Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:U.s.a. Politica Noului Presedinte B.h. Obama
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Marduk
pai ce crezi ca rusii sunt atat de tampiti precum ii cred unii?
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 28 Sep 2009, 05:24 PM) *
pai ce crezi ca rusii sunt atat de tampiti precum ii cred unii?

nu am spus ca rusii is tampiti . generalii rusi insa au un grad de paranoie si de infatuare rar intalnit.

ce scut?
March
QUOTE(marduk @ 28 Sep 2009, 06:17 PM) *
Nu inteleg ce vrei sa zici? dar banuiesc ca "rolul scutului" in varianta ta este de a detecta chiar "rachetele distruse" de catre cine? Poate te referi la scutul rusesc, care esteb in functiune si operational, costa ceva dar se pare mai ieftin decat scutul dorit de USA.

Io iti spun sa citesti, sa te documentezi da' tu o tii gaia-matu ! Poftim lamureste-te :
Scutul antirachetă, compus dintr-un radar amplasat în Cehia şi zece rachete cu rampe de lansare în Polonia, era menit să distrugă rachetele balistice lansate de ţări "incontrolabile" ca Iranul

p.s. ca sa nu te ofuschezi iar, expresia gaia-matu este preluata din romanul Craii de Curtea-Veche a lui Mateiu Caragiale si este folosita frecvent in presa scrisa.
turbo trabant
breaking nius: obama vrea sa le bage TVA la americani!

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=206...id=aLQWnhwv3BD8

iese cu ciomageala clar! biggrin.gif

March
Anchetă privind un sondaj pe Facebook referitor la asasinarea lui Barack Obama
March
Prin modul cum conduce, Obama a infierbantat capetele unora ,

Analist SUA: America va fi condusa în curând de o dictatură militară hmm.gif

turbo trabant
inceti baetii cu conspiratiile. dar ce ma mir, ca si dupa 9/11 le-a luat ceva ani sa inceapa sa debiteze aberatii, creierasele producatorilor merge greu.

in schimb obamel tocmai se prabuseste din inaltul ceriurilor de unde fusese sanctificat de media si se dovedeste copia mai bronzata a lui jimmy carter clonat un pic cu johson.

in curand va candida la postul de cel mai prost presedinte dupa ww2.

March
Hussein cu democratii lui pregatesc un cadou pentru teroristi : Revizuirea "Patriotic Act " !!
turbo trabant
ma uit la indecizia obameilor vis a vis de afganistan si nu imi vine sa cred cat de incompetenti sunt. luzari.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 2 Oct 2009, 12:02 PM) *
in curand va candida la postul de cel mai prost presedinte dupa ww2.

sau cel mai bun inainte de ww3

turbo trabant
nu ii cauta scuze biggrin.gif
turbo trabant
joe vine prin ro.

http://www.realitatea.net/vicepresedintele...nia_634312.html

sunt zvonuri ca polonia va primi rachete patriot! wink.gif
turbo trabant
Obama a luat premiul Nobel pentru pace laugh.gif laugh.gif ohmy.gif
March
rofl.gif Au ajuns de rasul curcilor cei din comitetul de acordare ! Pentru ce i l-o fi acordat ? Ce-o fi pacificat ? rofl.gif
turbo trabant
pentru bunele intentii ca momentan nu a pacificat nimic. sper ca a fost acordat pentru intentia ( nobila) de a aboli armele nucleare.

ultimul presedinte american cu nobelul a fost carter biggrin.gif

March
Cred ca a primit premiul pentru esecul ce se prefigureaza in Afganistan ! Pana si cei mai importanti lideri democrati din Congres sustin trimiterea de mai multe trupe in Afganistan in ciuda opozitiei "Elenei Udrea " din fruntea Camerei lor , o pupincurista a lui Obama .

Parca vad ca America lui Hussein o sa plece cu coada intre picioare din aceasta tara ! Iar urmatorul presedinte va fi republican ca sa restabileasca prestigiul tarii in lume .



turbo trabant
QUOTE(March @ 9 Oct 2009, 11:37 AM) *
Cred ca a primit premiul pentru esecul ce se prefigureaza in Afganistan !

poate nu , acum cu tidula de pacifist al lumii , are acoperire mai multa wink.gif.

ceva imi spune ca in sfarsit obamel a luat-o pe uleiul republican dupa luni de ezitare. poate tidula il ajuta sa bea mai mult iar fanii sa fie multumiti ca au un pacifist la casa alba wink.gif

problema lui va fi interna, americanii nu iubesc un prez "devotat pacii". ci unul care face ordine in treburile interne intai si dupa aia "salveaza planeta" .
March
Comitetul norvegian va acorda la anul premiul lui Hugo Chavez. Pentru curajul cu care infrunta imperialistul american !
Marduk
QUOTE(March @ 9 Oct 2009, 12:24 PM) *
Au ajuns de rasul curcilor cei din comitetul de acordare ! Pentru ce i l-o fi acordat ? Ce-o fi pacificat ?

Ai uitat de mesajul sau catre lumea musulmana?
QUOTE(March @ 9 Oct 2009, 12:37 PM) *
Parca vad ca America lui Hussein o sa plece cu coada intre picioare din aceasta tara ! Iar urmatorul presedinte va fi republican ca sa restabileasca prestigiul tarii in lume .

Restabilirea prestigiului unei tari se poate face si prin alte metode, nu numai prin forta, cred ca a venit timpul ca secolul XXI sa devina o perioada din istoria umanitatii in care logica si bunul simt sa primeze.

QUOTE(March @ 9 Oct 2009, 12:44 PM) *
Comitetul norvegian va acorda la anul premiul lui Hugo Chavez. Pentru curajul cu care infrunta imperialistul american !

Eu cred ca USA ar trebui sa intervina pentru al debarca pe Hugo Chavez, as considera aceasta interventie, sub egida ONU, o interventie de pacificare.
turbo trabant
oricum felicitari lui obamel: daca i-a impresionat pe nobelisti poate mai impresioneaza si pe altii , mai cu kalashnikovul in mana, sa o lase mai usor cu violenta.

e un bun semn pentru el ca macar intelighentia europeana il stimeaza . baiatul sarac a ajuns departe.

March


Si cel mai prost presedinte din istoria moderna a SUA a luat Nobel-ul ! Sa vedem daca Obama o sa-l intreaca la sfarsitul mandatului.

Iar pana acum idiotii din comitetul norvegian n-au auzit de Ronald Reagan, Margaret Thatcher sau Helmut Khol !
March
Redactor al Wall Street Journal :

"Este într-adevăr bizar. Preşedintele Barack Obama a primit Premiul Nobel pentru Pace. De ce, nu este foarte clar. Pentru că a făcut pace într-un fel cu Hillary Clinton?" laugh.gif
turbo trabant
march avand in vedere ca nobel a instituit premiul pentru pace in vederea celor care infaptuiesc fapte majore pentru eliminarea armelor de distrugere in masa , e destul de clar ca i l-au dat pentru propunerea de abolire a armelor nucleare.

PS: comitetu' a dat-o in bara rau de tot cand i-au dat premiul de pace lui gore si a lui incalzire globala. deci se poate si mai rau ...
March
Pentru vorbitorii de engleza , un comentariu acid al lui Dick Morris cu privire la premiul Nobel acordat lui Obama :

Premiul Nobel lui Obama : Pariul Europei pentru "re-colonizarea" Americii

Dick Morris a fost un conslier de marca al presedintelui Clinton in ambele mandate. Care insa si-a spalat pacatele prin pozitia adoptata ulterior la adresa democratilor. In 2008 a afirmat ca va emigra in cazul ca Hillary Clinton va iesi presedinte !
Theodoric
QUOTE("Dick a lui Morris")
If the EU’s labor standards require long vacations

Asta trebuie ca s-a ofticat mult la viata lui din cauza concediilor europenilor. E un articol de frustrat care nu intelege ca in afara capitalismului salbatic si a leninismului exista o groaza de nuante.
Johann_Moritz
Nici eu nu pot intelege prea bine de ce a luat Obama premiul. Chiar el a recunoscut ca este un premiu de incurajare si nu unul prin care i s-ar recunoaste cine-stie-ce merite.
Comitetul spune cam asa:
Obama has as President created a new climate in international politics. Multilateral diplomacy has regained a central position, with emphasis on the role that the United Nations and other international institutions can play. Dialogue and negotiations are preferred as instruments for resolving even the most difficult international conflicts. The vision of a world free from nuclear arms has powerfully stimulated disarmament and arms control negotiations. Thanks to Obama's initiative, the USA is now playing a more constructive role in meeting the great climatic challenges the world is confronting. Democracy and human rights are to be strengthened.

Only very rarely has a person to the same extent as Obama captured the world's attention and given its people hope for a better future. His diplomacy is founded in the concept that those who are to lead the world must do so on the basis of values and attitudes that are shared by the majority of the world's population.


Practic, i l-au oferit pt. ca are idei multe si se straduieste. Pt. asta insa, de obicei, se da nota de trecere. In final insa, cred ca a luat Premiul Nobel pt. ca nu e Bush sau tocmai pt. ca vine dupa Bush.

Am avut o oarecare incredere in Obama si am considerat ca simplul fapt ca va schimba perceptia lumii asupra SUA ar fi fost un argument suficient pt. americani sa il voteze. Sunt insa oarecum deamagit de el, mai ales ca in domeniul polticii externe pare a da mai degraba semne de slabiciune, urmand o politica tipica a democratilor si care, in mod repetat, a dat rateuri.
Exista insa un exemplu trecut care ma face sa sper inca: Woodrow Wilson. Cand si-a lansat cele 14 puncte a fost privit ca un dobitoc de catre toti actorii majori ai politicii mondiale. Chiar Th. Roosevelt avea o parere extrem de proasta despre el. Neincrederea in propunerile sale au facut ca acetea sa esueze pe moment. 30 de ani mai tarziu si dupa un razboi mondial s-a constatat ca Wilson avusese dreptate: pacea mondiala nu putea fi asigurata decat prin cooperare internationala si prin realizarea unui sistem de organizatii internationale.
Exista insa o diferenta esentiala intre Obama si Wilson: Obama nu a formulat cele 14 puncte ale sale.
Iar in raporturile cu Rusia nu pot sa nu ma gandesc ca orice cedare e o greseala: Rusia interpreteaza orice chemare la dialog drept slabiciune si orice pas inapoi drept un prilej pt. a creste miza. Asa au facut intotdeauna, iar Putin nu e omul care sa lanseze Rusia intr-o noua faza a politicii sale externe.
Pe de alta parte nu imi dau seama cat din politica sa fata de Rusia reprezinta un compromis si cat e pur si simplu o alta abordare cu acelasi scop.
March
QUOTE(kumarbi @ 10 Oct 2009, 01:29 PM) *
In final insa, cred ca a luat Premiul Nobel pt. ca nu e Bush

Asa e . Dar stangistii norvegieni care i-au dat premiul o sa se umple de rahat cand Obama va calca pe urmele lui Bush ! N-are ce face. Si deja a inceput.
Erwin
Preşedintele Obama prezent la O noapte de astronomie, eveniment dedicat lui Galileo Galilei şi Anului Internaţional al Astronomiei:




mi-aş dori să-l văd pe Băsescu la o astfel de manifestare! ohyeah.gif
turbo trabant
in ciolaniada generala a scapat din praim taim vizita lui biden si hahaielile lui joe cu base . ce oare s-o fi discutat? "zboara puiule zboara " smile.gif
March
Administratia Obama a decis ca, in cazul unei pandemii AH1N1, batranii, persoanele cu dizabilitati si detinutii vor fi lasati sa moara hh.gif
abis
Asta-i genul de manipulare mass-media. Din articol: directivele care au fost ''scoase de la naftalina'' pentru gripa AH1N1 si-au avut ''botezul'' dupa 11 septembrie. Deci nu "administratia Obama" le-a inventat... Si indiferent de autor, regulile sunt logice: daca nu ii poti salva pe toti, stabilesti niste criterii clare de acordare a ajutorului medical in caz de pandemie. Procedura banuiesc ca exista peste tot in lume...
turbo trabant
pai adica republicanii pot primi vaccinul? biggrin.gif

au inceput conspirationistii cu tampeniile lor , in curand "obama pentru noi este bush 2".

abis
QUOTE(turbo trabant @ 26 Oct 2009, 01:01 PM) *
pai adica republicanii pot primi vaccinul?

Din pacate, da. rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 26 Oct 2009, 03:12 PM) *
Din pacate, da.

Acum va lingusiti pe langa democrati , poate, poate Obama l-0 primi pe Troublemakerul national de pe Dambovita !
turbo trabant
tre sa mai dea conspirationistii o tura sa schimbe placa nu de alta dar printre republicani bancurile astea se termina cu o Biblie in cap sau un glont in gura smile.gif . astia sunt oameni violenti nu ca democratii care l-au votat pe o si credeau ca o sa curga lapte si miere ca ei e telectuali ca si prea-alesul si acum stau cu pliscul deschis si nu curge nimica...

uite de exemplu, ar fi frumos ca negrii sa aiba intaietate la vaccinare ca ei are valoare....

si totusi nimeni nu s-a prins de ce napolitanu joe a fost prin romanica care vorba aia nici scut nu vroia si nici nu o interesa ......



March
QUOTE(turbo trabant @ 26 Oct 2009, 03:22 PM) *
si totusi nimeni nu s-a prins de ce napolitanu joe a fost prin romanica care vorba aia nici scut nu vroia si nici nu o interesa ......

Hai sa-ti spun io. A venit sa-l vada pe Mark Gitenstein fostul lui consilier , actualmente ambasadorul american la Bucuresti. Cu ocazia asta s-a intalnit si cu trei candidati la prezidentiale si le-a urat succes. Unu' Fota, consilier al "Jupanului" se dadea de ceasul mortii intr-o emisiune sa ne convinga de importanta planetara a vizitei . Poate pentru faptul ca soseaua spre Otopeni era inundata masiv cu apa chiar la plecarea lui Biden ! tongue.gif
De altfel initial Biden trebuia sa viziteze numai Polonia si Cehia, apoi i-a facut acest hatar fostului lui consilier si a trecut si prin RO. Importanta vizitelor se poate vedea si din discursurile lui Biden in Polonia si Cehia vizavi de cele zise in RO.
turbo trabant
QUOTE(March @ 26 Oct 2009, 02:34 PM) *
De altfel initial Biden trebuia sa viziteze numai Polonia si Cehia, apoi i-a facut acest hatar fostului lui consilier si a trecut si prin RO. Importanta vizitelor se poate vedea si din discursurile lui Biden in Polonia si Cehia vizavi de cele zise in RO.

tu chiar crezi ca vicele american isi misca funduletul pana la bucale doar ca sa stea de vorba cu gateteinstein? sa fim seriosi, air force consuma de rupe si bugetarul american nomber two trebuie sa aiba explicatii bune, strategice , pentru ca a cheltuit banu sa strige helau rumenia!

SM 3- satu mare
abis
QUOTE(March @ 26 Oct 2009, 01:20 PM) *
Acum va lingusiti pe langa democrati , poate, poate Obama l-0 primi pe Troublemakerul national de pe Dambovita

Tu iti imaginezi ca deciziile lui Obama in privinta persoanelor cu care se intalneste depind de ce scriu eu pe H.A.?! rofl.gif

March
QUOTE(abis @ 26 Oct 2009, 03:48 PM) *
Tu iti imaginezi ca deciziile lui Obama in privinta persoanelor cu care se intalneste depind de ce scriu eu pe H.A.?!

Mai, io am vorbit la plural acolo ! Tintesti cam sus daca te crezi pe acelasi picior cu Canibal Avramescu, sau Elena de Pleskoi, sau gargaragiul ala de Fota, sau...
abis
Mai, tu ai raspuns cu quote unui mesaj de-al meu, folosind persoana a doua... Asa ca am inteles ca mie mi te-ai adresat in primul rand. Tu ai fost cel care a sugerat ca as incerca sa fac eu agenda lui Obama, nu eu; asadar, tu ma consideri atat de influent... biggrin.gif
March
A inceput sa se trezeasca si parte din bouporul lor !

March
Obama a ajuns sa taxeze si scaunele mecanice pentru handicapati, valvulele artificiale pentru inima, defibrilatoarele, mainile si picioarele artificiale, etc !

Ce mai, Hussein Obama e un adevarat scenarist pentru Apocalipsa !
turbo trabant
http://www.money.ro/extern/sua-doreste-mon...oriul-nato.html

duios racheta zbura wink.gif
turbo trabant
http://www.realitatea.net/rusii-au-simulat...iei_654222.html

Armata rusă a simulat atacarea Poloniei, în luna septembrie. Ştirea, dezvăluită acum de presă, a înfuriat opinia publică din Polonia.

rusii tocmai s-au chisat pe "reset button". ah obama lasa iarba aia ca uite ce se intampla....
March
Care "iarba" ? Michelle ? Ca o taraste dupa el in toate ocaziile !
turbo trabant
pana si iranienii cenzurati s-au prins de ooole bravului porumbel ciocolatiu proaspat decorat cu cea mai inalta decoratie.

http://www.huffingtonpost.com/2009/11/04/i...a_n_345220.html

you are either with us or against us. GW Bush.
Marduk
USA lui Obama se confrunta cu una din cauzele care au dus la disparitia Imperiului Roman, armata formata din cetateni naturalizati de diferite religii si nationalitati. Spre deosebire de francezi care au pastrat doar un corp de armata, Legiunea Straina, unde angajaza tot felul de indivizi, americanii i-au amestecat de-a valma, sa vedem ce reactie va avea Obama si Congresul fata de comportamentul acestui individ, militar american de origine palestiniana, angajat aflat sub juramant care si-a atacat si omorat colegii. Militarii americanii au ajuns sa fie omorati de arabi, fie ei si cetateni americani, chiar la ei acasa, Osama, daca ma traieste, sigur o sa transmita un mesaj pentru cei ce-l admira si-l sprijina.
turbo trabant
obama o sa si-o ia la faza asta ....


primul atac terorist dupa 9/11 in america.

PS: criminalul e un psihiatru.
March
QUOTE(turbo trabant @ 6 Nov 2009, 12:16 PM) *
obama o sa si-o ia la faza asta ....
primul atac terorist dupa 9/11 in america.

PS: criminalul e un psihiatru.

Care se numeste Nidal Malik Hassan

Daca Hussein Obama nu reintroduce Patriotc Act asa cum a fost gandit de republicani o sa se trezeasca cu o bomba pe treptele Casei Albe !

God save America... sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.