Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Victor Ponta
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
turbo trabant
QUOTE(abis @ 8 Oct 2013, 12:31 PM) *
Ca locul lui nu este in fruntea guvernului.

Ba este perfect sa conduca romania, tzara unde majoritatea voteaza mici si pungi de faina.

Marduk
QUOTE(abis @ 9 Oct 2013, 10:29 AM) *
... Asta este omul care conduce guvernul Romaniei....

rofl.gif Ai impresia ca doar Ghita sau Ponta vorbesc urat, murdar ? MAJORITATEA POLITICIENILOR DIN ROMANIA FOLOSESC ACEST LIMBAJ, unii dintre ei par chiar intelectuali la tembelizor. E posibil ca si unii interlopi sa fie mai stilati, cu un vocabular mai decent, decat multi politicieni romani.
turbo trabant
Urma de catarama pe fruntea lui victoras incepe sa doara. Numai basisti pe planeta asta.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-157655...t-demis-anu.htm

Ah ce placut e sa ii vezi cat sunt de idioti.
abis
Mincinos patologic - in acelasi interviu spune:

Gadea: Ati discutat cu Biden despre gazele de sist, despre Chevron?
Ponta: Despre gazele de sist, da, despre Chevron, nu. Pentru vicepresedintele Biden, ca si pentru mine, nu conteaza numele companiei.
[...]
Mi-a spus: Noi in America am facut foarte bine ca am exploatat gaze de sist. Dar sunt doua tipuri de companii, companii care vor sa faca profit imediat in defavoarea mediului si companii mai mari, ca si Chevron, care urmaresc un profit pe termen lung si exploateaza astfel incat sa nu afecteze mediul.
Marduk
"Comasati-le" Victor Viorel Ponta mi-a demonstrat inca odata ca nu merita functia pe care s-a nimerit sa o capete de la batranii din PSD. Fac abstractie da ranchiuna dintre Basescu si Ponta, la pizma politica, ideologica etc. dar sa te dai in stamba in timpul unui protocol in desfasurare, fie si la Cotroceni, denota multa marlanie, mitocanie, din partea acestui tanar. Probabil ca frustrat fiind de "sfaturile" batranilor din PSD, premierul vrea sa-si afiseze ostentativ independenta, uitand ca faptele si vorbele sale sunt urmarite atat in tara, dar mai ales in strainatate. Infantilismul premierului iese in evidenta ori de cate ori Victor Viorel Ponta, vrea sa atraga atentia asupra sa, exact ca la scoala primara, numai ca premierul uita ca spatiul public, protocolul, functia, varsta sa, nu-i mai permit sa se copilareasca.
Marduk
Domnul Victor Viorel Ponta a declarat dupa sedinta BPN al PSD, care sunt obiectivele PSD in acest an.

"Ne propunem, după 10 ani, să īnlocuim sistemul Băsescu, cu o sociatate mai transparentă, mai aptă de dialog, mai tolerantă."

As vrea sa-i atrag atentia domnului V.V. Ponta ca ""mai transparentă","mai aptă de dialog", "mai tolerantă" nu inseamna tot una cu "societate transparenta", "apta de dialog", "toleranta". V.V. Ponta lasa niste "portite" prin adaugarea acestui "mai", permite comparatii limitate la societatea romaneasca, inchizand astfel dorinta unora de a compara situatia din Romania cu situatia din alte tari europene, spre exemplu. Cand rosteste acest "mai" cred ca V.V. Ponta are in minte situatia existenta in Romania pana la terminarea "regimului", sistemului Basescu, deci exista mari sanse ca schimbarile promise sa fie insesizabile, nesemnificative, fara impact social, asta pentru ca odata cu plecarea lui Basescu, in conducerea statului, administratiei etc. vor ramane aceiasi functionari ca pe vremea lui Basescu. USL (PSD-PNL) detine majoritatea in parlament, ce i-a impiedicat pana in prezent, sa faca din Romania o societate mai transparenta, mai apta de dialog, mai toleranta? Basescu? O sa aduca domnul V.V. Ponta alti functionari incoruptibili? exerti in accesarea fondurilor europene? experti in combaterea coruptiei? Poate domnul Ponta ne spune ce-ar vrea, dar nu ne spune si cum ar vrea sa faca aceasta transformare a societatii romanesti dupa disparitia maleficului marinar.
abis
Vin americanii...

Nu-l vad bine pe dr. plag. Ponta. ohyeah.gif
abis
Ponta cica e prea ocupat ca sa se vada cu trimisul special al Departamentului de stat al SUA.

Intr-adevar: http://www.gov.ro/

Marduk
Aroganta lui Victor Viorel Ponta da apa la moara nationalistilor, care culmea are ca portdrapel un ungur. Ma intreb ce interese o avea natiunea ungara de-a decis acest perosnaj, sa de sfaturi romanilor. Pe de alta parte nici cu o atitudine umila nu sunt de acord, in materie de diplomatie eu consider ca acestui popor i se potriveste ca o manusa stilul bizantin, cu care de altfel a strabatut istoria de-a lungul veacurilor. E clar ca V.V. Ponta nu are experienta, nu are echilibru, "un carlan" plin de elan care nu stie sa-si poarte cu demnitate harnasamentul politic. Daca vrea sa demonstreze romanilor ca nu ia lectii despre democratie de la americani, mai ale in ceea ce priveste statul de drept, dictatura lui Basescu, lupta impotriva sistemului etc. pe mine m-a convins. V.V. Ponta are lupta sa, cu o marota politica si in numele unor alegatori dedicati, PCR-isti, la care nu e in stare sa renunte nici pentru a primi cum se cuvine o doamna, un oaspete de seama al unui parteneriat strategic, necesar Romaniei mai ales in aceste vremuri cand Rusia vrea sa-si reafirme dominatia. Curioasa este si apropierea de unguri, de atitudinea acestora, care nu este de ignorat, dar al caror interese sunt total diferite de cele ale romanilor. Politicienii romani par a nu-si da seama de paienjenisul tesut de unguri pe tema natiunii ungare, de rolul UE, a legilor liberei circulatii si dreptul la munca, fata de dorinta de unificare cu Basarabia a unor romani nationalisti dar fara perspectiva lunga. Romanii se comporta ca un fluture atras de "lumina" nationalista venita de la Budapesta, raspunzand cu acelasi soi de nationalism, uitand ca UE nu mai vede cu ochi buni aderarea noilor pretendenti, fat de unguri care au dreptul de a vota politicieni unguri, de a munci atat in Ungaria dar mai ales in Romania. Cum mai spuneam, Romania a pierdut de facto zonele locuite de unguri in Transilvania, ca sa nu mai vorbesc de acei romani, care nu simt nicio atractie fata de "mitici" de la Bucuresti si politica acestora.
abis
CCR a decis (in unanimitate! deci si judecatorii pusi acolo de USL) ca legea descentralizarii, pentru care Ponta si-a asumat raspunderea, este neconstitutionala.

Firesc ar fi sa urmeze demisia premierului. Nu asta ii cerea si el lui Boc cand ii trantea CCR vreo lege?!



PS: Demisia... sau ii iau baronii gatul? jamie.gif

Check list:

Taxa pe carburant (bani pentru baroni) FAILED
Modificari la Codul Penal (imunitate pentru baroni) FAILED
Legea descentralizarii (putere pentru baroni) FAILED

N-o sa ii ia gatul, ca daca pierde postul de premier, PSD-ul pierde tot. O sa il mai tina o vreme, dar cu securea deasupra capului.
Marduk
QUOTE(abis @ 10 Jan 2014, 03:25 PM) *
PS: Demisia... sau ii iau baronii gatul?...
N-o sa ii ia gatul, ca daca pierde postul de premier, PSD-ul pierde tot....

Observ c-ai raspuns singur dilemei cu demisia. PSD-ul are la baza doctrina "iliescista", cum ca puterea se cucereste si nu se cedeaza fara lupta, deci e putin probabil sa mai comita o alta gresala, cand s-au retras de la guvernare. PSD-ul este inca pe cai mari, isi permite sa-i persifleze pe americani, pe rusi si sa-i tina la incalzire pe chinezi, enervandu-i pe europeni cu "apropierea" de unguri.
abis
Marduk, intrebarea este cat timp mai poate sa-si bata joc nu de europeni, nu de americani, ci de noi...

Si uite ca poate: o face zilnic si romanii sunt atat de prostiti incat ii vor permite sa faca asta inca vreo zece ani de-acum incolo.

Cel putin.
gigip
QUOTE(Marduk @ 10 Jan 2014, 07:42 PM) *
Observ c-ai raspuns singur dilemei cu demisia. PSD-ul are la baza doctrina "iliescista", cum ca puterea se cucereste si nu se cedeaza fara lupta, deci e putin probabil sa mai comita o alta gresala, cand s-au retras de la guvernare. PSD-ul este inca pe cai mari, isi permite sa-i persifleze pe americani, pe rusi si sa-i tina la incalzire pe chinezi, enervandu-i pe europeni cu "apropierea" de unguri.

Cainele moare de drum lung,basistul,de grija altuia!
Marduk
QUOTE(abis @ 13 Jan 2014, 03:02 PM) *
...romanii sunt atat de prostiti incat ii vor permite sa faca asta inca vreo zece ani de-acum incolo....

Eu am incredere in tineri, din orice parte a politicii vor veni acestia, tinerii sunt singurii care pot si au dreptul sa schimbe viitorul Romaniei, al romanilor. "Dinozaurii" care nu inteleg asta si nu se retrag de buna voie, trebuie sa dispara, altfel aceasta tara, natie, o sa astepte mai mult de zeci de ani pentru a se reforma.

QUOTE(gigip @ 13 Jan 2014, 05:05 PM) *
Cainele moare de drum lung,basistul,de grija altuia!

Mon general, se cheama SOLIDARITATE, iar PSD-ului de asta ii este frica cel mai mult, de solidaritatea romanilor, de forta constiintei colective, care ar matura de pe scena politica, la alegeri, orice partid politic. Din aceasta cauza se continua manipularea ordinara a opiniei publice de catre mass media aservita PSD-ului, PC-ului si PNL-ului. Nu este posibil ca un prim ministru sa vorbeasca timp de o ora despre lupta impotriva sistemului basist, evitand, ignorand, probleme mult mai importante, mai interesante pentru cetateanul roman, economia, locurile de munca, migratia, investitiile etc. Pe mine chiar nu ma intereseaza aceasta lupta a lui V.V. Ponta, daca Basescu se face vinovat de ceva, sa mearga in fata procurorilor, judecatorilor, iar daca judecatori decid sa faca inchisoare, n-am o problema, sa-l bage alaturi de prietenul sau Gigi Becali, sau mai bine cu Adrian Nastase. Pe mine ma intereseaza ca sub orice gvernare, presa si justitia sa ramana independente, institutiile statului sa-si cunoasca atributiile si sa respecte cetateanul, contractul social incheiat tacit cu ocazia alegerilor, intre politicieni si societatea civila, sa fie pastrat pe parcursul guvernarii, nu schimbat peste noapte prin legi noi favorabile doar guvernantilor si acolitilor acestora. Atata vreme cat eu cetateanul imi respect indatoririle fata de tara de guvernant, platesc impzite, taxe, muncesc, nu fur, nu jignesc etc. nu vad de ce nu as avea dreptul de a cere acelas lucru statului, guvernantilor, oricare ar fi acestia.
gigip
[quote name='Marduk' date='13 Jan 2014, 06:34 PM' post='753007']
Speram ca te-ai maturizat si tu un picut! Zadarnica speranta! Romanii liberi,independenti economic,financiar,politic dar mai ales social(cei care au o calificare ,o cariera-sa intelegi si tu!),nu asteapta NIMIC de la guvernanti,nici sa le dea ceva,nici sa "apere justitia' ori alte basme si minciuni lansate in spatiul public de Basescu pentru inca multii prosti care-l mai iau in seama! Oamenii LIBERI,INDEPENDENTI,vor DOAR doua lucruri;1-sa li se RESPECTE DREPTURILE(nu sa li se TAIE ABUZIV SALARIILE,PENSIILE,ALOCATIILE,cum au facut cretinii si mafiotii basisti); 2-toate institutiile statului(presedintie,guvern,parlament,justitie,parchete,primarii ,etc) SA RESPECTE LEGEA,CONSTITUTIA! Daca toti respecta drepturile legale si constitutionale ale oamenilor si legile ,tara respectiva este una democrata,civilizata,buna! Intra si tu pe orice syte(ca acum nu mai exista niciunul basist,poate cu exceptia Hanului!) si vei vedea ca ROMANII IL URASC DIN SUFLETELE LOR PE TIRANUL BASESCU,pe cel care,pentru a fura el si banda lui de mafioti cat mai mult,le-a taiat ILEGAL,,salariile,pensiile,ajutoarele,alocatiile,le-a inchis spitalele,scolile!
Marduk
Pentru ca tot vorbim despre maturizare in "curtea" pacatosului. Azi V.V. Ponta a dat vina pe traducere, preluare etc. mai putin pe maturitatea politica a domniei sale, pentru a-si scuza atacul asupra "fascistilor" europeni reprezentati de Elmar Brok, care vrea sa amprenteze toti romanii cu girul "fascistei" Monica Macovei.

"Am īnţeles şi am toată īncrederea, din ceea ce mi-a spus domnul Schulz, că declaraţia lui Elmar Brok a fost, nu ştiu, fie greşit īnţeleasă, fie greşit tradusă īn presa romānă şi că nu se referea la amprentarea tuturor romānilor īn Germania. Īn aceste condiţii, evident că am spus că, dacă nu se referă şi nu vorbea domnul Brok de amprentarea romānilor, evident că, atunci, şi reacţia mea este nefericită şi regret că am folosit un cuvānt dacă acea situaţie nu exista."

Cum este posibil ca un premier sa se bazeze, sa reactioneze, pe traducera unui discurs de catre presa, sau mai grav, domnia sa sa fi inteles gresit mesajul respectiv? Ma astept ca premierul V.V. Ponta sa demita pe cineva de la guvern, un functionar care i-a transmis textul respectiv, tradus oficial, asa cum ar fi normal. In caz contrar voi concluziona ca V.V. Ponta asa gandeste sau face pur si simplu pe prostul.
abis
QUOTE(Marduk @ 14 Jan 2014, 05:39 PM) *
Ma astept ca premierul V.V. Ponta sa demita pe cineva de la guvern, un functionar care i-a transmis textul respectiv, tradus oficial, asa cum ar fi normal. In caz contrar voi concluziona ca V.V. Ponta asa gandeste sau face pur si simplu pe prostul.

Adica tu chiar crezi ca mincinosul asta patologic chiar spune adevarul? rofl.gif
Marduk
Eu cred ca un prim ministru are obligatia sa nu minta, sa respecte adevarul oricare ar fi acesta, sa-si asume responsabilitatea greselilor facute de echipa sa, in numele acesteia si sa ia masuri impotriva celor care au gresit. Nu stiu cu certitudine ca V.V. Ponta minte, informatiile pe care le am sunt cele din presa scrisa si de la tembelizor, in baza carora trag concluzia ca V.V. Ponta are o problema cu adevarul, fata de respectarea acestuia, dar cel mai mult ma ingrijoreaza lipsa de responsabilitate manifestata de acest "carlan", pasarea vinei asupra altora denota un comportament pueril, de gradinita. Chiar daca unii ii gasesc scuza ca se afla in an electoral, eu cred ca tocmai anul electoral trebuie sa-l faca mai sincer, sa demonstreze romanilor ca merita sa fie viitor premier sau presedinte si nu un mincinos oarecare din politica romaneasca.
Marduk
Prima data cand l-am auzit am crezut ca mi se pare, a doua oara am avut impresia ca nu aud bine, a treia oara am realizat ca V.V. Ponta il foloseste frecvent, este vorba de un cuvant, care a inceput sa mi se para din ce in ce mai accentuat in gura primului ministru. "VREAU" acesta este cuvantul care mi-a trezit atentia, cuvant pe care primul ministru il foloseste ori de cate ori are ocazia, dar mai ales in sedintele de guvern. L-am auzit din nou in aceasta seara si m-am decis sa vi-l fac cunoscut. De ce i-ar fi greu unui prim ministru educat, asa cum cred ca este V.V. Ponta sa foloseasca alte cuvinte mai putin dure, atunci cand se adreseaza celorlalti ministri, cum ar fi "va rog"; "sa facem" "sa faceti" "ar trebui" etc. Acest "vreau" rostit din ce in ce mai raspicat si ori de cate ori vrea sa sublinieze ceva ma intriga, oare ce semnificatie mentala are pentru V.V. Ponta acest "vreau", rostit de propriul glas, auzit de propriile urechi? ce simte el atunci cand il rosteste fie pentru a atrage atentia asupra utilajelor de dezapezire fie pentru acordarea de premii?
Cla
Vrea bani. Scurt.

Si pe voi va īnbasaveste cum vrea, bine ca tanti Nana īl vede la tembelizor si crede...
Si aia e ce au ales.

Nu va dati seama ca nu alegeti voi, ci sunteti alesi de Tembelizor ?

Ar fi cazul de o revolutie.
abis
Ponta, principalul vinovat pentru esecul operatiunii de salvare


Atunci cīnd Ponta trebuia să coordoneze miniștrii și să fie sigur că informația despre localizarea avionului ajunge la salvatori, el era īntr-o emisiune de televiziune

Din ultimele informații, Ministerul Apărării avea datele de localizare a avionului. Această informație a fost prezentă inițial īn raportul guvernului despre operațiunile de salvare, dar a fost scoasă din varianta finală. De ce? Īn primul rīnd, pentru a ascunde vina lui Ponta de a nu fi coordonat ministerele și instituțiile din subordine și īn al doilea rīnd, din cauză că această informație disculpă STS-ul, cel pe care Ponta vrea neapărat să-l scoată vinovat, pentru a scăpa de șeful serviciului, gen. Opriș.

Dacă informațiile despre locul prăbușirii ar fi ajuns de la Ministerul Apărării la celelalte ministere și instituții implicate īn operațiunile de salvare, cei șapte ar fi fost găsiți mult mai repede. Mai mult, poate că ar fi fost și șanse ca măcar studenta Aura Ion să fie salvată. Īnsă datele de localizare nu au ajuns de la Ministerul Apărării la celelalte ministere și instituții. De ce?

Știm că miniștrii nu-și pot da ordine unii altora și că nu se pot coordona și sincroniza spontan, la mica īnțelegere sau prin vot, cu atīt mai mult cīnd e vorba de miniștri din partide diferite și de miniștri grei, cu importanță īn guvern și īn partidele lor. Īn operațiunile de localizare a avionului prăbușit și salvare a supraviețuitorilor au fost implicate mai multe ministere: Ministerul Apărării, condus de Mircea Dușa (PSD), Ministerul de Interne, condus de Radu Stroe (PNL), Ministerul Sănătății, condus de Eugen Nicolăescu (PNL), Ministerul Transporturilor, condus de Ramona Mănescu (PNL). La acestea se adaugă și autoritățile locale. Īntre diferitele ministere, structuri și instituții, īntre miniștri și īntre conducătorii diferitelor agenții și instituții există dintotdeauna concurență și sīnt la mijloc orgolii și ambiții, mai ales cīnd conducătorii provin din partide politice diferite.

Īn același timp, fiecare minister implicat īn operațiunea de salvare este specializat pe un anumit domeniu, pe felia sa, are atribuțiuni limitate și niciun ministru și cu atīt mai puțin conducător de instituție din subordine nu are la dispoziție toate informațiile și imaginea de ansamblu. Pentru ca operațiunile comune ale acestor ministere să nu se transforme īntr-un haos īn care dreapta nu știe ce face stīnga și īn care unul trage hăis și unul cea, e nevoie neapărat de coordonare, de cineva care să strīngă toate informațiile, să aibă imaginea de ansamblu, să faciliteze comunicarea, să dea ordine și să ia deciziile. Īn operațiunile importante, īn care e vorba de vieți omenești, de accidente, de riscuri și īn care se lucrează contracronometru, nu e timp de certuri, de confuzii și de parlamentări īntre autoritățile implicate.

Īn operațiunea de salvare a victimelor accidentului aviatic din Apuseni au fost implicate patru ministere, conduse de patru miniștri din partide diferite. Cine poate coordona miniștrii și poate da ordine miniștrilor? De cine ascultă miniștrii? Cine e șeful miniștrilor și al tuturor celor din instituțiile subordonate guvernului și ministerelor? Prim-ministrul.

Ce făcea prim ministrul guvernului Romāniei, singurul care putea coordona ministerele implicate īn operațiunea de salvare și putea da ordine miniștrilor, īn seara zilei īn care a avut loc accidentul, atunci cīnd operațiunile de salvare erau īn plină desfășurare? Era la televizor, invitat īntr-o emisiune. Făcea glumițe. Se dădea mare. Īși făcea imagine. Era īn campanie electorală. Se hlizea la cameră. Ba mai mult, anunța direct, īn emisie, că victimele au fost găsite, fiindcă primise el un mesaj pe telefonul mobil (!!!). Culmea e că anunța triumfător un eșec al său și al guvernului pe care īl conduce: la ora 21:21 prim ministrul Romāniei anunța că supraviețuitorii au fost găsiți, neștiind că doi dintre ei erau deja morți și că nu autoritățile i-au găsit ci niște săteni din vecinătate. Īn orele īn care prim ministrul Romāniei, singurul cetățean romān care avea autoritatea să le dea ordine miniștrilor și să-i coordoneze, pe ei, ministerele și toate instituțiile din subordinea guvernulului, se hlizea sub reflectoarele televiziunii, īntr-un studio călduros, o tīnără de 23 de ani murea īnghețată iar sătenii din Horea căutau prin frig și zăpadă supraviețuitorii accidentului, īn timp ce autoritățile statului, cele care ar fi trebuit conduse și coordonate de individul din studio, hălăduiau bezmetice și confuze prin pădurile patriei și se călcau reciproc pe picioare.

Victor Ponta are dreptate: nu putem acuza oamenii din ministere și instituții care au participat la operațiunile de salvare. Pur și simplu nu a avut cine să-i coordoneze și organizeze pe șefii lor, miniștrii, cei care nu au reușit să-și comunice unii altora o informație vitală. Nu e o figură de stil. Chiar era o informație vitală. Iar informația vitală, zona īn care se prăbușise avionul, exista la Ministerul Apărării. Īnsă această informație nu a ajuns la celelalte ministere și instituții implicate īn operațiunile de salvare fiindcă nu a avut cine să conducă și coordoneze miniștrii, să le dea ordine, să strīngă la un loc toate informațiile, să-și facă o imagine de ansamblu și să ia deciziile. Cel care ar fi putut face ca acea informație vitală, și multe altele, să ajungă acolo unde trebuie, se hlizea la căldurică, īntr-un studio de televiziune. Deși la ora la care intra īn emisie știa că un avion cu șapte oameni s-a prăbușit īn munți. Știa că supraviețuitorii sīnt undeva īn munți și că īncă nu au fost găsiți. Cu toate acestea, īn loc să-și facă datoria de conducător și de lider, a preferat să se ducă īntr-o emisiune de televiziune, să stea mai mult de o oră acolo la taclale.

Circulă informația că după emisiunea de televiziune la care a participat īn timp ce operațiunile de salvare se desfășurau confuz, necoordonat și ineficient, s-a dus la o destindere cu Liviu Dragnea și ceilalți băieți, la Trattoria Il Calcio.

Nici nu e de mirare că Ponta acuză STS-ul că nu a dat localizarea exactă. El știe că Ministerul Apărării a avut această localizare, dar nu a transmis-o la celelalte ministere și instituții, și știe că trebuie să acopere cu orice preț această informație care disculpă STS-ul și īl scoate principal vinovat pe cel care ar fi trebuit să dea ordine miniștrilor și să-i coordoneze, Ponta īnsuși.

Știam că Ponta e un impostor, o făcătură politică și profesională, un țīști-bīști obraznic, un laș cu tupeu, un bandițel și-un golănaș iresponsabil, īnsă, dacă pīnă acum din cauza lui s-au dat lovituri de stat, au eșuat privatizări, au sărăcit oameni, au rămas fără loc de muncă, au falimentat afaceri, s-au ratat proiecte și ne-am făcut de rīs la nivel internațional, iată că acum Ponta se dovedește un pericol nu numai pentru buzunarul, sănătatea, viitorul și demnitatea romānilor, ci și pentru viața lor.

Ar fi supraviețuit Aura Ion dacă ar fi fost găsită cu o oră, două ore sau patru ore mai devreme? Nu putem ști cu exactitate. Īnsă ar fi avut șanse mult mai mari. Gīndiți-vă că ar fi avut parte de īngrijiri medicale mult mai devreme și ar fi fost la căldură. Ar fi fost īntr-o sală de spital, ar fi avut oxigen, medicamente, transfuzii, cu medici și asistente și familia īn jurul ei, poate ar fi fost operată, sigur n-ar fi stat atītea ore īn ger, speriată, să īnghețe, să piardă sīnge, să se sufoce.

Din cauza lui Ponta romanii pierd zilnic o gramda de bani. Acum incep, din cauza lui, sa se piarda si vieti omenesti.
dandanescu
QUOTE(abis @ 28 Jan 2014, 02:04 AM) *
Ponta, principalul vinovat pentru esecul operatiunii de salvare

?? asta e ceva original in RO, sau cum?
nu poti sa faci salvare de urgenta de la nivelul lui Ponta,
care e un politician, nu e specialist in asemenea operatiuni.

dar se pare ca e o chestie inradacinata in mentalitatea multor romani
sa vada totul in mina unui singur personaj,
dintr-o incapacitate de a concepe activitatea sociala descentralizata.
(de aia se si opun descentralizarii, o idee foarte buna pentru o tara libera)

iar acum se pare ca mentalitatea in favoarea centralizarii e exploatata politic.

cel mai probabil orice membri ai unor unitati sau sectii de Search & Rescue din vest
ar ride copios daca ar citi un asemenea articol,
stiind din experienta cam cit e aria de actiune
a unuia care trebuie sa coordineze eficient o operatiune de salvare de urgenta.
la noi in zona , nici macar nu ajunge la nivelul primarului local o asemenea situatie,
citesti in ziar, dar altfel e strict o problema locala ca si paramedicii de la salvare sau pompierii sau politia,
nu le sufla nimeni in ciorba de la nivelul superior cind e vorba de operatii tactice de urgenta.
pe de alta parte strategia optima se stabileste la nivel superior, treptat, nu cind e o criza.
dar si acolo e nevoie de experienta in domeniu, nu e chestie de politica.

...ma mir ca nu e Ponta scos vinovat cind sunt accidente auto din cauza ca e polei pe shosea... rolleyes.gif
sau poate ca problema aia e in sarcina lui Basescu? ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 28 Jan 2014, 09:33 PM) *
...nu poti sa faci salvare de urgenta de la nivelul lui Ponta,
care e un politician, nu e specialist in asemenea operatiuni.

dar se pare ca e o chestie inradacinata in mentalitatea multor romani
sa vada totul in mina unui singur personaj,
dintr-o incapacitate de a concepe activitatea sociala descentralizata.
(de aia se si opun descentralizarii, o idee foarte buna pentru o tara libera)

...ma mir ca nu e Ponta scos vinovat cind sunt accidente auto din cauza ca e polei pe shosea... rolleyes.gif
sau poate ca problema aia e in sarcina lui Basescu?


Mai grav este ca romanii s-au invatat, sau au fost invatati sa astepte rezolvarea tuturor problemelor de catre un "tatuc" politic care da din maini, gandeste si face ceea ce trebuie facut in locul "specialistilor". Ponta poate fi numit "principalul" vinovat politic doar pentru faptul ca atunci cand a primit informarea, n-a parasit emisiunea la care era invitat, ce a urmat este si mai grav, Ponta pare ca s-a dus la o agapa, desi stia ca romanii sunt "bolnavi" de incompetenta, sau ar fi trebuit sa stie astfel de lucruri. Cateodata un jurnalist intreaba pe la cate o emisiune despre celebra FISA A POSTULUI, eu cred ca exista putine, ministere, administratii, societati in care sa existe aceste fie a postului, sau daca exista ele nu sunt cunoscute de catre functionari, salariati etc. fiind tinute undeva in sertare sau dulapuri doar pentru control. Ponta poate fi vinovat ca a numit in posturile de conducere, ca prim ministru, niste incompetenti, niste impotenti mentali care nu stiu sau nu vor sa-si asume riscul comenzii, al interventiei bazate pe experienta, a asumarii responsabilitatii. Majoritatea celor implicati sunt fripturisti politici, care starnesc in jurul lor doar o stare de frica, nu un climat de cooperare pentru rezolvarea situatiilor, asta pentru ca si la nivelele inferioare se afla tot fripturisti, cumetrii sau PCR-isti. Specialistii adevarati sunt putini si stau cu capul la cutie pentru ca in Romania inca nu sunt pretuiti astfel de oameni, e ca pe vremea comunismului, cand daca erai specialist erai privit ba cu putina admiratie si cu multa desconsiderare muncitoareasca. Cei mai buni erau tovarasii specialisti nu pletosii si ochelaristii, pe care nu-i intelegea nimeni, dar de care se foloseau tovarasii de la partid.
dandanescu
.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2014, 12:24 AM) *
Majoritatea celor implicati sunt fripturisti politici, care starnesc in jurul lor doar o stare de frica, nu un climat de cooperare pentru rezolvarea situatiilor, asta pentru ca si la nivelele inferioare se afla tot fripturisti, cumetrii sau PCR-isti. Specialistii adevarati sunt putini si stau cu capul la cutie pentru ca in Romania inca nu sunt pretuiti astfel de oameni


asta e boala cronica in RO, desigur e bucurie daca apare vreun progres cit de mic,
dar solutiile nu apar asa dintr-o data, cind se intimpla un accident ca asta aviatic discutat acum.

prin alte parti nu se sare la concluzii si nu se fac acuzatii asa usor ca in RO, se asteapta analiza situatiei,
iar apoi o comisie face niste recomandari necesare ca sa se evite asa ceva in viitor.

daca se fac acuzatii inflamatoare in perioada investigatiilor,
atunci cei implicati nu mai sunt inclinati sa coopereze cu investigatia,
ci mai degraba sa isi salveze propria pozitie.
deci pe ansamblu, facind acuzatii premature se pierde mult din valoarea investigatiei de a remedia problema respectiva.

dar se pare ca interesul unora de a exploata politic acest accident
e mai mare decit interesul pentru o investigatie cit mai completa,
care sa ajute sa se evite pe cit posibil asa ceva in viitor.
Erwin
Iar media īn goana după senzațional a ținut o țară īntreagă īn "Breaking News", noroc că a venit viscolul și-au găsit alt subiect de exploatat la maximum.

Ultima trăznaie a fost declararea stării de urgență, fie că era sau nu necesar, s-au dat contracte fără licitație firmelor de deszăpeziri din zonele calamitate. O ciupeală de bani electorali sau ascunderea sub preș a veșnicelor tergiversări īn pregătirile de iarnă.
abis
QUOTE(dandanescu @ 28 Jan 2014, 09:33 PM) *
nu poti sa faci salvare de urgenta de la nivelul lui Ponta,
care e un politician, nu e specialist in asemenea operatiuni.

Ai citit si restul sau doar primul rand din mesajul respectiv?
dandanescu
QUOTE(abis @ 30 Jan 2014, 01:25 AM) *
Ai citit si restul sau doar primul rand din mesajul respectiv?


am citit, de aia ziceam ca se foloseste "ocazia" asta din motivatie politica.
abis
Nu stiu cum e in Canada ori in alta parte, dar aici ministerele chiar nu comunica intre ele daca nu se implica primul ministru. Asa functioneaza lucrurile aici, legal si informal. De-aia informatia de la MApN nu a ajuns unde trebuie, pentru ca premierul nu s-a implicat.
kikki dee
da ! ....ne mai intereseaza huh.gif
dandanescu
QUOTE(abis @ 30 Jan 2014, 05:49 AM) *
Nu stiu cum e in Canada ori in alta parte, dar aici ministerele chiar nu comunica intre ele daca nu se implica primul ministru. Asa functioneaza lucrurile aici, legal si informal. De-aia informatia de la MApN nu a ajuns unde trebuie, pentru ca premierul nu s-a implicat.


aici (in Canada) cind e o urgenta locala,
ministerele din capitala de pe partea ailalta a continentului nu au nimic de-a face cu situatia respectiva,
totul se face la nivel local, daca e o urgenta locala.
in orice caz sistemul de salvare nu depinde de nici un politician ca sa functioneze,
asa ceva ar fi de neconceput pentru oamenii pregatiti profesional sa execute operatiuni de salvare.

vezi? de aia era buna descentralizarea (si) in RO,
ca sa dispara odata obsesia asta comunista a controlului centralizat
care inevitabil afecteaza performanta sistemului.

uite un exemplu Canadian foarte similar accidentului din RO,
dar cu un avion mai mic, in zona rurala si impadurita, si relativ plata.
baliza de salvare s-a declansat corect in acest caz, si totusi
le-a trebuit de la 16:30 pina la 21:00 ca sa il gaseasca.
nimeni nu a facut reprosuri pe chestia asta nimanui...
din cind in cind se fac exercitii de simulare si coordinare a resurselor de urgenta,
observatiile sunt documentate, analizate si apoi se iau masuri de imbunatatire a sistemului.
dupa aia cind se declanseaza o alarma reala,
fiecare stie ce are de facut si "bucla" de comanda si control se inchide la nivel local.
primul ministru in vremea asta isi vede de ale lui,
poate citeste in ziar a doua zi,
desi are chestii mai importante de rezolvat decit un accident de genul asta.
abis
QUOTE(dandanescu @ 31 Jan 2014, 04:58 AM) *
vezi? de aia era buna descentralizarea (si) in RO,
ca sa dispara odata obsesia asta comunista a controlului centralizat
care inevitabil afecteaza performanta sistemului.

Nu am spus vreodata ca descentralizarea nu ar fi buna. In principiu este bine ca guvernul central sa delege mai multe competente catre autoritatile locale. Important este sa faca acest lucru printr-o procedura legala, transparenta, iar delegarea asta sa nu afecteze negativ ci sa imbunatateasca perfomantele serviciilor publice. Proiectul pregatit de Dragnea a picat testul de la CCR pentru ca a fost prost conceput. Insa pana cand vom avea o descentralizare facuta, trebuie ca autoritatile centrale si cele locale sa isi faca treaba bine potrivit actualelor reglementari, nu sa astepte sa vina (din cer) descentralizarea...
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 31 Jan 2014, 04:58 AM) *
aici (in Canada) cind e ....

Moncher dumneata ai mancat salam cu soia? Ce ne tot aburesti cu Canada, pa acolo o fi normalitate, viata organizata, guvern responsabil, autoritati competente etc. Aici in Romania noi traim viata la maxim, nu ne plictisim niciodata, avem Ponta, avem Basescu, Voiculescu, Vantu, Becali, Gina Pistol, Guta coada de Maimuta, Adrian Minune, regi, imparati, bulibasi etc. voi ce aveti acolo? niste amarate de autostrazi pe care se poate merge cu masina la minus 30 de grade, pe viscol, Toronto, Otawa, astea sunt orase, fara caini, fara boschetari, fara cersetori, fara suti etc. pai asta este viata? daca vrei sa-ti traiesti viata la maxim, vino in Romania, garantat o sa pleci de aici complet schimbat, asta in cazul in care vei reusi sa supravietuiesti. Asta nu este publicitate, te asigur ca vei simti ca traiesti, mai ales azi cand am aflat ca Romania este tara europeana cu cele mai multe toalete in aer liber, in fundul curtii, la - 15, nu mai ti cont de constipatie, de diaree, tot ce vrei este sa scapi cat mai repede. Traieste-ti viata din plin, o experienta de neuitat, te asteptam in Romania, garantat, nu vei regreta nimic.
dandanescu
QUOTE(abis @ 31 Jan 2014, 01:06 AM) *
Nu am spus vreodata ca descentralizarea nu ar fi buna. In principiu este bine ca guvernul central sa delege mai multe competente catre autoritatile locale. Important este sa faca acest lucru printr-o procedura legala, transparenta, iar delegarea asta sa nu afecteze negativ ci sa imbunatateasca perfomantele serviciilor publice. Proiectul pregatit de Dragnea a picat testul de la CCR pentru ca a fost prost conceput. Insa pana cand vom avea o descentralizare facuta, trebuie ca autoritatile centrale si cele locale sa isi faca treaba bine potrivit actualelor reglementari, nu sa astepte sa vina (din cer) descentralizarea...


poate ca asta e lectia de retinut, potrivit actualelor reglementari autoritatile nu pot sa isi faca treaba bine.
poate ca actualele reglementari sunt depasite,
de pe vremea cind nu existau asemenea situatii ca cea in care s-a produs accidentul aviatic discutat aici.

pe de alta parte, daca un pilot civil isi asuma raspunderea sa procedeze cum doreste, impotriva normelor uzuale
(care ar fi sugerat sa intoarca avionul cit mai repede spre zone cu vreme mai buna)
asta e o situatie cam ca a schiorilor care parasesc zona de schi protejata si marcata,
iar apoi cind acei schiori care nu respecta regulile sunt prinsi in avalansha cine stie unde,
cineva le reprosheaza salvamontistilor ca nu se misca mai repede.

si asta e o lectie de retinut din toata povestea asta.

cit despre descentralizare, ce reactii citesti predominant? ca e neconstitutionala!?
nu ca e buna, in principiu, dar varianta actuala mai trebuie modificata
inainte sa fie aprobata descentralizarea.

deci si acolo se vede jocul politic, fara respect pentru ideea in sine.
cu alte cuvinte, daca nu iti place un politician atunci orice face el e gresit.
de parca nu sunt deloc greseli reale de observat? rolleyes.gif
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 31 Jan 2014, 08:02 AM) *
Moncher dumneata ai mancat salam cu soia? Ce ne tot aburesti cu Canada, pa acolo o fi normalitate, viata organizata, guvern responsabil, autoritati competente etc. Aici in Romania noi traim viata la maxim, nu ne plictisim niciodata, avem Ponta, avem Basescu, Voiculescu, Vantu, Becali, Gina Pistol, Guta coada de Maimuta, Adrian Minune, regi, imparati, bulibasi etc. voi ce aveti acolo? niste amarate de autostrazi pe care se poate merge cu masina la minus 30 de grade, pe viscol, Toronto, Otawa, astea sunt orase, fara caini, fara boschetari, fara cersetori, fara suti etc. pai asta este viata? daca vrei sa-ti traiesti viata la maxim, vino in Romania, garantat o sa pleci de aici complet schimbat, asta in cazul in care vei reusi sa supravietuiesti. Asta nu este publicitate, te asigur ca vei simti ca traiesti, mai ales azi cand am aflat ca Romania este tara europeana cu cele mai multe toalete in aer liber, in fundul curtii, la - 15, nu mai ti cont de constipatie, de diaree, tot ce vrei este sa scapi cat mai repede. Traieste-ti viata din plin, o experienta de neuitat, te asteptam in Romania, garantat, nu vei regreta nimic.


Nici in Canada nu e totul perfect, uite de exemplu in Canada lumea e preocupata mult de protectia mediului si cum nu sunt mereu toalete la dispozitie, si sunt destui ursi vagabonzi care ii sperie pe drumeti,
cineva s-a gindit sa scrie o carte pe tema asta, denumita sugestiv:
How to Shit in the Woods, 3rd Edition: An Environmentally Sound Approach to a Lost Art
ohyeah.gif ohyeah.gif

pe de alta parte evitarea confruntarii declarate, deschise, observabile si de netagaduit
a devenit o arta practicata atit de frecvent incit
a rezultat in agresivitate pasiva atit de rafinata incit e greu de recunoscut cind o privesti dinafara.

ajungi sa te intrebi uneori daca e mai bine, asa sau sa te certi ca tziganii... macar stii cam ce e in mintea oponentului.
cel mai probabil adevarul e pe undeva la mijloc?

ma rog, am cam deviat de la subiect...
Erwin
Marduk, mie mi-e dor de parizerul ăla de pe vremea lui Ceaușescu, făcut din carne, nu din resturi de ligamente și praf de oase... Asta nu īnseamnă nimic īn contextul de față. Nu știu cāt mai poate răbda lumea, pentru că ăia șapte milioane de alegători care l-au propulsat pe musiu Ponta īn fruntea guvernului au īnceput să se īmpuțineze. Ce mi-e neclar este cum de mai are atāta susținere după toate mizeriile pe care le-a făcut, alte guverne și prim-miniștrii au picat pentru o porcărie mică, ăsta-i īntrece pe toți.
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 1 Feb 2014, 09:43 PM) *
Nici in Canada nu e totul perfect....ma rog, am cam deviat de la subiect...

rofl.gif mwah1.gif Moncher nu sti de gluma, sau chiar nu-ti place Romania?

QUOTE(Erwin @ 2 Feb 2014, 02:29 AM) *
... Ce mi-e neclar este cum de mai are atāta susținere după toate mizeriile pe care le-a făcut, alte guverne și prim-miniștrii au picat pentru o porcărie mică, ăsta-i īntrece pe toți.

Nu este greu de inteles, PSD-isti si numai sunt urmasii comunistilor, dintre toate partidele ce se afla azi in arena politicii romanesti PSD-ul are cei mai disciplinati oameni. De ce? Pentru ca PSD-ul, prin membrii sai, a stiut sa foloseasca cel mai bine sistemul PCR (pile cunostinte si relatii). Si-a pus oamenii in posturi de conducere importante, decizionale, chiar daca erau mai prost platite sau low profile, nicunul nu a "marait" pentru osul primit. Celelalte partide au urmat cam aceiasi cale dar au fost "penetrate" de novici sau manipulatori, n-au fost atat de disciplinate ca PSD. Eu ma astept ca si la viitoarele alegeri PSD-isti sa castige multe voturi chiar daca au facut toate aceste "miscari politice" atipice pentru o democratie, alegatorii PSD-isti au inteles mesajul tovarasului Ion Iliescu despre "prajitura" rostit la putin timp de la "revolutie" in fata neonomenclaturii, fostele cadre de partid si de stat din perioada comunista. Printre alegatorii zelosi ai PSD se numara si fostii cooperatisti din vremea comunistilor, care desi traiau cu frica legii 18, au strans un cheag cu care au pornit la drum in capitalismul de cumetrie.
gigip
[quote name='Marduk' date='2 Feb 2014, 12:03 PM' post='753636']
rofl.gif mwah1.gif Moncher nu sti de gluma, sau chiar nu-ti place Romania?
Nu este greu de inteles, PSD-isti si numai sunt urmasii comunistilor, dintre toate partidele ce se afla azi in arena politicii romanesti PSD-ul are cei mai disciplinati oameni.

Multa prostie mai incape in randul pupicuristilor basisti! A vorbi,la 22 de ani de la evenimentele din decembrie despre votantii comunisti,dupa ce peste 15 ani au fost la putere asa zisii anticomunisti(CDR,PNL,PDL) este ,sigur,o mare prostie combinata cu nesimtire! Nostalgicii comunisti,aflati pe cale de disparitie,nici nu se mai prezinta la vot! Nu asteapta nimic bun de la niciun partid,fie el PSd,Pnl,PD ori altul! Votantii actuali ai PSD,mult mai numerosi decat cei ai celorlalte partide,aleg PSD-ul pentru un motiv simplu! Pesedistii fura cu 2-5% mai putin decat ceilalti! Procentele ramase din furaciuni,le folosesc pentru a demonstra ca ei au grija de saraci,le rezolva problemele vitale! Daca javrele pedeliste,cu Basescu in frunte,ar fi redus cu 3-5% furaciunile,nu ar fi taiat salariile si pensiile,nu ar fi inchis scolile si spitalele si ar fi ramas la guvernare! Cand ,voi,basistii gretosi veti intelege asta,vi se va ridica valul imbecil basist de pe ochi!
Marduk
QUOTE(gigip @ 2 Feb 2014, 12:32 PM) *
... A vorbi,la 22 de ani de la evenimentele din decembrie despre votantii comunisti,dupa ce peste 15 ani au fost la putere asa zisii anticomunisti(CDR,PNL,PDL) este ,sigur,o mare prostie combinata cu nesimtire! Nostalgicii comunisti,aflati pe cale de disparitie,nici nu se mai prezinta la vot!...

rofl.gif Mon general, pare ca ai reusit sa identifici exact situatia cu asa zisii anticomunisti, deci nu este vorba de nicio prostie combinata cu nesimtire. NOSTALGICII COMUNISTI NU SUNT PE CALE DE DISPARITIE, EI SE PREZINTA LA VOT SI SUNT SOLDATII DISCIPLINATI AI PSD-ULUI.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 2 Feb 2014, 02:03 AM) *
rofl.gif mwah1.gif Moncher nu sti de gluma, sau chiar nu-ti place Romania?

Romania imi place, din pacate acolo se face politica asa cum vedem, si asta nu ma prea atrage. smile.gif
dandanescu
...acum daca venii vorba de nostalgiile trecutului, nu se poate sa nu observam
asemanarea intre austeritatea lui Basescu si austeritatea lui Ceausescu.

asta poate sa explice de ce Basescu si-a taiat singur craca atit de eficient.

daca mergi si mai departe, inapoi in istorie,
curbele de sacrificiu din 1931-32-33 de asemenea au produs proteste semnificative.

ca sa nu o mai lungesc,
austeritatea fara consultari prelungite care sa rezulte in acord suficient cu electoratul
nu merge intr-un stat care se declara democratic.

Basescu o fi crezut ca daca face ce i se dicteaza de FMI si Germania, atunci totul e in ordine,
dar uite ca s-a inselat mult, in ce priveste austeritatea.
si asta e o lectie foarte utila de retinut. smile.gif
abis
QUOTE(dandanescu @ 1 Feb 2014, 09:37 PM) *
poate ca asta e lectia de retinut, potrivit actualelor reglementari autoritatile nu pot sa isi faca treaba bine.

Ba pot sa si-o faca daca oamenii care sunt investiti in acele autoritati vor sa si-o faca si daca sunt capabili sa si-o faca. Omul sfinteste locul...
QUOTE
daca un pilot civil isi asuma raspunderea sa procedeze cum doreste, impotriva normelor uzuale
(care ar fi sugerat sa intoarca avionul cit mai repede spre zone cu vreme mai buna)

Faptul ca avionul a cazut este, cat se poate de probabil, imputabil pilotului.

Faptul ca avionul cazut a fost gasit in mai bine de sase ore este imputabil fara indoiala autoritatilor. In frunte cu premierul.
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 3 Feb 2014, 12:26 AM) *
QUOTE
... nu se poate sa nu observam asemanarea intre austeritatea lui Basescu si austeritatea lui Ceausescu.

Despre ce austeritate vorbesti? in comunism austeritatea era impusa tuturor, cu exceptia elitei conducatoare, incepand cu esalonul 2,3,4 ... etc. toti romanii se descurcau cum puteau folosindu-se de PCR (pile cunostinte si relatii), statul la coada, frigul din calorifere, salamul cu soia, sardina in ulei, sau biscuitele cu ceai.
QUOTE
... austeritatea fara consultari prelungite care sa rezulte in acord suficient cu electoratul nu merge intr-un stat care se declara democratic.

Ori cate consultari ai avea cu electoratul, cand este vorba de austeritate, electoratul n-o sa accepte usor un nivel de austeritate, mai ales daca din zona conducatorilor politici nu "emana" faptul ca austeritatea este pentru toti, nu doar pentru unii.

dandanescu
QUOTE(abis @ 3 Feb 2014, 01:58 AM) *
Ba pot sa si-o faca [treaba bine] daca oamenii care sunt investiti in acele autoritati vor sa si-o faca si daca sunt capabili sa si-o faca. Omul sfinteste locul...


...asa si in comunism ar fi fost totul bine daca asa si pe dincolo. dar in realitate oamenii sunt asa cum sunt.
QUOTE(abis @ 3 Feb 2014, 01:58 AM) *
Faptul ca avionul a cazut este, cat se poate de probabil, imputabil pilotului.

Faptul ca avionul cazut a fost gasit in mai bine de sase ore este imputabil fara indoiala autoritatilor. In frunte cu premierul.

asta e sistemul, atita poate.
in plus in orice sistem unde vrei sa afli ce s-a intmplat de fapt ca sa corectezi,
nu incepi _niciodata_ cu acuzatiile, ca atunci
toti vor dori in primul rind sa isi acopere pozitia mai mult sau mai putin de raspundere,
in loc sa coopereze ca sa nu se repete greseala in viitor.

doar daca vrei de la inceput sa atribui greseala unuia sau altuia incepi cu acuzatiile,
dar asta inseamna ca esti mai interesat sa ataci politic pe cutarescu decit sa repari sistemul.
cel putin asa e prin alte parti, dar poate in RO e originalitate balcanica si in privinta asta.

...chiar nu a trecut prin cap celor care improasca acuzatii, sa astepte rezultatele anchetei inevitabile?
le-o fi trecut, dar vezi ca ei nu erau interesati sa repare sistemul,
ci sa arunce vina pe un adversar politic, nu-i asa? cam asa pare. smile.gif
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 3 Feb 2014, 02:21 AM) *
Despre ce austeritate vorbesti? in comunism austeritatea era impusa tuturor, cu exceptia elitei conducatoare, incepand cu esalonul 2,3,4 ... etc. toti romanii se descurcau cum puteau folosindu-se de PCR (pile cunostinte si relatii), statul la coada, frigul din calorifere, salamul cu soia, sardina in ulei, sau biscuitele cu ceai.

tot austeritate se cheama si cea de pe vremuri si cea impusa de UE prin Basescu.
inainte elita comunista era ferita, acum sunt feriti toti cei care au bani pusi de-o parte,
deoarece alternativa naturala la austeritate era inflatia,
suficienta ca sa finanteze relansarea economica, si marirea productivitatii
dar asta ar fi insemnat devalorizarea monedei,
ceea ce nu convenea celor cu rezerve monetare.

QUOTE(Marduk @ 3 Feb 2014, 02:21 AM) *
Ori cate consultari ai avea cu electoratul, cand este vorba de austeritate, electoratul n-o sa accepte usor un nivel de austeritate, mai ales daca din zona conducatorilor politici nu "emana" faptul ca austeritatea este pentru toti, nu doar pentru unii.

austeritatea nu este niciodata pentru toti, inflatia este pentru toti!

insa in Germania au fost consultari semnificative, prelungite, cu sindicatele muncitoresti,
si abia apoi cind a fost lumea lamurita si de acord cu situatia, comparind alternativele,
doar atunci s-a adoptat austeritatea (in Germania), cu ani de zile inaintea crizei europene actuale.

in alte parti unde a mers austeritatea atit de draga FMI, era dictatura, ca in Chile de exemplu.
insa UE zice ca in primul rind vrea democratie, cind citesti criteriile de convergenta. thumb_yello.gif
abis
QUOTE(dandanescu @ 3 Feb 2014, 08:30 PM) *
asta e sistemul, atita poate

Nu, "sistemul" poate mult mai mult si mai bine daca este folosit. MApN avea informatia cu privire la locul accidentului, dar nu a dat-o mai departe. Pentru ca a lipsit coordonarea intre ministere si institutii.
QUOTE
doar daca vrei de la inceput sa atribui greseala unuia sau altuia incepi cu acuzatiile,
dar asta inseamna ca esti mai interesat sa ataci politic pe cutarescu decit sa repari sistemul.

Pai Ponta a inceput acuzand (fara motiv) STS-ul... smile.gif
QUOTE
tot austeritate se cheama si cea de pe vremuri si cea impusa de UE prin Basescu

Pe vremea aia era criza economica: veniturile statului, din cauza scaderii economice, scazusera si ele foarte mult. Putea statul, in conditiile in care avea bani mai putini, sa plateasca aceleasi salarii ca inainte? Ori sa le mareasca? Nu poti plati mai mult decat incasezi.

Dar noroc ca s-a terminat cu austeritatea, acum da Ponta bani ca un padisah (ca doar se apropie niste campanii electorale)

http://www.gandul.info/financiar/guvernul-...rioada-12012840
abis
Si uite, dandanescu, ca mai sunt si altii care considera ca aia din guvern poarta o mare parte din vina

http://www.mediafax.ro/social/procuror-in-...nistri-12020425
turbo trabant
QUOTE(dandanescu @ 3 Feb 2014, 09:46 PM) *
insa in Germania au fost consultari semnificative, prelungite, cu sindicatele muncitoresti,
si abia apoi cind a fost lumea lamurita si de acord cu situatia, comparind alternativele,
doar atunci s-a adoptat austeritatea (in Germania), cu ani de zile inaintea crizei europene actuale.

ce imi plac pareorelogii.

daca te referi la reforma hartz 4, n-a fost nici o discutie. socialistul de la putere in acel moment , nea schroeder a promis marea cu sarea in campanie si cum s-a vazut ales a taiat fara nici o consultare.

dar reforma aia (ca a fost ultima in germania) nu a avut nici o legatura cu criza actuala ci doar cu decaderea motorului economic german in anii '90.
abis
[offtopic]

Turbo!!! smile.gif

Poate nu ai sa crezi, dar chiar mi-a fost dor de tine! thumb_yello.gif

[/offtopic]
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 3 Feb 2014, 08:46 PM) *
QUOTE
tot austeritate se cheama si cea de pe vremuri si cea impusa de UE prin Basescu.

blink.gif Adica tot Basescu e de vina ca Romania a acceptat conditiile UE, ca stat membru?! Am avut impresia, dar poate mi s-a parut ca ai comparat austeritatea lui Ceausescu cu cea a lui "Basescu" ("nu se poate sa nu observam asemanarea intre austeritatea lui Basescu si austeritatea lui Ceausescu") Pe vremea lui Ceausescu, daca ai trait aici in Romania, nu trebuia sa uiti ca austeritatea a inceput sa se faca simtita dupa cutremurul din '77 culminand cu vizita lui Ceausescu in Corea de Nord. Ceausescu & Elena ca doi olteni chibzuiti au decis totul pentru romani, acompaniati fiind de academicieni si oameni de stiinta, care inca mai mananca o pensie nesimtita, dupa "munca" depusa in acele timpuri. De la cantitatea de paine, zahar, margarina, branza, ulei etc. totul era dat romanului stiintific, bineinteles cu cozile de rigoare, bancurile spuse cu sfiala si soptit, delatiunile cu teme hilare etc. Eu nu pot compar cele doua austeritati, una, ce-a a lui Boc s-a dorit sa fie inteleasa, iar Boc a promis ca se va revenii la salariile ce au fost diminuate si alta, cea a lui Ceausescu & Elena carora nu le pasau daca romanii au ce manca, nu pentru ca ar fi stiut ei exact catmananca romanii, ci pentru ca asa erau informati de cei din anturaj.
QUOTE
austeritatea nu este niciodata pentru toti, inflatia este pentru toti!

Cel putin la nivel declarativ, in occident austeritatea este pentru toti, iar cand se vorbeste acolo de austeritate ministerele nu sunt scutite, si-si cumpara masini noi, nu-si renoveaza si restaureaza sali de relaxare SPA-uri etc. Cred ca in Germania austeritatea a fost, cel putin imediat dupa WW2, bine inteleasa atat de popor cat si de guvernanti, mai ales decatre acestia.



QUOTE(abis @ 4 Feb 2014, 11:57 AM) *
...MApN avea informatia cu privire la locul accidentului, dar nu a dat-o mai departe. Pentru ca a lipsit coordonarea intre ministere si institutii....

Moncher nu ti se pare ca discutia asta pe tembeliziuni, despre accidentul asta nefericit, despre eroi, raniti, morti si vinovati este atent sustinuta de cei care nu vor ca romanii sa realizeze ce inseamna codurile astea noi? Mie mi se pare, cu scuzele de rigoare, ca intrarea noului cod penal in vigoare este mai grav, decat moartea lui Iovan si a Aurei. Ponta arunca pisica in curtea fostului guvern Boc, in carca UE si a lui Basescu dar uita sa-i informeze pe romani cine a fost seful comisiei parlamentare care a scos codul respectiv. Codurile merg inainte, isi fac efectul mai bine ca legea amnistiei, scapa atat infractorii de rand, borfasii, cat si evazionistii si coruptii.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.