Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Victor Ponta
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
cocosel
QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Jul 2012, 12:10 PM) *
Bingo! Asta era veriga ce imi lipsea mie! Destabilizam si noi mai cu talent?

Dar e bine ca ramane Base, cursul revine la normal iar, institutiile statului vor lucra democratic, cum ne-au obisnuit! ohyeah.gif



Cucu iauzi ia aici declaratie recenta...Viktor Orban: "Sper că nu va fi nevoie de instaurarea unui nou sistem în locul democraţiei.Coeziunea naţională nu este o chestiune de voinţă, ci una de forţă. Ceea ce poate funcţiona în ţările scandinave, unitatea, la noi, un popor semiasiatic, trăieşte prin forţă. Acest lucru nu exclude consultarea, dezbaterea sau democraţia, dar o forţă centrală este necesară" ... Aoleuuu!!! LA ce s-o referi cu forta aia..rofl.gif
Parca si Marinarul spunea ceva cu statul de drept... o fi flacara aia care se stinsese aseara? rofl.gif


In fine acum fara glume cheia este in Nabucco si South Stream... thumb_yello.gif

Am uitat si de uniunea vamala Rusia Kazahstan Belarus...la care viseaza si Ungaria...curand vom visa si noi. rofl.gif


Am luat aur la tir! woot_jump.gif
abis
Ponta ridica steagul alb?

"Mi-am invatat lectiile din aceasta perioada"
"Nu voi cauta confruntarea cu Traian Basescu"
"Toata lumea va pierde daca vom continua lupta".


Sau este doar o strategie?
gigip
In niciun caz! Respecta doua principii de bun simt:desteptul cedeaza in fata prostului ori,sa nu te pui la mintea nebunului!
Cucu Mucu
QUOTE(gigip @ 30 Jul 2012, 03:44 PM) *
In niciun caz! Respecta doua principii de bun simt:desteptul cedeaza in fata prostului ori,sa nu te pui la mintea nebunului!


In niciun caz!

Joaca rolul "nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i miroase" pentru tante ue. Urmeaza ceva cu-adevarat nasol...
Marduk
QUOTE(abis @ 30 Jul 2012, 01:43 PM) *
....Orban nu a facut nimic ilegal....

Victor Orban s-a comportat exact ca un grof ungur care le atrage atentia iobagilor olahi, sasi si maghiar, de pe domeniul sau, ca-i mai bine sa-i lase pe altii sa decida ceea ce e bine pentru ei. "Le urez românilor, dar şi (etnicilor) maghiari care trăiesc aici, să ia decizia corectă, aşa cum ar fi să nu ia nicio decizie"
Michelle
Premierul Victor Ponta a declarat că va face tot posibil să nu mai interfereze cu Traian Băsescu dacă acesta va reveni la Palatul Cotroceni şi că nici măcar nu va mai participa la şedinţele CSAT, spunând că, dacă sunt documente importante, Băsescu poate să i le transmită spre semnare, scrie rtv.net.


Ponta spune că nu va mai discuta la telefon cu Băsescu şi nici nu va mai participa la şedinţele CSAT

El a spus totodată, la RTV, că nu va mai avea nicio discuţie telefonică cu Băsescu şi că îl va lăsa pe acesta să participe la reuniunile Consiliului European, conform deciziei Curţii Constituţionale

"Nu îl voi împiedica pe preşedinte să îşi exercite atribuţiile constituţionale şi nu îl voi bloca în activitate, dar pur şi simplu nu îl voi legitima. Voi face tot posibilul să nu mai interferez, vreau să stau cât mai departe de el. Nu poţi să fii preşedinte bazat pe fantome, nesusţinut de nimeni", a spus Ponta.

Premierul a precizat că îl va lăsa pe Băsescu să participe la reuniunile Consiliului European, aşa cum a decis Curtea Constituţională, deşi consideră în continuare că acesta va merge la Bruxelles doar "în plimbare", deoarece nu se bazează pe sprijinul Guvernului şi al Parlamentului.

Atenţionat că în Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) sunt decizii care trebuie luate împreună, Ponta a răspuns că "nu prea se vorbeşte mare lucru, vorbeşte Băsescu singur"


sursa:Romania libera


Spuneti si voi daca e normal la cap!
abis
Mda, una sunt declaratiile "pentru export" si altele "pentru intern"

Inca nu s-a prins ca in lumea in care traim nu merge cu trucuri de genul asta. Dupa aia o sa se planga iarasi ca Basescu si Macovei il denigreaza...
Erwin
Nașpa rău. Benzina și motorina s-au scumpit din cauza căderii leului. Vor urma scumpiri în lanț la produsele de bază. Chiar dacă leul își revine, prețurile rămân acolo. Probabil o să dea vina pe secetă, nicidecum pe incompetență... blink.gif
abis
Ponta pe FB:

De aseara sunt impreuna cu familia si copiii pe litoralul romanesc, impreuna cu Daniel Constantin si familia sa.
Dupa o lunga perioada extrem de agitata, am profitat de aceste momente putin mai linistite pentru a-mi duce copiii, Irina si Andrei, la mare


Bine, sa nu comentam ca ieri acelasi Victor Ponta le cerea miniştrilor sa-si amâne vacanţa pentru anul viitor deoarece Guvernul are probleme importante de rezolvat în perioada următoare. Sa remarcam numai ca omul e linistit, bravol lui. Nu e seceta, nu e criza, totul e rezlvat. laugh.gif
Erwin
Semnalul este că NU s-a mai dus în Dubai cu prietenul lui Sebastian Ghiță.
turbo trabant
Ce papagal ordinar e Victoras

http://www.realitatea.net/surse-peste-3-mi...campaign=trkweb

Si ce promitea el si cu pizdeea de crin lui barosu ca nu vor face.Oh well era nevoie de un razboi civil pe ritm de manele.
Marduk
Stimabililor nu-l subestimati pe Victor Viorel Ponta, deocamdata este pe cai mari, daca-i iese lovitura asta de stat va devenii cel mai puternic om din Romania actuala, asa cum se prezinta situatia, o anormalitate devenita normalitate, situatia domnului V.V.Ponta este inca buna, demonstreaza ca nu degeaba a luat lectii de debate, cunoaste perfect limbajul de lemn in care tovarasul Iliescu l-a meditat, vorbeste mult, tot ce spune pare o colectie de fraze culte, dar nimeni nu intelege nimic, mai ales "pulimea" care ramane gura casca, considerand ca V.V.Ponta e la fel ca popa al batran pe care nu-l intelege nimeni cand vorbeste de vrerea Domnului. Dar sa revenim la subiect, V.V. Ponta, tanarul acesta are sansa sa primeasca ceva pe care nu cred ca-o poate duce de unul singur, PUTEREA ABSOLUTA, am mai vorbit despre asta. In cazul in care CCR decide sa valideze referendumul, Traian Basescu pleaca pe mare, cred ca abia asteapta, Crin Antonescu va avea zilele numarate din momentul in care Basescu paraseste oficial Cotroceniul. Lupta cea mare urmeaza in sanul USL pentru ca eu nu pot sa cred ca PSD-ul este pregatit sa imparta puterea cu liberalii. Sa vedem ce va urma, ce motive va gasi USL-ul in cazul in care CCR va invalida referendumul, pentru a contra orice initiativa a presedintelui Basescu or ce solutii va gasi Basescu pentru a evita o noua suspendare, un alt referendum, ca abia ne-am invatat ce si cum e cu listele astea, cu votul multiplu etc.
fiatlux
sunt in silenzio stampa ! ca nu-mi pasaaaa ! ulala.gif ulala.gif ulala.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 20 Aug 2012, 01:57 PM) *
.... era nevoie de un razboi civil pe ritm de manele.

Nici vorba moncher e doar o evolutie fireasca a DEMOCRATIEI ORIGINALE, de la mineri la rezervisti, de la maciuci si furtune de cauciuc la megafoane si trante cu procurorii si politistii vanduti dictatorului Traian Basescu, pardon ca nu mai este el la butoane, asa ca daca domnul "colonel" decide ca trebuie sa dea chept cu organilii astea este acum sub conducerea USL-lui. O sa fie o lupta interesanta, de genul "si da-i trage-i neicusorule ...." rofl.gif
turbo trabant
Minerii au imbatranit, si-au facut sindicat si acum protesteaza.

Miscarea revolutionara a prozacului.
Marduk
Victor Viorel Ponta inca detine controlul "afacerii", sa vedem daca si cum va scapa de colegul Crin Antonescu. Va coabita Victor Viorel Ponta cu Traian Basescu pentru a strange oarece avantaj politic pana la alegerile din toamna? Aceasta varianta a coabitarii nu pare a fi pe placul lui Crin Antonescu si nici a baronilor de orice orientare politica ar fi dar cu dosare "politice" la DNA. Personal ma astept ca Antonescu sa fie debarcat de PNL, nu de catre Fenechiu si cei din gasca sa, dar de cei care inca mai cred in valorile liberale. In cazul in care Victor Viorel Ponta scapa de amicul Crin, PSD-ul ramane singurul si marele aranjor al alegerilor din toamna, profitul ar fi enorm pentru partidul tovarasului Iliescu, ar pune mana pe o tara intreaga, "prajitura" la care se tot referea tovarasul Iliescu la intalnirea cu cadrele din armata imediat dupa "revolutie", o noua clasa sociala avuta ar urma sa fie curatata, spalata de orice fel de suspiciune de coruptie, "principele" va iesi din cantonamentul de la Jilava mai bogat si mai slab, pregatit sa devina no one in PSD. Un singur lucru s-ar putea sa-l dezechilibreze pe Victor Viorel Ponta din echilibristica sa, CHELTUIELILE, care l-a acest moment sunt suportate de cei cativa moguli cu dosare "politice" dar care nu au obtinut profitul scontat in urma votului "pulimii" si a "defectiunilor" din CCR. Ponta mai are o singura carte de jucat, numirea ministrului justitiei, daca nici asta nu-i iese, poate sa se pregateasca de raliuri pentru tot restul vietii.

P.S. Ma gandesc ca Traian Basescu i-ar putea da o mana de ajutor in acceptarea numirii Monei Pivniceru in functia de ministru al justitiei, tot ii place marinarului aceasta moldoveanca apriga, asa ca n-ar fi exclus sa traim intr-o coabitare din care toti sa fie multumiti.
Erwin
În cazul ăsta însăși cuvântul "coabitare" va trebui reinventat! Vor muri cu băsescu de gât! tongue.gif
Marduk
Victor Viorel Ponta are nevoie de "linistea" de care s-a folosit si mentorul sau Adrian Nastase Pentru a domina realmente, fara probleme, liderii PSD, USL, trebuie sa puna botnita presei libere.
Marduk
Victor Viorel Ponta este un ticalos si un mincinos ordinar. Daca va aduceti aminte in primele zile cand se vorbea despre cresterea taxelor si impozitelor locale, Ponta a iesit pe la tembeliziuni si ne-a spus ca nu este obligatoriu sa se cresca aceste taxe, c-a fost obligat de lege sa ia decizia respectiva si ca nu toti primarii sunt obligati sa creasca taxele si impozitele locale. Ce zice domnul V.V. Ponta azi:"Dacă nu se măresc taxele nici nu mai vin cei 16% de la bugetul de stat. Nu numai pentru domnul Boc, care e în opoziţie, ci şi pentru primarii noştri". Cu doua zile in urma pe la ora 21:00 fix l-am urmarit pe V.V. Ponta la tembelizor, am incercat sa gasesc un prim ministru care a renuntat la razbunari, la sicane, la intepaturi, care a inteles sa coabiteze cu firava opozitie care a mai ramas in aceasta tara. In realitate V.V. Ponta inteapa mai rau ca o albina, cred ca nu trec doua fraze din exprimarea domniei sale fara sa nu atace, sa nu intepe sa nu fie caustic cu vreun politician amarat care a avut nesansa sa fie in opozitie. V.V. Ponta nu exclude nici candidatura la presidentie, a spus ceva de genul ca n-ar fi politician daca ar renunta la aceasta idee. Cu alte cuvinte frate-mi esti Crin dar daca-i vorba de presidentie ma mai gandesc. Mult om fi pacatuit noi romanii dar nu cred ca suntem atat de pacatosi incat sa meritam un astfel de premier, care una vorbeste dimineata cand se scoala si alta face cand ia micul dejun.
abis
QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2013, 04:02 PM) *
Victor Viorel Ponta este un ticalos si un mincinos ordinar.

Abia acum ti-ai dat seama? unsure.gif rofl.gif

gigip
Ticalosul ala mincinos si ordinar,a luat ,personal ,peste 70% din voturile gorjenilor! Cu partidul si aliatii lui,a urinat pe clanul mafiot basiost,i-a scos din politica romaneasca si,in curand ii va scapa pe romani de piaza rea a romanilor de 8 ani,Intaiul Demis al tarii! Asa sunt romanii(in mintea proasta si handicapata a unora!),prosti si tampiti care voteaza un mincinos si un ordinar sa le conduca destinele,sa-i scoata din nenorocirile pe care le-au comis incompetentii si hotii basisti!
turbo trabant
QUOTE(gigip @ 9 Jan 2013, 07:31 PM) *
Ticalosul ala mincinos si ordinar,a luat ,personal ,peste 70% din voturile gorjenilor!

Ce inseamna raspunderea civica gorjeana!
Marduk
QUOTE(abis @ 9 Jan 2013, 05:13 PM) *
Abia acum ti-ai dat seama?

Am tot incercat sa ma conving ca nu este asa, eu tot trag speranta, increderea in tinerii politicieni. Am crezut ca pana la urma daca tot a castigat alegerile, poate ca merita putina pasuire sa-si puna ideile in practica, programul politic etc. dar m-am inselat si cred ca in cele din urma tot mai multi romani vor realiza ca acest om, V.V. Ponta este o nulitate zambitoare si razbunatoare, fara perspectiva in politica. Din nefericire acest V.V. Ponta nu realizeaza ca a administra o tara nu-i tot una cu un concurs debate, unde poate sa-si atace adversarii fara repercursiuni pentru cei aflati in sala pe post de spectatori, in acest caz poporul roman.
abis
QUOTE(gigip @ 9 Jan 2013, 06:31 PM) *
Ticalosul ala mincinos si ordinar,a luat ,personal ,peste 70% din voturile gorjenilor!

Adica din voturile celor prezenti la urne.

Iar aia cati or fi fost, da, au votat un mincinos. Bietii oameni nu-i cunosc adevarata fata a escrocului. Nu ai comentat nimic despre "pirueta" pe care a facut-i vis-a-vis de FMI, am scris putin mai sus...

Iata alta intoarcere ca la Ploiesti, nu degeaba este el copylot:

- in 12 aprilie 2012 Ponta acuza guvernul MRU ca urmareste "insterese straine" permitand desfasurarea unor studii de fezabilitaet privind identificarea rezervelor de gaze de sist

- in 27 aprilie 2012 este aprobata in Parlament motiunea de cenzura impotriva guvernului MRU, in care este acuzat (printre altele) ca a acordat Chevron permisiunea sa prospecteze in Romania pentru a identifica rezervele de gaze de sist

- in 3 mai 212, in programul de guvernare cu care s-a prezentat in parlament, Ponta anunta un moratoriu privind exploatarea gaselor de sist
---------
- in 18 decembrie 2012: Ponta spune ca negocierile cu Chevron privind explorarea gazelor "raman o zona de interes"

- in 20 decembrie 2012: Programul de guvernare al Guvernului Ponta 2 enumera demararea actiunilor de explorare pentru identificarea zacamintelor de gaze de sist drept una dintre prioritatile din sectorul energetic ale guvernului

- in 5 ianuarie 2013: Ponta anunta ca "ideea gazelor de sist trebuie tratata serios pozitiv". si in continuare mai zice ca: "Sa ne gandim ca Romania plateste in continuare cel mai mare pret pentru gaz fata de Bulgaria, Ungaria, Polonia etc. Nici nu mai vorbesc de Statele Unite care au ajuns exportatori de gaze datorita exploatarii gazelor de sist."

Ei, iti place?! A sucit-o cu FMI-ul, impozitul diferentiat pe care l-a anuntat nu se mai aplica, acum vrea sa bage forfetarul lui Boc pe care atat l-a criticat, a intors-o cu gazele de sist si face acum ce voia sa faca Ungureanu in urma cu 9 luni... Dar nu e mincinos, nu, daca l-au votat amaratii din Gorj inseamna ca spune adevarul. Si nici nu a copiat vreodata ceva in viata lui ("pacatul" cel mai mic pe care il are...)

Macar de-ar face in continuare ceea ce ar fi facut MRU...
gigip
[quote name='abis' date='10 Jan 2013, 03:02 AM' post='744576']
Am postat de aproape 6 luni! Spre deosebire de propagandistii basisti,eu,gigip,nu voi lua apararea lui Ponta ,Antonescu,a USL-ului ori a altcuiva! Daca tu si talibanii basisti aveati ,macar un milimetru dreptate,Basescu si PDL-ul ar fi castigat alegerile locale,referendumul,alegerile parlamentare! Cum tot ce s-a intamplat in ultimul an in Romania,incepand cu demiterea guvernelor conduse de catre slugile lui Basescu,Boc si MRU,continuand cu dezastrul de la locale ,de la referendum si ,mai ales,de la parlamentare a fost un succes total pentru Ponta(cel ordinar si mincinos!),cei care mai delireaza,mai mint cu privire la el,au o problema ! Sunt ori mincinosi,prosti ori sunt dusi cu caputu'!
Daca Ponta,Antonescu ori USL-ul ii vor nemultumi pe romani,vor fi taxati de catre ei,inclusiv prin manifestatii de strada precum cele antibasiste! Acum,nu e cazul! Aveti putintica rabdare,nestimabililor!
Ca lucrurile stau asa cum zicem noi ,romanii liberi,o dovedeste lupta crancena declansata intre ramasitele liderilor PDL! Cezar Preda cere excluderea imediata a lui Sever Voinescu din PDL iar acesta il ataca dur! Stati pe aproape,in PDL se ascut armele ,e noaptea cutitelor lungi!
kikki dee
asta asa ca sa ne radem si noi putin: vorbim de omul Ponta un om care a copia doar un pic la fel cum si-a inselat si nevasta doar un pic.

Daciana si Victor Ponta s-au cunoscut la partidul (PSD) din care amandoi fac parte, au devenit buni prieteni, iar apoi s-au indragostit, desi in acea perioada Victor era casatorit, iar Daciana avea o relatie cu un voleibalist. stiti unde s-au casatorit ... da? sa ne fie clar s-au cununat civil la ambasada Romaniei din Beijing, si a fost un eveniment restrans, la care au participat doar cativa prieteni buni.
turbo trabant
QUOTE(kikki dee @ 10 Jan 2013, 11:09 AM) *
Daciana si Victor Ponta s-au cunoscut la partidul (PSD) din care amandoi fac parte, au devenit buni prieteni, iar apoi s-au indragostit, desi in acea perioada Victor era casatorit, iar Daciana avea o relatie cu un voleibalist. stiti unde s-au casatorit ... da? sa ne fie clar s-au cununat civil la ambasada Romaniei din Beijing, si a fost un eveniment restrans, la care au participat doar cativa prieteni buni.

O sa va explice dana grecu si antenele ca fosta nevasta era basista.....

Culmea e ca o sa si credeti asta, mai ales ca e si un copil la mijloc pe care ponta nu prea l-a recunoscut.
abis
QUOTE(gigip @ 10 Jan 2013, 08:33 AM) *
Daca tu si talibanii basisti aveati ,macar un milimetru dreptate,Basescu si PDL-ul ar fi castigat alegerile locale,referendumul,alegerile parlamentare!

Lasa ca in urma cu niste zeci de ani si nazistii au castigat alegerile si inca pe cale legala... Faptul ca ai castigat niste alegeri nu inseamna ca ai dreptate, ci ca ai reusit sa prostesti destui, nimic mai mult...

Nu mi-ai raspuns la intrebare: daca Ponta a spus in campanie una, si dupa alegeri face alta, inseamna sau nu ca e mincinos?

QUOTE
Stati pe aproape,in PDL se ascut armele ,e noaptea cutitelor lungi!

Din punctul meu de vedere, si nu o spun prima oara, PDL trebuie sa se scindeze, insa despre asta vorbim, daca ai chef, pe alt topic, aici subiectul e Ponta, nu PDL

edit: kikki dee, pe mine nu ma prea intereseaza viata privata a lui Ponta, e treaba lui daca isi inseala nevasta, nu e treaba mea... Ma intereseaza doar activitatea politica, nu ce face in pat...
Marduk
QUOTE(kikki dee @ 10 Jan 2013, 10:09 AM) *
.... desi in acea perioada Victor era casatorit, iar Daciana avea o relatie cu un voleibalist. stiti unde s-au casatorit ...


QUOTE(abis @ 10 Jan 2013, 01:55 PM) *
... pe mine nu ma prea intereseaza viata privata a lui Ponta, e treaba lui daca isi inseala nevasta, nu e treaba mea...


kikki dee atrage atentia asupra uni punct sensibil din viata privata a domnului V.V. Ponta. daca analizam aceasta dragoste PSD-ista, vom constata ca n-a fost decat o casatorie din interes. V.V. Ponta a lasat in urma un copil, o sotie o familie lipsita de perspectiva, ce nu corespundea ambitiilor sale politicie, sau ale celor care mizau pe capacitatea sa de a deveni la un moment dat o personalitate dedicata intereselor partidului, grupului, clanului din care fac parte atat domnia sa cat si Daciana. Este interesant, viata privata a unui om politic poate spune multe despre omul respectiv, tocmai de aceea viata particulara a multor oameni politici este tinuta la "secret" urmand ca peste ani "pulimea" sa afle ca de fapt personajul era un ratat d.p.d.v social dar corespundea scopului, interesului partidului, grupului care l-a sprijinit.
abis
QUOTE(Marduk @ 10 Jan 2013, 03:17 PM) *
kikki dee atrage atentia asupra uni punct sensibil din viata privata a domnului V.V. Ponta. daca analizam aceasta dragoste PSD-ista, vom constata ca n-a fost decat o casatorie din interes

N-as vrea sa incep sa il apar pe Ponta... smile.gif

Eu zic sa ne limitam la criticarea activitatii politice, nu avem de unde sa stim ce este in sufletul omului. Poate ca tine cu adevarat la Daciana, poate ca e interesul la mijloc, nu am de unde sa stiu si nici nu afecteaza in vreun fel ori in altul pe vreun alt cetatean din tara asta. In schimb, ne afecteaza pe toti deciziile politice pe care le ia. Hai sa nu ne coboram la nivelul unora ca March sau gigip...
Marduk
Nici eu nu vreau sa-i iau apararea lui V.V. Ponta dar pe acest topic putem sa ne dam cu parerea si despre omul Ponta nu numai despre premierul V.V. Ponta. Exista trasaturi ale indivizilor care odata ajunsi persoane publice, cauta sa-si ascunda comportamentul de opinia publica, or s-a constatat ca daca opinia publica ar fi stiut de aceste trasaturi comportamentale, istoria ar fi fost alta. V.V. Ponta poarta o masca, pe care si-a facut-o singur sau i-au facut-o altii, omul ascunde ceva care imi scapa, este prea incoerent pentru un om politic, pentru un premier. Ultima prostie a fost afirmatia din sedinta de guvern fata de Grapini, ceva de genul: "ajutati-ma sa explic legea forfetarului sau renunt la ea" S-a iscat un murmur, zambete, mustaceli printre ceilalti ministri, de-ai fi crezut ca mai e putin si-o ia la palme pe Grapini. Dar eu am vazut altceva in aceste zambete, ochiade, mustaceli, am vazut dezinteresul fata de ceea ce cred ceilalti, analistii, presa, "pulimea" etc. nu conteaza, totul se desfasoara conform unui plan miutios, bine pus la punct in care V.V. Ponta are doar rol de actor principal. E ceva ascuns in toata aceasta atitudine ambigua, in toate declaratiile si contradeclaratiile facute de V.V. Ponta, de demnitarii acestui guvern, eu cred ca totul are ca scop imbalmajirea celor care chiar asteapta ceva de la acest guvern, secretizarea oricaror actiuni certe, lipsa de predictibilitate etc. sunt facute doar cu un singur scop, profitul este rezervat doar celor care cunosc ce se va intampla de fapt.
gigip
[quote name='abis' date='10 Jan 2013, 01:55 PM' post='744590']
Lasa ca in urma cu niste zeci de ani si nazistii au castigat alegerile si inca pe cale legala... Faptul ca ai castigat niste alegeri nu inseamna ca ai dreptate, ci ca ai reusit sa prostesti destui, nimic mai mult...

Constat,cu regret ca dupa dezastrul suferit de catre idolul tau in alegeri si la referendum,ai imbratisat,cu entuziasm,teoriile comunisto-bolsevico-naziste! Sa afirmi ca acei peste 60% dintre romanii care au votat USL-ul in alegeri sunt prosti si s-au lasat mintiti de catre Ponta,te descalifica ,definitiv si te coboara mult sub nivelul prietenului tau care posteaza tot felul de bazaconii pe forum!
PS:Ai spus ca nu te cobori la nivelul meu! Ai dreptate,tu si toata familia ta,inclusiv judecatoarea,trebuie sa faceti ALPINISM sa ajungeti la nivelul meu,social,financiar ori intelectual! Pentru nesimtirea pe care o folosesti ,total nemotivat,precum alti doi dobitoci de la Han,impotriva mea,nu voi mai lua in seama jegoasele tale atacuri la persoana mea! Cu multa scarba si sictir,gigip!
Marduk
QUOTE(gigip @ 10 Jan 2013, 04:14 PM) *
... acei peste 60% dintre romanii care au votat USL-ul in alegeri...

Mon general, chiar au fost 60% dintre romani? mai fa niste calcule ca mie nu-mi iese procentul asta, poate gresesc dar afirmatia domniei tale este cat se poate de clara "60% dintre romani care au votat". Eu as impartii acest 60% intre PSD ,PNL ceva PC si UNPR iar cand fac imparteala asta sunt convins ca nu toti cei 60% au votat un program politic, o doctrina SOCIAL-LIBERALA, nu cred ca acesti 60% chiar erau convinsi ideologic, mai degraba cred ca au avut creierele spalate de Antene si o ura nedefinita, nexplicata, animalica, impotriva lui Basescu a PDL-ului.
abis
QUOTE(Marduk @ 10 Jan 2013, 03:50 PM) *
Exista trasaturi ale indivizilor care odata ajunsi persoane publice, cauta sa-si ascunda comportamentul de opinia publica, or s-a constatat ca daca opinia publica ar fi stiut de aceste trasaturi comportamentale, istoria ar fi fost alta.

Depinde....

Circula pe net mai demult:

Este timpul alegerilor pentru funcţia de preşedinte al lumii, iar tu ai drept de veto, adică votul tău ar decide cine să fie ales. Iată şi detaliile despre cei trei candidaţi:

Candidatul A are legături cu nişte politicieni corupţi şi se bazează pe conjuncţia astrelor. A avut două relaţii extraconjugale. Fumează foarte mult şi bea intre 8 şi 10 pahare de martini pe zi.
Candidatul B a fost dat afară din funcţie de două ori, doarme pâna la amiază, a fumat opiu în tinerete şi bea un sfert de litru de whisky în fiecare seară.
Candidatul C este sportiv medaliat şi erou de război. Este vegetarian, bea bere ocazional şi nu a avut niciodată relaţii extraconjugale.

Dintre aceşti trei candidaţi tu pentru cine ai opta?
Alege şi apoi citeşte raspunsurile de mai jos.















Candidatul A este Franklin D.Roosevelt.
Candidatul B este Winston Churchill.
Candidatul C este Adolf Hitler...


Acum, nu ca as vrea sa-l compar pe bietul Ponta cu vreunul dintre cei trei... Dar pur si simplu mi se pare deplasat sa-i scormonim prin cearcefuri. Are destule bube de criticat in activitatea politica; daca as fi multumit de politica pe care o face, putin m-ar interesa ce amantlacuri are ori a avut



QUOTE(gigip)
Sa afirmi ca acei peste 60% dintre romanii care au votat USL-ul in alegeri sunt prosti si s-au lasat mintiti de catre Ponta


Ia mai vezi-ti tu de lungul nasului si mai lasa obrazniciile. Nu a spus nimeni pe aici ca toti cei care au votat USL-ul sunt prosti. Daca nu intelegi ce scriu altii, mergi la niste cursuri de alfabetizare, dupa Academia de Militie s-ar putea sa fie cazul.
QUOTE
trebuie sa faceti ALPINISM sa ajungeti la nivelul meu,social,financiar ori intelectual!

Militian manelist si pesedist, te lauzi cu banii si cu valoarea, dar trebuie sa mai pui mana pe o carte de gramatica rofl.gif
QUOTE
Cu multa scarba si sictir,gigip!

Cu multa scarba si sictir, gigip!
turbo trabant
QUOTE(gigip @ 10 Jan 2013, 05:14 PM) *
Constat,cu regret ca dupa dezastrul suferit de catre idolul tau in alegeri si la referendum,ai imbratisat,cu entuziasm,teoriile comunisto-bolsevico-naziste! Sa afirmi ca acei peste 60% dintre romanii care au votat USL-ul in alegeri sunt prosti si s-au lasat mintiti de catre Ponta,te descalifica ,definitiv si te coboara mult sub nivelul prietenului tau care posteaza tot felul de bazaconii pe forum!

Avand in vedere ca 60% dintre romani ti-au adus partidul din care faci parte si pe tine la "putere" , dandu-ti liber la jigniri si mitocanii, as spune ca "prosti" e un eufemism.

Acum sa o bagi pe aia "ciocu mic ca noi suntem la putere". Si cauta cu disperare prin baza de date a militiei trabanturi tunate si hartuieste basistii aia de proprietari. ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 10 Jan 2013, 08:50 PM) *
Depinde....

Da, depinde cand afli despre comportamentul personalitatilor respective. Daca aceste apucaturi nu au fost dezvaluite publicului in momentul alegerii acestora ci dupa 50 de ani, atunci nu mai este relevanta scotocirea prin "cearsafurile" nici unui politician, pentru ca nu mai discutam de scotocire ci de istorie. Din nefericire cetatenii afla tarziu pe cine au votat de fapt, pentru multi chiar nu mai este important, probabil ca sunt morti, in urma actiunilor acestor oameni "bolnavi" care ajung sa ne conduca. Cred totusi ca se pot trage oarece concluzii despre un om, analizandu-i comportamenul intim, brut, "necizelat" de masca impusa de societate, religie etc.
Marduk
Vorbeste lumea prin targ cum ca discursul premierului ar fi fost bun, sau foarte bun, ca premierul nu s-a folosit de sintagme de genul "greaua mostenire", "o tara pustiita" etc. Daca cineva isi inchipuie ca V.V. Ponta a facut asta natural, fara un scop anume se insala, asa cum insusi V.V.Ponta se insala pe sine insusi. Premierul s-a ferit sa foloseasca cuvinte grele in acest discurs doar pentru ca era primul sau discurs important de la investitura, iar domnia sa stia, sau macar consiliarii domniai sale, ca astfel de discursuri au oarece impact in media internationala. Discursul in opinia mea este in contradictie totala cu cele declarate de V.V. Ponta pe la tembeliziuni, mai pe romaneste, arata ca un butoi de fecale uns cu miere pe la suprafata. Asta ma face inca odata sa afirm ca premierul V.V.Ponta este un ipocrit perfect, un om scolit in salile de debate unde ai sau nu argumente te asiguri ca asistenta a inteles ceva din ceea ce ai vrut sa spui. Problema premierului, omului V.V. Ponta, si a celor care il "consiliaza" este ca vorbele domniei sale nu au acoperire in realitatea cotidiana, mai exact, NU SUNT BANI, iar masonii de la BNR, slava Domnului nu dau drumul la tiparnita. Aici apare contradictia care, in opinia mea va duce la disparitia acestei STRUTOCAMILE, USL, una este sa vrei si alta este sa poti. Programul de guvernare al USL este un amalgam mestecat la foc mocnit, dependent de prea multe variabile ca sa fie un succes, sunt la mijloc, cel putin teoaretic, doctrine care sunt in contradictie istorica. Una este sa construiesti ceva in doctrina liberala si alta in social democratie, socialism. Daca cineva imi poate explica cum se pot intelege cele doua ideologii contradictorii, in construirea unui program de guvernare, teoretic cel putin, sunt gata sa ascult.
gigip
. Daca cineva imi poate explica cum se pot intelege cele doua ideologii contradictorii, in construirea unui program de guvernare, teoretic cel putin, sunt gata sa ascult.
[/quote]
Daca ai da copacul la o parte,ai vedea padurea! Romanii simpli nu sunt interesati,deloc de ideologii,fie ele liberale,populare ori socialiste! Ei nu sunt nici liberali,nici populari,nici socialisti! Vin,odata la 4 ani si voteaza dupa cum ii duce (sau nu!) capul!
Atat timp cat guvernantii,indiferent care ar fi ei,de stanga,de dreapta ori de centru nu le taie salariile ori pensiile,nu-i umilesc si nu le fura veniturile,nu-i intereseaza cine si cum conduce tara! Ei vor sa fie lasati in pace,sa-si obtina si sa-si cheltuiasca veniturile asa cum vor,nu sa le fie TAIATE ILEGAL SI DISCRETIONAR DREPTURILE! Toti cei care au guvernat Romania ,din '89 pana in 2010,chiar daca nu au facut minuni,au stiut un lucru:sa nu le incalce drepturile legale ale romanilor doar pentru a avea ce sa fure ei si banda lor de mafioti! Cat timp cei din USL nu vor face ca Basescu si gasca lui,vor avea liniste si isi vor vedea de guvernare! Daca insa vor face nemerniciile folosite de pedelisto-basisti,vor fi contestati mai rau decat a fost regimul basist si vor fi alungati de la putere! Am mai postat,pesedistii,pe langa multe defecte,inclusiv in domeniul democratiei,au invatat un lucru esential! Nu poti sa rezisti la guvernare daca ii jefuiesti pe romanii saraci,pe oamenii simpli! Exista posibilitati mari sa-ti satisfaci membrii de partid ori clientela politica,FARA SA-I JEFUIESTI PE CEI SARACI!
Marduk
QUOTE(gigip @ 12 Jan 2013, 05:13 PM) *
Daca ai da copacul la o parte,ai vedea padurea! Romanii simpli nu sunt interesati,deloc de ideologii,fie ele liberale,populare ori socialiste! Ei nu sunt nici liberali,nici populari,nici socialisti! Vin,odata la 4 ani si voteaza dupa cum ii duce (sau nu!) capul!...

rofl.gif Mon general, io dau la o parte uscaturile ca sa vad padurea, dar daca dumneata vrei sa dobori copacii sa vezi padurea sa sti ca ai o problema cu ecologia, desi cred ca la varsta dumitale te doare-n pix de copacii dati la o parte de V.V.Ponta si alianta USL.
gigip
QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2013, 05:22 PM) *
rofl.gif Mon general, io dau la o parte uscaturile ca sa vad padurea, dar daca dumneata vrei sa dobori copacii sa vezi padurea sa sti ca ai o problema cu ecologia, desi cred ca la varsta dumitale te doare-n pix de copacii dati la o parte de V.V.Ponta si alianta USL.

?????! Ce lagatura are---- ,cu prefectura? Ce insinuezi cu varsta mea si copacii! Ai devenit de neinteles,mai ceva decat ma obisnuisem cu postarile tale pe langa subiect! Tot bati apa in piua ca romanii nu dorm langa consoartele ori amantelor lor din cauza de pesedisti,penelisti ,pedelisti ori pepededisti! Ii doare in trei litere(asta ca sa nu fiu vulgar!) ca guverneaza aia de drepata,de stanga ori de centru! Oamenii simpli,milioanele de romani,sunt interesati sa nu fie jefuiti,umiliti,sa nu li se incalce drepturile,sa fie lasati sa traiasca linistiti ,sa-si creasca copiii,sa-si vada de sanatate! Pana in 2010,cand Basescu,stapanul lui Boc cel prost,a taiat ILEGAL SI ABUZIV salariile si veniturile romanilor,nimeni nu a protestat,nimeni nu a iesit in strada! Cand guvernantii basisti s-au comportat precum talharii ori sutii din buzunare,au iesit in strada si au reusit(ei,nu USL-ul!) sa-i demita pe Boc cel prost,pe Unguent MRU,pe Udrea si Roberta,pe Blaga si chiar pe Intaiul Demis al tarii!
Iesirea romanilor in strada ,in ianuarie 2011 a fost cel mai important eveniment din '89,incoace! Actiunea viguroasa a romanilor contra regimului basist va fi,pentru totdeauna,un exemplu pentru guvernanti,un semnal ca nu vor mai putea vreodata(indiferent de ce culoare politica ar fi!) sa-i jefuiasca si sa-i umileasca pe romani!
Marduk
QUOTE(gigip @ 12 Jan 2013, 06:27 PM) *
?????! Ce lagatura are---- ,cu prefectura?....Oamenii simpli,milioanele de romani,sunt interesati sa nu fie jefuiti,umiliti,sa nu li se incalce drepturile,sa fie lasati sa traiasca linistiti ,sa-si creasca copiii,sa-si vada de sanatate!...

Are legatura mon general, acum au toate sansele sa traiasca asa cum isi doresc, doar suntem condusi de o coalitie socialista-liberal-conservatoare, intr-o tara pustiita de tiranul Basescu si PDL-istii sai. Va dorec sa traiti bine, toti cei care ati votat cu USL, inca nu vad laptele si mierea curgand pe strazile desfundate ale Romaniei, trag speranta ca voi prinde ziua aceea, in viitor, la tembelizor, pe singurul post care va ramane, Antena 1. cool.gif
gigip
QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2013, 08:27 PM) *
Are legatura mon general, acum au toate sansele sa traiasca asa cum isi doresc, doar suntem condusi de o coalitie socialista-liberal-conservatoare, intr-o tara pustiita de tiranul Basescu si PDL-istii sai. Va dorec sa traiti bine, toti cei care ati votat cu USL, inca nu vad laptele si mierea curgand pe strazile desfundate ale Romaniei, trag speranta ca voi prinde ziua aceea, in viitor, la tembelizor, pe singurul post care va ramane, Antena 1. cool.gif

Nici dupa dezastrul prin care ati trecut,voi sclavii lui Basescu,membrii ori simpatizantii partidelor sale personale,nu ati inteles nimic! Din cei 60% dintre romanii care au votat USL-ul,40-=44% sunt obtinute de la simpatizantii ori membrii PSD(34%) si PNL(6-10%). Ceilalti,16-20 % au dat un vot negativ regimului Basescu pentru furaciunile si actiunile lor antidemocratice si antiromanesti! Romanii nu au votat USL-ul sa aiba lapte si miere(nici nu se poate asa ceva,nicaieri in lume,cu atat mai mult in Romania!) ci pentru A NU MAI FI JEFUITI,UMILITI SI BATJOCORITI DE CLANUL MAFIOT BASIST!
Raul pe care banda de crima organizata basista l-a facut romanilor nu va putea fi inlaturat decat dupa mari eforturi,timp indelungat! Trebuie abrogate codul muncii,codul fiscal,legea unitara a pensiilor si alte acte normative adoptate de catre mafiotii basisti ,fara dezbatere in parlament,prin asumarea raspunderii(de fapt a iresponsabilitatii dobitocilor pedelisti!).
Marduk
QUOTE(gigip @ 13 Jan 2013, 08:22 AM) *
Nici dupa dezastrul prin care ati trecut,voi sclavii lui Basescu.... Romanii nu au votat USL-ul sa aiba lapte si miere(nici nu se poate asa ceva,nicaieri in lume,cu atat mai mult in Romania!)....Raul pe care banda de crima organizata basista l-a facut romanilor nu va putea fi inlaturat decat dupa mari eforturi,timp indelungat!...

Mon general eu nu sunt sclavul nimanui, sunt doar un om, un cetatean care comenteaza, critica, dezaproba, aproba etc. participa la viata societatii in care traieste. Daca as fi avut statut de sclav nu as fi avut acest drept, nici in vremea PCR-ului nu m-am putut abtine, mai ales ca prin ideologie PCR considera critica constructiva o puternica unealta propagandisctica menita sa duca la dezvoltare. Nu cred ca romanii au votat USL-ul pentru ca au stiut ca va veni o vreme in care vor trebui sa plateasca prostiile politicienilor, mai degraba i-au votat pe USL-isti in speranta ca li se va da inapoi ce li s-a luat prin austeritatea impusa de PDL-isti, nici vorba sa se astepte la o alta perioada de austeritate, de sacrificiu tacit. PDL-istilor le-a luat 8 ani sa inlature furaciunile facute de PSD-isti, logic ne-ar mai trebui inca 8 ani sa inlaturam furaciunile PDL-istilor. Nu crezi totusi ca PDL-istii au facut si lucruri bune, cum au facut si PSD-istii in timpul guvernarii lor, care n-ar trebui modificate, schimbate ci lasate sa functioneze conform normelor europene, ale democratiei? Trebuie de fiecare data sa luam totul de la capat, precum mesterul Manole, trebuie sa mazilim, sa schimbam numele ministerelor, numarul ministrilor, al secretarilor de stat? De ce sa face distrugerile astea cand normal ar fi fost sa se schimbe doar inaltii functionari care sunt numiti politic pentru a supraveghea, superviza, aplicarea programului de guvernare la toate nivelurile, iar functionarii competenti, fara probleme penale sa ramana in poziile lor?
kikki dee


Ai dreptate,tu si toata familia ta,inclusiv judecatoarea,trebuie sa faceti ALPINISM sa ajungeti la nivelul meu,social,financiar ori intelectual! Pentru nesimtirea pe care o folosesti ,total nemotivat,precum alti doi dobitoci de la Han,impotriva mea,nu voi mai lua in seama jegoasele tale atacuri la persoana mea! Cu multa scarba si sictir,gigip!
[/quote] roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif tataie vad ca esti consecvent in a te contrazice ori esti un biet pensionar caruia dictatorul i-a taiat pensia ori esti vreun magnat si noi nu stim .
kikki dee
QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2012, 12:34 PM) *
Pe acel topic se discuta despre guvernul Ponta, despre toti ministrii guvernului sau, azi este prim ministru, maine s-ar putea sa nu mai fie, aici discutam despre omul, Ponta, politicianul, procurorul, plagiatorul sau ce-o mai fi in viata de zi cu zi.
- procurorul aici ar fi interesant sa aflati ce a facut si ce a dres tovarasul Ponta thumb_yello.gif
Marduk
Nu stiu daca a apucat sa ajunga TOVARAS, avand in vedere ca a terminat liceul in 1991, cred ca a fost doar pionier sau poate utecist ceea ce ar fi un fel de TOVARAS, dar nu pe deplin. Procuror sigur a fost si cred ca mapa sa profesionala a ajuns in mainile cui nu trebuia.
kikki dee
Marduk am spus tovaras la modul ironic stiu ca nu a avea cum sa sa inscrie in PCR -este nascut in 1972.
gigip am citit si postarea anterioara cea care a disparut si nu intelegi ce am scris eu Nu am nimic cu pensionari daca ai avea macar cativa neuroni acasa ai realiza ca am bunici si parinti care sunt pensionari . Observ ca ai o preferinta pentru cuvantul handicapat si asta spune multe.

informatiile de mai jos sunt publice dar nu se leaga ceva in 1995 termina facultatea si fix din 95 este procuror .... eu stiu asa ca dupa ce termini facultatea de drept trebuie sa dai un examen la Institutului National al Magistraturii pentru a putea ocupa functia de procuror art 16 din Legea nr.303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor
(3) Durata cursurilor de formare profesionala a auditorilor de justitie este de 2 ani. Dupa primul an de cursuri, auditorii de justitie opteaza, in ordinea mediilor si in raport cu numarul posturilor, pentru functia de judecator sau procuror.

Mai 2012 - prezent
Ocupaţia / Poziția ocupată
Prim-Ministru
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Guvernul României

Decembrie 2008 - Octombrie 2009
Ocupaţia / Poziția ocupată
Ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Guvernul României

Martie 2004 - Decembrie 2004
Ocupaţia / Poziția ocupată
Ministru Delegat pentru Controlul Implementării Programelor cu Finanţare Internaţională şi Urmărirea Aplicării Acquis-ului Comunitar
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Guvernul României

2001 - 2004
Ocupaţia / Poziția ocupată
Secretar de Stat, Şeful Corpului de Control al Guvernului
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Guvernul României

2001
Ocupaţia / Poziția ocupată
Membru al Comisiei Speciale privind faptele de natură penală comise de membrii Guvernului
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Guvernul României

2001
Ocupaţia / Poziția ocupată
Membru al Consiliului de supraveghere şi îndrumare al Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Bancare
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Guvernul României

2000 - 2001
Ocupaţia / Poziția ocupată
Procuror și Coordonator
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Biroul de Combatere a Spălării Banilor

1998 - 2001
Ocupaţia / Poziția ocupată
Procuror - Secţia de Anticorupţie, Urmărire Penală şi Criminalistică
specializat în domeniul infracţiunilor economico - financiare
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Parchetul de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie

1995 - 1998
Ocupaţia / Poziția ocupată
Procuror
Locul de muncă / Domeniul ocupaţional
Parchetul de pe lângă Judecătoria Sector 1, București

1991 - 1995
Disciplinele principale studiate / competenţe profesionale dobândite
Drept penal
Numele şi tipul instituţiei de învăţământ şi formare profesională
Facultatea de Drept, Universitatea Bucureşti
Erwin
ei și tu, oricine are "spate" ajunge în ce post vrea, nu contează nici stagiul nici legea care-l impune...
andra_v
QUOTE(Erwin @ 16 Jan 2013, 01:06 AM) *
ei și tu, oricine are "spate" ajunge în ce post vrea, nu contează nici stagiul nici legea care-l impune...

Normal, ei au mostenit pamantul si, ulterior, au fost trimisi in fabrici de diplome...Mai degraba am ajuns sa apreciez un individ care a ramas cu 10-12 clase facute pe vremea lui Ceasca, dar scoala pe bune.
Marduk
Victor Viorel Ponta le-a pasat azi pisica parintilor, care trebuie sa decida daca pruncii lor vor ramane la gradinita sau vor merge la clasa pregatitoare. Nu m-as fi sesizat prea tare de acest anunt, in fond este democratie si oamenii au dreptul sa faca ceea ce doresc cu viitorul copiilor lor. Mi-a sarit in ochi modul in care a facut acest anunt parsiv cu un zambet mistocaresc in coltul gurii, Victor Viorel Ponta s-a spalat pe maini lasand "pulimea" sa decida. Este un stil pur dambovitean, securist, cand statul, guvernul, primul ministru, ministrii, administratorii acestei tari ar trebui sa vina cu proiecte pe termen lung, cu strategii, dar nu este pregatit, lasa "pulimea" abramburita sa decida. O imbarligatura mai josnica nici ca se putea.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.