Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romania Dupa 25 De Ani
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Cla
Nohat, cine-o-nceput cu prostiile... nu eu. Alt Marius.

Am citit azi ceva fain: http://www.romanialibera.ro/dezvaluiri/a16...-de-duzina.html
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 14 Mar 2010, 02:24 AM) *
Nu, nu esti! Multa vreme, citindu-va (pe tine si pe Cla, scrieti la fel), ma intrebam ce va mana. De ce, ascunsi dupa stolonii andaluzi, puneati piedica romanilor ce duceau grabiti ultima ladita de capsuni si apoi fugeau sa prinda cursa low-cost ce ii aducea inapoi, acasa, in Romania, de ce, ascunsi prin parcari, manjeati cu rahat autocarele romanesti ce aduceau inapoi, acasa, in Romania romani ce au muncit in Europa, de ce rupeati stergatoarele masinilor cu numar de Ro care veneau inapoi, acasa, in Romania? Cred ca am inteles: aruncand cu rahat inapoi, acasa, in Romania, si mergand in genunchi undeva, inainte, spre Vest, ati ramas suspendati intre inapoi si inainte. V-ati transformat intr-o strutocamila hidoasa, neputandu-va intoarce inapoi, acasa, in Romania deoarece ati infundat drumul cu atata gunoi aruncat, dar nici inainte nu va puteti duce, deoarece beneficiati din partea Vestului doar de "toleranta vidanjei - pute, nene, da' trebuie sa faca cineva si treaba asta". Nu pot spune decat ca mi-e mila de voi!

sper din tot sufletul ca aceasta chestie a fost scrisa la cea mai crunta betie sau suparare, altfel e nasol. pentru tine, ca nu ai inteles nimic, mai ales ca nu era vorba despre nimeni de pe forum ci despre starea generala a tarii care decade moral/economic/politic. romania de care vorbim noi e reala si se vede asa prin multi ochi, unii ramasi in tara, altii plecati. catu alegi sa fii strut si sa bagi capul in nisip si sa spui ca totul e perfect si "dujmanii" vanduti strainatatii e de vina , e alegerea ta. nimeni nu o sa iti scoata nisipul din ochi sa vezi mai bine.

confirmi fara sa vrei ca romania nu a evoluat de acum 20 de ani si ca progresele facute pana in 2007 au fost doar de spoiala. ceea ce este foarte trist.
acum 20 de ani se striga "Ei nu au mancat salam cu soia" si in urma acestor lozinci diaspora s-a dus dracului inapoi de unde a venit. se pare ca nu a murit asta la fel cum nu a murit "noi muncim noi nu gandim".

ps: a dat catavencu faliment??????? blink.gif
Cla
Nimic de la Cucu Mucu. Io cred ca fiecare pasare pe limba ei piere.
Mamaa, si ce s-o bagat... degeaba. Asa si poti sa ti-o bagi intr-una, ca Sisiphos.

Ca fapt divers: Autogara. Nürnberg. 2 români, beau o bere si arunca cutiile dupa un panou.
Ma duc la ei, zic " Ma baieti, asa ceva nu se face. Luati-va gunoiul cu voi si nu veti avea probleme."
Reply: "P***a ma-ti, de unde ne-ai depistat?"
"Va vad, va simt." So long....
Cla
Cucu Mucu, astept traducerea aia desteapta Nu fii pufi, un om normal trebuie sa fie de cuvânt.
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 15 Mar 2010, 12:42 PM) *
ltfel e nasol. pentru tine, ca nu ai inteles nimic, mai ales ca nu era vorba despre nimeni de pe forum

Visezi? laugh.gif S-a legat de noi, de tine si mine. Omu' are o problema în cap, se poate sa aiba de-a face cu nevasta-sa. Lasa-l în mila.
Marduk
QUOTE(Cla @ 16 Mar 2010, 01:09 PM) *
Reply: "P***a ma-ti, de unde ne-ai depistat?"

rofl.gif Si eu am "depistat" niste romani in Haga, am pus chiar un pariu cu insotitorul meu si am castigat. Ai mei isi suflau mucii intre degete, pe jos. ohyeah.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 15 Mar 2010, 12:42 PM) *
si in urma acestor lozinci diaspora s-a dus dracului inapoi de unde a venit.

EXACT !!
Cla
QUOTE(Marduk @ 16 Mar 2010, 01:43 PM) *
Ai mei isi suflau mucii intre degete, pe jos. ohyeah.gif

Hahahahahaaahhhaaaa !! rofl.gif roflmao.gif
Cred ca am povestit-o vreodata, egal.
Eram în metrou si m-am facut ca nu înteleg.
În fata mea - 2 moldoveni.
Vorbeau prostii de numa. Deodata se trezeste unu, zice: "Ba, hai sa nu mai vorbim prostii, habar n-ai cine te întelege pe-aici."
A venit statia la care sa cobor, le-am zis baietilor "Ceau baieti, o zi faina în continuare" Sa fi vazut mutrele rofl.gif
Cla
Mariuse, sa stii ca nu te uit, astept traducerea ta desteapta. Da'fix.
Si daca nu poti face cu ce te-ai falit, nu-i bai. Afla doar toata România ca Marius Cucu Mucu are gura mare si nimic altceva.
Cla
Marius, hai s-o lasam balta. Habar n-ai ca imi esti un prieten bun, si ma doare ca ne enervam reciproc si degeaba. Asa ca - CUT.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 16 Mar 2010, 07:30 PM) *
În fata mea - 2 moldoveni.

rasistule rofl.gif .

mie imi plac turizdele romancute plecate prin europa ce isi baga si isi scot pe limba materna expresii de genul " fah, p... pa brucseles ca e ca la noi in ghencea! "

PS: spartul semintelor in timp ce se plimba prin gradina de vara a palatului "da la viena" este purtare europeana. parol.
Cucu Mucu
QUOTE(Cla @ 16 Mar 2010, 10:59 PM) *
Mariuse, sa stii ca nu te uit, astept traducerea ta desteapta. Da'fix.


Ba, la voi trebuie sa vin cu planse colorate sa pricepeti. Era o ironie, coane! devil.gif Iar sotia e bine, ca si copilul, multumim de intrebare! ohyeah.gif Si atata timp cat eu nu iti folosesc numele, ci doar nickul, te invit sa faci la fel!

Si credeti ca exemplele alea date de voi sunt romanii? Nu, ma, aia sunt niste romani, asa cum niste nemti au hacuit vreun milion si ceva de evrei, asa cum niste americani au hacuit (damn, la astia e lista mai lunga rofl.gif ) : indieni, afgani, vietnamezi, coreeni, irakieni, somalezi, panamezi, fara ca nemtii sau americanii sa fie numiti criminali. Asa si la romani sunt niste romani care se scobesc in nas, niste romani care scuipa seminte pe strada, niste romani care ciordesc (desi, s-o recunoastem, aici "indienii" au prim-planul), dar majoritatea romanilor sunt oameni de treaba, parol, muncitori, onesti. Veniti in Ro fara incrancenarea voastra si chiar o sa va simtiti bine. Daca vreti, ma pot icupa personal e asta!


Marduk, cand vreau sa te citez, nu imi apare nimic, si trebuie sa fac totul manual, iar cand deja postul tau e cu o pagina in urma, treaba se complica tare. D-aia zic sa nu mai scrii intre [quote], si-apoi e si mai greu de urmarit asa.
Marduk
Mai Mariuse, eu credeam ca numai eu nu stiu sa folosesc [quote] da vaz ca mai este si alti ca mine. devil.gif
Cla
QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Mar 2010, 02:02 AM) *
Asa si la romani sunt niste romani care se scobesc in nas

Cucu Mucu, iti respect dorinta si te numesc pe Nick.
Si apropo: Care-i diferenta între muci si spanac? Spanac nu manânca copiii laugh.gif
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Mar 2010, 03:02 AM) *
(desi, s-o recunoastem, aici "indienii" au prim-planul)

Cred ca ai vrut sa spui "niste indieni", nu? rofl.gif


PS: Bravo, mi-ai placut aici...
turbo trabant
asta cu "niste" imi aduce aminte de dinu sararu si ai lui niste tarani.

se exista niste romani care fac prostii si se comporta aiurea. insa exista si destui romani care sunt ok, muncitori, constiinciosi etc etc si in romania si in afara ei.

problema rezulta din cresterea proportiei de niste si pasivitatea celorlalti la "cucerirea romaniei" de catre niste. si atunci de ce sa se mai chinuie ala care e ok si sa nu se ocupe de "combinatii" ca valorosul niste ? si uite asa creste proportia de niste.
turbo trabant
cum inteleg unii romani dictatura si democratia: basescu =hitler.

http://remuscernea.ro/2010/03/asemanari-si...-parlamentului/

recomand pastila verde pentru iesire din matrix.
Marduk
Hitler mai avea ceva par pe cap, mai era si mustata, prestanta ariano-prusaca, nu nici vorba despre asemanare, da-i pastila domnului Remus Cernea care de ceva vreme crede ca este un fel de Mesia, care poate salva starea in care se gasesc romanii.
abis
A luat-o rau pe aratura Cernea - despre arestarea lui Voicu spune:

Procurorii DNA (care sunt subordonaţi ministerului justiţiei, aşadar guvernului) au cerut recent arestarea unui parlamentar din opoziţie punând astfel o presiune în plus asupra partidelor de opoziţie

Marduk
Uite o stire care ne poate spune ceva despre Romania dupa 20 de ani de la "revolutie". E o stire care ma face mai optimist dar si mai intelegator fata de greci, care au mai mult aur ca noi desi au o populatie pe jumate ca a noastra.
Erwin
munţii noştrii aur poartă... şi îl vor căra canadienii de la Roşia... tongue.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 18 Mar 2010, 11:57 AM) *
asta cu "niste" imi aduce aminte de dinu sararu si ai lui niste tarani.


Apropos de Sararu. Si de limbile in fund pe care i le-au tras lui Base acu fo doo saptamani.


Da, aurul il cara canadienii, iar asociatiile eco au ciocu mic, ca acum sunt ai lor la putere. jamie.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 18 Mar 2010, 11:57 AM) *
problema rezulta din cresterea proportiei de niste si pasivitatea celorlalti la "cucerirea romaniei" de catre niste. si atunci de ce sa se mai chinuie ala care e ok si sa nu se ocupe de "combinatii" ca valorosul niste ? si uite asa creste proportia de niste.


Nu e vorba de a te combina ca "valorosul", dar... sa iti spun ce o sa fac eu. Ani de zile (cre'ca 7 la numar) m-am agitat sa fac biznisuri, care (de curand am calculat, ca am avut o discutie cu un fiscalitian) au adus in Ro, de prin intreaga Europa, peste un milion jumate de euro. Noo, stai, nu te gandi ca am nspe vile si elicopter, ca din astia mie, pe "calculatelea", nu mi-a ramas lunar mai mult de 2 salarii romanesti medii (ba au fost anii de inceput in care abia imi ramanea minimul pe economie, iar daca imi faceam jobul <programator-analist> castigam mult mai mult ), restul s-au dus in taxe, impozite, salarii cu ale lor taxe si impozite, furnizori. Anul asta, din cauza ca niste nemti si francezi nesimtiti au dat faliment, am avut nevoie de-o pasuire la plata de cateva luni (plata mie facandu-mi-se la 60-90 de zile, ca e criza si se negociaza cu sange pe nas). Ei bine, nu m-au lasat (desi Boc trambitase supermegatampita lui masura de sustinere a firmelor, desi am de recuperat de la ei tva cat jumatate din datoria la ei, desi mai am de recuperat si de la sanatate o caciula de bani din concedii medicale) si mi-au blocat conturile, au sarit pe masini, pe utilaje, ca am fost nevoit sa ma imprumut de la "persoane fizice" ohyeah.gif sa dau banii, sa pot lucra. Eh, din cauza asta m-am jurat ca atat cat voi mai face biznis in Ro am sa fur si sa pacalesc statul cat de mult pot, chiar daca inainte eram prost de bun platnic. D-aia!!!!
Erwin
QUOTE
Eh, din cauza asta m-am jurat ca atat cat voi mai face biznis in Ro am sa fur si sa pacalesc statul cat de mult pot, chiar daca inainte eram prost de bun platnic. D-aia!!!!

dă doamne mintea românului, a de pă urmă! thumb_yello.gif
Cla
Mai da rau esti înversunat cu politica, Cucu Mucu. Si totusi n-am înteles de ce te legi de noi, daca ai o problema cu Bucurestiul, nu cu Berlinul.
Marduk
QUOTE(Erwin @ 20 Mar 2010, 12:00 AM) *
munţii noştrii aur poartă... şi îl vor căra canadienii de la Roşia... tongue.gif

QUOTE(Cucu Mucu @ 20 Mar 2010, 12:04 AM) *
Da, aurul il cara canadienii, iar asociatiile eco au ciocu mic, ca acum sunt ai lor la putere. jamie.gif

Ce aveti frate cu aurul asta, deocamdata nu cara nimeni nimic, iar asociatiile tipa cat pot de tare. Se pare ca problema este pe masa PE, sa vedem ce zic ungurii, accepta ceva ghiuluri si risca sa pescuiasca in Tisa cianuri cu solzi de peste sau ne salveaza aurul pentru mai tarziu cine stie ce so mai intampla cu Troanonul iar aurul ramane acolo in pamant.
QUOTE(Cucu Mucu @ 20 Mar 2010, 12:17 AM) *
Eh, din cauza asta m-am jurat ca atat cat voi mai face biznis in Ro am sa fur si sa pacalesc statul cat de mult pot, chiar daca inainte eram prost de bun platnic. D-aia!!!!

Adica o sa ne pacalesti pe noi, pe tine, rudele tale, etc. Da io am o intrebare, mai e ceva de furat in Romania? te rog sa-mi zici si mie ca si eu stau prost cu banii, desi am muncit ca orice roman "prost de bun platnic"
Cla
QUOTE(Marduk)
Da io am o intrebare, mai e ceva de furat in Romania? te rog sa-mi zici si mie ca si eu stau prost cu banii, desi am muncit ca orice roman "prost de bun platnic"

Nu-ti trebe bani multi, e ceva de furat, vreo câtiva kilometri de autostrada (adica toti), o macini fain, mai bagi niste bitum si-ti pavezi curtea rofl.gif
Marduk
De ce s-o mai macin o torn direct in curte la mine si de la mine din curte direct la Berlin sau la Paris asa sa aibe si romanu autostrada, dar mai intai eu si pe urma alti, nu.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 20 Mar 2010, 02:08 PM) *
Adica o sa ne pacalesti pe noi, pe tine, rudele tale, etc.


Da?! Tu crezi sincer ca banii dati pt taxe si impozite au fost folositi pt tine, pt mine sau rudele mele? rofl.gif Ramai un visator, Marduk! Pe ce crezi ca s-au cumparat de catre niste bugetari vile, gipane si hoteluri? Pe scobitori? Serviciile statului roman, alea de care beneficiez, le platesc separat ( gen rovinieta, impozit pe cladiri, masini, etc). Servicii medicale? Nu, multumesc, nu vreau sa mor de tanar, prefer "privatii" ! Pensii? Sa fie sanatosi, am fondul meu propriu, prefer sa-mi gestionez eu fondul de pensii, nu statul sau alte organizatii aproape mafiote. devil.gif Somaj? Nu am dreptul , chiar daca dau lunar cotizatia, ca am firma. Probabil o sa folosesc niste servicii din invatamant, pe care o sa le platesc partial - fondul clasei, fondul scolii, fondul foamei, etc. sad.gif

QUOTE
Se pare ca problema este pe masa PE, sa vedem ce zic ungurii


Asta a fost norocul nostru, cu mama Europa, ca aia de la Bucale ne furau si chilotii! devil.gif
Cucu Mucu
Mai Cla, n-am frate nimic cu Berlinul sau Bucurestiul, am cu unii care nu imi dau pace! Voi ii folositi pe "niste" ca "romanii", desi ii cunoasteti doar de la teveu. Eh, eu traiesc cu "niste" zi de zi, sunt vecin cu ei, trebuie sa ma feresc de gunoiul pe care il arunca pe geam, trebuie sa le ascult manelele date la maxim, etc. Si, cu toate astea, iubesc Romania!
Cla
Pai si noi iubim România, ca degeaba n-as fi pe Han. Si cu "niste" dormim în pat.
Dar leaga-te te rog de cine nu-ti da pace, nu de noi care nu ti-am facut vreun rau.
Si pe dracu cunosc românii doar de la teveu, habar n-ai ce diaspora avem.
Hai sa-ti aduc un pic aminte, sau nou - daca nu stii: http://www.mitropolia-ro.de/html/prima_pagina.htm
Cla
QUOTE(Marduk @ 20 Mar 2010, 01:57 PM) *
De ce s-o mai macin o torn direct in curte la mine si de la mine din curte direct la Berlin sau la Paris asa sa aibe si romanu autostrada, dar mai intai eu si pe urma alti, nu.

Ai grija Marduk, sa n-o torni pe lânga râul Ruhr, toata lumea te-ar lua la misto, acolo e ca în Los Angeles, un conglomerat de orase si plin de autostrazi smile.gif
Dar ar fi mai bine s-o lasi asa macinata la tine, la vara - când se face cald, nu mai ai mult de lucru, trebuie doar o lopata de-mprastiat biggrin.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 20 Mar 2010, 04:37 PM) *
Si, cu toate astea, iubesc Romania!

Si eu.
Erwin
în privinţa banilor de impozite şi taxe, nu trebuie să fi finanţist să-ţi dai seama că bugetul statului este un sac fără fund. Criza în care s-a afundat el singur, statul, prin reprezentanţii săi care controlează totul, e mult mai gravă decât criza din 1981 când tot statul controla totul. Ceea ce am câştigat de la "revoluţie" încoace a venit odată cu libera circulaţie, cu libertatea cuvântului şi cu presiunile externe (UE, NATO, restul lumii). Nu putem nega că s-au făcut multe lucruri, că doar le vedem la tot pasul, însă nu statul este cel care a determinat dezvoltarea economico-socială. Nu statul ne-a îmbrăcat mai bine, ne-a dat maşini sau case. Tot noi, contribuabilii am muncit pentru ele, ba am şi plătit biruri grele (vă aduceţi aminte cât era ICM-ul înainte, câte impozite şi taxe plătea fiecare?) care s-au tot înmulţit an de an, statul văzând că se poate stoarce mai mult. Dar nu noi am împins economia în colaps când a venit criza mondială. Nu noi am vrut să muncim mai puţin sau să vindem/consumăm mai puţine mărfuri. Dimpotrivă, ne-am străduit să ne eficientizăm activitatea, ca să supravieţuim. Am făcut pe drecu-n patru ca să strângem banii de impozite şi taxe ca să nu ne taie macaroana, cine? Tot statul. De ce? Pentru ca ei să îşi mărească alocaţiile bugetare cu 10%? Ca să împovăreze ţara cu împrumuturi enorme, inimaginabile? Ca să-şi ia prime de concedii de 1000 euro şi mai mult? Ca să-şi schimbe maşinile de fiţe cu alte maşini de lux? Ca să-şi tragă alte şi alte foloase de pe urma funcţiilor? Şi ce face statul, prin reprezentanţii săi, ca să ne scoată din criză, fiind cu noi în aceeaşi găleată?? Minciuni despre relaxarea fiscală care nu mai vine, agitaţie la tembelizor pentru prostime. Cum e cu legea salariilor unice, dar cu legea pensiilor?

sunt întrebări retorice... blink.gif
Marduk
Iar incepem cu "statul" cine naiba este statul asta, cine sunt cei care formeaza statul Romania, nemti, englezi, francezi, spanioli, italieni, unguri, etc. Daca exista o diferenta intre contribuabil si stat noi suntem de vina si asta pentru ca nu suntem in stare sa controlam statul. Cetateni romani sunt si judecatorii, procurorii, politistii, controlorul de tren, sau fochistul de la centrala, toti platim taxe, spagi sau le primim dupa cum ne este jobul.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 20 Mar 2010, 09:11 PM) *
Daca exista o diferenta intre contribuabil si stat noi suntem de vina si asta pentru ca nu suntem in stare sa controlam statul.


Stii vreun stat unde se intampla asta?

QUOTE
Iar incepem cu "statul" cine naiba este statul asta, cine sunt cei care formeaza statul


O gasca de oameni pusi pe capatuiala, care, de 20 de ani, trec prin rotatie la muls poporul.

QUOTE
Cum e cu legea salariilor unice, dar cu legea pensiilor?


Raspund la retorica asta! rofl.gif Cea mai mare nesimtire mi se pare stabilirea salariului minim de la stat mai mare decat in mediul privat. De aici vezi mentalitatea comunista, care tot a ramas, trebuie sa trudeasca prostimea sa ne tina bine pe noi, astia dasteptii, sau "combinatorii" lui trabant thumb_yello.gif .
Erwin
tocmai am fost înjurat pe un forum la o discuţie în legătură cu forfetarul, unul ne zicea "Marş afară din ţară cu firmele voastre falimentare!" Măi să fie, un alt cripto-comunist care n-are loc de privaţi. L-am întrebat dacă mai ştie şi altceva decât să înjure, de exemplu să ne zică şi nouă cum îşi conduce el afacerile astfel încât să-i iasă profit gras şi să plătească impozit 16% şi toate alea o sută şi-o mie de taxe. Ori lucrează la Stat, ori ţepuieşte clienţii, ori lucrează cu Statul prin licitaţii aranjate. Asta cu licitaţiile aranjate o ştie toată lumea, dar nimeni nu se leagă de participanţi, mereu câştigătorii sunt protejaţi de interese mafiote, că doar toţi fac la fel. Acum ne aruncă doar praf în ochi cu senatoru' lu' peşte. Va păţi ce-a păţit şi Năstase, nu?

Marduk, prietene, după 20 de ani încă nu ţi-ai dat seama care e diferenţa între Stat şi restul lumii? Nu e totuna să fi funcţionar la stat sau să faci parte din sistemul mafiot care funcţionează în paralel cu sistemul legal. Chiar acum (ca şi în toţi cei 20 de ani) clanurile mafiote (a se citi: partide politice) se bat pentru putere... Avem noi, cei de-aici, vreo legătură cu asta? Eu unul n-am.
Marduk
QUOTE(Erwin @ 21 Mar 2010, 09:33 AM) *
Nu e totuna să fi funcţionar la stat sau să faci parte din sistemul mafiot care funcţionează în paralel cu sistemul legal. Chiar acum (ca şi în toţi cei 20 de ani) clanurile mafiote (a se citi: partide politice) se bat pentru putere... Avem noi, cei de-aici, vreo legătură cu asta? Eu unul n-am.

Esti in stare sa afirim ca nu ai dat niciodata o spaga o atentie, pentru o problema care trebuia rezolvata fara nicio alta atentie? Daca ai dat de ce ai dat? Ceea ce vreau sa zic este ca toti suntem vinovati pentru starea asta de lucruri din Romania. Eu nu pot sa dau vina pe stat, statul dupa parerea mea nu este format din straini sau roboti ci tot din romani. Daca nu suntem in stare sa ne schimbam ca indivizi care formam statul cum sa reformam statul prin legi pe care nu le respectam, cum sa dam vina pe stat, e ca si cum ne-am acuza pe noi insine.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2010, 10:28 AM) *
Daca ai dat de ce ai dat?


Pentru ca, daca nu as fi dat, se intarzia foarte mult, ori timpul costa bani. iar daca o luam pe cale legala, cu plangere la superior sau actionare in instanta, imi crestea barba pana la genunchi. D-aia!

Erwin, ala era unul din idiotii aia care cred ca statul e o mina de aur si ca privatii nu fac decat sa se imbogateasca pe spatele clasei muncitoare si a statului. Eu am prieteni care imi povesteau ca "ungeau" primarii sa renoveze o scoala, sa zicem, se duceau la "licitatie" cu plicurile celorolalti deja desfacute, depuneau oferta cea mai mica, apoi, prin anexe, ajungeau de la 50 e/mp la 100 euro /mp, din diferenta ei isi opreau doar tva, restul il dadeau primarului. Sau faceau impreuna caietul de sarcini si puneau acolo o caracteristica tehnica pe care doar ei o aveau! jamie.gif Si mai sunt tehnici destule, nu cred ca exista licitatie publica reala!
Erwin
Eu n-am dat şpăgi pe nicăieri unde nu era absolut necesar. Dar am "cotizat" la Garda Financiară, la mica înţelegere cu organul de control. Dacă ai, să zicem, 1000 lei în caserie, 500 îţi iau ei, obligat, că la legea contabilităţii sunt destule chichiţe şi interpretări pe tema cărora să-ţi ia banii. De ce crezi că legislaţia a devenit un hăţiş în care se descurcă numai avocaţii unşi cu toate alifiile?

E o mare diferenţă între mica corupţie şi marea corupţie, de ordine de mărime. Teoretic, ai dreptate când spui că suntem toţi în aceeaşi oală pentru că nu luăm măsuri. Eu aş lua, dacă aş fi Procuror General sau într-o funcţie înaltă în justiţie, n-aş ierta pe niciunul din ăştia cu ceafa groasă! Dar din poziţia din care mă aflu pot doar să-mi exprim părerea pe forumuri sau să votez CONTRA. Tu ce poţi să faci, concret? În afară de a trage de mânecă pe vecinul care aruncă gunoiul la întâmplare sau de a-l reclama dacă tulbură liniştea publică dând manele la maxim? Te poţi lega de vreun potentat al zilei? De primarul din oraşul/comuna ta? Ca mic întreprinzător eşti în pericol de a fi "călcat în picioare" de toate organilii de control începând cu Garda Financiară şi terminând cu Controlul veterinar, chiar dacă n-ai nicio treabă cu animalele. Crezi că vreunul din ăştia poate fi atins în vreun fel de cineva ca noi, fără să păţim noi nimic? Nu cred că e vreun nebun în stare să se ia cu ei de piept, afară doar de cazul în care am face cu toţii o altă revoluţie.

Până atunci, Să Trăi(eni)m Bine! thumb_yello.gif
Cla
QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2010, 10:19 AM) *
Pentru ca, daca nu as fi dat, se intarzia foarte mult, ori timpul costa bani. iar daca o luam pe cale legala, cu plangere la superior sau actionare in instanta, imi crestea barba pana la genunchi. D-aia!

Erwin, ala era unul din idiotii aia care cred ca statul e o mina de aur si ca privatii nu fac decat sa se imbogateasca pe spatele clasei muncitoare si a statului. Eu am prieteni care imi povesteau ca "ungeau" primarii sa renoveze o scoala, sa zicem, se duceau la "licitatie" cu plicurile celorolalti deja desfacute, depuneau oferta cea mai mica, apoi, prin anexe, ajungeau de la 50 e/mp la 100 euro /mp, din diferenta ei isi opreau doar tva, restul il dadeau primarului. Sau faceau impreuna caietul de sarcini si puneau acolo o caracteristica tehnica pe care doar ei o aveau! jamie.gif Si mai sunt tehnici destule, nu cred ca exista licitatie publica reala!

Congratulations !! clapping.gif Asa nu veti scapa niciodata de porcarii ! Daca toti fac ca tine, na pofta buna. Eu i-as fi dat în loc de un plic, un sut în cur, sa-si faca treaba.
Marduk
Eu as fi fost mai rau, m-as fi dus la DICOT sau DNA, la un procuror si i-as fi rugat sa-i insceneze un flagrant, doar asa vom reusi, dar asta presupune ca eu sa fiu corect sa nu aiba nemernicii de unde sa ma apuce, altfel uitati varianta cu DICOT sau DNA si folositi plicul, dar nu uitati ca si cel care da mita este la fel de vinovat si risca aceiasi pedeapsa pe langa faptul ca va deveni cotizant lunar sau trimestrial pentru functionarul corupt.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2010, 06:25 PM) *
Eu as fi fost mai rau, m-as fi dus la DICOT sau DNA, la un procuror si i-as fi rugat sa-i insceneze un flagrant, doar asa vom reusi, dar asta presupune ca eu sa fiu corect sa nu aiba nemernicii de unde sa ma apuce,

Ou, rili? Poti sa scapi de amenda de la mediu, fisc, garda financiara, protectia muncii, inspectia muncii, pompieri, politie (paza si ordine), veterinari, care vin la comanda sa iti dea amenda? Ai fi un fenomen! Crezi ca apoi colegii lui nu te-ar pune sa plimbi o hartie un an de zile? Nu ai exercitiu practic cu birocratia romana daca spui asta. Asa, uitandu-te la televizor, e usor sa faci biznis. Si io stau si ma gandesc cum puii mei de i-au invins alde navy aia pe oameni in avatar, ca daca eram io... rofl.gif

Spaga de care vorbeam eu nu se da ca faci ceva ilegal, ci ca idiotul de functionar sa nu te frece cu plimbatul hartiilor pana iti putrezesc morcovii in vama, de exemplu.


Mai Cla, crezi ca in Germania nu e la fel? Am o cunostinta care imi spunea ca, atunci cand contracta lucrare, dadea spaga la nemti pt fiecare muncitor din contingent o anumita suma, pt a le da permisele de lucru mai repede, altfel l-ar fi taraganat luni de zile. Si nu facea veceuri, a lucrat si la sediul bmw, ala de langa olympia park! Altii imi povesteau ca ii oprea politia pe autostrada si le dadeau cate 10-20 de euro sa nu ii amendeze. Sin Germania, si in Austria, si inItalia.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2010, 07:15 PM) *
QUOTE
Ai fi un fenomen! Crezi ca apoi colegii lui nu te-ar pune sa plimbi o hartie un an de zile?

Nu, as fi ceva normal, iar daca colegii m-ar pune sa plimb hartia, as plimba-o doar o zi.
QUOTE
Nu ai exercitiu practic cu birocratia romana daca spui asta.

Poate acum nu mai am, dar ani de zile am lucrat in domeniul alimentatiei publice, si stiu ce vorbesc, cu precadere despre DSV; DSP; Politie; Jandarmi; GF; etc. Daca erai ok nimeni nu avea curajul sa te ia la bani marunti, daca nu trebuia sa ajungi la o "intelegere". Eu raman la opinia mea ca daca esti in regula nici ei nu au curaj sa se arunce la cascaval, poate sa incerce dar daca managerul stie lectia ii trimite la plimbare doar cu un ceai sau o cafea si cativa biscuiti, asa ca la protocol.
QUOTE
Spaga de care vorbeam eu nu se da ca faci ceva ilegal, ci ca idiotul de functionar sa nu te frece cu plimbatul hartiilor pana iti putrezesc morcovii in vama, de exemplu.

Idiotul de functionar nu e chiar idiot din contra este chiar inteligent, deoarece chiar ei creaza aceasta situatie special pentru a profita de ignoranta, delasarea si neatentia romanilor. E o smecherie care face bani desi functionarii respectivi ar trebui sa-ti spuna ce sa faci, functionarii romani incerca sa profite de necunoasterea legilor de ambiguitatea acestora.
QUOTE
Mai Cla, crezi ca in Germania nu e la fel? Am o cunostinta care imi spunea ca, atunci cand contracta lucrare, dadea spaga la nemti pt fiecare muncitor din contingent o anumita suma, pt a le da permisele de lucru mai repede, altfel l-ar fi taraganat luni de zile.

E posibil ca si in Germania sa fie aplicat acelasi model, dar repet, incercarea functionarilor trebuie evitata doar prin cunoasterea legilor, prin respectarea prevederilor si termenelor prevazute de lege, oriunde te-ai afla.

Cucu Mucu
Nu, nu, nu, ei nu vin sa le dai spaga, ei vin sa iti dea amenda, pt ca au plan la amenzi. Si nu , nu poti scapa de amenda. Si eu am patit cum a patit-o Erwin cu garda (vad ca e model national, pb ii invata la training) : m-au intrebat cat am in casa - aveam 1700 si au zis ca imi dau 1500, daca imi convine, daca nu, mai cauta greseli pana strang de 10000. Cu o amenda de garda am ajuns in justitie si degeaba, ca, mi-a zis avocatul " trebuie un judecator cu c***e sa dea verdict impotriva garzii". Eh, eu am nimerit o femeie! smile.gif Pe una de la militie am reusit sa o anulez insa in instanta.
Cla
QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2010, 06:15 PM) *
Spaga de care vorbeam eu nu se da ca faci ceva ilegal, ci ca idiotul de functionar sa nu te frece cu plimbatul hartiilor pana iti putrezesc morcovii in vama, de exemplu.

Aha, de-aia se fac bancurile despre ce NU faci ilegal, Cucu Mucu ! rofl.gif

La interviu: Cum va cheama?
- Vasssillleee Vasssilesssccccuuu.
- Va bâlbâiti?
- Nu, dar taica-meu , si functionarul a fost asa de tâmpit ca a preluat-o si mi-a scris-o în certificatul de nastere.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2010, 07:44 PM) *
QUOTE
Nu, nu, nu, ei nu vin sa le dai spaga, ei vin sa iti dea amenda, pt ca au plan la amenzi. Si nu , nu poti scapa de amenda.

Nu cred, chestia asta cu planul la amenzi am mai auzit-o, dar daca esti corect, repet CORECT, CURAT si cu un contabil bun, n-au ce sa-ti faca, le este frica, ei vin de fapt la ciupit daca tine bine daca nu, trebuie sa-ti gaseasca ceva sa te dea peste cap. Deci scopul cautarii se creaza pe loc, asa se intampla si cu cei de la DSV si DSP pana le-au introdus sistemul din UE cu grile de bifat, erai ok la grila nu aveau ce sa-ti faca, o cafea si un biscuit, atat. Cand va ajunge si GF la grila pa, dar trebuie sa cunosti ce cere grila si sa te ti de ea zi de zi, altfel platesti or spaga or amenda, sau spaga mare amenda mica.

abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 20 Mar 2010, 12:17 AM) *
din cauza asta m-am jurat ca atat cat voi mai face biznis in Ro am sa fur si sa pacalesc statul cat de mult pot, chiar daca inainte eram prost de bun platnic.

Si poate asa o sa te vad la televizor anchetat de DNA... Eu in locul tau m-as mai gandi. Daca are probleme unul ca Voicu, crezi ca tu ai fi intangibil?
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2010, 08:15 PM) *
Altii imi povesteau ca ii oprea politia pe autostrada si le dadeau cate 10-20 de euro sa nu ii amendeze. Sin Germania, si in Austria, si inItalia.

cu asa prieteni, prefer sa iti fiu dujman. dar din ala care iti poarta pica ca n-are valoarea ta thumb_yello.gif

pe vremea lui ceasca era: aaa, noi stam la coada la carne/lapte/branza/oua dar americanii nu are unde sa doarma sau protesteaza legati de rachete nucleare. ma rog acum este cu nemtii care ia spaga de 10-20 euro sa le ajunga de un pachete de tigari ca nu mai are statul german sau austriac bani sa le plateasca salarili.

asa ca sa se dea numai cate un porsche la fiecare, sa ajunga capitalismul romanesc la toti ! sorry.gif
Cucu Mucu
QUOTE(marduk)
Nu cred, chestia asta cu planul la amenzi am mai auzit-o, dar daca esti corect, repet CORECT, CURAT si cu un contabil bun, n-au ce sa-ti faca, le este frica, ei vin de fapt la ciupit daca tine bine daca nu, trebuie sa-ti gaseasca ceva sa te dea peste cap.


Inseamna ca nu cunosti legea contabilitatii din Romania.


Da, mai trabantele, te mint, frate, ca ce sa fac si io, alte treburi n-am. biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.