Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Extreme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Oiski-Poiski
Pai si mai zici ca nu esti curajoasa ? Da alea nspe mii de frici sa te lupti cu ele nu da dovada de curaj ?
Felina
asa sa fie? laugh.gif ok, mersi atunci. tre sa-i spun si la selfesteemul meu ca sunt curajoasa, sa stie si el!
Afrodita
Io-s caine... Cred ca de aia ne-ntelegem asa bine, ca zodiacul chinezesc zice ca un dragon c-un caine si c-un cocos se pricep la multe biggrin.gif

Ti-o adus cartita seminte de lalele sau le-aveai tu dinainte in gradina? biggrin.gif
Yvonne
Eu sant iepure, acesta este anul meu si a inceput cu enschpe mii de promisiuni. Inca astept binele asta.
Oisky, simpatica mai e cartita ta. clapping.gif . Mie chiar imi plac desi stiu ca fac stricaciuni.
wulfenia
eu tigru rolleyes.gif
Oiski-Poiski
Maine la pranz am un interviu.Acum doua zile am lasat mapa acolo ieri m-au sunat ca au sa-mi ofere un job .
unsure.gif

Unde sunt vremurile de altadata unde incepeai la 18 ani cu un job si ieseai la pensie de acolo ? De-abia cand mi-am scris Lebenslauf am aflat in cate locuri am lucrat deja.Nu e deloc usor pentru o persoana ca mine care pune pret pe statornicie.Pentru viata asta de nomad nu sunt facuta insa este asa cum este si basta.

Na ja, sa vedem ce va fi maine.M-am hotarat sa incerc sa gasesc o cale de mijloc in viata mea.Sa nu mai sar in sus de bucurie ca o racheta numai ca mi se pare mie ca aud o veverita la 5o km departare cum pupsen in padure si nici sa nu ma deprimez ca mi se pare mie ca nu am auzit-o.


wulfenia
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Mar 2011, 08:51 AM) *
Maine la pranz am un interviu.Acum doua zile am lasat mapa acolo ieri m-au sunat ca au sa-mi ofere un job .
unsure.gif

Unde sunt vremurile de altadata unde incepeai la 18 ani cu un job si ieseai la pensie de acolo ? De-abia cand mi-am scris Lebenslauf am aflat in cate locuri am lucrat deja.Nu e deloc usor pentru o persoana ca mine care pune pret pe statornicie.Pentru viata asta de nomad nu sunt facuta insa este asa cum este si basta.

Na ja, sa vedem ce va fi maine.M-am hotarat sa incerc sa gasesc o cale de mijloc in viata mea.Sa nu mai sar in sus de bucurie ca o racheta numai ca mi se pare mie ca aud o veverita la 5o km departare cum pupsen in padure si nici sa nu ma deprimez ca mi se pare mie ca nu am auzit-o.


rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Mar 2011, 05:51 AM) *
M-am hotarat sa incerc sa gasesc o cale de mijloc in viata mea.Sa nu mai sar in sus de bucurie ca o racheta numai ca mi se pare mie ca aud o veverita la 5o km departare cum pupsen in padure si nici sa nu ma deprimez ca mi se pare mie ca nu am auzit-o.



Mintea romanului de pe urma! laugh.gif

flowers.gif
wulfenia
Maria in caz ca te intrebi, veverita se baseste in padure... smile.gif
Felina
QUOTE(wulfenia @ 24 Mar 2011, 11:59 AM) *
Maria in caz ca te intrebi, veverita se baseste in padure... smile.gif



mersi rofl.gif
Oiski-Poiski
Am visat azi noapte cum m-am dus sa ma prezint acolo.Si ajunsa am intrebat de Herr cutare si a venit si m-a luat cu el.In drum spre biroul lui stateau pe coridor insirati pacienti si parca cand l-o vazut ca intr-un film de groaza li s-o facut frica de el.Si statea pe un scaun o doamna mai .. masiva , picior peste picior, si domnul meu cu pricina i-a luat cu mana pantoful de casa din piciorul care atarna prea spre hol si i-a pocnit una peste cap.
Am ajuns in sfarsit in fata biroului si a zis ca sa astept afara.In timp ce asteptam s-a transformat parca cladirea intr-o scoala ca era o vanzoleala mare si dupa colt au aparut un grup de fete in costume nationale care au inceput sa cante pe sarbeste o colinda de craciun. Si au intrat la domnul meu sa-l sorcoveasca.Eu in gandul meu : mist, acuma are sa dureze si mai mult.Pleaca colindatoarele si iasa doua secretare si intreb ca eu cand vin la rand ca a trecut o ora.Si una imi zice ca ii pare rau da Herr cutarica a fost chemat la minister si trebe sa astept si mai mult.

Nu stiu cum s-a terminat , cred ca m-am trezit ca altfel mai asteptam.
wulfenia
Sa nu te superi daca traduc "mist" pentru Felina smile.gif In germana inseamna caca, gunoi. Iti imaginezi de ce gama engleza de deodorante Body Mist nu a reusit sa fie vanduta in germania rofl.gif
Oiski-Poiski
Nu ma supar ca traduci, ar trebui sa o fac eu insa cred ca ma ia scrisul pe dinainte si apoi uit.
Da clar, cum sa cumpere nemtii un deodorant pe care scrie mist ? Adica ei sunt si asa foarte cu grija la ceva nou dar mai daca scrie pe el mist !

No bine.Ma duc sa ma aranjez.Poate trebuia sa exersez o colinda pe sarbeste. unsure.gif
wulfenia
tin pumnii!
Oiski-Poiski
multumesc !
Felina
Tin si io pumnii, desi sunt mai mult ca sigura ca her cutare o sa te muste harhar.gif

W mersi pt traduceri!
Oiski-Poiski
smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif


explicatii altadata
ma duc sa admir iepurii pe camp in spatele casei , a venit primavara
Oiski-Poiski
Ne-am cumparat un gril mumos si pe gaz.
De-abia astept sa-mi creasca menta in gradina sa fac pui pe gril cu salata de orez cu menta.Am facut o singura data la sfarsitul sezonului de anul trecut si a fost grozava.
Eu fac parte din categoria taranului care zice ca menta creste pe lumea asta ca sa dea gust ceaiului.
Da uite ca mai are si alte trebuinte.
wulfenia
eu iubesc menta dar inca n-am incercat-o in mancare, numai in ceai smile.gif Cumva mi mila de ea s-o degradez de la planta lecuitoare la condiment... rolleyes.gif
Oiski-Poiski
Atunci incearca asta:

Tandoori-Keulen und Reissalat (Pui Tandoori cu salata de orez)

Pui la fiert orezul in apa cu sare (Langkornreis)
Rosiile le tai , dupa ce le-ai cojit si eliberat de seminte, in bucatele mici.Patrunjel si menta dupa gust le tai in fasii subtiri.O ceapa si un catel de usturoi le tai marunt.Cele doua din urma le amesteci cu zeama de lamaie , sare, piper si la urma cu ulei de masline.Sosul asta il amesteci cu orezul , rosiile si menta , patrunjelul.Lasi sa durchziehen pana la servire.

Am servit pe langa si un dip din iaurt , coaja de lamaie si zeama , sare, piper , un pic de ulei de masline.

Pulpele mici de pui le-am marinat inainte sa le pun pe gril cu : catei de usturoi pisati , paprika, curry, sare, ulei si un pic de sojasoße.
wulfenia
mersi Lili smile.gif
Felina
faina reteta, m-as incumeta si eu. cam asa fac eu cus-cus-ul
wulfenia
as vrea sa te intreb daca ai incercat detergentul Tandil de la Aldi? Eu de ceva vreme folosesc ala lichid cu capac albastru si m-am innamorat wub.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 31 Mar 2011, 07:40 PM) *
as vrea sa te intreb daca ai incercat detergentul Tandil de la Aldi? Eu de ceva vreme folosesc ala lichid cu capac albastru si m-am innamorat wub.gif



In general folosesc detergent lichid ca cel pulbere nu se topeste la 30 °.Doar cand spal haine de pat si prosoape spal la 60 °.
Cel de la Aldi este perfect , nu e nici asa scump si spala bine.Pe deasupra daca nu ma insel pana si Stiftung Warentest l-a incoronat.

Oiski-Poiski
Am gasit la Kaufland mango cu 99 centi.Frumosi sa-i mananci cu ochii.Ma duc la penny sa vad daca mai gasesc pere din alea mici , galbene si aromate.Si apoi ma pun sa fac dulceata de mango si pere.
Imi cam pare rau de mango sa-i bag la dulceata dar de cand ma chinui sa fac si ba nu am gasit mango frumosi ba nu am gasit pere.Acuma daca nu mai sunt pere la penny ma supar si-i mananc pe toti patru mango deodata smile.gif



Oiski-Poiski
Tocmai gatesc chestia asta .Doar ca eu nu am vasul corespunzator ca mi-e prea scump si fac mancarea in Wok cu capac.Merge si asa foarte bine ca am probat deja.

Taijine cu pui

Ingrediente:

1,2 kg. de pui (eu am avut copanase mici)
50 de ml. de ulei de masline extravirgin
200 de grame de ceapa taiata pestisori
3 catei de usturoi tocati
coaja (partea galbena) taiata fasii de la jumatate de lamaie
sucul de la jumatate de lamaie
2 cartofi medii, curatati de coaja si taiati felii de 1 cm. grosime
1 morcov taiat julien
10 rosii cherry
400 ml. supa de pasare
1 lingurita de chimen macinat
1 lingurita de coriandru macinat
1 lingurita de boia de ardei dulce
sare, piper
1 legatura de patrunjel verde tocat

Se incinge in vasul tajine uleiul de masline extravirgin si se rumenesc usor bucatile de pui:
Se adauga ceapa si usturoiul tocat
Se adauga si coaja de lamaie taiata in fasiute: Se adauga morcovul, rosiile, cartofii si se toarna supa. Se da totul in clocot, se adauga zeama de lamaie si se presara sare, piper, coriandrul si chimenul macinat si boiaua dulce de ardei: Se trage vasul pe foc foarte mic, se acopera cu capacul si se lasa sa fiarba timp de o ora . In final, se adauga patrunjelul tocat:
Se seveste cu couscous.

Eu am facut loc in mijlocul tigaii, adica am dat totul un pic la o parte si am trantit la mijloc couscous-ul si asa am prezentat tigaia pe masa cu totul.Fiecare si-a luat cat a vrut.


Oiski-Poiski
Am transportat tot pamantul musuroaielor de cartita si acuma arata gradina iara frumos.A inceput sa creasca intr-o veselia iarba.

E haios ca a fost plin de musuroaie si la un moment dat nu a mai aparut nici unul.Nici macar unul.E ca si cand daca cartita a vazut ca nu ma mai deranjeaza ce face nu a mai gasit nici de cuvinta sa-si dea silinta pentru cineva care o ignora.
Ma intreb daca functioneaza chestia asta si cu oamenii sau doar cu cartitele ?
wulfenia
am stiut c-o sa-ti fie dor de ea cand n-a mai fi... wub.gif
wulfenia
reteta e foarte faina, am de toate in casa (cred!) ca s-o fac si chiar e cazul sa invat retete noi ca eu tot pe alea ale mele vechi de 1000000 de ani le gatesc smile.gif
in orice caz in ziua in care o sa reusesc sa fac Semmelknödel si sa nu mi se desfaca si sa nu mi se faca de guma o sa ma imbat. Dixit!
Cla
QUOTE(wulfenia @ 5 Apr 2011, 11:42 AM) *
in orice caz in ziua in care o sa reusesc sa fac Semmelknödel si sa nu mi se desfaca si sa nu mi se faca de guma o sa ma imbat. Dixit!

hihihi drunk.gif Îti zic un truc. Pui un ou si o lingurita de bicarbonat, sa vezi ce fain ies.

wulfenia
Mersi Cla!
wulfenia
Lil ce zici de melodia asta?
Oiski-Poiski
nu pot sa vad melodia ca zice ca nu este in meinem Land verfügbar unsure.gif
wulfenia
cauta pe youtube de la anett louisan verschwinde si würdest du?
Oiski-Poiski
stau si ascult würdest du si cum am drei beschissene tage in spate plang ca o apucata
wulfenia
vrei un pupic? smile.gif
wulfenia
sus capul si asculta si melodia "Beerdigung" de aceeasi Louisan smile.gif

http://www.youtube.com/watch?v=hKnMtSCKvTY
Oiski-Poiski
Au inflorit liliecii.E o splendoare.Stiu, ca in fiecare an insa totusi trebuie sa mentionez iarasi asta in jurnal.
Mirosurile astea, culorile , ma dau gata.

Si apoi incep sa infloreasca tufele alea cu flori mici albe care cum le prind mirosul in nas ma fac sa-mi zboare gandul cu viteza luminii la copilarie si la Parcul Rozelor din TM.Acolo erau o gramada .
Ce emotii !

Oiski-Poiski
Copacul anului 2011 este Elsbeere (Sorbus torminalis) .Pana acuma nu am auzit in viata mea de copacul asta.Poate pentru ca este mai des intalnit in Austria decat in Germania.Daca exista in RO habar nu am , probabil.Lemnul lui este unul din cele mai scumpe si rare .O sticla de tuica din fructele lui costa cam 450 Euro.Prost ! ohyeah.gif
Cel mai bine arata toamna cand i se coloreaza frunzele , un vis wub.gif !

Cla
Elsbeere... Die Elsbeere (Sorbus torminalis) ist eine Laubbaumart aus der Gattung der Mehlbeeren (Sorbus). Sie gehört zur Familie der Rosengewächse (Rosaceae).

Meinst die Eschpel? Ich kenn das, hab es im Garten.Wenn Du den Baum meinst den ich kenne, der wird im November reif.
Oder beim ersten Frost.
Und das stimmt, es sind Mehlbeeren.
Man kann sie nur genießen nachdem sie erstmal gefroren sind. Dann sind sie wirklich süß.

edit: Es stimmt aber auch daß man Schnaps dadraus machen kann, denn die enthalten viel Zucker, aber einfach so die Früchte essen ist viel besser.

Cla smile.gif
wulfenia
daca vrei sa faci papusi smile.gif

http://www.kostenlose-schnittmuster.de/puppen-linkliste/

uite ce simpatica e asta si ce usor se face smile.gif

http://mideco.canalblog.com/archives/tuto_suzon/index.html

melana (acrylwatte) nu costa mult si niste resturi de materiale se gasesc mai mereu, umplutura eu o imping in papusa cu un bat de la mancarea chinezeasca (am un restaurant aproape) smile.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 4 May 2011, 10:38 AM) *
uite ce simpatica e asta si ce usor se face smile.gif



O fi ea simpatica dar usor de facut ? Am decis ca nu sunt talentata la cusut harhar.gif .
Ieri am petrecut ceva timp intr-o librarie.Mirosul de carti si tipografie produce la mine aceeasi reactie ca si iarba proaspat cosita rofl.gif
Din pacate orice carte buna costa de la 20 de euro in sus.I-am cumapart copilului ce si-a dorit si daca nu le citeste are o problema cu mine.
wulfenia
nu le poti imprumuta de la biblioteca?
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 6 May 2011, 10:47 AM) *
nu le poti imprumuta de la biblioteca?



Ba da, dar nu tot ce vrei.Si daca e o carte buna este rezervata si re-re-rezervata pana la sfantul asteapta.
Insa in general ce citesc este de la biblioteca sau cumpar pe ebay .
wulfenia
m-am gandit azi la tine cand am fost in librarie smile.gif aveti si voi Libro?
nu mi-am luat nimic pentru ca-s in faza de economisit si nici n-am gasit ceva care sa-mi trebuiasca tare tare tare smile.gif dar mi-am clatit ochii smile.gif
Oiski-Poiski
La noi in dorf nu exista libro da cand mergem la oras ohyeah.gif intram mereu pe la carti.Uneori cumparam ceva alteori doar miros cartile.Chestia asta mi se trage cred de foarte demult.Am facut o data in timpul liceului practica la biblioteca Casei Tineretului.Si nu ma mai saturam de mirosul de carti.Citeam ca o apucata tot ce prindeam in mana.
Oiski-Poiski
Ieri ne-a vizitat prietenul copilului meu cu corespondentul lui din Franta.Adica e un fel de program de transfer de copiii.Ala vine o saptamana aicea si cel de aici se duce o saptamana luna viitoare in Franta.Se merge normal la scoala copilului respectiv si dupa masa se fac excursii in imprejurimi.Se miroase un pic din viata familiei gazda si se exerseaza un pic limba.
Si ma uitam la baiatul ala cat de obosit si pierdut arata si ma gandesc acuma cu sufletul indoit ca copilul meu vrea sa participe si el la anul la programul asta.Si va trebui sa-l incredintez pentru o saptamana unei familii total necunoscute.Ce greu este sa fi mama.Si frumos.Dar greu, cu emotii.Tot timpul.Si cand sunt mici si cand sunt mari.
Felina
of, mi s-a strans inima numai gandindu-ma la tine, nu vreau sa fiu in situatia asta.... si ghici? am toate sansele sa ajung smile.gif
Oiski-Poiski
Sambata va avea loc botezul.Am sa fiu nasa.Chiar ma bucur smile.gif

Ieri am trecut prin toata paleta de culori negative.Insa pana seara m-am calmat.Eu cred ca toata povestea asta este o lectie de viata pentru mine pe care nu cred ca o voi mai intalni la marimea asta.Pentru ca pune in balanta tot ceea ce pentru mine a fost existential:principii, caracter.Si inca nu stiu ce trebuie sa schimb si ce trebuie sa las asa cum este.
Afrodita
Caracterul se creeaza pe principiile ce le-avem si principiile se creeaza pe baza caracterului ce il avem... Asa ca e cam greu sa schimbi una fara sa schimbi cealalta... Nu stiu ce ti s-a-ntamplat, da' sper sa fii bine hug.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.