Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Poze Cu Catelusii Si Pisicutele Noastre
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
LigiaB
Aici e pisica mea cu un pui de rata salbatic. smile.gif Sa va spun de unde am luat ratusca. Eu am aproximativ 2 ha de pamint. Am si lac pe prorietate. Lacul imparte proprietatea in doua. Pe partea cealalta e cam pustiu si nu locuieste nimeni, e liniste si multa vegetatie. Acolo isi fac cuiburile tot felul de animale salbatice, giste canadiene, rate, tot felul de pasari colorate, egrete.

Anul trecut am avut 2 prieteni care curatau in jurul lacului. Unul dintre ei a gasit un cuib al unei rate, era bine plasat ca nu se vedea usor. In cuib erau 12 oua. Intr-o dimineata, prietenul vede ca rata si ouale numai sint, dar aude un macait disperat...ratusca din poza a iesit din ou mai tirziu si a fost abandonata. Apoi ce sa va spun... am infiat-o. smile.gif Crestea frumos, o hraneam cu rime. Pisica s-a prins ca rata fura atentia cuvenita ei, si se cam uita chioris ... laugh.gif
Intr-o zi, dupa ce i-am facut poza de mai jos, am lasat pisica in casa. A mirosit rata. Apoi m-am aplecat, si cu o mina mingaiam rata si cu cealalta pe Tzitzi, (asa o cheama, dar ii spunem si kitty). Vorbeam cu pisica si ii spuneam ca nu cumva sa se atinga de rata ca o omor! laugh.gif A inteles! rolleyes.gif Apoi li-am lasat pe amindoi prin casa...pisica isi cauta un loc unde sa se aseze si rata dupa ea...(stiti ca rata vine dupa tine peste tot). Pisica se uita in urma cum o urmareste rata...se tot plimba prin casa...si astepta ca rata sa inceteze...da de unde, dupa vreo citeva ture, pisica de intoarce, ridica laba sa ii traga una la rata direct in cap, in clipa aia am tipat: "Kitty NO!" Pisica asa tare s-a speriat ca s-a lasat in jos.... laugh.gif I-am explicat inca o data ca daca atinge rata o omor! Va spun ca a inteles, ca au convietuit impreuna in casa si niciodata nu s-a atins de ea, o mirosa si pleca mai departe, si nici nu ii mai supravegheam. Imi cunosc pisica, laugh.gif Rata, pina la urma s-a facut un ratoi de toata frumusetea si ne-a parasit... smile.gif
LigiaB
NU va uitati la data ca e gresita, schimbasem bateria si nu resetasem data. rolleyes.gif

Va mai atasez o poza tot cu pisici, dar de data asta, pisici salbatici. Spuneam mai sus, ca proprietarea mea gazduieste tot felul de animale salbatice. Pe linga pasari, am vazut si caprioare nu odata si dupa cum vedeti in poza si Pisici Salbatici. (Bob cats). Acelasi prieten care a gasit rata, a observat miscare si dupa 2 pietre enorme (bolovani inalti de 2-3m avem citiva aici). O pisica salbatica, care am vazut-o, avea 3 pui intre acesti bolovani. Am vazut pisica mama, e mult mai mare ca o pisica domestica. Nu am reusit sa o fotografiez ca s-a speriat f tare si s-a ascuns. Am facut o poza rapida la pui, nu stiu cit de clar se vede...apoi pisica intr-o secunda a tras pui inauntru, f rapid... ohmy.gif

Mie mi s-a parut extraordinar ca la limita habitatului domestic, isi face loc si cel salbatic... rolleyes.gif
Rikita
vreau sa va prezint nelly... pisica mea... ei bine, mamei mele, ca eu nu mai stau acolo, dar oricum o consider a mea...
Jazz
Wow, Ligia!
Imi plac fotografiile la nebunie!
Si la noi s-au aciuat in primavara doua rate la piscina. Acum am pus multa clorina in ea si nu mai vin sad.gif dar le-am vazut cu puiuti pe un lac din apropiere.

Rikita,
Frumoasa mata. Sa iti traiasca!
Jazz
Am sa mai atasez o fotografie pe care am facut-o intr-o dimineata pe la 6 cred... M-am uitat pe geam si am vazut doi iepurasi si mai in spate doua caprioare...
Tomy
wub.gif Sufletelul meu drag si iubit wub.gif
nicollemoon
Meet sheba spoton.gif una dintre muultele mele pisici smile.gif
nicollemoon
cred ca mai tre' sa invatz cum sa atasez poze cry.gif
nicollemoon
Si Mitzulik... spoton.gif
nicollemoon
si Nicky..nu mai e printre noi..dar spoton.gif cat a trait asa a fost smile.gif
YOo
Frumoase pisicutze ... nicolle biggrin.gif

Imi pare rau pentru Nicky sad.gif ... Cat despre Mitzulik si Sheba ... sa-ti traiasca! thumb_yello.gif
O intrebare: Ce rasa era Nicky? Scuza-mi nepriceperea ( sorry.gif ), dar yo am o catzelusha ... deci ma pricep cel mai bine la rasele de caini ... La pisicutze ... pauza tongue.gif
mememe
Sa il puna tata si pe odorul lui ... asadar Carlos :
YOo
Buey mememe ... sa-ti traiasca! Este un scump thumb_yello.gif

Ce ti-a luat atat timp sa ne impartasesti si noua odorul tau?


P.S.

Pe cuvant ca este un scump ... Nu-mi vine sa cred ce frumos este ... Vai ce-mi plac rasele astea ... Si mai are si culoarea Coritzei mele wub.gif

Inc-o data: Sa-ti traiasca! Si sa te bucuri cat mai mult de companionul tau tongue.gif
sbal
se pun si pozele facute cu web-cam-ul?
macar in afara concursului....
mememe
Prim plan la cersit smile.gif merci Yoo , arat-o si pe cutza ta . Si am sa mai pun o poza cu ala din Romania ca si el imi e drag.
mememe
Acesta e cockerasul meu de 6 anisori care si dupa 2 ani inca mai doarme doar in sifonierul cu hainele mele
YOo
mememe este frumos si Cocker-ashul biggrin.gif ... da' cum se numeste?

QUOTE
...arat-o si pe cutza ta

Imi pare rau mememe ... da yo am fo' inaintea ta ... uite aici, aici, aici si aici.

Sa-mi spui ce crezi ...
mememe
Foarte frumos exemplar smile.gif am avut candva un pit+boxer era o minune de caine din pacate mi l-au otravit niste amatori de animale. Il chema Max , semana perfect cu a ta . Cainele este unicul care nu va va parasi atunci cand toti va vor intoarce spatele. Pe cocker il cheama Seth.
YOo
QUOTE (mememe @ 22 Jul 2004, 12:17 PM)
Foarte frumos exemplar smile.gif

Merci mememe rolleyes.gif

QUOTE
Cainele este unicul care nu va va parasi atunci cand toti va vor intoarce spatele.

Foarte adevarat thumb_yello.gif Animalul care te iubeste neconditionat!

QUOTE
Pe cocker il cheama Seth.

Frumos nume tongue.gif

SORIN
La o saptamana dupa ce ne-am despartit de Luna, am luat-o pe Snow smile.gif

Dar a avut grija un vecin ca aceasta noua membra a familiei sa ne paraseasca dupa 2 luni 50.gif

Oricum v-o arat...si ea e in curte sub pomul cais langa Luna sad.gif

Sorin.
Jazz
Sorine,
Ce frumos e Snow!! cry.gif

Nu ai gasit nici un ac pentru cojocul vecinului tau? mad.gif
Serenity
Uff, oamenii astia ar trebui impuscati! (la vecin ma refer tongue.gif) cry.gif Serios de nu mi s-a pus un nod in gat.. cry.gif Snow era cry.gif o scumpete.. Ce rasa? Dupa ce-am vazut ce zicea mememe, si anume:

QUOTE
Cainele este unicul care nu va va parasi atunci cand toti va vor intoarce spatele.


.. iar incep sa am vise ca o sa-mi iau si eu un catel in viitorul apropiat.. unsure.gif

Asa, si sa nu uit..

@Seth, Mememe, sunt niste draguti cateii.. hug.gif Sa va traiasca!
mememe
Multumesc frumos pt apreciere Serenity jamie.gif . Sorine Snow era labrador nu ? Superba !!! Nu stiu voi dar eu cu oameni de-al de "vecinu" am apelat intotdeuna la violenta. Poate e ultima resursa a incompetentei dar ... la astfel de oameni ...., si se mai mira lumea de ce uni caini sunt agresivi. Cum doamne iarta-ma sa nu fie agresivi cand cel ce ar trebui sa il protejeze si sa il iubeasca ; il omoara . Hai ca devin incoerent numai cat ma gandesc la bastardul ala.

Mahatma Gandhi spus odata ca pt a veeda dezvoltarea unei natii trebuie sa privesti cum isi trateaza animalele.
YOo
Superba!!! sad.gif Imi pare rau Sorine ... si pentru tine si pentru Snow. Totusi ma linisteste gandul ca de Snow nu ai apucat sa te atasezi asa mult ... si cred ca ai suportat mai usor pierderea ei. Am dreptate?

Intr-adevar mememe genul asta de oameni merita sanctiuni fizice mad.gif
Cat despre rasa din care facea parte Snow ... eu am impresia (convingerea ? unsure.gif ) ca este Golden Retriver dunno.gif
Cum este Sorine? Care a nimerit-o?

Serenity,
QUOTE
.. iar incep sa am vise ca o sa-mi iau si eu un catel in viitorul apropiat..
... just say it tongue.gif
Stiu ca am mai discutat despre asta, dar poate ... poate biggrin.gif
mememe
Labradorul si golden retriverul sunt acelasi lucru smile.gif doar ca la unu ii spune in romaneste si la altul in engleza smile.gif
YOo
QUOTE (mememe @ 23 Jul 2004, 01:31 PM)
Labradorul si golden retriverul sunt acelasi lucru smile.gif doar ca la unu ii spune in romaneste si la altul in engleza smile.gif

blink.gif ... esti sigur mememe? Pai si Labradorii de culoare neagra ce mai sunt ... tot Golden ?
golden=auriu ... unsure.gif

[later edit] mda... si acum mi-am adus aminte si care este una dintre diferentele intre Lab si Golden ... lungimea parului ...
Si mai este faptul ca Lab poate fi si negru si auriu (mai rar si roscat) ... in timp ce Golden-ul nu este decat auriu.
YOo
mememe whistling.gif ... m-am documentat:

Labrador Retriver:
user posted image

Golden Retriver:
user posted image

Mai multe detalii la link-urile: Golden si Labrador.

... stiam yo ca am dreptate tongue.gif

P.S.

Pana la urma mi-am dat seama ... Snow era un labrador ... un Yellow Labrador.
Ca acestia:
user posted image
mwah1.gif ... imi vine sa-i pup. Nu-s frumosi foc? wub.gif
Cla
YOo, sunt 6 soiuri de Retriever.
- Golden Retriever (adaptivul)
- Labrador-Retriever (cu mai mult temperament)
- Flat-Coated Retriever (elegantul)
- Chesapeake-Bay-Retriever (robustul)
- Nova-Scotia-Duck-Tolling-Retriever (jucausul)
- Curly-Coated Retriever (cel mai mare)

Se pare ca Golden Retriever este un Labrador blond biggrin.gif Sigur nu sunt, dar ce conteaza, frumosi sunt toti...
Imi plac cainii, ma si pricep un pic cu rasele, desi acasa aveam numai corcituri (vesele tongue.gif ), pe care intotdeauna mi le-a omorat vecinul... cry.gif ranting.gif
Va pun matzu' meu, Moritz, care a ramas la ex-a. Al doilea, Jimi, e un persan negru, dar din pacate n-am o poza digitala.
Moritz are 14 ani. La capitolul "lene" ar putea concura cu noi toti lenosii... rofl.gif
mememe
Ok sa zicem ca tehnic ai dreptate ohyeah.gif dar na uni ii spun great dane altii alano si altii dog german smile.gif ca sunt acelasi caine e alta poveste.Get it rofl.gif damn i crank me up. Fain matzoiul. Am I not funny ? NOT smile.gif ia sa mai pun 2 poze cu "campeonul" meu smile.gif
user posted image acilea era mititel avea doar 2 lunisoare sorry.gif
user posted image la 8 luni cu un amic de-al meu
SORIN
Salutare prieteni smile.gif

Snow a fost un pui de Labrador si nu Golden...oricum sunt superbi toti din aceasta rasa de caini thumb_yello.gif

Vecinu a luat una-n freza ( pe bune ) si l-am trimis la politie sa depuna plangere penala....n-a facut asa ceva, dar de 6 ani evita sa dea ochii cu mine!

Drag YOo cu adevarat timpul a fost scurt, dar destul ca sa te atasezi de o fiinta pe care o cresti de la 3 saptamani.

Durerea a fost si mai mare, din cauza mortii lui Luna cu cateva luni inainte...pe Luna o putteti vedea la inceputul acestui topic!!

Imediat dupa Snow a venit Shoco, o boxerita superba ( tot la inceput se vede ) care asa arata la 1.5 luni smile.gif

Best regards....

Sorin.
mememe
Doamne e adorabila , ce bijuterie de catel. Si lu ala trebuia sa i calci pe cap nu sa ii dai doar una in freza , dar na mai bine decat nimic smile.gif ma ia valul . A da ca tot intreba cineva pe undeva cum iti alegi prietenii , ei bine eu am mai multa indredere si bunavointa fata de un om ce are animale.
SORIN
QUOTE
ei bine eu am mai multa indredere si bunavointa fata de un om ce are animale.


Asa e mememe thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Inca ceva cu Shoco.....cica viata de caine hh.gif

Sorin.
Tomy
Adorabil wub.gif sa-ti traiasca spoton.gif
Serenity
Nici nu stiu cu ce sa incep.. tongue.gif

YOo.. sa stii ca atunci cand o sa ma mut de-aici o sa apelez la tine sa ma convingi ca pot sa-i fac fata (cetelului laugh.gif) Pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot o sa-mi iau unul.. devil.gif

Sorin - Nu-mi vine sa cred ce catel frumos ai, e o dulceata! wub.gif Ca toti pe care i-ai avut, de altfel.. Si eu, de fiecare data cand ma atasam de cate-un catel de-al bunica-mii, aflam ca a murt otravit.. cry.gif Noroc ca nu eram acolo, ca altfel cred ca as fi luat-o razna..

Clarence - Apai sa faci rost de-o poza si cu Jimi, ca Moritz e un scump wink.gif

Mai pun si eu o poza, doua, trei cu animalul meu.. Manca-l-ar mama! mwah1.gif
Serenity
Hai ca e simpatic.. laugh.gif
SORIN
Doarme cu "cracii-n sus" ca si Shoco e mea rofl.gif rofl.gif

Sper sa nu fie si bleg ca a mea hh.gif ca astia roscati sunt mai iuti de fire thumb_yello.gif

Sorin.
Cla
QUOTE (Serenity @ 24 Jul 2004, 04:46 AM)
Clarence - Apai sa faci rost de-o poza si cu Jimi, ca Moritz e un scump wink.gif

Mai pun si eu o poza, doua, trei cu animalul   meu.. Manca-l-ar mama! mwah1.gif

laugh.gif Ce viata grea are, asa-i? rofl.gif Super pozele... Noi credem ca matele dorm toata ziua, dar nu-i asa, se gandesc ce nazbatii sa faca noaptea biggrin.gif
Ar trebui sa-mi cumpar un scanner, ca am poze faine si cu Jimi. Ala chiar ca-i un dulce, Moritz e ala tip "Ingamfat", de parca s-ar trage din Egipt rofl.gif Dar nu stiu daca "ingamfat" e definitia corecta, el se simte "mai presus" anyway...
Dar ce frumos a fost cand l-am luat pe Jimi acasa. Avea 6 saptamani, Moritz vreo 1an 1/2. Ala mic se uita prin toata casa, chestii, deodata pute ceva... huh.gif Facuse in sufragerie intr-un colt biggrin.gif Am ramas incremenit cand am vazut faza asta: Moritz se duce la coltul ala, miroase, stramba nasul, merge la Jimi, il apuca de ceafa si-l cara in buda ca si cum i-ar fi spus "hey, aici e de caca" biggrin.gif De-atunci n-au mai fost probleme. Cat timp era Jimi micut, Moritz era pt. el ca un tatic, ii arata, il curata, chestii... super. Cand a ajuns Jimi la varsta cand sa se vada care-i sefu', l-am auzit zbierand cateodata si stiam care-i sefu'. Faraonul biggrin.gif
Jazz
rofl.gif Ce frumosi sunt toti!! rofl.gif Sa va traiasca!!

Iata una si cu alintatul nostru. Alintatul nostru e beagle-ul, cel din spate cu par din belsug e un pomeranian de care am avut grija pentru cateva zile.
YOo
Buey ... m-ati facut gelos ... ce va laudati atata cu animalutele voastre? tongue.gif

Ia hai ca vine acu' o poza cu Coritza ... la 2 luni tongue.gif Asta este singura poza care o am cu ea la varsta asa de mica sad.gif
YOo
Si mai vine una ... biggrin.gif

PS ... asta este modificata in Corel ... N-am avut ce face intr-o zi laugh.gif
YOo
biggrin.gif ... Si inca una ... si cred ca am terminat ... deocamdata rolleyes.gif
Cla
Hihi, dragut e, YOo, de-abia astept sa-mi cumpar casa ( rolleyes.gif ), sa-mi iau caini... corcituri recunoscatoare, nu altceva rolleyes.gif Iubesc corciturile, fiecare-i unic.
Jazz
Yoo,
I-ai taiat urechile Coritzei? sad.gif
YOo
Asa este Cla thumb_yello.gif ... fiecare este unic in felul lui.
Sunt convins ca iti vor fi recunoscatori ca le esti TU stapan si nu altcineva smile.gif

Da Jasmine. Am fost cu ea la Sibiu pentru operatie. La un doctor renumit, recunoscut pentru astfel de operatii. Cel putin asa mi-a fost recomandat mie ... si oricum am fost si sunt multumit de operatie. Si Coritza la fel laugh.gif
Nu trebuie sa te intristezi pentru ca a fost anesteziata total pe parcursul operatiei, iar dupa operatie am avut foarte mare grija de ea si nu a avut nici un moment de suferit tongue.gif
Uite, ca sa te mai consolez, am sa postez o poza cu Cora si Dona (mama Corei). Dona NU are urechile cupate ... si nici coada.
Diana-Maria
Nici eu nu i-a cupat codita Bonitei mele, desi la canichei se facea acest lucru. Chestia e ca m-am gindit ca o sa o doara, plus ca nu ma incinta ideea ca ramine... bearca! yikes.gif
Plus ca ii place terbil sa isi alerge singura coada... n-avea sens sa ii rapesc aceasta bucurie. smile.gif Acum imi pare chiar bine ca nu i-am taiat ,,maturica'' .
YOo, nu te superi, dar parca par mai putin fiorosi cind cu au urechiusele taiate. Oricum, fetita ta e o frumusete!
Da-i un pup din partea mea. mwah1.gif
mutulica
Sa il prezint si pe Blackie, (sau blecu pe numele lui de alint)
Nu pot sa spun decit ca isi ia foarte in serios rolul de fratior mai mic si rasfatat al meu.
Cersetorul asta mic imi stie buzunarele pe de rost si poate minca de doua ori mai multa ciocolata decit mine.
Iubeste pomii de craciun, pe care ii doboara ca sa fure saloanele
rolleyes.gif
YOo
Diana ... nu ma supar tongue.gif
Am pupat-o pe Cora din partea ta biggrin.gif Pup-o si tu pe Boni din partea mea si transmitei salutari din partea Coritzei laugh.gif

mutulica ... inainte sa vad poza lui Blecu ... am fost tentat sa cred ca ai ca pet o maimutica rofl.gif
Diana-Maria
As pupa-o eu.. dar n-am vazut-o de la Paste... ii aud doar ,,comentariile" cind vorbesc cu parintii mei... Ma ,,cearta'' la telefon! sad.gif
Mutulica, atentie la ciocolata! Chiar daca sint de talie mare, cateii au ficatul la fel de sensibil ca al unui bebelus. Plus ca nu au enzima care transforma zaharul in glucide si din cauza asta dulciurile le impiedica asimilarea calciului.
Urgent, dezbara-l de obiceiul acesta .
Eu am avut probleme cu Judicuta din motiv de ... ciocolata !
Jazz
YOo,
Ce frumusele sunt amandoua! wub.gif Ma bucur ca ai avut grija de ea si te-a preocupat sa gasesti cel mai bun doctor. mwah1.gif
Eu tot sper ca intr-o zi sa dispara "moda" asta... Nu de alta da' nu-i drept sa il lasam pe Chomsky cu urechi asa lungi si pe Coritza cu mai deloc. laugh.gif

Mutulica,
Blackie-Blecu e adorabil... Sa iti traiasca sanatos!
YOo
Jasmine poti sa te linistesti pentru ca moda a disparut oarecum. Acum nu mai este obligatoriu ca boxerii (si alte rase) sa fie astfel coafati pentru a fi primiti in concursuri. Multi stapani doar pentru asta au modificat look-ul animalutelor lor.

Superba poza tongue.gif ... Este baietzel? Dupa privire si mima eu asa inclin sa cred ... Cum il/o cheama? Chomsky cumva?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.