Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Extreme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Oiski-Poiski
Incepand de azi sotul e scoler.Timp de doi ani jumate.Socrii ar zice la modul tampit:pai daca nu ai invatat cand trebuia, ca noi ti-am zis.
Unele lucruri se intampla mai tarziu dar se pot aprecia mai bine.

Afara este o vreme magica.E soare si cald si bate vantul tare.Si adierea asta mai apriga amesteca niste mirosuri de flori de soc si iasomie care ma zapacesc de-a binelea.E ciudat ca la astea din urma stiu cum sa le zic pe romaneste insa la repezeala nu-mi vine in minte numele german.Cu toate ca nu-mi amintesc sa fi vazut pe vremuri in Romania tufe de iasomie.


Afrodita
Oooo, spor la invatat biggrin.gif

Stii? Eu inca ma chinui sa accept ideea ca "toate la timpul lor" nu inseamna o anume ordine cronologica impusa de societate.

Si la urma urmei nu conteaza ce spun altii, conteaza ca al tau e bucuros sa invete lucruri noi smile.gif
Oiski-Poiski
Azi sunt ingrozitor de trista.A inceput deja de ieri si se tine bine.
Cred ca pur si simplu s-a spart buboiul.Azi am chef sa jelesc .

La dracu cu toti tampitii.Ca o fi rude sau straini.
Felina
Da-i bataie! Inca nu se aude pana aici, deci tre sa pui mai mult suflet la jelit biggrin.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(Felina @ 8 Jun 2011, 12:38 PM) *
Da-i bataie! Inca nu se aude pana aici, deci tre sa pui mai mult suflet la jelit biggrin.gif



LA DRACU CU TOTI TAMPITII : RUDE SAU STRAINI !!!!!!
SA-MI CREASCA PARUL SUB BRAT DE DOI METRII SI ALA DE PE PICIOARE DE CINCI DACA MAI PUN LA SUFLET CE ZIC TAMPITII !!!!!!!!!!


Acuma s-a auzit mai bine ?
wulfenia
Igen! mwah1.gif
Felina
S-a auzit bine, dar a fost tare scurt, nu cred ca are efect biggrin.gif
Oiski-Poiski
Ma duc sa beau ceva pentru cap ca-mi explodeaza.Poate din cauza ca-i asa mare ? rofl.gif
Cred ca daca tot trebe sa ma maschez din nou imi iau un cap de vrabiuta.Ala e asa de mic ca sigur nu are ce sa ma doara.
Oiski-Poiski
Tocmai imi trecu prin capu de vrabiuta ceva:

Badita sarutul tau
Sa mi-l dai bade mereu La, la, la....
Sa mi-l dai seara pe luna La, lai, la
Sa m-astampar la inima La, lai, la
Sa mi-l dai seara pe luna La, lai, la
Sa m-astampar la inima La,la

Ma duc sa ma uit ce am inghitit pentru cap.Cred ca trebe sa fac ordine la medicamente.



Oiski-Poiski
Nu indraznesc inca sa sper foarte tare insa poate am dat lovitura.Nu zic nimica ca dupa aia sunt de una singura dezamagita.

Venind eu din oras imi vin din fata trei baieti pe biciclete.Baieti de varsta lui al meu baiat.Si unu cand trecu de mine zice tare "geiles Kleid" .
roflmao.gif
In viata mea nu am ramas asa de blocata.Acu mi-am mai revenit si cand scriu se scutura geiles kleid pe mine de atata ras.
rofl.gif
Ce complimente mi-a fost dat sa primesc la ai mei 41 de ani de la un pustan de 13.
Mama,mama,mama !
Felina
ce inseamna?
Oiski-Poiski
unde e C. sa ma ajute la tradus.

geil= sexi= excitant rofl.gif
kleid=rochie
pe asta din urma am uitat sa o traduc
vezi ce zapacita sunt deja de la compliment ?
Felina
pai si ce-i asa amuzant? biggrin.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(Felina @ 12 Jul 2011, 03:37 PM) *
pai si ce-i asa amuzant? biggrin.gif



pai pana acuma nu mi-a zis inca nimeni asa ceva harhar.gif , nici macar unu de 13 ani, nici unu de 50

Felina
inseamna ca te-ai parguit doamna biggrin.gif
Oiski-Poiski
Tocmai stau in mana cu lichidarea , demisia dupa ce am semnat-o.Nu e usor.
Felina
hei, ai facut un pas mare, felicitari! hug.gif O sa fie bine. Poti sa si plangi daca vrei...
Oiski-Poiski
QUOTE(Felina @ 13 Jul 2011, 05:59 PM) *
Poti sa si plangi daca vrei...


Asta si fac.
Felina
sa stii ca nu se aude pana aici biggrin.gif
wulfenia
Pierderea mare e a lor mwah1.gif
Felina
si castigul mare al lui Oiski smile.gif
wulfenia
exact! mwah1.gif
Oiski-Poiski
Am dus personal hartia.Am avut chiar si un cadou pentru Juniorchef , productie proprie.Omului i-a parut rau si a fost de-a dreptul jenat.
Tja, EU am stil.

Acuma viata merge inainte chiar daca uneori la limite EXTREME.
wulfenia
ujjj ce fain!! eu am maine intre 9 si 10 sedinta cu sefii unde o sa se fixeze termene si etc. Dar eu nu le dau mnica cadou devil.gif
Oiski-Poiski
Nu a fost un cadou oarecare si sunt atata de sincera sa recunosc ca am facut gestul tocmai cu scopul de a vedea cum se fastacesc sefii in fata mea.
Asa ca de plecare.
Oiski-Poiski
Mai sunt trei saptamani pana la concediu. cloud9.gif
Oiski-Poiski
Ieri am citit :

Daca crezi ca esti prea mic ca sa reusesti ceva atunci incearca sa dormi impreuna cu un tantar intr-o camera inchisa.(Wenn du denkst, dass du zu klein bist, um irgendetwas auszurichten, versuch doch mal, mit einem Moskito in einem geschlossenen Raum zu schlafen.)
laugh.gif

Ok,ok , am priceput lectia.

Si am mai priceput ceva.Sa nu ma mai enervez cand ma gandesc la anumiti oameni.Ca cel care s-a nascut ca pinguin nu se va transforma nici dupa sapte ani de terapie intr-o girafa.
Oiski-Poiski
A plouat toata noaptea.M-am trezit in miezul noptii pentru ca in somn mi-am amintit ca am uitat niste haine afara care probabil ca sunt murate.S-or usca ele toata saptamana.
Asta cu trezitul mi se trage de la ultimii trei ani si de-abia acuma imi dau seama ce stresata am fost.Ma trezeam adeseori noaptea ca-mi aminteam brusc ca am uitat sa bag mancarea la frigider, mancare pe care o gatisem seara pentru a doua zi si era prea fierbinte cand o terminam, nu as fi putut-o baga imediat la rece.
Ma trezeam , ma duceam adormita la bucatarie , imi faceam treaba si apoi nu mai puteam adormi.Si o mie de ganduri imi treceau prin cap.


Ploua, e rece, vantul vajaie prin lanul de porumb din fata casei.Nu-mi plac anii cand taranul seamana porumb .Creste inalt ca nu mai vezi nimica , am impresia ca am in fata casei o armata ordonata.La anul va planta iara grau sau secara .Nu creste asa de inalt si pana la mijlocul lui iulie e recoltat.

Am asa o neliniste in mine.Ma bucur ca anul asta facem concediul in locuri necunoscute.Alti oameni, alta limba, alte peisaje.

Oiski-Poiski
Este atata de urat afara ! Mai avem sperante in august de putina vreme mai frumoasa ca apoi s-a gatat aici vara.Nu am apucat sa vad cum trebuie soarele si imi este deja groaza de iarna lunga de sase luni.

Azi sun sa vad de ce nu am capatat inca raspuns.Nu miroase a bine.sad.gif
Na, nu-i bai.O fi altceva.

Oiski-Poiski
Lume,lume.Sa bem, sa ne imbatam.Am job nou.Marti semnez contractul.

cloud9.gif woot_jump.gif dance.gif clapping.gif drunk.gif
wulfenia
felicitari!
Oiski-Poiski
Multumesc !

Am chef sa fac o prajitura dulceeeee , de Romania.Am chef sa gatesc ceva deosebit.Ieri mi-a venit cu posta amestecul de mirodenii arabe asa ca duminica incerc sa fac Maglubeh .
Am chef sa vad un film bun.Am chef sa miros o padure de brad.
Am chef sa ma imbat.Pentru prima oara.

Oiski-Poiski
Am schimbat planul.Nu mai fac prajitura dulce fac praji cu prune.Am gasit la Kaufland niste prune incredibil de frumoase.Ca altfel le aduc pe jumate verzi.
Asa ca trebuie sa fac cand gasesc asemenea frumuseti.Fac praji dulce urmatorul WE ca se pare ca pe sfarsitul saptamanii viitoare se intoarce vara si la noi.Si in sfarsit voi incerca reteta de mititei a lui Maya sa vedem cum iasa ca murim de pofta lor.Si pentru ca iasa multi am sa chem si niste prieteni sa sarbatorim jobul cel nou smile.gif

Ieri seara a plouat de parca s-au rupt norii .

Trebuie sa fug pana la peny sa-mi cumpar drojdie ca la Kaufland nu am gasit.Urasc tare de tot cand schimba sortimentul de la stanga la dreapta si nu mai gasesti nimica.Pur si simplu nu am gasit drojdia si nu era nici o vanzatoare in apropiere sa intreb.Dar poate ca nu mai aveau ca daca e vremea prunelor se vinde si drojdia ca painea calda.

La Kaufland mi-a povestit o fosta vecina ca baiatul unei alte vecine a murit de la o doza de heroina in plus.Avea 31 de ani.In viata lui scurta tot ce putea functiona prost a functionat prost sad.gif

Oiski-Poiski
Anul acesta avem in vie doua cuiburi.Intr-o parte un cuib de mierla si in alta parte unul de cinteza.Le-am tot urmarit fascinati de activitatea lor.
Ieri seara stau la televizor si deodata zboara ceva in fata usii de la terasa .Ma uit sa vad, nu se misca.Deschid usa si ce sa vad.Puii au zburat din cuib .Deschid usa si-mi fug din fata nasului dar m-am prins ca nu pot sa zboare cum trebuie.M-a apucat panica ca pe terasa dormita pisica si tocmai in directia aia au zburat.Mi-am chemat repede sotul si i-am recuperat de la nici doi metrii de pisica.Noi de buna credinta aducem scara si urcam puii in cuib.Intre timp mierlele parinti foarte agitate ne-ar fi scos ochii.Dar au zburat iara din cuib.
I-am dat la pisica doua doze de mancare ca sa nu-i mai fie foame insa nu stiu daca puii au trecut cu bine noaptea.
In internet am aflat apoi ca e normal sa zboare din cuib inainte sa stie cum trebuie sa zboare.Si ca se ascund pe unde pot si tac chitic pana primesc licenta de aviator.
Dar cum era sa-i las cu sufletul impacat pe terasa ca ei nu stiau ca ala nu era un loc grozav de ascunzis ?

Ne-am uitat in cuibul cintezei dar acolo nu mai era nimica.Zburasera deja fara sa ne dam seama.Erau un pic mai devreme iesiti din oua .
Sper ca au supravietuit cu totii.Ca fara concertul lor gradina mea ar fi ca Sahara.
Oiski-Poiski
Zilele acestea tot mereu mi se indrepata gandurile la copiii care au trebuit sa moara in Norwegen.
Si inca o data si inca o data trebuie sa ma intreb in ce lume bolnava am dat viata unui copil.
Oiski-Poiski
Afara e de doua zile soare.Si cumva parca mi-a intrat si in suflet.E cald si bine.
Mai o saptamana si fac bagajele.
dance.gif
wulfenia
Na? Hamma kein Internet in Paradis? Bis bald! smile.gif
Oiski-Poiski
Na, ca ne-am intors .Din pacate.Cand oi avea mare chef am sa scriu cum a fost .In orice caz frumos.Si in Croatia si la Carmen.Trebuia sa ne cunoastem mai demult sau poate ca acuma o fost numa bine.Na ja, mai bine mai tarziu decat niciodata biggrin.gif
wulfenia
mi-o ramas in minte ca voua va place supa de fasole verde si mi-am facut ieri o oala maricica smile.gif Pe maine o sa fac ceva si cu ce-am impachetat de la Buschenschank. Poate chiar ham&eggs cum o zis gagica aia ur-österreicherin jamie.gif
Felina
cum faci tu supa de fasole verde? supa asta era la bunica la loc de cinste, adica toata vara rofl.gif . si era buuuuna de si-acum mi-e pofta. poate apuc sa ma infrupt in concediu, daca nu cumva o fi facut deja ate.
wulfenia
draga mea eu am calit o mana de sunca taiata cubuletze minuscule in ulei, am adaugat niste morcovi taiati rondele frumoase, i-am calit si pe aia, apoi am adaugat apa, ceapa tocata, un pic de ardei tocat, pastaile verzi curatate de capete si taiate in bucati cat sa intre-n gura, cand s-o fiert astea am adaugat niste smantana (adica un iaurt amestecat cu frisca lichida ca aici nu este smantana adevarata ca aia din romania... vezi, cand ii manca in concediu smantana de aia cremoasa si gustoasa sa te gandesti pliz si la mine! smile.gif ) si am pus marar tocat deasupra, sare si piper si gata.

Asteptam reteta lui Oiski sa vedem ea cum o face smile.gif
wulfenia
ps: suta-n suta ca inca gasesti pastai!!!
Oiski-Poiski
Eu asa o fac.
Dupa ce s-a spalat si taiat fasolea l-a marimea dorita se opareste in apa .
O ceapa si un ardei gras se taie marunt (eu am pus ceapa verde) si se pun l-a calit intr-o oala cu putin ulei.Se adauga o lingura de faina si se amesteca .Se adauga fasolea scursa si se umple cu apa cat se doreste.O cutie mare de rosii in suc propriu se taie marunt si se arunca si ele in oala.Se lasa la fiert .
Cand e gata se opreste focul.Se bat doua galbenuse su smantana , se pun peste ele doua polonice de ciorba pentru a egaliza temperaturile si apoi se toarna cu grija in oala . La urma se adauga si niste patrunjel tocat marunt.
Felina
Super.
Reteta bunicii e mai dietetica, adica fara carne. Bunica grijea tecile (pastaile) si apoi le punea intr-o oala mare cu apa la fiert pe pilostrii ( biggrin.gif ) deasupra focului, in bucataria de vara. Musai punea sare in apa 'sa fiarba mai repede'. Apoi maruntea o rosie-doua si le arunca peste teci. Separat intr-o tigaie, pe alte pilostrii biggrin.gif , rumenea niste ceapa si niste morcov, peste care apoi arunca o lingura de faina, pe care o stingea cu supa de teci luata cu polonicul. Vreo trei polonice pana se facea rantasul bine. Apoi, cand tecile erau gata, turna rantasul in supa si mai lasa cateva clocote. La sfarsit punea lapte, dar n-as stii cat. Oricum supa isi schimba culoarea si gustul i se indulcea de la lapte. Mancam din aia pana simteam ca plesnim. Mi-a venit miros... o sa crap de pofta rofl.gif
Oiski-Poiski
Mi s-a facut foame, asa imi trebe daca discut aci cu voi despre lucruri sfinte .

Ma duc ca pedeapsa sa incep sa calc mormanul de rufe uscate.
wulfenia
Feli a mea e mai dietetica pentru ca nu are faina! smile.gif Normal nu pun sunca dar am un pachetel pe care trebuie cumva sa-l folosesc asa ca pun cate-un pic peste tot smile.gif decat s-o arunc smile.gif

Oiski sa stii ca eu de cand m-am lasat de citit pe boarduri de gatit nu mai am asa fomi groaznice cum aveam candva...
Felina
bine, bine, a ta e mai dietetica! tongue.gif
wulfenia
mwah1.gif
Oiski-Poiski
Ma apropii cu pasi inceti dar siguri de prima zi de munca la scoala si am emotii .Imi trec o mie de ganduri prin cap , ies si revin iara, ca probabil ca acolo sus la mansarda arat ca un cascaval gaurit.
Na da asta este.Nu e prima data si cine stie daca ultima cand o iau iara de la inceput.

Ar trebui sa am mai multa grija de mine insumi ca exista o mie de boli da numa o sanatate.Tot asa exista o mie de joburi da fiinta mea e numa una.Si sper ca am invatat lectia asta .

wulfenia
cand ma coplesesc situatii de genul la care te referi - si momentan IS coplesita - fac din toate o joaca. Ti minte cand eram mici si ne jucam de-a tovarasa edcatoare, de-a doctoritza, de-a bucatareasa? Si eu ma faceam ca fac nustiuce si cineva se facea ca facea altceva si tot asa... acuma o sa schimb jocul ce l-am jucat 9 ani de zile si o sa ma joc si cu alti copii care o venit noi la noi in gradinita smile.gif

Tu esti asa de echilibrata si de draguta, o sa te placa toti la nou loc de joaca o sa vezi smile.gif

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.