Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:U.s.a. Politica Noului Presedinte B.h. Obama
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 6 May 2011, 09:59 AM) *
Crede-ma or sa aiba grija chinezii sa se prabuseasca, dup-aia va veni Yen.
Cred ca nu prea stii cine detine dolarii lumii, doar nu America, care tipareste a proasta.
Si nu numai dolarii, ci jumate din America... na?

Cla sa iti spun un mic secret: toti dar toti tiparesc bani.

Ai idee cate sute de miliarde s-au tiparit in europa pentru gretzia &co, cate mii de miliarde au luat cu "imprumut" bancile din grecia, portocalia, italia si alte tari ca sa nu cada? Cate mii de miliarde s-au tiparit in asia pentru ca fiecare comuna sa aiba un aeroport, sosea cu 6 benzi si 3 malluri?De ce au facut-o? Pentru ca masina de export cam gafaie cu tot iuanul ala minunat.

America ce a tiparit este public, la ceilalti nu, de ce oare? Acum toti sunt cu ochii pe prabusirea americii si toti urla ca america se prabuseste.

Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant ci trebuie sa te uiti in portofel si o sa vezi ca inflatia este mai mare in afara americii decat in america.
Cla
Urlu si eu, citeste mai sus, nu am chef sa ma repet.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 6 May 2011, 10:10 AM) *
Urlu si eu, citeste mai sus, nu am chef sa ma repet.

Nu de tine e vorba ci de falsitatea mesajelor care ti se transmit. Toate povestile ce ni se prezinta, se vand cu un scop, nimic nu e gratis.

Cla
"Povestile" le primesti prin mass media, dragul meu smile.gif
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 6 May 2011, 12:35 PM) *
"Povestile" le primesti prin mass media, dragul meu smile.gif

nu numai. povestile vin si prin siteuri de internet considerate sigure.
Cla
Exact ca SPIEGEL sau STERN biggrin.gif
De BILD ce sa mai vorbesc... rofl.gif
turbo trabant
exact. nu stiu daca iti mai aduci aminte dar acum cativa ani unii se dadeau de ceasul mortii ca saracutii teroristi iau apa la bord si sunt maltratati.

asa citeau ei pe net si in presa ca e ceva rau deci daca citeau inseamna ca asa si era.

asa si cu "caderea" dolarului, americii, incacalzirea planetei, planeta nibiru, calendarul maias etc etc.
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 6 May 2011, 02:45 PM) *
exact. nu stiu daca iti mai aduci aminte dar acum cativa ani unii se dadeau de ceasul mortii ca saracutii teroristi iau apa la bord si sunt maltratati.


Multi nu mai vor sa creada nici azi ca a fost vreun Holocaust sau sclavi negri în USA.
De holocaustul lor la indieni tac toti, la fel ca la omorârea bizonilor. KuKluxKlan se bucura.

Waterboarding at Guantanamo Bay? Hai zi ca n-o crezi. Dar Nibiru, încalzirea planetei si calendarul maya chiar ca sunt povesti.
La fel ca si cum s-a zis ca Isus a trecut peste apa si Moise a dezbinat Marea Rosie ca sa treaca cu iudeii, Doamne ce tâmpenii.
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 6 May 2011, 03:17 PM) *
Hai zi ca n-o crezi.

io cred in apa la bord (am crezut tot timpul si am fost de acord) si am auzit ca au folosit apa minerala din romania.

la altceva ma refeream: aceiasi gogomani care acum cativa ani considerau apa la bord ceva cremenal acum cred ca e ceva de bine . si-au schimbat parerea intrucat au citit pe net.

si asta e doar un exemplu de "prosti da' multi".
Marduk
QUOTE(March @ 5 May 2011, 09:13 PM) *
Daca nu intelegi traducerea corecta a terminilor bolduiti intreaba-ma

Da, care este diferenta intre interceptor si purtator, interceptor, continental si intercontinental, de balistica se folosec toate sistemele, tunuri, obuziere, rachete, etc. nici nu se putea altfel. La Deveselu vom avea rachete continentale, intercontinentale, cu peroxid, cu fasole, cu aer .........................?
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 6 May 2011, 03:36 PM) *
La Deveselu vom avea rachete continentale, intercontinentale, .........................?

racheta anti-racheta. acum in functie de cat de departe e anti-racheta, poate fi cu raza scurta, medie, lunga si intercontinentala.

combustibil solid ca accelereaza mai repede.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 6 May 2011, 04:38 PM) *
... acum in functie de cat de departe e anti-racheta, poate fi cu raza scurta, medie, lunga si intercontinentala.

combustibil solid ca accelereaza mai repede.

si tu ce crezi ca la Deveselu sunt interceptoare (anti-racheta) cu raza lunga sau intercontinentale? un interceptor indiferent de raza de actiune are nevoie de comustibil solid ca sa accelereze mai repede in prima faza, adica imediat dupa lansarea unei rachete intercontinentale? sau poate sa fie o racheta intercontinentala care sa intercepteze oriunde o alta racheta intercontinentala? sau strategic vorbind de ce sunt suparati rusii de aceste interceptoare de pe teritoriul romanesc daca americanii puteau sa-l faca la ei acasa, un scut intercontinental, cu interceptoare intercontinentale? eu cred ca USA au deja interceptoare spatiale, dar daca tot au bagat banii in astea terestre trebuie sa le instaleze undeva, sa demonstreze congresmenilor ca USA este aparata iar contribuabilul american nu da banii degaba la buget.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 6 May 2011, 04:34 PM) *
sau poate sa fie o racheta intercontinentala care sa intercepteze oriunde o alta racheta intercontinentala? sau strategic vorbind de ce sunt suparati rusii de aceste interceptoare de pe teritoriul romanesc daca americanii puteau sa-l faca la ei acasa, un scut intercontinental, cu interceptoare intercontinentale? .

scutul asta apara numai europa nu si america. acolo e alt scut.

rachetele pot opri orice tip de racheta de oriunde atata timp cat acestea au ca tinta europa de sud si vin dinspre est. pot opri si daca vin din alte puncte cardinale dar e problema cu rezidurile.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 6 May 2011, 05:46 PM) *
.... rachetele pot opri orice tip de racheta de oriunde .......

simplu, ce poate fi mai simplu decat sa opresti un glont cu un alt glont?
Cla
QUOTE(Marduk @ 6 May 2011, 05:05 PM) *
simplu, ce poate fi mai simplu decat sa opresti un glont cu un alt glont?

Cica au învatat ca cui cu cui se scoate.
De exemplu, îmi bag un cui în nas în stânga.
În dreapta la fel unul, cel din stânga iese. Cel din dreapta, probabil rectal.
E exact ca rachetele. Cele cu succes ies la televizor si altele la Langley.
Dox
Europenii dovedesc inca odata ca idiotenia este un drept garantat prin constitutie .

Un judecator din Hamburg declara ca o va chema in judecata pe cancelarul Merkel pentru ca aceasta a declarat ca se bucura ca criminalul Bin Laden a fost ucis. Ca si alti idioti europeni , cel in roba nemteasca uita ca pe langa miile de americani omorati , Binladen a casapit si o gramada de europeni nevinovati.
Cla
Dar bine face omul din Hamburg, sau tu chiar crezi vrajeala americanilor?
Nu-l face idiot pe cel care gândeste.
Apropo, nu e cancelarul Merkel ci cancelara.
Dar doar stii ca femeia nu-i ca omu'.
Dox
QUOTE(Cla @ 7 May 2011, 02:19 AM) *
Dar bine face omul din Hamburg, sau tu chiar crezi vrajeala americanilor?
Nu-l face idiot pe cel care gândeste.
Apropo, nu e cancelarul Merkel ci cancelara.
Dar doar stii ca femeia nu-i ca omu'.

Mergand pe logica ta presedintele Obama trebuie sa fie judecat pentru ca dat ordin de executie a lui Obama ! Sa stii ca in US majoritatea covarsitoare a politicienilor , democrati si republicani, precum si a mass-mediei aproba modul de actiune al presedintelui.

p.s. Din cate cunosc eu in limba romana nu exista termenul de cancelara sau prim-ministra .
Cla
QUOTE(Dox @ 7 May 2011, 04:12 PM) *
Din cate cunosc eu in limba romana nu exista termenul de cancelara sau prim-ministra .

Dar de Papa si Papaya stii? biggrin.gif

Nici noi n-am stiut termenul pâna ce a devenit Merkel cancelara.

Si în ce îl priveste pe Obama, gândeste logic.
Ia zi de ce Navy Seals l-au executat repede, el ar fi stiut prea multe.
Vezi paralela cu Ceausescu, fost pus la zid de Moscova, ar fi spus si el prea multe...
March
QUOTE(Cla @ 7 May 2011, 05:21 PM) *
Si în ce îl priveste pe Obama, gândeste logic.
Ia zi de ce Navy Seals l-au executat repede, el ar fi stiut prea multe.

@ Cla tetio,
Cand islamistii vor fi la curul europenilor ( inclusiv al nemtilor ) gata sa le faca un mangealac, sa vezi cum acesti europeni or sa se vaicareasca dupa ajutor la americani . Cum au facut-o mereu cand au fost in rahat.

Cat despre UBL , baietii l-au omorat ca sa scape de o belea mare.... adica circ... judecata...demonstratii de protest ... etc. Si din casa lui au luat un vagon de documente... audio, video,scrisori, agende... deja au trimis o drona dupa nr. 2 dar asta a scapat deocamdata.
Dox
Departamentul Apararii a prezentat mass-mediei imagini de pe casetele video ridicate din casa lui Bin Laden. Una il prezinta pe individ intr-una din camerele sale din asa zisa vila de lux. Asa cum Saddam a trait intr-o gaura de sobolan fugind de americani, asa a trait Osama intr-un fel de cotineata . Aici il puteti vede cum arata cel care era idolul teroristilor islamisti :
http://www.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/05/0...edmn_topstories
Cla
Hihi, zau chiar ca mâncati mass-media...
Dox
QUOTE(Cla @ 8 May 2011, 03:18 AM) *
Hihi, zau chiar ca mâncati mass-media...

Dar la voi ce zice mass-media despre judecatorul acela din Hamburg ? Sa nu-mi citezi tabloidele sau ziarele de stanga ci presa serioasa din Germany ( FAZ... etc)
Cla
FAZ, Spiegel, Stern, tot un drac.
Daca vrei presa serioasa, poftim: http://www.net-news-global.de/
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 6 May 2011, 05:05 PM) *
simplu, ce poate fi mai simplu decat sa opresti un glont cu un alt glont?

insinuezi ca scutul nu exista si usei isi instaleaza baza in patria pepenilor doar pentru a creste potenta soldatilor? rofl.gif
Marduk
Nu insinuez nimic, vreau doar sa spun ca desi interceptoarele ce vor fi montate la Deveselu, folosesc aceiasi discuplina a fizicii, NU SUNT RACHETE BALISTICE, in sensul rachetelor intercontinentale.
Dar sa revenim la o declaratie a lui Obama care crede, declara ca odata cu uciderea lui Osama va putea distruge si Al-Qaida. Eu nu cred asa ceva, din contra aceasta va devenii si mai puternica, nu poti sa distrugi atat de usor o CREDINTA, un mod de a percepe lumea, un mod de a trai, un scop. Nu spun ca nu mi-as dori ca maine toata lumea musulmana sa renunte la aceasta confruntare a absurdului ci vreau doar sa atrag atentia ca lupta nu s-a terminat, ea va continua atata vreme cat RELIGIA VA FI FOLOSITA PENTRU ATINGEREA UNOR IDEALURI POLITICE.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 9 May 2011, 12:33 PM) *
Nu insinuez nimic, vreau doar sa spun ca desi interceptoarele ce vor fi montate la Deveselu, folosesc aceiasi discuplina a fizicii, NU SUNT RACHETE BALISTICE, in sensul rachetelor intercontinentale.
Dar sa revenim la o declaratie a lui Obama care crede, declara ca odata cu uciderea lui Osama va putea distruge si Al-Qaida. Eu nu cred asa ceva, din contra aceasta va devenii si mai puternica, nu poti sa distrugi atat de usor o CREDINTA, un mod de a percepe lumea, un mod de a trai, un scop. Nu spun ca nu mi-as dori ca maine toata lumea musulmana sa renunte la aceasta confruntare a absurdului ci vreau doar sa atrag atentia ca lupta nu s-a terminat, ea va continua atata vreme cat RELIGIA VA FI FOLOSITA PENTRU ATINGEREA UNOR IDEALURI POLITICE.

obama are dreptate, daca dupa osamel urmeaza si ceilalti capi ai al-qaida, organizatia va fi distrusa.

insa prezidentul nu a spus ca va elimina terorismul motivat religios, tinta lui e mai precisa.

nu am inteles ce ai vrut sa spui cu rachetele alea.
Cla
Marduk, si eu cred ca i-a stârnit mai degraba acuma... O sa vedem la stiri unde s-au lansat bombe...

edit: toate ambasadele USA sunt în stare de alerta...
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 9 May 2011, 01:44 PM) *
QUOTE
obama are dreptate, daca dupa osamel urmeaza si ceilalti capi ai al-qaida, organizatia va fi distrusa.

n-ai inteles, nici tu nici Obama, lupta nu se duce contra unei ORGANIZATII ci impotriva unor oameni care chiar CRED in ceea ce fac.
QUOTE
insa prezidentul nu a spus ca va elimina terorismul motivat religios, tinta lui e mai precisa.

nu stiu la ce tinta te referi! ar putea fi o alta mutare strategica a USA care prin invaluire, dupa umila mea parere, incearca sa limiteze expansiunea din ce in ce mai belicoasa a Chinei, poate ca terorismul islamist este doar un pretext pentru a strange si mai mult acest cleste din apropierea Chinei. Eu raman la credinta ca daca China aplica principiul istoric al non combatului militar, problema USA a UE si a intregii lumi crestine ramane islamismul terorist.
QUOTE
nu am inteles ce ai vrut sa spui cu rachetele alea.

eu propun sa-i lasam pe altii mai pregatiti ca noi, sa ne spuna ce si cum este cu aceste rachete interceptoare.

March
QUOTE(Cla @ 8 May 2011, 05:54 PM) *
FAZ, Spiegel, Stern, tot un drac.
Daca vrei presa serioasa, poftim: http://www.net-news-global.de/

Ha-ha-ha ! I-ai dat exemplu lui Dox un site al ramasitelor gastii BAADEN- MAINHOFF ! laugh.gif
Cla
Pai si ei au fost Gica Contra smile.gif
abis
Cum era de asteptat, Obama creste in sondaje
turbo trabant
QUOTE(abis @ 12 May 2011, 10:10 AM) *
Cum era de asteptat, Obama creste in sondaje

si bush tatal avea 80% in sondaje dupa razboiul din golf si a pierdut in fata lui bill.

deh, in america soldatii iau laurii nu politicienii.
March
QUOTE(abis @ 12 May 2011, 11:10 AM) *
Cum era de asteptat, Obama creste in sondaje

Poate il lichideaza si Basea pe Hayssam in Siria ca sa creasca si el in sondaje ! tongue.gif
March
QUOTE(abis @ 12 May 2011, 11:10 AM) *
Cum era de asteptat, Obama creste in sondaje

Stii engleza ? Citeste aici poate te lamuresti cum e cu manipularea si la ei. tongue.gif

DISREGARD THE AP POLL

The Associated Press has released a survey, taken on May 5-9, 2011 to measure public approval of Obama after the killing of Osama bin Laden. The poll purports to show that the president’s job approval has soared to 60 percent. Don’t you believe it.

The AP sample contains twice as many Democrats as Republicans (35% Democrat vs. 18% Republican). While party identification is, itself, a variable to be determined by polling, the normal sample usually contains an approximately equal number of Democrats and Republicans. Lately, Republicans have actually been slightly in the plurality in most statistically valid samples.

This AP poll — with its 2:1 Democratic edge — is utter hogwash.


Autorul Dick Morris este un fost consilier de prim rang al presedintelui Clinton .
abis
QUOTE(March @ 12 May 2011, 02:32 PM) *
Stii engleza ? Citeste aici poate te lamuresti cum e cu manipularea si la ei.

Nu m-am lamurit, apropo de manipulare, cine este manipulatorul: AP sau Morris. smile.gif

Inteleg ca tu esti sigur ca in 2012 Obama va pierde alegerile?

Eu unul nu fac niciun pronostic, pana cand nu vad cine va candida de la republicani.
Marduk
eu nu cred in sondaje, dar din cate stiu USA are alte principii atunci cand voteaza, leadership, ei nu voteaza musai o platforma politica, ideologica ci voteaza persoana in care au cea mai mare incredere, cel putin asta este perceptia mea. Obama probabil va apela din nou la minoritatea pe cale de a deveni majoritate, din cate am inteles vrea sa-si atraga si minoritatea hispanica. teoretic ar avea sanse sa obtina un al doilea mandat, nu vad in acest moment in USA acel leadership pe care americanii sa-l umeze, e nevoie de o personalitate, de cineva care sa transmita acel flux invizibil in stare sa mobilizeze masele, dorintele acestora, asteptarile, etc. in acest moment nu am idee cine ar putea fi acea persoana care sa-l invinga pe Obama.
March
QUOTE(Marduk @ 12 May 2011, 04:11 PM) *
Obama probabil va apela din nou la minoritatea pe cale de a deveni majoritate, din cate am inteles vrea sa-si atraga si minoritatea hispanica. teoretic ar avea sanse sa obtina un al doilea mandat, nu vad in acest moment in USA acel leadership pe care americanii sa-l umeze, e nevoie de o personalitate, de cineva care sa transmita acel flux invizibil in stare sa mobilizeze masele, dorintele acestora, asteptarile, etc. in acest moment nu am idee cine ar putea fi acea persoana care sa-l invinga pe Obama.

1 ) Ai pe cineva in US ? Intreaba-l sa-ti spuna parerea hispanicilor si a negrilor despre "ingerul" pe care l-au votat acum doi ani !

2) In 1992 Clinton era un necunoscut, care a venit din neant si l-a invins pe Bush Sr. N-au contat victoriile din Irak ci starea economiei .
Marduk
QUOTE(March @ 12 May 2011, 05:51 PM) *
2) In 1992 Clinton era un necunoscut, care a venit din neant si l-a invins pe Bush Sr................

dupa mine Clinton era un leadership, avea ceva din aerul unui conducator in care poti avea incredere, nu stiu ce reusite economice a avut Clinton ceea ce stiu este ca acest om a fost acuzat de sperjur, dar a fost iertat si de sotie si de alegatori, cel putin la suprafata. in opinia mea americanii au inca in minte un simbol prezidential, John F. Kennedy, asta cauta electoratul un om tanar motivant care sa aibe viziune asupra viitorului, care sa le dea un suport moral, idei, vise, sentimentul de provocare nationala. exista azi in USA un astfel de politician?
March
Eheiii... ia sa-l vedem noi pe Obamel daca va fi un demn urmas al lui JFK !


Iran set to build mid-range rocket bases in Venezuela

Ayatolahii o cauta cu lumanarea ! devil.gif
turbo trabant
QUOTE(March @ 18 May 2011, 05:40 PM) *
Eheiii... ia sa-l vedem noi pe Obamel daca va fi un demn urmas al lui JFK !
Iran set to build mid-range rocket bases in Venezuela

Ayatolahii o cauta cu lumanarea ! devil.gif

ei ash tehnologia a evoluat. e de ajuns un singur distrugator aegis in fata coastelor venezuelene pentru a contracara rachetutele lui ahmi.

aiatolahii sunt pur si simplu dementi.
March
Obama a luat-o din loc ? unsure.gif Cica vrea sa numeasca o nava americana cu numele unui activist american cu puternice simpatii comuniste ! devil.gif
Marduk
In urma declaratiilor cu privire la granitele unui stat Palestinian, Obama a fost atentionat de evrei ca va pierde sprijinul financiar al acestora la urmatoarele alegeri presidentiale. B.H.Obama ar putea sa piarda alegerile din aceasta cauza, dar poate ca-l ajuta musulmanii in locul evreilor, asa se explica de ce Obama a decis sa mai tina si partea musulmanilor in acest conflict.
March
QUOTE(Marduk @ 21 May 2011, 12:06 PM) *
In urma declaratiilor cu privire la granitele unui stat Palestinian, Obama a fost atentionat de evrei ca va pierde sprijinul financiar al acestora la urmatoarele alegeri presidentiale. B.H.Obama ar putea sa piarda alegerile din aceasta cauza, dar poate ca-l ajuta musulmanii in locul evreilor, asa se explica de ce Obama a decis sa mai tina si partea musulmanilor in acest conflict.

Numai bazaconii spui ! Intr-o asemenea situatie americanii l-ar trimite la Guantanamo si nu la Casa Alba !
Marduk
QUOTE(March @ 21 May 2011, 12:38 PM) *
Numai bazaconii spui !

Bazaconii sau nu asta este realitatea, Obama a afirmat ca un viitor stat Palestinian ar trebui sa cuprinda si teritoriile pe care Israelul le-a cucerit in razboiul din 1967. Israelul asteapta precizari fata de aceasta declaratie, inaintea vizitei lui Netanyahu, iar evreii americani au declarat ca Obama ar putea pierde sprijinul lor financiar. In acest context nu crezi ca Obama ar putea primi ajutor din partea Arabiei Saudite, Kuweitului, Qatar sau EAU? doar sunt cei mai apropiati aliati ai USA in zona si sunt bogati si determinati sa schimbe orientarea USA in regiune.
Cla
Tradusa prin google ca mi-i lene:

Dacă ne uităm la acţiunile pe care Washingtonul a făcut în ultima vreme aspect, trebuie să întreb ce este sensul în spatele ei? De ce "ucide" ei acum Bin Laden? De ce se poarte războiul împotriva Libiei? De ce Obama a ţinut un discurs cu privire la Orientul Mijlociu şi ceea ce se întâmplă în ţările arabe? Acestea sunt detalii, iar tu trebuie să mergi înapoi un pas şi a vedea imaginea de ansamblu, şi anume, joc de sah mare. Este vorba despre principalul adversar, China şi Rusia sunt dominaţia lumii total în cale. Asta este ceea ce este plecat acum şi întotdeauna.

Scopul într-un joc de şah este de a întreba regele Matt. Pentru a realiza acest lucru trebuie să bată doamna. Doamna este China, Rusia şi Regele. Prin urmare, tot ceea ce vedem şi auzim despre conflicte aparent, este profund despre un război între Washington şi Beijing, ca un pas intermediar să se ocupe de Moscova. Acesta este obiectivul mare. Pentru a ajunge la hegemonia SUA în lume, China trebuie să fie slăbit, are atât de influenţa sa în Europa Centrală şi Asia de Sud sunt suprimate, astfel încât se concentreze pe Pakistan, astfel încât a fost bin Laden mort, printre altele, acum oficial ucis.

Trebuie să inventeze un motiv pentru a interveni în Pakistan. Prin urmare, este susţinut de către Pentagon, pakistanezi ştia în cazul în care Bin Laden a fost mult timp rămas cu ei şi chiar l-au protejat. Din moment ce Osama a fost mort din decembrie 2001, este o afirmaţie complet ridicol. Ştim că raidul a fost la "casa lui", o producţie pentru public. A lucrat aşa de bine. Mass-media şi consumatorii creduli l-au înghiţit, deşi Washingtonul nu a prezentat-o singură bucată de dovezi. "Dacă preşedintele spune aşa, atunci este, de asemenea, adevărat. El n-ar minti noi. "Acest respect pentru autoritate este destul de uimitor.

Dar cu această acţiune şi susţin că pakistanezi au dat Bin Laden ascunzătoarea, un motiv de război a fost generat. Deşi, americanii au nevoie acum nici un motiv să mărşăluiască pe şi aşa bombă la va. Acesta previne cineva despre asta? Coloana vertebrală-lideri mai puţin lumea şi lachei în Europa nu este sigură. Şi mass-media controlate şi populaţia asociate nu a explodat. Dimpotrivă, orice război de la Washington se preface a alerga după membrilor NATO, precum câinii gâfâind, şi doresc, de asemenea, o bucată de os.

În scopul de a slăbi China are nevoie pentru a controla alimentarea cu energie şi trebuie să vă opriţi poziţiile lor strategice. China este acum cel mai mare consumator de petrol din lume şi încearcă să surse cu acordurile privind investiţiile şi pentru a asigura pretutindeni. În războiul împotriva Libiei, este într-adevăr despre China, pentru a preveni petrol le-au livrat la Libia. Acelaşi lucru este valabil pentru toate conflictele din Africa, ca şi în Sudan, cu rezervele de petrol foarte mare. Având în vedere că SUA şi China trebuie să se oprească pe exporturile de petrol.

Acesta este motivul pentru care Pentagonul a stabilit şi a stabilit cartierul general Africom din Stuttgart pentru a asigura interesele militar strategice şi economice ale Statelor Unite în Africa şi de a limita influenţa Chinei. Este vorba despre controlul resurselor naturale şi care devine şi nu este de acord.

Pakistanul este o poziţie strategică în China şi de cooperare şi prietenie dintre aceste două ţări merge înapoi un drum lung. În Gwadar pe Oceanul Indian, Beijingul a construit un port mare şi a investit o mulţime de bani. Este vorba despre un traseu alternativ pentru a se asigura că mărfurile exportate din vestul Chinei şi petrol şi gaze pot fi importate. Ce e mai mult, China are astfel o prezenţă militară în regiune şi la mare. Din punctul de vedere al lui Washington cu totul inacceptabil. Prin urmare, se concentreze pe Pakistan şi există în mod clar planificate pentru următoarea intervenţie.

Pentru a demonstra o cooperare strânsă între Islamabad şi Beijing, premierul pakistanez Yusuf Raza Gilani a vorbit saptamana trecuta la o vizită de stat de 4 zile în capitala chineză, şi sa întâlnit preşedintele chinez Hu Jintao. Gilani a declarat într-un interviu vineri: "China este cel mai bun prieten al Pakistanului lung şi-a stabilit."
Cla
Ergo: America are nevoie de un nou razboi, bineînteles sub dogma "democratiei" si Doamne fereste sa atâte si India în asta, doar au bombe nucleare, la fel ca Pakistan. De parca n-ar fi destul cearta din Kashmir.
As fi curios cât mai îndura americanii(poporul) politica asta, doar costa miliarde de dolari pe zi, dar pentru acasa n-au bani, nici macar sa-si îngroape fiii.

Netanyahu.http://mondoweiss.net/2011/05/with-one-signal-1967-obama-decides-to-take-on-netanyahu-on-the-arab-spring.html
Rovaniemi
QUOTE(Cla @ 22 May 2011, 09:36 AM) *
Tradusa prin google ca mi-i lene:

Dacă ne uităm la acţiunile pe care Washingtonul a făcut în ultima vreme aspect, trebuie să întreb ce este sensul în spatele ei? De ce "ucide" ei acum Bin Laden? De ce se poarte războiul împotriva Libiei? De ce Obama a ţinut un discurs cu privire la Orientul Mijlociu şi ceea ce se întâmplă în ţările arabe? Acestea sunt detalii, iar tu trebuie să mergi înapoi un pas şi a vedea imaginea de ansamblu, şi anume, joc de sah mare. Este vorba despre principalul adversar, China şi Rusia sunt dominaţia lumii total în cale. Asta este ceea ce este plecat acum şi întotdeauna.

Scopul într-un joc de şah este de a întreba regele Matt. Pentru a realiza acest lucru trebuie să bată doamna. Doamna este China, Rusia şi Regele. Prin urmare, tot ceea ce vedem şi auzim despre conflicte aparent, este profund despre un război între Washington şi Beijing, ca un pas intermediar să se ocupe de Moscova. Acesta este obiectivul mare. Pentru a ajunge la hegemonia SUA în lume, China trebuie să fie slăbit, are atât de influenţa sa în Europa Centrală şi Asia de Sud sunt suprimate, astfel încât se concentreze pe Pakistan, astfel încât a fost bin Laden mort, printre altele, acum oficial ucis.

Trebuie să inventeze un motiv pentru a interveni în Pakistan. Prin urmare, este susţinut de către Pentagon, pakistanezi ştia în cazul în care Bin Laden a fost mult timp rămas cu ei şi chiar l-au protejat. Din moment ce Osama a fost mort din decembrie 2001, este o afirmaţie complet ridicol. Ştim că raidul a fost la "casa lui", o producţie pentru public. A lucrat aşa de bine. Mass-media şi consumatorii creduli l-au înghiţit, deşi Washingtonul nu a prezentat-o singură bucată de dovezi. "Dacă preşedintele spune aşa, atunci este, de asemenea, adevărat. El n-ar minti noi. "Acest respect pentru autoritate este destul de uimitor.

Dar cu această acţiune şi susţin că pakistanezi au dat Bin Laden ascunzătoarea, un motiv de război a fost generat. Deşi, americanii au nevoie acum nici un motiv să mărşăluiască pe şi aşa bombă la va. Acesta previne cineva despre asta? Coloana vertebrală-lideri mai puţin lumea şi lachei în Europa nu este sigură. Şi mass-media controlate şi populaţia asociate nu a explodat. Dimpotrivă, orice război de la Washington se preface a alerga după membrilor NATO, precum câinii gâfâind, şi doresc, de asemenea, o bucată de os.

În scopul de a slăbi China are nevoie pentru a controla alimentarea cu energie şi trebuie să vă opriţi poziţiile lor strategice. China este acum cel mai mare consumator de petrol din lume şi încearcă să surse cu acordurile privind investiţiile şi pentru a asigura pretutindeni. În războiul împotriva Libiei, este într-adevăr despre China, pentru a preveni petrol le-au livrat la Libia. Acelaşi lucru este valabil pentru toate conflictele din Africa, ca şi în Sudan, cu rezervele de petrol foarte mare. Având în vedere că SUA şi China trebuie să se oprească pe exporturile de petrol.

Acesta este motivul pentru care Pentagonul a stabilit şi a stabilit cartierul general Africom din Stuttgart pentru a asigura interesele militar strategice şi economice ale Statelor Unite în Africa şi de a limita influenţa Chinei. Este vorba despre controlul resurselor naturale şi care devine şi nu este de acord.

Pakistanul este o poziţie strategică în China şi de cooperare şi prietenie dintre aceste două ţări merge înapoi un drum lung. În Gwadar pe Oceanul Indian, Beijingul a construit un port mare şi a investit o mulţime de bani. Este vorba despre un traseu alternativ pentru a se asigura că mărfurile exportate din vestul Chinei şi petrol şi gaze pot fi importate. Ce e mai mult, China are astfel o prezenţă militară în regiune şi la mare. Din punctul de vedere al lui Washington cu totul inacceptabil. Prin urmare, se concentreze pe Pakistan şi există în mod clar planificate pentru următoarea intervenţie.

Pentru a demonstra o cooperare strânsă între Islamabad şi Beijing, premierul pakistanez Yusuf Raza Gilani a vorbit saptamana trecuta la o vizită de stat de 4 zile în capitala chineză, şi sa întâlnit preşedintele chinez Hu Jintao. Gilani a declarat într-un interviu vineri: "China este cel mai bun prieten al Pakistanului lung şi-a stabilit."


rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Mai bine o lăsai în engleză. Sau o periai înainte de a o posta.
March
QUOTE(Rovaniemi @ 22 May 2011, 10:45 AM) *
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Mai bine o lăsai în engleză. Sau o periai înainte de a o posta.

Sau o traducea in germana. laugh.gif
Cla
Pai n-am zis explicit ca mi-i lene? laugh.gif

@Rovaniemi: Nici macar pe engleza nu a fost, ci pe germana.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.