Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Extreme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Cla
Oiski, nu stiu unde gasesti carbid. Poate prin cunostinte, prieteni. La noi gaseam pe la constructii, dar acum nu mai este.
Carbidul se baga cel mai bine īntr-un borcan de sticla. Se pune piatra īn borcan, se pune apa peste piatra, si se īnchide borcanul.
Se baga īn gaura dorita. Peste vreun minut, auzi BUMMMM !! Gata.
Oiski-Poiski
Pe frontul cartitelor nimic nou.
Nu le mai vad ca le-a acoperit zapada de jumate de metru.Ceea ce nu inseamna ca au si disparut.

Mi-au inghetat cartofii in spais .Nu i-am acoperit ca anul trecut , de lene, neglijenta.Urasc carotfii degerati, sunt dulcegi.

Am facut un pas inainte.Am trimis unde trebuia una din povestiri la recomandarea T. Astept.Probabil ca nu voi primi nici un raspuns.Insa nu pot zice ca nu am incercat.Acuma vreau sa fac si pasul doi.Mai sunt si alte adrese.Pana capat un raspuns.


Am primit marire de salariu.Mis tare mandra.Ca si anul trecut am capatat si anul asta ma gadeam ca e an fara roade.
Felina
1. nemaipomenit fantastic si extrasuper ca ai trimis. Nu te opri din trimis, dar mai ales nu te opri din scris. wink.gif
2. marirea de salariu investeste-o intr-o pensie privata, informeaza-te ca sigur se poate scuti de taxe suma investita in pensie. n-o sa-ti para rau.
3. pup mwah1.gif
Oiski-Poiski
Intru aici doar sa dau raportul undeva ca trec printr-o perioada a Furiilor.
Am dat gata o vaca de la banca, o alta vaca de la Union I. , un bou de la Union. I , regina vacilor la servici (pe asta din urma habar nu are ca saptamana viitoare ii dau lovitura de gratie) , un bou care poarta numele de antrenor de fotbal la copii.
Nu stiu ce este cu mine insa am impresia ca trebuie sa las afara toate furiile ce le-am strans in mine de ani de zile.Si cine imi trece calea in perioada asta si ma calca pe coada , ce sa zic ? Si-a ales singur destinul.

Felina
Imi amintestide mine anul trecut, perioada sin Romania cand am facut 'urat' cu socrii. Mie personal mi-a facut extrem de bine, pur si simplu nu mai puteam tine in mine. Sper sa-ti faca si tie bine, ca mai apoi sa rezolvi problemele pe loc oricand, fara sa mai astepti sa se umple paharul (tot ca mine). Jur ca viata mea arata cu totul si cu totul altfel de cand iau atitudine pe (cat posibil pe) loc.

mwah1.gif
dascalita
Bun, te-au infuriat, i-ai dat gata,biene le-ai facut, dar ce ai cu vacile si boii?
Mai tii tu minte din copilaria ta ce ochi calzi si blanzi are o vaca ?Ce dragalasa e privirea ( bovina ? rofl.gif ) a unui bou ? rofl.gif ohyeah.gif Nu mai pooot de ras, il si vad cum rumega si trage o limba de aia mare peste botul umed! devil.gif Muuuuuuuuuuu! rofl.gif
Cred ca te iau aia de la protectia animalelor la ochi, nu merita vacile si boii asa ceva!

Oiski-Poiski
Desigur ca ideal ar fi sa spun Auuu ! in momentul in care ma doare.Insa putini oameni pot sa suporte adevarul si critica .De fapt poate este doar adevarul meu, din punctul lor de vedere arata probabil cu totul altfel.
Cer asa de mult de la mine si mereu cad in capcana de a cere de la cei din jur la fel de mult sau macar o parte.Si mereu ma dezamagesc.Pentru ca nu pot sa iau omul asa cum este.

Insa vine o clipa cand trebuie sa dai afara tot ce nu ai dat la momentul potrivit.Ca sa poti sa privesti apoi iara in fata.
Si anul acesta este pentru mine, in "Horoscopul Oiskicesc", Anul furiilor.


Imi umbla o idee prin cap si nu ma pot apuca de ea ca nu am timp.La servici lucrez deja cu 150 % forte , probabil ca din cauza ca se mentine afara iarna vindem marfa intr-o veselie.Asta e bine insa uneori imi doresc doar sa cad in pat si sa nu ma mai trezesc decat dupa o saptamana.Insa nu se poate.Trebe sa sperii si paianjenii de prin colturi, macar o data pe saptamana, iar stomacul isi striga si el dorintele, copilul nu cere nimica ca pentru el e o veselie daca nu-l intreb de lectii doar ca nu si-a gasit ortacul cu mine, saracul barbat a castigat deja Oskarul la categoria rabdare, iar mie nu-mi da pace ideea aia.Mai ales ca miezul ideii l-am visat noaptea.

Am slabit.Nu mult dar tot e ceva.Un pas.Unul dupa altul.
dascalita
Ia-o mai domol... sorry.gif Pana la urma tu iesi cu cele mai multe vanatai din asta!... sorry.gif zice cineva ce cade in aceeasi capcana mai mereu.
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 13 Mar 2010, 10:58 AM) *
Cer asa de mult de la mine si mereu cad in capcana de a cere de la cei din jur la fel de mult sau macar o parte.Si mereu ma dezamagesc.Pentru ca nu pot sa iau omul asa cum este.


de asta mai sufar si eu din cand in cand. Am reusit sa ma eliberez totusi in marea parte a timpului. Cred ca o solutie ar fi sa chemi oameni sa locuiasca cu tine, mai multi eventual si la un moment dat vei ajunge la un punct in care te vei simti coplesita si vei realiza ca pur si simplu oricat te-ai stradui nu poti controla tot, si vei urmari consecintele faptului ca x sau y nu face cum crezi tu ca e bine... consecintele le vei cantari si cel mai probabil vei observa ca nu-i chiar asa de rau... si incet incet o sa incepi sa 'let go' cum zice englezu' - azi unpic, maine unpic samd. Oricum e boala grea.


QUOTE
Insa vine o clipa cand trebuie sa dai afara tot ce nu ai dat la momentul potrivit.Ca sa poti sa privesti apoi iara in fata.
Si anul acesta este pentru mine, in "Horoscopul Oiskicesc", Anul furiilor.
Imi umbla o idee prin cap si nu ma pot apuca de ea ca nu am timp.La servici lucrez deja cu 150 % forte , probabil ca din cauza ca se mentine afara iarna vindem marfa intr-o veselie.Asta e bine insa uneori imi doresc doar sa cad in pat si sa nu ma mai trezesc decat dupa o saptamana.Insa nu se poate.Trebe sa sperii si paianjenii de prin colturi, macar o data pe saptamana, iar stomacul isi striga si el dorintele, copilul nu cere nimica ca pentru el e o veselie daca nu-l intreb de lectii doar ca nu si-a gasit ortacul cu mine, saracul barbat a castigat deja Oskarul la categoria rabdare, iar mie nu-mi da pace ideea aia.Mai ales ca miezul ideii l-am visat noaptea.

Am slabit.Nu mult dar tot e ceva.Un pas.Unul dupa altul.



Ideea noteaz-o daca n-ai timp de ea. Cand gasesti timp, revizuiesti notitele si ai punct de plecare. smile.gif

E bina ca ai slabit, daca asta vrei. smile.gif Felicitari.

Si eu... m-am ingrasat rofl.gif
Cla
Cine-mi da si mie niste kile? Am pierdut 20, am recuperat 10. Mai vreau vreo 10. Hai fie-va mila ! cry.gif
Oiski-Poiski
Fara probleme pot da oricui vrea vreo 5 kilograme.Daca vreti mai mult de atata pot da si in cazul asta dar sa nu fie inaintea unei ierni grele.


Ce ma bucur ca nu sunt catolica si nu dau din salariu cota parte la clubul catolicesc.Ca daca as fi ar trebui sa ma intreb la ora asta daca si cu banii mei s-o fi tratat vreun pedofil de popa. devil.gif


Cla
Hai nu fi asa de rea. Copiii omorāti sunt īn spatele bisericii, nu infama parcul din fata.
Cla
QUOTE(Oiski-Poiski @ 19 Jan 2010, 06:52 PM) *
Da unde gasesc eu de cumparat bucati de carbid ? unsure.gif Si trebe sa bag in fiecare gaura ?

Daaaaaaaa, carbid si apa = Bumm !! thumb_yello.gif spoton.gif Īn fiecare gaura! Daca nu gasesti carbid, baga benzina si da-i foc.
Felina
flowers.gif


hei, Oiski, ce-ti mai fac cartitele? au papat toate radacinile? tongue.gif
Oiski-Poiski
Cartitele au disparut , pe moment.Pentru ca am facut toata saptamana o galagie fantastica in gradina si asta nu le place.Am taiat copaci, tufisuri , am sadit iarba.Am avut o saptamana cu soare, 18 grade, fara vant.Ce mai, ca in vis smile.gif

Adeseori ma seaca lupta asta vesnica la servici.Orice ar spune, germanii sunt cam toti in adancul lor un pic de "braun".Si in cazul acesta nu stiu de ce se mira ca nu sunt vazuti bine in Europa.


Azi i-am cumparat la mama-mea la reducere o pereche de blugi cu 99 centi.Ce chilipir.Erau singurii, uitati pe un umeras.

Si eu tot caut ce sa imbrac la chef in Timisoara.Si nu-mi gasesc.Ca trebe sa fie si elegant, sa nu mi se vada nici lucrurile bune ce le-am mancat si care s-au depus pe ici pe colo.Si asa mai departe.Cred ca de la o anumita varsta visam cum eram la 20 de ani.

Am primit doua raspunsuri negative si sunt cam dezamagita.Desi nu ar trebui.Ce asteptam ?

Felina
ai rabdare mandro, vorbim cand ai primit 100 de nu, ok? biggrin.gif

e greu rau cu imbracamintea asta biggrin.gif


ceva verdeturi nu plantezi? un patrunjel, un leustean? eu am plantat usturoi in glastre de flori si a crescut frumusel. O sa il pun in drob pentru paste.
Oiski-Poiski
Astept sa creasca iarba.Incerc sa o hiptnotizez tot uitandu-ma la ea.Dar cred ca iarba are ritmul ei.Nu are ea treaba cu mine.

Au disparut cartitele .Poate chiar functioneaza cu "pune ingrasamant mult ca nu le place mirosul si pleaca pe alte taramuri".Sau poate tocmai isi viziteaza rudele pe campul vecin.In fine, au disparut.


Am mai primit un raspuns negativ insa am gasit alte 20 de adrese mai potrivite.Si poate ca reusesc la WE sa le pregatesc si apoi luni hai cu ele la posta.M-am incapatanat.Vreau sa stiu.Ori pot ori nu pot.

Sunt un pic cam ametita de atata munca.Insa maine am liber si ma duc la Regensburg la aruncat banii prin magazine.

Mi-am gasit rochia pentru cheful de la TM .E tare chic .Si cred ca un pic sexi.Cred ca am reusit in ea sa-mi placa mie de mine insumi smile.gif Lucru mare


Felina
numei vesti bune hug.gif
kikki dee
rolleyes.gif ceva trofee din magazinele pe unde ai colindat? Pe cand poze cu noua rochie?
Oiski-Poiski
Trofee:
- o pereche sandale potrivite la rochie
- una bucata poseta potrivita la rochie

altele


Chestia asta cu rochia e una psiho.Adica, pe vremea cand am avut si eu balul de sfarsit de liceu nu au fost ai mei in stare sa-mi faca o rochie frumoasa .Nu ca nu ar fi avut bani dar asa a fost sa fie.Nu li s-o fi parut important.
Acuma merg la chef de 20 de ani de la sfarsitul scolii lui barbatu-miu si rochia asta trebuia sa fie ceea ce nu a fost acuma 20 de ani la cheful meu.
Ce complicat.Sau dimpotriva , prea simplu.
Si chiar imi sta bine.smile.gif
kikki dee
Eu la anul am intalnirea de 20 de ani de la terminarea liceului. In mod sigur noi nu o sa organizam ceva pretentios chiar te invidez ca te imbraci ca pentru bal. Nici la terminarea liceului ,nici la terminarea facultatii nu s-a organizat nimic . Chiar mi-ar fi placut ....
Felina
Ah, mie nu, nu rochii pretentioase! Nu sunt o diva inanscuta si cand ma prefac, ma prefac foarte prost rofl.gif .

Am si eu in cativa ani intalnirea de 20. La aia de 10 am lipsit, tare regret momentul dar asa a fost sa fie.
Oiski-Poiski
Rochie de bal nu este, nu ceea ce se intelege prin rochie de bal.Este doar o rochie deosebita si simpla la care am gasit un fular (sau cum ii zice) deosebit si nu simplu.
S-au dus vremurile cand vroiam sa arat ca o printesa ca sa impresionez pe careva rolleyes.gif . Si apoi cred ca nici eu nu am stofa de diva.
Felina
Eu n-am inteles. Imi trebuie o poza cu rochia harhar.gif
kikki dee
.... si la sandale si la poseta.... ohyeah.gif
Oiski-Poiski
Nici eu nu as fi inteles nimica laugh.gif
Am sa fac si poze.
Din fericire am colierul negru de la Felinu care se potriveste fantastic de bine.

Azi mi-am lipit din greseala o bucata de hartie pe deget cu lipici la secunda.Acuma tocmai constat ca daca vreau sa-mi dispara hartia imi dispare cu tot cu piele.Ce inventie si lipiciul asta !

Ieri si azi m-am simtit asa de "uscata" ca si stranutul unei camile in Sahara. Vremea este oribila.
Felina
bai, cum e sa te simti uscata? bea un ceai laugh.gif

hai ca am si eu unul in fatza
Oiski-Poiski
Am tot baut la ceai dar reactia a fost doar de a merge mai des la WC.

Cum e sa te simti uscata ? Pai cum trebuie sa se simta o frunza cand e uscata .Adica fara vlaga.Adica fara seva.Fara putere.Fara chef.
Spre norocul meu m-au lasat cu totii in pace smile.gif Pana si mama-mea

Felina
Numa' mie nu-mi vine sa te las in pace biggrin.gif

Cre' ca tu ai nevoie de odihna, si mai ales de-aia psihica.
Afrodita
Ce bine de tine ca te-au lasat toti in pace, pe mine nici de-a dracu' nu m-ar lasa dom'le!! Si le spun ca mi-s fara vlaga si ca ma bag la somn, sa ma lase si mai abitir suna si dau mesaje disperate si o suna pe colega sa vie la mine sa verifice daca mai traiesc!!! Culmea culmilor, zau asa!!!

Ma bucur sa va vaz sporovaind aici smile.gif

Daca anu' asta fac 28, asta inseamna ca anu asta ar trebui sa fie intalnirea de 10 ani de la terminarea liceului? hmm.gif Nu de alta, da' nu am auzit nimic de la nimeni si nici nu imi permit sa ma duc, da' mi-ar placea sa poci smile.gif

mwah1.gif
Oiski-Poiski
Acuma imi trece prin minte comparatia cu o perdea de catifea, veche, prafuita, fara culoare care se lasa pentru ultima oara pe scena unei piese de teatru.Asta este tristetea mea la momentul acesta.
Felina
pai daca e ultima oara cred ca e de bine, nu?
un nou inceput?
Oiski-Poiski
Da, un nou inceput smile.gif

Incerc sa te iau de model.O viata intreaga m-am condus doar dupa ce mi-a zis intuitia mea.Uneori nu a fost bine.Alteori am nimerit-o.Insa uneori nu e rau sa te uiti si la altii in ograda .Mai inveti cate ceva.
Nu sunt responsabila pentru sentimentele altora.
Oiski-Poiski
Azi dupa amiaza am avut o convorbire foarte ciudata cu un domn mai in varsta care incearca de doua saptamani sa ne trimita niste bani pe care sa-i luam cu noi la TM pentru o alta persoana.Prima data a gresit contul nostru si cine stie unde a trimis el cei 50 de euro.A doua oara , dupa transmiterea inca o data via telefon a contului a zis ca mai incearca o data.Azi dupa masa suna telefonul, nu arata nici un numar :
Eu: Alo
El: Buna ziua, vreau cu domnul X
Eu: Nu este acasa dar incercati intr-un sfert de ora .
EL: Mie mi s-a spus dupa ora 17
EU: Pai daca vi s-a spus asa de ce sunati la ora 16 ?
EL: ora 17 dupa ora veche sau noua ?
EU: Imi este pips egal.Dar la urma urmei cine sunteti ?
EL : Sunt domnul Y cu banii
EU: Aaaa, pai spuneti asa
EL: vroiam sa stiu daca au ajuns
EU: Ieri cand ne-am uitat pe cont nu erau inca
EL: (nervos) nu se poate ca i-am trimis de trei zile
EU: nu va enervati ca poate sunt azi pe cont dar inca nu ne-am uitat.Cand vine sotul ii spun si va sunam
EL: Sunteti sotia domnului ?
EU: Da
EL: Stiti, ca de fapt eu vroiam sa fac altfel cu banii dar ma rog acuma a iesit asa si eu i-am trimis o data gresit si din cauza asta am avut probleme cu banca
EU: nu ma intereseaza chestia asta, stiti ca nu pentru noi sunt banii noi suntem doar postasul .
EL: Nu postasul.Ci transportorul de bani.Postasul duce scrisori.
EU : (O la,la,la cei de la nebuni au uitat poarta deschisa ) Mi-e egal si ce duce postasul.Cand vine sotul va sunam.
EL: Sunteti casatoriti ?
EU: (cam debusolata ) Cine ?
EL: Na , cu domnul ?
EU: Domnule, cand vine sotul va sunam.Pana atunci stati linistit ( Se mai arunca nebunul de la etaj si eu sunt vinovata )


Nu stiu de ce imi fac eu mereu ganduri ca s-ar putea sa nu fiu intreaga ca altii sunt ca un joc de puzzle, sunt formati din bucati multe si marunte.
Felina
Aaaaah Oiski, mintea unora asa de intortocheata eeee!

Am ajuns eu la niste concluzii zilele astea (ca iar sunt incercata...! dar incerc arile astea ma fac sa cresca si sa invat sa ma feresc).

Concluziile ar fi:
- unii se fac ca au mintea incurcata ca sa intimideze sau ca sa primeasca odata cu compatimirea si alte favoruri
- unii se fac ca sunt prosti ca sa le explici tu ce si cum, ca mai apoi sa te spuna lumii intregi cum gandesti de nasol sau deficitar
- unii se prefac nervosi, periculori ca sa intimideze si sa obtina mai rapid ceea ce n-ar obtine cu vorba buna

Ca asa imi vine cateodata sa zic sa-i ia *****' pe toti devil.gif
Oiski-Poiski
Desi nu am realizat , material privind, mare lucru anul asta cred ca sunt multumita asa cum este.Nu stiu de ce dar simt ca vine si restul.

Am inceput sa fiu la curent cu bursa, actiuni si alte lucruri plictisitoare ohyeah.gif

Vine concediul.Va fi un concediu in trecut.De aia am emotii.
Felina
Aaaah! de aia ai emotii... smile.gif

Sa stii ca trecutul nu-ti mai poate face nimic, ca e trecut tongue.gif
Oiski-Poiski
Duminica care a trecut am vazut de pe geam mergand la plimbare un tatic cu patru copiii , toti cam mititei.
Mergeau asa agale, el tinea de mana pe cel mai mic, doi se tineau intre ei de mana, al patrulea topaia intr-o balta .Toti aveau cizmulite de guma.
Sotul zice, poate nu sunt toti ai lui.
Dar mie imi place ideea ca erau toti ai lui.Ca nu le este usor cu patru copii imi este clar.Insa o lume in care in curand nu se vor mai naste prea multi copii ma face uneori trista.Si barbatul respectiv cu cele patru ciupercute mi-a incalzit un pic sufletul.
Probabil vad eu asta dintr-o prisma idealizata.Poate ca bietul om nu stie ce aduce ziua de maine pentru el si cei patru copii.
Insa totusi....
Oiski-Poiski
M-am intors.Si concediul meu a fost asa un rahat mare ca ma mir cum nu ma da nimeni in judecata pentru mirosurile de rigoare.
INSA dupa ce ma voi calma sunt convinsa ca am sa zic ca tot ce s-a intamplat era necesar ca sa mai cresc o bucatica.


Las sa mai treaca cateva zile inainte sa scriu prostii.Ca la urma urmei concediul a avut si doua lucruri bune.Si acuma poate fiind asa de furioasa le-as uita poate si ar fi nedrept.


Am constatat ca sunt desteapta.
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 31 May 2010, 03:00 PM) *
Am constatat ca sunt desteapta.


ulala.gif clapping.gif

era si timpul!! tare multe peirdem in viata sub-evaluandu-ne atuurile wink.gif

bine ai venit inapoi! astept cu (ne tongue.gif )rabdare povestile
punctt
QUOTE(Felina @ 19 May 2010, 05:03 PM) *
...

Sa stii ca trecutul nu-ti mai poate face nimic, ca e trecut tongue.gif

rolleyes.gif

ca bine le mai zici, draga Felina.


Oiski, sa ai parte de tot ce-ti doresti... dar, ai grija ce-ti doresti.. mwah1.gif
Felina
helou hiya.gif
Oiski-Poiski
helou si eu smile.gif

Ieri mi-a scris cineva aici , cineva de care nu am mai auzit demult.M-am bucurat tare.


Apropo la simplificarile lui Felina.
Cand ne-am mutat din lagar la prima noastra locuinta care era o buda minuscula , ne-am mutat cu doua masini mici.Cand ne-am mutat de acolo la trei camere ne-am transportat catrafusele cu un minibus.Si cand ne-am mutat de acolo aici la casa am avut nevoie de mai multe ori de camion.
Ma intreb de ce poate sa stranga omul la viata lui atatea lucruri inutile ?
Eu am acuma mult spatiu aici deci nu trebuie sa ma despart de inutilitati insa cand va fi sa zburam de aici ne vom muta in ordine inversa la ceva mai mic.Mult mai mic.Cand mai uit prin toate colturile si vad cate ceva ma gandesc ce m-o fi apucat candva diareea blink.gif la strans diverse.



Punctt, ai dreptate , e bine sa stii ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se implineasca si apoi nu e tocmai soarele de pe cer ceea ce ti-ai dorit.Chestie deja probata pe pielea mea.


Felina

da mai, asa e cu consumerismul asta, nici nu ne dam seama cum ne incarcam vietile crezand ca ne facem favoruri. cumparam creznad sau lasandu-ne convinsi ca ne trebuie, ca ne va face viata mai usoara etc. toate lucrusoarele inventate pe lumea asta au utilitatea lor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le avem pe toate. unele ne trebuie mai mult decat altele si trebuie sa ne scuturam si sa ne obligam sa luma decizii: asta chiar imi trebuie, asta nu imi prea trebuie samd. nu exista reguli, fiecare persoana e diferita si fiecare foloseste mai mult anumite chestii. important e sa cascam bine ochii macar de acum inainte cand vrem sa cumparam ceva. si sa ne intrebam: chiar imi trebuie sau doar imi doresc lucrul asta? cat de des o sa il folosesc? am ceva in casa care face aceeasi treaba dar nu arata la fel de fain? ce se va intampla cu el dupa ce termin treaba cu el? se poate da mai departe? se poate recicla? etc

eu sunt mult mai fericita de cand nu mai cumpar lucruri de dragul lucrurilor. acum cumpar rar si numai din necesitate.


p.s. nu am apucat sa-ti scriu e-mailul ala, dar ai mila de mine tongue.gif
Oiski-Poiski
Ma intreb ce mai fac Cucu, Kristin,Carmelita.


Afara e asaaaaaaaaa de cald .E seara si termometrul mai arata 36 ° afara.Si nu-mi vine sa cred ca am ajuns sa vad astfel de temperaturi pe aici.Doar anul trecut in Narbonne au mai curs in halul asta transpiratiile pe mine. Ieri am zguduit nitel termometrul sa vad daca mai merge laugh.gif .

Mai patru saptamani pana la concediu.Hmm ..... Visez deja.Cred ca mai mergem o data la Venetia.Prima data mi-au inghetat oasele in Vaporetto lor.Poate am mai mult noroc de data asta.

Ultimul meci asta seara.Pacat ca am pierdut finala.Nemtii sunt lihniti dupa astfel de ocazii.In rest se inchide fiecare la el acasa dar la astfel de chestii sportive ii apuca patriotismul si dragostea frateasca.Dar daca tot le plac astfel de sentimente nu inteleg de ce nu le practica si in restul anului.Complicat.


Oiski-Poiski
Astazi am aflat ca in WE a murit o colega de servici.A implinit acuma doua saptamani 60 de ani.Era in concediu in RO cand a murit pe neasteptate fratele ei dupa care a doua zi a murit si ea.Poate de necaz .S-a dus sotul sa o aduca incoace.
Acuma vreo patru saptamani stateam pe terasa si intindeam haine cand au venit amandoi in parcare la masina si parca dupa cum gesticulau mi s-a parut ca se certau.Nu stiu daca a fost un motiv serios sau nu insa azi m-am gandit ca nici un motiv nu poate fi asa de serios ca sa te certi inainte cu patru saptamani de moarte.
Desigur ca ea nu avea de unde sa stie ce va urma , asta imi este clar. Insa cearta aceea a fost stupida.Si cate lucruri din astea stupide nu se intampla zilnic !

Daca ar fi sa urmam sfatul acela : sa traiesti in fiecare zi in asa fel de parca ar fi ultima atunci ar trebui mereu sa ne ferim sa nu ne certam cu cei apropiati .Insa cearta apartine si ea de viata.Off, ce complicat.


Felina
Pai tine de viata, dar nu e ceva obligatoriu. Cu cat ne controla si ne abtinem mai mult, cu atat viata devine mai armonioasa si mai goala de regrete. Eu cand simt o urma de iritare in vocea lui E il intreb daca e nervos tongue.gif . tot de la el am invatat. Daca continua ii spun ca nu vreau sa ne certam si ca mai bine vorbim alta data. Iar eu daca sunt nervoasa fac cam acelasi lucru, ma duc undeva si ma calmez tongue.gif . E mai bne asa. N-am mai avut o cearta adevarata cred ca de mai mult de un an.
Oiski-Poiski
Ieri am aflat ca colega decedata mergea in fiecare an in concediu in RO si-i punea lui frate-su casa in ordine, frate care la vreo 50 si de ani era holtei .Si in concediul asta s-a inbolnavit fratele si a murit deodata .A doua zi dupa inmormantare colega mea s-a simtit rau , au dus-o la spital si a murit.


Povestea asta mi se pare asa de stupida.Poate nu ar fi murit daca ar fi acceptat de-a lungul timpului ca frate-su la varsta aia a ajuns la maturitate si nu se ducea acolo sa-i carpeasca izmenele .El ar fi murit oricum insa poate ea nu.Ma gandesc ca o veste urata primita de la departare este altceva decat ca tu sa fii in mijlocul intamplarii.
Cred ca stiu despre ce vorbesc. Ah, amintiri .


Mai am o saptamana pana la conced.Trebuie sa pun un pic de distanta intre mine si lucru ca visez si noaptea cum produc radiatoare.Da stiu, asa visuri "fierbinti" am .Ce vreti , sunt o romantica. laugh.gif
Felina
Romanitica mai esti rofl.gif
Oiski-Poiski
In trei zile plec in concediu si de usurare imi vine sa bat tot timpul din palme.La servici numar deja AMR-ul spre disperarea unora. ohyeah.gif
Ma duc sa ma apuc de bagaje ca este o chestie complicata sa impachetezi si pentru munte si pentru mare.

Iuhuuuuuuuuuuu !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.