Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Victor Ponta
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 11 Feb 2014, 12:37 AM) *
QUOTE
ce zici tu incepe sa se lege destul de bine cu teoriile despre democratia directa si educatia civica....

Dap educatia civica lasa de dorit la romani, ca sa nu zic ca mie mi se pare ca lipseste cu desavarsire, am mai discutat despre asta pe aici. Problema este ca politicienii si mai ales actualul prim ministru V.V. Ponta se folosec de aceasta incultura politica a romanilor. Motiv pentru care eu ii consider niste mincinosi ordinari.
QUOTE
evident, toti astia fac parte din oligarhia politica, indiferent de partid si orientare se simt vexati daca li se ia jucaria...

Ok, atunci sa nu-mi mai zica tovarasul Ion Iliescu & Co. ca in Dec. '89 a fost o revolutie, pentru ca se pare ca chiar tovarasia sa, care a facut academia in URSS, nu stie ce inseamna o REVOLUTIE, ce inseamna DEMOCRATIA.
QUOTE
...deci poate ca urmatorul demis prin referendum nu mai poate miza ca nu se prezinta lumea....

Nu sunt expert in domeniu, dar inca mai am bun simt. Daca tot s-au acuzat atata in urma acestui referendum cu demiterea lui Basescu, care pana la urma nu era un capat de tara, avand in vedere miscarile legislative facute de "carlanul" V.V.Ponta, in urma "loviturii de stat". Daca n-au avut incredere in juristii nostri, in legile noastre, ce nu au apelat la o instanta a UE sa transeze problema ? asa stiam si noi cine are dreptate stanga sau dreapta, ca tot vrea premierul plagiator sa le faca una si aceiasi. ca tot mi-am adus aminte, si in cazul de plagiat se putea apela la o instanta din afara, era mai simplu pentru romani, nu mai erau divizati, manipulati, veneau niste baieti mai destepti si ziceau, este sau nu este, dupa care nimeni nu mai avea ce comenta. Simplu, corect, la obiect. Dar nu asta se doreste, se doreste mentinerea acestei societati intr-o stare de buimacie generala, din care nimeni sa nu mai inteleaga nimic, e tipic securistilor, care aveau pe vremea comunistilor o vorba, aprox: "daca nu-i putem convinge, sa-i buimacim" sau "daca nu-i poti convinge, imbalmajestei". Totul este o manipulare ordinara, pusa la cale de niste minti criminale, iar victima este poporul roman.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 11 Feb 2014, 01:11 AM) *
Nu sunt expert in domeniu, dar inca mai am bun simt. Daca tot s-au acuzat atata in urma acestui referendum cu demiterea lui Basescu, care pana la urma nu era un capat de tara, avand in vedere miscarile legislative facute de "carlanul" V.V.Ponta, in urma "loviturii de stat". Daca n-au avut incredere in juristii nostri, in legile noastre, ce nu au apelat la o instanta a UE sa transeze problema ? asa stiam si noi cine are dreptate stanga sau dreapta, ca tot vrea premierul plagiator sa le faca una si aceiasi. ca tot mi-am adus aminte, si in cazul de plagiat se putea apela la o instanta din afara, era mai simplu pentru romani, nu mai erau divizati, manipulati, veneau niste baieti mai destepti si ziceau, este sau nu este, dupa care nimeni nu mai avea ce comenta. Simplu, corect, la obiect. Dar nu asta se doreste, se doreste mentinerea acestei societati intr-o stare de buimacie generala, din care nimeni sa nu mai inteleaga nimic, e tipic securistilor, care aveau pe vremea comunistilor o vorba, aprox: "daca nu-i putem convinge, sa-i buimacim" sau "daca nu-i poti convinge, imbalmajestei". Totul este o manipulare ordinara, pusa la cale de niste minti criminale, iar victima este poporul roman.


bunul simtz comun iti poate juca feste, cind vine vorba de politicieni;
iata spre exemplu ce zicea Basescu in 2007 despre "cvorum"
(Basescu era impotriva cvorum-ului, si zicea raspicat ca prin cvorum politicienii urmaresc interesul propriu, in detrimentul interesului public rofl.gif )
si totusi in 2012 nu a ezitat sa se foloseasca tocmai de acest mecanism.smile.gif

...deci oportunismul e singurul principiu care dainuie, nu-i asa?
buimaceala e doar din cauza ca lumea nu vrea sa vada realitatea asa cum e,
lumea se vrea mintita frumos in loc sa citeasca corect printre rinduri care e situatia reala.

PS. si cu Rosia Montana tot asa au intors-o, dupa cum bate vintul, atit Basescu cit si Ponta.
abis
QUOTE(dandanescu @ 11 Feb 2014, 03:15 PM) *
(Basescu era impotriva cvorum-ului, si zicea raspicat ca prin cvorum politicienii urmaresc interesul propriu, in detrimentul interesului public rofl.gif )
si totusi in 2012 nu a ezitat sa se foloseasca tocmai de acest mecanism.smile.gif

Ba a ezitat - in primele saptamani cerea sustinatorilor sa se prezinte la referendum si sa voteze NU. Abia cu vreo cateva zile inainte, dupa ce i-a fost clar ca indiferent ce zice el noi tot vom boicota, s-a razgandit. smile.gif

Atat timp cat este un mecanism legal, nu este nimic in neregula sa il folosesti. E ca si cum ai spune ca daca esti monarhist nu ar trebui sa votezi niciodata la prezidentiale.
gigip
[quote name='dandanescu' date='11 Feb 2014, 03:15 PM' post='753948']
bunul simtz comun iti poate juca feste, cind vine vorba de politicieni;
iata spre exemplu ce zicea Basescu in 2007 despre "cvorum"
(Basescu era impotriva cvorum-ului, si zicea raspicat ca prin cvorum politicienii urmaresc interesul propriu, in detrimentul interesului public rofl.gif )
si totusi in 2012 nu a ezitat sa se foloseasca tocmai de acest mecanism.smile.gif

...Mult mai important decat jegosenia asta cu cvorumul(o masura ANTIDEMOCRATICA) este ORDINUL DAT SLUGILOR SALE de a boicota cea mai democratica forma de exprimare a vointei alegatorilor,referendumul national! Slugoii lui din CCR,daca nu ar fi fost niste viermi,niste limbrici basisti,ar fi constatat ca Basescu ,prin boicotarea referendumului,trebuia sa fie demis! Intr-o tara democrata(nu dictatura cum e sub Basescu!),cel care boicoteaza un plebiscit national,este exclus definitiv din politica,din viata publica! Ca intotdeauna de cand este presedinte,s-a comportat ca un smenar,ca un practicant de alba-neagra! Este cel mai mincinos,cel mai excroc presedinte din istoria Romaniei,o rusine pentru tara,pentru noi romanii!
abis
Nu te enerva, ca la varsta ta nu e bine.... smile.gif

Nu stiu ce fel de militian ai fost tu, nu stiu cum faceati voi inainte de revolutie, dar acum judecatorii - fie ei de la instantele ordinare (adica obisnuite, ca sa nu intelegi altceva, nu uit ca vorbesc cu un militian) ori de la CCR trebuie sa aplice legea, nu ce i se nazare unuia sau altuia. Si dupa cum scrie in lege dau verdicte si hotarari. Daca poti indica un temei legal, un articol din Constitutie incalcat, bravo tie. Daca nu, lasa-ne cu isteriile.
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 11 Feb 2014, 03:15 PM) *
...buimaceala e doar din cauza ca lumea nu vrea sa vada realitatea asa cum e,
lumea se vrea mintita frumos in loc sa citeasca corect printre rinduri care e situatia reala.

PS. si cu Rosia Montana tot asa au intors-o, dupa cum bate vintul, atit Basescu cit si Ponta.

Tocmai de aceea propunerea mea era ca solutia sa fie rezolvata de altii, mai destepti si mai democrati ca noi romanii. Sunt foarte multi romani care nu stiu sa citeasca, dar sa mai citeasca si printre randuri. smile.gif Dar asta nu le da dreptul politicienilor sa ne minta, sa ne fure, in mintea mea un politician trebuie sa puna mai presus interesele tarii ale poporului, ale alegatorilor in ultima instanta. E sigur ca Traian Basescu a suparat pe multi cei care-l vedeau demis, faptul ca s-a folosit de acel subterfugiu permis de lege, este un motiv in plus ca legea sa fie schimbata, sa fie adusa la nivelul UE.

QUOTE(abis @ 11 Feb 2014, 05:37 PM) *
...Nu stiu ce fel de militian ai fost tu, nu stiu cum faceati voi inainte de revolutie...

Pot sa-ti spun eu ce faceau militenii inainte de mareata "revolutie", desi uni se dau azi judiciaristi, criminalisti, tehnicieni etc. de marca, cand era vorba de probleme serioase, la comanda PCR actionau la unison ca un organ represiv.
dandanescu
QUOTE(abis @ 11 Feb 2014, 05:36 AM) *
Ba a ezitat - in primele saptamani cerea sustinatorilor sa se prezinte la referendum si sa voteze NU. Abia cu vreo cateva zile inainte, dupa ce i-a fost clar ca indiferent ce zice el noi tot vom boicota, s-a razgandit. smile.gif

deci se pare ca suntem toti de acord ca Basescu este un oportunist, nu-i asa? ohyeah.gif
ce spui tu e tocmai un bun exemplu de oportunism.

QUOTE(abis @ 11 Feb 2014, 05:36 AM) *
Atat timp cat este un mecanism legal, nu este nimic in neregula sa il folosesti. E ca si cum ai spune ca daca esti monarhist nu ar trebui sa votezi niciodata la prezidentiale.

deci tu zici, daca inteleg eu bine,

daca e legal, chiar daca UE zice ca e nedemocratic (cum e cazul despre "cvorum"),
atunci e ok sa fie folosit?

daca chiar crezi asta, atunci ca sa eviti dublul standard ar trebui sa zici la fel cind Ponta si USL dau legi,
folosind majoritatea zdrobitoare din parlament,
care dupa aia sunt criticate ca nu ar fi democratice, desi sunt legale. jamie.gif

dublul standard nu e tocmai corect, nu-i asa?
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 11 Feb 2014, 08:54 AM) *
Tocmai de aceea propunerea mea era ca solutia sa fie rezolvata de altii, mai destepti si mai democrati ca noi romanii.

asa ceva ar fi extrem de periculos, acesti experti, daca sunt democrati,
ar trebui sa se rezume doar la recomandari,
raminind ca pina la urma tot electoratul sa decida ce si cum,
fie prin democratie reprezentativa, lasind oligarhia politica sa isi joace rolul,
fie prin democratia directa, cu petitie si referendum.

QUOTE(Marduk @ 11 Feb 2014, 08:54 AM) *
Sunt foarte multi romani care nu stiu sa citeasca, dar sa mai citeasca si printre randuri. smile.gif

tocmai de aia efortul pentru progres social in RO ar trebui pus pe educatia civica, nu pe competitia cu oligarhia politica existenta.

QUOTE(Marduk @ 11 Feb 2014, 08:54 AM) *
Dar asta nu le da dreptul politicienilor sa ne minta, sa ne fure, in mintea mea un politician trebuie sa puna mai presus interesele tarii ale poporului, ale alegatorilor in ultima instanta.

in lumea lor sunt alte standarde,
probabil mult mai aproape de conceptul Realpolitik decit vrea sa vada si sa accepte omul de rind.
deci in democratie ar trebui sa fie inteleasa bine puterea si folosita cind e nevoie,
spre exemplu prin democratie directa.

Rosia Montana ar fi un exemplu si un exercitiu excelent in sensul asta -
ar fi posibil de gasit suficiente semnaturi (cel putin 150-200 de mii?) pe o petitie, fie pro sau contra exploatarii cu cianura la Rosia Montana,
si apoi un referendum national ar stabili democratic, direct,
ce e de facut acolo (da sau ba cianura).
asta ar fi poate mai corect, tinind seama ca e documentat deja cum politicienii din oligarhia politica
isi schimba opinia dupa cum le convine pe moment.
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 11 Feb 2014, 11:15 PM) *
QUOTE
asa ceva ar fi extrem de periculos, acesti experti, daca sunt democrati,ar trebui sa se rezume doar la recomandari...

Sti cum e cu recomandarile astea pentru romani? de cate ori "expertii" au facut recomandari romanii s-au intrebat, ce-au vrut sa spuna expertii prin afirmatiile respective, intrand in alte dileme, poate si mai mari. Daca un expert international constata ca V.V. Ponta a plagiat, asta era, Ponta e plagiator si conform uzantelor, etice, morale trebuia sa-si prezinte demisia. In loc de asta s-au infiintat 2 sau 3 comisii care au dat verdicte diferite.
QUOTE
...tocmai de aia efortul pentru progres social in RO ar trebui pus pe educatia civica, nu pe competitia cu oligarhia politica existenta.

Cine trebuie sa faca aceasta educatie civica? ONG-urile? statul, guvernul, cetateanul? cand e vorba de efort, mai ales colectiv, in Romania nu prea se inghesuie nimeni. Despre ce competitie vorbesti, intre cine si cine?
QUOTE
spre exemplu prin democratie directa.

Exemplul asta nu tine, probabil in alte tari exista o institutie solida a petitiei, a referendumului, dar romanii sunt inca la gradinita in acest domeniu. Poate in viitor o sa ajungem si noi cetatenii romani sa impunem ceva guvernantilor, politicienilor.
QUOTE
Rosia Montana ar fi un exemplu si un exercitiu excelent in sensul asta -
ar fi posibil de gasit suficiente semnaturi (cel putin 150-200 de mii?) pe o petitie, fie pro sau contra exploatarii cu cianura la Rosia Montana....

Pentru mine Rosia Montana este un esec al democratiei originale romanesti, al modului in care romanii, societatea civila, inceraca sa impuna politicului, o dorinta, o decizie colectiva. ONG-urile n-au venit cu solutii alternative fiabile, s-a ajuns la o "lupta" intre locuitorii din Rosia Montana si contestatarii proiectului etc. Totul a ramas in coda de peste si la mana justitiei, deci vor trece ani de zile pana vom avea o decizie judecatoreasca, doar din cauza ca romanii nu sunt obisnuiti, nu cunosc notiuni simple despre democratie, despre modul in care democratia lucreaza, rolul societatii civile in cadrul democratiei. In acest context nu este de mirare ca exista atat de multi profitori, manipulatori, care obtin beneficii pe spinarea poporului.

abis
QUOTE(dandanescu @ 11 Feb 2014, 10:49 PM) *
deci se pare ca suntem toti de acord ca Basescu este un oportunist, nu-i asa?

Bineinteles ca in situatia respectiva a fost un oportunist.

Si foarte bine ca a fost, altfel acum era Antonescu presedinte.

QUOTE
daca e legal, chiar daca UE zice ca e nedemocratic (cum e cazul despre "cvorum"),
atunci e ok sa fie folosit?

Orice mijloc legal este permis.

UE nu zice ca este "nedemocratic", cel putin eu nu am citit o opinie a Comisiei Europene in privinta asta.

Iti recomand sa citesti un studiu comparativ: http://www.academia.edu/1825973/Reguli_ce_...iva_comparativa

QUOTE
ar trebui sa zici la fel cind Ponta si USL dau legi,
folosind majoritatea zdrobitoare din parlament,
care dupa aia sunt criticate ca nu ar fi democratice, desi sunt legale

Da-mi te rog un exemplu de lege adoptata legal in parlament despre care eu am spus ca este "nedemocratica" si discutam pe caz concret.



Acum, revenind la subiect, adica la Ponta: iata ca unii ii intrevad deja sfarsitul smile.gif

http://sorinamatei.blogspot.ro/2014/02/psd...at-istoria.html
gigip
editat pentru atacuri la persoana
abis
Wow. Omul susținut de PONTA pentru a prelua CFR Marfa, trimis în judecată pentru o mita de 3 milioane de euro blink.gif
abis
Guvernul nu e moșia lui Ponta

Nu, nu am spus eu asta. Nici Basescu... smile.gif

Cui ii apartine replica de mai sus?
Marduk
Ca tot am ajuns sa discutam despre mosii si rude, e varu, Crin Laurentiu a lu Cacarau, cumnat cu Sofica nasa lu ala micu.
dandanescu
QUOTE(abis @ 12 Feb 2014, 01:13 AM) *
Bineinteles ca in situatia respectiva a fost un oportunist.

Si foarte bine ca a fost, altfel acum era Antonescu presedinte.
Orice mijloc legal este permis.

Da? deci cind USL dau orice lege care le convine lor, e ok, ca e legal - asta zici? smile.gif
iar cu oportunismul, esti de acord numai in sprijinul cauzei pe care o sustii, sau in general e ok?

QUOTE(abis @ 12 Feb 2014, 01:13 AM) *
UE nu zice ca este "nedemocratic", cel putin eu nu am citit o opinie a Comisiei Europene in privinta asta.

UE are o comisie, zisa Comisia de la Venetia, care sprijna democratia europeana prin recomandari despre lege si constitutie,
si care s-a pronuntat clar contra cvorum-ului in cazul unui referendum, din mai multe motive,
cum ar fi socotirea gresita a rezultatelor prin lipsa de distinctie intre cei "impotriva" si cei care se "abtin",
plus descurajarea participarii intr-un proces democratic, care desi poate aduce avantaj tactic,
este un mijloc incorect in contextul intaririi democratiei.

in engleza sunt doua cuvinte care exprima intelegerea clara a unei diferente discutata aici, si anume
sportsmanship si gamesmanship.
"gamesmanship" e ceva dubios, desi nu e ilegal tehnic vorbind, dar nici nu e ceva onorabil! smile.gif
si odata inceput alunecushul pe panta "scopul scuza mijloacele"
se da un exemplu pe care nu-l vei mai putea reprosha opozitiei,
si uite asa standardul acceptabilului va continua sa scada,
dupa cum se vede prea bine in politica din RO.
dandanescu
QUOTE(abis @ 12 Feb 2014, 01:13 AM) *
Iti recomand sa citesti un studiu comparativ: http://www.academia.edu/1825973/Reguli_ce_...iva_comparativa


l-am citit - si citez: "Pe scurt, lucrurile sunt complicate" deci? tu ce intelegi din asa concluzie? smile.gif

analiza aceea mentioneaza de asemenea Comisia de la Venetia,
dar uita sa mentioneze ca acea comisie recomanda clar impotriva cvorum-ului.
in schimb arata ca statistic sunt intilnite in UE foarte multe variante in ce priveste mecanismul referendumului,
fara sa explice deloc de ce e asa si in ce circumstante se foloseste democratia directa.

de asemenea analiza recomandata de tine nu mentioneaza ca
tot Comisia de la Venetia considera ca in UE trebuie intarita democratia,
prin accentuarea metodelor democratiei directe, folosind petitia si referendumul.

QUOTE(abis @ 12 Feb 2014, 01:13 AM) *
Da-mi te rog un exemplu de lege adoptata legal in parlament despre care eu am spus ca este "nedemocratica" si discutam pe caz concret.

Uite am o propunere si mai buna:
am sa urmaresc pe viitor daca respecti ce ziceai mai inainte,
si anume ca tot ce e legal, chiar daca oportunistic, nu e criticabil. biggrin.gif

adica, sa aplicam acelasi standard si celor care ne plac, si celorlalti.
ce zici? corect, nu? thumb_yello.gif
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 12 Feb 2014, 12:59 AM) *
Cine trebuie sa faca aceasta educatie civica? ONG-urile? statul, guvernul, cetateanul? cand e vorba de efort, mai ales colectiv, in Romania nu prea se inghesuie nimeni. Despre ce competitie vorbesti, intre cine si cine?

Competitia mult discutata e intre Basescu si Ponta, dar de fapt nici Basescu nici Ponta nu sunt prea interesati de educatia civica,
care le-ar face viata grea ambilor, si clicilor din care fac ei parte.
Deci educatia civica ramine de facut prin ONG-uri.

QUOTE(Marduk @ 12 Feb 2014, 12:59 AM) *
probabil in alte tari exista o institutie solida a petitiei, a referendumului, dar romanii sunt inca la gradinita in acest domeniu. Poate in viitor o sa ajungem si noi cetatenii romani sa impunem ceva guvernantilor, politicienilor.

pai nu vorbeste toata lumea despre convergenta cu UE? de acolo asta rezulta,
trebuie accentuate metodele democratice, si se recomanda mai multa democratie directa.

QUOTE(Marduk @ 12 Feb 2014, 12:59 AM) *
Pentru mine Rosia Montana este un esec al democratiei originale romanesti, al modului in care romanii, societatea civila, inceraca sa impuna politicului, o dorinta, o decizie colectiva. ONG-urile n-au venit cu solutii alternative fiabile, s-a ajuns la o "lupta" intre locuitorii din Rosia Montana si contestatarii proiectului etc. Totul a ramas in coda de peste si la mana justitiei, deci vor trece ani de zile pana vom avea o decizie judecatoreasca, doar din cauza ca romanii nu sunt obisnuiti, nu cunosc notiuni simple despre democratie, despre modul in care democratia lucreaza, rolul societatii civile in cadrul democratiei. In acest context nu este de mirare ca exista atat de multi profitori, manipulatori, care obtin beneficii pe spinarea poporului.

prin democratie directa ar fi trebuit o petitie pentru un referendum cu doua intrebari,
si care sa rezulte obligatoriu in referendum daca sunt mai multe semnaturi decit un numar prestabilit, intr-o perioada limitata de timp (sa zicem 150-200ooo, in maximum 6 luni)
de exemplu:
1) la ce nivel se stabileste daca exploatarea cu cianura e acceptabila sau nu? (local, judetean, regional, national, sau dupa recomandarile UE)? (bifeaza o singura alegere)
2) e acceptabil? da sau nu? sa se faca exploatarea cu cianura a aurului de la Rosia Montana?

in felul asta toata lumea stia clar ce si cum, in citeva luni era totul gata,
si parerile politicienilor ramineau doar pareri, indiferent de interesele lor de moment.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 12 Feb 2014, 12:59 AM) *
Cine trebuie sa faca aceasta educatie civica? ONG-urile? statul, guvernul, cetateanul? cand e vorba de efort, mai ales colectiv, in Romania nu prea se inghesuie nimeni. Despre ce competitie vorbesti, intre cine si cine?

Competitia mult discutata e intre Basescu si Ponta, dar de fapt nici Basescu nici Ponta nu sunt prea interesati de educatia civica,
care le-ar face viata grea ambilor, si clicilor din care fac ei parte.
Deci educatia civica ramine de facut prin ONG-uri.

QUOTE(Marduk @ 12 Feb 2014, 12:59 AM) *
probabil in alte tari exista o institutie solida a petitiei, a referendumului, dar romanii sunt inca la gradinita in acest domeniu. Poate in viitor o sa ajungem si noi cetatenii romani sa impunem ceva guvernantilor, politicienilor.

pai nu vorbeste toata lumea despre convergenta cu UE? de acolo asta rezulta,
trebuie accentuate metodele democratice, si se recomanda mai multa democratie directa.

[quote name='Marduk' date='12 Feb 2014, 12:59 AM' post='753974']Pentru mine Rosia Montana este un esec al democratiei originale romanesti, al modului in care romanii, societatea civila, inceraca sa impuna politicului, o dorinta, o decizie colectiva. ONG-urile n-au venit cu solutii alternative fiabile, s-a ajuns la o "lupta" intre locuitorii din Rosia Montana si contestatarii proiectului etc. Totul a ramas in coda de peste si la mana justitiei, deci vor trece ani de zile pana vom avea o decizie judecatoreasca, doar din cauza ca romanii nu sunt obisnuiti, nu cunosc notiuni simple despre democratie, despre modul in care democratia lucreaza, rolul societatii civile in cadrul democratiei. In acest context nu este de mirare ca
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 15 Feb 2014, 09:04 PM) *
QUOTE
Competitia mult discutata e intre Basescu si Ponta...

Nu cred ca putem vorbi despre o competitie intre cei doi, in nici un caz nu putem vorbi despre o competitie politica, deoarece ambi sunt "emanatii" unei " revolutii" in urma careia a rezultat "democratia originala". Mai degraba as cataloga aceasta "competitie" ca fiind o lupta sterila intre clanuri "mafiote" politice, cumetrii, nemultumite de accesul la masa credala a unui sistem politic distrus brusc din interese geopolitice. Asta pentru ca spre deosebire de Romania, in toate celelalte state socialiste trecerea de la un sistem politc la altul s-a facut pe cale pasnica, au existat procese legale, condamnari, stabilitatea in preluarea si transformarea statului etc.
QUOTE
....nici Basescu nici Ponta nu sunt prea interesati de educatia civica

De ce ar fi, ei sunt doar exponentii unor clanuri, cumetrii rezultate din agregarea fostilor PCR-isti. N-au nici un interes sa schimbe societatea, pentru ca pe sistemul PCR (pile cunostinte si relatii) se sprijina pe conceptul "democratiei originale". Acest sistem a supravietuit, s-a perpetuat, s-a cizelat si a produs venituri incontrolabile, neimpozabile, ilicite, mult mai mari, mai rapid, decat pe vremea comunismului. Situatie pe care unii au numit-o pompos "piata emergenta".
QUOTE
Deci educatia civica ramine de facut prin ONG-uri.

Multe din aceste ONG-uri nu sunt decat niste sifoane de recirculat banii, primiti pentru diverse programe. O mare parte din aceste ONG-uri apartin cunostintelor, prietenilor, rudelor unor politicieni influenti cu putere de decizie. Cateva sunt realmente independente, acestea creaza un disconfort autoritatilor, sunt active la tembeliziuni, coordoneaza manifestatii, depun petitii etc. dar activitatea lor este ca piscatura unui purice in pielea unui rinocer.
QUOTE
pai nu vorbeste toata lumea despre convergenta cu UE? de acolo asta rezulta,
trebuie accentuate metodele democratice, si se recomanda mai multa democratie directa.
prin democratie directa ar fi trebuit o petitie pentru un referendum cu doua intrebari...

Mai nou se vorbeste despre "democratia veritabila" apropiata de "democratia originala" unde referendumul nu mai este considerat o necesitate, un apanaj al cetatenilor in as impune vointa generala.
QUOTE
1) la ce nivel se stabileste daca exploatarea cu cianura e acceptabila sau nu?...
2) e acceptabil? da sau nu? sa se faca exploatarea cu cianura a aurului de la Rosia Montana?

In opinia mea nu este concludent, pentru ca nu ofera alternativa, aurul se poate exploata si fara cianuri.


P.S. Vezi ca ai postat de doua ori acelasi subiect.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 16 Feb 2014, 02:30 AM) *
Multe din aceste ONG-uri nu sunt decat niste sifoane de recirculat banii, primiti pentru diverse programe. O mare parte din aceste ONG-uri apartin cunostintelor, prietenilor, rudelor unor politicieni influenti cu putere de decizie. Cateva sunt realmente independente, acestea creaza un disconfort autoritatilor, sunt active la tembeliziuni, coordoneaza manifestatii, depun petitii etc. dar activitatea lor este ca piscatura unui purice in pielea unui rinocer.

de acord, si totusi prin activitatea celor care sunt dedicate interesului public se poate face un progres fatza de situatia actuala.
sau ar putea fi create alte ONGuri, daca exista interes public -
resursele necesare sunt minime, si voluntariatul este una din aceste resurse.

QUOTE(Marduk @ 16 Feb 2014, 02:30 AM) *
Mai nou se vorbeste despre "democratia veritabila" apropiata de "democratia originala" unde referendumul nu mai este considerat o necesitate, un apanaj al cetatenilor in as impune vointa generala.

unde se vorbeste? e interesant de aflat! deoarece in UE tendinta e clara, si e exact invers, de la democratia reprezentativa spre cea directa,
adica petitia si referendumul sa fie folosite mai des, pentru mai multe decizii.

QUOTE(Marduk @ 16 Feb 2014, 02:30 AM) *
In opinia mea nu este concludent, pentru ca nu ofera alternativa, aurul se poate exploata si fara cianuri.

era doar un exemplu, din multe alte variante posibile.
in plus, problema nu e exploatarea aurului, ci degradarea mediului cind se foloseste cianura.
dar oricum, ideea e ca se pot initia o multime de petitii, si apoi
acele petitii care eventual aduna un numar suficient de mare de semnaturi intr-o perioada limitata de timp
ar trebui sa rezulte automat in referendum, indiferent de preferintele oligarhiei politice.
asta e tendinta actuala in UE, desi nu e impusa nimanui, are doar sprijin teoretic,
ca fiind benefica intaririi democratiei prin participare.

QUOTE(Marduk @ 16 Feb 2014, 02:30 AM) *
P.S. Vezi ca ai postat de doua ori acelasi subiect.
am observat abia acum, prea tirziu ca sa mai pot corecta...
abis
Incompetenti. Facuti gramada. Au cap doar ca sa nu le ploua in gat.

1. Proiectul descentralizarii este facut praf de CCR: este atat de prost scris, incat nu se poate face nimic cu el, trebuie luat de la zero

http://www.contributors.ro/administratie/d...a-dlui-dragnea/

2. Proiectul de modificare a constitutiei: vreo trei sferturi din propunerile de modificare sunt necontitutionale

http://www.revista22.ro/ccr-25-de-articole...nale-38032.html
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 16 Feb 2014, 10:25 PM) *
QUOTE
...resursele necesare sunt minime, si voluntariatul este una din aceste resurse.

Poate la altii, in Romania este inca la inceput si toti se uita suspiciosi la voluntari. Imagineaza-ti intr-un spital in care toti asistentii si doctorii iau spagi, vine un voluntar si face totul din placere? Ce crezi ca o sa se intample cu el? ce-or sa faca ceilalti naraviti la spaguta?
QUOTE
unde se vorbeste? in UE tendinta e clara, si e exact invers, de la democratia reprezentativa spre cea directa,

La Moscova, se numeste "democratie veritabila". O fi un pas inainte sau ..............?
QUOTE
am observat abia acum, prea tirziu ca sa mai pot corecta...

Poti sa-i trimiti un mesaj adminului sa stearga postarea respectiva.


P.S.
Cred c-am deviat de la subiect, daca vrei deschide un topic, daca nu cumva exista, despre democratie si hai sa discutam acolo, aici e topicul dedicat lui Victor Viorel Ponta, onorabilul prim ministru al Romaniei.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2014, 05:58 AM) *
Poate la altii, in Romania este inca la inceput si toti se uita suspiciosi la voluntari. Imagineaza-ti intr-un spital in care toti asistentii si doctorii iau spagi, vine un voluntar si face totul din placere? Ce crezi ca o sa se intample cu el? ce-or sa faca ceilalti naraviti la spaguta?

asa e orice lucru la inceput, e normal sa fie asa, nu e motiv de a respinge ceva valoros, din cauza ca nu e de-a gata smile.gif

QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2014, 05:58 AM) *
La Moscova, se numeste "democratie veritabila". O fi un pas inainte sau ..............?

daca vine de la Moscova, poate e un pas mai aproape de varianta "despot luminat", venind din directia "tiran eficient" biggrin.gif

QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2014, 05:58 AM) *
Poti sa-i trimiti un mesaj adminului sa stearga postarea respectiva.
P.S.
Cred c-am deviat de la subiect, daca vrei deschide un topic, daca nu cumva exista, despre democratie si hai sa discutam acolo, aici e topicul dedicat lui Victor Viorel Ponta, onorabilul prim ministru al Romaniei.

mi-e lene, ca sa fiu sincer smile.gif
abis
Bag seama ca prestatia lui Ponta nu vi se pare suficient de interesanta incat sa merite discutata.... smile.gif

Cica vrea diseara sa-l faca pe Johannis ministru la MAI. Dar nu si vicepremier. Evident, neamtul refuza...
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 18 Feb 2014, 08:57 AM) *
QUOTE
asa e orice lucru la inceput, e normal sa fie asa, nu e motiv de a respinge ceva valoros...

Dap, observ asta de ceva timp la o tembeliziune cu 24 in coada, care incearca sa motiveze, sa pormoveze reactia "pulimii". Eu cred ca este nevoie de timp, mult timp, pentru ai ajunge din urma pe cei "mediocri" in ale democratiei.
QUOTE
daca vine de la Moscova, poate e un pas mai aproape de varianta "despot luminat", venind din directia "tiran eficient"

Avand in vedere "apropierea" lui V.V. Ponta, de Rusia, de piata ruseasca, crezi ca prim ministrul Romaniei ar putea candida la pozitia de "despot luminat" sau "tiran eficient"? Intreb pentru ca eu cred ca o recastigare a pietelor rusesti, exsovietice, este o strategie buna, dar cred ca nu este nevoie pentru asta de existenta unui conducator luminat.
QUOTE
mi-e lene, ca sa fiu sincer

N-ar trebui, eu am lucrat in informatica, la cate postari sunt pe H.A. imi inchipui ce "stufoasa" trebuie sa fie arhiva hanului, ce resurse sunt necesare pentru a mentine toate mesajele noastre. Eu cand vreau sa deschid un nou topic, pierd zeci de minute pentru a cauta un topic care sa contina o referinta la ceea ce vreau sa spun, sa fac cunoscut. Asa ca eu cred ca nu trebuie sa dai dovada de "lene", mai ales ca se poate face asta.

abis
Sa revenim la dobitoc....

Chestia asta e groasa, o sa il puna americanii pe lista lor neagra:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16635...sua-canada-.htm
Marduk
Problema nu e c-or sa-l puna americanii pe lista neagra pe V.V. Ponta, ci ca vor pune Romania pe aceasta lista neagra.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 18 Feb 2014, 05:24 PM) *
Sa revenim la dobitoc....

Chestia asta e groasa, o sa il puna americanii pe lista lor neagra:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16635...sua-canada-.htm

Nu o sa il puna pentru ca nu o sa termine anul ca prim ministru. Agenturili fir-ar alea dreacului wink.gif
dandanescu
QUOTE(abis @ 18 Feb 2014, 06:24 AM) *
Chestia asta e groasa, o sa il puna americanii pe lista lor neagra:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16635...sua-canada-.htm


ar fi interesant de specificat, de ce sa il puna pe lista negra?
dar cine sa specifice?

americanii nu o vor face, pentru ca aceleasi criterii de securitate,
odata enuntate contra chinezilor
vor fi aplicate sau macar aplicabile si la alegerea altor echipamente,
dintre cele aprobate de americani.

si uite asa din aproape in aproape lumea ar intelege ca
optiunea este intre a fi vulnerabil cumparind de la chinezi
si a fi sigur spionat cumparind de la americani,
adica ceea ce se intimpla deja in prezent.
asta e partea cea mai importanta de retinut,
ca sa se inteleaga corect obiectia americana.

practic vorbind americanii ar trebui sa mai invete cum sa sparga si alte sisteme
nu numai pe alea unde firmele vestice le dau de-a gata cheile de encriptie.
de aia l-ar pune americanii pe Ponta la indexul batailor de cap,
ca nu ar mai putea spiona in RO la fel de usor ca inainte. smile.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 18 Feb 2014, 04:55 PM) *
Nu o sa il puna pentru ca nu o sa termine anul ca prim ministru.

Bine-ar fi.

Dar mi-e teama ca exista o sansa al dracului de mare sa termine anul ca presedinte ales. Asta ar fi mult, mult mai dezastruos.


Later edit: Ia uite ce frumusel zambeste el aici, la Soci, in poza cu Ianucovici

Marduk
Eu nu cred ca V.V. Ponta este atat de prost incat sa renunte la putere, doar s-a zbatut atat de mult s-o cucereasca. Laurentiu Crin Antonescu si-a dat seama ca n-are sanse prea mari de a ajunge presedintele Romaniei, mai ales daca lupta impotriva curentului, adica al PSD-ului. Liberalii sunt prinsi la mijloc, iar multi isi dau seama ca pactul cu diavolul i-a costat prea mult, dar n-au incotro sa mearga. PSD-ul, V.V. Ponta mai are inca nevoie de PNL si de Crin Laurentiu Antonescu pentru a da o aura democratica legilor ce urmeaza sa fie votate in parlament, as zice ca Ponta se teme mai mult de PMP decat de PNL sau PDL. V.V. Ponta trebuie sa mentina situatia pana la alegeri, este o alta sarcina primita de la baronii PSD-isti, Ion Iliescu cunoaste foarte bine aceste miscari politice, ele au fost folosite de comunisti inca din '45 si tot pe spinarea liberalilor si social democratilor. Dupa alegerile europarlamentare, cand PNL-ul va fi la pamant, atunci il vor zdrobi si pe Crin Laurentiu Antonescu. Predictia este valabila, presupunand ca pana atunci nu se desteapta alegatorul roman sau nu intra rusii in Ucraina.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 19 Feb 2014, 01:00 PM) *
Bine-ar fi.
Dar mi-e teama ca exista o sansa al dracului de mare sa termine anul ca presedinte ales. Asta ar fi mult, mult mai dezastruos.

Vom vedea dar majoritatea parlamentara este acum extrem de fragila.
Marduk
@turbo trabant

"majoritatea parlamentara este acum extrem de fragila"

Pe ce te bazezi moncher? Ai aflat ce nemultumire este in teritoriu fata de conducerea PNL? la cum se "misca" viata politica in Romania si la cate dosare are DNA-ul pe rol n-ar fi de mirare, daca majoritatea asta parlamentara, "extrem de fragila" sa devina "totalitara".
turbo trabant
Ma bazez ca nu poti sa pui baza pe niste fripturisti nedisciplinati ca UNPR sau pe PC care te vand pe 2 lei si un pod.

O sa fie nevoie la guvernare de PDL sau UDMR. Iar in conditiile astea victoras trebuie sa imparta functia cu altcineva.
abis
”Să ai o relaţie mai pragmatică, în primul rând economic, cu Rusia, în al doilea rând, sigur, politic, cred că e lucru care nu poate fi decât în beneficiul României, aşa cum sunt toate celelalte relaţii cu ţările din afara Uniunii Europene" - Victor Ponta, decembrie 2013.

Da. Asta inseamna "relatii pragmatice" cu Rusia

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 19 Feb 2014, 03:49 PM) *
...nu poti sa pui baza pe niste fripturisti nedisciplinati ca UNPR sau pe PC care te vand pe 2 lei si un pod....

Te bazezi gresit in opinia mea, atat UNPR-ul cat si PC-ul sunt partide "dedicate" dar disciplinate. UNPR-ul este un partid al militarilor frustrati de marginalizarea ce le-a fost adusa de "revolutia" din '89 iar PC-ul este partidul lui Dan Voiculescu, care face exact ce spune Voiculescu. Nu cred ca aceste partide ii vor crea probeme lui V.V. Ponta, poate minoritatile sau UDMR-ul desi eu cred ca minoritatile pot fi controlate cu ceva "peschesuri" iar UDMR-ul are mari probleme la dosare, mai toate averile ungurilor sunt construite pe furaciuni din codru verde al tinuturilor ungaro-vlahesti.

QUOTE(abis @ 19 Feb 2014, 04:07 PM) *
Da. Asta inseamna "relatii pragmatice" cu Rusia

Cata vreme Germania continua astfel de relatii cu Rusia, nu vad de ce Romania nu ar adopta acelas tip de relatii. Cum am mai spus, cata vreme este in interesul Romaniei, de ce nu? Sigur ca in cazul in care aceasta relatie presupune umilinta, subordonare etc. atunci discutam despre altceva. Dar inainte de toate sa vedem reactia Europei, ce poata sa faca UE pentru Ucraina, pentru ucrainieni? dar cred ca trebuie sa mergem pe alt topic.
abis
Maimuțica asta de ponta, in calitate de prim-ministru, și-a vândut lui însuși, în calitate de presedinte al PSD, o vilă uriasa in centrul Bucurestiului cu un milion de euro, cand ea facea undeva intre 5 si 10 milioane. Asta inseamna 5 sau 6 sau 7 milioane de euro sifonați de PSD, fara rusine, pe o vila de 3.000 mp, cu 7.000 de mp teren, pe Kiseleff. In alta țară, in cateva luni era la pușcărie. La noi, tot ce poti face e sa-i injuri pe net.

E bine acum?
Marduk
Nu ca i-s lua apararea dar au procedat si altii la fel. In calitate de prim ministru trebuia sa semneze o decizie de guvern, poate ca n-a fost propunerea lui, sau o fi fost. Ce-i prost in toata aceasta afacere este ca s-au pierdut niste bani pentru buget, daca era scoasa la licitatie, poate ca se obtinea pretul real. Asa cum zice a si dandanescu, societatea civila trebuie sa reactioneze, ONG-urile, hipsterii etc. sa se lege de garduri, sa faca agitatie etc. Crezi c-ai sa vezi manifestari de acest gen?
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 19 Feb 2014, 07:02 AM) *
Nu ca i-s lua apararea dar au procedat si altii la fel. In calitate de prim ministru trebuia sa semneze o decizie de guvern, poate ca n-a fost propunerea lui, sau o fi fost. Ce-i prost in toata aceasta afacere este ca s-au pierdut niste bani pentru buget, daca era scoasa la licitatie, poate ca se obtinea pretul real. Asa cum zice a si dandanescu, societatea civila trebuie sa reactioneze, ONG-urile, hipsterii etc. sa se lege de garduri, sa faca agitatie etc. Crezi c-ai sa vezi manifestari de acest gen?


...pe de alta parte abis zicea ca orice avantaj oportunist e ok, daca e legal.
si legea zice ca esti nevinovat pina cind esti dovedit vinovat, ceea ce nu s-a intimplat,
nici macar nu e vreo acuzatie formala acceptata oficial de justitie.

asta e problema cind avantaje de moment ne indeamna sa renuntam la principii...
mai tirziu cind facem apel la acele principii, suntem vinovati de un dublu standard.
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 20 Feb 2014, 07:54 AM) *
QUOTE
...orice avantaj oportunist e ok, daca e legal.

atunci avem o problema cu legea, care daca incalca niste principii general valabile acceptate, in lume, in UE etc. atunci legea ar trebui schimbata. dar cine sa faca acest lucru? din initiativa cui? puterea profita, opozitia are dosare si tace de frica, ONG-urile sunt tributare, societatea civila este ca si inexistenta, individul este analfabet politic etc. e un cerc vicios ce nu poate fi rupt din cauza ca la "revolutie" n-a existat de fapt o revolutie, care sa schimbe societatea in ansamblul ei, individul in interiorul sau, a fost doar o "explozie a terciului" care a fost repede strans cu "lingura" emanatilor si pus inapoi in oala comuna, sa mai fiarba inabusit la foc domol, in liniste.
QUOTE
asta e problema cind avantaje de moment ne indeamna sa renuntam la principii...
mai tirziu cind facem apel la acele principii, suntem vinovati de un dublu standard.

Corect. Inca de la implementarea primelor legi post decembriste la constitutie, apoi la majoritatea legilor care au urmat s-a facut rabat de la principii, pentru ca politicul sa profite dupa bunul plac de lege, legalitate. Un exemplu, ce va ramane in istorie, sunt legile destinate lui Adrian Nastase de care a profitat Traian Basescu, sau legile din timpul guvernarii Boc de care profita acum Ponta s.a.m.d. Sunt legi care nu tin cont de principii, de previziune, de viitor, de evolutia societatii in ansamblul ei, iar atunci cand societatea observa aceste scapari este prea tarziu, raul este atat de mare si de intins incat nu se mai poate face nimic, nici macar reforma n-ar functiona, poate o alta revolutie sa rezolve "scaparile" dar cu o conditie, sa fie autentica. Nu este neaparat ca revolutia sa fie violenta, poate fi si pasnica, dar pentru asta trebuie ca indivizii sa ajunga la concluzia ca nu se mai poate continua in acest mod. Este o problema de constiinta, nimic altceva, important este ca toti cei implicati sa atinga acelasi nivel la momentul cel mai oportun al evolutiei societatii respective.

abis
QUOTE(dandanescu @ 20 Feb 2014, 07:54 AM) *
abis zicea ca orice avantaj oportunist e ok, daca e legal.

Altceva zicea abis (si anume ca atat timp cat este un mecanism legal, nu este nimic in neregula sa il folosesti - iar eu nu cred ca este legal ce s-a intamplat in cazul asta), dar nu conteaza...

Acum, alta intrebare despre Ponta. Mai stie cineva ceva de gazoduct? Ala pentru Republica Moldova. Ala cu tevi ca la desene animate, le-a pus cat sa le faca poze si apoi le-a demontat. Era vorba de a ajuta Moldova sa mai scape de rusi, chestie care devine presanta, avand in vedere ce se intampla in zona.

Initial Ponta a promis ca lucrarea e gata in decembrie. A trecut. Pe urma februarie. Mai sunt cateva zile si trece si februarie. S-a facut ceva?
dandanescu
QUOTE(abis @ 20 Feb 2014, 01:51 AM) *
Altceva zicea abis (si anume ca atat timp cat este un mecanism legal, nu este nimic in neregula sa il folosesti - iar eu nu cred ca este legal ce s-a intamplat in cazul asta), dar nu conteaza...

...de ce nu crezi ca e legal? a dovedit cineva ca e ilegal ce a facut Ponta?
vezi cit de relative sunt afirmatiile facute dupa afiliatia pro sau contra? nu dupa principii?
principiul spune clar ca e nevinovat, pina cind e dovedit vinovat.
abis
Uite, asa pur si simplu: nu cred ca este legal ca magarii aia au subevaluat un imobil si si l-au vandut tot lor.

Ce sa iti spun mai mult? De ce nu ii intrebi acelasi lucru pe aia care acuza in stanga si in dreapta "Basescu a furat flota", "Udrea e corupta" samd? Nu e acelasi lucru, a dovedit cineva ca sunt vinovati?

Diferenta este ca in cazul de fata exista un argument: un imobil subevaluat care a trecut din proprietatea statului in cea a celor care l-au evaluat. Deci, motive pentru a banui ceva in neregula exista...

QUOTE
principiul spune clar ca e nevinovat, pina cind e dovedit vinovat

Principiul asta se aplica in instanta. Doar acolo. Cand votez, nu aplic acelasi principiu - si nici tu nu o faci. Nimeni nu o face wink.gif
abis
Apropo de "cel mai cinstit guvern": DNA cere urmarirea penala a fostului ministru al Finantelor, Daniel Chitoiu, acuzat de abuz in serviciu si constituire de grup infractional organizat. In aceeasi zi in care Rusanu, presedintele Autoritatii de Supraveghere Financiara, a fost retinut pentru 24 de ore in acelasi dosar.

Incetul cu incetul se apropie si funia lui Ponta de par... ohyeah.gif
Marduk
Cei pomeniti sunt PNL-isti. Am putea sa ne gandim la variante:
- PNL-isti sunt mai corupti decat PSD-isti, iar acestia s-au decis sa-i debarce de la guvernare, cu consecintele de rigoare pentru PNL-isti.
- PNL-isti s-au decis sa-si curate gradina de "colaboratori" si fripturisti (gen Mariana Campeanu)
- PSD-ul a realizat ca pentru a pune in practica directivele lui Dan Voiculescu si ale baronilor nu poate face asta in USL (de unde si aparitia USD)
- Johannis este tot atat de intransigent precum Traian Basescu, deci nu accepta compromisurile motiv pentru care PSD si PC nu-l vor sub nicio forma in guvern, mai ales la interne, locul de unde se "coordoneaza" alegerile, europarlamentare si prezidentiale.
- Traian Basescu e de vina.
dandanescu
QUOTE(abis @ 24 Feb 2014, 03:00 AM) *
Uite, asa pur si simplu: nu cred ca este legal ca magarii aia au subevaluat un imobil si si l-au vandut tot lor.

Ce sa iti spun mai mult? De ce nu ii intrebi acelasi lucru pe aia care acuza in stanga si in dreapta "Basescu a furat flota", "Udrea e corupta" samd? Nu e acelasi lucru, a dovedit cineva ca sunt vinovati?

Diferenta este ca in cazul de fata exista un argument: un imobil subevaluat care a trecut din proprietatea statului in cea a celor care l-au evaluat. Deci, motive pentru a banui ceva in neregula exista...
Principiul asta se aplica in instanta. Doar acolo. Cand votez, nu aplic acelasi principiu - si nici tu nu o faci. Nimeni nu o face wink.gif


cind votezi fara sa aplici gindirea critica, te expui manipularilor. ceea ce se vede foarte clar in RO. smile.gif
si dupa aia cind apar mai clare minciunile si insinuarile acceptate necritic, te simti tradat,
desi in buna parte manipularea e posibila din vina celui care accepta necritic orice nonsens, cum ar fi dublul standard.

deci doua minciuni nu fac un adevar. thumb_yello.gif
un om integru aplica consistent filtrul gindirii critice (adica scepticismul rational) la orice informatie, orice eveniment semnificativ.
numai asa poti sa te orientezi cumva in labirintul bizantin al manipularilor de circumstanta.
altfel ramine doar improscatul reciproc cu noroi, fara nici un principiu onorabil,
doar ca sa obtii victorie cu orice pretz. rolleyes.gif
abis
QUOTE(dandanescu @ 25 Feb 2014, 09:41 PM) *
cind votezi fara sa aplici gindirea critica, te expui manipularilor
si dupa aia cind apar mai clare minciunile si insinuarile acceptate necritic, te simti tradat,
desi in buna parte manipularea e posibila din vina celui care accepta necritic orice nonsens, cum ar fi dublul standard

Bineinteles. smile.gif

Exact asta simt acum cei care "au pus botul" la ce promitea USL si acum se simt tradati.

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...ernului-usl.htm

Dar, ca sa revenim la principiul conform caruia un om este nevinovat pana cand o instanta il declara vinovat... Pe principiul asta, Hitler, Stalin, Gheorghiu-Dej, Pol-Pot, Ianucovici sunt nevinovati si asa ar trebui tratati de toata lumea. Nu i-a condamnat niciun tribunal, deci este in regula tot ce au facut. Sau nu?

Prezumția de nevinovăție reprezintă o cutumă legală utilizată în majoritatea statelor civilizate, care implică o presupunere că o persoană este considerată ca fiind inocentă până la proba contrarie. Scopul prezumției de nevinovăție este acela de a proteja individul împotriva măsurilor abuzive, prin garantarea libertății individuale, prin stimularea căutării adevărului de către autoritățile statului și prin evitarea convingerii că persoana împotriva căreia se exercită o acțiune penală este vinovată

Curtea Europeană a Drepturilor Omului prin Decizia din 10 februarie 1995, în cauza Rihemont vs. Franța a statuat că „o încălcare a prezumției de nevinovăție poate să provină nu numai din partea unor judecători sau a unui tribunal, ci și din partea altor autorități publice”


Deci, este vorba despre tratamentul pe care statul il aplica unui cetatean. Este firesc sa fie asa. Nici eu si nici tu si nimeni altcineva nu are obligatia de a porni de la prezumtia de nevinovatie. Eu si tu si Marduk si oricine are tot dreptul sa il creada pe politicianul X corupt chiar daca impotriva lui nu a fost (inca) pronuntata o sentinta definitiva si irevocabila. Este vorba despre dreptul la opinie si libertatea cuvantului. Nu as avea voie sa il trimit la inchisoare ori sa-i restrang drepturile lui X fara o astfel de sentinta, dar am tot dreptul sa cred despre el orice, chiar si in lipsa unei sentinte, daca am motive sa cred acel lucru.

Iar in privinta lui Ponta am toate motivele sa cred ca, mai devreme sau mai tarziu, va da si el cu subsemnatul in fata vreunui procuror.
Marduk
Daca azi ministrii liberali isi vor da demisia, Romania este in criza politica. Va reusi V.V. Ponta sa formeze un al treilea guvern de stanga-dreapta? Are nevoie de acceptarea presedintelui pentru un nou guvern, pentru functia de prim ministru?
turbo trabant
Anul asta se vor da de doua ori mici si bere/galeti: una bucata de la liberali una de la pesedei.

abis
QUOTE(Marduk @ 26 Feb 2014, 10:43 AM) *
Daca azi ministrii liberali isi vor da demisia, Romania este in criza politica.

De ce sa fie criza? USD are o majoritate, negociaza cu UDMR pentru ca majoritatea sa fie si mai consistenta, nu e nicio criza...

QUOTE
Va reusi V.V. Ponta sa formeze un al treilea guvern de stanga-dreapta?

Nu. Va forma un guvern de stanga. smile.gif

QUOTE
Are nevoie de acceptarea presedintelui pentru un nou guvern, pentru functia de prim ministru?

Nu.
Noii ministri (doar ei) trebuie sa aiba acceptul presedintelui. Presedintele poate refuza, motivat, numirea unui ministru propus de premier. Dar numai o singura data. A decis CCR acum cativa ani in sensul asta.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.