Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Victor Ponta
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
turbo trabant
Oare dottore in drept nu a citit constitutia?

E o lectie pentru toti lache cu tricou cu che , e prim ministrul lor.
Felina
continuare, tragere de la 11 metri:

Traian Basescu: Nu e cea mai vesela zi din mandatele mele de Presedinte. E prima oara cind sint impiedicat sa-mi exercit atributiunile constitutionale

e cu bolta, nu poate fi aparata lovitura asta rofl.gif


continuare...


Aceasta reputatie ar fi fost pusa sub semnul intrebarii daca azi la Bruxelles am fi mers doi delegati. Ar fi fost o situatie stinjenitoare. Nu ar fi facut doar inconjurul UE, ci inconjurul lumii, caci ziaristii ar fi incercat sa speculeze orice fisura la acest Consiliu European

As remarca faptul ca este pentru prima data in perioada post-decembrista, in 22 de ani, cind un premier isi asuma prerogativele presedintelui fara sa aiba un mandat de la acesta. As spune putin mai mult - o asumare nelegitima
turbo trabant
genial

http://www.timesnewroman.ro/politic/7477-v...siliul-european
abis
QUOTE(turbo trabant @ 28 Jun 2012, 02:30 PM) *
Oare dottore in drept nu a citit constitutia?

Stie el ce stie

Procurorii nu pot īnsă īncepe urmărirea penală asupra lui Ponta fără un aviz al Parlamentului, respectiv al Camerei, deoarece Ponta este deputat. Īn 2008, deputaţii au decis că un ministru parlamentar nu poate fi urmărit penal decāt cu acordul camerei din care face parte.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 01:39 PM) *
Stie el ce stie

Procurorii nu pot īnsă īncepe urmărirea penală asupra lui Ponta fără un aviz al Parlamentului, respectiv al Camerei, deoarece Ponta este deputat. Īn 2008, deputaţii au decis că un ministru parlamentar nu poate fi urmărit penal decāt cu acordul camerei din care face parte.

Mai poate fi deputat in acelasi timp cu prim ministru?

abis
Da, poate.

Basescu: Niciodata nu voi depune plingere penala impotriva premierului sad.gif

Cum adica niciodata? Indiferent ce face?!
Felina
si stie si Basea:

Niciodata nu voi depune plingere penala impotriva premierului. Nu am cerut nimanui, nu am facut astfel de afirmatii si le resping
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 01:44 PM) *
Da, poate.

Basescu: Niciodata nu voi depune plingere penala impotriva premierului sad.gif

Cum adica niciodata? Indiferent ce face?!

Adica nu el personal wink.gif.


Felina
good point trabi smile.gif
Felina
si mai departe... tinta basului nu e plangere impotriva pontului, iaca

Deci sintem intr-o situatie in care statul de drept e pus sub semnul intrebarii prin atitudinea anuntata ieri de premier si prin presiunile pe Justitie din ultimele doua saptamini. Decizia de ieri a CCR pentru mine nu necesita publicarea in Monitorul Oficial, pentru ca ce a precizat CCR era si in Constitutie. Eu nu aveam nevoie de publicarea ei in MOf pentru a merge la Bruxelles


si mai departe...


Intrebare: Ati vorbit de o reprezentare nelegitima. Care e motivatia pentru care nu l-ati mandat pe premier?
Raspuns: Nu a venit sa ceara mandat. M-a anuntat doar ca se duce. Azi la ora 12.00 mi-a dat un telefon sa-i aprob un mandat. Deocamdata nu l-am primit. Mandatul pentru Consiliul de azi e extrem de complicat, si sint convins ca nu l-au inteles. E bine insa ca azi discutiile sint incipiente.
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 01:46 PM) *
good point trabi smile.gif

Mai clar de atat nu se poate.

Băsescu: NU depun plāngere penală īmpotriva lui Ponta. NU intră īn atribuţiile mele



Sa inceapa showul!
Felina
si mai departe...

Ma refer la doua institutii cind spun ca am fost impiedicat. Probabil ca nu stiti, delagatiile - asa am stabilit de 8 ani - ca presedintele sa transmita la MAE delegatia cu care participa la Consiliul European. Asta pentru ca sistemul de comunicatii al UE e locat la MAE, delegatiile se comunica prin sistemul confidential. Am transmis pe 28 lista delegatiei, am primit raspuns semnat de la Ministerul de Externe prin care ma informa ca nu se va transmite la Bruxelles din dispozitia premierului. Ieri, dupa decizia CCR am transmis inca o data delegatia la MAE si la premier, apoi am transmis-o inca o data la ora 23.00 la MAE, dar pana dimineata, delegatia stabilita de mine nu a fos transmisa la Bruxelles.

Ca atare, prin decizia premierul si a ministrului de externe, presedintele a fost impiedicat sa isi exercite mandatul pentru ca nu figureaza pe delegatia oficiala a Romaniei
abis
Si cine face plangerea penala?

Macovei? Ca are mana buna (ea a facut-o si in cazul lui Nastase)
turbo trabant
Aia cu "m-a sunat Ponta pentru un mandat" e de pus in rama. A realizat prostu ca nu poate sa semneze singur.

Voi va dati seama ca copy-lotul nu a citit nimic din agenda summitului?

Cucu Mucu
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 02:34 PM) *
Aceasta reputatie ar fi fost pusa sub semnul intrebarii daca azi la Bruxelles am fi mers doi delegati. Ar fi fost o situatie stinjenitoare. Nu ar fi facut doar inconjurul UE, ci inconjurul lumii, caci ziaristii ar fi incercat sa speculeze orice fisura la acest Consiliu European


Asta e fix in plex! Trebuie sa recunosc ca de data asta m-a uimit Basescu, ma asteptam sa se duca si sa hahaie putin la Ponta. A fost bine ca nu s-a dus, se pare ca bobarnacele din ultimul timp i-au mai taiat din greata cu care privea la muritori.

Felina
dar voi va dati seama ca procuratura poate sa se autosesizeze?

si va mai dati seama ca parlamentul are o singura sansa - sa faca corp separat fata de Ponta?
abis
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 03:04 PM) *
dar voi va dati seama ca procuratura poate sa se autosesizeze?

Corect. Asta mi-a scapat smile.gif
Sa vedem daca o si face... Codruta, esti pe fir? ohyeah.gif

QUOTE
si va mai dati seama ca parlamentul are o singura sansa - sa faca corp separat fata de Ponta?

De ce? unsure.gif
Ce-i impiedica sa fie solidari cu Ponta?
cocosel
Nu va depune plangere...personala...dar vor urma zile de foc.Si-a dat seama prea tarziu ca nu este publicata decizia CCR in Monitorul Oficial. rolleyes.gif

Din pacate a lansat o acuzatie care in mediile diplomatice se poate transforma usor intr-un efect invers.In acelasi timp a folosit o sintagma oculta si a incercat sa induca tuturor ca numai EL putea sa cunoasca uzantele si cutumele din spatele usilor inchise....Ce gluma proasta! rofl.gif rofl.gif

Mai departe nu pot sa mai comentez...mi-e jena... cheia se afla in Noua Ordine Mondiala... ohyeah.gif
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 02:04 PM) *
dar voi va dati seama ca procuratura poate sa se autosesizeze?

Bingo.

Ghici ghicitoarea mea: fara o semnatura legala din partea romaniei mai e valabil tratatul sau ce hartie igienica or semna acolo?

Felina
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 01:08 PM) *
Ce-i impiedica sa fie solidari cu Ponta?


Pai cum, te solidarizezi cu unul care incalca constitutia? dupa ce ai refuzat constant o revizuire a ei timp de cativa ani?

QUOTE(turbo trabant @ 28 Jun 2012, 01:09 PM) *
Bingo.

Ghici ghicitoarea mea: fara o semnatura legala din partea romaniei mai e valabil tratatul sau ce hartie igienica or semna acolo?



Nu cred ca se semneaza nici un tratat, dar daca se semneaza.... n-are cum sa fie valabil, asta zice logica mea.
abis
Asa intreba un tip pe Blogary: Bai, daca se anuleaza summit-ul Consiliului din cauza imbecilului de Ponta? rofl.gif

E prea important summitul asta; chiar daca imbecilul e acolo fara mandat, nu o sa se impiedice de "amanuntul" asta la Bruxelles.

Ramane de vazut daca acasa il asteapta procurorii sau nu. Habar nu am ce calcule isi face Basescu, eu as fi asmutit deja Parchetul pe el. Sper doar sa calculeze mai bine decat mine. rofl.gif
Felina
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 01:15 PM) *
Asa intreba un tip pe Blogary: Bai, daca se anuleaza summit-ul Consiliului din cauza imbecilului de Ponta? rofl.gif

E prea important summitul asta; chiar daca imbecilul e acolo fara mandat, nu o sa se impiedice de "amanuntul" asta la Bruxelles.

Ramane de vazut daca acasa il asteapta procurorii sau nu. Habar nu am ce calcule isi face Basescu, eu as fi asmutit deja Parchetul pe el. Sper doar sa calculeze mai bine decat mine. rofl.gif




hahaha sigur calculeaza mai bine ca mine si ca tine. nu e singur, are si el consilierii lui si sigur azinuapte n-a dormit. are urmatoarele 5 mutari deja planificate, ca la sah
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:15 PM) *
E prea important summitul asta; chiar daca imbecilul e acolo fara mandat, nu o sa se impiedice de "amanuntul" asta la Bruxelles.

Parca il vad pe Ponta " Nici o problema, pot sa imit semnatura lui Traian la perfectie".


Plastografie la nivel european. rofl.gif
Felina
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 01:09 PM) *
Din pacate a lansat o acuzatie care in mediile diplomatice se poate transforma usor intr-un efect invers.In acelasi timp a folosit o sintagma oculta si a incercat sa induca tuturor ca numai EL putea sa cunoasca uzantele si cutumele din spatele usilor inchise....Ce gluma proasta! rofl.gif rofl.gif


sa-ti explic de ce nu sunt de acord cu tine: premierul nu are cum sa cunoasca "uzantele si cutumele", esti de acord? daca ar fi cerut mandat de la presedinte si l-ar fi obtinut, ar fi stat la o discutie despre "uzantele si cutumele" respective, corect? dar nu s-a intamplat asa, premierul a plecat de capul lui fara sa preia stafeta
abis
QUOTE(Felina)
sigur calculeaza mai bine ca mine si ca tine


Uneori da, alteori nu. Anul trecut cu Arafat a gresit-o rau de tot, nu a calculat nimic, a intrat cu oistea in gard... De data asta sper sa nu mearga doar la intuitie, ci chiar sa aiba o baza solida.
Felina
mie asa imi pare, ca are mutarile facude deja.
de ce cred asta? pentru ca basea poate fi el cum ar fi (defecte cu duiumul), dar cu siguranta ii place democratia vestica
turbo trabant
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 02:09 PM) *
Nu va depune plangere...personala...dar vor urma zile de foc.Si-a dat seama prea tarziu ca nu este publicata decizia CCR in Monitorul Oficial. rolleyes.gif

Din pacate a lansat o acuzatie care in mediile diplomatice se poate transforma usor intr-un efect invers.In acelasi timp a folosit o sintagma oculta si a incercat sa induca tuturor ca numai EL putea sa cunoasca uzantele si cutumele din spatele usilor inchise....Ce gluma proasta! rofl.gif rofl.gif

Mai departe nu pot sa mai comentez...mi-e jena... cheia se afla in Noua Ordine Mondiala... ohyeah.gif

Eu am o intrebare simpla pentru tine:Guvernul asta e compus din/aprobat de macsoni romani?
cocosel
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 01:14 PM) *
Nu cred ca se semneaza nici un tratat, dar daca se semneaza.... n-are cum sa fie valabil, asta zice logica mea.


Consiliul Europei reuneste persoanele cu drept de decizie economica din tarile membre UE...

Nu se semneaza nimic...doar se traseaza liniile si echerele din constructia urmatoare. Aceasta se numeste Statele Unite ale Europei...ceea ce implica alegeri libere pentru un conducator al tuturor statelor, o singura politica, un control imediat al finantelor, un control aspru asupra fiecarei tari in parte in Buget...etc.

Apoi mai important o reducere semnificativa a suveranitatii fiecarui membru...care implica nici mai mult nici mai putin un control la centru. ohyeah.gif
Centru va fi Noua Banca Europeana...care va impune Noua Ordine Mondiala... (vezi topicul dedicat) rolleyes.gif thumb_yello.gif

Presedintele Basescu desi anunta si incearca sa foloseasca mesaje care il depasesc...este singurul mohican care mai crede in clivajul prezent in societatea anilor 90 atunci cand dezbaterea publica era ocupata de comunisti vs occidentali....El continua in aceea utopie a visului american desi SUA isi anunta public cedarea puterii economice catre alti poli de putere. Sunt pro american convins, occidental acerb dar nu pot sa sustin utopiile...un exemplu este acela ca Romania nu are vreun rol in consultarile ce privesc scutul de la Deveselu, noi suntem doar spatiul in care se implementeaza decizii luate de catre SUA si Rusia. Hai sa coboram din cires si sa analizam lucid, nu avem nici o forta iar manipularea pe care altii o fac este aberanta.

rolleyes.gif
abis
Cretinul de Ioan Olteanu: Sa speran ca Ponta va face o figura frumoasa acolo


PDL-ul ar trebui sa se desfiinteze in regim urgenta. Ori sa ceara sa fie primit in USL.
cocosel
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 01:27 PM) *
sa-ti explic de ce nu sunt de acord cu tine: premierul nu are cum sa cunoasca "uzantele si cutumele", esti de acord? daca ar fi cerut mandat de la presedinte si l-ar fi obtinut, ar fi stat la o discutie despre "uzantele si cutumele" respective, corect? dar nu s-a intamplat asa, premierul a plecat de capul lui fara sa preia stafeta


Mandatul este de facto, reprezenta directia pe care ar fi trebuit sa o urmeze si trust me Basescu nu l-ar fi dat nimanui in afara de persoana sa...
Ceea ce se discuta insa la Consiliu se afla la MAE...cutume si uzante.De aceea MAE trimite lista celor prezenti si nu Presedentia. jamie.gif

Ma indoiesc ca Ponta nu stie cu atat mai putin MAE...care este opinia polilor de putere din Romania. Nimeni nu a plecat fara sa stie ce face...cu atat mai putin Antonescu care participa la consultari ale grupurilor liberalilor europeni si nu numai.

Proiectul continua...

Furtuna mării nu face atāta zgomot cu mugetul ei, cāt face dorinţa..
abis
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 03:48 PM) *
Ceea ce se discuta insa la Consiliu se afla la MAE...cutume si uzante.De aceea MAE trimite lista celor prezenti si nu Presedentia.

Lista aia ca sa fie legala trebuie sa aiba trei semnaturi: a ministrului de externe, a premierului si a presedintelui. Una dintre semnaturi lipseste.

__________


Victor Ponta, interviu in El Pais: Voi demisiona daca decizia Comisiei de Etica va fi ca am plagiat

Comisia de Etica e aia ai carei membri au fost schimbati de PSD cu cateva ore inainte de a se pronunta in cazul Mang.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:51 PM) *
__________
Victor Ponta, interviu in El Pais: Voi demisiona daca decizia Comisiei de Etica va fi ca am plagiat

Comisia de Etica e aia ai carei membri au fost schimbati de PSD cu cateva ore inainte de a se pronunta in cazul Mang.

Un strain care citeste El Pais intelege asta:

"Daca s-a ajuns la comisia de etica, va demisiona. "

Felina
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 01:48 PM) *
Mandatul este de facto, reprezenta directia pe care ar fi trebuit sa o urmeze si trust me Basescu nu l-ar fi dat nimanui in afara de persoana sa...
Ceea ce se discuta insa la Consiliu se afla la MAE...cutume si uzante.De aceea MAE trimite lista celor prezenti si nu Presedentia. jamie.gif

Ma indoiesc ca Ponta nu stie cu atat mai putin MAE...care este opinia polilor de putere din Romania. Nimeni nu a plecat fara sa stie ce face...cu atat mai putin Antonescu care participa la consultari ale grupurilor liberalilor europeni si nu numai.

Proiectul continua...

Furtuna mării nu face atāta zgomot cu mugetul ei, cāt face dorinţa..



S-ati explic mai clar: in afara cazului in care Ponta de o luna studiaza "cutumele si uzantele", nu are cum sa studieze si sa inteleaga, sa-si asume toate dedesupturile acestei... probleme (discutiile consiliului), mai ales in contextul actual, Ponta nefiind ascuns in biblioteca MAE toata ziua, ci dimpotriva, fiind foarte public, ca sa zic asa.

Iar daca de o luna sta si studiaza ploblema asta, atunci a premeditat incalcarea constitutiei. Nu-mi spune ca era la curent cu toatele, nu avea cum nefiind una din atribuiile lui si mai ales fiind in jobul de priministru de doar doo luni.


Ca Basea ar fi dat sau nu mandatul, asta nu mai poate sti nimeni, sansa de a afla a spulberat-o Ponta care a vrut sa faca totul de capul lui.
cocosel

QUOTE
Lista aia ca sa fie legala trebuie sa aiba trei semnaturi: a ministrului de externe, a premierului si a presedintelui. Una dintre semnaturi lipseste.


Nu discut baza legala a unor semnaturi care nu isi au valoare...pentru ca CCR desi a dat decizia nu a fost inca publicata in Monitor deci este nula pana la data publicarii. Asa ca in privinta participarii in momentul de fata Mandatul este la Parlament ...care l-a investit pe Premier sa participe.

Atentie un pic! thumb_yello.gif

abis
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:10 PM) *
pentru ca CCR desi a dat decizia nu a fost inca publicata in Monitor deci este nula pana la data publicarii

De asta a mutat Ponta Monitorul in subordinea lui? Ca sa amane publicarea vreun an-doi, cat trebuie? smile.gif

Indiferent daca e publicat sau nu in Monitorul Oficial, constitutia este clara in privinta asta

QUOTE
in privinta participarii in momentul de fata Mandatul este la Parlament ...care l-a investit pe Premier sa participe.

Nu l-a investit, pentru ca declaratia parlamentului nu are valoare juridica. Iar parlamentul nu are in atributii asa ceva, cine reprezinta statul scrie in Constitutie, nu voteaza parlamentul... Mai documenteaza-te.

Felina
ce-a mai decis Pontul de azdimineata pana la pranz:

Legat de conflictul cu presedintele Traian Basescu, Ponta a spus: "am decis sa accept coabitarea si respectarea puterilor fiecaruia. Sint la inceputul carierei mele politice, in timp ce Traian Basescu se apropie de terminarea ei. Din pacate, presedintele nu accepta ideea ca Guvernul si Parlamentul nu se subordoneaza vointei lui, asa ca foloseste toate mecanismele - legale sau mai putin legale - pentru a bloca activitatea Executivului".

este absolut gretos!
cocosel
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:14 PM) *
De asta a mutat Ponta Monitorul in subordinea lui? Ca sa amane publicarea vreun an-doi, cat trebuie? smile.gif

Indiferent daca e publicat sau nu in Monitorul Oficial, constitutia este clara in privinta asta
Nu l-a investit, pentru ca declaratia parlamentului nu are valoare juridica. Iar parlamentul nu are in atributii asa ceva, cine reprezinta statul scrie in Constitutie, nu voteaza parlamentul... Mai documenteaza-te.


Nu scrie in Constitutie clar cine poate participa la Consiliu...oricat de mult ti-ai dori...stiu este o pierdere...nu poti accepta, dar asta este.Treci peste... rofl.gif
Este o Constitutie ambigua care la fel ca in alte tari poate fi interpretata...rofl.gif

Reprezentarea statului o are si vamesul din Giurgiu...sa nu mai zic de prim-ministru.

Parlamentul nu a legiferat nimic...doar a impus un Mandat pe care Ponta trebuie sa il respecte. Investirea a fost facuta cu un vot de incredere.

Documentarea a fost facuta...

Competenta Parlamentului este generala, de a delibera asupra problemelor natiunii, esentiala fiind calitatea sa de unic organ legiuitor...
Una dintre atributiile esentiale ale Parlamentului este Functia externa...in care avem participarea la structurile parlamentare internažionale (gen Consiliul European)...Ups!! rofl.gif

So mote maybe!!
abis
Consecinta imbecilitatii si tupeului lui Ponta:

Joseph Daul, presedintele grupului popularilor europeni (PPE, cel mai numeros din Parlamentul European):

"Sunt profund ingrijorat de nerespectarea statului de drept in Romania. Am fost extrem de neplacut surprins sa aflu ca Victor Ponta a ignorat decizia Curtii Constitutionale cu privire la reprezentarea Romaniei la Consiliul European. In plus, nefiind multumit de aceasta decizie, a mers mai departe, trecand Monitorul Oficial, care ar fi trebuit sa publice decizia respectiva in scopul intrarii acesteia in vigoare, sub autoritatea Guvernului"

Despre plagiat:

"Aceasta chestiune trebuie sa fie clarificata cat mai curand posibil, deoarece nu este pusa in joc doar credibilitatea unui stat membru, ci credibilitatea Uniunii Europene ca intreg. Sper ca nu se va schimba o lege sau recurge la amenintarea oficialilor comisiei de ancheta, in scopul acoperirii presupusei fraude"

Ce se intampla mai departe:

"Aceste practici ma fac sa ma intreb daca nu cumva democratia din Romania este grav amenintata. Voi cere o dezbatere in Parlamentul European pe acest subiect"

Nu m-ar mira ca Romania sa devina o paria in randul UE, poate chiar mai rau decat Ungaria.
Felina
Joseph Daul, presedintele grupului PPE: Practicile lui Victor Ponta ma fac sa ma intreb daca nu cumva democratia din Romania e grav amenintata


"Aceste practici ma fac sa ma intreb daca nu cumva democratia din Romania este grav amenintata. Voi cere o dezbatere in Parlamentul European pe acest subiect", adauga Joseph Daul.


Goguta, esti pe fir? Nu e vorba de mine, de abis, de tt... e vorba de mult mai multa lume care vede. abia astept dezbaterea in PE!
turbo trabant
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 03:33 PM) *
Reprezentarea statului o are si vamesul din Giurgiu...sa nu mai zic de prim-ministru.
Competenta Parlamentului este generala, de a delibera asupra problemelor natiunii, esentiala fiind calitatea sa de unic organ legiuitor...
Una dintre atributiile esentiale ale Parlamentului este Functia externa...in care avem participarea la structurile parlamentare internažionale (gen Consiliul European)...Ups!! rofl.gif

So mote maybe!!

Hmm (lasand la o parte partea cu constitutia ca unii din noi mai face si munci de jos si nu e doctorati in dreptul plagiatului) totusi de unde atata prostie pe pontel?

Si mda e sustinut de macsoni romani, multi bujetari care este ei in sectorul 5 sau nu. Halal tara, halal macsoni, halal prim.
abis
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:33 PM) *
Nu scrie in Constitutie clar cine poate participa la Consiliu

Scrie cine reprezinta statul roman. Nu e nici vamesul de la Giurgiu, nici premierul - ci presedintele.

QUOTE
Competenta Parlamentului este generala, de a delibera asupra problemelor natiunii, esentiala fiind calitatea sa de unic organ legiuitor...

Parlamentul poate delibera, poate vota - iar legile si hotararile parlamentului sunt supuse controlului de constitutionalitate de catre CC. Nu poate parlamentul sa voteze orice are chef...

Mai citeste. O sa iti raspund in continuare dupa ce arati ca ti-ai facut temele.
fiatlux
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 03:27 PM) *
sa-ti explic de ce nu sunt de acord cu tine: premierul nu are cum sa cunoasca "uzantele si cutumele", esti de acord? daca ar fi cerut mandat de la presedinte si l-ar fi obtinut, ar fi stat la o discutie despre "uzantele si cutumele" respective, corect? dar nu s-a intamplat asa, premierul a plecat de capul lui fara sa preia stafeta


hahaha ! care cutume ?! sa se plimbe in cautarea unei priviri macar ,daca nu si-a unei maini intinse de la cineva ?! rofl.gif sper ca ponta sa schimbe cutumele !

abis
"Un blogger romān care trăieşte īn Japonia" a fost menţionat de Antena 3 că a cerut īnceperea urmăririi penale īmpotriva copylotului Ponta

Este vorba despre Marius Delaepicentru.
cocosel
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:40 PM) *
Scrie cine reprezinta statul roman. Nu e nici vamesul de la Giurgiu, nici premierul - ci presedintele.
Parlamentul poate delibera, poate vota - iar legile si hotararile parlamentului sunt supuse controlului de constitutionalitate de catre CC. Nu poate parlamentul sa voteze orice are chef...

Mai citeste. O sa iti raspund in continuare dupa ce arati ca ti-ai facut temele.


Nu trebuie sa-mi fac nimic...pentru ca degeaba incerci...daca Basescu avea vreo parghie in a formula o plangere penala dragii mei ar fi facut-o fara ezitare... rofl.gif

Insa asa cum spune o materie care se studiaza la Universitate...si anume Dreptul Parlamentar...daca vrei iti pot da si niste carti...Parlamentul ca organ legiuitor poate trimite Mandat de reprezentare unui prim ministru, ministru, deputat spre a participa la Consiliu....sau orice alt organ european...
Asta nu inseamna ca incalca dreptul de reprezentare al Presedintelui...acesta daca pleca la Consiliu ar fi fost primit alaturi de Ponta pe 2 scaune diferite...si in acel moment cel care reprezenta Romania era Basescu....

Pune mana pe un abonament rapid la biblioteca...atentie s-a deschis una mare la Unirii...portile ii sunt deschise! rofl.gif
turbo trabant
http://www.evz.ro/detalii/stiri/victor-pon...psd-989335.html

Cred ca asta e declaratia zilei si minciuna saptamanii, pesedacii nu s-au reunit sa il exclada pe nasti.

Senzatia mea este ca gigel e pur si simplu mitoman.

abis
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:48 PM) *
Parlamentul ca organ legiuitor poate trimite Mandat de reprezentare unui prim ministru, ministru, deputat spre a participa la Consiliu....sau orice alt organ european...

Scrie in constitutie cine reprezinta statul, parlamentul nu poate adopta o hotarare care sa contrazica textul constitutiei.

Si cu asta am incheiat discutia pe acest subiect. Ne concentram pe noutati. wink.gif

Tampeniile facute de uslamisti cu Ponta in frunte vad ca provoaca in randul publicului o stare de iritare si de teama asemanatoare celei din 2004, cand mentorul lui Ponta a pierdut printre degete puterea. Oameni care acum doua-trei luni spuneau ca nu vor sa mai mearga la vot acum zic ca cei din USL trebuie opriti... Se radicalizeaza opozitia anti-PSD... Sunt toate sansele ca USL sa scada sub 50% pana in toamna. Daca si pe dreapta ar fi unii care sa nu doarma in cizme cum o fac oamenii lui Blaga, ar fi perfect: am scapa de USL pana la sfarsitul anului.
cocosel

QUOTE
Scrie in constitutie cine reprezinta statul, parlamentul nu poate adopta o hotarare care sa contrazica textul constitutiei.


Ce vorbesti moncher....Parlamentul este singurul organ legiuitor...si poate da orice hotarare, chiar sa iti si interzica dreptul pe acest site. Daca incalca Constitutia intervine contestarea...apoi decizia CCR (ca si in cazul de fata)...si publicarea in Monitorul Oficial.

Dar ce sa vezi publicarea nu a mai aparut.... Hop si asa!!:rofl: rofl.gif

Hai ca nu am cu cine...ciau!!

Ne mai auzim la suspendare!! rofl.gif
abis
QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 05:10 PM) *
Hai ca nu am cu cine...ciau!!

Ne mai auzim la suspendare!!

Adio si n-am cuvinte - sa te intorci cand te-o chema eu rofl.gif

Pana atunci mai pune mana si citeste.
Felina
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:47 PM) *
"Un blogger romān care trăieşte īn Japonia" a fost menţionat de Antena 3 că a cerut īnceperea urmăririi penale īmpotriva copylotului Ponta

Este vorba despre Marius Delaepicentru.




misto!

intelegi de ce Basea nu face asa ceva? ca nu e nevoie! el are treburi mai importante. wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.