Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Victor Ponta
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
abis
QUOTE(Michelle @ 3 Apr 2013, 08:59 PM) *
Vor fi respinse cu siguranta!

Asta ar trebui sa se intample.

Tocmai de-asta nu sunt chiar sigur ca asa va fi
Marduk
Daca as fi sigur ca Victor Viorel Ponta a luat singur decizia de a face numirile respective, as putea spune ca da dovada de oarece maturitate politica. Si-a ales un moment bun al mandatului sau politic, pentru a demonstra ca isi poate asuma responsabilitatea deciziilor luate, poate ca a ajuns la un compromis cu Traian Basescu, ceea ce ar fi bine. Orice caz bune sau rele numirile respective reprezinta, in opinia mea, un prim pas spre desemnarea exacta a pozitiei PNL in cadrul coalitiei USL. Nu stiu de ce mi se pare in acest moment ca cei care tin cel mai mult la existenta si perpetuarea acestei coalitii au devenit PNL-isti. Declaratiile lui Crin Laurentiu Antonescu referitoare la alegerile prezidentiale in contextul dependentei tot mai mare a PNL de PSD, nu fac altceva decat sa-mi intareasca convingerea ca PSD se grabeste sa preia puterea realmente si sa se debaraseze de aliatul sau pana la alegerile din 2014. Sa vedem ce se va intampla.
Michelle
Cam asta este.
In punctul asta ne aflam:http://www.blogary.ro/editorial/ponta-si-basescu/
Marduk
Mi-ar fi placut un comentariu, cateva cuvinte etc. nu un link. Hanul este primul forum la care am decis sa postez, as vrea ca postarile forumistilor de pe han sa fie link-uri pe alte site-uri sau blog-uri.
abis
QUOTE(Michelle @ 4 Apr 2013, 01:30 PM) *
Cam asta este.
In punctul asta ne aflam:http://www.blogary.ro/editorial/ponta-si-basescu/

Bleen este, de departe, cel mai bun analist politic thumb_yello.gif
Michelle
QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2013, 02:36 PM) *
as vrea ca postarile forumistilor de pe han sa fie link-uri pe alte site-uri sau blog-uri.



O sa-l citez pe gigip sorry.gif cu prima ocazie, cu link catre HA!

CC a decis:Cristi Danilet a fost revocat neconstitutional!
Marduk
Mai exista si exceptii, nu cred ca gigip ar fi exemplul cel mai potrivit pentru un link, dar sigur ca exemplu negativ merita sa-l citezi. Despre Cristi Danilet? Eu speram sa apara o astfel de decizie, exista o multime de oameni, tineri, care vor si pot sa schimbe aceasta anormalitate instaurata in Romania. E nevoie de timp si speranta, chiar daca unii cred ca nu este posibil, tinerii au puterea de a schimba ceva, de a transforma democratia originala in democratie, pur si simplu.
gigip
QUOTE(Michelle @ 4 Apr 2013, 02:00 PM) *
O sa-l citez pe gigip sorry.gif cu prima ocazie, cu link catre HA!

CC a decis:Cristi Danilet a fost revocat neconstitutional!

Ai dreptate! Am vazut stirea de ieri! Sa vedem raspunsul Curtii de Apel! Hotararea CCR se refera la procedura CSM-ului(nu la fondul problemei!),nu la hotararea judecatorilor! Vedem,la final,cine are dreptate!
abis
QUOTE(gigip @ 5 Apr 2013, 08:27 AM) *
Sa vedem raspunsul Curtii de Apel!

Din moment ce revocarea s-a facut dupa o lege/procedura neconstitutionala, singura solutie logica ar fi sa anuleze revocarea
gigip
QUOTE(abis @ 5 Apr 2013, 08:21 AM) *
Din moment ce revocarea s-a facut dupa o lege/procedura neconstitutionala, singura solutie logica ar fi sa anuleze revocarea

Cei doi au atacat la CCR,hotararea de revocare pronuntata de CSM! La Curtea de Apel se judeca fondul ,nu procedura folosita de catre CSM(care ,probabil,a folosit voit o procedura atacabila pe neconstitutionalitate doar pentru a nu tine cont de vointa celor peste 1200 de judecatori)! Curtea de Apel va judeca fondul problemei,de ce CSM-ul nu ia act de votul judecatorilor? Sa asteptam decizia instantei si vedem atunci despre ce este vorba!
abis
QUOTE(gigip @ 5 Apr 2013, 03:31 PM) *
Cei doi au atacat la CCR,hotararea de revocare pronuntata de CSM!

Danilet a atacat la CCR legea in virtutea careia a fost revocat. Nu putea ataca la CCR hotarerea de revocare... Pe aia a atacat-o in instanta. Iar instanta trebuie sa ia act de faptul ca revocarea s-a facut in baza unei legi neconstitutionale, ceea ce duce la faptul ca revocarea este invalida. Simplu.

Ce va face instanta, nu stiu, dar asta ar trebui sa faca, in mod normal.

Tu ce parere ai despre nominalizarea Codrutei Kovesi la DNA? De ce a facut Ponta asta? E bine, e rau...?
gigip
QUOTE(abis @ 5 Apr 2013, 03:12 PM) *
Danilet a atacat la CCR legea in virtutea careia a fost revocat. Nu putea ataca la CCR hotarerea de revocare... Pe aia a atacat-o in instanta. Iar instanta trebuie sa ia act de faptul ca revocarea s-a facut in baza unei legi neconstitutionale, ceea ce duce la faptul ca revocarea este invalida. Simplu.

Ce va face instanta, nu stiu, dar asta ar trebui sa faca, in mod normal.

Tu ce parere ai despre nominalizarea Codrutei Kovesi la DNA? De ce a facut Ponta asta? E bine, e rau...?

Ca premier,a facut bine! E nevoie sa fie numiti prim-procurorii,la toate parchetele! Ca lider de partid ori de alianta,poate nu! Va avea de pierdut usor la incredere pe termen scurt dar,va reveni in forta in poll position-ul politicii romanesti! Crin Antonescu si PNL-ul,daca nu inceteaza politica vadimista ori pepededista de a-l ataca mizerabil pe "aliatul "sau,nu va ajunge niciodata in fotoliul de la Cotroceni,va scoate PNL-ul de la guvernare si va pierde si sefia partidului! Nu este capabil sa conduca Romania daca isi tradeaza cel mai bun colaborator si se comporta ca o baba isterica! S-a inconjurat de antenistii lui Voiculescu si s-a molipsit de deliriumul acestora!
gigip
QUOTE(gigip @ 5 Apr 2013, 05:29 PM) *
Ca premier,a facut bine! E nevoie sa fie numiti prim-procurorii,la toate parchetele! Ca lider de partid ori de alianta,poate nu! Va avea de pierdut usor la incredere pe termen scurt dar,va reveni in forta in poll position-ul politicii romanesti! Crin Antonescu si PNL-ul,daca nu inceteaza politica vadimista ori pepededista de a-l ataca mizerabil pe "aliatul "sau,nu va ajunge niciodata in fotoliul de la Cotroceni,va scoate PNL-ul de la guvernare si va pierde si sefia partidului! Nu este capabil sa conduca Romania daca isi tradeaza cel mai bun colaborator si se comporta ca o baba isterica! S-a inconjurat de antenistii lui Voiculescu si s-a molipsit de deliriumul acestora!

Interventia de aseara a premierului la Antena 3,a demonstrat,evident,un lucru! Victor,a dovedit,din nou,ca este liderul incontestabil al politicii romanesti! I-a dat o palma(inca amicala!) "aliatului"Crin si liberalilor care l-au atacat cu nesimtire! Sper ca liberalilor sa le vina mintea putina,pe care o au!) la cap si sa inceteze campania de denigrare a lui Ponta! S-au comportat mai rau ca pepededistii lui DD si in reluare! Premierul a predat liberalilor o lectie de conduita democrata,europeana,de bun simt! A demonstrat,din nou,ca este liderul incontestabil al politicii romanesti actuale!
Marduk
QUOTE(gigip @ 7 Apr 2013, 09:04 AM) *
QUOTE
... Victor,a dovedit,din nou,ca este liderul incontestabil al politicii romanesti!

Mon general, crezi ca intelegi semnificatia acestor cuvinte? Eu cred ca adevaratii lideri incontestabili ai politicii romanesti stau in spate si le comanda altora dispusi sa-si asume rolul de "actori" pe ecranul tembelizoarelor. Liderii acestia, care stau in spate, faca asta tocmai pentru ca sunt extrem de contestabili, ei si modul in care si-au acumulat averile pe care le detin. In opinia mea Victor Viorel Ponta nu este un lider de necontestat, a avut o problema cu plagiatul, este ginerele unui "lider de necontestat" care are o avere pe care nu si-o poate justifica 100%, V.V.Ponta este doar un interpret al unei partituri scrise de catre altii, nici nu ar putea fi altceva la varsta lui. M-ar bucura sa ai dreptate, pentru ca eu sustin teza de schimbare a situatiei din tara cu ajutorul tinerilor, din nefericire "dinozaurii" nu vor sa se retraga, ei continua sa se devoreze reciproc fara sa tina cont de tara de popor, tot ce conteaza este doar averea lor si poate cateodata "opiniile" lor politice.
gigip
[quote name='Marduk' date='7 Apr 2013, 10:39 AM' post='746642']
Bla,bla,bla! Cu cata seninatate bati campii?
Marduk
Bla, bla, bla! asa ati mintit toata tara, cu bla, bla, bla, denigrand si desconsiderand pe toti cei care doreau si puteau sa faca altceva decat ati facut voi, cei care v-ati simtit amenitata pozitia sociala dobandita in comunism. Din aceasta cauza v-a fost frica de o revolutie adevarata, de o asumare a momentelor astrale, de care am fi putut profita ca popor ca tara in Decembrie '89.
gigip
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2013, 05:18 PM) *
Bla, bla, bla! asa ati mintit toata tara, cu bla, bla, bla, denigrand si desconsiderand pe toti cei care doreau si puteau sa faca altceva decat ati facut voi, cei care v-ati simtit amenitata pozitia sociala dobandita in comunism. Din aceasta cauza v-a fost frica de o revolutie adevarata, de o asumare a momentelor astrale, de care am fi putut profita ca popor ca tara in Decembrie '89.

Bla,bla,bla,blaaaaaaa!
abis
Zece clisee de ieri, realitatea de astazi


1. Tara lui Basescu, tara procurorilor - In calitate de ministru interimar la justitie, Ponta a nominalizat el insusi in mod arbitrar procurori peste tot: la Parchetul General, DNA si DIICOT, chiar si la ministerul justitiei propune tot un procuror, pe finul sau. Televiziunile isterice de ieri, astazi tac.

2. Basescu dezbina tara, e conflictual, tara are nevoie de liniste - Liderii USL se cearta din prima zi de guvernare, in numai trei luni de la castigarea alegerilor anunta ca "se despart fundamental" si ameninta cu ruperea aliantei.

3. Dictatura lui Basescu - USL conduce cu 70% in Parlament, riscul autoritarismului este mai mare decat oricand, Antonescu taie si spanzura in PNL, excluzand din partid orice voce critica. Televiziunile isterice de ieri, astazi tac.

4. Regimul Basescu - Boc ignora Parlamentul - Guvernul Ponta incepe in forta cu asumari de raspunderi pe legile proprietatii si face uz de Ordonantele de Urgenta la fel ca guvernele Boc, ocolind astfel dezbaterea Parlamentului. Televiziunile isterice de ieri, tac astazi.

5. Basescu - Boc, regimul taierilor - Guvernul Ponta taie investitii, taie cheltuieli in administratie, taie buget. Televiziunile isterice de ieri, tac astazi.

6. Regimul Basescu-Boc v-a impovarat cu taxe - Guvernul Ponta anunta o taxa de solidaritate, dupa impozitul forfetar, noi impozite in agricultura, coplata in Sanatate. Televiziunile isterice de ieri, astazi tac.

7. Regimul Basescu saraceste populatia, tara in pragul revoltelor - Sub Guvernul Ponta preturile au explodat, se inmultesc miscarile sociale, protestele, drumuri blocate etc. Televiziunile isterice de ieri, astazi tac.

8. Basescu vinde tara strainilor - Guvernul Ponta a devenit din opozant mare sustinator al exploatarii gazelor de sist imediat dupa ce a castigat alegerile. Televiziunile isterice de ieri, astazi tac.

9. Regimul Basescu distruge ce a mai ramas din industria romaneasca - Guvernul Ponta a bagat Oltchim in insolventa, sub guvernul Ponta se inchide Mechel. Televiziunile isterice de ieri, astazi tac.

10. Regimul clientelar Basescu - Boc / Victor Ponta il pune pe finul sau Robert Cazanciuc la Ministerul Justitiei, pe fostul coleg de facultate, Tiberiu Nitu, la Parchetul General, pe fostul coleg de business Dan Sova la Departamentul Marilor Proiecte, tata socru Ilie Sarbu este liderul grupului senatorial PSD, seful SRI, George Maior de la SRI este nasul lui Victor Ponta si al Dacianei Sarbu, sotia este europarlamentar PSD. Nu mai punem la socoteaza cohorta de parlamentari care-si angajeaza sotiile si rudele in cabinetul parlamentar sau pe simbolul protestelor, Cristiana Anghel, a carei fiica s-a angajat anul trecut in Ministerul Educatiei. Televiziunile isterice de ieri, astazi tac.
Marduk
O declaratie a "premierului" Victor Viorel Ponta. Un om care face astfel de declaratii, de apreciat sinceritatea sa naiva, copilareasca, ar trebui sa ne puna pe ganduri:
„Am fost împotriva proiectului pentru că era susţinut de Traian Băsescu“
abis
"Eu am fost impotriva proiectului Rosia Montana prima data pentru ca era sustinut de Basescu si am zis ca, daca il sustine Basescu, sigur e ceva rau". - Victor Ponta, Antena 3, 11.09.2013


"stilul ăsta distructiv, şi e stilul Traian Băsescu pe care văd că îl moştenesc şi alţii, în care te orientezi pe o problemă împortantă nu în funcţie de cum e acel proiect ci în funcţie de hai să văd cine e pentru ca să fiu eu contra, asta ne-a oprit în aceşti nouă ani, n-am făcut niciun pas înainte" - Victor Ponta, TVR 16.09.2013
Erwin
Îmi amintesc de stilul ăsta când era în opoziție. Antonescu îl practică neîncetat de când a candidat împotriva lui Băsescu, a rămas cu o fixație... smile.gif

În amalgamulul de minciuni al "cârlanului" se mai strecoară câte un mare adevăr! Ca la grădiniță când vinovatul dă vina pe alții! rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 17 Sep 2013, 02:41 PM) *
"Eu am fost impotriva proiectului Rosia Montana prima data pentru ca era sustinut de Basescu si am zis ca, daca il sustine Basescu, sigur e ceva rau". - Victor Ponta, Antena 3, 11.09.2013
"stilul ăsta distructiv, şi e stilul Traian Băsescu pe care văd că îl moştenesc şi alţii, în care te orientezi pe o problemă împortantă nu în funcţie de cum e acel proiect ci în funcţie de hai să văd cine e pentru ca să fiu eu contra, asta ne-a oprit în aceşti nouă ani, n-am făcut niciun pas înainte" - Victor Ponta, TVR 16.09.2013


Farfuridi

"Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!"

Si cand te gandesti ca 70% dintre romani sunt complet cretini si perfect reprezentati de pontanel si crinulet.
abis
Sunt de fapt 65% (dupa redistribuire s-au facut 70% mandate) din aia care au fost la vot (vreo 35% parca) - deci mai sunt ceva sperante smile.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 23 Sep 2013, 11:07 AM) *
Sunt de fapt 65% (dupa redistribuire s-au facut 70% mandate) din aia care au fost la vot (vreo 35% parca) - deci mai sunt ceva sperante smile.gif

Sperante tot sunt din '90 incoace cand a luat tatuca ilici 85% la prima strigare.

Cand se vor certa pontanel cu crinulet o sa fie pline spitalele psihiatrice de sustinatori deveniti schizofrenici.

abis
Alta in acelasi stil

Ponta: "Aprobăm exploatările de la Roşia Montană dacă se respectă regulile de mediu"

Ministrul Mediului, Rovana Plumb: "Acordul de Mediu va fi dat dacă e aprobat proiectul de lege în parlament"
abis
O poza mai veche, de cand era in opozitie. Se distinge insigna, sper. rolleyes.gif

Marduk
Insigna nu, dar ecologistul cu coada, da, il recunosc.
Marduk
Victor Viorel Ponta nu mai are ce pierde, opozitia unor state UE, fata de intrarea Romaniei in Schengen, printre care si marea noastra prietena, Franta, i-au spulberat premierului visul de a culege laurii acestui succes politic, visul de a ramane in istorie ca premierul care a dus Romania in Schengen. Pentru ca a pierdut aceasta ocazie, probabil satul si de reprosurile primite de la baronii PSD-isti, Victor Viorel Ponta se arunca asupra "basistilor" asupra celor care lupta impotriva USL-ului a PSD-ului. Prima sa victima un procuror "basist" care deranjaza prin insistenta sa de a trage la raspundere acei politicieni care au incalcat legea. Din nefericire Victor Viorel Ponta uita ca este premier, un premier al tuturor romanilor nu numai al "borfasilor" din USL. Mesajul sau catre UE este cat se poate de clar: am ratat intrarea, macar sa ne razbunam pe cei care ne-au aratat cu degetul, pe cei care ne-au "parat" la Bruxelles ca nu ne facem lectiile, adica pe "basisti". E o incercare puerila sa arunci, a cata oara, vina pe un om care se intampla sa fie Basescu, fara sa vrei sa vezi, sa stai sa analizezi unde ai gresit, de ce ai ajuns in situatia respectiva, ce copmpromisurii ai facut si cu cine. Poate ca Victor Viorel Ponta, este o "aspida matura" asa cum spune C.T.P, poate ca V.V. Ponta este un personaj malefic, inteligent precum o "aspida", profitor, oportunistul perfect, dar mesajele pe care le da prin actiunile sale nu lasa sa se vada asa ceva. V.V. Ponta lasa clar impresia ca actioneaza la comanda politica, in urma unor analize de partid, "bastanii" identifica tintele, iar V.V. Ponta ii executa ca un "asasin" perfect. Cum as putea sa numesc altfel un om politic care iese in public si declara ca un procuror al Romaniei este "basist" si ca din cauza aceasta procurorul trebuie indepartat. Daca asta este propunerea politica a premierului, dupa esecul Schengen, razbunarea cu orice pret pentru ca oricum nu mai avem ce pierde, atunci cred ca este cazul sa-l intrebam ce are de gand cu Romania, cu romanii?. Cu astfel de oameni politici, Romania nu are nicio sansa sa devina un stat de prima liga, ramanem atat la fotbal cat si la politica intr-o liga secunda, alaturi de Bulgaria & Co. Un stat in care justitia este condamnata sa ramana "politie politica" si nu aparatoare a dreptatii a adevarului, o sluga folosita de un partid sau altul pentru interese partinice, in dauna romanilor, isi merita soarta pe care o are.
abis
E pe cale sa inceapa o noua criza politica.

Basescu nu avea de ales, dupa miscarea lui Ponta de aseara, decat sa ridice manusa. E un razboi inceput de Ponta in momentul in care a dorit; Ponta are toate atuurile in mana: putere, baroni, influenta, servicii, procurori (cel putin sefimea de la PG), presa, procente confortabile in sondaje. In curand va avea si CCR de partea lui, dupa ce va numi succesorul Iuliei Motoc.

Iarasi se infrunta David cu Goliat.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 3 Oct 2013, 12:23 PM) *
E pe cale sa inceapa o noua criza politica.

Nu va fi nici o criza politica.

Victoras si-o va lua iarasi sublim in frunte de la UE de o sa ii ramana iarasi catarama imprimata pe frunte. Si apoi deputatul Ponta va avea o discutie ca intre doi barbati cu primul ministru Ponta si lucrurile se vor regla ca si cum nu s-a intamplat nimic.

Un basist hatru care s-a prins. rofl.gif

http://www.b1.ro/stiri/politica/ion-iliesc...en-a-66647.html
abis
Eu cred ca diseara Base rupe hartia.

Chestie care, fireste, nu o sa aiba nicio consecinta imediata. Doar ca cei doi nu vor mai simula coabitarea si vor trece la lovituri sub centura, una dupa alta.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 3 Oct 2013, 01:00 PM) *
Chestie care, fireste, nu o sa aiba nicio consecinta imediata.


Ba da, pe partea ioropeana vor veni munti de flegme catre victoras ( bineinteles nu in public dar in spatele usilor inchise).
abis
Tipul e imun la asa ceva. Ce, crezi ca muntele ala o sa-l faca pe Nitu sa-l repuna in functie pe Papici?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 3 Oct 2013, 01:06 PM) *
Tipul e imun la asa ceva. Ce, crezi ca muntele ala o sa-l faca pe Nitu sa-l repuna in functie pe Papici?

Daca tu crezi ca UE se va rezuma doar la flegme. Vor fi amenintari economice pe fata printre flegmele alea.

Cum crezi ca ar merge economia domnului doctor daca maine toate bancile europene din romania ar primi ordin de retragere din romania?

O sa il puna pe alt "basist" in functie spre disperarea psd&co.
Marduk
Un lucru e clar, pentru mine, Europa s-a saturat de jocul la doua capete practicat de politicienii romani. UE este satula de sistemul asta balcanic si de experienta avuta cu Grecia, de "alunecarea" bizantina printre masuri si propuneri. Guvernul V.V.Ponta n-a rezolvat problema tiganilor romani, n-a venit cu solutii de integrare a acestora fie chiar cerand sprijinul UE in aceasta privinta. Politicienii romani, chiar si Traian Basescu, s-au multumit sa le spuna occidentalilor ca tiganii sunt o problema europeana, or asta a nemultumit cancelariile europene. V.V. Ponta a incercat sa dreaga busuiocul dar deja este prea tarziu, este clar ca am pierdut "calificarea".
abis
QUOTE(turbo trabant @ 3 Oct 2013, 02:09 PM) *
Cum crezi ca ar merge economia domnului doctor daca maine toate bancile europene din romania ar primi ordin de retragere din romania?

Ordin? Niciun guvern si nici macar Comisia Europeana nu poate da ordine bancilor. Nu se va intampla asa ceva.

Ponta este intr-o pozitie extrem de avantajoasa, are toate parghiile in mana. Controlul asupra justitiei este o miza mult prea importanta (nu poate risca sa pateasca si el ca Nastase, Voiculescu, Dragnea samd) incat sa se impiedice de "amanunte" cum ar fi raportul MCV, accesul in spatiul Shengen ori altele de genul asta.

Intr-o lume normala, dupa astfel de acuzatii un premier fie prezinta dovezile (ca un procuror a instrumenat dosare politice), fie isi da demisia. Nu se va intampla nici una, nici alta. Iar in locul acelui procuror sluga Nitu a propus deja pe altcineva; nu-si va retrage propunerea, ce "alt basist" sa puna in functie?!

Asa cum se vad acum lucrurile, Ponta castiga pe toata linia. Il doare undeva de Bruxelles. Si nu vad ce iepure ar mai putea scoate marinarul din palarie ca sa-l puna la locul lui - nu prea mai are cine stie ce mijloace de influenta
Marduk
QUOTE(abis @ 3 Oct 2013, 04:30 PM) *
Ordin? Niciun guvern si nici macar Comisia Europeana nu poate da ordine bancilor. Nu se va intampla asa ceva...

Țe vorbeam bre, abia ce s-a decisara pretinii nostrii, elefterachis, de la Banca Nationala a Greciei ca se retrage. rofl.gif
abis
Nu se retrage nimeni, citeste cu atentie cand citesti ceva...

-----------------

Turbo trabant, uite, nu le pasa:

http://www.revista22.ro/gyorgy-frunda-cons...tice-31818.html
Marduk
QUOTE(abis @ 3 Oct 2013, 04:44 PM) *
... citeste cu atentie cand citesti ceva...

Moncher te rog lumineaza-ma, ca nu mai inteleg nimic, zau asa. ma intereseaza mai ales acesta parte a anuntului: "National Bank of Greece va păstra 60% din acţiunile băncii Finansbank din Turcia, restul de 40% urmând să fie vândute către investitori în două etape, până la finele anului 2017."
turbo trabant
QUOTE(abis @ 3 Oct 2013, 03:30 PM) *
Ordin? Niciun guvern si nici macar Comisia Europeana nu poate da ordine bancilor. Nu se va intampla asa ceva.

Ponta este intr-o pozitie extrem de avantajoasa, are toate parghiile in mana. Controlul asupra justitiei este o miza mult prea importanta (nu poate risca sa pateasca si el ca Nastase, Voiculescu, Dragnea samd) incat sa se impiedice de "amanunte" cum ar fi raportul MCV, accesul in spatiul Shengen ori altele de genul asta.

Intr-o lume normala, dupa astfel de acuzatii un premier fie prezinta dovezile (ca un procuror a instrumenat dosare politice), fie isi da demisia. Nu se va intampla nici una, nici alta. Iar in locul acelui procuror sluga Nitu a propus deja pe altcineva; nu-si va retrage propunerea, ce "alt basist" sa puna in functie?!

Asa cum se vad acum lucrurile, Ponta castiga pe toata linia. Il doare undeva de Bruxelles. Si nu vad ce iepure ar mai putea scoate marinarul din palarie ca sa-l puna la locul lui - nu prea mai are cine stie ce mijloace de influenta

Nu fi naiv, crezi ca pana acum se impiedicau de ciotul de basescu, izolat si vai de mama lui?

Sunt de ajuns cateva telefoane si ponta mai vinde o piulita de obligatiuni si creditare oha din strainatate. Si atunci poate sa ii plateasca pe cei 70% cu bancnote botswaneze imprimate cu chipul lui radios.

Normal ca sunt disperati ca ii paste bulaul dar Ponta stie sa faca stanga imprejur rapid cand vede jetul venind spre el.
abis
Ponta e pe cai mari acum, nu are de ce sa faca stanga-imprejur

O analiza buna aici: http://m.hotnews.ro/stire/15725665

Marduk
Depinde de reactia CSM, daca V.V. Ponta continua actiunea de "incalecare" a justitiei s-ar putea ca magistratilor sa nu le convina si sa inceapa sa dea din "copite". "Carlanul" e incalecat de bastanii din PSD, desi vrea sa se dea mare, eu cred ca nu este iar asta se vede din declaratiile tov. Iliescu. Vorbeste targul cum ca s-ar putea ca V.V. Ponta sa fie desemnat candidat la presidentiale iar Dragnea sa devina prim ministru, e greu de crezut asa ceva, dar cine stie, sa vedem daca V.V. Ponta are curajul sa se dea la bastanii din PSD, asta ar insemna sa lase justitia sa-i inlature pe coruptii din PSD, dar nu face miscarea asta din contra intervine in justitie pentru ai apara.
abis
CSM e deja uselizat, nu va avea nicio reactie
turbo trabant
Prima flegma

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15729...asurata-dom.htm

"Ne exprimam admiratia si aprecierea pentru activitatea excelenta desfasurata de Lucian Papici si de Mariana Alexandru"

andra_v
Ponta a facut o gafa politica.

http://www.mediafax.ro/politic/ambasada-su...orecte-11456511
Marduk
QUOTE(abis @ 4 Oct 2013, 12:07 PM) *
CSM e deja uselizat, nu va avea nicio reactie

Asta este o afirmatie grava, chiar daca vine de la un simplu cetatean. In opinia mea modul in care V.V. Ponta sa referit la un procuror al Romaniei si in general perceptia romanilor fata de justitie de lege, este mai nociv decat infractiunile unor cetateni romani de etnie roma. Mesajul pe care-l transmitem in exterior prin aceste afirmatii este unul autoincriminator, recunoastem deschis in fata intregii lumi, ca acest stat are institutii subjugate politic, partinic, manipulabile de catre indivizi acuzati de diverse infractiuni. Cum sa schimbam imaginea acestei tari? continuand sa ne acuzam reciproc ca suntem uselisti, basisti, voiculisti, becalisti etc.? Mediatizand, sprijinind, compatimid infractorii condamnati? Un stat care nu poate controla infractioanlitatea, nu poate stavilii evaziunea, nu poate aplica legile tarii, nu poate colecta taxele si impozitele nu este un stat, este doar o adunatura de trogloditi.
Marduk
Victor Viorel Ponta isi reproseaza declaratiile, in fond atitudinea sa ca premier. Ce este interesant ca n-o face, cand gandeste, cand vorbeste la un interviu, cand este intrebat etc. O face la cateva zile dupa ce "profesorii" domniei sale ii reproseaza, public, ca nu a procedat corect. Ce-ar trebui sa intelegem din aceasta atitudine? Fie ca acest carlan de premier isi bate joc de tot si de toate, fie ca domnul premier de fapt acum invata, experimenteaza aceasta pozitie politica, avand in spate un grup de "profesori" care il "ghideaza" il initiaza, poate chiar il evalueaza, dar un lucru este cert, acest premier, Victor Viorel Ponta, NU GUVERNEAZA. Daca este sa ma iau dupa "masurile", "deciziile" acestui premier, constat ca de fapt V.V. Ponta fuge de responsabilitate ca dracul de tamaie. Premierul nu-si asuma decat nimicuri, flecustete politice, fara importanta, un lucur e sigur, lui V.V. Ponta ii este frica, nu are stofa de politician se vede de la o posta ca PSD-ul la bagat in fata doar pentru ca presa nu avea de unde sa-l apuce, omul se erijeaza in psd-istul curat si bine intentionat, de fapt asta vrea sa ramana, cel putin pana la alegeri. Asta este V.V. Ponta un "asistent" care incearca sa joace rolul profesorului, parerea mea este ca nu i-a reusit. Sa vedem de cine va fi inlocuit, pentru ca eu nu cred ca profesorii domniei sale ii vor accepta aceasta ultima gresala legata de procurorii basisti, de justitie, de ministerul al carui prim ministru este. V.V. Ponta si-a dat cu stangu-n dreptu si o face ori de cate ori este depasit de evenimente, pentru ca este stapanit de o pisma puerila, ar vrea sa aiba acces la toate "jucariile" dar nu este lasat si asta il enerveaza. Eu cred ca va fi sacrificat de indata ce UE ne va da negatie pentru Schengen, cand presa va sari la USL, cerand explicatii, mai ales ca un punct fierbinte din MCV era chiar justitia, pe care premierul V.V. Ponta a gasit de cuvinta sa o infiereze, ca si cum era justitia lui Basescu, nu a romanilor, ca sa nu mai amintesc de incercarile de ai salva pe Dragnea si Vosganian. Bizantinismul, tiganismul romanesc nu place cancelariilor occidentale, mesajele sunt cat se poate de clare, dar premierul nostru, onorabilul V.V. Ponta, se gandeste doar la jucariile sale, sperand ca-i va pacalii pe occidentali, aratandu-le colectia sa de masinute.
abis
QUOTE(Marduk @ 8 Oct 2013, 11:28 AM) *
Ce-ar trebui sa intelegem din aceasta atitudine?

Ca locul lui nu este in fruntea guvernului.

L-a jignit pe Papici cum i-a venit la gura; cateva zile mai tarziu Ambasada USA dadea un comunicat in care il aprecia la maxim. Normal ca acum zice ca ii pare rau ca a deschis gura - trebuia sa faca crima in liniste si pe ascuns, astaa inteles individul...
abis
Sebastian Ghiţă - M-am rugat de ei, le-am adus, i-am zis lu' Ponta "ba, o f.. pe m..., fac 1.2 rating, te duci la televizor!" S-a dus, saracul. Mi-a zis: "ma duc, ma, in p... mea, fac, zic, dau breaking news, fac ce vreti voi, na, vin eu la televizor"


Asta este omul care conduce guvernul Romaniei blink.gif

http://www.realitatea.net/stenograme-cum-i...ma_1288633.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.