Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Extreme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Oiski-Poiski
QUOTE (Felina @ 27 Nov 2006, 01:39 PM)
Si eu am facut aseara mamaliga, numai pt mine, ca omu' vru friptura 6.gif

Cu ce o servesti?

cu friptura rofl.gif

am gasit o fotografie de acuma o mie de ani , "locul unde mi-am petrecut o mare parte din copilarie"
Anul acesta dupa multi ani a facut varu-miu o vizita acolo.Stiam ca si el este legat prin aceleasi amintiri frumoase de casa si de-abia am asteptat sa-mi povesteasca.M-a dezamagit."ce sa-ti povestesc.Totul e cum stii, casa, shura, poiata,ograda, doar oamenii nu mai sunt, sau nu mai sunt toti".De fapt ce ma asteptam sa-mi zica ? Ca s-a intalnit cu fantomele tuturor celor care au fost si nu mai sunt ? Iar cei ce mai sunt s-au imprastiat in toate colturile lumii ? Sunt lucruri pe care le stiu.Dar nu vreau sa le dau forma.
Si parca dorinta mea de a mai merge o data acolo s-a estompat putin .
Oiski-Poiski
Mos Nicolae a considerat ca am fost f.f.f.f cuminti asa ca s-a grabit si ne-a adus astazi cu posta o scrisoare de la politaii din Austria.Cica pe drumul spre RO in iunie am depasit viteza regulamentara si avem de platit 45 Euro.
Acuma ce sa zic ? Asa o fi.Dar nu asta ma supara.Ci faptul ca am depasit viteza ca sa ma grabesc spre un rahat de concediu. Omul cat traieste invata.

Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 28 Nov 2006, 09:00 AM)
De fapt ce ma asteptam sa-mi zica ? Ca s-a intalnit cu fantomele tuturor celor care au fost si nu mai sunt ? Iar cei ce mai sunt s-au imprastiat in toate colturile lumii ? Sunt lucruri pe care le stiu.Dar nu vreau sa le dau forma.
Si parca dorinta mea de a mai merge o data acolo s-a estompat putin .

n-ar fi cam prea fad daca ar sta toate pe loc? mie tocmai asta imi place cand vizitez un loc prin care am mai trecut sau unde am amitiri: sa vad ce s-a schimbat, cat, cum... biggrin.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 28 Nov 2006, 12:30 PM)
n-ar fi cam prea fad daca ar sta toate pe loc?

Daca cei dragi ar sta pe loc nu ar fi fad deloc.Insa din pacate mai devreme sau mai tarziu vine randul fiecaruia.

Ce iz deprimant are jurnalul meu , beah.
Sa ne ocupam de altceva.Mi-am citit horoscopul pe 2007 si acolo scrie o chestie fantastica: suntem siguri ca in 2007 va veti imbogati".Hmmmm, sperante ,sperante , inmuguresc in capul meu.Ma vad ca si Onkel Dagobert calare pe o comoara.Minunate visuri !
"Credeti, chiar si dupa ce ati cazut de zece ori in nas, in ce-i bun, adevarat si frumos in fiecare vietate, sunteti patetic vorbind, flacara ce aduce lumina ".
Incep sa rosesc sorry.gif .Adica tradus sunt cam naiva dar bine ca sunt optimista. laugh.gif

Gata cu prostiile , trec la fapte mai serioase.Ma duc la nunta.Adica imperechez tona de ciorapi pe care i-am adus de la uscat din pivnita rofl.gif .
Despre "a o lua razna" nu scria nimica la horoscop unsure.gif .




Sushi
zi pe scurt ce scrie la mine, is rac.
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 29 Nov 2006, 11:17 AM)
zi pe scurt ce scrie la mine, is rac.

La mijlocul lui iulie te indragostesti de un berbec cu toate ca clopotelu de alarma zice altceva.Insa cu adevarat vrei un peste , pentru intotdeauna laugh.gif .
Insa scrie altceva mai valoros smile.gif .
Sunteti o persoana sentimentala.Oferiti, oferiti, oferiti: sotului, familiei, jobului.Si ce primit inapoi ? In cele mai rare cazuri o bucatica din dragostea si atentia pe car ele oferiti celorlalti.Asta doare.Va face trist, va simtiti singur si acrit. In 2007 spuneti Stop ! Ajunge ! inainte sa va simtiti ca un burete din care curge apa. Lieber ein Ende mit Schrecken als ein Schrecken ohne Ende.
In 2007 veti fi "begehrt, bewundert und verehrt" .

Asa sa fie ! thumb_yello.gif

Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 29 Nov 2006, 10:30 AM)

In 2007 veti fi "begehrt, bewundert und verehrt" .

wie immer! rofl.gif
Oiski-Poiski
ioi, da nu fi asa retinuta laugh.gif
cred ca ziua de azi ti s-a ridicat la cap smile.gif
tongue.gif
dascalita
Daca tot ai inceput, Oiksinella mama, zi si la "fecioare" ce aduce anul nou? sorry.gif
Oiski-Poiski
Da,da, veniti la baba sa va ghiceasca laugh.gif .Astept plata in materiale.Adica vreo sunca afumata, un curcan mandru, o puichita impiestritata.Ca doara vin sarbatorile.
Sa vedem cu ce dam gata fecioara.
Harnicia si simtul raspunderii sunt legendare .Este egal daca aveti o familie cu cinci membrii, un sef unde de fapt faceti d-voastra treaba, sau sunteti propriul sef , faceti mereu fata datorita spiritului organizatoric si realizati de fapt mai mult decat se asteapta de la d-voastra. Munca este pentru o fecioara intreaga viata.Frica de a face o greseala va da gata , va taie putin din aripi , din spontaneitate si din posibilitatea de a sarbatori din cand in cand roadele .
Insa in 2007 veti trece pragul noului an cu mai multa toleranta in bagaj .Veti gasi ceva care cantareste mai mult decat ratiune, veti gasi intelepciunea.
Si faceti concediul in strainatate, de acolo vine iubirea. ohyeah.gif laugh.gif

Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 30 Nov 2006, 07:33 AM)

Si faceti concediul in strainatate, de acolo vine iubirea.

Dasca hai la mine ca iesim la agatat ohyeah.gif
Oiski-Poiski
M-am dus degeaba la sala.Nu m-am putut concentra asa ca mi s-a pus si un carcel in piciorul drept.Antrenoarea ne-a povestit ce i s-a intamplat vinerea trecuta seara cand a plecat de la sala. Cand a ajuns in intersectie tocmai a putut vedea cum o grupa de tineri 14-15 ani il bat mar pe un altul.Si a oprit masina si a strigat la ei.Si ei ii raspund obraznic :" Cara-te tu babo" . Asa ca s-a oprit la coltul urmator si a sunat la politie.Asta la ora 20,30 .Ce fac noaptea ? Scot cutitele ?
Stiu ca avem o problema a criminalitatii in zona cu tineretul rusesc insa chiar nu se poate face nimica ?
Ma gandesc in ce lume i-am dat viata copilului meu ? Si daca am sa merg cu el pe strada pana la majorat de frica sa nu pateasca ceva ?


Din cand in cand am intrat intr-un magazin micut care vinde tot ce are legatura cu lucrul de mana.Ultima data era inauntru si sotia proprietarului cu fetita.Ieri seara am aflat ca ea a murit acum doua zile , cancer.Fetita tocmai a implinit un an.


Astazi este ziua internationala AIDS.
Papa din cuibul lui patriarhal de la Roma se gandeste sa dea voie credinciosilor sa foloseasca condoame.Insa doar intre soti daca unul din ei este deja infectat.
In ce lume de handicapati psihic i-am dat viata copilului meu.
Avem 40 MILIOANE de oameni infectati in intreaga lume si bisericii ii arde de glume.





dascalita
Oiksinella,draga mea! wub.gif Pentru ca iti pasa, te doare, incerci sa te implici...Multora nu le pasa insa in ce lume au dat viata copiilor! Nu dispera, pentru ca este fiul tau va sti sa se descurce, se se protejeze de riscurile la care suntem toti supusi!

Acum, sa-ti multumesc ca mi-ai ghicit si promit sa-ti platesc cu un sirag de carnati de Craciun! tongue.gif M-ai ales ca mi-ai gasit si "sarea si piperul' anului ce vine! Bineinteles ca ma duc la Carmelita in concediu, nu pot rata o asa ocazie la varsta asta! laugh.gif
Oiski-Poiski
Duminica a trebuit sa mergem la biserica.A tinut mai mult ca de obicei ca s-a sarbatorit redeschiderea bisericii dupa incheierea primei etape de restaurare.S-au intamplat doua lucruri bune : a cantat un cor , deosebit de frumos si fiu-meu a aparut iara la ziar .In rest , plictiseala mare .Inainte a trebuit sa ne certam iara cu copilu ca nu a vrut sa mearga .Intr-un final va trebui sa las toate jenele deoparte si sa-i spun adevarul.Ca traieste intr-o societate impregnata catolic unde se acorda joburi, burse, si alte cele dupa principiul bisericii.Si ca uneori e bine sa canti ce canta ei.
Apropo cantec, in timp ce ascultam corul si muzica clasica care intr-adevar m-au impresionat mi-a trecut un gand prin cap.De ce femeia nu a jucat de-a lungul timpului un rol mai important in cadrul bisericii ? Ca de fapt ea este cea care a fost cea bisericoasa mereu.Singura femeie cu un rol mai important a fost Maria .Si nici macar ei nu i-au dat voie sa fie femeie cu adevarat.Au pus-o sa nasca insa in acelasi timp a ramas fecioara.

Yvonne
De mult tot vreau sa te salut, asa ca salutare draga oisky.
Traim in patriarhat.
Oiski-Poiski
Salutare Don Quijote- Frau laugh.gif (ce idee cu numele !)
De la patriarhat pana la a pune o femeie sa nasca insa in acelasi timp sa fie fecioara e o cale lunga.Din punct de vedere medical este cu adevarat o minune.
Insa ma intreb iarasi de ce a fost nevoie de un asa hocus-pocus ? Daca Maria era femeie pana la capat pe cine ar fi deranjat ?
Nefertiti
rofl.gif

Oiski, ce cauţi tu acolo, în inima catolicismului nemţesc? laugh.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Adina @ 5 Dec 2006, 10:30 AM)
rofl.gif

Oiski, ce cauţi tu acolo, în inima catolicismului nemţesc? laugh.gif

Aia ma intreb si eu .Insa cu cat ma intreb mai mult cu atata ma incurc mai mult in stiinta .Si de cand ma obliga astia sa merg asa des la biserica cu atata descopar mai multe nonsensuri .Daca ma lasau in pace macar nu-mi puneam intrebari .
Acuma daca stau sa ma gandesc duminica trecuta au omis sa zica pentru ce s-au strans banii .Ca de fiecare data vine o baba cu cosuletul pe la fiecare.Si de data asta s-o uitat urat la mine ca a aruncat sotul banii inauntru si eu nu.Daca ar fi fost de hartie cred ca in nebunia mea as fi fost tentata sa bag mana sa scot banul , sa-l rup in doua si sa zic ca am impartit frateste cu sotul.
Sincera sa fiu sunt pericol public in biserica.
Michelle
Mai,nu stiu daca termenul de Fecioara Maria se refera la nastere,eu cred ca doar la momentul conceptiei ca sa intareasca ideea originii divine a pruncului Isus;chiar am sa intreb pe un absolvent de teologie ortodocsii ce zic despre asta??
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Dec 2006, 09:10 AM)
Duminica a trebuit sa mergem la biserica.A tinut mai mult ca de obicei ca s-a sarbatorit redeschiderea bisericii dupa incheierea primei etape de restaurare.S-au intamplat doua lucruri bune : a cantat un cor , deosebit de frumos si fiu-meu a aparut iara la ziar .In rest , plictiseala mare .Inainte a trebuit sa ne certam iara cu copilu ca nu a vrut sa mearga .Intr-un final va trebui sa las toate jenele deoparte si sa-i spun adevarul.Ca traieste intr-o societate impregnata catolic unde se acorda joburi, burse, si alte cele dupa principiul bisericii.Si ca uneori e bine sa canti ce canta ei.
Apropo cantec, in timp ce ascultam corul si muzica clasica care intr-adevar m-au impresionat mi-a trecut un gand prin cap.De ce femeia nu a jucat de-a lungul timpului un rol mai important in cadrul bisericii ? Ca de fapt ea este cea care a fost cea bisericoasa mereu.Singura femeie cu un rol mai important a fost Maria .Si nici macar ei nu i-au dat voie sa fie femeie cu adevarat.Au pus-o sa nasca insa in acelasi timp a ramas fecioara.

personal ii invidiez pe cei ce cred. Credinta este anesteticul propriei mortalitati. "a crede" sau "a nu crede" sunt chestiuni intime, personale si, zic eu, ar trebui sa lasam urmasilor nostri posibilitatea de a alege pentru ei insis daca sa creada sau nu, fara sa le insuflam propriile convingeri. Unele caractere au nevoie de "a crede", au nevoie de disciplina mentala pe care o da rugaciunea de seara sau cea de multumire pentru o masa. A merge duminica la biserica nu poate fi rau, sau nu mai rau decat de a sta intr-o crasma sau in fata televizorului. Nu sunt credincioasa. Nu mi s-a acordat optiunea asta. Dar de cate ori intru intr-o biserica am prilej de meditatie, asupra binelui si a raului, pentru ca biblia este de fapt cea care a definit pentru prima data "binele" si "raul".
Maria poate fi privita ca simbol si virginitatea ei ca una morala, ca o garantie ca pruncul va fi sustinut si ocrotit pana la varsta la care poate sta pe propriile picioare.
Oiski-Poiski
QUOTE (Michelle @ 5 Dec 2006, 10:44 AM)
Mai,nu stiu daca termenul de Fecioara Maria se refera la nastere,eu cred ca doar la momentul conceptiei

Pai dupa parerea mea femeia nu mai era fecioara nici la momentul conceptiei sau ma rog scurt dupa momentul conceptiei.
Nu era momentul divin daca noi ne-am inchipui acuma ca Maria si-a conceput copilul asa cum am facut eu cu sotul, par exemple ? Dar de ce ? blink.gif Ca pentru mine ar fi fost mai apropiata ca idee .

Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 5 Dec 2006, 10:48 AM)
A merge duminica la biserica nu poate fi rau, sau nu mai rau decat de a sta intr-o crasma sau in fata televizorului.

Eu nu am spus ca este rau.Insa pentru mine nu inseamna nimica.Si incerc sa explic de ce.
Intotdeauna am considerat ca biserica este locul cel mai adecvat unde eu personal pot sa ma relaxez.Insa in felul meu.Si tot in felul meu pot sa ma rog chiar daca nu la un Dumnezeu acceptat de unii si de unii nu.Insa nu ma pot relaxa intr-o biserica plina de lume unde ca niste marionete ne ridicam si ingenunchiem si ne rugam la fel .Si stiu deja pe de rost orice miscare.De exemplu cand vine sa strangem banii stiu ca nu mai dureaza mult .
Pentru mine asta este egal cu 0.
Sushi
eu fac o diferentiere foarte pregnanta intre biserica si credinta... prima este un instrument. a doua este cea dupa care tanjesc rolleyes.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 5 Dec 2006, 10:48 AM)
de meditatie, asupra binelui si a raului, pentru ca biblia este de fapt cea care a definit pentru prima data "binele" si "raul"..

daca stau sa ma gandesc la inchizitie, cruciade si toate relele facute in numele unei asa zise biserici atunci mi se face pielea de gaina

nu cred ca ma orientez dupa biblie atunci cand ma gandesc sa nu fac rau
Oiski-Poiski
Si stand asa in biserica m-am mai intrebat de ce femeia trebuie sa poarte ceva pe cap cand intra intr-o biserica ? (am zis ca-mi pun prea multe intrebari)
Parca raspunsul e cam asa insa nu sunt sigura , sa ma lumineze careva.
Dintotdeauna s-a considerat parul lung la o femeie ca o parte erotica a corpului .Prin urmare se considera ca o femeie care si-a purtat parul desfacut pe spate era o desfranata.
Este asta explicatia sau exista alta ?
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Dec 2006, 10:01 AM)

daca stau sa ma gandesc la inchizitie, cruciade si toate relele facute in numele unei asa zise biserici atunci mi se face pielea de gaina

nu cred ca ma orientez dupa biblie atunci cand ma gandesc sa nu fac rau

inchizitia, cruciadele, au fost efectele unei anumite interpretari a bibliei. Interpretare pe care noi, acuma, o judecam ca fiind gresita, pentru vremurile alea probabil a fost ok. Totul este continua schimbare, inclusiv modul nostru de a gandi. Eu sunt convinsa ca si nazistii cand au mers la razboi au crezut ca fac bine. La fel si cu inchizitia, inchizitorii erau convinsi ca ce fac e ok. Exact asa cum noi, astazi, ne permitem sa consumam in nestire, mancare, energie electrica, apa pe cand in alte parti ale planetei copii mor de foame. Nu consideram ca facem vreun rau, nu?
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 5 Dec 2006, 11:22 AM)
Nu consideram ca facem vreun rau, nu?

Ba da ! smile.gif
Cine isi face ganduri despre toate aceste lucruri stie ca asa nu va merge la infinit !

Carmen tu singura spui ca totul este legat de continua schimbare , felul nostru de a gandi.Este adevarat ca lumea s-a schimbat si tocmai aici este problema.Lumea s-a schimbat , biblia a ramas pe loc.De aceea omul modern din ziua de azi nu se mai poate implica ca inainte in biserica.Daca acuma o suta de ani mai credea cineva in povesti acuma e mai comlicat.
Eu nu zic ca trebuie sa modernizeze biblia insa din pacate nu mai este actuala.
Iar toate gandurile bune mi le-am insusit de una singura nu biblia m-a invatat ce sa fac si cum sa fac.
Exista, sunt convinsa destui inca care au nevoie de un Leitmotiv dupa care sa se conduca in viata.Si este in ordine asa.
Insa nu sunt de acord sa mi se bage pe gat si mie acest lucru.
Cunosc atatia care merg in biserica si se roaga si cand ies afara nu vorbesc cu mine ca sunt Ausländer .Cum se impaca una cu cealalta ?
Diese Heuhelei !
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Dec 2006, 10:32 AM)

Cunosc atatia care merg in biserica si se roaga si cand ies afara nu vorbesc cu mine ca sunt Ausländer .Cum se impaca una cu cealalta ?

aia e problema lor si tine de caracter si de biserica nu de credinta. tongue.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 5 Dec 2006, 11:41 AM)
QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Dec 2006, 10:32 AM)

Cunosc atatia care merg in biserica si se roaga si cand ies afara nu vorbesc cu mine ca sunt Ausländer .Cum se impaca una cu cealalta ?

aia e problema lor si tine de caracter si de biserica nu de credinta. tongue.gif

Aha hmm.gif hmm.gif
Felina
E chestiune de alegere. Constiinta avem toti, dar nu toti alegem sa ne intalnim cu ea. Restul e doar ritual. Chiar daca la un moment dat iti pare absurd, gandeste-te ca e doar un ritual. Chiar daca unii fac bani de pe urma celorlalti, gandeste-te ce poti face tu sa iesi castigata din situatia data. Biserica e un loc foarte bun de meditatie. Daca in comunitatea ta se pune atata pret pe Biserica si ritualurile ei, e bine sa le urmezi. Sigur, vei spune ca nu te intereseaza sa te integrezi intr-un grup de oameni cu a caror gandire nu esti de acord. Dar traiesti intre ei si e mai bine sa te ai bine cu toata lumea, mai ales ca e vorba de oamenii intre care copilul tau creste. Eu cand sunt constransa de o anumita situatie incerc sa ma gandesc la ceva ce putea fi si mai rau. Si intotdeauna gasesc. Asa incerc sa vad partea pozitiva a situatiei in care ma aflu ca sa pot sa-=mi vad de viata linistita. Totul e chestiune de perspectiva. Ca accepti un anumit gen de comportament in anumite situatii in care nu prea ai de ales nu inseamna sa-ti schimbi convingerile.
Oiski-Poiski
Sa zicem ca m-am enervat destul pe ziua de azi si am disecat biserica catolica .
Sa trec la altceva.Ieri am dansat pe strada dansul indienilor.Sper din tot sufletul sa nu ma fi vazut vreun cunoscut.
De la scoala venind imi povesteste copilu ca a fost singurul din clasa care a stiut sa raspunda la intrebarea invatatoarei : cum se numeste invelitoarea unde sta furnica in stadiul de Puppe ? Raspuns : Kokon .
Jaaaaaaa !!! Cu o zi inainte am discutat cu el despre asta si nu a uitat biggrin.gif .
Desigur ca seriozitatea mea de om matur (da,da ) s-a dus pe rapa in fata copilului cand am facut pe indianul pe strada insa s-a meritat rolleyes.gif .

Oiski-Poiski
QUOTE (Felina @ 5 Dec 2006, 12:05 PM)
Ca accepti un anumit gen de comportament in anumite situatii in care nu prea ai de ales nu inseamna sa-ti schimbi convingerile.

Asa ma stii tu cum ca ar putea cineva sa ma faca sa-mi schimb convingerile ? Inca nu s-a inventat bomba aia laugh.gif


Stii tu romanul are o vorba : fa-te frate cu dracu pana treci puntea
De unde o veni ? La origine ? unsure.gif
Felina
Ei, eu voiam sa te linistesc putin, sxa nu crezi ca vai ce tragedie ca trebuie sa suporti ce se intampla pe la biserica si dupa ce iesi.

Cred c-am vrut sa zic
"Ca accepti un anumit gen de comportament in anumite situatii in care nu prea ai de ales nu inseamna ca-ti schimbi convingerile. "
Oiski-Poiski
Sa mai zica careva ca firmele romanesti nu sunt profi.Tocmai am primit raspuns la mailul meu prin care intrebam firma de la care am cumparat ceaunul de mamaliga daca livreaza la TM si dispozitiv facut carnati .Nu produc asa ceva insa sunt bucurosi ca suntem multumiti de ceaun laugh.gif .
Iar eu care ma gandeam ca in veci nu va veni raspuns sorry.gif .
Si totusi cum ramane cu dispozitivul de carnati ?
Felina
laugh.gif
Oiski-Poiski
In ziarul de astazi a aparut un articol despre Sibiu-Hermannstadt.Oras cultural al Europei-2007 smile.gif .Bravo !
Din cate am inteles au renovat orasul vechi intr-un mod deosebit.Sper sa nu pierdem ocazia sa-l vizitam la urmatorul nostru concediu in RO.


Maine vine Mosu Nicolae.Sper ca am fost cuminti rolleyes.gif
Oiski-Poiski
Eu nu-i inteleg pe cei care liciteaza ceva la Ebay si mor de nerabdare si liciteaza frate ca dobitocii cu toate ca lucrul respectiv mai sta acolo cinci zile sau mai mult.Spre bucuria celui care vinde .
In felul acesta nu-mi capat eu cartea in veci.Acuma a ajuns la 16 Euro si mai merge pana maine seara. mad.gif
Solche Grünschnabel !
Oiski-Poiski
Am fost cu copilu la medic azi dimineata si se uita in urechi si-l vad ca incrunta sprancenele si eu ma gandesc ohoo, probleme.Medicul se uita nedumerit la mine si zice : ma scuzati dar eu aud muzica ! Eu ma gandesc ce vrea sa zica si deodata imi dau seama ca copilu avea in buzunar Game Boy si ala facea muzica.Medicul incepe sa rada si zice ca pe bune se gandea la Tinitus .


Acum exact un an a inceput sa se dea viata mea peste cap , a inceput sa faca tumbe fara sfarsit .Si chiar daca nu este un motiv de sarbatoare vroiam pur si simplu sa amintesc .Mai ales ca la capatul tunelului vad totusi o lumina smile.gif .

Imi pare rau ca nu m-am dus anul trecut la Cluj, sunt din pacate aproape sigura ca matusa-mea are cancer. Si daca este asa nu mai am vreme.Insa poate e altfel.
Kristin
wub.gif

Acum un an am gasit si altceva in ghetute, in afara de dulciuri. Ceva nu tocmai frumos. Important e sa ai puterea sa treci peste.

Si sa inveti ca in tot raul exista si un bine.

A papat copilul tau ciocolatica din buzunarul de azi ? wub.gif
Oiski-Poiski
Da smile.gif , a papat-o si impreuna am papat si Mosu de ciocolata , s-a topit in gura nu in mana
Felina
sa inteleg ca a fost Mos Nicolae? si pe la mine n-a trecut?? cry.gif
Oiski-Poiski
poate ai fost lea tongue.gif , Felinuto ?
mie mi-a adus un sutien, pe bune laugh.gif , mumos rolleyes.gif


insa promit ca vine si la tine chiar daca cu intarziere smile.gif
Kristin
Vad ca azi toata lumea tlaieste din coincidente laugh.gif

Blavo, destept Mosul asta al tau, Oiski. Am o banuiala ca il cunoaste pe sotul tau laugh.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Kristin @ 6 Dec 2006, 03:22 PM)
. Am o banuiala ca il cunoaste pe sotul tau laugh.gif

Am si eu aceeasi banuiala dal ma plefac ca nu stiu nimica deoalece e flumos sa stii ca nu ai fost lau ci cuminte
Eu sunt tale cuminte si-mi plobez (a nu se citi plombez)cadoul deseala


Oiski-Poiski
Ce se intelege prin "o femeie in floarea tineretii" ? Dar "trecuta de prima tinerete" ?
Adica de la cat pana la cat ?
Sushi
QUOTE (Felina @ 6 Dec 2006, 02:17 PM)
sa inteleg ca a fost Mos Nicolae? si pe la mine n-a trecut?? cry.gif

noaaa sa nu te aud ca azi am fo la cumparaturi si t-am luat o ruda de masa de martipan, cat un salam de sibiu. scrie iar adresa pe privat ca t-o trimit sa faci fursecuri irlandeze cu martipan austriac laugh.gif
Oiski tu de craciun ce-ti doresti la tine?
Felina
QUOTE (Carmelita @ 6 Dec 2006, 03:57 PM)
QUOTE (Felina @ 6 Dec 2006, 02:17 PM)
sa inteleg ca a fost Mos Nicolae? si pe la mine n-a trecut?? cry.gif

noaaa sa nu te aud ca azi am fo la cumparaturi si t-am luat o ruda de masa de martipan, cat un salam de sibiu. scrie iar adresa pe privat ca t-o trimit sa faci fursecuri irlandeze cu martipan austriac laugh.gif
Oiski tu de craciun ce-ti doresti la tine?

Ce coincidentaaa wub.gif
Si eu v-am luat ceva azi. innocent.gif
Parca am adresele voastre. hmm.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 6 Dec 2006, 05:57 PM)
Oiski tu de craciun ce-ti doresti la tine?

Eu doresc la mine pace pe pamant wub.gif .

Stiti faza aia de prin filme cand la Miss Universum sunt intrebate frumoasele lumii ce-si doresc si ele zic: pace in lume .Acuma nu ca as fi una din ele da macar o data sa pot raspunde si eu asa de stilat.

Tu Carmenici ce doresti la tine ? Ei ? Sau acuma dupa ce ti-am ghicit viitorul intr-un mod asa de promitator biggrin.gif nu-ti mai doresti nimica ?
dascalita
Eu sper ca mosul a fost darnic si v-a umplut ghetele si cu speranta si incredere ,cu sanatate si fericire si cu pace, acea pace interioara pe care ne-o dorim toti! wub.gif
Si pentru ca aici se lauda toata lumea ca a fost cuminte , mosul cel bun si dlag nu a uitat sa va daruiasca cate ceva...user posted image
Oiski-Poiski
Multumesc Dascalito pentru bunataturi smile.gif .

Cand au fost luna trecuta A.si M. la noi ne-au povestit despre concediul lor de pomina in Egipt.Cum au vizitat ei printre altele Piramidele.Si tzac o poza aici si tzac o poza dincolo.Si deodata s-au trezit cu niste camile si stapanii lor.Si unul dintre camilari zice catre M. ca vrea o poza cu un turban din ala alb pe cap ? Sigur de ce nu ? Si apoi cu turbanul pe cap nu vrea o poza cu camila ? Sigur de ce nu ? Si se posteaza langa camila si un alt camilar pe la spate jwupili-wup il ridica pe sus si-l arunca pe camila si camila halei-hop se ridica si o ia la goana .A. statea cu gura cascata si se uita la barbatu-su cum calareste haiduceste camila prin desertul Egiptului.Camilarul uitase de data asta sa-l intrebe daca vrea o poza calare pe camila . rofl.gif


Piramidele as vrea sa le vad , A. si M. zic ca sunt impresionante , insa din ce au povestit in rest nu cred ca ar fi un concediu pentru mine.Prea mult zgomot si babilonie.



Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.