Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romania Dupa 25 De Ani
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
gigip
QUOTE(turbo trabant @ 4 Feb 2011, 01:21 PM) *
bre gigip o intrebare scurta ( de fapt doua):

ai copii? daca da, crezi ca ei vor avea vreo pensie?

Daca vom scapa de matroz si clica lui,sigur da si toti romanii o vor duce mai bine,chiar cu pensii nesimtite!
gigip
turbo trabant
QUOTE(gigip @ 4 Feb 2011, 02:49 PM) *
Daca vom scapa de matroz si clica lui,sigur da si toti romanii o vor duce mai bine,chiar cu pensii nesimtite!
gigip

LOL ! deci nu ai copii, no wonder ca te gandesti mai mult la tine.
gigip
QUOTE(turbo trabant @ 4 Feb 2011, 01:51 PM) *
LOL ! deci nu ai copii, no wonder ca te gandesti mai mult la tine.

Am confirmat ca am! Sa-ti traiasca si ai tai! Daca nu aveam copii,moshul de mine nu ar fi postat vreodata pe computer! Ei m-au invatat sa ghidonez soricelul! Das ist wunderbar,oo,mein Gott!
turbo trabant
QUOTE(gigip @ 4 Feb 2011, 02:55 PM) *
Am confirmat ca am!

well, ma indoiesc ca o sa prinda pensia, nu va mai exista ca sistem. si eu la fel desi cu totii iti platim pensia.

edit: si nu, chiorul nu e liderul guvernului mondial din umbra.
abis
Citat din Regulament

Utilizarea corecta a limbii romane este o conditie de baza pentru a fi membru al acestui forum (exceptie o face forumul international). Asadar, verificati daca mesajul este corect atat din punct de vedere al limbii romane cat si din punct de vedere al tehnoredactarii
Marduk
Acum un an am facut o calatorie prin Moldova, pe la Suceava, Botosani, manastiri. Eram uimit cat de mult s-a dezvoltat zona respectiva, vile si case frumoase, masini scumpe, ma intrebam cum de au ajuns moldovenii la un asa nivel de trai de si-au permis asemean lux. Parte din ei erau plecati prin strainatate si trudeau in constructii sa-si faca un rost, alta parte creste vite, cultiva pamantul, munceau care pe unde apucau pentru asi indeplinii visul de a avea o casa o vila sau o masina dupa puteri. Nu m-am gandit niciodata la castigurile politistilor si vamesilor, citesc in presa din aceste zile si nu-mi vine sa cred ce bani se invarteau in zona respectiva. O spaga de 300000 euro pentru a ocupa un post de sef de vama? poate ca este putin exagerat dar totusi pare ca o afacere in care investesti bani si apoi te astepti sa faci profit. Nu vreau sa ma gandesc cati bani s-ar fi strans la buget daca toti acesti nemernici ar fi cotizat macar cu 10% din castigurile lor. Poate ca cel mai mare castig l-au avut contrabandistii, ar trebui sa se intereseze ANAF-ul si de acestia. Pare o situatie similara cu cea de la Clisura Dunarii in vremea embargoului si acolo politistii, vamesii si traficantii si-au unit eforturile pentru asi ostoi lacomia, dar la acea vreme parca nu i-a intrebat nimeni nimic. Nu-mi ies din cap sumele colectate la acest punct de frontiera, Vama Siret, cate puncte or fi de-a lungul frontierei cu Ukraina si Moldova? acum inteleg de ce tiganii din Obor isi permiteau sa vanda pachetul de tigari cu 5-6 lei, imi inchipui cat costa un pachet in Ukraina sau Moldova de ieseau toti in castig. Din ce in ce mai mult Romania aduce cu Italia dupa WW2, daca am incepe si contrabanda cu alcool si mai ales daca am avea arme sa casapim unii pe altii am fi copia fidela a fratilor nostrii talieni.
March
QUOTE(Marduk @ 5 Feb 2011, 01:26 PM) *
Nu m-am gandit niciodata la castigurile politistilor si vamesilor, citesc in presa din aceste zile si nu-mi vine sa cred ce bani se invarteau in zona respectiva. O spaga de 300000 euro pentru a ocupa un post de sef de vama? poate ca este putin exagerat dar totusi pare ca o afacere in care investesti bani si apoi te astepti sa faci profit. Nu vreau sa ma gandesc cati bani s-ar fi strans la buget daca toti acesti nemernici ar fi cotizat macar cu 10% din castigurile lor.

Au cotizat ei mai mult da' la pusculita celor care i-au numit acolo.

Perspectivă nouă īn cazul arestărilor din vamă
Reglarile de conturi īn PDL
ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(March @ 5 Feb 2011, 02:53 PM) *
Au cotizat ei mai mult da' la pusculita celor care i-au numit acolo.

Cei care vindeau si cumparau posturile respective indiferent din ce partid fac parte, daca se dovedeste ca sunt vinovati sa fie judecati si la puscarie, de jos de la opinca pana sus la vladica. Mai mare rusinea in plin secol XXI, membri ai UE, sa vindem si sa cumparam posturi de conducere ca pe vremea fanarihotilor si mai vrem si in Schengen, nici macar in UE nu meritam. Pe mine ca cetatean ca alegator nu ma intereseaza reglarile de conturi intre cine si cine sunt, ce ma intereseaza este sa stiu de cand domneste sistemul asta de imbogatire si cine l-a inventat, ca dupa cat de bogati sunt unii pe acolo nu pare ca sistemul ar functiona de ieri de azi. Sistemul este acelasi ca si cel de la Clisura Dunarii, unde nu s-au gasit vinovatii nici pna azi, unde sunt? cine i-a ascuns? de ce i-a ascuns?
gigip
QUOTE(Marduk @ 5 Feb 2011, 03:00 PM) *
Cei care vindeau si cumparau posturile respective indiferent din ce partid fac parte, daca se dovedeste ca sunt vinovati sa fie judecati si la puscarie, de jos de la opinca pana sus la vladica. Mai mare rusinea in plin secol XXI, membri ai UE, sa vindem si sa cumparam posturi de conducere ca pe vremea fanarihotilor si mai vrem si in Schengen, nici macar in UE nu meritam. Pe mine ca cetatean ca alegator nu ma intereseaza reglarile de conturi intre cine si cine sunt, ce ma intereseaza este sa stiu de cand domneste sistemul asta de imbogatire si cine l-a inventat, ca dupa cat de bogati sunt unii pe acolo nu pare ca sistemul ar functiona de ieri de azi. Sistemul este acelasi ca si cel de la Clisura Dunarii, unde nu s-au gasit vinovatii nici pna azi, unde sunt? cine i-a ascuns? de ce i-a ascuns?

Simplu,BUBA,portocalie!
gigip
Marduk
QUOTE(gigip @ 12 Feb 2011, 02:17 PM) *
Simplu,BUBA,portocalie!

portocalie, visiniie, liliachie, rozalie, rosie, etc. buba tot buba ramane.
gigip
QUOTE(Marduk @ 12 Feb 2011, 05:07 PM) *
portocalie, visiniie, liliachie, rozalie, rosie, etc. buba tot buba ramane.

Marduk,prietene,BUBA(regimul Base,Udrea,Boc,Anastase) e una singura,portocalie! Ceilalti pot fi rosii,galbeni,visinii ,dar BUBA E UNICA!
GIGIP
Marduk
QUOTE(gigip @ 12 Feb 2011, 08:41 PM) *
......dar BUBA E UNICA!

Moncher as vrea sa fie adevarat dar din nefericire de la "revolutie" incoace am avut parte numai de bube
gigip
QUOTE(Marduk @ 13 Feb 2011, 11:15 AM) *
Moncher as vrea sa fie adevarat dar din nefericire de la "revolutie" incoace am avut parte numai de bube

Daca toate au fost bube pentru tine,ai o problema,fa-ti niste analize,cauza e in tine! Analizele pot fi si medicale,chiar psihologice dar,sigur,si unele de gandire cu propriul obiect pe care il avem toti pe umeri si care,la unii se numeste cap.
gigip
turbo trabant
de citit si luat aminte. 25 miliarde de euro s-au dus in 10 de ani pe apa sambetei, aprope nimic nu s-a facut.

http://standard.money.ro/politica-si-socie...euro-15825.html

oare cati prosti in rrromania mai cred ca daca se schimba si vin altii la ciolan, va fi mai bine si poate vor exista si transporturi moderne? cati prosti oare mai cred ca in rrrromania nu se fura?
Marduk
daca la vama se primea spaga 100.000 de euro/tura, iar pe zi erau 2 ture sau mai rau 3 ture, poate ca sa zicem ca presa a exagerat cu 100.000 de euro/tura sa reducem la jumatate 50.000/tura recte 100.000/zi * 300 zile/an (minus sarbatori, trafic redus, etc.) inseamna 30 de milioane de euro/an la un punct de trecere cu 2 ture/zi. Acesti bani nu au fost impozitati, ei au circulat liberi si nestingheriti prin Romania, au construit vile, au cumparat masini, terenuri, au ridicat afaceri, etc. inseamna ca mare parte din economia Romaniei e ridicata pe spaga si mita ca cei care au condus din decembrie '89 si pana in prezent sunt corupti pana in maduva oaselor. Nici nu ma mira ca se mananca intre ei cand iaca vine unul mai tare ca ei si-i ia la intrebari.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 15 Feb 2011, 04:24 PM) *
daca la vama se primea spaga 100.000 de euro/tura, iar pe zi erau 2 ture sau mai rau 3 ture, poate ca sa zicem ca presa a exagerat cu 100.000 de euro/tura sa reducem la jumatate 50.000/tura recte 100.000/zi * 300 zile/an (minus sarbatori, trafic redus, etc.) inseamna 30 de milioane de euro/an la un punct de trecere cu 2 ture/zi. Acesti bani nu au fost impozitati, ei au circulat liberi si nestingheriti prin Romania, au construit vile, au cumparat masini, terenuri, au ridicat afaceri, etc. inseamna ca mare parte din economia Romaniei e ridicata pe spaga si mita ca cei care au condus din decembrie '89 si pana in prezent sunt corupti pana in maduva oaselor. Nici nu ma mira ca se mananca intre ei cand iaca vine unul mai tare ca ei si-i ia la intrebari.


sunt niste exagerari demne de cascadorii rasului. Nu avea cum sa se ia atata spaga acolo, frate, gandeste, cate tigari puteau baga aia sa dea spaga 50.000 de euro /zi? Pai nu cred ca se consuma pe toata piata europeana intr-o zi atatea tigari(timbrate si ne) cate ar fi trecut printr-un singur punct vamal intr-o singura zi. Cred ca se faceau maxim 5-6000/tura.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 16 Feb 2011, 10:31 PM) *
sunt niste exagerari........................ Cred ca se faceau maxim 5-6000/tura.

or fi si exagerari, tocmai de aceea am redus suma cu 50%. ce ma deranjaza la aceasta ora este incercarea asta imbecila de minimalizare a unei infractiuni comise de niste functionari ai statului. au aparut unii pe la tembelizor care invoca tot felul de stupiditati cum ar fi starea sociala, salariile mici, faptul ca vamesii si politistii, sunt si ei oameni si datorita acestei situatii sunt nevoiti sa faca astfel de fapte pentru asi intretine familia asi creste copii, etc. a aparut unul si a cerut sa se faca distinctie intre spaga marunta, traficul cu bicicleta, acesti 5-6000/tura de care vorbesti si spaga primita de la contrabanda ce se face cu camioanele. eu cred ca suntem cu totii bolnavi la cap sau lacomia ne face irationali, iar romanul are un proverb, ori ca furi un ou ori ca furi un bou, tot aia e. dar hai sa revenim la acesti 6000/tura * 3 tura=18000 euro * 300 zile/an = 5.400.000 euro/an la cate puncte vamale sunt? sa zicem * 20 = 108.000.000 euro bani neimpozitati, necontrolati, bani din care s-a nascut aceasta bunastare a unora furata de la ceilalti. asta este situatia reala din Romania, mizeria ascunsa timp de 20 de ani a inceput sa dea pe afara, ca o mocirla puturoasa de hazna care ne umple narile cu mirosul fetid iar in mijlocul situatiei apar uni care si-au pus clesti la nas si incearca sa ne convinga ca de fapt nu e chiar asa. si asta nu este totul cica mai este si o contrabanda cu alcool, cu produse de tot felul pe care le vand tiganii la piata sambata si duminica, conserve de peste, unt care nu e unt, bomboane, ciocolata, miere, etc. intreg comertul asta nu aduce la buget nici o para chioara iar cei care se ocupa de acest gen de afaceri se plang peste tot ca sunt discriminati si nu au din ce trai.
Michelle
QUOTE(Marduk @ 17 Feb 2011, 09:06 AM) *
sau lacomia ne face irationali, iar romanul are un proverb, ori ca furi un ou ori ca furi un bou, tot aia e. dar hai sa revenim la acesti 6000/tura * 3 tura=18000 euro * 300 zile/an = 5.400.000 euro/an la cate puncte vamale sunt? sa zicem * 20 = 108.000.000 euro bani neimpozitati, necontrolati, bani din care s-a nascut aceasta bunastare a unora furata de la ceilalti. asta este situatia reala din Romania, mizeria ascunsa timp de 20 de ani a inceput sa dea pe afara, ca o mocirla puturoasa de hazna care ne umple narile cu mirosul fetid iar in mijlocul situatiei apar uni care si-au pus clesti la nas si incearca sa ne convinga ca de fapt nu e chiar asa. si asta nu este totul cica mai este si o contrabanda cu alcool, cu produse de tot felul pe care le vand tiganii la piata sambata si duminica, conserve de peste, unt care nu e unt, bomboane, ciocolata, miere, etc. intreg comertul asta nu aduce la buget nici o para chioara iar cei care se ocupa de acest gen de afaceri se plang peste tot ca sunt discriminati si nu au din ce trai.



Bine zis! si bunastarea asta furata de la ceilalti macar nu produce ceva...nici locuri de munca,nici bani la buget pentru ca astia de fura nu stiu cum sa investeasca banu' sa produca alt ban...el face un viloi nefunctional de mare sau isi pune banii in conturi pe-afara sau isi cumpara de ei lucruri care nu incurajeaza cu nimic economia nationala...
Cucu Mucu
Scandalul īn care este implicat europarlamentarul Adrian Severin pare a fi stārnit mai multă revoltă la Bruxelles şi Strasbourg decāt pe la noi. Īntrucātva este şi normal, avānd īn vedere faptul că ne-am obişnuit īntr-atāt de mult cu un comportament sub orice critică din partea clasei politice.
Yvonne
Uneori am impresia ca scandalurile din tara asta au rolul de a distrage doar atentia. Cate au avut o rezolvare conform legi ? dar nu cred ca asta ne reprezinta ca tara. Acum se face apel sa dam, sa donam pentru catedrala din Bucuresti. E esentiala din punctul lor de vedere. Ce mai conteaza ca se desfiinteaza spitalele, ca nu sant scoli, ca majoritatea se intretin mai rau decat acum 20 de ani, ca legile in invatamant se schimba de la an la an, dovada ca sant prost gandite din fasa, ca medici ne pleaca pe capete....da, acum hipermarketurile sant pline de tot ce iti doresti dar nu sant bani. Sant someri care acum 20 de ani nu erau. E o tara a extremelor in care ce ce au ne rad in nas prin lux si opulenta si ceilalti tac malc pentru ca oricum nu mai e nimic de facut. Indiferent de guvernare.
Marduk
Pe vremea lui Ceausescu cumparam miel de Pasti de la tarani, din sat de la soacra mea, sunt ortodox nepracticant si imi place sa ma bucur de sarbatorile si traditiile noastre. Cred ca lipsa carnii de miel in acele vremuri se datora unei politici idioate, dar azi cand au trecut peste 20 de ani de la "revolutie" cum s-ar putea numi aceasta "afacere" capitalista, comert european?, globalizare? hotie?, gheseft?
ilie
De ce te revolti?! Asta e comertul in toata lumea... Cumperi dintr-un loc si vinzi mai scump...asa se face de 10 mii de ani... Te-a apucat morala religioasa?
Aleluia!
Marduk
Nu, tocmai de aceea am mentionat ca sunt ortodox nepracticant. Ceea ce ma deranjaza este faptul ca romanii nu stiu sa-si vanda produsele, nu stiu sau nu accepta sa se asocieze pentru asi valorifica competitiv produsele. Ma deranjaza ca altii castiga doar din transferul si prelucrarea sumara de materie prima, apoi revinderea ca produs finalizat cu un pret dublu, dar asta este tot o problema a romanilor care se multumesc sa vanda en gros fara sa mai piarda timpul cu prelucrarea desi ar putea ei castiga mai mult pe produsul respectiv. Nu vorbim aici numai de miei, sunt o multime de alte produse care parasesc tara ca materie prima si se intorc ca produs finit.
Nefertiti
Asta se īntāmplă pt că statul romān nu are o politică de īncurajare a producţiei autohtone. Vezi nemţii, de exemplu.
ilie
QUOTE(Marduk @ 6 Apr 2011, 12:11 PM) *
Nu, tocmai de aceea am mentionat ca sunt ortodox nepracticant. Ce are a face..?! Ma scuzi, dar vorba lu' ma-mare: asta e un fel de laba trista... si aia nepracticanta...

Ceea ce ma deranjaza este faptul ca romanii nu stiu sa-si vanda produsele... Aici ai adoptat atitudinea de pitzi... Helou! De ce nu faci tu comert? Sau invata-i, invatatorule!

Marduk
@nefertiti
Productie interna exista, altceva pare sa nu existe, interes din partea producatorilor de as vinde direct produsele catre supremarketuri. Ar trebui sa se uneasca in asociatii, cooperative, fiecare cu partea lui dar cand vine vorba de un interes comun sa-l apere toti, or pe la tara se pare ca se apara doar un pret minim ce nu trebuie coborat ca se strica piata, la oua spre exemplu. Dar si statul trebuie sa se implice mai mult in problema asta, poate prin crearea unei burse a marfurilor agricole locale.
@freeman
Moncher aici discutam despre o situatie nu despre Marduk, daca vrei sa continuam discutia asta zi ceva despre chestia asta, da-ti cu parerea.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 6 Apr 2011, 11:11 AM) *
Ceea ce ma deranjaza este faptul ca romanii nu stiu sa-si vanda produsele, nu stiu sau nu accepta sa se asocieze pentru asi valorifica competitiv produsele.

eh nu stiu , stiu prea bine sa te pacaleasca si sa te ciupeasca la cantar. dupa aia urla ca nu ii protejeaza nimeni de concurenta. la export nu merge cu fofarlica si la nevoie comersantul se indreapta moraliceste spre export unde sunt alte standarde.

de aia nu au produsele romanesti 100% piata de desfacere, din pricina calitatii 'oscilante'.
ilie
QUOTE(Marduk @ 6 Apr 2011, 02:33 PM) *
Dar si statul trebuie sa se implice mai mult in problema asta, poate prin crearea unei burse a marfurilor agricole locale.
@freeman
Moncher aici discutam despre o situatie

Aceasta e o situatie pe care o percepi tu, eu nu o percep, si cred ca nu exista.

Ce sa faca statul? Iar... ?
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 02:58 PM) *
....la nevoie comersantul se indreapta moraliceste spre export unde sunt alte standarde. ....de aia nu au produsele romanesti 100% piata de desfacere, din pricina calitatii 'oscilante'.


QUOTE(freeman @ 6 Apr 2011, 04:12 PM) *
Aceasta e o situatie pe care o percepi tu, eu nu o percep, si cred ca nu exista.Ce sa faca statul? Iar... ?

Io am impresia ca nu ati citit articolul sau facti misto de mine. Pai bine ma neispravitilor, romanul isi vinde mielul din batatura cu 12 ei chilul iar grecul turcul si bulgaru il iau il taie il ambaleaza, pe urma il exporta in Roamnaia si-l vinde romanului cu 25 lei chilu, iar voi ziceti ca are produsul "calitati oscilante" sau ca asa e "comertul in toata lumea" or ca nu exista o asa situatie? Ma, voi nu sunteti romani ori va arde de gluma pe obida si munca romanului.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 6 Apr 2011, 03:45 PM) *
Io am impresia ca nu ati citit articolul sau facti misto de mine. Pai bine ma neispravitilor, romanul isi vinde mielul din batatura cu 12 ei chilul iar grecul turcul si bulgaru il iau il taie il ambaleaza, pe urma il exporta in Roamnaia si-l vinde romanului cu 25 lei chilu, iar voi ziceti ca are produsul "calitati oscilante" sau ca asa e "comertul in toata lumea" or ca nu exista o asa situatie? Ma, voi nu sunteti romani ori va arde de gluma pe obida si munca romanului.

mie nu imi arde de gluma dar daca romanul e tampit si nu stie sa faca biznis, de ce trebuie sa fie cerut ajutorul statului? cat dreacu costa un abator, ca au fost o droaie si s-au inchis ( ca in toate domeniile de altfel)?

crezi ca grecu sau bulgaru stau cu mana la statul lor?

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 04:56 PM) *
......de ce trebuie sa fie cerut ajutorul statului?......crezi ca grecu sau bulgaru stau cu mana la statul lor?

sa-l invete cum sa faca biznis, sa-l invete cum sa ia ajutoare de la UE sa-si faca asociatii si abatoare moderne, grecu si bulgarul nu stau cu mana intinsa la stat dar e mai pietari ca romanii asta e diferenta, daca stau si ma gandesc bine poate ca firmele alea de la greci si de la bulgari sa apartina tot unor romani si atunci se schimba treaba.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 6 Apr 2011, 04:07 PM) *
sa-l invete cum sa faca biznis, sa-l invete cum sa ia ajutoare de la UE sa-si faca asociatii si abatoare moderne,

pai si asta nu se intampla deja prin mama UE ? dar degeaba, mentalitatea de ciupeala nu se schimba in veci.

romanul prefera sa vinda putin dar scump si in scurt timp e eliminat de pe piata. si mai ales romanul prefera sa nu investeasca in tehnologie pe principiul merge si asa.

LE: romanul e de 4 ani jumatate in UE in cazul in care nu s-a trezit din betia "aderarii" si mai asteapta inca sa ii spuna UE ce si cum. UE nu e maica tereza si nici mama omida.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 05:11 PM) *
pai si asta nu se intampla deja prin mama UE ? dar degeaba, mentalitatea de ciupeala nu se schimba in veci.

am sa-ti spun ce cred eu ca se intampla desi n-am fost la fata locului, cred ca este vorba de intermediari, ca doar n-o veni turcul, grecul sau bulgarul la stanile romanilor. intermediarii astia cumpara mult pe putin pentru ca ei fac pretul, iar romanul ca sa nu ramana cu animalul in curte ca n-are cui sa-l dea ca pe vremuri, il de pe nimic doar sa scape de el. nu cred ca este vorba de ciupeala ci de o specie de romani care tot ce fac este sa intermedieze sa cumpere si sa vanda, asa cum se intampla si la piata, unde le iau marfa taranilor si-o vand ca fiind a lor, sau mai rau vand marfa din import zicand ca-i romaneasca. eu cred ca aici statul ar trebui sa intervina asa cum zicea si nefertiti, sa faca ceva ca sa dispara intermediarii astia care nu platesc impozite, taxe, nimic dar sunt plini de bani.
turbo trabant
marduk, statul rroman este cel mai jmecher intermediar dintre toti si tu ii ceri ajutorul?
Marduk
daca ar fi asa, statul ar reinfiinta centrele de colectare cum erau altadata, dar nu e intermediar smecher, nu cel putin in aceasta situatie al pietei alimentelor unde se pot strange bani frumosi la buget din taxe si impozite. or fi smecheri unii politicieni dar nu statul.
ilie
QUOTE(Marduk @ 6 Apr 2011, 04:45 PM) *
Pai bine ma neispravitilor, romanul isi vinde mielul din batatura cu 12 ei chilul iar grecul turcul si bulgaru il iau il taie il ambaleaza...

Vad ca efectele nucleare din Japonia au aparut in Iasi si te-au apucat si pe tine crize comportamentale de badaran, ca pe cealalta consateana... (cam neasteptat din partea ta...)

Cum sa faca statul, esti tra-la-la? Care stat? nu stii ca statul e administrator prost? Daca e capitalism, trebuie sa faci tu ceva, nu sa te plangi ca o curva proasta ca iti cumpara bulgaru mielul si ti-l vinde inapoi la pret dublu.
Ai ramas tot comunist la scafarlie: statul sa faca asociatii, statul sa distribuie, sa-ti taie mielul ... ...
Marduk
QUOTE(freeman @ 6 Apr 2011, 05:55 PM) *
Ai ramas tot comunist la scafarlie: statul sa faca asociatii, statul sa distribuie, sa-ti taie mielul ... ...

Moncher mai plimbate prin Germani si Olanda sa vezi ce comunism e acolo in privinta asta, mai ceva ca pe vremea lu ceasca. Cat despre badaranie nu cred ca te-am intrecut si nici sa nu te astepti. mwah1.gif
ilie
Intr-adevar eu am gresit crezandu-te pe tine mult mai ispravit decat esti in realitate... , de fapt esti un modest, cu nostalgii comuniste...
Marduk
QUOTE(freeman @ 6 Apr 2011, 10:00 PM) *
... de fapt esti un modest, cu nostalgii comuniste...

sa fi modest este o calitate pe care multi nu o inteleg, observ ca nici tu nu apreciezi modestia. cat despre nostaliga comunista nu pot sa-ti zic decat ca in comunism s-au facut si lucruri bune, putine cei drept, dar s-au facut, spre deosebire de perioada de dupa "revolutie" unde nu gasim ca realizari de seama dect 20 km de autostrada, o linie de metrou care era gata facuta, s-a lucrat putin la infrastructura si s-a dat in folosinta, altceva concret in afara de averi masini si vile poti sa-mi dai exemple? au trecut totusi aproape 22 de ani.

P.S. ai grija ce postezi, te cam joci cu focul si daca ai impresia ca nimeni nu-ti citeste ceea ce postezi te inseli, deocamdata e doar un sfat.
ilie
Cand am zis modest ma gandeam la mediocru. Cu ce foc ma joc?! rofl.gif ti-e rau, ti-e frica de securitate? Tot vad ca lauzi realizarile comuniste...
Tine-ti sfaturile pentru tine, cine se uita la cum postez eu, se poate uita si la cum postezi tu sau altii. Sa inteleg ca te-ai apucat sa fii reclamagiu ca Etiopianu rofl.gif?
Asta e tot o mentalitate comunista demna de tine thumb_yello.gif . Macar ai facut si in scris, si timbrata? rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2011, 10:44 AM) *
spre deosebire de perioada de dupa "revolutie" unde nu gasim ca realizari de seama dect 20 km de autostrada, o linie de metrou care era gata facuta, s-a lucrat putin la infrastructura si s-a dat in folosinta

traiasca si infloreasca romania multilateral dezvoltata!

aia 20 de km nu sunt 20 de km ci 80. 20 km pe sens *2 sensuri* 2 benzi pe sens. lasa ca acum vine cucu mucu si ne ia la zor ca nu punem si bucuresti -buzau la capitolul autostrazi unde nu e asa, avem prima autostrada cu o banda si jumatate pe sens din europa.
Marduk
QUOTE(freeman @ 7 Apr 2011, 12:03 PM) *
Cand am zis modest ma gandeam la mediocru. .......

Sper ca sti ce inseamna mediocru, desi asa cum l-ai folosit pare ca faci aceiasi gresala pe care o fac multi romani cand folosesc acest cuvant, unii se simt jigniti, altii pur si simplu nu stiu ce inseamna si-l folosesc pentru a jignii pe cineva, daca asta ai dorit sa sti ca eu nu ma simt jignit, sunt un mediocru dar modest.

QUOTE(turbo trabant @ 7 Apr 2011, 12:29 PM) *
traiasca si infloreasca romania multilateral dezvoltata!

si va urez sa ocupati un loc cat mai fruntas, daca se poate chiar locul intai. rofl.gif
ilie
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2011, 01:29 PM) *
sunt un mediocru dar modest.

Exact asta am spus si eu, ca o constatare, nu ca altceva.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2011, 12:29 PM) *
si va urez sa ocupati un loc cat mai fruntas, daca se poate chiar locul intai. rofl.gif

dupa ce romanii au facut praf comunismul, acum fac praf capitalismul.

deci prin urmare, tovarasi, tot inainte spre organizare cea mai avansata a omenirii, balcanismul! thumb_yello.gif
March
QUOTE(turbo trabant @ 7 Apr 2011, 01:37 PM) *
deci prin urmare, tovarasi, tot inainte spre organizare cea mai avansata a omenirii, balcanismul! thumb_yello.gif

Pai parca ne bateam pe aici in piept ca nu suntem in Balcani ! tongue.gif
Marduk
QUOTE(freeman @ 7 Apr 2011, 01:33 PM) *
Exact asta am spus si eu, ca o constatare, nu ca altceva.

Iti multumesc ca ti-ai pierdut timpul sa faci aceasta constatare, dar nu merita pentru un mediocru ca mine, nici sa ma bagi in seama. Te-as ruga pe viitor sa ma lasi in mediocritatea mea.

QUOTE(turbo trabant @ 7 Apr 2011, 01:37 PM) *
dupa ce romanii au facut praf comunismul, acum fac praf capitalismul.

deocamdata pana inteleg ce si cum, romanii sunt facuti praf de capitalism.

QUOTE(March @ 7 Apr 2011, 01:43 PM) *
Pai parca ne bateam pe aici in piept ca nu suntem in Balcani !

Am vrea noi dar nu se poate, ar trebui sa renuntam la cele 2 judete din Balcani, poate la vindem bulgarilor ca si asa nu stim ce sa facem cu ele.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2011, 01:01 PM) *
deocamdata pana inteleg ce si cum, romanii sunt facuti praf de capitalism.

oh da, marile corporatii capitaliste stau la poarta tarii vrand sa suga sangele poporului roman! ohyeah.gif

si in comunism si in capitalism romanul s-a ocupat cu ocupatia de secole: ciupitul, stramoseasca traditie balcanica. si dupa aia se mira de ce nu merge nimic in tara dar el nu e de vina, el ciupeste de foame si daca nu ii foame, din principiu .



March
QUOTE(turbo trabant @ 7 Apr 2011, 02:08 PM) *
oh da, marile corporatii capitaliste stau la poarta tarii vrand sa suga sangele poporului roman! ohyeah.gif

Acum nu mai sug sange ce dreneaza euroii si parai in strainatate . Cum o fac ? Prin speculatiile recente pe piata valutara unde leul s-a facut un fel de elefant fata de Euro si Dollar . In curand se vor incasa dividentele in lei iar valuta asta trebuie sa fie ieftina pentru cumparare si scoatere afara. ( celelalte valute au ramas la fel ca si acum 1-2 luni in urma pentru ca sunt neinteresante.)
Dupa marele smen desigur leul se va rablagi din nou . ( e de rasul curcilor , in prezent pe piata noastra dolarul canadian si francul elvetian e mai tare decat dolarul american !)
Marduk
se mai schimba pe ici pe colo, e greu dar nu este irecuperabil, sunt sanse sa se insanatoseasca. chestia asta cu tiparul aplicat popoarelor nu tine, nu la mine, peste tot sunt oameni si oameni.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.