Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romania Dupa 25 De Ani
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Johann_Moritz
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 09:21 AM) *
Chiar nu va e teama ca realegandul pe Basescu care cu partidul sau minoritar va impune o noua constitutie dupa chipul si asemanarea sa, dar dupa interesul bandei sale, si ne pricopsim cu o constitutia in care Basescu va mai ramane la carma inca 20 de ani, cu o constitutie ceausista in care securitatea ne va controla pe toti si ne va conduce dupa stilul basescian cu pumnii in bot si cu capete in gura?

Mie nu imi e teama de o noua Constitutie, pt. ca Basescu nu v-a aduna niciodata o majoritate de 2/3 din Parlament ca sa schimbe Constitutia astfel incat el sa devina mai puternic iar Parlamentul mai mic si mai slab.
Imi e teama insa ca Basescu nu si-a epuizat toata munitia in chestiunea schimbarii Constitutiei si urmatorii 5 ani vor fi un scandal continuu pe tema data.
Soimos
QUOTE(kumarbi @ 4 Dec 2009, 09:29 AM) *
Mie nu imi e teama de o noua Constitutie, pt. ca Basescu nu v-a aduna niciodata o majoritate de 2/3 din Parlament ca sa schimbe Constitutia astfel incat el sa devina mai puternic iar Parlamentul mai mic si mai slab.


Tu chiar nu ai auzit ca Basescu si-a inceput discursul prin afirmatia ca nu va tine cont de nicio majoritate parlamentara ?

QUOTE
Imi e teama insa ca Basescu nu si-a epuizat toata munitia in chestiunea schimbarii Constitutiei si urmatorii 5 ani vor fi un scandal continuu pe tema data.


Sti cum scria pe bannerul lui Basescu ? ...ala cu "de ce tie frica nu vei scapa"? cu diferenta ca eu m-am adresat la pers.2-a si el la a 3-a.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 4 Dec 2009, 02:21 AM) *
Mai nou avem si comunisti. Veniti ori din Saarbrücken, ori din fostul RDG.

bre astia e fosti STASI ehe he .

saarbrucken e cam oltenia germaniei si imi cer scuze ca jignesc oltenii.
Diogene
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 09:21 AM) *
Chiar nu va ingrijoreaza ca Basescu de la inceputul discursului sau a promis ca nu va tine cont de nicio majoritate parlamentara?
Pai ce democratie e aia cand un singur om dicteaza fara sa tina cont de parerea majoritatii?

Democrație este atunci când reprezentantul ales liber de popor este lăsat să-și manifeste toate drepturile prevăzute în Constituție. Dacă acolo ar scrie că președintele poate împușca parlamentari, cu cât președintele ar împușca mai mulți, cu atât ar fi mai multă democrație.



QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 09:21 AM) *
Chiar nu va e teama ca realegandul pe Basescu care cu partidul sau minoritar a promis ca va impune o noua constitutie dupa chipul si asemanarea sa, si dupa interesul bandei sale dfe hoti si moguli din subordinea lui, si ne vom pricopsi cu o noua constitutie in care Basescu va mai ramane la carma inca 20 de ani, cu o constitutie ceausista in care securitatea ne va controla pe toti si politia isi va face din nou de cap raspandind in jur frica si teroarea astfel incat sa va fie frica sa vorbiti, si ne va conduce un ceausescu mafiot dupa stilul basescian cu pumnii in bot si cu capete in gura? sau arestand cu scop de intimidare pe Gigi Becali in timp ce hotii care i-au furat masina zburdau in libertate, pe motivul ca corb la corb (citeste hot)nu scoate ochii


Rămâne cum am stabilit. Cei care de regulă nu respectă legile, enorm de mulți, au o problemă cu Băsescu. Cazul Becali e tipic românesc. Chiar și când are tot dreptul să apeleze la lege, românul își face singur dreptate, pedepsind absolut ilegal, absolut penal, pe cei care l-au deranjat. Nerespectarea legii este a doua natură a votantului român. Pentru el cei de la vârf trebuie să colaboreze, magistrați, politicieni, afaceriști, ei fac legea, nu legea „îi face” pe ei. Veți vedea în 6 decembrie 2009.
Johann_Moritz
QUOTE(turbo trabant @ 4 Dec 2009, 10:36 AM) *
saarbrucken e cam oltenia germaniei si imi cer scuze ca jignesc oltenii.

Orice comparatie cu nemtii, oricat de jos ar fi nemtii, nu ne jicneste. Aia sunt mineri nu? Sau Saarlandul nu e totuna cu bazinul Ruhrului?

Soimos, vrea nu vrea, la schimbarea Constitutiei el are nevoie de 2/3 din Parlament. Insa faptul ca nu o are, nu il va impiedica sa ne impuieze capul cu reforma Constitutiei pt. urmatorii 5 ani.
Diogene
QUOTE(kumarbi @ 4 Dec 2009, 09:29 AM) *
Imi e teama insa ca Basescu nu si-a epuizat toata munitia in chestiunea schimbarii Constitutiei si urmatorii 5 ani vor fi un scandal continuu pe tema data.

Este președinte, are tot dreptul să-și exprime opiniile, chiar este obligat de fișa postului. „Mediere” este exprimarea opiniei corecte când doi se ciondănesc. De obicei ți-o iei pe cocoașă de la cel căruia nu îi convine punctul tău de vedere. Așa pățește de regulă Băsescu. Dacă ar „media” fără să se implice, dacă nu făcea nimic, nu ar mai fi fost acuzat de scandal.
abis
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 09:21 AM) *
Constitutia nu ii da dreptul sa isi impuna guvernul sau minoritar din propriul sau partid minoritar si sa neglijeze maboritatea parlamentara.

Nici nu a facut asa ceva. Nu a impus niciun guvern respins de parlament. Il avem acum premier pe Croitoru ori pe Negoita, in ciuda opozitiei parlamentului? Nu.
QUOTE
Chiar nu va simtiti cutremurati de indignare atunci vedeti ca Basescu lucreaza prin cele mai murdare metode securiste si ca a reinviat metodele securitatii ceausiste impotriva carora s-au ridicat si au luptat toti romanii in 89?

Ori nu stii ce a inseamnat securitatea, ori iti place sa utilizezi efecte retorice... Securitate inseamna teroare, asasinate, violarea secretului corespondentei, suprimarea libertatii presei, violente fizice impotriva opozantilor etc...
Uite, exact impotriva unor astfel de exagerari scriu eu de cativa ani pe forumul asta... Daca e sa-l critici, macar critica-l pentru greselile reale, nu pentru idiotenii inventate ca traznaia asta cu securitatea.
QUOTE
Chiar nu va ingrijoreaza ca Basescu de la inceputul discursului sau a promis ca nu va tine cont de nicio majoritate parlamentara?

Chiar nu te ingrijoreaza ca majoritatea parlamentara nu tine cont de vointa romanilor? Remeber suspendarea, de ex. ...
QUOTE
ne vom pricopsi cu o noua constitutie in care Basescu va mai ramane la carma inca 20 de ani, cu o constitutie ceausista in care securitatea ne va controla pe toti si politia isi va face din nou de cap raspandind in jur frica si teroarea astfel incat sa va fie frica sa vorbiti, si ne va conduce un ceausescu mafiot dupa stilul basescian cu pumnii in bot si cu capete in gura?

Nu cred ca va impune Basescu o constitutie in care mandatul presedinteului sa fie de 20 de ani. Ori care va institui politia politica. rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(kumarbi @ 4 Dec 2009, 12:01 PM) *
Orice comparatie cu nemtii, oricat de jos ar fi nemtii, nu ne jicneste. Aia sunt mineri nu? Sau Saarlandul nu e totuna cu bazinul Ruhrului?

nu e ruhrul. pe saarland s-au batut si francezii si nemtii de a lungul istoriei. astia din saarland au luat lenea francezilor si rigiditatea nemtilor.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 4 Dec 2009, 11:20 AM) *
astia din saarland au luat lenea francezilor si rigiditatea nemtilor.

o asociere interesanta, ce-a iesit pana la urma?
turbo trabant
"cheful" de munca saarlandez. dar despre asta in alt episod.
Soimos
QUOTE(Diogene @ 4 Dec 2009, 11:00 AM) *
Democrație este atunci când reprezentantul ales liber de popor este lăsat să-și manifeste toate drepturile prevăzute în Constituție.


Si ce te faci daca in Constitutie nu scrie nimic de un presedinte jucator ci de unul arbitru ?
Il facem pe arbitru jucator doar ptr ca asa vrea muschii sai?

QUOTE
Dacă acolo ar scrie că președintele poate împușca parlamentari, cu cât președintele ar împușca mai mulți, cu atât ar fi mai multă democrație.

Ciudate idei ai despre democratie, se vede ca esti sub inluenta comunista-securista a unuia ca BaSecu, si sa nu ne miram ca daca un asemenea aliniat nu exista in Constitutie, Basescu va interpreta un alt aliniat din Constitutie astfel ca sa iasa exact acest fel basescian de "democratie"


QUOTE
Cei care de regulă nu respectă legile, enorm de mulți, au o problemă cu Băsescu.

Asa in vorbe goale cum este si condamnarea verbala a comunismului ...sau cum iti explici ca tocmai Basescu are in guverul sau cei mai mari milionari si culmeaq coincidentei in timpul luptei sale anticoruptie Romania a ajuins pe ultimul loc in Europa in privinta coruptiei?

Tu chiar nu faci diferenta intre vorbele goale si fapte?

QUOTE
Nerespectarea legii este a doua natură a votantului român.

Nu cumva sa fie asta diferenta ca duminica trecuta, romanii in proportie de 60% au preferat sa aleaga hotii intorcand spatele singurului om cinstit care a candidat pentru presedintie?

Ti se pare normal o asemenea alegere?

Dar ti se pare moral din partea ta ca intre un hot al flotei care isi sustine banda sa de milionari"cinstiti", si intre un om corect si cinstit ca Geoana care s-a aliat cu alti doi policieni cinstiti ...tu sa alegi hotul? ...si asta pe copnsiderentul ca el minte mai convingator!

Iarasi nu sti sa faci diferenta intre valoarea vorbelor goale si a faptelor?
Sau nu stii nici cat stie un bebelus de 2 ani care si acela stie sa faca diferenta intre kk si papa ...sau tu esti din categoria celor care consuidera ca a sustine hotii si mincinosii este ceva pozitiv?
Felina
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 11:29 AM) *
[...] si intre un om corect si cinstit ca Geoana care s-a aliat cu alti doi policieni cinstiti ...[...]



Nu mi-o lua in nume de rau Soimos, dar trebuie sa fii tare naiv sa crezi ca exista oameni cinstiti in politica romaneasca!


Am incercat si eu ceva acum cativa ani, intr-un partid. Realitatea? Nu erau promovati decat anumiti oamenii, criteriile normale si sanatoase nu functionau. In functii erau alesi numai unii, trimisii. Venea cate unu care nu platise cotizatia de ani de zile, platea pe anii respectivi in urma si era promovat direct in functie. Asta se intampla la tineret.

Cine are cu adevarat vointa sa faca ceva pentru Romania, trebuie sa se faca frate cu dracu' si sa joace cum se joaca in politica asta. Pile, mita, interese personale. Ii ajuti, te ajuta. Ca sa ajungi sus, e musai sa te murdaresti.

Cand te aud cu politicieni cinstiti... doamne dumnezeul, tu pe ce lume traiesti? Nu exista asa ceva la noi in tara, sistemul nu permite.
abis
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 01:29 PM) *
Si ce te faci daca in Constitutie nu scrie nimic de un presedinte jucator ci de unul arbitru ?

Basescu nu a incalcat Constitutia - cel putin asa a afirmat Curtea Constitutionala cu prilejul suspendarii. Asa ca daca sustii altceva, te rog argumenteaza, dar fara lozinci luate de la mitingurile PSD la care ai participat.
QUOTE
cum iti explici ca tocmai Basescu are in guverul sau cei mai mari milionari

Cei mai mari milonari sunt:

1. Tiriac (cu legaturi notorii la varful PSD)
2. Patriciu
3. Voiculescu
4. Vantu

Niciunul nu face parte din guvernul Boc. smile.gif
QUOTE
romanii in proportie de 60% au preferat sa aleaga hotii intorcand spatele singurului om cinstit care a candidat pentru presedintie?

Daca te referi la Remus Cernea, mai bine de 99% nu l-au votat.
QUOTE
un hot al flotei

Despre Vacaroiu vorbesti? Nu candideaza.
QUOTE
un om corect si cinstit ca Geoana

Cu "perla" asta ai reusit sa demonstrezi ca esti doar un postac pesedist. rofl.gif

Diogene
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 01:29 PM) *
Tu chiar nu faci diferenta intre vorbele goale si fapte?
Nu cumva sa fie asta diferenta ca duminica trecuta, romanii in proportie de 60% au preferat sa aleaga hotii intorcand spatele singurului om cinstit care a candidat pentru presedintie?

Ti se pare normal o asemenea alegere?


E foarte filosofică această chestiune. Când legea este încălcarea legii


QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 01:29 PM) *
Dar ti se pare moral din partea ta ca intre un hot al flotei care isi sustine banda sa de milionari"cinstiti", si intre un om corect si cinstit ca Geoana care s-a aliat cu alti doi policieni cinstiti ...tu sa alegi hotul? ...si asta pe copnsiderentul ca el minte mai convingator!

Iarasi nu sti sa faci diferenta intre valoarea vorbelor goale si a faptelor?
Sau nu stii nici cat stie un bebelus de 2 ani care si acela stie sa faca diferenta intre kk si papa ...sau tu esti din categoria celor care consuidera ca a sustine hotii si mincinosii este ceva pozitiv?

Și asta e filosofică. Pentru că hoțiile nu vor mai fi date în vileag, dacă iese Geoană, că să nu facem scandal. Și astfel politicienii vor fi curați ca lacrima, și noi vom avea o o dispoziței tonică și optimistă. Atâta doar că străinii se vor exprima foarte urât (se poate și ieși din U.E.) și decalajul economic și cultural față de ei va crește în fiecare zi.
Soimos
QUOTE(abis @ 4 Dec 2009, 02:01 PM) *
Basescu nu a incalcat Constitutia - cel putin asa a afirmat Curtea Constitutionala cu prilejul suspendarii.


Ai ramas blocat la acele vremuri?
Si eu l-am ales atunci pe Basescu, dar acum am vazut ca nu e decat un incapabil (cum singur a recunoscut la Ludus in 5 Oct. ) mare in vorbe mic in fapte dar excroc cat sapte.

QUOTE
Asa ca daca sustii altceva, te rog argumenteaza, dar fara lozinci luate de la mitingurile PSD la care ai participat.

Cu placere, faptul ca interpreteaza Constitutia doar in interesul gastii sale de parveniti imbogatiti din partidul sau, interpretand cuvintele Constitutiei si neglijand spiritul ei, astfel ca atunci cand dupa alegerile parlamentare majoritatea parlamentara a fost valabila, desi s-a unit cu acelasi Geoana din acelasi PSD ca azi, iar ulterior cand coalitia s-a spart nu mai e valabila nicio majoritate parlamentara.
Cand a incalcat Basescu Constitutia ? ...atunci cand impreuna cu Geoana a acceptat majoritatea parlamentara sau acum cand o declara "majoritate toxica" ?

Cat despre participarea mea la mitingurile PSD-ului sau ale oricarui alt partid ... te asigur ca sunt inexistente, eu nu sunt un VANDUT. si daca azi postez Pro Prostanacu Geoana, o fac doar ptr ca alianta Johannis + Crin mi se pare singura acceptabila in momentul de fata iar faptul ca Geoana e mai prost ca noaptea il consider ca fiind un mare avantaj al acestei posibile guvernari, pentru ca o guvernare cu doua capete ar duce la certuri.
Si de certuri, betii, golanii si curvaslacuri nu am nevoie la nivelul presedintelui tarii caci am din plin asa ceva la servici.

QUOTE
Cu "perla" asta ai reusit sa demonstrezi ca esti doar un postac pesedist. rofl.gif


Tot asa cum tu prin felul in care ai postat mi-ai dovedit ca nu esti capabil sa pricepi nimic!
Quit?
Soimos
QUOTE(Diogene @ 4 Dec 2009, 02:33 PM) *
Și asta e filosofică. Pentru că hoțiile nu vor mai fi date în vileag, dacă iese Geoană, că să nu facem scandal. Și astfel politicienii vor fi curați ca lacrima,


Poate imi explici si mie de ce acel Geoana de ieri a devenit hot in timp ce Geoana din Ianuarie cel aliat cu Basescu era "aliatul cel mult visat"? ...si mai ales de ce in guvernul Boc singurii hoti dovediti au fost doar in PD-L (vezi Rizi si Udrea) si nu s-a putut intreprinde nimic impotriva lui Nemirschi desi acela a fost docil si dispus sa se lase controlat, spre deosebire de hoata securist-tupeista Udrea ?
Soimos
QUOTE(Felina @ 4 Dec 2009, 01:44 PM) *
Cand te aud cu politicieni cinstiti... doamne dumnezeul, tu pe ce lume traiesti? Nu exista asa ceva la noi in tara, sistemul nu permite.


spre deosebire de tine eu cunosc totusi politicieni cinstiti, chiar si din partidul PD-L cel pe care il consider banda de hoti ...de ex. ministrul Tabara, caci pe acesta il cunosc personal fiind timisorean de la mine din zona.

La fel nici lui Geona si nici lui Crin sau Iohannis nu i se pot pune in carca hotii ... asa cum vedem la PDL-isti de frunte incepand cu Draga Stolo, Videni Tariceni, Puii Popovici si alti moguli Paunesti si asfaltatori nicoresti si altii!
turbo trabant
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 04:59 PM) *
Poate imi explici si mie de ce acel Geoana de ieri a devenit hot in timp ce Geoana din Ianuarie cel aliat cu Basescu era "aliatul cel mult visat"? .

pentru ca e campanie iar prostanacu si-a dat cu stangu in dreptu tragand vantu'.
in rest jeoana e baiat bun, cu morala buna si bine intentionat numai ca are 2 defecte: nu are oo si nu stie sa vorbeasca in public - de aia marineru l-a facut praf.

http://www.mediafax.ro/politic/basescu-m-a...terata-5154341/

"Problema este cum rămâne fiecare după această întâlnire. Şi eu trebuie să spun cu oarecare regret că, după întâlnirile cu Patriciu, relaţia noastră a devenit foarte proastă. Mi l-am făcut duşman. După întâlnirile sau întâlnirea cu Vântu, relaţia noastră e alterată. Mi l-am făcut duşman", a mai spus Traian Băsescu.

cum banuiam , e razbel in toata regula. Aferim! thumb_yello.gif
abis
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 03:51 PM) *
Cand a incalcat Basescu Constitutia ?

Dupa parerea mea a incalcat-o atunci cand a cerut unei comunitati tiganesti sa-si boteze copiii. Alta incalcare nu cunosc.
QUOTE
si daca azi postez Pro Prostanacu Geoana, o fac doar ptr ca alianta Johannis + Crin mi se pare singura acceptabila in momentul de fata

Si de ce crezi ca Iohannis a cerut sa aiba sase luni (si nu doua saptamani) pentru a alege intre functia de premier si cea de primar? Nu cumva pentru ca simte ca nu va avea multe zile in fruntea guvernului, si din ditamai "proiectul Iohannis" ne vom alege cu o guvernare de tip Nastase ori Vacaroiu?
QUOTE
faptul ca Geoana e mai prost ca noaptea il consider ca fiind un mare avantaj al acestei posibile guvernari, pentru ca o guvernare cu doua capete ar duce la certuri

Asta pentru ca iti imaginezi ca Antonescu ar fi capul unei guvernari PSD-PNL, in care PSD este de doua ori cat PNL-ul... Cam naiv din partea ta.
QUOTE
Poate imi explici si mie de ce acel Geoana de ieri a devenit hot in timp ce Geoana din Ianuarie cel aliat cu Basescu era "aliatul cel mult visat"?

Basescu nu a spus asta, a spus cu totul altceva: ca visul lui a fost o majoritate puternica si care sa faca reformele dorite de populatie. S-a dovedit ca impreuna cu PSD nu poti avea nici majoritate puternica, nici reforme.
QUOTE
nici lui Crin sau Iohannis nu i se pot pune in carca hotii ... asa cum vedem la PDL-isti de frunte incepand cu Draga Stolo, Videni Tariceni, Puii Popovici si alti moguli Paunesti si asfaltatori

De cand este Tariceanu in PDL?
Diogene
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 03:59 PM) *
Poate imi explici si mie de ce acel Geoana de ieri a devenit hot in timp ce Geoana din Ianuarie cel aliat cu Basescu era "aliatul cel mult visat"? ...si mai ales de ce in guvernul Boc singurii hoti dovediti au fost doar in PD-L (vezi Rizi si Udrea) si nu s-a putut intreprinde nimic impotriva lui Nemirschi desi acela a fost docil si dispus sa se lase controlat, spre deosebire de hoata securist-tupeista Udrea ?

După logica mea ardelenească există două feluri de alianțe, electorale și guvernamentale. Primele se fac pentru a obține voturi. Celelalte se fac la nevoie, cu renunțări, pentru a face un guvern.

O astfel de alianță electorală este aceea prin care Antonescu mănâncă rahatul din spatele lui Geoană, deși nu avea nicio altă obligație decât aceea impusă de Patriciu. Amândoi, Geoană și Antonescu, sunt doar niște slugi ordinare cărora nu le poți da votul pentru că ascultă de alții. Deci votezi inutil. Însă există oameni în țara asta care nu votează ca să aleagă ci ca să-și declare fidelitatea față de șef. Votanții respectivi îl pupă în fund pe Geoană, și Geoană - pe Patriciu. Într-o colaborare perfectă, fără scandal.
turbo trabant
http://www.gandul.info/news/cum-aratau-ale...ampanie-5152221

Cum arătau alegerile în perioada interbelică. De la mogulul Malaxa la Nae Cap de Fier şi staff-ul său de campanie

romania eterna si fascinanta.
Soimos
QUOTE(turbo trabant @ 4 Dec 2009, 04:14 PM) *
pentru ca e campanie iar prostanacu si-a dat cu stangu in dreptu tragand vantu'.
in rest jeoana e baiat bun, cu morala buna si bine intentionat numai ca are 2 defecte: nu are oo si nu stie sa vorbeasca in public - de aia marineru l-a facut praf.

Asta este cazul tipic al intalnirii intre un golan smecher si un baiat finut cu educatie buna!

Dar ca un asemenea rationament sa steie la baza alegerii unui presedinte, adica smecheria, reflecta din partea cxelor care o apreciaza grave lacune de educatie si o lipsa de criterii corecte de apreciere, pe care nu mi-as permite sa denumesc ca as jigni si nu am asemenea intentii, nu de alta dar oriunde in lumea normala, smecheria e considerata o forma grava si periculoasa a PROSTIEI, iar bunul simtz si seriozitatea ca adevarata fata a inteligentei, asta chiar daca pentru masele de ignoranti care au votat hotii nu pare asa!

QUOTE
cum banuiam , e razbel in toata regula. Aferim! thumb_yello.gif

Mai mare decat banuiesti!
Nu stiu cum se face ca azi dimineata si Basescu a recunoscut ca s-a intalnit cu Vantu ...si a apreciat ca nu e interzis sa te intalnesti cu un om de afaceri!

Ce parere ai de faptul ca acel contract atat de trambitat cu rusii e facut cu o firma care are in administratie pe Shogunul care a tinut spatele (fiind singurul condamnat) la oalele sparte de Basescu (vanzarea flotei)

Soimos
QUOTE(abis @ 4 Dec 2009, 05:44 PM) *
Dupa parerea mea a incalcat-o atunci cand a cerut unei comunitati tiganesti sa-si boteze copiii.


Si atunci sa ne mai mire ca 60 5 din populatie au ales cele doua partide de hoti notorii care au adus in 20 de ani Romaniei prejudicii mai mari decat cele 2 razboaie mondiale la un loc?
Voi chiar nu intelegeti ca Democratia inseamna puterea majoritatii si ca nici un presedinte nu are dreptul sa rastalmaceasca Constitutia ca sa isi impuna propriul sau guvern minoritar?
Unde ati mai auzit voi de o asemenea democratie.

QUOTE
Si de ce crezi ca Iohannis a cerut sa aiba .....

Eu cred ca din prevedere !
Nu se stie niciodata la ce presiuni va fi expus, dar asta nu este o certitudine ca sa te bazezi tu pe ea ... ci o presupunere din categoria "om traii si om vedea" si nicidecum nu este un motiv ca sa alegem o banda de mafioti in frunte cu marele sef peste toti mogulii ... piratul Basescu care rupe dintii rechinilor cu un cap in gura, si minte chiar si cand e pus sa jure pe Biblie, si a doua zi o intoarce cu 180 grade.

QUOTE
Asta pentru ca iti imaginezi ca Antonescu ar fi capul unei guvernari PSD-PNL, in care PSD este de doua ori cat PNL-ul... Cam naiv din partea ta.

Lasa tu naivitatea mea si atacul la persoana ca nu ma cunosti, incearca mai bine sa intelegi ca dupa ce Basescu pica ar urma decapitarea PD-L ului de capul de mort (a lui Base) din fruntea corabiei, si automat reforma care va urma fara acest pirat capabil doar de prostit lumea si nu de condus tara(cred ca sti deja de cele 35 miliarde datorie, bani cheltuiti ptr nimica in timp ce ceausescu cu 1/2 din suma asta a asigurat locuinte si locuri de munca ptr toti romanii) si astfel noul PD-L va deveni automat partenerul ideal ptr noua majoritate care sa o inlocuiasca pe cea a PSD-ului ...in caz ca va fi nevoie de asta.
Nu sti ca politica este arta compromisurilor?

QUOTE
Basescu nu a spus asta, a spus cu totul altceva: ca visul lui a fost o majoritate puternica si care sa faca reformele dorite de populatie. S-a dovedit ca impreuna cu PSD nu poti avea nici majoritate puternica, nici reforme.

Aha ...deci totusi intelegi ca fara o majoritate puternica nu poti trece legile prin guvern! ...dar cum iti explici ca Basescu si ieri inca de la inceputul discursului sau a afirmat ca nu se va supune unei puternice majoritati parlamentare ?
E buna majoritatea ptr a trece legile in mod constitutional ...sau nu e buna atunci cand partidul lui Basescu nu este cuprinsa in acea majoritate?
Cum se face ca nu ti-a fost frica de Nastase si Cacaroiu atunci cand PSD-ul si-a inodat coada cu PD-L-ul?

QUOTE
De cand este Tariceanu in PDL?

Pardon ...am vrut sa zic Berceanu
turbo trabant
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 08:36 PM) *
Mai mare decat banuiesti!
Nu stiu cum se face ca azi dimineata si Basescu a recunoscut ca s-a intalnit cu Vantu ...si a apreciat ca nu e interzis sa te intalnesti cu un om de afaceri!

asa sa fie cum zici tu, sa fie razboi mare. daca ar ajunge sa se si impuste in strada penelisti/pesedisti si pedelisti de frunte ce m-as bucura : s-ar curata intre ei pe gratis smile.gif.

am senzatia ca tu visezi ca unii liberali sunt mai curati ca ceilalti din alte partide sau de la penele. am o veste proasta pentru tine: in politica din romania nu poti sa faci cariera numai incompetentii din romania intra in politica.

asa ca dictachiorul e cea mai buna mitraliera pe care o avem. ca va fi si el distrus in final, ups, asta e.
Soimos
QUOTE(Diogene @ 4 Dec 2009, 06:22 PM) *
O astfel de alianță electorală este aceea prin care Antonescu mănâncă rahatul din spatele lui Geoană,

Nu te supara, dar cine nu e capabil sa inghita rahat, nu are ce cauta in politica. adica locul in care fermenteaza si colcaie cel mai imputit rahat.
Iar daca Antonescu o face, este ceva extrem de pozitiv ptr ca el spre deosebire de Basescu nu si-a tras privilegii, si la fel ca toti oamenii rationali si constienti este ingrijorat de faptul ca Romania aluneca din nou inspre dictatura si teroare securista.
Oare tu chiar nu intelegi gravitatea faptului de a se pune microfoane in Camere ale Parlamentului si in localuri in care se tin sedinte de partid si culmea fara sa fie pedepsit nimeni, in conditiile cand pentru muuuult mai putin decat atat Nixon a luat un spitz in kur la Casa Alba?

Hallo ... despre ce vorbim?

QUOTE
..... deși nu avea nicio altă obligație decât aceea impusă de Patriciu.

Lasa balivernele astea idioate ptr ca mai dependent de Patriciu decat asa cum a fost Tariceanu nu a fost nimeni, si rezultatele le-am vazut in explozia de bunastare a Romaniei in acea guvernare in care PIB-ul a crescut cu 300 %?

QUOTE
Amândoi, Geoană și Antonescu, sunt doar niște slugi ordinare cărora nu le poți da votul pentru că ascultă de alții.

Auzi ce mai criteriu .... rofl.gif
Pai este mai bine ca un idiot incapabil decat de vorbe smecheresti sa faca dupa capul sau cel prost si sa maio aibe si tupeul sau inconstienta sa afirme ca: "Nici eu si nici guvernul si nici BHE NU NE-AM PROPUS sa scoatem Romania din criza (vezi cuvantarea de la Ludus in 5 Oct.) si sa bage in numai 10 luni tara intr-o datorie de 35 miliarde de Euro fara sa faca nimic decat sa plateasca niste amarate de pensii, in timp ce ceausescu cu jumate din banii astia a construit o noua Romanie la cheie in care tuturor romanilor le-au fost asigurate locuinte si locuri de munca hh.gif

QUOTE
Deci votezi inutil. Însă există oameni în țara asta care nu votează ca să aleagă ci ca să-și declare fidelitatea față de șef. Votanții respectivi îl pupă în fund pe Geoană, și Geoană - pe Patriciu. Într-o colaborare perfectă, fără scandal.

Si ce te faci cu acei alti inconstienti care voteaza in mod constient un hot care a furat o flota, hot si securist care a ajuns cel mai mare sef peste mogulii (buni) si vrea sa-i subjuge si pe mogulii "rai" tot asa cum in timpul duelului cu Nastase l-a numit pe Oprea nu hot, ci seful hotilor, si pe care vedem ca l-a numit ministru de interne in guvernul sau ...cum este?
Si unde mai pui ca incerca sa reinvie si metodele securiste ale lui ceausescu pentru a cotropii cu clanul sau mafiot toata Romania, infintand prima dictatura mafiota din istoria omenirii.
Soimos
QUOTE(turbo trabant @ 4 Dec 2009, 08:12 PM) *
am senzatia ca tu visezi ca unii liberali sunt mai curati ca ceilalti din alte partide sau de la penele. am o veste proasta pentru tine: in politica din romania nu poti sa faci cariera numai incompetentii din romania intra in politica.


Poate ai dreptate ... poate visez ... dar ce sansa mai ai decat sa visezi ca macar un neamtz se va dovedi serios si competent sa conduca tara asta?

QUOTE
asa ca dictachiorul e cea mai buna mitraliera pe care o avem. ca va fi si el distrus in final, ups, asta e.

Dictachiorul nu este mitraliera impotriva hotilor ...ci Ali Baba hotul pus paznic la robinetul cu bani.
Dictachiorul a avut in 5 ani si timpul si sansa sa ne dovedeasca ca este detergentul care spala puntea, dar el nu a spalat nimic si ca in loc sa ii mitralieze pe hoti de ex pe Oprea pe care acum 4 ani la numit hotul hotilor din banda lui Nastase, iata acum l-a pus ministru de interne!!!! rofl.gif

Pai ce face mitraliera basescu ...nu cumva mitraliaza viitorul tau si alor alti tineri cate veti fi pusi sa platiti datoriile imense pe care le face doar ptr ca il doare in fund de romani, asa cum singur afirma ca; "Nici eu si nici guvernul sau BNR nici nu am incercat sa scoatem tara din criza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Daca nu sti despre ce e vorba ...cauta pe Google ...dar totusi te intreb ... de ce sa-l aleg pe Basescu daca a declarat asta ? ...si de ce sa-l aleg atunci cand vad ca "mitraliatul" sau e doar vorba goala, ca in 5 ani nu a mitraliat pe nimeni dar s-a pus singur sef, peste toti hotii si mogulii buni care au devalizat tara?
actionmedia
Eu nu prea inteleg de ce se vorbeste aici despre alegerile din 6 decembrie din moment ce mai exista inca 2 topicuri de genul acesta, plus topicul despre Basescu, plus topicul despre guvernare si alte topicuri conexe cu alegerile.
Chiar toate topicurile de la politica trebuie tranformate in cam de batalie intre postacii pro sau contra unuia sau altuia dintre candidati?
Soimos
QUOTE(actionmedia @ 4 Dec 2009, 09:10 PM) *
Eu nu prea inteleg de ce se vorbeste aici despre alegerile din 6 decembrie din moment ce mai exista inca 2 topicuri de genul acesta, plus topicul despre Basescu, plus topicul despre guvernare si alte topicuri conexe cu alegerile.
Chiar toate topicurile de la politica trebuie tranformate in cam de batalie intre postacii pro sau contra unuia sau altuia dintre candidati?


Scuze !
Ne-a luat valul ,,,si doi la mana pentru ca iata dupa 20 de ani suntem confruntati cu o posibila dictatura si cu un nou control securist asa cum a fost acum 20 de ani ...si se pare ca unii inca nu inteleg asta.

Daca te deranjeaza problema, nu ne supara daca muti postarile pe topicele pe care crezi tu ca e locul lor ... sau nu se poate asta?
actionmedia
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 09:37 PM) *
Ne-a luat valul ,,,si doi la mana pentru ca iata dupa 20 de ani suntem confruntati cu o posibila dictatura si cu un nou control securist asa cum a fost acum 20 de ani ...si se pare ca unii inca nu inteleg asta.


Astea sunt doar abureli de campanie. Nu exista niciun pericol iminent pentru o dictatura in Romania. Dar intr-adevar ciutacii si postacii au reusit sa prosteasca poporul cu televizorul sau calculatorul dupa caz.
Este absurd sa vorbesti despre o potentiala dictatura in conditiile in care massmedia este mai libera ca niciodata in Romania (ma rog, liber, in conditiile in care exista societate civila puternica, in conditiile in care Romania este membru cu drepturi depline a UE si NATO.
Nu vreau sa intru mai mult in detalii pe aceasta tema. Cel putin nu pe acest topic. Cred ca s-ar putea discuta despre presupusele excese de autoritate ale lui Basescu, chiar pe topicul despre Basescu.

QUOTE
Daca te deranjeaza problema, nu ne supara daca muti postarile pe topicele pe care crezi tu ca e locul lor ... sau nu se poate asta?


Eu personal nu pot sa mut nicio postare pentru ca nu sunt moderator. Am facut doar o remarca in calitate de musteriu al hanului. Numeste-o daca vrei atitudine civica, ceva ce ar trebui sa facem toti in viata de zi cu zi daca vrem ca Romania sa se schimbe in bine, dupa 20 de ani.
Soimos
QUOTE(actionmedia @ 4 Dec 2009, 09:59 PM) *
Astea sunt doar abureli de campanie. Nu exista niciun pericol iminent pentru o dictatura in Romania.


Pe cuvant daca nu te-as fi crezut daca nu as fi vazut cu ochii mei faptul ca ptr Basescu majoritatea parlamentara nu conteaza si ca el ca presedinte are dreptul sa numeasca un guvern minoritar in pofida majoritatii parlamentare desi esti constient ca astfel nu se poate impune democratic nicio lege impotriva unei majoritati aflate in opozitie si nici daca nu as fi vazut ca au fost puse microfoane intr-o camera a Parlamentului ca sa aibe Udrea munitie impotriva comisiei care dorea sa o ancheteze si ca textul convorbirilor a fost dat publicitatii?

Sti ce s-ar fi intamplat in acest caz intr-o tara cu adevarat democratica? ...daca nu vezi cazul Nixon care era muuuuult mai neinsemnat decat ceea ce s-a intamplat in Romania !
actionmedia
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 10:10 PM) *
Pe cuvant daca nu te-as fi crezut daca nu as fi vazut cu ochii mei faptul ca ptr Basescu majoritatea parlamentara nu conteaza si ca el ca presidente are dreptul sa numeasca un guvern minoritar (care nu poate impune nicio lege impotriva unei majoritati aflate in opozitie) si nic daca nu as fi vazut ca au fost puse microfoane intr-o camera a Parlamentului si ca textul este dat publicitatii?

Ori minti cu buna stiinta, ori esti dezinformat. Pentru ca lucrurile pe care le sustii sunt neadevarate.
Soimos
QUOTE(actionmedia @ 4 Dec 2009, 10:33 PM) *
Ori minti cu buna stiinta, ori esti dezinformat. Pentru ca lucrurile pe care le sustii sunt neadevarate.


De cine sa fiu dezinformat ...de dchii si urechile mele?

Cum ar fi ca in loc sa faci asemenea aprecieri sa te mai documentezi un pic?

Nu de alta dar si in duelul de ieri Basescu a repetat de 2 x acest faptul ca nu va tine cont de majoritati parlamentare!

Dar daca nici asta nu iti ajunge ...si nici nu ai vazut sau nu ai inteles faptul ca Basescu doreste sa isi impuna propria sa gasca minoritara din partidul sau impotriva majoritatii parlamentare care l-a propus un guvern Johannis ... afirmand ca majoritatea parlamentara E TOXICA ohyeah.gif

si daca nu sti nici macar ca in scandalul cu tupeista Udrea comisia condusa de Orban a fost spionata chiar in incinta Parlamentului unde este asigurata prin Constitutie libertatea ca orice parlamentar sa aibe libertate totala in exprimare ... atunci revin-o si iti dau niste linkuri ...dar daca nu suporti adevarul ...sau daca esti atat de rupt de realitate incat nu cunosti realitatea ...mai bine nu mai posta ...nu de alta dar te autoblamezi ...si e pacat !

actionmedia
repet, aceste detalii le putem discuta pe topicul dedicat lui Basescu.
Soimos
QUOTE(actionmedia @ 4 Dec 2009, 11:12 PM) *
repet, aceste detalii le putem discuta pe topicul dedicat lui Basescu.


OK
Hai sa imi raspunzi pe acel topic!
Uite linkul:

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=669256
Damnatius
@soimos

QUOTE
Asa in vorbe goale cum este si condamnarea verbala a comunismului ...sau cum iti explici ca tocmai Basescu are in guverul sau cei mai mari milionari si culmeaq coincidentei in timpul luptei sale anticoruptie Romania a ajuins pe ultimul loc in Europa in privinta coruptiei?


Minti cu nerusinare!!!

Iata valorile indicelui CPI (Corruption Perceptions Index; valori mai mari reprezinta o tara mai putin corupta) pentru Romania de pe situl http://www.transparency.org/

2004: 2.9
2005: 3
2006: 3.1
2007: 3.7
2008: 3.8
2009: 3.8

Conform Transparency International, Romania si-a imbunatatit ratingul de-a lungul mandatului lui Basescu, adica exact pe dos de cum vreti voi sa se inteleaga. Bulgaria are aceeasi valoare in 2009 ca Romania. Romania nu a ajuns pe ultimul lor, ci a fost mereu acolo, in comparatie cu restul statelor din UE. Dar tendinta a fost de imbunatatire!
Erwin
în plus, comunismul n-a fost condamnat cu vorbe goale, nu uitaţi de Proclamaţia de la Timişoara şi de Piaţa Universităţii. Apoi, există controversatul "Raport Tismăneanu" care o face în scris. Aşa cum e, cu vicii şi cusururi, în condiţiile în care o întreagă clasă politică este tributară eşalonului 2 din vechiul sistem. Trebuie refăcut şi condamnat încă odată, dar asta n-o va face nici Băsescu (care s-a spălat pe mâini de prima dată, cu vorbele de care zici) cu atât mai puţin Geoană.

Chiar dacă mai trec 20 de ani, comunismul trebuie condamnat din nou şi din nou pentru toate crimele. Iar cei vinovaţi, care acum sunt sub protecţia legilor pe care ei înşişi le-au dat, să fie judecaţi şi condamnaţi de asemenea. Nu vom ieşi la liman atâta vreme cât ei sunt la putere.
actionmedia
QUOTE(Erwin @ 6 Dec 2009, 01:27 AM) *
Chiar dacă mai trec 20 de ani, comunismul trebuie condamnat din nou şi din nou pentru toate crimele. Iar cei vinovaţi, care acum sunt sub protecţia legilor pe care ei înşişi le-au dat, să fie judecaţi şi condamnaţi de asemenea. Nu vom ieşi la liman atâta vreme cât ei sunt la putere.


Oare o sa ajungem vreodata sa condamnam consumerismul pentru distrugerea mediului inconjurator? Sau capitalismul pentru incalzirea globala? Sau crestinismul pentru crimele inchizitiei? Sau democratia reprezentativa, pentru coruptia din toate structurile guvernamentale precum si pentru indepartarea politicienilor de interesele cetatenilor pe care ar trebui sa ii reprezinte?
Este absurd sa condamni o ideologie sau o forma de organizare a statului, doar pentru ca in acea forma de organizare s-au produs crime. De fapt cred ca Basescu a condamnat crimele comunismului, nu comunismul in sine. Normal este sa condamni crimele. Sa le scoti in evidenta si sa pedepsesti pe cei care au comis acele crime.
Vehicularea ideii condamnarii comunismului si asocierea intregii ideologii cu acele crime, face ca oamenii sa respinga apriori orice idee care poate duce cu gandul la comunism. fara a mai cantari daca e buna sau nu in functie de context sau situatie. Cred ca ar trebui sa discernem mai bine si sa condamnam ceea ce e de condamnat, fara sa introducem in aceeasi oala tot ce a reprezentat sau ar fi putut reprezenta comunismul.
Johann_Moritz
Ei, uite asta ar fi o tema care merita un topic separat: ideologia comunista si crimele comunismului istoric, daca exita sau nu o legatura intre ele.
Pana una alta, asa e expresia: a fost condamnat comunismul. De fapt, a fost condamnat regimul comunist din Romania, eu asta inteleg cand cineva spune ca a fost condamnat comunismul.
Marea tragedie a Romaniei este ca l-am condamnat la 20 de ani dupa caderea sa. Sa fi avut puterea sa il condamnam cand el inca mai stapanea Romania ar fi insemnat intradevar ceva. Sau macar sa o fi facut in 90 sau in 92.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 6 Dec 2009, 02:03 AM) *
QUOTE
ideologia comunista si crimele comunismului istoric, daca exita sau nu o legatura intre ele.

exista o legatura, atata vreme cat comunismul ingradeste libertatea de opinie si considera individul ca parte a unui proiect lipsit de personalitate.
QUOTE
De fapt, a fost condamnat regimul comunist din Romania, eu asta inteleg cand cineva spune ca a fost condamnat comunismul.

Nici macar, a fost doar o comedie jucata de fosti comunisti atat de-o parte a scenei cat si de cealalta. Condamnarea comunismului trebuia sa se fac exact ca si condamnarea nazismului, cu un proces international, Gorbaciov a reusit evitarea unui razboi si acest proces pe care sunt sigur ca occidentalii l-ar fi pregatit, in cazul in care ar mai fi ramas cineva dupa razboi. In Romania tovarasul Iliescu a incercat si el acelasi lucru si i-a iesit "democratia originala" si constitutia speciala, tocmai de aceea incercarea de condamnare a comunismului a avut loc atat de tarziu si s-a vazut ce a iesit.



Johann_Moritz
QUOTE(Marduk @ 6 Dec 2009, 08:25 AM) *
exista o legatura, atata vreme cat comunismul ingradeste libertatea de opinie si considera individul ca parte a unui proiect lipsit de personalitate.

De acord. Acum ceva ani, cum am mai spus, am studiat destul de mult regimurile totalitare asta implicand si o oarecare introducere in chestiunile ideologice, mai ales in comunism, pt. ca ideologiile de dreapta sunt mai sarace in amploare si profunzime.
Ei, la un moment dat, ajungi la concluzia ca marxismul, desi nu proclama crima ca fiind necesara, o implica. In comunism, ca de altfel in orice utopie, crima este inevitabila.

QUOTE
Condamnarea comunismului trebuia sa se fac exact ca si condamnarea nazismului, cu un proces international, Gorbaciov a reusit evitarea unui razboi si acest proces pe care sunt sigur ca occidentalii l-ar fi pregatit, in cazul in care ar mai fi ramas cineva dupa razboi.

Asta are legatura intradevar cu modul in care s-au prabusit regimurile comuniste in Europa de est. Nu doar ca nu a fost un razboi, dar tine si de chestiuni spcifice: prin negocieri cu Solidarnosc, Jaruzelski a permis organizarea unor alegeri libere care s-au soldat cu inlaturarea sa si a partidului de la putere; in Ungaria, comunismul a fost "prabusit" de esalonul 2 al partidului; in Cehoslovacia avem o revolutie de catifea.
Doar Romania si Bulgaria au fost mai obsedate de condamnarea comunismului, probabil pe fondul unei taceri stanjenitoare inainte de 1989 si a incapacitatii de a construi capitalismul si democratia.
Pe mine unul mai degraba ma deranjeaza obsesia asta anticomunista a prezentului. Mi se pare ca trece discutia despre realitatea romaneasca si viitorul nostru dintr-un plan al observatiei si al propunerilor concrete intr-unul foarte incarcat emotional, al antipatiei, vociferarii si al lipsei oricarui proiect coerent. De fapt, ce vreau sa spun e ca m-am saturat de anti. M-am saturat ca noi romanii sa ne definim prin ceea ce uram, in loc de ceea ce iubim si ce avem de gand sa facem.
Noi stim intotdeauna cu exactitate de cine sau de ce vrem sa scapam. Niciodata ce anuma sa punem la loc. De ce, in loc sa incercam sa convingem oamenii cine sau ce e rau, nu incercam sa le aratam ce e bine, ce e frumos si folositor. Poate du'aia au sa se prinda singuri incotro sa se indrepte.

Acum ceva ani, discutam cu un prieten despre alegerile din 1990. Eu deplangeam prostia romanilor de a-l fi votat pe Iliescu intr-o asemene proportie. El explica de ce s-a intamplat asta: pt. ca opozitia, bine intentionata asa um era, nu a avut niciun plan concret de viior: ei erau antiIliescu, anticomunisti si cam atat. Initial, am tratat cele spuse de om ca pe o incercare de a-si justifica fata de sine prostia de a-l vota atunci pe Iliescu. Cu timpul, mi-am dat seama ca nu era chiar asa.
Iliescu avea macar avantajul de a reprezenta aproximativ niste structuri cunoscute romanilor si el speculat o teama reala, aceea de o schimbare prea brusca. Ceilalti doreau sa o rupa radical cu trecutul. Dar fara a propune ceva, schimbarea nu poate fi identificata decat cu neantul. Or, un popor nu sare in neant decat sub amenintarea armei. Si atunci, antimosierismul lui Iliescu, hranit din spaimele imprimate in mintea romanilor de comunism, a fost mai usor de crezut de romani decat antiliescenismul opozitiei.

Astazi, intelectualii nostri ne propun un nou salt in neant. Daca stai si judeci, gandirea lor se apropie extraodrinar de logica materialismului dialectic. De fapt, ce ni se spune? Ca e suficient sa scuturam de pe noi mizeria comunismului, pt. a de veni europeni. Ca si cum fortele istoriei insasi ar duce Romania catre Europa, fara a fi necesar si un efort constructiv din partea noastra.
Ca si cum, lipsa comunismului ar fi echivalenta cu democratia si valorile europene.
Erwin
am folosit din viteză denumirea generică, sigur că am avut în vedere nu ideologia ci crimele făcute sub oblăduirea orânduirii. Şi când spun crime nu mă gândesc doar la atrocităţi ci şi la celelalte forme de opresiune. Pe de altă parte, susţin şi ideea lui kumarbi, că ruperea de trecut trebuie să se facă atunci când ai o alternativă clară pentru viitor. Şi părinţii mei au fost înscrişi în partid, că aşa erau vremurile, nu la acei comunişti ne referim când vrem să-i condamnăm. Ei şi-au trăit viaţa cu demnitate, dar şi cu teamă, din cauza regimului. Unii chiar au crezut în idealurile comunismului, dar sigur n-au fost de acord cu metodele impuse cu forţa. În '90 susţineam că trebuie să păstrăm ceea ce a fost bun înainte de revoluţie, să nu stricăm (ceea ce vedeam că se întâmplă începând cu agricultura şi terminând cu sistemul de sănătate) ceea ce avem. Nu s-a întâmplat aşa, totul a fost mai întâi răscolit, deturnat, distrus, într-o frenezie de a termina cu trecutul. Frenezie din care au profitat la maxim noii capitalişti, în genere cei care deţineau informaţii: foştii securişti, foştii directori. Prea puţini au fost cei care s-au ridicat prin forţe proprii, prin muncă sau afaceri legale. De fapt, există percepţia comună, că prin muncă cinstită nu poţi face avere. Ce legătură are? Are, pentru că azi cei care deţin cu adevărat puterea politică sunt aceşti capitalişti-mafioţi, la fel ca în Rusia.
turbo trabant
dupa 20 de ani , un om care era prea mic pe vremea comunistilor preia exact aceleasi cuvinte ca acum 20 de ani despre cei din afara:

ciutacu pe blogul lui

“(Romania) – o tara care tocmai este pe cale să consfintească triumful suprem al cercopitecilor, al analfabetilor, al hotilor, al securistilor si al curvelor.”; “Dacă mai aud pe cineva cu grija noastră faţă de soarta românilor de la Chişinău, îl scuip între ochi! E valabil şi pentru cei care propăvăduiesc necesitatea democratică de a da unora care tăiesc în afara graniţelor dreptul de a decide soarta celor care trăiesc înlăuntrul aceloraşi graniţe.”

romania nu se schimba, curvele care au sustinut comunistii nasc in continuare pui vii. si procentul de curve e acelasi.
Marduk
Achernar :

"Vad ca nimeni nu comenteaza. As dori sa va reamintesc faptul ca ca definirea 'clasei de mijloc' ca fiind clasa proprietarilor mijloacelor de productie (clasa detinatorilor unor societati comerciale) este specifica doctrinei marxiste. In doctrinele capitaliste occidentale din clasa de mijloc face parte orice persoana ce detine un nivel rezonabil al educatiei (de obicei studii superioare) si/sau calificari superioare in domeniul sau de activitate, ceea ce-i permite sa obtina venituri importante pe care le directioneaza pentru achizitionarea unor bunuri personale de valoare ridicata."

Diogene :

"Eu cred că cele câteva sute de mii de „patroni” din România de azi trebuie să dispară. Prea sunt învățați cu furatul și nesimțirea, îndeosebi față de stat, dar și față de salariați și alți parteneri. Nu sunt oameni care să creeze o întreprindere, să o facă să prospere și să fie mândri de prețul ei (o vând după ce „merge singură”). Trăiesc de azi pe mâine, parazitându-și propria afacere, care nu poate exista separat față de ei."

Serenity :

" Michellu, ma infierbant pentru ca la noi se simte ca dracu' criza asta politica si economica. M-am saturat de scandaluri ca x a luat spaga, y a lovit pe nu stiu cine si lui z i s-a facut sex oral in timp ce altii au luat pranzul nu stiu unde, in timp ce tara asta se prabuseste. Sau sa aud ca Basescu e fat frumos pe calul alb care va scoate tara din rahat. Voi cei cu afacerile voastre nu simtiti atat de rau toate astea (nu zic ca nu le simtiti, dar nu atat de rau), dar noua ne-a intins nervii la maxim. Si daca Marduk a vrut sa spuna ce ai spus tu, a spus-o intr-un mod foarte jignitor."

La 20 de ani de la "revolutie" cateva din postarile colegilor nostri de dialog de pe Han. Va rog sa comentati aceste randuri.
Marduk
„În sfârşit, adevărul...”, cum a fost plănuită, împreună cu serviciile secrete ruseşti, lovitura de stat din decembrie ’89. Epoca lui Nicolae Ceauşescu s-a terminat printr-o lovitură militară clasică pusă la punct de serviciile secrete ruseşti, KGB (serviciul secret sovietic) şi GRU (serviciul de informaţii militare), cu ajutorul ofiţerilor români" (EVZ)

Declaratia generalului Stanculescu despre "revolutia" romana.
Marduk
"Nu a fost o revolutie sau un puci - as descrie-o ca pe o mizerie". '' Dar restul lumii a crezut altceva. Si de aceea am ajuns acolo" (HNR)

Declaratia lui Valentin Ceausescu despre "revolutie".
Diogene
QUOTE(Soimos @ 4 Dec 2009, 10:53 PM) *
Dar daca nici asta nu iti ajunge ...si nici nu ai vazut sau nu ai inteles faptul ca Basescu doreste sa isi impuna propria sa gasca minoritara din partidul sau impotriva majoritatii parlamentare care l-a propus un guvern Johannis ... afirmand ca majoritatea parlamentara E TOXICA ohyeah.gif

si daca nu sti nici macar ca in scandalul cu tupeista Udrea comisia condusa de Orban a fost spionata chiar in incinta Parlamentului unde este asigurata prin Constitutie libertatea ca orice parlamentar sa aibe libertate totala in exprimare ... atunci revin-o si iti dau niste linkuri ...dar daca nu suporti adevarul ...sau daca esti atat de rupt de realitate incat nu cunosti realitatea ...mai bine nu mai posta ...nu de alta dar te autoblamezi ...si e pacat !

Ca un fraier ce sunt eu chiar am crezut că „majoritatea parlamentară” va insista pe un candidat comun în fața lui Băsescu. El nu ar fi avut de ales, ori candidatul majorității, ori alegeri parlamentare. Cred că nu ar fi făcut alegeri anticipate. Majoritatea aia s-a dezumflat ca un balon din campania electorală, era goală pe dinăuntru, ca proiectul Iohanis. Chiar acum citeam că șeful PNL Botoșani a declarat că va vota cu Boc. S- dovedit că Băsescu nu a fost „dictator”, pur și simplu nu a crezut în majoritatea parlamentară respectivă, a crezut că se ajunsese să se folosească Parlamentul pe post de simplu agent electoral. Și a avut dreptate

Înregistrarea este permisă pentru o comisie care a are activitatea în public. După mine tot ce se vorbește prin clădirea Parlamentului ar trebui pus pe un site Internet. Dacă plângerea penală contra Elenei Udrea este respinsă, coroborată cu declarațiile parlamentarilor respectivi că vor să o distrugă indiferent dacă e vinovată sau nu (este ea „vinovată” că l-a făcut pe Băsescu să dezvăluie biletelul intervenționist primit de la Tăriceanu) , atunci asta ar trebui să ducă la demisia din Parlament a parlamentarillor respectivi. Toți. Asta înseamnă asanarea clasei politice.

Atunci când acuzațiile noastre vor mai și altceva decât simple minciuni, vom putea avea pretenții de la politicieni. Sau pe aici nu sunt decât politicieni cu „libertate de a abera”? Revoluția aia a fost într-adevăr o porcărie inutilă. În alte părți un comunist ca Ceaușescu a fost schimbat cu un comunist ca Iliescu prin banale ședințe de partid. Am dovedit că suntem mulți niște lichele crude și înapoiate, dacă ne-am omorât ca orbii pentru o banală schimbare politică. Nici libertatea obținută nu ne-o merităm. Mințim și furăm ca porcii. În condiții clasice asta duce la o nouă dictatură.
Marduk
Dupa 20 de ani de la "revolutie" putem lansa un slogan dureros, comunismul a murit, traiasca comunisti, asa as definii situatia tragica a acestui popor, care inca asteapta raspunsuri despre ce s-a intamplat in acele zile cand armata, securitate si militia au trecut de partea poporului dar cu toate acestea "teroristii" au omorat oameni nevinovati or vinovati deoarece doreau libertatea si disparitia comunismului. Comunismul o fi disparut, or sigur si-a pierdut puterea pe care o avea, dar comunistii au ramas, ei sunt printre noi, fatarnici, ipocriti, ascunsi sub chipul vecinului binevoitor care ne saluta in fiecare dimineata cand plecam la servici or cand venim de la paine. Poate ca unii dintre ei au renuntat in acele zile la pozitia sociala pe care o aveau in cadrul acelei societati, alti poate s-au ascuns in case de frica, dar au fost multi care au crezut in partid in doctrina, acestia au facut exces de zel, exces ce a generat macelul din acele zile fie ca a fost inainte de uciderea lui Ceusesc fie dupa. Exista indivizi care in acele zile au omorat oameni, au distrus vise, vieti, sperante, au semanat frica, iar azi traiesc linistit gasind intelegere din parte celor care regreta regimul comunist din partea autoritatii judecatoresti din partea unor politicieni. Un exemplu al excesului de zel este acest individ care dovedit fiind a fost facut scapat de cei care au avut aceasta sarcina pe linie de partid si care din acelasi execes de zel au creat eroi din calai.
Cla
sad.gif sad.gif sad.gif
Marduk
Rusine, la 20 de ani de la "revolutie" nu am reusit sa rezolvam probleme care tin de bunul simt. Romania, romanii au pierdut trenul istoriei care a trecut prin gara lor fara sa opreasca, lasandu-i in linistea seculara unde pana si praful se aude cand se depune pe ulitele acestei tari. Romanii trebuie sa rezolve probleme pe care inca le considera minore dar care in lumea civilizata fac diferenta, respectul fata de client, fata de durere, nu zic ca in occident nu se castiga bani din durere dar cel putin acolo totul este legal.
Marduk
kumarbi :

"Sa imi dau demisia din cauza veterinarului? Cam greu in zilele astea, pt. ca nu prea ai unde te duce. Iar de semnat mi le semneaza, pt. ca asa prevede schema de organizare a institutiei: hartiile pleaca sub semnatura lui, pt. ca el e ditamai demnitaru. Eu sunt nimeni. Si sunt multe feluri de a inchide gura lui nimeni, ce, iti inchipui ca traim intr-un stat de drept?"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.