Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Poze Cu Catelusii Si Pisicutele Noastre
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Zed
@Tri
Mai intai fa-i un vaccin antirabic , neaparat thumb_yello.gif
Trebuie sa ai rabdare , e posibil sa fie asa de salbatica ori ca nu cunoste casa de om , ori ca a avut deja surprize neplacute cu oamenii .
Nu te apropia prea brusc de ea , tine si cont ca esti cu mult mai inalt decat animalul , ea saracuta te vede de jos ca pe Gulliver .
Fa-i un coltisor unde ii pui de mancare si cauta sa fie acelasi tot timpul , nu-l schimba si alege sa fie mai ferit un pic , nu chiar in "picioare " adica pe acolo unde treci tot timpul , asta ca sa nu va deranjati reciproc si ea sa nu se mai sperie .
In rest iti trebuie rabdare , asteapta sa vina ea la tine , nu cauta sa o mangai cu forta .
Da-i direct un nume si nu-l schimba .
Incerca sa-i dai ( peste cateva zile ) cate ceva de mancare din mana ( o bucatica de parizer sau ceva asemanator ) .
Eu am avut un motanel asa luat de "afara" , mai bine spus de la cineva care erau in drum cu el la rau sa-l innece mad.gif
TriRegnum
Zed

Mai intai fa-i un vaccin antirabic , neaparat

Daca m-a zgariat sper sa nu turbez (o zgarietura mica de 2 cm, am pus tinctura de iod)...din fericire m-a lasat pana la urma sa o iau in brate, insa e tot speriata.

Trebuie sa ai rabdare , e posibil sa fie asa de salbatica ori ca nu cunoste casa de om , ori ca a avut deja surprize neplacute cu oamenii .

A trait afara, nu stie ce e o casa, nu a avut tangenta cu oamenii deloc.

Nu te apropia prea brusc de ea , tine si cont ca esti cu mult mai inalt decat animalul , ea saracuta te vede de jos ca pe Gulliver .

Am vazut ca atunci cand ma apropii brusc de ea se sperie si lasa urechile in jos, m-am apropiat incet de ea si am mangaiat-o usor sa nu se sperie, am vorbit cu ea, pana la urma s-a invatat. Am pus-o pe canapea si sta intr-un halat de al meu care era pe acolo, si-a facut un culcus. Pot sa ii fac baie cu sampon special de caini si pisici?

Da-i direct un nume si nu-l schimba .

Nici nu stiu daca e baietel sau fetita...daca ar fi dupa mine i-as spune "pisica" ca e mai comod, insa o sa-i spun "kit".

QUOTE
Incerca sa-i dai ( peste cateva zile ) cate ceva de mancare din mana ( o bucatica de parizer sau ceva asemanator ) .

Am incercat acum, insa nici cu forta nu ar lua...

QUOTE
Eu am avut un motanel asa luat de "afara" , mai bine spus de la cineva care erau in drum cu el la rau sa-l innece


Nu as putea sa fac una ca asta...totusi si animalele simt. Am si catel, de fapt sunt parintii mei la mine zilele astea si nu vrea sa o lase in pace pe pisica, a venit tacticos langa ea, a dat la o parte halatul ce o acoperea si s-a repezit sa o muste. (culmea: e o catelusa pekinez putin mai mare decat pisicuta)

Din fericire mananca, dar numai de la mama, bea lapte.
Zed
@Tri
Vaccinul sa il faci neaparat . Cu iod nu rezolvi tot timpul si nu se stie data viitoare daca nu o s te muste pana se mai imblanzeste .
Ca se sperie cand te apropi de ea e normal , de aceea e bine sa te cobori cat mai jos din timp , nu direct in fata ei .
Desigur ca poti sa-i faci baie , dar nu ti-as recomanda sa-i faci de acum . In primul rand e speriata inca si casa ta inca nu-i casa ei , iar pisicilor nu le prea place apa , asa ca mai asteapta un pic . Poti sa folosesti si un sampon de bebelusi tongue.gif ( nu o spala pe cap , ochii si urechile sa ramana uscate ) .
Cu o bucatica de salam sau carnita incerca sa o mai momesti , candva o sa vina la tine , totul este numai sa o faci des .
Pai eu cred ca o sa aibe viata buna la tine oricum tongue.gif daca i-ai facut deja culcus pe canapea ...
Cu pekinezul nu stiu cum o sa se impace hh.gif .
( Tri , trebuie sa continuam la "Intretinerea Pisicilor" ca aici nu-i locul adecvat )
kristina
QUOTE (Serenity @ 25 Jan 2005, 08:45 PM)
kristina, pisu tau e o spelndoare.. serios! wub.gif Ce rasa e?

E angora.
TriRegnum
Credeam ca am dat in mintea copiilor, dar vad ca mai sunt si alti detinatori de necuvantatoare care le pupa.
Pekinezul mamei nu sufera altceva decat sa fie pupata pe bot sau pe capusor, la urechi, iar daca nu esti atent te pupa si ea, caci are un bot foarte pupacios, si nu oriunde da un pusi mic, are o directie excelenta si tineteste imediat gura (la mine nu are sanse ca stie ca nu ii dau voie). Si mama si tata o iubesc ca pe propriul copil (isi doresc nepoti, dar nu au, asta e), asa ca "Pupu mic" are toata casa lor la dispozitie, de fapt se considera stapana, iar daca o necajim ne capseaza imediat cu dintii aia mici pe care mi-i arata oridecateori ma vede cu tigara in mana (nu-i place fumul de la tigara). Placerea ei e sa se joace cu oricine, in afara de copii pe care ii musca si mereu trebuie avut grija (e mare schmekera ca se arata la inceput prietenoasa, apoi fara sa avertizeze prin maraituri sau dinti, capseaza pe bietul copil).

Pisica mea a scapat de dintii pekinezului datorita ca am fost precaut, pe cand pisica dormea linistita, catelusha s-a dus la ea si era cat pe ce sa o prinda pe pisicuta de cap (nu ca ar fi muscat-o sa o omoare, dar nu-i place sa vada ca ii dau atentie si ei). Pisicuta e superba, e rasa comuna cu gri si alb, sta in brate si ma priveste drept in ochi, ba si toarce...abea ne-am imprietenit, la inceput era tare salbatica, din fericire nu m-a zgariat decat la inceput. Amandoi suntem mari consumatori de lapte, doar ca ea il bea simplu, iar eu cu cacao.


Din pacate nu am scanner sa trimit o poza cu ele.
Tomy
Un sfant Valentin plin de iubire si bucurii wub.gif wub.gif wub.gif
Tomy
mwah1.gif mwah1.gif
anushca
Am si eu o bichonica, Bijou (cred ca-si merita numele wink.gif ) Iar puisorii au fost ... sa-i papi nu alta tongue.gif

Sper sa va placa:
Bijou- printesa
user posted image
Amir jr. si... fratiorul Fasole
user posted image
Jazz
wub.gif wub.gif Ce frumosi sunt!!!
Sa-ti traiasca si sa-ti faca numai nazdravanii!
Serenity
Uff! cry.gif Vreau si eu..
Diana-Maria
Ce frumosi sint, si ,,mamica" si ,,copilasii" !
Sa-ti traiasca !
Mi s-a facut dor de caniselul meu... Bonita mamei Bonita... cry.gif
anushca
Cāt mă bucur că v-a (v-au) plăcut. Pentru mine e o comorică şi sincer īmi aduce atāta bucurie. E un cāine tare jucăuş īn ciuda mocuţei de prinţesă serioasă sorry.gif
Endgegner
Tazz, nebunu' intr-o faza (rara) de odihna biggrin.gif
Jazz
Pacala,
Pune si tu un foto in care sa-i vedem ochisorii lu' Tazz... Plizzz... smile.gif


PS: Una de la noi
Zed
Asterica wub.gif
gazzella
aici feciorasii mamei!
Jazz
welcome.gif la Han, Gazella!

Frumosi tare feciorasii tai! mwah1.gif


Zed,
Sa iti traiasca Asterica! smile.gif
contraste
gazzella, bine ati venit la han !
dojo
Sa nu-mi ziceti ca nu l-am postat pe juni wink.gif

user posted image

Are 6 ani acum. L-am luat de pe strada cand avea vreo 2 luni. Este soarele si luna noastra si momentan doarme langa mine. Cred ca prin faptul ca l-am luat de pe drumuri si l-am scapat de la o viata de vagabondaj ne va mai sterge din pacate. Oricum, cu el in casa, stim ce inseamna paradis wink.gif
Serenity
Sa va traiasca animalutele! Sunt una(unul) mai frumoasa(frumos) ca alta(altul) tongue.gif biggrin.gif wub.gif

De el sigur va era dor.. devil.gif
Serenity
Inca una, in caz ca nu v-ati saturat.. evil.gif harhar.gif
gazzella
Va multumesc tuturor!
Am vazut animalutele voastre, sunt foarte simpatice, sa va traiasca!
Catelul nostru se chiama Puffo, iar feciorul Felix, poate aveti motanei cu numele asta laugh.gif
Puffo a intrat in viata noastra acum 10 luni, iar feciorasul are doar 4. Deja sunt cei mai buni prieteni. Azi Felix mi-a ras in hohote in parc cand Puffo i-a spalat fata, niciodata nu a ras cu atata pofta pana acum. Nu exista inca jucarie pentru Felix care sa-l faca sa rada cu atata pofta, inca nu s-a inventat.
Va pup smile.gif
Jazz
Fan Aspi #1: Io! cool.gif

Gazella,
Mi se pare mie sau Puffo a suferit o schimbare de freza? rofl.gif E un frumos! mwah1.gif
Ilovemytail
Nume: Max
Nick: Max, Gogu
Age: 8
Rasa: Pitbull
Abilitati: My personal bodyguard.. the house'z bodyguard.. Stie sa muste, manance, cace, pise. (sa dea din coada si sa faca pe maimutoiul uneori)
Jucaria Preferata: Orice sticla (plastic)
Mancare: Orice
Detalii: Maro. Alb pe piept, labutze, varful cozii.
Agresiv: Cu caini..oameni la comanda
Poze:
http://img.photobucket.com/albums/v456/Ilo...xmamaie0012.jpg | Bruta
http://img.photobucket.com/albums/v456/Ilo...101maxi0015.jpg | Lenevind
http://img.photobucket.com/albums/v456/Ilo...0425max0005.jpg | Obosit
http://img.photobucket.com/albums/v456/Ilo...fotoliu0067.jpg | In locu unde ar trebui sa stau eu
http://img.photobucket.com/albums/v456/Ilo...axfotos0021.jpg | Facandu-si manechiura

Cam atat...astept pareri despre acest chiwawa
Cao
Poza pisicutei mele e undeva tot in topicul asta, respectiv http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...20&#entry151391

Care a crescut mare si a facut o sumedenie de puiuti:)
Serenity
Cao thumb_yello.gif Sa-ti traiasca si sa creasca mari.. tongue.gif Am auzit destui oameni spunand ca puii de pisica foarte mici sunt urati.. Mie mi se par al naibii de dragalasi wub.gif Si Pufi e o frumoasa wink.gif Cu ea cand mai pui poze? tongue.gif
Cao
regret ca nu mai functioneaza linkul din postul anterior unde erau poze cu pufi, aici e un alt link (mai permanent), cu pozele care erau in linkul respectiv: http://www.cao.go.ro/pufimic/

Aici o poza simpatica de cand s-a intalnit pufi cu tatal puisorilor (era tunsa)
Cao
si inca una
SORIN
Cateaua mea Cacao:

SORIN
Tot a mea de Cacao:
SORIN
Si deja mamica lui Moca thumb_yello.gif Ce moace au hh.gif
Serenity
Asta mica mi-a frant inima, Sorine wub.gif

Sa-ti traiasca, sa creasca mare, voinica si sa nu pape nici o pisica! ohyeah.gif
contraste
sunt taaaare frumosi !
Dar ma mir ca nu mai apare Tomy !
Jazz
wub.gif
SORIN
Azi a venit 'bandita' mea de la scoala cu o "zdreanta " mica....pana-i gasim stapanii o tinem la noi smile.gif

Si daca nu gasim, tot la noi ramane:

SORIN
Tot "zdreanta" mica thumb_yello.gif
rebel
user posted image
Mistinguett
Sorine, ai gasit stapanii zdrenturoasei?
Pe cuvant daca in prima poza nu seamana cu Chewbacca. rofl.gif

Cao, tatal puilor seamana leit cu Pufa mea.
SORIN
Buna Misti smile.gif

Nu, nu am gasit stapanii sad.gif dar pana la urma i-am gasit o noua casa smile.gif

A fost greu cu copiii, dar am riscat sa fim dati afara din casa toti patru rofl.gif rofl.gif

Uite-l mai jos ohyeah.gif

Sorin.
dascalita
Sobolanii sunt animale de casa?Pentru ca voi nu mai postati poze cu pisicute(pe care le iubeeeesc tare mult!) sa va arat ce animal de casa am avut io!user posted image
kristina
Moaca sau Zdreantza iti topeste inima.
Jazz
QUOTE (dascalita @ 26 Jun 2005, 08:27 AM)
Sobolanii sunt animale de casa?.... sa va arat ce animal de casa am avut io!user posted image

rofl.gif
Cu sau fara voia ta?
mememe
Si iata-l si pe Carlos la venerabila varsta de 2 ani smile.gif)
user posted image

iata pitbull-ul ucigas smile.gif

user posted image

Cu taticul lui smile.gif

user posted image
contraste
Hop si noi !
Michi mama si Cipi copilul.
mdA!
in sfarsit am si eu o poza cu fiara mea, Lisse. are trei ani si cateva luni si imi mananca zilele (recunosc, si eu lui. dar suntem un cuplu fericit - ne batem si apoi ne iubim)
milimetru
biggrin.gif Lisse arată de parcă tocmai se gīndeşte dacă să se īmpace sau nu!

Probabil că pe forumul motanilor tongue.gif şi Lisse spune despre alexa cam aceleaşi cuvinte: "ia să vă spun eu despre fiara mea cīte ceva... īmi cam mănīncă zilele... da' şi io mīncarea ei... ne cam zgīriem cīteodat', da' ea nu prea are spor... īn rest şi-n concluzie e o relaţie super, fraţilor!" biggrin.gif
mdA!
rofl.gif caa, n-ar fi de mirare ce zici tu..
pe de alta parte, Lisse poate fi mandru de stapan-sa. ca acum e cuminte.. cand eram amandoi mai mici, cum ma zgaria el, cum il muscam si eu.
si cand m-a gasit mama o data cu motanu' in gura, bine spanzurat de ceafa, a luat-o bine de tot cu calduri. rofl.gif
eh, cine-a zis ca-s zdravana.
Tomy
Poate va era dor de Tom jamie.gif
user posted image
Serenity
Ooooo.. chiar mi-era foarte dor de Tom wub.gif si de tine, Tommy! biggrin.gif Te mai asteptam! smile.gif

Hai sa ma laud si eu cu noul meu ghemotoc ciufulit si speriat.. de fapt, al bunica-mii. La inceput era tare sperios si neascultator dar, dupa cum se poate observa, l-am pus cu botul pe labe. Sau.. ma rog.. unsure.gif Uite ce frumos a stat la pozat! laugh.gif

user posted image

user posted image
Vexx
Infi, de curiozitate, ce nume i-ai pus? tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.