Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce-ati Mancat Aseara?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Mistinguett
Ei, sa va prind acum ca nu raspundeti...

Gatit de voi, sau de altii, la carciuma sau acasa. Daca seara nu mancati, atunci pomeniti de masa mai importanta a zilei. Daca a fost bun, laudati-va. Daca nu v-a placut, ziceti la toata lumea ca sa stim si noi sa nu mancam acolo wink.gif

Incep eu, normal, nu?

Supa de pui dupa o metoda orientala, sarmale in varza dulce, prajituri, caise.
Cain
off-topic: supa de pui orientala.. hmmm... detalii pls.
on-topic: mazare noua (m-am impiedicat de ea in piata, si am zis sa iau fo 2 kile...), o jumate de cratita. Vorba aia, buna, ca la mine acasa ! biggrin.gif
off-topic: sarmalele alea le-ai acrit si tu cu ceva bors ? oricum, nu inteleg ce va place la ele... bih !
Mistinguett
QUOTE (Cain @ May 22 2003, 03:12 AM)
off-topic: supa de pui orientala.. hmmm... detalii pls.

off-topic: sarmalele alea le-ai acrit si tu cu ceva bors ? oricum, nu inteleg ce va place la ele... bih !

Supa de pui orientala (una din zecile de retete) e pui fiert cu ghimbir proaspat, coriandru verde, strecurata si apoi se "asambleaza" in farfurie cu taitei din faina de orez, ceapa verde taiata feliute, lamaie, sos de peste (e un sos-lichid facut din ansoa), citeva frunze de coriandru.

Sarmalele nu le-am acrit cu bors, doar suc de rosii si au fost delicioase (pentru cei carora le plac sarmalele).

Aseara: snitele, piure cu usturoi si salata de rosii.
AIWA
snitzel pane piept pui...piure .....rosii ...etc...nu pot spune acum ce ...ca nu ma pot aseza pe scaun...am halit cam mult iar sad.gif
Cain
AIWA coane, dar faci burta... biggrin.gif

Misti, eu sint .. fan sarmale. Dar alea traditionale, in varza murata. Ca imediat ce face femeia mea o oala, in doua ore tinde sa scada jumate... desi ma duc la buda de cate 3-4 ori biggrin.gif Supa aia de pui o sa o fac cu manuta mea cat de curand.. Sosul de peste l-ai cumparat, sau ai strivit animalu' ?
Mistinguett
QUOTE (Cain @ May 26 2003, 04:25 AM)
Sosul de peste l-ai cumparat, sau ai strivit animalu' ?

Sosul de peste l-am cumparat dar se poate face "pulverizand" (ca pe usturoi) un filet de ansoa si adaugand apa (il strecori). La supa se pune putin (cam 3 linguri la aprox.2 l de supa) si apoi se gusta si se mai adauga cate putin daca e nevoie. E unul din condimentele alea care intra la categoria "ce-i mult strica", dar fara el nu are gust supa. Se foloseste in bucataria vietnameza, malay si indoneziana si (mai putin) cea japoneza, asa ca daca dai de un magazin oriental ai mari sanse sa-l gasesti pe raft. Tipparos e o marca buna, sau "3 crabs".

Aseara - vita la gratar cu salata de rosii-strugure (alea mici-mici si un pic lunguiete), fructe, ciocolata.
petman
tongue.gif Ce-am mancat aseara?
hai sa o iau de sambata....cand socru-miu a pus pe gratar juma de porc tongue.gif (cam un sfert, nu mai mult) stropit din belsug de bere si vin..... ieri am fost iar la un gratar (pe ploaie) dar a fost super si aseara am bagat pizza cu bere.... si azi ...... hmmmmmmmmmmmm numa vin ca mi-s bucuros ca am luat un examen si intru in licenta....
Bre.... care e prin sv sa vina la ungratar...... laugh.gif
Carmi
Eu m-am mancat nimic.Fac cura de slabire....de nervi.Va recomand sa incercati....poate va si dezobisnuiti sa mancati.....si mai faceti si voi o mica economie.......
ypsilonalpha
Eu aseara am mincat eternii cartofi prajiti, cu usturoi si smintina, plus oua ochiuri cu brinza rasa si aceeasi smintina peste ele. Per total, cureaua slabita cu vreo doua gauri biggrin.gif
Mistinguett
Un pic de somon la gratar si ardei umpluti, prajituri si pepene. Tot vreo 2 gauri.
Cain
Sugerez sa ne mutam la Misti acasa; unu: avem mancare buna, ce zic buna, excelenta!; si doi, SLABIM !!! 30.gif
Mistinguett
Cain, sunteti bineveniti wink.gif Da' ce te face sa crezi ca slabiti la mine acasa? Nimeni nu a slabit la mine acasa, iti jur. laugh.gif

Dar tu intre timp nu ai mai mancat nimic??? Nimeni pe aici nu mananca, fratilor?

Aseara nimic special: muschiulet de porc la gratar, cu piure cu usturoi, si salata verde cu rosii si ceapa verde. Cirese (juma' de kil in 2) si o manuta de zmeura.
ypsilonalpha
O supa si niste mazare perpelita in unt+un snitel de pui. Deh, mi-e cumplit de foame cind ma intorc de la slujba.

Ah, si niste capsuni, ca acusa le trece vremea sad.gif
Mistinguett
Ce supa??? Uite ca ai zis de supa si asa, dintr-o data mi s-a facut chef de o ciorbita de salata... cu ou mult si costita... blush.gif
ypsilonalpha
Supa limpede, dintr-un super-os de vita, cu morcovi si taitei inauntru s.a.m.d.
genicon
Ma... din cate vad eu, pot sa ma mut la oricare dintre voi acasa smile.gif
Ce am mancat eu aseara? ... stati sa-mi amintesc... O salata de rosii, cu paine si cu sos cu tot! laugh.gif
Mistinguett
Salata fac si eu asta-seara, cu porculet la gratar.

Aseara salata de vinete, limba cu masline (dupa reteta lui Iurcovan, cea mai faina pana acum) si chec.
genicon
Aseara am mancat vreo 4 beri la radio si cand am venit acasa, eram cu o asa mare foame in mine, ca am plecat in camera sa ma culc... da' n-am putut, ca erau premiile Mtv.

Oricum, ca sa nu fiu total off-topic, puteam sa mananc o mancare de varza, cred, cu o combinatie stranie de piept de pui la gratar.... blink.gif
Gabriel
Ieri la pranz am fost cu buna voastra prietena DeathQueen la McDonald's. Si am servit un meniu BigMac. Sorine....te rog sa nu razi de mine.
Iar seara,dupa meciul Romaniei ..mi-am preparat clasica de pe acum salata de sezon..constand in rosii , castraveti , ceapa , branza , ulei ,piper. smile.gif
Vara...mai mult asta mananc. Salata de rosii. Este geniala. Am si piept depui facut cu legume , tot de mine. Dar aseara n-ama vut chef de carne.
Mistinguett
Te inteleg cu salata, asa si noi. De-asta nici n-am mai postat caci devine plictisitor: vita sau porc sau pui la gratar, cu salata si piure sau cartofi pai la cuptor.
Salata la noi trebuie de multe ori facuta in 2 castroane - unul cu "iarba" (mie imi place salata verde) si unul fara. laugh.gif
Dar Mosule, otet nu pui? doar ulei? Eu fac vinegreta. La salata simpla de rosii imi place la nebunie doar ceapa, usturoi, sare-piper-ulei de masline si zici ca e topping de bruschetta - bun de tot.
Mi-am dat seama chiar ieri ca avem 5 feluri de otet in casa, si vreo 4 de sare. blink.gif Nu cred ca e normal. biggrin.gif
Gabriel
Nu..nu pun otet , pentru ca pun branza si nu prea merge. Oricum la salata de rosii nu prea merge otet. Otet pun la salata verde.
Cateodata mai pun si masline feliate in salata de rosii. Ii confera un plus de gust bun.

De ce vorbesti despre tine cu "noi" ? Parca ai fi Golumn in Lord of the rings. tongue.gif

Mihai
Presupun ca se referea la familia ei wink.gif
ypsilonalpha
Sau foloseste pluralul majestatii: "Noi, Misti, doamna si singura stapinitoare a bucatariei, decretam: ... etc." laugh.gif

Iar aseara n-am papat decit niste capsuni, un kil, asa, de gust, si o bere, deh, ca la meci... Berea si capsunile au inceput o discutie in contradictoriu inca din repriza a doua. Armistitiul a fost semnat cam pe la unu noaptea. Gastronomia cere sacrificii ...

genicon
Avand in vedere ca am privit meciul in oras, masa mea de seara s-a rezumat la vreo 3 pungi de chipsuri... care au mers foarte bine cu berica. Oricum, amandoua erau gata-gata sa imi stea in gat cand i-am auzit pe comentatori vorbind despre "ganez" blink.gif ... bine ca a dat gol "ganezul"... si sper sa nu anuleze astia de la FIFA meciul cand or afla ca am avut un ganez in reprezentativa biggrin.gif
Mistinguett
Moshule, "la noi" inseamna eu, sotul meu si 2 pisici, din care una e gurmanda rau. Dar imi place traducerea lui ypsi, si nici nu e departe de adevar. laugh.gif

Genicon, tu trebuie sa te hranesti mai bine sa stii. Ai un examen de dat si mancarea trebuie sa aibe niste vitamine care sa ajute creierasul. Vorbesc serios. Se cheama nutritie wink.gif laugh.gif
genicon
lool Misti

Da, te cred... cam asa imi zice si maica-mea... de fapt toata familia! smile.gif Dar eu le zic ce pot sa scap: Ca eu am inteligenta nativa... tongue.gif
Mistinguett
Genicon, sper sa ai dreptate - dar nu e chestia numai de inteligenta, ci si de capacitatea de concentrare si rezistenta... laugh.gif Hai ca s-au trezit instinctele materne in mine - care nici nu stiam ca le am ohmy.gif

Aseara, cum ziceam in alt post, am papat la carciuma un platou mixt: ficatei de pui, bulete de cascaval (ce dor mi-e de buletele de la Hanu' cu Bere, asa cum erau pe vremuri ca acum nu mai stiu cum or fi), parjoale, mititei, cascaval pane cu muraturi - gogonele si castraveciori.
Cain
Pai cu ce sa ma laud frate ca am mancat aseara? Bere? Ca si alaltaseara? Ca si.. Ups! Cred ca sint alcoolic.. blush.gif De fapt beroolic...tongue.gif Ei, in principiu seara, ceva usor, ca aseara, pe langa bere, a intrat si o salata "de sezon" wink.gif , la care, evident, nu am pus otet. (Misti, ma sperii cu otetul in rosii ohmy.gif )

PS. Aaaa.. ce intelegeti prin "seara" ?
PPS. "Hai ca s-au trezit instinctele materne in mine" > Mamaaaaa .... mi-e foameee !! (imi arunci si mie un sandvis de la balcon ? laugh.gif )
Mistinguett
Ti-as arunca un sandvis, da' n-am paine... La noi se mananca paine doar daca e ceva cu sos sau altele unde painea e absolut necesara. Dar stai ca ma duc la colt si iau, tu stai si-asteapta... laugh.gif

Cu otetul, e preferinta lui si eu m-am adaptat, dar folosesc balsamic, care e un pic mai aromat si nu trebuie decat o lingurita la un castron de salata. Cum ziceam, fac vinegreta: ulei de masline, otet, sare, piper.

Voi faceti bruschetta? Buna-buna...

"Seara" am zis si eu asa, ca stiu ca lumea e la munca ziua si se mananca pe apucate. Sau n-am dreptate?
Afrodita
Deh, la mine seara de obicei e de la ora 0.00 pana pe la 5-6.00 a.m. biggrin.gif Adica era, ca lucrez de maine numai de zi si o sa fie seara la mine ca si la oamenii normali biggrin.gif
Ce-am papat in seara asta? Un pilafior cu legume , ca doar a venit vara si cu fripturica de pui, ca doar de asta ii era pofta lui biggrin.gif (nu ca mie nu mi-ar place laugh.gif )Aaa, si sa nu uitam de celebra salata de rosii cu castraveti, ceapa, ardei si ce legume comestibile mai gasim prin casa si fara otet tongue.gif
Ce e aia "bruschetta"???
Mistinguett
Bruschetta e un aperitiv italienesc.

Se prajeste painea felii, si cand e inca fierbinte se freaca cu taietura (pe lung) unei jumatati de catel de usturoi. Folosesti cate jumatati e nevoie in functie de cate felii de paine faci si cata aroma de usturoi vrei. Apoi se pune deasupra un amestec de rosii care au fost decojite si taiate cubulete, presarate cu sare, piper, un pic de ulei de masline, si lasate la macerat vreo juma'de ora, pana au lasat ceva zeama (se pune si zeama pe paine, sa o inmoaie un pic).

Sunt multe variatii ale bruschettei, daca mai vrei, mai scriu.
Cain
In loc sa o freci cu jumatatea de catel, mai bine faci maioneza de usturoi ... si peste rosiile... decojite... Aoleooo.. imi ploua in gura deja...

Seara... la mine incepe pe la 8, cand ajung acasa... si in mod normal atunci iau masa "de pranz", apoi ma paleste foamea pe la 10-11, chiar si 12, si dau iama in frigider... biggrin.gif
Mistinguett
Cain, la bruschetta originala nu se pune maioneza, bleah... (Nu-mi place maioneza deloc, cred ca numai la salata de boeuf o folosesc). Dar mi-ai adus aminte ca painea se unge cu ulei de masline inainte de a fi prajita.

La noi in casa masa de seara e pe la 3-4 dimineata, ca noi suntem pasari de noapte. Micul dejun e pe la ora asta... laugh.gif
Gabriel
Masa domneasca

Salata de rosii cu ardei si castraveti. Caš afumat . 1 pulpa de pui . 2 crenwursti. (ca bautura din pacate..1 coca cola la litru , ca a lipsit berea)

In seara asta ma asteapta : ciorba de legume (asa , ca de vara) si mancare de fasole verde.
ypsilonalpha
Aoleo, Moshule, se vede ca n-ai mai mincat la Han de vreo doua luni smile.gif te-ai ghiftuit aseara, masa domneasca, huh? laugh.gif Sa-ti fie de bine (ceea ce-mi doresc si mie, ca mi-e o foamea clasa I).
Gabriel
Multumesc , epsilonalfa. chestia e ca masa de care am zis nu a fost seara. ci azi dimineatza , pe la 11. ca seara nu e bine sa mananci asa mult .

asta seara am amncat exact ce v-am spus ..adica ciorba de legume si fasolea. si niste salata de varza alba. iar pe la vreo 12 noaptea (acum e 1:15 AM) am mancat vreo 70 de cirese. bune rau aceste minunate fructe.
Mistinguett
Aseara, momite la gratar (bune, de-alea de se topesc in gura) cu cartofi pai, subtiri si crocanti.
Apoi tort jofra ramas de la ziua iubitului meu si niste capsuni de as fi vrut sa le fac poza - cam 6-7 cm una. Si ceva cirese.
Gabriel
Aseara mi-am facut piept de pui la cuptor. Dar nu doar un simplu piept de pui..aruncat acolo in cuptor. In tava , in loc de apa , am pus vin alb. Si putin ulei. Multe boabe de piper si cateva frunze de dafin. Iar un pic mai tarziu am adaugat ceapa si usturoi. Toate astea i-au conferit un gus magic.

Cel mai mult , la puiul la cuptor....imi place crusta. Are un gust asa de bun. Dar se spune desprea ea ca este mai nociva decat restul puiului. Deh..colesterolul asta. sad.gif
mogaldeatza

Aseara am mancat compot si caise.A,si o cana de supa .
Asta pt ca ma uitam la tv si mi-era lene sa mananc ceva care
ar fi cerut mai mult efort. cool.gif
Gabriel
Ce masa tipica de spital , ai servit dragul meu Mogaldeatza ! tongue.gif

Apropos de compot. Vreau sa-mi fac si eu de visine. Cat zahar pun la o oala de 6 l apa si 1 kg de visine ?
Mistinguett
Moshule, mi-e lene sa ma uit acum in vreo carte de bucate sa fiu sigura, dar la 1 kg de visine cred ca o cana de zahar ar fi ok. Cantitatea de apa mi se pare cam mare pentru 1 kg de visine, as merge pe max. 3 l de apa.

Aseara am facut gaina pitica (cornish hen, asemanatoare cu puiul de 13, daca stie cineva ce zic aici) cu condimente, stil caraibe - adica "island jerk chicken". Daca vrea cineva reteta, ziceti. Usor, se amesteca niste condimente si se marineaza puiul cateva (8) ore, apoi se baga la cuptor juma' de ora. De-li-cios. Un pic picant, aromat...Cu salata, of course.
Mistinguett
Acum 3 seri, braciolatini (reteta la "retete pentru incepatori). Acum 2 seri, medalioane de mushiulet de porc cu sos de porto. Aseara pulpa de porc fiarta in lapte. In fiecare seara salata, aseara cu sos de branza "albastra" (mucegaita).
ypsilonalpha
Diseara o sa maninc o cina care o sa fie si pe post de masa de prinz (acuma-s la serviciu si-s chior de foame, salivez puternic, am inundat totul pe-aici). Ea va consta dintr-o ciorba de fasole ca la mama ei, plus un snitel cu cartofi caliti in ceapa prajita. Ficatul ar avea ceva de zis in aceste conditii, dar nu-mi pasa. Ma pot destrabala (culinar vorbind), doar e duminica!
Mistinguett
Snitele am facut si eu aseara, si trebuie sa spun ca fac niste snitele tare bune. Trebuie sa ma laud singura, pentru ca ma uimesc pe mine insumi laugh.gif
Dar ypsi, care-i treaba cu cartofii aia caliti cu ceapa? Ca p-asta n-o stiu. Ia zi.
Iarina
Believe me or not, aseara mi s-a facut pofta de ceva ce facea bunica la tara, si am mancat turte facute pe plita, cu miere de albine. Terrific...
Mistinguett
Turte? ce fel de turte? Detalii please, eventual reteta? wink.gif
Iarina
Misti, turte simple simple, cu faina, apa, putin ulei si putina sare... nimic complicat, dar delicios, cel putin pentru mine smile.gif
Iar pentru zilele urmatoare am cam asa: ardei umpluti, supa de rosii, dovlecei prajiti si piure cu un sos bun bun. Desert, prajituri.... cumparate
ypsilonalpha
QUOTE (Mistinguett @ Jul 20 2003, 08:49 PM)
Snitele am facut si eu aseara, si trebuie sa spun ca fac niste snitele tare bune. Trebuie sa ma laud singura, pentru ca ma uimesc pe mine insumi laugh.gif
Dar ypsi, care-i treaba cu cartofii aia caliti cu ceapa? Ca p-asta n-o stiu. Ia zi.

Pai e simpla reteta, imposibil sa n-o stii, poate sub un alt nume.

Se fierb cartofii in coaja, se curata si se taie rondele (sau cubuletzle, dupa sufletul omului). Se curata si se taie marunt-marunt o ceapa medie spre mica. Se incinge uleiul intr-o cratita (uleiul trebuie sa fie atit cit sa acopere fundul cratitei) si se prajeste ceapa in el. Cind ceapa s-a rumenit se azvirl cartofii in cratita si se lasa sa se perpeleasca, amestecind din timp in timp. Se adauga sare si/sau piper dupa gust. Cind uleiul s-a dus (n-ar trebui sa dureze mai mult de doua-trei minute) se chema ca-i gata.

(Cine-i masochist poa' sa adauge si niste usturoi zdrobit sau taiat marunt, dar asta nu se pune direct in ulei, linga ceapa, ci peste cartofi). Pentru cine are curajul, pofta buna!
Mistinguett
Ahaaaa... Zau ca n-am mancat niciodata asa. Si fara usturoi parca nu au haz wink.gif

Merci, o sa incerc reteta - mai ales ca ceapa si cartofii sunt favoritele sotului meu.

Iarina, turtele alea sunt gen pancakes? Ca na, eu la Romania n-am mancat turte cu miere... Adica, faci aluatul si il pui pe plita ca o clatita mai mica in diametru si mai groasa?
Iarina
Nu Misti, clatitele sunt cu totul altceva. Iti explic pe seara mai detaliat smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.