Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Extreme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Felina
Oiski, iti promit iarba verde verde in 48 de nuante (asa se lauda ei c-ar avea), numai buna de pascut :tumb:


@Afro, vin la o cafea, mai bine zis te duc la o cafenea misto de tot, italieneasca, asta daca nu preferi irish cofee ohmy.gif
Afrodita
Ah, iubesc cafeaua italieneasca biggrin.gif Noroc cu Lavazza, ca la ce pishoarca de cafea au astia muream naibii de dor pana acum biggrin.gif Asa ca daaaaaaaaaaaaaa vreau cafeaaaaaaaaa. Si e oficial biggrin.gif Pe 29 , vineri seara la 10 am avion biggrin.gif Si stau si sambata si duminica, pana seara tarziu, tot pe la 10 pm avion inapoi... Sau era 8 pm? hmm.gif Vad io rofl.gif Asa ca vom avea cateva ore numai pt noi fetele biggrin.gif Abia asteeeeeeept clapping.gif Bagi un nr de tel pe PM sa te sun? sorry.gif


Oiskinela, scuze iubita ca ti-am zapacit jurnalul sorry.gif mwah1.gif Da' tu cand vii pe la noi? laugh.gif
Oiski-Poiski
Se poarta mana in ghips.Este in si modern.
Am doi vecini in casa de peste drum .Zilele trecute l-am vazut pe unul din ei cu o mana in ghips.M-am gandit ca probabil omului ii place asa ceva ca anul trecut ,tot el ,era cu piciorul in ghips.
Doua zile mai tarziu al doilea vecin avea si el o mana in ghips , cea opusa vecinului.Daca se inteleg bine se pot ajuta reciproc la imbracat si ce-o mai fi.
De aici trag eu concluzia ca se poarta asa ceva.
Si cred ca este si molipsitor ca vineri am alunecat pe treptele umede de la ploaie si m-am tinut in ultimul moment cu mana de balustrada .


Am avut un vis tampit.Eram in RO si stateam ca la judecata de apoi in cercul familiei iubitoare si eram luati la bani marunti.Cred ca ma implic prea mult in chestia asta .La urma urmei eu sunt aici ei la 1000 km departare.Insa cica nesimtirea nu cunoaste kilometrajul.Pana mai acu cativa ani existau granite peste tot si fizic nu puteai sa te deplasezi intotdeauna unde vroiai . Insa gandurile si sentimentele prind viteza mare si nu cunosc granite.

Ma deprimeaza de-a dreptul cat de deprimanti sunt unii.Ahhhh, noi nu ne facem planuri pentru la vara ca mai este asa de mult pana atunci, cine stie ce se mai intampla ! Acest "cine stie" .Exact, cine stie ? Nimeni.Asta nu ma impiedica sa traiesc.Si oi vedea eu ce se alege din planurile mele.

Am avut un WE tare relaxant .Am cautat pe net cum sa ajungem mai bine la Venetia, cu masina sau cu trenul .Am cautat o reteta la un fel de supa de peste(Brodetto) pe care a mancat-o sotul anul trecut in restaurant in Grado.O specialitate locala .Am gasit ceva dar nu stiu daca este chiar asa.Cand ma duc la vara acolo merg la Pesceria si-mi iau ce trebe si incerc.Se mananca cu mamaliga alba.Italienii cunosc doua feluri de mamaligi.Alba si galbena.Cea alba mi se pare cam spalacita dar poate la gust nu difera.
Si de-abia astept sa cumpar iara pestele ala fara oase.Asian, se numeste, si face parte din familia rechinilor.



Oiski-Poiski
Copilul meu a crescut.Miroase altfel.Da,da, , si dupa ce a facut baie smile.gif .De cand a aparut pe lume l-as fi putut recunoaste dupa miros si daca mi s-ar fi legat ochii.Mirosul acela de bebe , dulce, acrisor .Apoi mai tarziu altfel.Iar acuma a mai facut un salt pe scara.Si are personalitate.Si stie o gramada de lucruri care trec de granita varstei lui.Si-i stralucesc ochii intr-un mod aparte cand se entuziasmeaza pentru ceva.Sper sa nu piarda stralucirea asta niciodata.Sunt extrem de mandra de ce am realizat noi, eu si taica-su.Extrem.



Felina
hug.gif
Eclectic
QUOTE (Oiski-Poiski @ 18 Jun 2007, 09:49 AM)
Se poarta mana in ghips.Este in si modern.

La mine se poarta piciorul in ghips. ohyeah.gif
Thecook
Oiski, poza asta special pentru tine am facut-o ! mwah1.gif
Oiski-Poiski
Eclectic, banuiesc ca e o moda noua care difera un pic de la tara la tara.Da `, atata timp cat ramane la membrele astea nu e nici o problema .


Cucule, asa sunt unii oameni rai si nu stiu de ce ca nu le-am facut nimica tongue.gif .Tu crezi ca ma satur dintr-o poza ? Asta e la tine in gradina sau pe plantatie ? Nu conteaza unde e , ti-am zis deja ca la anul vin pentru un WE acolo cand se coc ciresele ? Jur ca nu mananc nimica cu trei zile inainte.Si bagaj in masina nu ne luam decat pe noi.Na bine, si un Geschenck pentru Regenbogen smile.gif .


Felinut hug.gif
Oiski-Poiski
Se practica santajul in familie.
Ieri imi spunea o prietena de soacra-sa care il santaja pe fiu-su : daca te casatoresti cu ea ma spanzur.
Eiii, au trecut ceva anisori si nu s-a mai spanzurat.Important a fost ca a facut orice sa-si atinga scopul.
Sau e la moda : vaiii, nu vii anul asta in concediu ? pana la anul o fi prea tarziu.
De fapt te intrebi de ce insista atata cand de fapt vrea sa te vada ca sa-ti dea un picior in dorsala ca prin telefon nu i se pare destul de adanc.
Sau : vai de mine , stiu eu ce ma asteapta cand nu oi mai putea , un streang de gat.
Asta din urma e mama-mea.Ma intreb care drac o impinge de la spate sa spuna asa ceva ? Ca i-am trimis bani mereu, vine o data pe an la noi pe banii nostri, ii cumpar haine de imbracat, i-am dat bani sa mearga la tratament.Prin urmare daca esti bine tratata ce motiv ai sa crezi ca in viitor va fi altfel ? Si daca nu ai nici un motiv de ce o faci ?

Ma intreb oare ce ii impinge de la spate pe parinti sa spuna asemenea monstruozitati ? Si cum zic ei , o fac din dragoste.Care dragoste oameni buni ?
Eiii, ce lume nebuna.
Si romanul are o vorba: nemultumitului i se va lua darul.
Kristin
Parintii vor ramane parinti, pana cand "n-or mai fi". Eu spun sa le accepti plangerile, chiar daca sunt deplasate.

Ai mei mereu imi repeta ca e de datoria parintilor sa ii ajute pe copii. Si se simt prost fiindca ... n-au putut sa ne ofere decat educatie si cam atat. Si cat suflet pun in fiecare lucru pe care pot sa ni-l ofere, chiar daca avem nevoie sau nu!

Ma bucur ca au acceptat, intr-un final, sa ne viziteze anul trecut. Insa nu au acceptat sa le platim transportul, desi am incercat. Se simteau prost si daca le cumparam o inghetata din banii nostri. Si nu ne plangem ca n-avem bani.

Iar ei sunt bugetari, ambii. Si eu castigam la un moment dat de 2 ori cat castigau ei impreuna.

Cand nu vor mai putea, sper sa accepte ajutorul meu.

Parinti si... parinti. Dar tot Parinti.
Oiski-Poiski
Nu am asteptat niciodata nimica de la ei.Unii nu au avut iar ceilalti nu au vrut.Prin urmare nu ma simt cu nimica datoare .Ceea ce facem este pentru ca asa ne spune constiinta.
Asta nu inseamna ca trebuie sa inghit toate porcariile si sa spun de fiecare data da si amin la fiecare tampenie.Ca la urma urmei si mie mi se pun pe tava greselile.Pe mine cine ma iarta ?
Am si eu viata mea si familia mea si problemele mele , care nu sunt putine, nu vad de ce trebuie sa le accept plangerile deplasate.Nu,nu.Fiecare si-a cladit viata asa cum l-a dus capul si cand aud faze de genul " mi-am stricat viata din cauza voastra" mi se urca tensiunea in asa fel ca nu o mai poti masura.Si devin rece ca un ghetar.Si raceala asta se simte pana la 1000 kilometrii departare.
Sper sa raman muta inainte sa-mi treaca prin cap vreodata sa-i spun eu copilului meu asa ceva.
Parinti si ... parinti.Dar nu neaparat parinti.


Stiu ca sunt o alta generatie si ma bucur ca este asa.Fac si eu greseli insa cele care le-au facut sau fac ei nu cred sa le produc si eu.
Cand a fost aici imi intrerupea mereu copilul cand vorbea cu mine ca sa-mi zica ea ceva.Si baiatul meu se uita trist la mine.Pana cand o data i-am zis .S-a uitat uimita la mine :adica eu nu pot sa fac ce vreau in fata unui rahat de copil de 9 ani ? I-am explicat frumos ca noi asa l-am invatat.L-am respectat noi prima data ca sa cerem apoi de la el sa ne respecte el pe noi.Am fost noi un exemplu ca sa putem sa-i cerem ceva.Ca o fi bine sau fals nu stim insa noi asa am hotarat iar ea trebuie sa joace dupa aceleasi reguli cand e la noi.S-a suparat foc, bine, atunci nu mai zice nimica.Si s-a uitat iara la mine ca si cumnata-mea acu doi ani : ce tu esti picata din luna , nu stii tu cum e in Romania ? Nu stii tu ca asa v-am crescut si pe voi si ia uite ce mari sunteti , nu ati crapat daca nu v-am respectat.
Mda.

Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 19 Jun 2007, 10:29 AM)
asa v-am crescut si pe voi si ia uite ce mari sunteti , nu ati crapat

de ce vrei tu sa-mi trezesti amintiri? tongue.gif laugh.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Felina @ 19 Jun 2007, 12:46 PM)
QUOTE (Oiski-Poiski @ 19 Jun 2007, 10:29 AM)
asa v-am crescut si pe voi si ia uite ce mari sunteti , nu ati crapat

de ce vrei tu sa-mi trezesti amintiri? tongue.gif laugh.gif

Eiii, uneori imi dau jos ochelarii roz de pe nas si vad realitatea.
Stii tu, ca in Matrix.


Purcelul nostru Max tocma a adormit cu capul pe morcove.Viata de purcel sa ai !

Felina
laugh.gif roflmao.gif

as adormi si eu pe un munte de fructe felurite biggrin.gif
Oiski-Poiski
daca o fi sa ma mai nasc o data vreau sa ma nasc purcel in casa unor oameni buni biggrin.gif
Este atata multumire si pace pe fata lui de purcel cand doarme cu capul si o laba pe morcove wub.gif
Felina
si probabil viseaza ca papa din morcove... wub.gif
Oiski-Poiski
Am ocazia sa ma duc deseara la cules de cirese dar se suprapune timpul cu un termin al lui barbatu-miu.Maine nu se mai poate ca femeia pleaca maine dimineata pentru catva timp.
Cum impac capra si varza ?
Ca tot veni pe la jocuri vorba de ea.
Felina
te duci fara barbat? biggrin.gif
Oiski-Poiski
Raspuns fals.Nu pot ca trebe masina .
Felina
mmm...

barbat stresat sa munceasca mai mult, sa termine mai repede termenul?
Oiski-Poiski
Mi-am capatat ciresele gata culese.Ma rog nu este ca si cum bagi mataluta viermii in gura cu manusita ta dar decat de loc.
Oare cati viermi am inghitit pana acuma ? Si aia pe care nu-i strivesc intre masele ce fac dupa aia in burta ?
Unde este Michelu sa ma lamureasca ? Apropo , unde este Michelle ?

Oiski-Poiski
Exista oameni pe lumea asta care sunt asa de tampiti ca ma fac sa cred cu adevarat ca " nu incalzirea globala trebuie sa ne dea de gandit ci indobitocirea globala".
Oare prostia este molipsitoare si noi nu stiam ? Este un focar de infectie morala ?
Copilul meu a mers ieri la scoala cu un atest medical cum ca saptamana aceasta nu are voie sa faca sport .Am sperat ca i se va da drumul acasa tinand cont ca ora de sport era ultima.Nu a avut voie, trebuie sa stea acolo si sa se uite la ceilalti.Insa azi dimineata de-abia mi-a povestit ca de fapt a facut sport ca profesoara l-a intrebat daca poate sa arunce si el cu mingea ca are nevoie de date pentru Zeugnis.
Ma intreb cata minte , inteligenta, ce fel de IQ trebuie sa ai ca femeie , ca invatatoare cu pretentii ca sa poti sa citesti un atest medical in care scrie negru pe alb ca elevul cutare nu are voie sa faca sport saptamana aceasta.
Nu pot sa merg sa ma plang la ea pentru ca se razbuna pe copil asa cum am auzit de la altii.
Buuuuun.Acuma ma intreb de ce nu exista un examen psihiatric, o data pe an ca nebunia vine mai repede decat te poti astepta, pentru invatatori unde sa stea negru pe alb ca respectiva persoana este apta sa profeseze .
Adica societatea striga sus si tare ca avem nevoie de legi mai drastice ca nebunilor sa nu li se dea voie afara din inchisori prea repede ca o ia de la inceput cu criminalitatile .
Iar in schimb lasam niste copii nevinovati , care nu stiu sa se apere, ii lasam pe mana unora la care hormonii joaca carusel si pentru ca nu si-i pot descarca in patul conjugal vin la scoala cu ei.
Sunt extrem de furioasa pe o situatie fara iesire.Iar mie nu-mi place sa las lucrurile nerezolvate.
Oiski-Poiski
Inca o situatie extrema.
Vecinul de la parter are 28 de ani, fara servici , cu jumate din viata de pana acum petrecuta in puscarie pentru diverse delicte .De la un timp tot cheama copiii din zona la ei in locuinta.
Vecina de peste drum are doua fetite care cresc mai mult pe strada decat in casa.Uneori cea mai mica iese afara imbracata cu un tricou de-al lui taica-su sau in pijama.Cine crede ca parintii sunt niste vai de capul lor se insala.Foarte bine situati material si nici prosti.Tocmai au construit o casa noua.
Acuma ma intreb daca este de datoria mea sa-i zic femeii ca fetele nu au ce cauta la vecinu in casa .Ca ea sunt convinsa habar nu are pe unde sunt.
Sau nu e cazul sa-mi bag nasul unde nu-mi fierbe oala ? Este o datorie civica sau sa-mi vad de treaba ?

Felina
e o datorie civica
daca familia nu primeste frumos mesajul tau si eventual se si supara sau mai stiu eu ce, asta e strict problema lor, nu a ta
a ta e sa le spui
fara nici un dubiu
Felina
iar despre invatatoare, trebuie sa te duci si sa ai o discutie cu ea
eventual chiar cu directorul
asa ceva e inadmisibil, iar daca ti-e teama ca o sa se razbune pe copil, situatia e si mai grava
daca nu spui nimic, situatia se va repeta
fa ceea ce trebuie sa faci, arata-ti nemultumirea atunci cand e cazul
Oiski-Poiski
Uite, voi face asa.Cand copilul va fi bolnav nu il voi trimite la scoala cand stiu ca are ora de sport in ziua respectiva..Chiar daca ca si acuma poate lua parte la ore.
Pentru ca, cum bine zicea careva pe aici , cu prostii sa nu te pui ca ei au mintea odihnita.
Nu as rezolva nimica daca m-as plange si nu vreau ca copilul meu sa invete de pe acuma sa se confrunte cu mobingul in scoala.Va veni si aia.
Interesant este ca nu am hotarat asa dupa cum imi dicteaza principiile mele.Insa m-am surprins si alta data ca imi calc pe temperament de dragul copilului.
In mod normal as fi fript acuma in tigaie chiftele marinate de invatatoare hormonala.


In WE mergem la film.Merita copilul .A luat astazi un 1 (10) la germana , lucrarea de gramatica.Daca as putea reda un dans de indian as face-o acuma la tastatura .Un dans al bucuriei.Yep.In toata clasa au fost doar patru de 1 .


In alta ordine de idei , ca veni vorba de germana, eu credeam ca asta e o limba grea.Eiii, am crezut, pana cand am vazut cateva cuvinte in islandeza.Urmaresc o emisiune pe Kabel 1 despre germani care emigreaza .Ultima data a fost vorba printre altii de o femeie care impreuna cu fiica ei de 12 ani s-a mutat in Island unde a primit un job ca si sora medicala intr-un spital.Avea trei luni vreme sa invete cat de cat limba daca vroia sa pastreze jobul.
Eu ziceam ca nu as putea invata ungureste insa cred ca nici islandeza.Sau as invata-o dar mi-as pune pana la urma limba in ghips.Ca tot e moda.

Oiski-Poiski
Ceva are bun scoala germana.Nu exista premiul I , II si ce-o mai fi, coronite si din astea.
E bine asa .Nu stim care este cel mai bun si care este cel mai slab la invatat.Si nu stim notele celorlalti copii.
In schimb sunt pusi sub presiune in clasa a IV.Trebuie sa aiba media de 2,33 cel putin ca sa poata sa treaca in clasa a cincea la Gymnasium sau Real Schule.Cei care nu o au merg mai departe la scoala generala.
Iar 2,33 este foarte,foarte greu.
Oiski-Poiski
Citesc in ziar ca cine vrea poate sa spenden bani pentru indienii Ayoreo din Paraguay care mai sunt in numar de vreo una suta bucati.Indieni care acuma s-au adunat intr-o cooperativa si in felul acesta au dreptul legal sa cumpere pamant.Pamant de care au nevoie ca sa traiasca pentru ca in fiecare zi aluneca buldozerele mai in adancul junglei.
Ma intreb oare de ce oamenii acestia trebuie sa cumpere pamantul pe care vietuiesc de generatii si generatii .Nu este al lor ?
Ce nedreptate !
Oiski-Poiski
Citind povestirile din armata dintr-un jurnal mi-am amintit de aventurile sotului din armata .Cea mai tare a fost cand a vrut el sa-mi mestereasca mie in atelier un lemn pe care sa bati carnea sau asa ceva.
Si nu se pricepea pe vremea aia prea bine la munca manuala sau nici eu nu mai stiu cum s-a intamplat in orice caz i-a zburat lemnul din aparat si s-a izbit in ditamai geamul care s-a facut bucatele.
Pentru mine wub.gif a stat atuncea la arest.
Acuma nu i s-ar mai putea intampla asa ceva , se pricepe prea bine.




Ploua wub.gif .Cu bulbuci.In siroaie.Cu bum-bum.Iuhuuuuuuuu
Thecook
QUOTE (Oiski-Poiski @ 21 Jun 2007, 02:26 PM)
Pentru mine wub.gif a stat atuncea la arest.

Scuze ca stric (neintentionat, bineinteles ohyeah.gif ) starea de romantism in care te afli , dar poate stii sa ma ajuti cu raspunsul la o intrebare ce ma macina:
Cum se pun corect cutitele mici in masina de spalat vase (in prospect scrie ca se pun cu lama in jos, "expertii" din familionul meu zic ca se pun cu lama sus, ca altfel nu ies curate.
Oiski-Poiski
Te scuz dar cam greu tongue.gif

Cu lama in sus ca se spala mai bine asa.
In prospect scrie invers ca sa nu te ranesti, banuiesc, in varful lor.
Oiski-Poiski
Okkkkkeiiii, tocmai citesc un banc scarbos.Politician nu as vrea sa ma fac cand voi fi mare.

Se intalnesc Merkel si Schröder in stomacul lui Busch.
Zice Schröder : Cred ca Busch m-a inghitit.
Merkel raspunde : Nu am ce sa zic la asta ca eu am ajuns aici prin partea cealalta.

Oribil.Ce le poate trece oamenilor prin cap.Acuma ca o fi sau nu asa cum se pune si pe unde Merkel cu Busch.

Sincera sa fiu mie imi place de ea.Cum statea ea asa singurica si curajoasa la G8 Gipfel printre toti barosanii -barbatii celor mai si mai "nebagaminseamanatiuni".


Oiski-Poiski
Am vazut ieri seara un film.Mda, nimic grozav pana aici.Filmul se numeste "IN DEN SCHUHEN MEINER SCHWESTER " (In pantofii surorii mele) cu Cameron Diaz, Toni Collette, Shirley MacLaine.Minunat.Fantastic de emotional jucat.Mi-a lasat un gust amar.Mi-am amintit cat de importanta a fost pentru mine relatia dintre frati.Si ce s-a ales de ea.
E mai simplu pentru cei care nu au deloc frati sau pentru cei care au dar nu au avut niciodata nimica in comun.Sau gresesc eu amarnic .Poate ca cei din urma viseaza mereu sa traiasca o asemenea relatie insa nu li se ofera sansa.

Am facut greseala sa citesc cateva pagini din primul meu jurnal.Este posibil sa fi fost eu vreodata atata de naiva ? Ma chicotesc tot la al doilea mesaj de parca as vrea sa intru in cartea recordurilor.Cert este ca am citit cuvintele unei straine.

Ieri seara am avut la tragerea Lotto trei numere nimerite din sase.De o inghetata ajunge.Insa unde este castigul cel mare pe care mi-l promit stelele anul acesta ?
M-am gandit ca primul lucru pe care mi-l cumpar pentru mine personal din atatea milioane va fi un cal.
Sotul zice ca si el vrea unul dar trebuie sa stea pe un Ferrari.







dascalita
Pesevereaza si castigul va veni! wub.gif

Imi place in jurnalul tau desi n-am mai scris de mult...
Felicitari pentru piciul tau istet! Acum te bucuri de rezultatele lui scolare dar acolo e multa implicare din partea familiei, sunt convinsa! Rare de tot sunt situatiile in care copiii invata fara sa fie stimulati/ajutati/ motivati de familie...Eu vad ca tu ai gasit calea de comunicare cu copilul tau si asta e cel mai bun lucru! In legatura cu invatatoarea , ce sa zic...Orice padure are si uscaturi, gaseste si tu o cale de rezolvare in asa fel incat sa nu sufere copilul...Cred ca poti discuta cu ea, n-o fi chiar asa absurda!
Oiski-Poiski
QUOTE (dascalita @ 24 Jun 2007, 09:08 PM)
Acum te bucuri de rezultatele lui scolare dar acolo e multa implicare din partea familiei,

Mie imi spui asta ? laugh.gif De multe ori am impresia ca merg si eu la scoala cu el.Iar la anul cand termina clasa a patra vreau si eu note finale.
Cele doua saptamani de vacanta din iunie am facut cu el in fiecare zi germana.Si rezultatetele s-au vazut.
Sa vedem ce a facut la lucrarea urmatoare ca a fost tare greu.Nu stiu ce faci tu cu copiii de clasa a treia insa cei de aici au dat de exemplu la germana din compunere.Adica nu o compunere ci despre ea.Au avut un text pe care trebuiau sa sublinieze unde este introducerea, cuprinsul etc.Sa descopere toate adjectivele si cuvintele cheie.Apoi aveau doua texte care era acelasi dar altfel scris .Sa argumenteze care era cel mai bun si de ce.Si altele de felul asta.Mie mi se pare greu.

Afrodita
Dap si mie mi se pare greu pt clasa a 3-a blink.gif Om fi noi mai demodate si nu mai pricepem mare branza? biggrin.gif

De fapt am vrut sa scriu ca te inteleg la faza cu fratii si relatiile dintre ei. Cel putin la mine in familie e ca un blestem: parintii se inteleg numai cu unul sau 2 dintre copii, iar fratii si surorile - intre ei - nu se inteleg deloc , indiferent de varsta: io cu sor-mea nu vorbim, mama cu fra-su nu vorbesc, bunicii mei nu vorbesc cu fratii lor si tot asa... Incep sa ma gandesc daca nu e mai bine sa ai doar un copil, macar o prietenie care se duce doare mai putin decat sa nu ai o relatie faina cu fratii/surorile tale...

Da' tot n-ai zis ce se intampla in film harhar.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Afrodita @ 25 Jun 2007, 09:07 AM)

Da' tot n-ai zis ce se intampla in film harhar.gif

Nici nu aveam intentia .Ca apoi nu mai vrei sa-l vezi.

Filmul este povestea a doua surori foarte diferite si care nu au comun decat marimea la pantofi , 39.
Maggie si Rose au conceptii diferite despre viata insa sunt cele mai bune prietene de cand isi pot aminti.Moartea prea rapida a mamei le-a unit si mai mult ca si copii.
Maggie a terminat cu chiu cu vai scoala insa nu stie nici macar sa citeasca bine.Ii place sa treaca din Party in Party si din barbat la barbat.Si printr-un servici trece ca gasca prin apa pana la urmatorul.Traieste cand la tata si mama vitrega cand la sora .
Rose a terminat Princenton si este o avocata foarte buna intr-o firma renumita din Philadelphia.Pentru ea nu exista niciodata NU la servici, are impresia ca doar jobul ii da siguranta de care are nevoie.Se lupta de cand se stie cu ceva kilograme in plus si are un singur hoby, cumpara pantofi, cu toate ca nu are decat foarte rar ocazia sa-i poarte.

Dupa o cearta catastofrala cele doua surori parcurg un drum anevoios ca sa descopere la capatul lui de fapt ce inseamna una pentru cealalta.In ajutor le vine bunica pe care o credeau moarta.
Shirley Maclaine e fantastica in rolul bunicei.
Afrodita
Mda, pare un film fain - intr-adevar. Din pacate nu stiu daca o sa apuc sa-l vad pentru simplul motiv ca nu ma uit la TV, rar merg la cinema si nu inchiriez dvd-uri biggrin.gif Da' poate acu o sa fac o exceptie si-o sa-l caut pe asta smile.gif

Oiski-Poiski
Un indian batran statea cu nepotul in fata unui foc de tabara.Se intunecase deja si focul scotea scantei si din cand in cand un lemn cadea cu zgomot in gramada de jaratec.
Dupa ce un timp nu se auzeau decat aceste zgomote batranul spuse:
"Stii tu cum ma simt uneori ? De parca doi lupi se lupta in sufletul meu .Unul din ei este rau, razbunator si agresiv.Celalalt este bun, bland si intelegator."
"Care dintre ei doi va castiga lupta pentru inima ta ?", intreba nepotul.
"Cel pe care il hranesc", raspunse batranul.

Felina
Ce frumooos!
Oiski-Poiski
Azi sunt nemarginit de trista.
A venit vremea pentru o pauza.
Tuturor celor care trec pe aici le doresc o vara cu miros de flori de camp si vacante minunate.

Afrodita
hug.gif mwah1.gif hug.gif Poate trece tristetea? unsure.gif hug.gif
Thecook
Sper ca intre timp a trecut tristetea. mwah1.gif
PS.Sa stii ca nu am facut reteta aia de praji cu cirese pe care mi-ai scris-o pentru ca trebuia 1kg. de zahar, si eu asa mult zahar nu ma indur sa pun intr-o prajitura.
Oiski-Poiski
Cred ca foarte putine lucruri se intampla in viata din intamplare.Cele mai multe si le face omul cu mana lui iar restul se intampla pentru ca trebuia sa se intample.De acea probabil trebuia ca eu sa ma ratacesc pe aici ca o anumita etapa a vietii mele sa-si grabeasca mersul.Din fericire etapa este aproape incheiata si ma vad iarasi la o rascruce cu multe drumuri.Culmea este ca voi porni deodata pe mai multe din ele.E ca si cand as fi un animal cu mai multe picioare si de aceea pot sa ma impart in mai multe locuri.
Tot asa nu a fost o intamplare ca pana acuma nu ne-a placut nici o locuinta din cate am vazut.Nu ne-au placut pentru ca ne-a asteptat cea in care ne vom muta in iarna aceasta.Ieri am avut contractul in mana, lucru pe care nu credeam ca-l voi vedea in curand.Voi avea spatiu, gradina,curte,pisica, caine,purcel, o intreaga menajerie.Toate la un loc imi provoaca multe ganduri .Si si mai multa munca.Bine ca am invatat la altii prima data sa renovez, zugravesc si alte cele.
Curand imi voi cunoaste si noul sef si poate nu peste mult timp voi avea si un alt job cu un alt nou sef.Lucruri care stau scrise inca in stele.
Seful inca sef ne-a consolat ca prin plecarea lui ne-a facut o favoare intinerindu-ne creierele care trebuie sa lucreze la maxim acuma.
Hmmm, puteam sa fac rebus daca vreau sa-mi pun la treaba creierul.
Era asa de bine, statornic,sigur.Da,da,da, stiu.Asta inseamna stat pe loc.Adrenalina e la moda.Formula 1 pentru creier .
Cine ar vrea sa asculte toata viata numai cantece de leagan ? Din cand in cand ti se face dor de un Alegretto , de un Andante, de un Allegro , uneori nu e rea nici o Bagatelle, poate o Cantate, o Canzonetta, adeseori se strange un Chor intreg, sau poate o Fantasie in c-moll , din cand in cand o uvertura la o opera , apoi o sonata , si foarte rar o simfonie intreaga .Insa toate se termina cu o Finale pentru concert.
Si aici este Finala pentru concertul meu pentru o perioada lunga de timp.
dascalita
Oiksi, wub.gif de mult nu te-am vazut!!!
Stii care e concluzia mea la ce am cittit mai sus? "Un sut in fund, un pas inainte"! Parol! thumb_yello.gif Lasa ca o sa fie bine, o casa noua, un nou job...e de bine,ce mai! wub.gif Eeeeeeeeee, ca pana la binele ala mai e ceva de tras, e de la sine inteles. Eu iti doresc sa ai putere si mai ales sa ai rabdare, ok?
Oiski-Poiski
Pentru ca nu am vreme sa ma intind la povesti cu peripetiile ultimelor saptamani ma limitez la un "reportaj" scurt al concediului.
Si asa ce as putea spune despre restul balamucului din ultimul timp ? Ca seful meu s-a dovedit a fi un nesimtit si jumatate lucru care mi-a dat peste cap increderea in oameni si m-a facut sa fiu si mai "fripta" in relatiile cu semenii ? Sau ca am intalnit oameni la care obraznicia era la fel de mare ca si kilogramele purtate de oasele lor ?
Asa ca reduc totul la ultimele saptamani ca nu cumva sa uit ceva daca astept prea mult timp.
Cum a fost ? Frumos.Chiar daca vremea si-a batut joc de noi.Cateva zile frumoase si in rest ploaie si frig, furtuna.Insa asta ne-a oferit posibilitatea de a umbla ca in rest nu am fi avut ce face.Si am umblat prin locuri unul mai frumos decat altul.
Grado ne-a asteptat cu acelasi fler de orasel mic de pescari, putini turisti ca era sfarsitul sezonului.Marea a fost in primele zile asa de placuta ca pana si eu am indraznit sa intru in ea.Tot la locul ei era si Pescheria de unde am cumparat de cateva ori peste proaspat pe care l-am facut cu mamaliga.Am vrut sa cumpar faina de mamaliga alba cum este specialitatea bucatariei de acolo insa parca la mine trebuie sa fie mamaliga galbena aurie ca altfel arata a papalisca pentru bebelusi.
Am savurat inghetata de toate felurile si dat fiind faptul ca nu m-am apucat de joggen pe malul marii toate bunatatile astea mi s-au pus pe partea dorsala .Ceea ce poate a fost un avantaj ca am aterizat pe moale, a se vedea povestea mai incolo.
De dus ne-am dus iara prin munti pana la Grado ca sa evitam coada pe autostrada si TauernTunnel.
Pentru sofer este mai obositor insa am facut pauze lungi si dese (cheia marilor succese , parca ?) .Drumul nu se poate insa compara cu nimica , muntii aia ma innebunesc cu frumusetea lor.Incepand cu Kitzbühel si terminand cu Tolmezzo ti se invarte capul la stanga si dreapta ca la o jucarie.
Prima excursie am facut-o de-a lungul coastei intre Monfalcone si Trieste.Prima data am vizitat castelul Duino unde Rilke si-a scris elegiile.Ne-am plimbat pe drumul lui Rilke care merge deasupra stancilor intre Sistiana si castel si am admirat marea de acolo de sus asa cum probabil cu ceva anisori in urma a facut-o Rilke si inspirat de atata frumusete a pus totul pe hartie.
Castelul Duino apartine astazi casei Thurn und Taxis .O parte din el este deschis pentru vizitatori , o parte apartine unui colegiu international.
Ceea ce am putut vedea mi-a placut in mod desosebit , camerele erau exact asa pastrate cum au fost la vremea respectiva.In mod desosebit m-a impresionat salonul in care se servea masa, cata dragoste pentru detaliu, lucru pierdut in ziua de astazi.Din balcoanele castelului se vedea marea si stancile pana departe spre Trieste.De asemenea se putea vedea cu privirea ruinele castelului cel vechi construit in secolul al 11-lea din care nu a mai ramas mare lucru, o arcada, un turn , martori ai razboaielor dintre turci si venetieni.Castelul cel nou vizitat de noi e datat pe la 1400 .
Nu departe de castel se vede bine iesind din mare "doamna in alb".O stanca care poarta o legenda.In urma legendei un castelan si-a aruncat mireasa in mare .Aceasta in disperare l-a strigat pe Dumnezeu si acesta a transformat-o intr-o stanca inainte sa atinga apa.
De la Duino am urmat coasta mai departe si am ajuns la Miramare.Castelul Miramare se ridica parca din mare, alb , impozant, cu niste gradini minunate care coboara in trepte spre mare.A fost construit la dorinta lui Maximilian de Habsburg , fratele imparatului austriac, care era deosebit de romantic si care si-a dorit un loc unde sa poata in liniste sa studieze .
De la Miramare ne-am indreptat mai departe spre Trieste .A fost a doua oara ca am vizitat acest oras, din pacate nici de data aceasta nu am avut mai multa vreme , timpul ne presa.Pentru mine Trieste este un oras impunator si desigur este locul in care era sa ma duc la fundul marii.
Uneori am niste idei tampite insa nici una din ideile mele tampite de pana acuma nu reuseste sa o intreaca pe cea din Trieste.In fata pietei celei mari care coboara asa de frumos prin niste scari in port m-am gandit eu sa vad cat e de rece apa si pentru ca treptele spre apa erau alunecoase in urma fenomenului de flux si reflux , am alunecat si am aterizat pe popoul meu bine dotat si m-am oprit cu o treapta inainte de apa.
Sotul zice ca s-ar fi aruncat dupa mine in apa da parca poti sa stii laugh.gif .
Se pare ca dureaza mai mult decat credeam.Mai departe alta data.

Castelul Duino vazut de pe drumul lui Rilke.
Oiski-Poiski
fotografia
Oiski-Poiski
Castelul MiramareSala pentru servit masa in Duino .
Oiski-Poiski


Si desigur nelipsita luna ( tot de acolo vin eu , nu m-am razgandit)
andra_v
Superbe fotgrafii, dar cel mai mult imi place cea cu luna.
Cu sefii nu mai pune la suflet, te inteleg foarte bine, si eu m-am consumat mult prea mult cu cei din jurul meu care confunda tupeul cu nesimtirea. Iar prostul nu e prost destul daca nu e si fudul.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.