Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Extreme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Oiski-Poiski
Prefacatorie

Unul din atelierele de frizerie din oras apartine unei tipe inalte si atata de slaba ca si daca nu as sti as banui ca sufera de bulimie.Are o fetita pe care o scoate mereu din cataloagele de moda frantusesti.Stiu asta sigur pentru ca mi-a picat o data in mana unul.Lucruri pe care nu le vezi in Quelle sau Otto sau la C&A.Ma intreb cum se joaca fata asta ca mereu arata curata ca scoasa din masina de spalat cu Weisser Riese.Maica-sa o intrece in a demonstra noua moda taranilor din jurul ei.
Insa despre altceva vroiam sa povestesc.Femeia este foarte credincioasa.Nu lipseste niciodata de la biserica si cand este inauntru nu o vezi sa ridice capul din cartea de rugaciuni.
Acuma ceva timp am intalnit-o la farmacie , cerea un test pentru sarcina.Gravida insa nu am vazut-o.Desigur ca se poate sa nu fi fost gravida.Nu este la urma urmei treaba mea.Insa sa zicem ca exista posibilitatea.Daca nu as fi vazut-o cumparand testul as fi ramas cu ideea ca este pur si simplu o femeie credincioasa.Asa s-a surpat putin fatada .
De cand ma duc cu forta asa de des la biserica am inceput sa-mi pun tot mai multe intrebari.



Si acuma fac o legatura intre femeia cu doua fuste si femeia-tip-top.
Cum pot oamenii sa treaca de la o extrema la alta !!!!
Oiski-Poiski
Multiculturalitate (din seria povesti de-ale sotului)

Sotul se intorcea ieri seara spre casa la o ora destul de tarzie , adica 20 si un pic.Daca se crede ca ora 8 seara e ora deloc tarzie atunci nu a vizitat nimeni oraselul nostru pe intuneric la ora aia.Am insistat chiar sa mearga cu masina ca stiam ca se face mai tarziu si eu una nu as vrea sa ma plimb prin oras pe jos pe intuneric.
Parca mai scrisesem pe undeva ca avem probleme cu rusii in oras insa in ultimul timp au aparut si multi romani, aud mereu vorbindu-se romaneste si nu cunosc fetele.Se poate sa lucreze pe undeva prin zona insa habar nu am unde ca muncile agricole nu au inceput.
Deci se intoarce spre casa si in fata la Sparkasse doi pustani rusi stateau pititi langa usa si isi trimiteau unul altuia o minge sa vada daca se deschide usa automatica.Cand l-au vazut au luat-o la fuga.
Dupa colt doua tinerele, Natasha si Irina , chicoteau de sarea camesa pe dansele.In fata la fosta videoteca statea rezemata de un perete Julia Roberts inainte sa o faca Richard Gere Pretty Woman.Si Julia vorbea tare in telefon pe romaneste: na atuncea il pup si io" ,langa ea statea Richard cu plete .
Doua colturi mai departe in parcarea mare si goala de masini la ora aia se plimba unul cu o mini motocicleta:brum,brummmmm.
Ah, ce frumos este in orasul nostru.
Oiski-Poiski
Ok.Am facut Muffins, curatenie, ordine.Acuma ma duc sa caut lipiciul la secunda.Am nevoie de el.Azi la trei jumate avem vizita acasa de la biserica.Obligatorie la fiecare copil care face Kommunion.Promit ca nu ma las provocata insa ca sa fiu sigura ma duc sa caut lipiciul.Mai bine sa fiu muta decat sa-i provoc copilului probleme.
Maine la 11 merge iara la biserica sa faca proba la chestia aia alba care o imbraca la eveniment.Iar duminica trebuie sa mergem cu totii pentru ca copiii vor fi prezentati in biserica turmei de credinciosi.
Pentru asta au trebuit saptamana aceasta sa mestereasca o oaie pe care sta poza si numele fiecaruia.
In total desi e vacanta saptamana aceasta ne sacrificam 5 ore din timpul liber pentru aceasta institutie.


Acuma imi dau seama ce capra sunt.Am facut degeaba prajitura ca ala care o veni de la biserica tine post.Intra si prajitura la chestii interzise ? unsure.gif
Yvonne
Buna Oiski.
Categoric haina il face pe om. Ma refer la aceea categorie de oameni care stiu sa asorteze imbracamintea momentului si situatiei. Normal ca acesti oameni au ceva in cap, deci omul face haina.
Despre cealalta categorie ar fi mult mai multe de spus si inutil.
Imi place tare mult felul in care le vezi pe toate.
Si da, ascunde prajitura hh.gif
Oiski-Poiski
Cineva spunea zilele acestea ca sunt un observator bun al extremelor vietii.Nu stiu daca este intr-adevar asa .Uneori am impresia ca sunt un criticant bun al extremelor vietii .Alteori ma intreb de ce intretin acest jurnal.Unul din motive ar fi sa pun ordine in propriile ganduri.Un alt motiv ar fi ca este un loc bun de lasat "aburii" afara cand simt ca fierb in suc propriu.Si cred ca un al treilea motiv este sa adun cat mai multe extreme ale vietii la un loc ca sa pot apoi sa apreciez la devarata valoare viata mea .
Vineri am avut vizita de la biserica.A venit diaconul care este doar ca practicant la noi in oras .Incerc sa redau cat mai aproape de realitate discutia avuta pentru ca merita sa nu o uit.
La inceput am schimbat amabilitati de genul: sunteti iara top-fit dupa gripa avuta ? Da sunt bine multumesc.Doriti o cafea ? Da , cu placere.Nu stiu daca serviti prajitura insa eu va ofer cu placere.Nu ar trebui pentru ca ar trebui sa mai slabesc insa o bucata servesc.
Dupa ce s-a spart gheata ne-a intrebat cum ne pregatim pentru Kommunion.Sotul zice ca ne bucuram foarte tare .Si era sa-i scape ne bucuram foarte ca nu mai este mult si am trecut peste.Asa a ramas raspunsul undeva atarnat in aer.
Diaconul este un tanar pe la 27 de ani , nu pare prost de felul lui .Ne intreaba daca reusim sa facem fata terminelor.Eu il intreb daca pot raspunde sincer.Desigur.In gandul meu : usurel, gandeste-te ca mergi pe bucatele de sticla.Ce sa zic ? Sunt foarte multe lucruri de facut , trebuie organizat totul foarte bine daca vrem sa nu uitam ceva pe dinafara.Insa cred ca pentru copiii este mai importanta intrebarea daca fac fata decat pentru noi adultii.Pentru ca pe langa cele trei ore de religie de la scoala trebuie sa faca fata si la restul intalnirilor religioase.Si mie mi se pare ca pentru un copil de noua ani tema este prea , daca mi se permite sa zic, este prea uscata.
Diaconul se uita la mine si-mi zice ca intelege ce vreau sa zic si ca ei incearca pe cat posibil sa varieze orele insa trebuie sa ramana la cursul prevazut .
Cu alte cuvinte daca tema este uscata ca si o piatra degeaba o arunci in rau sa o umezesti.Va capata un luciu frumos insa tot uscata va ramane in fond.
Vad ca nu ajung prea departe cu tema asta si schimb discutia.Cat ramane la noi stimabilul diacon ? Pana la Pasti , zice el.Apoi trebuie sa mearga din nou la orele de pregatire pentru juramantul asa zis pe care il va depune in iunie.Incepand cu acea data va fi Kaplan timp de cinci ani ca de-abia apoi sa aiba dreptul la un scaun de preot.
Aici intervine sotul si intreaba.Are o curiozitate: aveti un contract de munca ca orice angajat , cu drepturi si sarcini ? Diaconul surprins spune ca el nu a auzit de asa ceva.La aceasta sotul zice inseamna ca nu aveti nici sindicat.Bietul om nu stie daca sa fie speriat sau sa rada.Se decide pentru a rade.
Sotul mai departe: pai daca nu aveti un contract de munca ar fi bine sa aveti macar un sindicat care sa va apere drepturile.
Pe mine ma umfla rasul.Sper sa o ia Herr diacon ca pe o gluma si nu ca pe un misto.
" Asta este o idee pe care pana acuma nu ne-a dat-o nimeni" , si rade mai departe.
Eu intreb : as avea si eu o intrebare .Sunt si diaconi care se razgandesc si nu depun juramantul de credinta ?
Clar, zice el.Cu mine impreuna au fost 8 la inceput si am ramas pana acuma 4.Unul s-a casatorit si are un copil.Altul s-a hotarat sa studieze Dreptul , un altul este invatator.
Eu uimita.Aaaaa, deci este posibil ca pe parcursul studiului sa renunte cineva.Apropo studiu , cati ani se face ? Cinci ani .
Cinci ani ????????????
Sigur ca este posibil sa renunte cineva .Mai greu este daca esti deja preot.Sotul intervine: vedeti , aici ati avea nevoie de un sindicat care sa va apere drepturile.
Eu in timp ce rad ma uit urat la el: termina ca altfel se supara si nu ne mai povesteste nimica.
Diaconul rade si el si zice , iara aveti dreptate.
Eu: este cred normal sa renunte o parte din ei pentru ca este foarte dificil sa te pronunti impotriva unei familii in favoarea bisericii si cine o face cu adevarat trebuie sa fie convins´de acest lucru.
Diaconul: vedeti eu sunt de parere ca meseria noastra nici nu s-ar potrivi cu familie si copil.De ce nu ? Pentru ca avem atatea termine la care trebuie sa facem fata si pentru ca suntem tot mai putini avem o arie tot mai mare pe care sa o acoperim, tot mai multe localitati apartin de o biserica.
Eu: pai poate asta este unul din motive ca tinerii se hotarasc foarte greu sa devina preoti pentru ca nu se pot hotara pentru celibat.
El mai hotarat: nu cred pentru ca am citit undeva ca medicii si preotii evanghelici au rata cea mai mare la divorturi.
Eu uimita: pentru ca sunt foarte stresati ? Pai ar trebui atunci sa faca concurenta cu soferii de cursa lunga si cei care reprezinta diverse firme si fac reclama in toata lumea si sunt plecati cu zilele de acasa.Unde ati citit asa ceva ?
El nu mai incearca sa gaseasca argumente si acuma si mai hotarat zice , este asa si stim de la inceput.Cine o face stie ce il asteapta.
Eu incep sa povestesc ca la ortodocsi este tocmai invers , preotul trebuie sa fie casatorit.El zice ca a auzit de cazul acelei tinere care a fost rastignita de un preot.Eu spun ca era calugar.
Si intru in pamant de rusine.Deci asta are Romania de prezentat pe tava.O ceata de criminali care traiesc in evul mediu si rastignesc oameni bolnavi psihic ca sa le scoata dracul din ei.
Nu stiu cum sa explic rusinea care m-a apucat .Si furia.Pe toti cei care le mai dau si dreptate criminalilor.Sau incearca sa le gaseasca scuze.Pentru ca nici unul dintre ei nu a trebuit sa reprezinte Romania in afara si sa plece capul rusinat cand vine vorba despre asta.
Desigur candva se va uita si povestea asta ca multe altele.Insa a doua zi in cautarea unei explicatii daca exista si in biserica catolica exorcism dau la Wikipedia peste povestea de la Tanacu in cadrul prezentarii exorcismului la alte religii.
O poveste care desigur se va uita insa eu raman cu rusinea.Romania are si altceva de prezentat in afara de o banda de extremisti religiosi.
Si gandul imi fuge la campania de turism cu care se incearca sa se intre masiv pe piata straina in acest an.Unii dau din maini si picioare sa atraga strainii.Altii incearca sa atraga perversii in tara in care in anul 2007 o femeie bolnava psihic este rastignita .
O greata deosebita atarna in stomac si nu mai zic nimica.
Ne despartim unii de ceilalti si diaconul spune ca a fost o discutie foarte interesanta.
Da.Interesanta.


Oiski-Poiski
S-a intors Felina si trebuie consemnat acest lucru in jurnal biggrin.gif

Ea si Carmen sunt unele din extremele placute smile.gif
Felina
biggrin.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Felina @ 26 Feb 2007, 12:25 PM)
biggrin.gif

Vezi sa nu ti se urce la cap.
Asta am zis-o de bucurie ca te-ai intors tongue.gif
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 26 Feb 2007, 09:30 AM)
Nu stiu cum sa explic rusinea care m-a apucat .Si furia.Pe toti cei care le mai dau si dreptate criminalilor.Sau incearca sa le gaseasca scuze.Pentru ca nici unul dintre ei nu a trebuit sa reprezinte Romania in afara si sa plece capul rusinat cand vine vorba despre asta.

Tancu a fost condamnat la 15 ani inchisoare si maicutele care l-au ajutat la 7-8 ani fiecare. Am auzit la stiri cat am fost in tara. Deci daca poti, raspandeste aceasta veste. S-a facut cumva dreptate.
Oiski-Poiski
QUOTE (Felina @ 26 Feb 2007, 01:27 PM)
Tancu a fost condamnat la 15 ani inchisoare si maicutele care l-au ajutat la 7-8 ani fiecare. Am auzit la stiri cat am fost in tara. Deci daca poti, raspandeste aceasta veste. S-a facut cumva dreptate.

Felina , ma indoiesc ca vocea mea ajunge ca sa spal rusinea.
Am citit intr-un forum al revistei Stern ce au raspuns oamenii la articolul cu pricina.
Nu vreau sa intru in amanunte .De la :"si astia vor sa intre in EU" pana la " in evul mediu era la moda insa in secolul nostru....."
Groaznic.




Ieri am fost la biserica pentru ca s-au prezentat copiii care fac Kommunion.Am luat cu noi si oaia pe care a facut-o cu ceilalti copii impreuna.In fata altarului era o figura mare din carton care reprezenta un cioban.Copiii au trebuit sa aseze in jurul ciobanului oile pe care erau lipite fotografiile lor .
Kaplanul intreaba copiii la ce ii trebuie ciobanului toiagul de care se sprijina.Un copil raspunde ca ii trebuie un toiag ca sa adune oile.Kaplanul il aproba, da ii trebuie un toiag ca sa dune oile razvratite care se indeparteaza de turma blink.gif .
Da ce s-ar face ciobanul fara oile sale ? Un alt copil zice, ar ramane somer.
In timpul acesta copilul meu isi curata jacheta de vata care se agatase de el si care reprezenta lana oilor.A descoperit un puf mai mare si dupa ce l-a luat in mana l-a suflat in aer.Si pentru ca statea in al doilea rand i-am trimis prin gand un avertisment sa se potoleasca.Nu de altceva insa daca i-ar fi trecut caplanului prin cap sa-l apostrofeze ma vedeam deja cum ma ridic si-i altoiesc lui Herr caplan doua toiege dupa ceafa in numele tatalui al fiului si al sfantului duh, amin.
Asta dupa ce ma asezasem intr-o banca in fata unui individ care nu mi-a raspuns la salut.Pentru ca face parte din banda de hoti care se numeste proprietarii casei unde locuim.Si dupa ce i-am prins de doua ori ca ne-au furat la cheltuieli acuma sunt jigniti de moarte, tot ei.
Insa la biserica se duc.
Cand s-a asezat sotul langa mine care se dusese sa aduca din spate doua carti de rugaciuni si cantece am zis cat am putut de tare: inchipuieti ca sunt unii care vin la biserica dar nu stiu nici sa salute.
Si incetisor am venit spre casa si acuma adaug inca o extrema la capitolul vietii.




Oiski-Poiski
Tocmai citesc la stiri ca in Rusia o tanara de 16 ani a dat in judecata statul pentru ca se simte jignita de moarte ca trebuie sa invete la scoala despre teoria lui Darwin.Ea si maica-sa considera ca omenirea a fost facuta de Dumnezeu si orice alta afirmatie nu poate fi luata in considerare.

De aceea m-am hotarat sa fac si eu o cerere prin care sa mi se treaca in pasaport sub nume " forma inteligenta de viata"
Felina
laugh.gif
Afrodita
rofl.gif rofl.gif rofl.gif Offf, nu esti normalaaa rofl.gif
Tare mi-ar placea sa ne vedem la cafele, dar cum unim Tara Galilor, Irlanda, Romania, Germania si alte tari prin care mai sunteti? smile.gif
Oiski-Poiski
Sa vedem ce s-a mai intamplat prin lume cat am fost absenta.
In sfarsit a fost gasit criminalul care acum o saptamana a omorat in Leipzig un baietel de noua ani.
Individul nu a mai stiut unde sa se ascunda si s-a aruncat in fata unui tramvai.Insa nu s-a aruncat foarte inteligent ca nu a reusit sa crape s-a ales doar cu ceva zgaraieturi.
De fiecare data cand un ticalos din asta comite asa o fapta se da toata lumea cu dorsul de pamant.Avem novoie de legi mai aspre .Avem nevoie de ajutorul statului ca sa ne aparam copiii.Si dupa un timp se uita totul.Ce usor uita omenirea.
Am fost mereu impotriva pedepsei cu moartea insa in cazurile acestea sunt total de acord.Hmmm. Ma gandesc insa care forma de pedeapsa cu moartea ar fi mai odioasa.Pentru ca doar cea mai si cea mai este potrivita pentru astfel de animale.




In numele lui Dumnezeu langa Lübeck si-a omorat un tata fiul cel mai mare.Avea 22 de ani si a indraznit sa ridice vocea in fata tatalui.Acesta din urma i-a bagat un cutit in spate pentru ca "asa a trebuit sa faca".
Tatal si-a obligat familia sa traiasca exact dupa biblie.Stia biblia pe de rost din fata pana la ultimul cuvant si cand isi deschidea gura nu iesea decat un citat religios.Si cand se spune ca traiau dupa cum zicea biblia este exact asa , cuvant cu cuvant.In fiecare an nevasta nastea cate un copil.Erau la numarul 12.Si daca vreunul dintre ei indraznea sa sara peste un cuvant din biblie era pedepsit cu bataia.
Cand baiatul cel mare s-a hotarat sa se mute in locuinta proprie impreuna cu un alt student situatia nu a mai avut control.Venit acasa ca sa participe la o zi de nastere a sfarsit cu un cutit in spate implantat de propriul tata.Care l-a pus sa jure ca nu se va culca decat cu o fecioara cum zice biblia.La care fiul a rapsuns ca in lumea moderna nu mai exista fecioare de varsta lui.Sa se duca sa se culce cu una de 13 ani ? La care tatal s-a simtit obligat sa impiedice aceasta fapta.
Oiski-Poiski
O data demult ca muream de plictiseala am citit biblia.Dar este asa de demult ca nu mai tin minte nimica.Asa ca m-am pus sa citesc on line cum s-a infintat lumea asta.Am luat-o de la capat cu Geneza si am ajuns la pagina trei cu cel putin 100 de intrebari.Din pacate nu am cui sa le pun ca nu vreau sa mi se raspunda cu alte 100 de citate biblice.Eu as vrea niste raspunsuri foarte la obiect.
Una din intrebarile foarte interesante este urmatoarea: deci dupa ce Eva a muscat din mar si Dumnezeu descopera chestia asta criminala acesta din urma se supara rau de tot pe sarpe si-i zice " sa te tarasti pe burta o viata intreaga".
Acuma eu ma intreb foarte serios CE A FACUT SARPELE INAINTE SA O SEDUCA PE EVA ? Deci daca nu arata ca sarpele din ziua de azi atunci cum arata ? Daca nu se tara pe burta atunci cum se misca? Zbura ?
Insa pe toate desenele care reprezinta Edenul si arata pe Eva si Adam si sarpele acesta din urma arata ca un sarpe normal.
Dom`le , ce a facut sarpele inainte sa cada in dizgratia sefului ?



Mai am si alte intrebari, una mai inteligenta decat alta.
Oiski-Poiski
E clar ca viata mea este formata din extreme la momentul actual.
Lumanarea pe care am mesterit-o pentru copil si pe care o va avea in mana la Kommunion e mai frumoasa daca are la baza o banda sub forma de fonta si pe care sa fie cusut ceva.
Acuma am cumparat tot ce trebuie si m-am apucat sa cos pe un capat o cruce cu fir de aur si pe partea cealalta scrie cu litere de aur "Der Herr ist mein Hirte" adica Dumnezeu este pastorul meu".
Aha.
O trece si ziua de 13 mai si apoi daca ma incearca talentul am sa cos o fata de masa cu buburuze.
Apropo.Asta este reclama mea preferata la tv.Cea la Peugeot cu cele doua buburuze care fac dragoste in masina.Genial.
rofl.gif
Oiski-Poiski
Sa ne intoarcem la nelamuririle mele din biblie.
Deci dupa ce Dumnezeu a mesterit cinci zile la lumea asta in a sasea s-a gandit sa faca oameni dupa chipul si infatisarea lui care sa stapaneasca peste toate cele care le-a mesterit in cele cinci zile.Si Dumnezeu a muncit din greu ( nu ma intrebati cum a facut asta ) si a dat viata la oameni ca barbat si femeie.
Hopla, m-am gandit eu cand am citit.Deci inaintea lui Adam si Eva au fost alti oameni.
Apoi pe pagina a doua apare deodata numele lui Adam care este pus de Dumnezeu in paradis.Acuma sa inteleg eu ca l-a ales pe cel mai dintre barbati sau ca a mesterit un altul mai grozav ? Apoi s-a gandit Dumnezeu sa-i dea si o femeie lui Adam si a facut una din coasta acestuia.Da de ce nu a ales una din femeile care erau deja ? unsure.gif
Mie mi se pare povestea asta mai umana.Ca in felul acesta si-a luat mai incolo Cain de nevasta una din femeile existente deja inainte de maica-sa.Ca altfel incep povestile cu incestul si alte bazaconii scarboase.

Apoi eu nu pricpe de ce l-a adormit Dumnezeu pe Adam cand i-a luat o coasta si a faurit-o pe Eva ? Ce nu trebuia sa vada Adam ? Sau a fost o operatie sub narcoza totala ? laugh.gif


Apoi zice ca Adam a numit-o pe femeie Eva pentru ca era mama tuturor care s-au nascut acolo.Adica dupa umila mea parere a tuturor care s-au nascut in Paradis.Insa acolo nu a apucat sa se nasca nicicare ca Dumnezeu i-a alungat din acel loc dupa ce au fost neascultatori.


Mama, ce complicat.
In asa fel incat fiecare interpreteaza cum vrea iar Biblia devine pentru multi marul discordiei.Fiecare zice ca adevarul lui e cel mai adevarat.




Felina
Esti de coma si mai ai sidreptate! laugh.gif
Eu nu m-am invrednicit sa citesc nimic din vechiul testament, m-am multumit cu vorbele lui Isus din al doilea.
Oiski-Poiski
QUOTE (Felina @ 2 Mar 2007, 11:18 AM)
Eu nu m-am invrednicit sa citesc nimic din vechiul testament, m-am multumit cu vorbele lui Isus din al doilea.

Ei uite vezi cum credem noi fara sa cercetam ?

Tocmai m-a pocnit o intrebare de un milion (euro) valoare.
Deci in ziua a sasea s-a gandit Dumnezeu sa faca animale pe pamant , de toate neamurile si felurile.Si a vazut ca e bine ce a facut.
Acuma eu am o nelamurire uriasa .Asa de uriasa cat Tyrannosaurus Rex.EXACT.Ati ghicit jamie.gif .Pentru ce a facut Dumnezeu dinozaurii ? De ce a crezut el ca e bine sa le dea viata pe pamant ?
Oiski-Poiski
Hmmmm, deci Adam avea 130 de ani cand l-a facut pe Set.Deci nici Eva nu era cu mult mai batrana cand l-a nascut pe Set blink.gif
Set la randul lui a trait 900 de ani si cand avea 105 ani l-a facut pe Enosch.Si tot asa mai departe .

Acuma , la modul cel mai serios.Exista oameni care cred cu adevarat asta sau cei mai multi nu au citit Biblia ?


dead-cat
nu se refera la anul solar folosit in ziua de azi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Genealogies_of_Genesis
Oiski-Poiski
Imi pare rau dar pe engleza nu ma descurc .Exista si pe germana ?
Deci sa inteleg ca trebuie sa transform anii astia ( 900) in altceva ?
Adica ? In ce ?


dead-cat
wikipedia nemtesc nu are un articol similar.
la ce trebuie impartite numerele nu stie nimeni ca nu se stiu prea multe despre sistemul folosit.
diferite texte dau virste diferite dar la toate, raportul intre virsta tatalui la moartea lui si virsta tatalui cind s-a nascut fiul e consistent si asemanator cu ziua de azi.

vechiul testament e o colectie de texte scrise in ere diferite de oameni diferiti, tradus apoi de alti oameni ce au trait in alte vremuri, reinterpretat etc. etc.
fara sa cunosti circumstantele sub care un text a fost scris, e greu de analizat, mai ales la parametrii contemporani.
d-aia interpretari 1:1 is aiurea si cei care traiesc 1:1 dupa testamentul vechi is, politicos spus, bizari.
Oiski-Poiski
QUOTE (dead-cat @ 2 Mar 2007, 02:40 PM)

d-aia interpretari 1:1 is aiurea

Te referi la interpretari in ceea ce priveste adevarat varsta a lui Adam si cand a murit sau te referi la interpretari in general ?
dead-cat
in general.
dar Adam n-a trait 900 de ani (sub forma care-i calculam noi) si autorul original al textului probabil nici n-a vrut sa sustina asta. la scara lui oamenii de care scrie, erau batrani dar nu extraordinar de batrani.

iar paradisul iara e un termen relativ si n-a existat in forma descrisa cum nici sarpele n-a vorbit cu Eva si nici omenirea nu se trage din 2 indivizi. totul e o metafora pentru slabiciunea omului.
Oiski-Poiski
Daca totul este o metafora de ce nu o vad cu totii ca pe o metafora ?

Si apoi nici nu exista un autor original al textului.Textul a fost scris cine stie cand prima data.Poate doar o bucatica.Insa la momentul cand s-a scris au trecut ani de povestit din gura in gura.Ca cine stie dupa cat timp a mai adaugat altul o fantasma la el si asa mai departe.
De-a lungul timpului s-au inventat atatea povesti.Pe mine ma uimeste faptul ca Biblia care contine cele mai incredibile povesti este crezuta si vazuta ca si realitate .Si dupa ea se conduc foarte multi.



dead-cat
QUOTE

Daca totul este o metafora de ce nu o vad cu totii ca pe o metafora ?

majoritatea oamenilor au o viziune asupra religiei care-i foarte "alb-negru" biggrin.gif

Biblia nu-i o carte de stiinta ci o colectie de exemple care dau rasunsuri la cele mai existentiale probleme ale omului si ofera un set de valori morale fundamentale dupa care omul poate sa traiasca stiind la modul "nativ" ca este "bun".

oamenii care "inteleg" Biblia 1:1, la modul general nu prea au chef sa-si bata capul. ori e alba - ori e neagra.
Oiski-Poiski
Eu nu stiu la ce le mai trebuie la unguroaice sa fie focoase ca daca fac prajitura le ajunge sa zapaceasca barbatii.
Am facut de pe culinar prajitura Flodni laugh.gif si arata grozava,grozava,grozava.Si e buna,buna,buna



Cine persevereaza ajunge departe, sau asa ceva.In orice caz am asteptat cuminte pana cand s-a gasit unul care mi-a introdus cartea la Ebay prin "sofort kaufen" adica cumparat imediat .Asa ca am dat atacul.
Sunt posesoarea mandra a unei carti de bucate ohyeah.gif ,
Sau credea careva ca eu cautam de zor la ebay biblia in original ? rofl.gif Par exemple

Yvonne
QUOTE (Oiski-Poiski @ 2 Mar 2007, 04:11 PM)
.Si dupa ea se conduc foarte multi.

As spune ca dupa ea conduc catva iar restul se lasa condusi.La mijloc e teama nu credinta.
Oiski-Poiski
Barbatii mei au surprins ieri seara luna . smile.gif
Oiski-Poiski
T. este de sambata seara in spital.Ieri la biserica i-a povestit fiu-su lui fiu-miu ca "mama s-a certat iarasi ieri seara cu tata si s-a enervat asa de tare ca nu si-a mai putut misca picioarele si am dus-o la spital".
T. este din Mexic si l-a cunoscut acolo pe viitorul sot care era cu munca in regiune.Nu este treaba mea de ce s-a maritat cu el , poate chiar l-a iubit si de aceea a venit cu el incoace.Fara sa se gandeasca insa ce grea ii va fi viata fara familie intr-o tara a carei limba nu o cunoaste, fara prieteni.La inceput a functionat .Apoi au venit copiii unul dupa altul.Pe primii doi i-au facut ca au vrut al treilea a venit din greseala.Este credincioasa asa ca nici prin cap nu i-a trecut sa avorteze.Dupa cum zice sotul meu "conchistadorii le-au luat bogatiile si le-au lasat religia" .Cam slabuta afacerea asta.
Insa cu trei copiii banii au fost tot mai putini.Acuma sa fie cauza asta de ce el a acceptat un alt job sau poate pur si simplu lui ii place sa se plimbe prin lume si jobul s-a potrivit .Sau poate sunt mai multe cauze.Oricum el este plecat cu zilele de acasa , copiii au inceput sa intrebe "cand ne viziteaza tata iara?".
Familie , rude, nu au aici , el este din alta parte a Germaniei.Ea nu are nici carnet de masina deci nu se poate misca niciunde.Noroc ca are un supermarkt pe aceeasi strada.Nu stie nici limba bine pentru ca cu copiii vorbeste spaniola.
Inainte de Craciun baiatul cel mare a povestit copiilor in clasa ca parintii vor sa divorteze .Apoi am auzit ca ea vrea insa el nu accepta.Daca ea ca si catolica convinsa a ajuns la hotararea asta inseamna ca e grav.
Iar acuma este in spital.Sper sa nu fie grav .Ma intreb cum se va termina.
Pacat de copii.

Oiski-Poiski
Am ajuns zilele trecute la concluzia ca nu poti sa ai prieteni decat daca le dai oamenilor dreptate blink.gif .
Oare asta sa fie intelesul cuvantului prietenie ? Ca asta nu are nimica de a face cu toleranta.Zic eu.




Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Mar 2007, 07:14 AM)
Am ajuns zilele trecute la concluzia ca nu poti sa ai prieteni decat daca le dai oamenilor dreptate  blink.gif .
Oare asta sa fie intelesul cuvantului prietenie ? Ca asta nu are nimica de a face cu toleranta.Zic eu.

Hai maaa, ce concluzie mai e si asta? biggrin.gif


P.S. Fotografia e supeeerba!
Oiski-Poiski
E trista concluzia asta dar incep sa cred ca este adevarata.
Na bine , exista si exceptii tongue.gif
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Mar 2007, 07:55 AM)
E trista concluzia asta dar incep sa cred ca este adevarata.
Na bine , exista si exceptii tongue.gif

Cred ca mai degraba prietenia adevarata este o exceptie. smile.gif

mwah1.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Felina @ 5 Mar 2007, 10:32 AM)
Cred ca mai degraba prietenia adevarata este o exceptie. smile.gif


Cred ca prietenia adevarata este o extrema exceptie smile.gif


Oiski-Poiski
Mi-am amintit de ce i s-a intamplat cu ceva timp in urma sotului.Ma astepta sa ies de la servici si statea pe o banca sus pe dig si se uita jos in parcarea mare.Afara era soare , cald, frumos, copii cu bicicletele se plimbau prin parcare, de la locul de joaca se auzeau strigate, rasete, chicoteli, oamenii misunau fiecare in treburile lor.
Doi, o ea si un el, s-au apropiat de al meu sot si cu niste reclame bisericesti in mana l-au intrebat daca pot sa discute cu el.Plin de toleranta zice sotul desigur.
Ei: Noi suntem de la martorii lui Jehova si uitati aici pe aceste desene ce frumos arata.
(pe foaie era desenata un fel de imitatie a aparadisului) Nu va lipseste acest lucru ? Aceasta minune a lui Dumnezeu ?
La care sotul se uita la ei si zice :
Nu poate sa-mi lipseasca ceea ce am deja.
Ei: (uimiti) cum asa ?
El: Pai uitati-va in jur .E soare, cald, pasnic, copiii se joaca, oamenii isi vad de treburile lor (altii nu ) , se aud rasete fericite, eu stau aici comod pe banca si ma uit relaxat la toate astea.Ce este mai mult desenat pe foile d-voastra decat ceea ce vad eu ?
Cei doi au facut ochii mari si s-au blocat.

I-a parut rau ca am aparut de dupa colt ca altfel le povestea mai departe.

Felina
superb
Afrodita
Bestial mai e sotul tau, Oiskinela rofl.gif rofl.gif (N-are un frate geaman la caracter, sa mi-l imprumute si mie? rofl.gif )

Edit: sa imprumute fratele, nu caracterul biggrin.gif
Felina
cate pm-uri tre sa-ti scriu ca sa raspunzi odata? mad.gif
Oiski-Poiski
Scuze Felinoi, Hanul nu a fost prezent in ultimele zile, cu softhostul nu vroiam sa conversez.Iar in primele zile mi-am luat pur si simplu liber.Prea aveam impresia ca ma tarai pe aci ca prin Sahara.
S-au dus vremurile cand Hanul era ca o fantana arteziana , acuma am impresia ca este apa plata.
Ma duc sa mai fac o pauza, afara e plin de viata , e soare , cer senin , pasarile ciripesc de nebune si S-AU INTORS BERZELE !!!!!!!!!


Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Mar 2007, 05:22 AM)
Ma duc sa mai fac o pauza, afara e plin de viata , e soare , cer senin , pasarile ciripesc de nebune si S-AU INTORS BERZELE !!!!!!!!!

Si la noi e frumos. biggrin.gif
daca n-as avea serviciul asta care ma tine inchisa si legata de un scaun, sigur n-as avea tangente cu in ternetul.

hug.gif
Oiski-Poiski
Mi-am cumparat o oglinda .Insa nu de oricare .O oglinda care poate mari cosul de pe varful nasului la nivelul unui crater de pe Jupiter.Banuiesc ca o astfel de oglinda a fost inventata de cutitarii care se numesc chirurgi estetici.Acuma parca ,parca descopar ca am prea multi pistrui, ca in jurul ochilor am totusi riduri nedeclarate , ca de cand am slabit mi s-a ascutit nasul iar lupta impotriva unei asa zise mustati nu a fost incheiata victorios .
Si asta mi se intampla tocmai acuma cand ma indrept cu pasi siguri de patruzeci.
Insa ma bucur ca mi-am cumparat doar o oglinda de cosmetica .Ma intreb ce as fi descoperit daca-mi comandam o oglinda care sa imbrace jumatate din dulapul dormitorului.


Duminica care a trecut am petrecut iarasi o ora de plictiseala in biserica.La urma de tot au cantat copiii de gradinita un cantecel dragut unde aveau voie la refren sa bate din picioare, sa tzocaie din limba, sa bata din palme.
La iesire zice un baietel catre parintii lui: "Mai bine sa fie vesel mai tarziu decat deloc ". Cine zicea ca oamenii beti si copiiii zic mereu adevarul ?

Astazi ninge .

Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 21 Mar 2007, 12:54 PM)
Mi-am cumparat o oglinda.

N-ai avut de lucru!

Oglinda aia maritoare imi da mie depresii de fiecare data cand ma pensez. huh.gif
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 21 Mar 2007, 01:54 PM)
lupta impotriva unei asa zise mustati nu a fost incheiata victorios .

eu ma epilez cu ceara daaaar ce voiam sa ziiic e ca prietena mea si-o decimeaza cu laserul, merge tot la cinci ani 1 data, costa in jur de 40 de euro spoton.gif
Oiski-Poiski
Intr-o buna zi acum ceva timp ne-am trezit ca ne-au demolat locul de joaca.Am sunat la primarie si ne-au zis ca vor incepe saptamana urmatoare lucrul la altul nou nu departe de cel vechi.Ca apoi sa auzim ca probabil nu vor mai face altul nou pentru ca cei care locuiesc langa teren nu sunt de acord.Asa ca desi nu mai avem copil foarte mic treaba nu ne-a lasat rece si sotul s-a pus intr-o seara si a scris la ziarul regional o sesizare in acest sens.
Mare ne-a fost mirarea cand in ziarul de ieri a aparut un articol pe tema asta unde era preluat cuvant cu cuvant ce a scris el.
" In Germania se poarta de ceva timp o discutie Profamila , pentru mai multi copii.Se chibzuieste asupra felurilor diferite prin care se poate imbunatati viata familiilor cu copii.In toata Germania ? Nu ! In N. nu este cazul acesta.Se demoleaza locuri de joaca intregi pentru a face loc pentru corturile cu bere de la Targul popular.Astfel se arata care sunt prioritatile orasului nostru.Cand am intrebat la Primarie ni s-a spus ca locul de joaca se muta doar o bucata mai departe.Insa cand se va construi cel nou nu se stie."

La intrebarea ziarului de ce s-a demolat locul de joaca primarul raspunde ca intr-adevar statea in calea corturilor insa ca era si asa destul de prapadit si trebuia renovat.
Na, acuma l-au renovat definitiv.Sunt curioasa daca in final vor mai face altul nou.Ca pana lamuresc problemele care cica au aparut mai curge apa pe Dunare la vale.
Asta este ca in bancul acela cu arhitectii , ca tot vorbeam despre cliseele nationale .
Un arhitect american si unul german fac un pariu care termina cel mai repede un pod.Dupa zece zile telegrafiaza americanul : Well, inca zece zile si suntem gata.
Germanul telegrafiaza inapoi : Tja, inca zece formulare si ne apucam de treaba !

Ei, probabil ca inca zece stampile si se apuca de locul de joaca.


De duminica se anunta ca vine cu trompete si tobe primavara, cald si soare.Asa ca iau o pauza pe aici sa fac curatenia de primavara laugh.gif ca-mi vin musafiri de Pasti .Apoi trebuie sa ma gandesc serios la propunerea sotului de a-l insoti si noi in excursia din Anglia.Si apoi avem in Mai invazia rudelor si Kommunionul.
Asa ca Au Revoir , pe candva.






Afrodita
Tare as vrea sa ma fac si io cu laserul numa' o data la 5 ani biggrin.gif Da' cum de-o costa numai 40 euro? blink.gif are numai 5 fire de par? rofl.gif

Acuma cu plimbatul tau in Anglia: unde te duci? Ca pot sa azvarl o vorba la Tom si ma conduce unde esti tu sa ne vedem biggrin.gif
Bagi un mesaj cu ce si cum cu Anglia? Plsss? biggrin.gif mwah1.gif rolleyes.gif
Oiski-Poiski
M-am intors.Ce bine jurnal ca nu suntem casatoriti altfel ai fi divortat demult de mine pe motiv de neglijenta.Asa ne intalnim ca intr-o casatorie foarte moderna cand avem timp si cand avem ceva ce sa ne spunem.
In aceasta primavara printre picaturi am citit o carte: Viata, cum ar trebui sa fie.
Cum ar trebui sa fie viata ? Cum ne-o imaginam noi ? Cum si-o imagineaza o mana nevazuta pentru noi ? Sau cum ne-o facem noi ?
Am cunoscut oameni noi in aceasta primavara iar pe cei vechi i-am descoperit intr-o alta lumina.Iar ceea ce am vazut nu mi-a placut intotdeauna.
Omul traieste prea mult in trecut sau traieste imaginandu-si cum va fi viitorul. Si in tot acest labirint de amintiri si viziuni uita de prezent.
Am aflat lucruri in aceasta primavara pe care nu ar fi trebuit sa le aflu .Nu le duceam lipsa.Dimpotriva.Insa mi-au fost aduse la cunostiinta fara sa vreau.Si m-am trezit deodata cu un gust amar ca si cand as bea o otrava verde .Si pentru un timp a trebuit sa traiesc in trecut si sa ma intreb cum va fi in viitor.Insa fiecare moment pe care il traiesc acum este istantaneu deja trecut .Din pacate ma gandesc la el dupa ce nu mai este .
A fost o primavara cu multe evenimente.Unele mai bune altele mai rele , altele foarte rele.
Am petrecut sarbatorile de Pasti foarte frumos cu musafirii nostri.A fost distractiv .Ne-am plimbat in lunea Pastelui prin München si am vizitat in sfarsit Frauenkirche.Am fost de atatea ori in oras si nu am ajuns niciodata in biserica asta.Acuma i-a venit randul .Ce sa spun ? Impozanta.Plina de o maretie care deja atinge scara -ceea ce depaseste o granita e prea mult-Incap in interiorul ei 20 000 de oameni.
Ne-am plimbat in Olimpia Park pe o vreme splendida , un soare arzator si unde vedeai cu ochii copaci infloriti.Pentru prima oara am urcat si sus pe deal de unde poti vedea o parte din oras si tot parcul.Si acolo sus pe o tablita neluata in seama, minuscula in comparatie cu ce continea: "acest deal s-a format din resturile caselor orasului München dupa bombardamentele celui de-al doilea razboi mondial".
Am vizitat pentru prima oara dupa multi ani locul unde am locuit prima data cand am ajuns in Germania.Nu mai este locuita manastirea , e pustiu.Si m-au cuprins fiorii.Sunt convinsa ca nu eu am locuit acolo ci o cu totul alta persoana .Cineva cu mult elan, sperante, cu putere, cu rabdare.
Varu-miu a facut ochii mari si nu i-a venit sa creada.Nici mie.
Am facut picnic pe malul Dunarii la Weltenburg si am intrat in manastire sa admiram orga.
Am fost apoi la cioban si am cumparat miel si am produs o friptura demna de ajuns pe masa Zmeului Zmeilor.
Si a venit si ziua cand ne-au venit rudele pentru Kommunion.
Eu nu stiu ce-mi va aduce viitorul, nici nu vreau sa ma gandesc.Insa daca acolo sus exista cineva si ma aude sa treaca la catastif: daca-mi va fi scris sa ajung candva o baba cicalitoare rog sa mi se pregateasca groapa cam pe la 60 de ani.imi ajunge pana atunci sa fac umbra pamantului .
Ne-am dat silinta amandoi sa facem copilului o sarbatoare cat mai frumoasa si cred ca asa a si fost.Restul nu mai conteaza.
A doua zi dupa Kommunion am fost cu baiatul si restul copiilor si parintilor in excursie la Regensburg.Cum nu se putea altfel excursia a cuprins si o slujba la St.Wolfgang Kirche .Insa slujba a avut loc undeva intr-o capela sub pamant.Si acolo am avut o revelatie care pentru mine e foarte importanta.
De-a lungul ultimelor luni am comentat de multe ori pe seama bisericii si-mi pare rau in acest moment.Fiecare este liber sa creada ce vrea iar daca am participat la toate aceste evenimente a fost pentru ca asa am vrut.Daca nu vroiam trebuia sa am curaj si sa nu o fac ca apoi sa suport cu buna credinta urmarile .Insa am facut-o.Poate totul are un rost.Daca nu as fi facut-o nu as fi putut incheia acuma un capitol important din viata mea.
Afara era minunat , soare si lumina, copiii radeau si tropaiau.Din momentul in care am intrat in biserica si apoi in capela subpamanteana ni s-a cerut sa pastram totala liniste.In capela era un frig cumplit , intuneric , umed si langa noi moastele nu stiu carui sfant.Si cum stateam eu asa pierduta in spatiu am priceput ca pentru mine a luat sfarsit un drum .Se poate sa existe un Dumnezeu atotputernic pentru unii.Insa daca exista stie ca eu sunt un om bun.Si asta ajunge.Insa eu personal nu am nimic in comun cu biserica si nici nu voi avea vreodata .Mergem ca doua paralele si asa va fi mereu.Pentru mine viata inseamna ceea ce era deasupra , soare,lumina,rasete,dragoste,intelegere.Ceea ce am gasit acolo jos sub pamant a fost teama.Iar mie nu-mi va conduce teama viata.Pentru ca nu am decat una.Am vizitat in ultimele luni multe biserici frumoase, una mai bogata decat alta.Bogatia si maretia iti sareau in ochi.Si m-am intrebat pentru ce ? Cui ii foloseste aceasta bogatie ? Cand toate vorbele frumoase te invata altceva ?
Am iesit afara dupa o ora , am respirat adanc si mi-am zis : asta a fost, capitolul s-a incheiat.



Oiski-Poiski
Olipiapark vazut din turn

Oiski-Poiski
Copac in floare
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.