh.gif
Zed
andra ,

Si tu filtrezi ceea ce a scris abis ?! hmm.gif Acolo mai scrie si despre " s-a considerat ca sarcina pericliteaza sanatatea mintala a fetei. " - asta nu prezinta importanta pentru tine ?! Asta e stire perimata ?!

"Ducerea sarcinii pana la capat ar produce mamei marginalizare, incapacitate fizica si psihica de a creste copilul. Mama ar putea dezvolta stari de suicid, depresie " - Si asta e stire perimata ?! Sau filtrata de tine pentru ca fetita nu prezinta importanta .


Afrodita , ghinionul lui , stau cu nervii foarte bine , mi-am sters si rimelul deja de 2 ori rofl.gif
abis
QUOTE(andra_v @ 3 Jul 2008, 03:35 PM) *
dupa ce comisia stransa cu usa

De catre cine?! unsure.gif
QUOTE
a dat verdictul asta de kko

Adica verdictul asta care nu-ti este tie pe plac...
QUOTE
Se preconizeaza o operatie sofisticata, cu nu stiu cate faze pentru a elimina riscurile

Deci, in final, nu vor fi riscuri, asa cum ne anunta apocaliptic un alt forumist?
QUOTE
nu te mai informa de la Realitatea

De ce, in comunicatul comisiei scrie altceva decat a aparut la Realitatea? De unde sa ma informez, de la Trinitas TV?
Afrodita
QUOTE
Afrodita , ghinionul lui , stau cu nervii foarte bine , mi-am sters si rimelul deja de 2 ori


Si eu stau bine cu nervii, da' nu cu rabdarea devil.gif

Nasol ca ti-ai sters rimelul de doo ori, io m-am apucat de curatenie rofl.gif

Auzi? Tu razi de una singura sau mai e careva pe-acolo cu care sa faci mijto? hmm.gif Ca mi-as sterge si eu rimelul de fo cateva ori devil.gif
andra_v
QUOTE(Zed @ 3 Jul 2008, 04:04 PM) *
andra ,

Si tu filtrezi ceea ce a scris abis ?! hmm.gif Acolo mai scrie si despre " s-a considerat ca sarcina pericliteaza sanatatea mintala a fetei. " - asta nu prezinta importanta pentru tine ?! Asta e stire perimata ?!

"Ducerea sarcinii pana la capat ar produce mamei marginalizare, incapacitate fizica si psihica de a creste copilul. Mama ar putea dezvolta stari de suicid, depresie " - Si asta e stire perimata ?! Sau filtrata de tine pentru ca fetita nu prezinta importanta .
Afrodita , ghinionul lui , stau cu nervii foarte bine , mi-am sters si rimelul deja de 2 ori rofl.gif

Zed, tu esti la curent cu noutatile?
Britanicii au refuzat avortul.

Abis, la verdictul ala s-a ajuns dupa ce, conform mentalitatii provinciale, politicul si-a bagat coada in treburile medicale.
Initial, medicii romani, fara imixtiunea (i)realitatii si a lui Nocolaescu atoatestiutor, a dat acelasi verdict ca si medicii britanici: avortul riscant pentru viata, sanatatea si o sarcina ulterioara a domnisoarei.

Ulterior, Relalitatea si baga coada si fac emisiuni peste emisiuni despre modul cum fata violata (informeaza-te la BBC, au profesionisti, nu mancatori de ceva!) este dusa de la o comisie la alta, cazul se redeschide, este invitat un tribun, avocatul Sergiu Andon, seful comisiei juridice a Senatului care isi faca campanie personala si partidului in acelasi timp prin mediatizarea cazului. Marele Sergiu Andon sugereaza medicilor ca sanatatea psihica a fetei este afectata daca devine mama! Sofism ieftin pentru ca:
1. fata este mama, indiferent daca naste sau nu,
2. riscurile pentru sanatatea psihica si fizica a tinerei mame sunt mai mari in cazul avortului.
Desigur, o provinciala neinformata cade usor in plasa unor ideologi care ii pun in mana in mod cinic o suma de bani. Trecand cu vederea faptul ca, daca fata ar fi avut o tumora in burta care necesita o interventie rapida, nici mama Realitatii/EvZ nu i-ar fi adunat miile le euro atat de repede pentru interventie (vedeti cat chin sa aduni cateva mii de euro pentru un implant de celule stem care salveaza un om de distrofie musculara, lucru demonstrat, iar unii mai si sar ca nu se poate, deh, i-a facut mama pe toti romanii doftori).

QED Mare a fost mirarea familiei cand clinica londoneza a refuzat avortul. Britanicii nu s-au dovedit atat de vulnerabili precum cativa medici de kko de la Bucuresti, care cedeaza repede la presiunea politicului si a unor ziristi obraznici.
andra_v
Ce vreau sa adaug: la noi se manifesta o mentalitate provinciala: repede avort, repede pilula, ca in Occidentul anilor'70. Numai ca, in timp ce vesticii au mai evoluat, in Romania abia acum se descopera efectele secundare, riscurile metodelor avortive. Unii medici manifesta o deontologie profesionala si le deschid pacientelor capul, altii se limiteaza sa ia banul.

O concluzie se desprinde: imixtiunea provinciala a politicului si ideologiei in medicina: o comise medicala hotaraste ca cea mai buna solutie este nasterea, iar hop-top ministrul fara studii medicale impun un verdict care s-a dovedit tampit si in Marea Britanie: avortul.

Abis, daca intrebarea ta nu a fost retorica, informeaza-te la BBC. Sunt mai evoluati decat Realitatea si au o etica profesionala.
Clopotel
Multumesc Andra pentru informatii...
Aceleasi lucruri le spun si eu de ceva timp, dar ei nu le inteleg... Poate ai mai mult succesc tu...
As mai puncta doua lucruri:
QUOTE
1. fata este mama, indiferent daca naste sau nu,
Aceasta evidenta domnisoarele noastre de aici o resping cu o obsesie demna de o cauza mai buna...
De asemenea ele sustin ca daca omoara copilul violul este ca si cum nu ar fi fost... auzi si tu la ce le duce mintea sa spuna!... Pur si simplu nu realizeaza ele ca daca copilul traieste sau moare, nu face ca violul, odata facut, sa dispara ca si cum nu ar fi avut loc...
QUOTE
2. riscurile pentru sanatatea psihica si fizica a tinerei mame sunt mai mari in cazul avortului.

Si acest lucru le-am spus lor, dar au facut deja o obsesie pentru avort... Argumetele astea clare si evidente nu au relevanta pentru ele...
Eu le-am pus o intrebare directa si clara, atat Afroditei cat si lui Zed...
Voi, avand peste 18 ani, deci sunteti mature, ati mai fi pentru avort daca atat voi cat si copilul sunteti sanatoase? Ar mai exista vreo scuza in cazul vostru ca sa mai omorati copilul? Care?
De ce crezi ca nu vor sa raspunda la ea? Lipsa de argumente logice si morale? Darea in vileag a propriilor lor patimi? Cine stie?! hmm.gif
Ovidius
QUOTE
repede avort, repede pilula, ca in Occidentul anilor'70. Numai ca, in timp ce vesticii au mai evoluat, in Romania abia acum se descopera efectele secundare, riscurile metodelor avortive.

andra_v, daca ai fi in locul mamei fetei, ti-ai lasa fata sa nasca un copil dintr-un viol al fratelui tau? Daca da, cum crezi ca ar evolua lucrurile in urmatorii 20 de ani?
Clopotel
Draga Ovidius,
QUOTE
daca ai fi in locul mamei fetei, ti-ai lasa fata sa nasca un copil dintr-un viol al fratelui tau? Daca da, cum crezi ca ar evolua lucrurile in urmatorii 20 de ani?
Pana iti raspunde Andra, da-mi si mie voie sa-mi spun opinia la ce ai intrebat...
Consider ca este gresit sa pui problema la modul ca daca ai fi in locul mamei ce-ai face cu nepotul tau... Adica sa-l omori sau nu?... In primul rand bunica (care in acest caz se pare ca are 26 ani, adica a nascut si ea pe la 14 sa 15 ani) nu are drept de moarte si de viata asupra nepotului ei, ci mai bine, ar trebui sa se ingrijeasca sa fie bine atat pentru fiica ei cat si pentru nepotul ei...

Un alt aspect al problemei ar fi...
Daca tatal fetei de 11 ani, ar ucide pe violatorul copilului sau, si care este advaratul vinovat fara doar si poate, acesta ar fi condamnat la inchisoare fara drept de apel. Daca insa decidem sa omoram copilul de 6 luni, care nu are absolut nici o vina si nici nu se poate apara, nu pateste nimeni nimic... Asta este legea... Ti se pare buna?!

Exista destui oameni care acum traiesc si au un anumit numar de ani, si care au avut tati violatori sau incestuosi... Ce propui sa facem cu ei? Sa-i strangem pe toti la un loc si sa-i omoram? Eu nu cred ca asta vei propune tu... Si asta pentru ca, realizezi usor ca acesti oameni nu au absolut nici o vina, ca ei au dreptul sa traiasca ca si noi. Poate sunt chiar mai buni ca noi... Si atunci pentru ce sa-i omoram?
Serenity
Pai e viol sau nu e viol pana la urma??
Zed
QUOTE(andra_v @ 3 Jul 2008, 04:48 PM) *
Zed, tu esti la curent cu noutatile?
Britanicii au refuzat avortul.


Si ce legatura are asta cu ceea ce am scris eu si ai dat tu quote ?!
QUOTE
QUOTE(Zed @ 3 Jul 2008, 04:04 PM) *
andra ,

Si tu filtrezi ceea ce a scris abis ?! hmm.gif Acolo mai scrie si despre " s-a considerat ca sarcina pericliteaza sanatatea mintala a fetei. " - asta nu prezinta importanta pentru tine ?! Asta e stire perimata ?!

"Ducerea sarcinii pana la capat ar produce mamei marginalizare, incapacitate fizica si psihica de a creste copilul. Mama ar putea dezvolta stari de suicid, depresie " - Si asta e stire perimata ?! Sau filtrata de tine pentru ca fetita nu prezinta importanta .


Asta am scris eu ! Citeste cu atentie . Tu esti la curent cu faptul ca ceea ce scrie mai sus e valabil cu atat mai mult daca s-a refuzat avortul ?! hmm.gif Sau crezi ca asta e ca si jocul cucu- bau ?!

Afrodita , nu-i nimeni , mai bine . laugh.gif


Clopotel ,
QUOTE
Exista destui oameni care acum traiesc si au un anumit numar de ani, si care au avut tati violatori sau incestuosi... Ce propui sa facem cu ei? Sa-i strangem pe toti la un loc si sa-i omoram?


Excelezi in traillere nu alta . Eu propun sa vorbesti cu ei . Cu cat mai multi . Sa vezi cat e procentajul celor care iti vor spune - sa te citez - "sunt viu" si nimic mai mult .
abis
QUOTE(Clopotel @ 3 Jul 2008, 05:08 PM) *
De asemenea ele sustin ca daca omoara copilul violul este ca si cum nu ar fi fost... auzi si tu la ce le duce mintea sa spuna!... Pur si simplu nu realizeaza ele ca daca copilul traieste sau moare, nu face ca violul, odata facut, sa dispara ca si cum nu ar fi avut loc...

Nici sora mea Afrodita, nici altcineva n-a sustinut aberatia asta (iti aduci aminte ce-ti spuneam despre tactica ta rasuflata? - strawman se cheama). Fetele au spus altceva: ca in cazul in care sarcina este pastrata traumele prin care va trece fetita de 11 ani vor fi mai mari decat in cazul in care se va renunta la sarcina.
QUOTE
Daca insa decidem sa omoram copilul de 6 luni

Asta e problema, ca nimeni nu pledeaza pentru omorarea unui copil de sase luni. Un copil de sase luni este un copil nascut in urma cu sase luni, ca sa fim exacti. Mai spuneai ca te pricepi....


Andra_v, cadrele medicale de la clinica britanica nu pot face interventia medicala deoarece fetita nu are varsta minima legala de 12 ani care este prezenta in legislatia engleza. Clinicile private din Anglia au nevoie de o autorizatie speciala de la autoritati pentru a infaptui avortul unei persoane care se afla sub limita legala. De asta au decis ca o vor trimite pe fetita la o clinica de stat, unde nu este nevoie de o astfel de autorizatie. Asta este explicatia.
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Nici sora mea Afrodita, nici altcineva n-a sustinut aberatia asta (iti aduci aminte ce-ti spuneam despre tactica ta rasuflata? - strawman se cheama). Fetele au spus altceva: ca in cazul in care sarcina este pastrata traumele prin care va trece fetita de 11 ani vor fi mai mari decat in cazul in care se va renunta la sarcina.

Pai daca nici pe sora ta Afrodita nu o intelegi, eu ce pretentii sa mai am sa mai intelegi macar in parte?!
Afrodita a spus: citez doar intr-un singur loc:
QUOTE
Va intrebati daca un avort e moral au ba, da' uitati sa va intrebati daca e moral ca fetita sa traiasca toata viata cu amintirea violului, cu traumele lui, cu totul ce decurge din asta si din dezinteresul familiei care a dus la tot acest circ...

Deci, ea este pentru omorarea copilului deoarece considera ca astfel fetita nu va mai trai cu amintirea violului. A uitat insa sa precizeze, desi am intrebat-o, cum ii dispar asa brusc amintirile violului daca dispare si copilul? Cu alte cuvinte, sugereaza clar, ca daca nu mai ai copilul, in mintea fetei nu ar mai exista nici violul cu toate traumele lui...
Pe langa faptul ca acest lucru este fals, caci fata nu va uita niciodata ca a fost violata si de catre cine (asta daca a fost cu adevarat violata),... nu a putut sa explice de ce ar trebui sa dispara copilul, care este nevinovat pentru viol.
Vinovat pentru viol si de traumele lui este numai violatorul. As intelege-o daca ar sustine ca sa dispara violatorul... Dar ea nu sustine asta, sustine sa dispara copilul care e nevinovat... E ca si cum ar zice sa dispari tu, pentru ca are pica pe mine... Nu te-ai intreba de ce si daca ea are o atitudine fireasca?!
Deci eu nici macar nu te acuz pe tine de "strawman", caci asta ar presupune intentie din partea ta, ori tu neintelegand despre ce vorbeam aici, nu e cazul sa te acuz de ceva, pur si simplu tu faci "strawman" involuntar...
QUOTE
Asta e problema, ca nimeni nu pledeaza pentru omorarea unui copil de sase luni. Un copil de sase luni este un copil nascut in urma cu sase luni, ca sa fim exacti. Mai spuneai ca te pricepi....
Pai tocmai asta e problema ca acel copil are 6 luni, daca nu si mai mult... Tu te referi la un copil in varsta de 6 luni de la nastere, insa eu nu am pomenit nimic de nastere, ci am vorbit de un copil de 6 luni de la facere... De aceea ti-am atras atentia cu punctul zero al vietii, si nu ai stiut raspunde... Punctul zero al vietii omului nu este in secunda in care iese din burta mamei. Adica nu poti spune ca in secunda 1 de la iesire ai un om, iar la secunda -1 nu aveai un om... Nu a facut nimeni hocus pocus ca sa apara brusc omul la nastere, ci el exista deja acolo de cel mult 9 luni...
Afrodita
QUOTE
Voi, avand peste 18 ani, deci sunteti mature, ati mai fi pentru avort daca atat voi cat si copilul sunteti sanatoase? Ar mai exista vreo scuza in cazul vostru ca sa mai omorati copilul? Care?


Reciteste topicul de la inceput pana acum si vei afla raspunsul la intrebare, nu de alta da' vad ca ai uitat ca tot cu tine m-am incontrat si pe aceasta idee.
abis
QUOTE(Clopotel @ 3 Jul 2008, 06:46 PM) *
Cu alte cuvinte, sugereaza clar, ca daca nu mai ai copilul, in mintea fetei nu ar mai exista nici violul cu toate traumele lui...

Asta ti se pare tie, interpretand numai cum iti convine ce spune unul si altul.
NU a spus nimeni ca dispare violul, ci ca in conditiile pastrarii sarcinii nu-l va putea uita niciodata. Asa, macar ii dai o sansa...
QUOTE
acel copil are 6 luni, daca nu si mai mult

Atunci despre copilul meu, care are in realitate patru luni, tu spui ca are un an?! Nu te vei intelege cu nimeni daca vei folosi cuvintele doar cu sensurile pe care le doresti tu, vei numara de unde ai tu chef, nu de unde numara toata lumea...
Deocamdata singurul copil despre care vorbim este fetita de 11 luni pe care tu, daca ai putea, ai condamna-o sa fie mama inainte de a fi pregatita. Doar pentru ca asa vreti voi, tu si bolnavul ala de unchi al ei.

Nu mi-ai raspuns si mie la cateva intrebari: in ce masura este capabila o fetita de clasa a cincea sa creasca si ingrijeasca un copil? Mai poate merge la scoala? La o varsta la care altele se joaca inca sotronul sau cu papusi este ea pregatita pentru tot ceea ce inseamna rolul de mama?
QUOTE
(asta daca a fost cu adevarat violata)

Sincer, mi-e scarba de asemenea insinuari. Ar trebui sa-ti fie rusine de tine, dar nu stii ce-i aia. Mi-e mie rusine ca facem parte din aceasi specie...
Clopotel
Draga Afrodita
QUOTE
Reciteste topicul de la inceput pana acum si vei afla raspunsul la intrebare, nu de alta da' vad ca ai uitat ca tot cu tine m-am incontrat si pe aceasta idee
Daca esti buna, te rog, imi indici postul ca nu am timp sa caut... Daca nu, poti sa-i dai copy-paste, sau daca e putin de scris, mai rescrie-l te rog...
Multumesc frumos!

Draga Abis
QUOTE
Asta ti se pare tie, interpretand numai cum iti convine ce spune unul si altul.

Pai poti sa o intrebi, ca e aici... Sa-ti spuna ea daca nu am inteles eu bine ca a gandit o relatie de cauzalitate intre viata/moartea copilului si amintirea viitoare a violului...
QUOTE
NU a spus nimeni ca dispare violul, ci ca in conditiile pastrarii sarcinii nu-l va putea uita niciodata. Asa, macar ii dai o sansa...

Pai sarcina mai dureaza inca cel mult cateva zile si ii pot face cezariana, si copilul traieste, si daca vrea nu-l mai vede niciodata ca are cine sa-l ia sa-l creasca...
Cu ce influenteaza acest lucru amintirea ei?!
Ce sansa poate sa-i dea moartea unui om nevinovat?!
QUOTE
Atunci despre copilul meu, care are in realitate patru luni, tu spui ca are un an?! Nu te vei intelege cu nimeni daca vei folosi cuvintele doar cu sensurile pe care le doresti tu, vei numara de unde ai tu chef, nu de unde numara toata lumea...

In cazul copilului tau, despre care toata lumea stie ca este nascut, cand spui 4 luni toti inteleg ca are 4 luni de la nastere...
In cazul in care este nenascut, si toata lumea realizeaza acest lucru in cazul femeilor gravide, si spui 6 luni, toti inteleg ca are 6 luni de la facerea sau de la conceperea sa... Dar el la 6 luni exista...
Este pura conventie de limbaj si cu care toata lumea este familiarizata, numai tu intampini greutati vad...
QUOTE
Deocamdata singurul copil despre care vorbim este fetita de 11 luni pe care tu, daca ai putea, ai condamna-o sa fie mama inainte de a fi pregatita.
In primul rand ea oricum este mama devreme ce are un copil in burta... Acest lucru nu dispare daca ii omori sau nu copilul, cum nici dispare nici faptul ca a fost violata daca ii omori sau nu copilul... Este mama pentru ca are un copil... Punct...
Avem de-a face cu doi copii vii, nu doar de unul... Pe ala care traieste de 6 luni unde il pierdusi?
QUOTE
Doar pentru ca asa vreti voi, tu si bolnavul ala de unchi al ei.
Eu stiu ca nu vreau ca niciunul din cei doi copii sa moara... Ce vrea unchiul ei eu habar nu am, dar cu siguranta nu vrea ce vreau si eu, adica sa traiasca acest copil... Mai degraba cred ca vrea ce vrei tu, adica sa fie omorat...
QUOTE
Nu mi-ai raspuns si mie la cateva intrebari: in ce masura este capabila o fetita de clasa a cincea sa creasca si ingrijeasca un copil?

O fetita de 11 ani, dupa parerea mea nu este pregatita sa creasca un copil... Ea insasi este inca un copil... De aceea, toata lumea a fost de acord ca acest copil sa nu ramana la ea, si ea sa-si vada in continuare de viata ei...
Ceea ce stiu este ca mai sunt fetite de varsta ei care au si copii, si care traiesc impreuna... Cum traiesc nu pot spune... Dar traiesc... In general provin din familii sarace, de tigani, cum este si in acest caz...
QUOTE
Mai poate merge la scoala?
Evident! Cine o impiedica?! Desi, intre noi fie vorba, nu cred ca a mers nici pana acum...
QUOTE
La o varsta la care altele se joaca inca sotronul sau cu papusi este ea pregatita pentru tot ceea ce inseamna rolul de mama?

Nu cred ca est epregatita pentru rolul de mama... Altele nu sunt pregatite nici la 30 de ani si isi abandoneaza copiii sau mai rau, ii omoara... Dar nu e cazul aici, din cate stiu, copilul ii va fi luat, daca va fi lasat in viata...
QUOTE
QUOTE
(asta daca a fost cu adevarat violata)
Sincer, mi-e scarba de asemenea insinuari. Ar trebui sa-ti fie rusine de tine, dar nu stii ce-i aia. Mi-e mie rusine ca facem parte din aceasi specie...

Mie imi este rusine de mine, dar din cu totul alte motive decat acesta de aici... In acest caz tie ar trebui sa-ti fie rusine pentru ca esti orbit de ideile tale preconcepute, si nu concepi nici ca acel copil inca nenascut este o fiinta umana, si de asemenea ma acuzi pe mine de tot felul de minciuni de-ale tale...
Am pus in paranteza varianta cu "daca a fost violata" pentru ca exista voci prin presa care iau in calcul si aceasta varianta... Nu le mai stiu pe toate unde le-am citit pe net, dar una ar fi si aici, unde se spune:"Fetiţa a rămas însărcinată după ce ar fi fost violată de unchiul său"... Expresia "ar fi fost violata" indica cel putin indoiala asupra violului...
Dar in alte parti am intalnit expresii si mai categorice cum ca nu ar fi fost viol... De altfel, mi se pare ca si Andra a citit pe undeva acest lucru si ni l-a comunicat...
Acum este irelevant daca a fost viol sau nu pentru viata copilului nenascut. La tiganii saraci, astfel de intamplari la varste asa mici de chiar si 10 ani au loc frecvent si majoritatea nu sunt violuri.
Asa ca, mai usor cu jignirile gratuite mai ales cand nu ai dreptate... Si lasa scarbele deoparte ca sa nu ti se aplece... thumb_yello.gif Esti om mare, da-o-ncolo de treaba!
coconut
Domule Abis, de ce vă miraţi de afirmaţia aceea (asta daca a fost cu adevarat violata) ? Toţi "clericii" spun despre femeie că e vinovată de tot ceea ce există pe lumea asta rău! E "dracu' în persoană"... Să vă explic. Acea fetiţă, cu puterea ei de seducere (sic!) l-a fermecat în mod vulgar pe animalul de unchi-su şi şi-a primit... pedeapsa! E foarte simplu. Ca urmare, fătul nenăscut e o fiinţă umană rezultată în urma unei împreunări fireşti între doi indivizi de sexe opuse! De ce n-ar avea dreptul la viaţă?... În opinia preacuviosului Clopoţel...
Ştiaţi că azi s-a aflat de altă fetiţă (mult mai mare... 13 ani), violată de tac-su (desigur nu se ştie dacă a fost viol, era doar o plăcere incestuoasă de care ea se face vinovată!) care a dat naştere unui copil, dar acela a murit în momentul respectiv?! Se pare că Dumnezeu a făcut dreptate în acest caz şi a scutit-o pe biata fată de a avea un copil care să-i fie şi nepot şi fiu/fiică animalului de tac-su!
Domnule Abis, n-aţi observat că religioşii sunt total rupţi de realitate? Nu vă mai pierdeţi timpul cu Clopoţel. Nu ştie decât să spună că suntem mincinoşi, deci nu e în stare să vadă mai departe de bobul de orez.

P.S. Iată câte "poveşti" de genul acesta sunt pe lume:violată la 11 ani!
Marduk
QUOTE(Draga Clopotel @ 3 Jul 2008, 07:51 PM) *
Ceea ce stiu este ca mai sunt fetite de varsta ei care au si copii, si care traiesc impreuna... Cum traiesc nu pot spune... Dar traiesc... In general provin din familii sarace, de tigani, cum este si in acest caz...

Cum ai aflat ca este tiganca ? Daca avortul este moral sau nu, cat de moral este sa lasam copii sa faca copii?
SORIN
M-a abtinut cat am putut, dar vad ca multi sar gardul Gradinii lui God cand poarta e deschisa larg........ce legatura are viol sau nu, unchi de 19 ani sau nu, tiganca sau norvegianca!!!

Nu e uman nici pt. fata si nici pt. copil ca acesta sa vine pe lume si cine nu intelege asta, probabil ca mai are ceva de invatat despre viata!

Acum la sunteti free sa ma injurati......

Sorin.
Ovidius
QUOTE(Clopotel)
Consider ca este gresit sa pui problema la modul ca daca ai fi in locul mamei ce-ai face cu nepotul tau

Clopotel, ca sa poti judeca cu adevarat o situatie, mai intai trebuie sa iti pui tie insuti intrebarea "eu ce-as face in situatia respectiva?". Altfel, e usor sa judeci in oricare dintre sensuri. Sau consideri ca e imoral si ilegal sa te pui in situatia respectiva?
abis
QUOTE(Clopotel @ 3 Jul 2008, 07:51 PM) *
In cazul in care este nenascut, si toata lumea realizeaza acest lucru in cazul femeilor gravide, si spui 6 luni, toti inteleg ca are 6 luni de la facerea sau de la conceperea sa

Mai omule, nu intelegi ca nimeni nu spune "copil de sase luni" despre o sarcina de sase luni?!
QUOTE
Este mama pentru ca are un copil... Punct...

Este mama dupa ce naste un copil. Pana atunci este insarcinata. Greu de tot cu limba romana...
QUOTE
Avem de-a face cu doi copii vii, nu doar de unul...

Bati campii. Avem de-a face cu un copil destul de traumatizat si fara sa-si bage cei ca tine bocancii in viata lui.
QUOTE
familii sarace, de tigani, cum este si in acest caz

Din nou bati campii. De unde ai scos-o ca sunt tigani? Si chiar daca ar fi, se schimba ceva cu asta?
QUOTE
intre noi fie vorba, nu cred ca a mers nici pana acum

Pastreaza-ti pentru tine "cugetarile" astea, nu faci decat sa sporesti ridicolul...
QUOTE
La tiganii saraci, astfel de intamplari la varste asa mici de chiar si 10 ani au loc frecvent si majoritatea nu sunt violuri

Numai un om bolnav poate emite asemenea aberatii... O relatie sexuala intreprinsa cu un o persoana (inclusiv cu un minor!) care nu are suficient discernamant este VIOL!!!

N-am pomenit de cand sunt atata fatarnicie intr-un singur om! mad.gif


PS: Coconut, ai dreptate... Insa daca nimeni nu le da replica cand emit asemenea enormitati in curand vor fi luate in serios de mult mai multi...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.