Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Placeri Gratuite Sau Foarte Ieftine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Felina
laugh.gif wub.gif
Yvonne
Gand la gand da...i-am gatat wub.gif
mutulica
in cf cu topicul trebuia sa ii cumperi din piata, pe cei mai ieftini, si sa ii prajesti acasa... abia atunci era placerea suficient de ieftina
Felina
QUOTE (mutulica @ 18 Dec 2006, 03:46 PM)
in cf cu topicul trebuia sa ii cumperi din piata, pe cei mai ieftini, si sa ii prajesti acasa... abia atunci era placerea suficient de ieftina

la cei prajiti in casa m-am gandit si eu, numai cartofii prajiti facuti de mine imi plac cool.gif

Edit: scuze Mutulica, nu stiu cum am facut de am ratat ultimele pagini de conversatie, eu ramasesem la pagina a doua. laugh.gif
Helmuth
Dupa lupte seculare si zeci de pagini scrise, Amenhotep se apropie de ce am vrut sa spun.
Intr-adevar, nu e vorba de a schimba radical vreo lista a placerilor cuiva, ci doar de a arata ca alegandu-le pe cele mai ieftine din acelasi domeniu, nu pierde nimic important, plus ca scapa si de la a depune o cantitate mai mare de efort pt a le dobandi.
De aceea eu nu i-am zis celui pasionat de navigatie sa renunte la aceasta placere, ci sa o practice in Herastrau ori in Delta, celui pasionat de calatorii sa calatoreasca in tara in extra-sezon-dar nu sa renunte la placerea de a calatori, celui cu bautura sa nu se imbete dar nici sa renunte la baut, celui pasionat de sport sa joace tenis cu piciorul decat tenis cu paleta, celui interesat de a manca bine si sanatos sa o faca in continuare dar nu la restaurante de fite, celui pasionat de filme (de orice gen) sa le descarce de pe net in loc sa le vada la cinema, celui pasionat de fotografie sa consulte zeci de expozitii, albume, articole, publicatii, dar fara sa-si cumpere pt asta si cea mai scumpa camera foto etc.

Ideea esentiala a topicului este ca placerile care pot nu doar mentine, ci si infrumuseta viata omului ne sunt mult mai la indemana decat am putea crede la prima vedere, insa multi dintre noi cad in capcana de a alege produsele ambalate mai frumos, uitand ca pt asta platesc cu munca, efort si suferinta.
mutulica
QUOTE
De aceea eu nu i-am zis celui pasionat de navigatie sa renunte la aceasta placere, ci sa o practice in Herastrau ori in Delta
de ce nu in vana...firar sa fie...
sa nu coste mult placerea
axel
QUOTE (mutulica @ 19 Dec 2006, 07:19 AM)
de ce nu in vana...firar sa fie...

Si daca ai chef de pescuiala cat timp navighezi, pai e si buda aproape laugh.gif
mutulica
mda... functie de ce ai mincat mai devreme, ai toata gama.. de la plancton rasfirat pina la mini balene
si ieftin mankatzash
Amenhotep
Iar dacă după navigaţie îţi vine chef, ca marilor milionari, să tragi un zbor de agrement, nimic mai simplu: poţi să te dai cu liftul, care-i practic o telecabină mai mică (şi doar se ştie că telecabina e cam tot aia cu zborul).

Dar spre deosebire de sceleraţii vicioşi şi iresponsabili care aruncă în mod aberant-iraţional cu bani plătind telecabina, tu, om chibzuit, ieşi mult mai câştigat, că liftul e gratis! laugh.gif

a
axel
Haide, mai, ca nu-i gratis. Il platesti cu intretinerea!
Si cand vede doamna administratora ca toata lumea zboara cu liftul, precis creste intretinerea rofl.gif
Amenhotep
Păi da, dar mult mai raţional ar fi să nu plăteşti întreţinerea. Dacă toţi am face aşa, s-ar reduce poluarea, s-ar reduce birocraţia, s-ar scrie mai puţine chitanţe, ar fi tăiaţi mai puţini copaci, casierii asociaţiilor de locatari ar munci mai puţin, ar fi mai relaxaţi, mai prietenoşi, le-ar veni idei mai bune... numai avantaje.

Ca să nu mai zic că pentru a plăti liftul munceşti până scuipi sânge -- deci dacă nu l-ai plăti ai scăpa şi de ore bune în infernul ăla numit "serviciu". Ore pe care-ai putea să le dedici activităţilor recreative descrise mai devreme: navigaţie în cadă, pescuit la budă, planorism cu liftul etc.

a
ilie
rofl.gif

faraonule, ai incercat sa diseci, compari, stimulezi argumentatii pentru helmuth, dar..., ai trecut acolo unde erai, dar nu spuneai, dorind sa afli altceva (valid in mod rezonabil), n-ai aflat inca.

helmuth, nu trebuie sa muncesti 10-14 ore pentru a realiza veniturile unui trai minimal, poti munci numai 2..., pentru restul delegi pe altii.
ideea era ce faci in timpul asta liber, tu ai mentionat de multe ori plimbatul in parc, as zice ca e mai bine sa-l folosesti gandind, meditand, etc. eu sa fiu in locul tau asta as face, sau as intemeia o religie sau un curent filozofic sau as crea ceva.

Helmuth
QUOTE (Quantum @ 19 Dec 2006, 01:03 PM)
ideea era ce faci in timpul asta liber, tu ai mentionat de multe ori plimbatul in parc, as zice ca e mai bine sa-l folosesti gandind, meditand, etc. eu sa fiu in locul tau asta as face, sau as intemeia o religie sau un curent filozofic sau as crea ceva.

Pentru multe alte lucruri pe care le poti face in timpul liber, il putem asculta si pe Bertrand Russell, un convins adept al reducerii zilei de munca la 4 ore:

QUOTE
In a world where no one is compelled to work more than four hours a day, every person possessed of scientific curiosity will be able to indulge it, and every painter will be able to paint without starving, however excellent his pictures may be. Young writers will not be obliged to draw attention to themselves by sensational pot-boilers, with a view to acquiring the economic independence needed for monumental works, for which, when the time at last comes, they will have lost the taste and capacity. Men who, in their professional work, have become interested in some phase of economics or government, will be able to develop their ideas without the academic detachment that makes the work of university economists often seem lacking in reality. Medical men will have the time to learn about the progress of medicine, teachers will not be exasperatedly struggling to teach by routine methods things which they learnt in their youth, which may, in the interval, have been proved to be untrue.

Above all, there will be happiness and joy of life, instead of frayed nerves, weariness, and dyspepsia. The work exacted will be enough to make leisure delightful, but not enough to produce exhaustion. Since men will not be tired in their spare time, they will not demand only such amusements as are passive and vapid. At least one per cent will probably devote the time not spent in professional work to pursuits of some public importance, and, since they will not depend upon these pursuits for their livelihood, their originality will be unhampered, and there will be no need to conform to the standards set by elderly pundits. But it is not only in these exceptional cases that the advantages of leisure will appear. Ordinary men and women, having the opportunity of a happy life, will become more kindly and less persecuting and less inclined to view others with suspicion. The taste for war will die out, partly for this reason, and partly because it will involve long and severe work for all. Good nature is, of all moral qualities, the one that the world needs most, and good nature is the result of ease and security, not of a life of arduous struggle. Modern methods of production have given us the possibility of ease and security for all; we have chosen, instead, to have overwork for some and starvation for others. Hitherto we have continued to be as energetic as we were before there were machines; in this we have been foolish, but there is no reason to go on being foolish forever.
Blakut
QUOTE
In a world where no one is compelled to work more than four hours a day, every person possessed of scientific curiosity will be able to indulge it,


Chiar crezi ca Los Alamos si proiectul Manhattan se terminau vreoadata cu oameni care lucrau 4 ore pe zi?

Prefer sa lucrez 10 ore pe zi la un proiect care imi place, decat sa fac 2 ore ceva neplacut, ca mai apoi sa am toata ziua la dispozitie sa visez...
axel
QUOTE (Bertrand Russell)
In a world where no one is compelled to work more than four hours a day, every person possessed of scientific curiosity will be able to indulge it,

Asta vine din gura cuiva care vede cercetarea stiintifica intr-un mod foarte idilic. Cuiva care habar n-are cum se face ea, pentru ca n-a avut niciodata tangenta cu ea.
Helmuth
QUOTE (axel @ 19 Dec 2006, 09:54 PM)
QUOTE (Bertrand Russell)
In a world where no one is compelled to work more than four hours a day, every person possessed of scientific curiosity will be able to indulge it,

Asta vine din gura cuiva care vede cercetarea stiintifica intr-un mod foarte idilic. Cuiva care habar n-are cum se face ea, pentru ca n-a avut niciodata tangenta cu ea.

roflmao.gif

Asta vine din gura cuiva care habar nu are despre cine vorbeste.
Russell a fost unul dintre cei mai cunoscuti si influenti matematicieni, logicieni, si filosofi analitici din secolul trecut.
axel
Nu asta mi-a ramas din ce am citit despre el. Mai mult si-au lasat amprenta lucruri ca preferintele lui pentru eugenie, faptul ca era comunist, etc.
Oricum, chiar daca era marele filozof al primei jumatati a sec. XX, tot nu conteaza. El nu a fost om de stiinta. Habar n-are ce inseamna sa descoperi ceva in laborator, si cat efort (= munca) cere asta.
Helmuth
ohmy.gif
Eu te rog sa nu cazi in penibil si sa-mi spui mie ca unul dintre cei mai influenti matematicieni si logicieni ai secolului trecut nu stie ce e aia cercetare stiintifica si cat efort necesita asta.
Blakut
QUOTE
Eu te rog sa nu cazi in penibil si sa-mi spui mie ca unul dintre cei mai influenti matematicieni si logicieni ai secolului trecut nu stie ce e aia cercetare stiintifica si cat efort necesita asta.


Stii vorba aia, matematicienii au nevoie de un scaun, hartie si creion... filosofii doar de scaun... laugh.gif Dar lasand gluma, nu e chiar cum zice el...nu cred ca poate crede asa ceva despre cercetarea care are nevoie de experiment.
axel
QUOTE (Helmuth @ 20 Dec 2006, 12:04 AM)
Eu te rog sa nu cazi in penibil [...]

Eu nu cad in penibil. Dar tu vad ca insisti sa cazi!
Amenhotep
QUOTE (Helmuth @ 19 Dec 2006, 10:54 PM)
Russell a fost unul dintre cei mai cunoscuti si influenti matematicieni, logicieni, si filosofi analitici din secolul trecut.
Eu te rog sa nu cazi in penibil si sa-mi spui mie ca unul dintre cei mai influenti matematicieni si logicieni ai secolului trecut nu stie ce e aia cercetare stiintifica.

În accepţiunea lui Popper expusă în "Logica cercetării" (pe care o împărtăşesc), nici matematica, nici logica şi nici filosofia nu se ocupă cu teorii ştiinţifice.

Există aici la Filosofie topicuri dedicate acestei probleme.

În altă ordine de idei, preferinţele pentru eugenie şi simpatia faţă de comunism nu cred că sunt relevante în discuţia de faţă.

Până la urmă, cred c-ar trebui să dezbatem ideile expuse aici şi nu background-ul persoanei care le emite. Ca argument, apelul la autoritate (fie în sens pozitiv, fie negativ) mi se pare extrem de slab şi nu cred că merită să ne pierdem timpul încontrându-ne pe tema "Cât de deştept/capabil/moral/cunoscător era cel ce-a gândit aşa-şi-pe-dincolo". Mai bine să analizăm aşa-şi-pe-dincolo-ul şi să vedem dacă are dreptate sau nu.

a
ilie
deci care sunt lucrurile pe care le-ai face in timpul tau liber helmuth?, lasa ce ar fi facut BR...ca cu artistii astia... sorry.gif
mutulica
ati deraiat de la subiect... sa fie clar pentru toata lumea, eu consider eugenia ca fiind o super placere, si mai ales si ieftina
deci exemplul cu russel e bun
shapeshifter
fericirea se cheltuie ieftin.. atunci cind are bani..
Blakut
QUOTE
  fericirea se cheltuie ieftin.. atunci cind are bani..


Oooh! Hippie trance!!! laugh.gif laugh.gif
ilie
thumb_yello.gif interesanta perioada aia hippie.


helmuth: nu orice spune cineva renumit e potrivit (exista tentinta ca toti sa se gudure sau sa aprecieze ce spune si face o vedeta, chiar daca acesta trage un partz, multi sar in sus, rad, apreciaza si se amuza sincer...).
Yvonne
Ieri am primit vesti de la o buna cunostinata din B . Anul acesta a terminat a trei-a facultate, a deschis o firma in capitala, a fost de trei ori in strainatate in vacanta, mai are o firma in estul tarii, e plina de bani si e foarte foarte fericita. Pentru ca isi poate permite orice.
Gandul ma duce la niste vecini de-ai mei care lucreaza pe unde apuca, dar in fiecare zi dau gata un litru de tarie proasta si ieftina. Si ei sint fericiti.
Care e adevarata fericire in cazul acesta ?
Mrs. Rogers
Eu totusi nu cred ca banii sau faptul ca"isi permite orice" ii aduce fericirea ci poate faptul ca are succes( sau mai multi factori impreuna) , pentru ca daca stai sa te gandesti, majoritatea nemtilor sa spunem , merg in medie de 3 ori in concediu pe an in strainatate si isi permit sa duca o viata frumoasa , dar asta nu-i face neaparat fericiti.

Eu insist ca banii nu aduc fericirea , cu toate ca imi plac banii , imi place sa-mi fac planuri finaciare, sa fac investitii, sa vad cum vine banul . Nothing wrong with that . Dar stiu ca si daca as pierde absolut tot ce am si as ramane doar cu hainele de pe mine ( so what ?), nu as suferi foarte mult , pentru ca stiu ca fericirea mea nu e bazata pe averea mea.

Helmuth
QUOTE (Quantum @ 21 Dec 2006, 12:25 PM)
helmuth: nu orice spune cineva renumit e potrivit (exista tentinta ca toti sa se gudure sau sa aprecieze ce spune si face o vedeta, chiar daca acesta trage un partz, multi sar in sus, rad, apreciaza si se amuza sincer...).

Normal ca asta nu e o regula, insa in citatul de mai sus, Russell da cateva sugestii pertinente despre cum ar putea oamenii sa profite de timpul lor liber, daca ziua de lucru ar fi restransa la 4 ore/zi.

QUOTE
Ieri am primit vesti de la o buna cunostinata din B . Anul acesta a terminat a trei-a facultate, a deschis o firma in capitala, a fost de trei ori in strainatate in vacanta, mai are o firma in estul tarii, e plina de bani si e foarte foarte fericita. Pentru ca isi poate permite orice.


Cat munceste pe zi pt acei bani? Asta ca sa ne dam seama daca isi permite chiar orice, gen timp liber berechet, trandaveala, citit, filme, ore intregi petrecute cu prietenele, cat doarme pe zi, cat timp ii mai ramane pt un sport de mentinere etc.

Fericirea nu depinde de exterior, odata ce nevoile de baza sunt satisfacute. Exista oameni care castiga 10 milioane pe luna dar sunt mai fericiti si impliniti decat alti cu sute de mii de euro lunar.

Si care-i faza cu excursiile astea in strainatate, aduc ele vreun avantaj ce nu ar putea fi obtinut mai comod si ieftin, de ex calatorind in tara?
Mrs. Rogers
QUOTE (Helmuth @ 21 Dec 2006, 08:50 PM)
Si care-i faza cu excursiile astea in strainatate, aduc ele vreun avantaj ce nu ar putea fi obtinut mai comod si ieftin, de ex calatorind in tara?

In afara de faptul ca e super trendy sa iti faci concediul in strainatate si ai si cu ce te lauda devil.gif biggrin.gif , exursiile in strainatate sigur ca aduc ceva in plus , dar nu sunt neaparat mai scumpe decat cele din tara . Eu cat am fost studenta am calatorit mult pe bani relativ putini si stateam in principal la youth hostels si mancam la McDonalds sau de la alimentara si ne luam wochenende ticket si cautam ce era mai ieftin fiindca asta era bugetul nostru . Altii puteau sparge la mare in tara , sau la Poiana Brasov , de 5 ori acceasi suma.
axel
QUOTE (Don Quijote @ 21 Dec 2006, 01:49 PM)
Ieri am primit vesti de la o buna cunostinata din B . Anul acesta a terminat a trei-a facultate, a deschis o firma in capitala, a fost de trei ori in strainatate in vacanta, mai are o firma in estul tarii, e plina de bani si e foarte foarte fericita. Pentru ca isi poate permite orice.
Gandul ma duce la niste vecini de-ai mei care lucreaza pe unde apuca, dar in fiecare zi dau gata un litru de tarie proasta si ieftina. Si ei sint fericiti.
Care e adevarata fericire in cazul acesta ?

Un lucru e clar: Cunostinta ta cu 3 facultati si 2 firme sigur ar fi nefericit daca ar munci pe unde apuca si singura lui placere ar fi inecatul zilnic intr-o litra de tarie proasta si ieftina!!!
Mrs. Rogers
QUOTE (Helmuth @ 21 Dec 2006, 08:50 PM)
Cat munceste pe zi pt acei bani? Asta ca sa ne dam seama daca isi permite chiar orice, gen timp liber berechet, trandaveala, citit, filme, ore intregi petrecute cu prietenele, cat doarme pe zi, cat timp ii mai ramane pt un sport de mentinere etc.


Nu conteaza cat munceste fiindca nu toti suntem construiti la fel . Cunosc cel putin 2 oameni workaholici , care traiesc prin munca . Si daca au timp liber nu se uita la tv , nu dorm , nu stau pe han, ci isi gasesc ceva de lucru . Si culmea e ca astia isi gasesc timp si sa faca sport macar 1 data pe saptamana , ceea ce eu nu-mi gasesc jamie.gif Cred ca pe ei ii impinge inainte succesul, bucuria unui lucru bine facut si dus la capat , placerea de a cunoaste, de a se simti utili , de a isi uitilza in mod eficient timpul .

Helmuth

QUOTE
In afara de faptul ca e super trendy sa iti faci concediul in strainatate si ai si cu ce te lauda  , exursiile in strainatate sigur ca aduc ceva in plus , dar nu sunt neaparat mai scumpe decat cele din tara . Eu cat am fost studenta am calatorit mult pe bani relativ putini si stateam in principal la youth hostels si mancam la McDonalds sau de la alimentara si ne luam wochenende ticket si cautam ce era mai ieftin fiindca asta era bugetul nostru . Altii puteau sparge la mare in tara , sau la Poiana Brasov , de 5 ori acceasi suma.


Tot n-am inteles ce anume iti aduc in plus…
La mare oricum este aiurea sa te duci, mai ales daca stai intr-un oras precum Bucurestiul, unde poti face plaja si baie cu de vreo 10 ori mai putini bani.

QUOTE
  Cunosc cel putin 2 oameni workaholici , care traiesc prin munca . Si daca au timp liber nu se uita la tv , nu dorm , nu stau pe han, ci isi gasesc ceva de lucru . Si culmea e ca astia isi gasesc timp si sa faca sport macar 1 data pe saptamana , ceea ce eu nu reusesc. Cred ca pe ei ii impinge inainte succesul, bucuria unui lucru bine facut si dus la capat , placerea de a cunoaste, de a se simti utili , de a isi uitilza in mod eficient timpul .


Bucuria unui lucru bine facut nu depinde deloc in mod necesar de cantitatea de munca. Eficienta in munca merge mana in mana cu lenea.
Dupa principiul "este mai usor sa fii ordonat decat dezordonat", lenesul isi va maximiza eficacitatea in munca pt ca sa o termine cat mai repede si a nu fi nevoit sa se intoarca la aceeasi problema. Un cizamar lenes, de pilda, are toate motivatiile sa repare o anume gheata f bine inca de la inceput, intr-un timp cat mai mic, ca sa restul sa si-l petreaca in binemeritata trandaveala. De altfel, lenea angajatilor incepe sa fie un criteriu recunoscut de selectie pt un loc de munca:
http://www.infoworld.com/article/02/02/15/...nnection_1.html

Placerea de a cunoaste ar nu vad ce legatura relevanta are cu munca si castigul financiar, unul care lucreaza 4 ore pe zi iar in rest se uita la filme si citeste, va afla cel putin la fel de multe ca cel ce sta la serviciu 8-9 ore.

Iar referitori la workaholici, este bine de stiu ca aceasta stare este o boala mintala asemanatoare cu dependenta de alcool. Ea duce de obicei la distrugerea familiilor, uneori chiar la un tratament abuziv asupra copiilor, putandu-le fi chiar fatala suferinzilor de mania muncii.
Mrs. Rogers
QUOTE (Helmuth @ 21 Dec 2006, 10:44 PM)
Iar referitori la workaholici, este bine de stiu ca aceasta stare este o boala mintala asemanatoare cu dependenta de alcool. Ea duce de obicei la distrugerea familiilor, uneori chiar la un tratament abuziv asupra copiilor, putandu-le fi chiar fatala suferinzilor de mania muncii.

Nu e nici o boala , e constitutia omului. Unul din cei doi e tatal cel mai bun din lume si un sot pe masura si un prieten de nadejde pe care te poti baza . Pur si simplu omul nu suporta sa trandaveasca . Doarme si el cand e obosit dar nu e genul caruia sa ii faca placere sa stea fara sa faca nimic , asa cum imi place mie uneori biggrin.gif

Daca pentru tine munca de 4 ore , somnul de frumusete si relaxarea sunt placerile supreme ale vietii , nu inseamna ca pentru toti exista aceeasi reteta . Eu te inteleg foarte bine de unde vii , ca si eu apreciez foarte mult timpul liber si realaxarea . Dar nu cred ca asta e pt toti la fel .
Helmuth
Toxic, trebuie sa retii 2 lucruri:
1. a munci nu e un scop in sine,
2. omul nu este un perpetuum mobile—mai devreme sau mai tarziu, excesul de harnicie, ca orice alt exces, se va vedea intr-o sanatate deteriorata.

Tu insasi i-ai caracterizat pe acei oameni ca fiind workoholici, si iata ce afla din enciclopedia wikipedia despre acest termen:

http://en.wikipedia.org/wiki/Workoholic

Astfel, printre altele, workoholicul este persoana ce crede ca fara munca ei, lumea se va duce de rapa. Desi nu sunt specialist, cred ca asa ceva se numeste paranoia, asa ca nici nu e de mirare ca cei care muncesc toata ziua buna ziua sunt irationali si iresponsabili.
Mrs. Rogers
Scrie acolo exact sensul in care l-am folosit eu . Tu cand spui " ma obsedeaza chestiunea X " , inseamna ca suferi de sindrom pur obsesiv ?

Observatia mea personala este ca oamenii care depun o munca fizica moderata ( ca parte a meseriei sau poate pe langa meserie) arata mai tineri decat cei care nu depun efort fizic si sunt mai sanatosi . Si prin munca fizica moderata ma gandesc la oameni harnici care tot timpul mesteresc cate ceva si nu se feresc de munca , nu la incarcatori-descarcatori ( care evident nu poate fi sanatos) .

Helmuth, tu ce sustii de fapt , ca lenea iti aduce fericirea si munca te omoara ? ca banii sunt rai ?
Helmuth
Sustin ce am spus deja: munca e un rau necesar, dar ca e doar un mijloc, nu un scop in sine, iar oamenii care muncesc doar de dragul de a munci sunt la fel de fara minte ca si cei care strang bani doar de dragu de a avea bani (fara sa-i si cheltuiasca).
Mai sustin ca banii, daca ii ai atat cat sa-ti satisfaca nevoile de baza, nu au de-a face cu fericirea, ba din contra, daca ai bani ai multi, nu ai nici un avantaj relevant, in schimb muncesti mai mult pt ei si deci, per total, suferinta indurata de tine va fi mai mare daca ai bani multi decat daca ii ai mai putini.
Mrs. Rogers
Imi aduci aminte de doamnele pensionare care stateau in fata blocului pe banci si pe care intotdeauna sincer le-am invidiat pentru indemanarea cu care frecau menta desi habar n-am daca erau fericite.
Pe aici am vazut si altfel de doamne , care atunci cand se pensioneaza voluntaraza , adica lucreaza pe gratis cateva ore , in diverse institutii publice ( spitale, scoli, societati caritabile, etc) . Si sunt multe . Chiar langa mine am o scoala si la trecerea de pietoni exista un nene pensionar care opreste masinile cand trec copiii si cu care ma conversez de cate ori trec pe acolo...o face pe gratis .

Nu cred ca munca e un rau necesar ci munca pe care o faci de nevoie . Munca pe care o faci fara sa ai nevoie , fiindca asa doreste muschiul tau , e o placere . Si fiecare dintre noi, chiar daca am fi miliardari , ne-am gasi ceva de lucru , construit case sau zgarie nori , , construit afaceri, avioane , cultivat flori , mai stiu eu ...
Rehael
QUOTE
Sustin ce am spus deja: munca e un rau necesar

Eu zic ca nu faci bine sa privesti munca ca pe un rau. Atitudinea asta fata de munca te poate face in scurt timp nefericit pentru ca orice activitate ai face spre binele si spre confortul tau o sa aiba pecetea asta de "rau necesar", formula care iti poate da cu usurinta o stare de lehamite. Pe de alta parte omul trebuie sa aiba atat activitate fizica cat si intelectuala caci altfel il paste degradarea (fizica si intelectuala)... si la urma urmei de ce nu ti-ai cheltui energiile cu folos. Continui sa cred ca (virgula) cheia bunastarii tale sta in primul rand in atitudinea pe care o ai fata de munca.
Erwin
helmuth, ia exemplu, de ce să cumpăr mobilă scumpă, gata făcută care nu se potriveşte cu spaţiul pe care vreau să-l ocup cât mai eficient, sau să dau o pălărie de bani (în plus) pe una făcută la comandă? na, mai bine mi-o fac singur! biggrin.gif poate până la vară o termin... ohyeah.gif dar să ştii că începe să-mi placă... şi ştii de ce? Că nu e o treabă uşoară! biggrin.gif

Rehael
thumb_yello.gif Da-mi voie sa te felicit Erwin!
Mrs. Rogers
QUOTE (Erwin @ 22 Dec 2006, 12:55 AM)
helmuth, ia exemplu, de ce să cumpăr mobilă scumpă, gata făcută care nu se potriveşte cu spaţiul pe care vreau să-l ocup cât mai eficient, sau să dau o pălărie de bani (în plus) pe una făcută la comandă? na, mai bine mi-o fac singur! biggrin.gif poate până la vară o termin... ohyeah.gif dar să ştii că începe să-mi placă... şi ştii de ce? Că nu e o treabă uşoară! biggrin.gif

Pai ia de la Ikea, ti-o ansamblezi singur , si e si ieftin ... biggrin.gif

Zici ca-s fiica lu' Kamprad laugh.gif
Yvonne
QUOTE (axel @ 21 Dec 2006, 10:16 PM)

Un lucru e clar: Cunostinta ta cu 3 facultati si 2 firme sigur ar fi nefericit daca ar munci pe unde apuca si singura lui placere ar fi inecatul zilnic intr-o litra de tarie proasta si ieftina!!!

E o EA. Si e din ' os domnesc". In rest ai dreptate.
ilie
QUOTE
Eu zic ca nu faci bine sa privesti munca ca pe un rau. Atitudinea asta fata de munca te poate face in scurt timp nefericit pentru ca orice activitate ai face spre binele si spre confortul tau o sa aiba pecetea asta de "rau necesar", formula care iti poate da cu usurinta o stare de lehamite. Pe de alta parte omul trebuie sa aiba atat activitate fizica cat si intelectuala caci altfel il paste degradarea (fizica si intelectuala)... si la urma urmei de ce nu ti-ai cheltui energiile cu folos. Continui sa cred ca (virgula) cheia bunastarii tale sta in primul rand in atitudinea pe care o ai fata de munca.


thumb_yello.gif
andra_v
Si eu am (re)descoperit placerea somnului, a trezitului dimineata. Nu fac filosofia lenei, nu-mi plac abuzurile de nici o culoare. Nimic nu se com,para cu o cafea strong bauta la rasaritul soarelui, acompaniata de cereale dupa 7 ore de somn profund.
Departe de a fi gurmanda, ma bucur de mancarea romaneasca (inca) ieftina. Am savurat niste mere ionatane si golden superdulci, aromate, 1,5 RON/kg, kivi (f. ieftin, depinde de unde faci cumparaturile), o lingura de miere naturala.
De asemeni, imi face o deosebita placere plimbarea de seara/dupa program. Zilnic imi rezerv 1/2 h pt. miscare. Inca mai exista aer curat chiar si in Bucuresti.
De liniste ce sa mai spun: te costa totul, dar merita. Este cel mai valoros bun, merita investitia, oricat de mare, apropo de raportul calitate-pret de care vorbea actionmedia.
andra_v
Quantum, vorbeai despre munca: munca este o adevarata binefacere pt. om, fara munca am innebuni, am intalnit colegi care nu pot munci, este groaznic. Lipsa activitatii le da peste cap toata viata. Se vaieta toata ziua si nu se mai bucura de nimic.
mutulica
QUOTE (Don Quijote @ 22 Dec 2006, 12:55 PM)
E o EA. Si e din ' os domnesc". In rest ai dreptate.

ei na...
bishop
“Oamenii muncesc in general prea mult pentru a mai putea fi ei insisi. Munca este un blestem. Iar omul a facut din acest blestem o voluptate. A munci din toate fortele numai pentru munca, a gasi o bucurie intr-un efort care nu duce decit la realizari irelevante, a concepe ca te poti realiza numai printr-o munca obiectiva si neincetata, iata ceea ce este revoltator si ininteligibil. Munca sustinuta si neincetata timpeste, trivializeaza si impersonalizeaza. Ea deplaseaza centrul de preocupare si interes din zona subiectiva intr-o zona obiectiva a lucrurilor, intr-un plan fad de obiectivitate. Omul nu se intereseaza atunci de destinul sau personal, de educatia lui launtrica, [...] ci de fapte, de lucruri. Munca adevarata, care ar fi o activitate de continua transfigurare, a devenit o activitate de exteriorizare, de iesire din centrul fiintei. Este caracteristic ca in lumea moderna munca indica o activitate exclusiv exterioara. De aceea, prin ea omul nu se realizeaza, ci realizeaza.
Faptul ca fiecare om trebuie sa aiba o cariera, sa intre intr-o forma de viata care aproape niciodata nu-i convine, este expresia acestei tendinte de imbecilizare prin munca. Sa muncesti pentru ca sa traiesti, iata o fatalitate care la om e mai dureroasa decit la animal. Caci la acesta activitatea este atit de organica, incit el n-o separa de existenta sa proprie[...] In frenezia muncii, la om se manifesta una din tendintele lui de a iubi raul, cind acesta este fatal si frecvent. Si in munca omul a uitat de el insusi[...] Prin munca a devenit din subiect obiect [...] In loc sa traiasca pentru el insusi, dar nu in sens de egoism, ci de crestere interioara, a ajuns un rob pacatos si impotent al realitatii din afara.” - Emil Cioran

Nu stiu daca si cat de nociva este munca in sine, cert este insa un lucru: prin munca excesiva rarim anumite experiente ale "cresterii interioare", asa cum afirma amicul Cioran. Uitam de noi insine, de intrebarile existentiale care ne umblau prin tartacuta in vremuri adolescentine si nu mai avem reveriile tineretii. Acum ne aplecam indarjiti asupra problemelor si le amplificam importanta, fixandu-ne targeturi pana in punctul terminus - asta'i prioritatea maturitatii. Pierdem fervoarea contemplatiei - acea nazuinta spre monada divina - si ne indepartam de contactul cu esentialul. Pierdem, odata cu trecerea timpului, acel gen de traire despre care Lao Zi, gasit fiind intr-o stare de meditatie profunda, spune: "plecasem sa zbor la originea tuturor lucrurilor".
Yvonne
Bishop desii pentru uni ar parea nesimtire sint intru totul de acord cu tine si cu Cioran. Facem din munca o religie pe care o detestam dar careia ne supunem. Altfel nu se poate in societatea in care traim. Si facand aceasta uitam, pierdem din vedere, sau amanam lucrurile importante. Slujim un program fix: trezirea , mersul la munca, munca, venitul de la munca. Cu gandul acesta continuu. Nici macar nu mai avem puterea sa incercam altceva, sintem codependenti si creem codependenta fata de cei din jurul nostru. Ideea de a face ceva din pura placere devine o utopie, pentru ca stim ca in general nu aduce nimc "concret "Daca incercam sa rupem acest lant ne trezin dezorientati, pierduti, blamati uneori asa ca reincepem obligatoriul lucru pe care il stim cel mai bine. Munca.
Helmuth
Bishop, exceptional citatul din Cioran si se potriveste de minune topicului. thumb_yello.gif
Si eu am descoperit recent un citat relevant, de data asta dintr-un economist cunoscut, Ludwig von Mises, in care se afirma ca munca este vazuta de om, intr-adevar, ca un rau necesar:

QUOTE
The expenditure of labor is deemed painful. Not to work is considered a state of affairs more satisfactory than working. Leisure is, other things being equal, preferred to travail. People work only when they value the return of labor higher than the decrease in satisfaction brought about by the curtailment of leisure. To work involves disutility.


Mises, „Human Action”, capitolul ‚Human Labor as a Means”.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.